Texelse emigranten zijn tevreden Rijkspolitie kampt met ernstige moeilijkheden JSa tien jaar van Texel in „Texel" GESLAAGD Het MULO-diploma A werd behaald door: L. Koorn, N. Zegel, F. Langeveld het B-diploma door J. Stolk. TOT BODE BENOEMD Met ingang van 1 juli is tot bode bij het Algemeen Ziekenfonds Texel be noemd de heer J. Dekker, Oudeschild TEXELS JEUGD MUSICEERT IN DE WEZENTUIN Fris en vrolijk opende het accordeon orkest, bezet door leerlingen van de heer Visser, met enige bekende krachten, de avond vol jolijt en muziek. Na een flink gespeeld „Vivat" kwamen de debutantjes. Zij doorstonden hun vuurproef met „hun eerste wals" en kwa men er prachtig doorheen; bravo jonge muzikanten, studeren maar! Iet Goënga, Anneke Kikkert en Jannie de Leeuw speelden „Jingle Bells", met Marja Goënga in het belletuig, het paard draafde af en toe flink door! Bij het ijs- feest reden we mee op de schaats; het werd geanimeerd gespeeld. Het orkest ontwikkelt een geweldig geluid en de dirigent heeft het goed in de hand. Af en toe is zijn hulp nodig en gespt hij vlug zijn accordeon aan. De jongelui letten dan goed op, zelfs als de baas even moet loslaten houden ze tempo Knap hoor! Margaret Schilder declameerde „Het appeltje en de pereboom" en „het Kik liertje". Wij weten uit ondervinding dat ze dit zeer goed en natuurlijk doet. Het publiek toonde dit ook. De marsen kwamen goed tot hun recht, fris en een vlot tempo werd volgehouden Een blokfluitgroc-pjé speelde eenvou dige stukjes uit hun lesboekje, zuiver en met maatgevoel, wal een hele prestatie is voor blokfluiters. Rietje Schoo en Nini de Graaf speelden daarna een moeilijk duet, dat zuiver gespeeld werd. Beide meisjes fluiten heel muzikaal. Dan volgde „Ons bandje", dat Wim en Anneke Koorn aardig begeleidde. Een aardig zelfgemaakt liedje, dat best in sloeg. Ons tweetal deed weer goed hun best. Of dit soort zingen echter gunstig is voor de jonge kelen, betwijfel ik. Vooral daar beide jonge stemmen nog in de wisselperiode verkeren. Hun makkelijke optreden en vele zeker in dit soort toch niet eenvoudige ritmische escapades, zijn zeker te waarderen. De mondorgelclub uit Den Hoorn, on der leiding van de heer Jaap Dijker was tevens een succes. Een goed getraind clubje. Ze zagen ei alleraardigst uit een Wild West-troep en lieten het publiek aan het eind even schrikken met hun moordadige groet! De solo van Lia de Bloois was niet het makkelijkst, en de dames Van Dijk en De Bloois zullen zeker de moeilijke delen nog graag eens thuis overdoen! „De spelende golven" namen ons mee om te belanden bij de Koger Klepper club. Waar waren de Koger jongens? Nu heeft één dappere Koger ze alleen moe ten vertegenwoordigen, flink hoor Kees Minnes! Ze zongen en klepperden met pit. Zo waren alle leerlingen bezig hun ca paciteiten te laten horen en het geheel was een goede avond. Het blijkt dat de heer Visser in het muziekleven van de Texelse jeugd een grote plaats inneemt. Er is veel geduld en toewijding nodig om deze resultaten te kunnen boeken Nog even willen we noemen het Bruidslied met de trouwerij van Arie en Marja. Dat was werkelijk alleraardigst als toneeltje. Je kon je verplaatsen in een liliputtersdorp te zijn beland, want het „kind-bruidspaar" speelde alsof het „heus echt" was! Aardige noot voor hel slot van deze geanimeerde avond. Tot een volgend jaar heer Visser en leerlingen. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeente Texel op donderdag 7 juli 1960, n.m. 2.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 27 juni 1960. De burgemeester van Texel, C. DE KONING 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Verlening van een vaste aanstelling aan de heer G. Visser te Den Burg als concierge aan de school voor ulo, aldaar. 4. Vervalt. 5. Vaststelling van een besluit als be doeld in artikel 23 der Lager-onderwijs- wet 1920 tot de stichting van een school voor voortgezet lager onderwijs te Den Burg, alsmede tot aangeving van de plaats waar deze school zal worden ge bouwd. 6 Vaststelling van de 4e wijziging van de controleverordening. 7. Aangaan van een vaste geldlening ten bedrag van ƒ194.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. 8. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst tussen de gemeente en de Stichting cultureel werk Texel. 9. Stemming over de vaststelling van de balans per 31 december 1959 en van de verlies- en winstrekening over 1959 van de N.V. Texelse Electriciteits Maat schappij. 10. Grondtransactie met de firma Drijver, gevestigd te Den Burg. 11. Beslissing op de ingediende bezwaar schriften; vaststelling van de „Tweede wijziging en aanvulling van het uitbrei- dingsplan-in-onderdelen Den Burg" en wijziging van de bebouwingsvoorschrif ten behorende bij het „Uitbreidingsplan- in-onderdelen Den Burg" en de „Eerste wijziging en aanvulling van dit plan". 12. Vaststelling herziening uitbreidings- plan-in-onderdelen „Oudeschild" en wij ziging bebouwingsvoorschriften, beho rende bij de uitbreidingsplannen-in-on- aerdelen „De Cocksdorp", „Midden- Eierland", „Zuid-Eierland", „Den Hoorn", ,,De Koog", „Aanvulling De Koog", „Oost", „Oosterend", „Wijziging 1956A Oosterend" en „De Waal". De niet toegezonden stukken liggen ter secretarie ter inzage. GESLAAGD Mej. Ineke Drevel, leerlinge Gemeen telijk Lyceum Den Helder, behaalde het HBS-diploma A. BEROEP AANGENOMEN Cand. J. G. Beerthuis, vicaris te Hil versum, heeft het beioep van de Herv. Gemeente van Oosterend, aangenomen. NIEUWE TELEFOONNUMMERS Vrijdag moeten de nieuwe nummers gedraaid worden. Dit zal in het begin wat vreemd zijn, maar men doet er goed aan om op Uw telefoongids de volgende nummers te vermelden. Op pagina 1 van genoemde gids staat een hokje: Kies in noodgevallen: Brandweer Den Burg 2066 Politie Den Burg 2235 en voor ongevallen het nummer van Uw arts. De Rijkspolitie in de buitendorpen heeft op alle posten hetzelfde nummer, nl. 235. Veiligheid platteland in gevaar „Den Haag" doet al het mogelijke fa te weinig personeel fa geen middelen van vervoer fa ontevredenheid en ongerustheid fa misdaad van stad naar platteland. Den Haag Het korps rijkspolitie ver keert in ernstige moeilijkheden Tot die conclusie moet men komen wanneer men beziet met welke problemen men te kam pen heeft op de over het land verspreid» posten. Het is een alarmerend geluid want een goed-functioneren van een rijkspolitiekorps gaat nauw samen met de veiligheid op het platteland en in de kleinere steden. Dat die veiligheid al in gevaar is ge komen werd onlangs op het in Amster dam gehouden congres van rijkspolitie beambten naar voren gebracht. Misdadi gers uit de grote steden verleggen hun werkterrein steeds meer naar het platte land. „Zij hebben het te gemakkelijk. Wij hebben niet voldoende personeel, geen goede verbindingen, geen middelen en moeten te dikwijls andere diensten ver richten" Het is een veel gehoorde klacht van de plattelandsposten. Men kijkt daar met afgunst naar de goede technische uitrusting van de gemeentepolitie, die beschikt over jeeps, motorrijtuigen en mobilofooninstallaties. De mannen van de rijkspolitie moeten altijd grote afstanden afleggen op hun dienstfiets, wat heel wat bezwaren heeft. Niet alleen verliest men veel tijd, maar bovendien kan men niet optreden tegen een zich misdragende jeugd, die beschikt over snelle brom fietsen Tekort Een groot landelijk ochtendblad schreef onlangs, dat men zich niet blind moet staren op de praal, welke in het centrum en Westen van ons land wordt vertoond. De verkeersgroepen op de we gen patrouilleren met prachtig materiaal. Maar aan de normale politiediensten ont breekt nogal het een en ander. Het gebrek aan materieel zou nog enigermate zijn op te vangen door een uitbreiding van het aantal manschappen, maar juist daar ligt het grootste pro bleem. Men heeft een schrijnend tekort, dat op het ogenblik geschat wordt op 1500 man. In de toekomst zal dat nog groter worden door het met pensioen gaan van de ouderen. Op lange termijn, rond 1972, ziet men zelfs een aantal piek jaren, waarin 2000 man het korps zullen verlaten. Daar tegenover staat een zeer geringe aanmelding bij de opleidings scholen, zodat de verwachtingen beslist niet rooskleurig kunnen zijn. Op het ogenblik komt het voor, dat in gemeenten, die krachtens haar inwoner tal en oppervlakte een bezetting van zes man moeten hebben, slechts twee man dienst doen Geen wonder, dat men op verscheidene posien het werk niet meer aan kan. Concurrentie Op het ministerie van Justitie is men op de hoogte van de huidige moeilijk heden. Al wat mogelijk is wordt gedaan om verbetering in de huidige toestand te brengen. Men voert wervingscampagnes voor nieuw personeel, maar daarbij on dervindt men grote concurrentie. Niet al leen is de arbeidsmarkt gespannen, ook de gemeentepolitie adverteert regelmatig, omdat ook zij met een tekort aan agenten zit. Bovendien zal ook het leger meer be- •oepsmilitairen.gaan vragen. De animo voor het in dienst treden bij de rijkspolitie is niet groot Voorwaarden om daarin verbetering te brengen zijn een wijziging van de salariëring, een nieuwe promotieregeling en een betere vergoeding voor overwerk en gebruik van eigen woning en vervoer. Dat in die richting stappen worden ondernomen, verklaarde onlangs de minister van jus titie in de Kamer Een nieuwe salaris schaal is in ontwerp. Bromfiets komt De weg van plan naar verwezenlijking duurt echter, vooral op het ministerie, lang. Soms te lang Beloofd is, dat iedere groep zal worden uitgerust met een auto en een aantal motoren met zijspan. Ieder rayon krijgt een bromfiets. Maar tot nu toe is daar nog maar weinig van geko men. Grote ontevredenheid is het gevolg geweest. Naar ons door de Directeur- Generaal van de rijkspolitie werd verze kerd, komen er echter nieuwe vervoers middelen ook bromfietsen ter be schikking. De oorzaak van de vertraging ligt in technische moeilijkheden, welke men heeft ondervonden. (Nadruk verboden). GESLAAGD Voor de hoofdakte kleuterleidster slaagde mej. F. Boltjes, Den Burg. Zij werd opgeleid in Alkmaar. JEUGDIGE WIELRIJDERS KWAMEN TE VALLEN ULO-scholieren waren gistermorgen op weg naar school, toen er bij de Pijpers- dijk iets fout ging. De jeugd uit De Cocksdorp en Eierland trekt altijd geza menlijk naar Den Burg. Plotseling keek een van hen om en de gevolgen waren dat de rijwielen met elkaar in botsing kwamen. De gevolgen waren niet mis. Rig je de Jong bleef op de weg liggen en Jaap van Hoorn en Rietje de Kindt lie pen verwondingen op. Dokter Renout verleende eerste hulp. De rijwielen waren danig beschadigd. ERNSTIG ONGELUK Zaterdagmiddag gebeurde op de Hoorn- derweg nabij De Kamp een vrij ernstig scooter-ongeluk. De heer De Bruin uit Utrecht kwam met zijn duo-passagiere, mej J v.d. Weide, in de bocht bij de Kamp te slippen (vermoedelijk los grint) en kwam na de val in de sloot terech De heer De Bruin was er ernstig aan toe. Diverse wonden aan benen en gezicht. Dokter Van Loon heeft hem terstond naar een ziekenhuis te Den Helder laten vervoeren. De familie Boerhorst* heeft de dame, die geen persoonlijk letsel kreeg van schone kleren voorzien. De politie was van dit geval niet op de hoogte gesteld. EERSTE ZEEHONDENBABY GEARRIVEERD Het Texels Museum heeft de eerste zeehondebaby van dit seizoen geadop teerd. Laat in de avond van de 24e juni werd het diertje bij het Horntje aange troffen. In het museum vond hij natuur lijk een gastvrij onthaal, maar de eerste nacht moest hij doorbrengen in de bad kuip. Nu zwemt hij vrolijk rond in het bassin. De gezondheidstoestand van het diertje is goed, zodat er een goede kans bestaat dat het zal uitgroeien tot een volwaardige zeerob. In ieder geval is er voorlopig werk aan de winkel, want het dier moet iedere drie uur gevoed wor den door middel van het beproefde lucht druksysteem. Ondertussen heeft men een aantal da mes van de bond van plattelandsvrouwen bereid gevonden een of meer dagen te fungeren als propagandiste in het mu seum. Dit gebeurt dan in samenwerking met een vriendin of oudere dochter. Nog niet alle dagen van het seizoen kunnen door deze ijverige dames worden benut. Een ieder, die zich geroepen voelt, ook eens wat mensen enthousiast te maken voor het grote doel: Een nieuw museum kan inlichtingen inwinnen bij mevr. I Kremer-Dijksen, Gerritsland B 165, tel. 631, na 1 juli: 2132. Denkt U er eens over? U doet er een uitstekend werk mee! OOSTEREND HEEFT NU OOK ZIJN MODERNE GROENTEN- EN FRUIT- ZAAK MET GEDEELTELIJKE 7ELFBEDIENING Fa. S. Daalder, Peperstraat, heeft za terdag j.l. haar winkel heropend. De ge heel gerestaureerde zaak heeft een modern comfort gekregen. Was er eerst één winkelraam, nu zijn er twee, die een ruime inkijk en 3en go^d overzicht geven op de uitgestalde groenten en fruit. Er staat een flinke vitrinetoonbank, waar aan de cliënt geholpen kan worden. De rechter wand is een zelffcedieningswand on links bevindt zich een moderne chrap- en snijmachine welke voorheen door velen niet opgemerkt zal zijn. In grote lijnen heeft de heer Daalder en zijn zoon de verschillende verande ringen aangebracht, terwijl fa A. P. J Schoenmaker, Alkmaar, de winkelbe timmering heeft verzorgd en de fa. S. Rentenaar, het elektra Het schilderwerk v/erd door hen zelf verzorgd. Grote belangstelling mocht de heer Daalder ondervinden van buurtgenoten en cliënten bij do opening van zijn her boren bedrijf. De heer Daalder voert het devies: Eerste kwaliteit en goede bedie ning. Nu met deze uitbreiding komt dit devies nog beter tot zijn recht. Niets staat er achteraf, zodat de fa. Daalder nog in tensiever, nog beter zijn devies van eer ste kwaliteit en bediening kan opvoeren. Oosterend is een modern bedrijf rijker geworden. Fa. Daalder succes met deze goede verandering. REÜNIE S.V. OOSTEREND 1935-1960 Zaterdagavond j.l. heeft S.V. Oosterend met een reünie van leden eerste elftal en oud-leden het 25-jarig bestaan in intieme kring herdacht. Op de feestelijk versierde schoolzolder van de o.l. school heerste een gezellige bruiloftsstemming. Voorz. G. Kuiper opende deze reünie met .een hartelijk welkom aan het oprichtingsbe stuur, oud-bestuursleden en ook hen. die zelfs een verre reis hebben gemaakt om deze avond mede te maken. Vanwege de financiën was een duur gezelschap niet mogelijk, maar verschillende mensen van onze vereniging hebben wel wat geleerd om de gezelligheid te verhogen. Verder mogen wij wel even mej. Verberg wel kom heten, die ons deze avond van de nodige accordeonmuziek zal voorzien. Vervolgens bracht secretaris, de heer Keijzer een verslag op rijm over 25 jaar, samengesteld aar. de hand van de notulen door de heer L. van Kooten. Het wel en wee van S.V. Oosterend van deze 25 jaar passeert als een revue, waarin natuurlijk de komische noot niet ont breekt, maar waarbij tevens als laatste wens wordt geuit dat bij dit wel en wee nogmaals 25 jaar wordt toegevoegd. De heer G. Kuyper brengt een droomgedicht over een vliegmachine te berde, waarin vele leden en oud-leden een rol spelen; een en ander met grote hilariteit. De komische schets „Bij de psychiater" door mevr. Timmer-Blooker, mevr. El- len-Mosk en de heer G. Kuiper laat een De heer D. de Vries, die nu tien jaar geleden emigreerde, zond ons een ver slagje, dat wij gaarne onverkort weer geven. Te Awamuta, mei 1960. Aan de Texelse Courant, We zitten dan op 26 mei 1960 al weer 10 jaar in New-Zealand en er zullen nog wel een paar lezers zijn, die graag willen weten wat er nou toch eigenlijk van die gasten terecht gekomen is. In het begin heb ik nog wel eens in de Texelse Cou rant geschreven, maar later scheen er helemaal geen nieuws meer te zijn. Cor van Sijp, Leber en ik zijn allemaal als vrijgezellen uit Holland vertrokken en hier aan de vrouw geraakt en ik weet nog wel toen onze eerste geboren werd, vonden we dat gewoon geweldig, toen de tweede kwam was het niet veel minder, maar toen dat met de regelmaat van de klok door bleef gaan, raakte de aardig heid er toch een beetje af. We hebben nu 4 jongens en een meisje, die met verenig de krachten proberen het huis af te bre ken, wat tot nu toe niet is geslaagd, maar ze houden vol en we hopen, dat het daar voor eerst bij blijft. We zijn eerst zelf aan het bouwen ge weest en hadden ongeveer een half huis. Dat werd echter te klein en we hebben nu geld van de staat geleend en de rest aangebouwd. Dat werkt hetzelfde als in Holland de landarbeiderswet. Je kan geld lenen en over een zeker aantal jaren terugbetalen Er staan veel huizen, die behoren tot die instelling en die worden gewoon verhuurd. Ik werk dan nog op de zuivelfabriek en ben daar met augustus al 8 jaar. Ook daar is in die jaren veel veranderd en verbeterd. Acht jaar geleden kwam al de melk nog in bussen aan; nu is het alles tankers. Dit is over alle kanten wel een verbetering. Die bussen waren niet altijd schoon; het was een heel werk om ze allemaal te legen en weer weg te werken. Waar toen 13 man werkten staat er nu nog één en het is schoon. Er komt veel meer melk in als in het begin. Toen wa ren er 350 leveranciers, nu zijn het er 650 en er komen er nog steeds bij. Er zijn nog veel boeren, die alleen room aan de boterfabriek leveren en varkens houden voor de ondermelk, maar ze doen dat alleen omdat de melkfabriek nog niet groot genoeg is om alle melk te verwerken. Daarom is er ook een grote boterfabriek bijgebouwd (er was een kleine, maar die is gesloopt), die ver werkt de room die uit de melkfabriek komt en van de andere boeren, en dat ieder lachen en als de accordeon geluid laat horen heerst er al spoedig een ware feeststemming. De secretaris, de heer S Keijzer, geeft vervolgens een verslag vanaf 1935-1960 van sterke voetbalverhalen, maar die toch werkelijk gebeurd zijn. Men begrijpt dat bij velen deze oude herinneringen goed in de smaak vielen en er hartelijk ge lachen werd. Nadat de dames een ïede. hadden voorzien van een verfrissing, vraagt de voorzitter om eens niet in het verleden te zien, maar ook naar de toe komst Naast het toneel bevindt zich een miniatuur kleedtent, welke op het nieu we sportterrein zal moeten komen. De kosten hieraan verbonden zijn zonder arbeidsloon ƒ5.000,Onze kas is niet slecht dank zij de toto, maar het is niet genoeg. Het nieuwe terrein zal ons per jaar ƒ200,kosten. Behoudens het nieuwe kleedlokaal zullen er nieuwe toelen en nieuwe netten moeten komen; voor het komende jaar een geraamde uit gave van ./3000,Zelf beschikken we over ƒ700,Er zal dus wat gebeuren moeten. Allereerst vraagt voorzitter de aanwezigen om de eigen vereniging te blijven steunen door in de toto te blijven spelen en vervolgens om mede te werken aan een te houden inschrijving van rente loze voorschotten. Vervolgens wordt een bliksemloterij gehouden, waarin een ieder plezier had en welke tevens diende voor de bestrij ding der gemaakte kosten van deze avond. Dan krijgt de avond weer even een officieel karakter, want drie heren worden op het toneel gehaald, n.l. C. P. Burger, M. Mosk en P. Roozendaal, welke gehuldigd werden C. P. Burger voor het vele werk voor S V. Oosterend gedaan en M. Mosk en P. Roozendaal, omdat zij 25 jaar lang werkzaam lid zijn geweest Deze drie heren werden verrast met een thermometer voor de huiskamer met een inscriptie en een spontaan applaus voor deze aardige attentie. Er volgt nog een schets „Op zoek naar werk" door mej. M. Bakker en de heren L. van Kooten en G. Kuyper. Nu, die Lou versiert het hoor!! Een kalme variant is de herengymnastiek van 4 oud-leden uit het eerste elftal en 4 huidige jonge leden van het eerste elftal, welke met een halve punt verschil door de jongsten ge wonnen werd. L. van Kooten krijgt de lachers weer op zijn hand met de voor dracht „Zielsverhuizing", nadat een ieder een bordje soep is geserveerd. Tussen door steeds de gezellige accordeonmuziek van mej. Verberg. Voorzitter Kuyper wenst (rond 1 uur) allen wel thuis en wijst nog eens op de kleedkamer: „Als wij U komen bezoeken en vragen om een renteloos voorschot, helpt ons dan. Steunt onze vereniging!" En met deze opwekkende woorden be sluit hij deze reünie, waaraan de aan wezigen beslist nog lang een prettige herinnering zullen bewaren van 25 jaar S.V. Oosterend. Zoals reeds bekend zal S.V. Oosterend dit 25-jarig jubileum de volgende maand 22, 23 en 24 juli officiëel vieren, waarbij tevens het nieuwe veld in gebruik geno men wordt. zijn er heel wat, en daar wordt dan boter van gemaakt. Ik heb de directeur /an de fabriek gevraagd of hij enkele bijzonder heden wilde geven om een idee te krijgen van wat hier omgaat. Dit is alleen de melkfabriek. De boterfabriek en de melk fabriek zijn één onderneming, maar wer ken geheel apart van elkaar). Er zijn 35 tankers met een gemiddelde inhoud van 1500 gallon. Een gallon is 4V2 liter. Er zijn 4 nieuwe tankers, welke een inhoud hebben van 2000 gallon. De oppervlakte, waar de melk opgehaald wordt bedraagt 80 vierkante mijl. Het totaal aan melk per dag in het seizoen is 170.000 gallon en over het hele jaar is dat 3272 miljoen gallons. Het totaal aan melkpoeder in een jaar was 14.500 ton. Het totaal aan poeder uit 1000 gallons melk was 100 Eng. ponden, dat is 45 kg. Ik heb hem gevraagd waar de melkpoeder naar toeging, maar daar was de man erg voorzichtig mee; net als met de verschillende poeders welke er gemaakt worden. Hij zei, het ging overal naar toe, maar ik weet dat er erg veel naar India gaat en verder zal het wel overal naar toe gaan. Een paar jaar geleden werd er naar Rotterdam ver stuurd en een Hollander deed er een kaartje in met naam en adres en kreeg een briefje terug van een meisje uit Hol land. Als ik het goed begrepen heb, werd het poeder daar weer verpakt (hier van daan gaat het meestal in bussen van 100 pond) daar maakten ze er misschien bus sen van 1 kg. van en dan werd het weer naar het buitenland verstuurd! Van de verschillende poeders, die er gemaakt worden, is de voornaamste de Skim-poeder, dat is van ontroomde melk. 75% van het totaal zal wel Skim melk poeder zijn. Dan wordt er volle melk poeder gemaakt. Dat schijnt veel naar de bakkerijen te gaan. En dan is er baby poeder; dat is een mengsel van gewone melk, wei skim en een flinke hoeveel heid suiker. Er werd nog weer een spe ciaal mengsel gemaakt, dat ging naar Amerika voor het bereiden van ijscream. Verder wordt er wei- en karnemelk poeder gemaakt. Alles wordt gebruikt. Er werken ongeveer 90 man op de fabriek. In de zomer kan het nog al druk zijn, maar voor de rest is het een goed leven. Ik heb een job als plaatsvervanger voor 6 man. Ieder op zijn beurt krijgt een vrije dag per week en ik doe zijn job. Zo doende is het dat ik twee dagen per week de ontromers laat draaien, twee dagen schoonmaken, één dag in de testroom en één dag van alles en nog wat schoon maken. Het is afwisselend werk en staat me goed aan. Die ontromers zijn wel een beetje gro ter dan ik ze soms op de boerderij in Holland zag. Ik kan me nog heel goed herinneren, dat moeder Van Santen er aan stond te draaien als er een paar em mers melk over waren! Dat is dan na tuurlijk een paar jaar terug. Enfin, hier staan er 14 en normaal neemt iedere ont- romer 800 gallon per uur. Komt er te veel melk dan wordt er een klein din getje uitgehaald en dan gaat er dicht tegen de 1100 gallon door. Ze kunnen ongeveer 6 uur aan één stuk draaien, voordat ze schoongemaakt moeten wor den. Doordat er geprobeerd wordt om het twee keer daags ophalen zeveel mogelijk te beperken (het seizoen begint augustus, maar het is eind september voordat ze twee keer daags gaan) komt er een pe riode dat er een keer extra schoonge maakt moet worden. Waar Jan v.d. Star zat, was het al zo, dat het hele seizoen door één keer per dag opgehaald werd. Hier waren er het vorige seizoen al 180 waar het één keer gehaald werd en er komen er steeds bij. Ook dit is een ver betering. Dat 's avonds v/erken voldoet op den duur niet erg. Nog niet binnen Rijk ben ik nog niet geworden. Je krijgt een goed loon hier, maar het leven is ook duur. Ik ben echter best tevreden en dat is de hoofdzaak. Van de andere gasten zie ik niet veel. Piet Keesom is de enige, die ook in Te Awamutu zit. Daar ik naar toe als er iets aan de auto mankeert en evengoed als er wat nieuws is, ga ik even naar Piet. Die werkt voor hemzelf, heeft een hoop werk en zal het er wel goed afschieten. Cor van Sijp zie ik ongeveer eens per jaar. Die werkt op de grote slachterijen aan de andere kant van Hamilton en heeft het daar goed naar het zin. Hendrik Donker zit daar niet ver vandaan en werkt op de farni Hij werkt op deel en heeft bijna altijd op dezelfde farm geze ten, dus dat zal wel goed zijn. Ik heb hem een paar jaar terug nog gesproken en toen was hij nog niet rijk Dat schijnen we dus geen van allen te worden, maar hij was goed tevreden. Van Leber weet ik niet veel, die heb ik nog eens in Hamilton gezien; dat is al gauw 4 jaar geleden en hij was toen ge trouwd en werkte daar. Hij zou deze kant nog eens opkomen, maar dat is nog niet gebeurd. Dat gaat zo; je hebt je werk en krijgt andere vrienden. Van de andere Texelaars zit Joop v.d. Star dicht bij ons; misschien 15 km. hier vandaan. Ook die zit op de farm en werkt op deel, maar hij gaat weer gauw verhuizen naar een andere farm verder weg en hij hoopt, zoals velen te ver- teteren. Jan v.d. Star, Joop zijn vader heeft een kippenboerderij dicht bij Auckland. Het is zijn eigendom en ik denk dat Jan hier vrij goed geboerd heeft. Ik zal het nu maar eindigen met de beste wensen aan vrienden en bekenden. D. DE VRIES „Texel" Te Rahu Rd. Te Awamutu. New-Zealand.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2