Cjroen ^warL-Jéxels in het hart-, Telefoniade Nieuwe telefooncentrale in gebruik genomen De kermisritgaat een traditie worden :ss«n» 1 Last van zenuwen? ZATERDAG 2 JULI 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7467 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm v*88NJttï /SCHAKELAAR VD® HET UilKIEZEN 3W EEN «WENST TOHDEfiOtAL Hoeveel tijd is er veimopperd Bij de oude telefoon Die je non-stop op moest draaien Als een ouwe pathéfoon. En dan stond je maar te hanqen In de kamer of de qanq en Zuchtte je somtijds van nijd: Wat een excentrikiteit" Doch dat is nu eensklaps anders, Wilt U bellen naar Odhem, Pinqjum, Weeso, Buiksloot oi Bedum, Middelburq, Mook ot Ursem, Wel m'n lieve, qoeie zieltje, Geef een slinqer aan het wieltje En eer dat ge pap zeqt heit Is de aansluitinq een feit. Niettemin zal het toch vreemd zijn Voor zo meniq haar of hem. Voortaan niet meer te vernemen De vertrouwde lieve stem. „Och meneer, nog een paar tellen Hanqt U op, ik zal wel bellen; Tinqelinq, met vier, vijf, zes? Ja, hier krijgt U klessebes. 'k Brenq heel qraaq mijn hulde aan het T el'fonistenleqioen, Dat in al die drukke jaren, Trouw haar plicht steeds wist te doen. Want het is qeen sinecuren Alle daqen zoveel uren Stekker in en stekker uit Bij het zoembromsnorqeluid. Steek de vlaq uit verspreekridders, Op deez' telehooqtijdaq, Zet de dames in de bloemen, Wat tot slot toch wel eens mag. Blaas het hooqste lied, Fanfare, Nu na zoveel, zoveel jaren 't Bellen automatisch qaat. Zet 'm op lui, weest paraat! Huib de Rijmelaar. BRAND IN GERRITSLAND Dinsdagnacht is er brand uitgebroken in de woning van Mevr. I. M. G. Kremer- Dijksen aan de Gerritslanderdijk. De oorzaak is nog onbekend. Een houten bijgebouwtje, dat dienst deed als keuken, ging geheel verloren. Mevi. Kremer was reeds in bed toen zij omstreeks twaalf uur hevig geknetter hoorde. Eerst heeft zij haar drie kinderen, 12, 8 en U/s jaar, in veiligheid gebracht en daarna heeft zij de brandweer gebeld. Haar kamer stond inmiddels vol rook, maar toch wist deze dame enig huisraad in veiligheid te brengen. De politie heeft later de administratie van de Texelse Museumvereniging uit het huisje gehaald De woning is het eigendom van de Stich ting Texels Museum. De bewoonster was nog maar kort tegen brandschade ver zekerd. OPBRENGST SOEPACTIE HUISHOUDSCHOOL Men begint warm te lopen voor het nieuwe Texelse Museum. Dit blijkt wel uit het initiatief van de Landbouwhuis- houdschool, die een „soepactie" organi seerde. De opbrengst van de actie is ge heel ten goede gekomen aan de museum vereniging. Het bedrag ƒ30,50 werd donderdagmiddag aan de balie van de propagandastand in het oude museum overgedragen. Het mag dan niet zo'n enorm bedrag zijn in vergelijking met de som, die men nodig denkt te hebben, maar toch is dit een lofwaardig initiatief, dat zeker navolging verdient, want. vele kleine maken één grote! Wij zijn benieuwd wie er met de volgende actie uit de bus komt. SPORTNIEUWS S.V.C. Zondag 3 juli wordt de voorronde ge speeld om de SVC-beker. Om half twee rpeelt SVC 1 tegen de houders van de beker, n.l. Tex. Boys 1. Om plm. half drie volgt dan de wedstrijd SVO 1-De Koog 1 Zorgen de spelers allen er voor op tijd aanwezig te zijn, dan kan het programma vlot afgewerkt worden. Deze wedstrijden j duren 2 x 30 min. met 5 min. rust. Zon dagavond 10 juli wordt de finale gespeeld om 7 uur. Hieraan zal ook de gehele gym- afdeling meewerken door gymdemon- straties voor de wedstrijd, in de rust en er na uit te voeren. Hierop komen we nader terug. De adsp. nemen hedenmiddag deel aan het adspirantentoernooi van Oosterend. Om twee uur wordt gespeeld SVC a- ZDH a. Vertrek De Cocksdorp om 1 uur per fiets. Mijnhardrs Zenuwtabletten helpen U eroverheen I Onze jonge paardensportve We kunnen rustig vaststellen, dat de organisatoren van de zondag j.l. gehou den gezelligheidsrit terug kunnen zien op een groot succes. Dat het paard er op Texel nog lang niet uit is, bleek wel uit de deelname. De hele stoet bestond uit acht zeer jeugdige ruiters gevolgd door 17 wagentjes van allerlei soort. De start vond plaats op het land van de heer C. S. Keijser in De Waal, waarna men richting Den Burg ging. In Den Burg S.V. TEXEL Maandagavond vond de jaarvergade ring plaats in hotel „De Graaf". De op komst was niet denderend, hetgeen aan de ongeschikte tijd werd geweten. De agenda werd vlot afgewerkt. De notulen en jaarverslag werden on der dank aan de samensteller. H. C. Ran, met applaus goedgekeurd. Ook de penningm. bracht een gunstig verslag uit. Aan de secretaris en penning meester, bestuur en elftalcommissie werd dank gebracht, maar ook aan al de ver zorgers van de Toto, die zulk een prach tig werk hebben verricht. Aan de heer W. Kiewiet voor zijn werk aan de afd handbal en de verzorging van het terrein. De bestuursverkiezing verliep vlot, als ook die van de elftalcommissie. Allen werden herkozen. De training werd een punt waarover uitvoerig van gedachten werd gewisseld. Over de bouw van nieuwe kleedkamers werd gesproken. Belangrijk is hier: „Hoe werkt straks de toto?" Duidelijk is ge bleken, dat zonder deze inkomsten de vereniging niet zou kunnen bestaan en ook zullen hieruit de kleedkamers ge financierd moeten worden. Binnenkort is een beslissing te verwachten en we reke nen er op dat allen, die meespeelden, weer zullen deelnemen en dat het aantal wordt opgevoerd. Er was een tekening van de te bouwen kleedkamers aanwezig. Ons werd een terrein door de gemeente beschikbaar ge steld en nu wachten op de verdere af werking. Gaarne waren we het nieuwe seizoen met ingebruikneming ervan be gonnen, maar dat zal, gezien de gang van zaken, wel een ij dele hoop zijn. Over de verrichtingen van onze elftal len mogen we niet ontevreden zijn Texel 1 eindigde op de 3e plaats, gelijk met LSW; Texel 2 op de 2e plaats; junioren op de 4e plaats en de adspiranten op de 4e plaats. Voor de beker werd HRC en DTS geklopt, maar tegen Succes werden we uitgeschakeld. Met de beste wensen voor het nieuwe seizoen en een aansporing aan ieder lid om zich geheel in te zetten, sloot de voorzitter de vergadering. J.l. zondag namen onze veteranen deel aan het toernooi op de velden van CSV te Castricum. Het was prachtig weer en het was er gezellig. Onze mannen wisten het niet tot een overwinning te brengen. De aanval kon niet op dreef komen en zocht het doel steeds op de verkeerde plaats. Ze waren zeker niet de mindere, maar de tegenpartijen scoorden echter elk eenmaal. Dus was het resultaat: SVA-Texel 1—0; ZVV-Texel 1—0. De stemming had er gelukkig niet onder te lijden. A.s. zondag krijgt onze jeugd bezoek van KW met 7 jeugdelftallen. Dus jon gens let op of je er bij bent. 10.15 uur Texel d-KVV g 11.00 uur Texel a-KVV a 12.10 uur Texel b-KVV c Ook is hierbij de jeugdafdeling van Tex Boys bereid gevonden tot deelname. 14.15 uur Texel c-KW e 14.15 uur Tex. Boys b-KVV d 15.00 uur Tex. Boys c-KVV f 16.45 uur Tex. Boys a-KVV b Zullen we het gezamenlijk tot een fijne dag maken? Hopenlijk wordt het weer beter. Vanmiddag nemen we met twee adspi- rantenelftallen deel aan het toernooi van SVO te Oosterend, dat in feeststemming is. eniqinq toonde zich actief werd halt gehouden voor hotel „Texel", waar nog verschillende passagiers in stapten. Deze mensen zullen geen spijt hebben gehad '/an hun onderneming, want de volgende uren waren een unieke belevenis. Via Slingerweg en Pontweg reed men door het fraaie tuunwoaltjes- landschap door Zuid-Haffel naar de Hoornder weg. In Den Hoorn was een ieder uitgelopen om het ongewoon geworden schouwspel gade te slaan. Langs de duinrand reed men nu in Noordelijke richting. Doel: „Bos en Duin". Voor deze gelegenheid was de cineast Tauney Meyer met z'n echtgenote naar ons eiland gekomen om voor de Texelfilm het een en ander vast te leggen. Ook het geluid werd opgeno men. Een prettig idee voor de organisa toren van de tocht, dat via het medium film, reclame zal worden gemaakt voor hun paardenhobby. In „Bos en Duin" maakte men het zich gezellig. De heer Jan Silver uit Lutjebroek was als relatie van Joh. Roeper ook meegereden en ver zorgde in de grote conversatiezaal de muziek. Indertijd speelde deze pianist uit Lutjebroek tijdens de kermisweek in „De Oranjeboom". De heer Joh. Roeper merkte op, dat het drinken van sterke drank nu geoorloofd was, omdat ze toch niet van snelverkeer gebruik zouden maken. Door de gesprek ken het ging natuurlijk uitsluitend over paarden werden zelfs de nog- niet-liefhebbers enthousiast, zodat het kon gebeuren dat de heer G. H. Fortgens V.V.V.-directeur, eens belangstellend in formeerde naar de mogelijkheden om het ruiteren ook eens als sport te gaan be oefenen. In de eetzaal stond de lunch te wach ten. Men nam plaats en de heer Joh. Roeper voerde het tafelwoord. Uiteraard heette hij allen hartelijk welkom op dit paardenfestein Hij deelde meteen mee, dat de naam van deze gezelligheidsrit zou luiden: De Kermisrit. Dat was -een idee van de heer Joop Vroom. Verder zal ge tracht worden de rit elk jaar te herhalen en deze traditie zo mogelijk te hand haven. Allen konden met dit idee in stemmen. Daarop nam de 77-jarige H. Keesom het woord. Deze paardenlief hebber van de oude stempel prees de heer Joh. Roeper voor stimulerend werk in deze en wenste hem daarbij veel suc ces. De heer G. H. Fortgens, die daarop het woord nam, wenste dat hij net zo oud zou zijn als de heer Keesom Hij zou dan de echt gezellige tijd van vroeger hebben meegemaakt, waarbij het paard onmis baar was. Toch bracht de heer Fortgens nog iets naar voren dat niemand van hem verwachtte, gezien zijn taak ten opzichte van het toerisme. Hij raadde n.l. de or ganisatoren aan, hier geen toeristische zaak van te maken. Houdt deze gebeur tenis voor U zelf en maak er zeker geen commercie van. Deze raad zal ter harte worden genomen. Na de lunch werden de paarden weer voor de wagens gespannen en werd de tocht voortgezet in de richting van De Koog. Jammer was het, dat op vele plek ken, de weg niet bepaald ideaal kon wor den genoemd. Door het droge weer waren de meeste zandpaden in stofnesten ver anderd. In De Koog werd de stoet ont bonden en ging ieder zijns weegs. Wij kunnen de organisatoren van de gebeur tenis wel complimenteren! Het begin was goed. Laten we hopen, dat met hetzelfde enthousiasme zal worden verder ge gaan. Het doel is het zeker waard. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 juli op om 4.25 uur en gaat onder om 21.02 uur; 6 juli op om 4.28 uur en onder om 21.01 uur. Maan: 2 juli E.K., 8 juli V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 2 juli 1.06 en 13.07; 3 juli 1.49 en 14.05; 4 juli 3.00 en 15.29; 5 juli 4.24 en 16.56; 6 juli 5.46 en 18.18; 7 juli 6.59 en 19.26; 8 juli 7.58 en 20.23; 9 juli 8.27 en 21.15. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Nu de automatisering, Op ons eiland is een feit Wordt aan dit qebeuren, lezer, Graaq een lied door mij gewijd. Want na zóveel jaren draaien, (Hoeveel tijd qinq naar de haaien?) Moqen wij nu dankbaar zijn Met een eigen slingerlijn. De staf van de heer Van Berkum, die qelijk maakte. De heren hebben de laats tenten. Zij moesten in het pension plaats Het oude is voorbij, zie het is alles nieuw geworden. Zo is het op de Waalderweg. Gistermiddag is de nieuwe telefoon-knooppuntcentrale in gebruik genomen. Om de abonnees wegwijs te maken heeft de directie van het district Haarlem deze week twee demonstratie- avonden laten houden. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Enkele honder den liefhebbers moesten worden afge wezen. Ir. J. M. de Vos, directeur van genoemd telefoondistrict, verheugde zich over de grote belangstelling en memoreerde de historische grond van het eiland voor de telefoon. De eerste telefoonverbinding in Nederland werd gemaakt te De Cocks dorp. Het toestel dat in die dagen ge bruikt werd was op het toneel aanwezig. Inspecteur W. van der Burg gaf hierna een uiteenzetting over de automatisering. Hij vertelde hoe diverse verbindingen tot stand komen en hoe de kosten van deze gesprekken worden genoteerd. Spreker legde speciaal de nadruk op het kort en zakelijk gebruik maken van de telefoon. Na deze theorie kregen de hoorders de praktijk. De heer H. Kraneveld gaf met enkele telefonistes les in het telefoneren. Hij maakte de abonnees vertrouwd met de kiestoon, die de telefoon maakt en de wektoon, bezettoon, informatietoon. Dat de kostenteller, vooral voor een pensionbedrijf van belang is, werd dui delijk. De nieuwe centrale Er is de laaste maanden bijzonder hard gewerkt in het gebouw van de PTT. 2 november 1959 begonnen technici met de bouw van de centrale, en nu 1 juli 1960 is alles klaar. De heer G. F. van Berkum heeft ons deze week iets van het werk verteld, dat daar is verzet Er zijn heel wat me- tertjes kabel en draad verzet. Getallen werden genoemd van 160.000 meter, 10.000 meter en nog eens 10.000 meter. Die laatste 10.000 meter was alleen nodig voor het waarschuwingssysteem. Als er iets mis gaat met Uw telefoon, gaat er plotseling een lichtje branden. Men weet dan in de centrale dat er iets fout gaat. Een kabelgraver kan langs Texels wegen zijn schop te diep hebben gestoken en de kabel hebben geraakt. De storing wordt gemeten en de fout hersteld. Deze centrale is een wonder om te zien. Grote ruime kamers met volop licht to nen de duizenden draden die alle zicht baar zijn. Keurig naast en over elkaar zijn ze gespannen en elk draadje heeft een eigen doel. Dat draadje is voor de i een recordtijd de automatisering mo- e weken de nacht doorgebracht in maken voor de toeristen. TESO en dat voor U en die daar is voor buurman X. Den Burg is het knooppunt van de Texelse telefoon. In het gebouw zijn twee diensten on dergebracht. De buitendienst, van de heer G. Visser en zijn medewerkers, heeft nu ook meer armslag. De andere is de binnendienst. Deze zorgt voor de installatie binnen het ge bouw. Voor dat deze centrale in gebruik kon worden genomen, heeft de heer A. Over de Linden al de lijnen getest. Bij het begin van de bouw hebben wij een foto geplaatst van de werkzaamhe den aan de kelder. Nu hebben wij er een kijkje genomen. Twee kabels komen via de kabelwip het gebouw binnen. De wip dient om het vocht buiten te houden. In deze kabels zijn 3600 draadjes verwerkt, die ieder weer een eigen doel hebben Onder de grond is ook aangebracht de accukamer, stookgelegenheid, schuilkel- ier en enkele werkkamers. Er is met uitbreiding rekening gehou den. Is het net van Den Burg thans bezet door ruim 600 abonnees, er is een uit breiding mogelijk tot 2000 toestellen. Met de totstandkoming van dit gebouw is in het district Haarlem voor 6 miljoen aan bouw telefooncentrales geïnvesteerd. GESLAAGD De heer R. Stark, Oosterend, slaagde voor het onderwijzersexamen aan de Chr. Kweekschool „De Driestar" te Gouda GESLAAGD De heer J. C van Heerwaarden, De Koog, heeft te Arnhem met goed gevolg het PBNA-examen adspirant waterbouw kundig opzichter tekenaar afgelegd. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. H. BAARS, Den Burg tel. 2414 (ingaande zaterdag 13 u. tot zondag 24 u.) Zr. A. RIETVELD, De Cocksdorp, tel. 292 (ingaande zondagmorgen van 8.30-13 uur) Dierenartsen: J. DORRESTIJN, tel. 2978 De heer W. van der Burg onderwijst hier de telefoonbezitters van het eiland.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1