125 Jaar Polder Eierland door A. van Hoorn Lzn. r De navolgende personen hebben de polder als In blij verwachting Waarom Stram en Stijf door 't leven? met Kruschen Salts. dijkgraaf gediend -y~y uitvo S-r ven» TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 9 JULI 1960 iet en en in. an of a- k- iet ?ct •al en or ;st de kt le an nn ijk jft in. :o- te rel in te je- De de is- ?el rd ir- eft iet en cs- en og in jd. en rig mi int ik en tot iet 1a- ;e- de je- el" je rk, in- ;en ild ik- ?u- en iet >ot de te. uit ?r- 3U. ;ns ize >ds FILMNIEUWS: Een uitgebreid programma dit week end in Texels Bioscoop Theater. Zaterdag wordt gestart met „DE ONZICHTBARE VIJAND" „De onzichtbare vijand" (korte oorlogs film) geeft een onopgesmukt verhaal van het leven aan het front, een sober ver filmd oorlogsavontuur van enorme span ning. Het gaat over een pasopgeleide sol daat die onder commando wordt gesteld van een ervaren sergeant, die hem om zijn onervarenheid zoveel mogelijk buiten de gevechtshandelingen probeert te hou den. Tenslotte kiest de sergeant hem echter in een patrouille die een bos moet zuiveren van verdekt opgesteld scherp schutters. Sergeant Fletcher trekt daarbij opzettelijk het vijandelijk vuur tot zich om zijn manschappen gelegenheid te ge ven de vijand onder schot te krijgen. Als op een kritiek moment het geweer van een der meer ervaren soldaten weigert, is het Martin de nieuweling, die met een welgemikt schot de situatie redt. Vanaf dat ogenblik wordt hij ook door de ser geant tot de ervarenen gerekend. Zondag- en maandag Stan Laurel en Oliver Hardy in „STAD OP STELTEN" Onze vrienden hebben een moeilijke taak te vervullen. Ze moeten aan een jong meisje, Mary Roberts, de eigendoms- acte van een goudmijn overhandigen. Het geheim van deze opdracht wordt bekend en de voogd van Mary haalt zijn vrouw over om voor Mary Roberts te spelen. Op het laatste ogenblik krijgen Laurel en Hardy het in de gaten, dat ze de eigendomsacte aan verkeerden in handen hebben gesteld. De aanhouder wint maar voor het zover is hebt U vele ge noeglijke ogenblikken beleefd aan hun zotte capriolen. Dinsdagavond: „INSPECTEUR GIDEON" Dinsdagavond is men in de gelegenheid de film „De wanhoop van inspecteur Gideon" te gaan zien. En dat moet men beslist doen! Hier is nu weer een subliem staaltje van filmvertelkunst afgeleverd. De grote regisseur John Ford is erin geslaagd, in anderhalf uur een zeer druk bezette dag van een chief-inspector van Scotland Yard in beeld te brengen. Dat is geen drieste opsomming van feiten geworden, maar een rijk verhaal vol gebeurtenissen, die in een bijzonder logisch verband wordt gebracht. Men is er bovendien in geslaagd, diverse geestige kleinigheden toe te passen, en daarmee is deze voor treffelijke film extra geslaagd geworden. Jack Hawkins, die menige rol heeft ge speeld, geeft inspecteur Gideon op wel haast onnavolgbare wijze gestalte. Nederlands nieuws O.a.: Houtdagen op de Veluwe, vaar digheidswedstrijden voor bosarbeiders; Haanstra ontvangt zijn „Oscar", kijkje bij de opnamen van „De Zaak M.P."; Inter nationale ballonrace in Leiden; Opening van het Bio-Herstellingsoord bij Arnhem; Koningin bezoekt première van „Faja Lobbi", nieuwe film van Herman van der Horst; Het bezoek van David ben Goerion, premier van Israël. Wereldnieuws R. P. Keijser Johzn., te Texel van 1925-1937 BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 1 tot en met 7 juli 1960 Geboren: Cornelia Wilhelmina, dv. Anthonie van der Vis en Johanna C. de Ridder; Bafina, dv. Pieter A. van der Vis en Helena J. Dijker; Dieuwke Jetty, dv. Ate Sijtsema en Wekkie J. Zuidema. Overleden: Cornelis W. Goeman, oud 67 jaar, echtg. van Maria E. de Porto. Vier ondernemende mannen kochten in het jaar 1834 ongeveer 6000 ha. slikken en schorren van de Domeinen voor de prijs van 90.000,met inbegrip van de drie reeds bestaande boerderijen, n.l. het Eierlandsche Huis, het Zanddijkshuis en de Kwelderbeek. De namen van boven genoemde mannen waren N. J. de Cock, rcheepsreder te Rotterdam; W. Lange- veld, aannemer te Hardinxveld, P. Lan- geveld, aannemer te Giesendam en M. L. de Plooster, aannemer te Ameide. Hun edoeling was een grootscheepse inpolde ring te gaan uitvoeren, welke plm. 4500 ha. zou gaan omvatten. Om moeilijkhe den te voorkomen, wat betreft de ont watering, zijn de plannen later beperkt tot 3300 ha., het tegenwoordige gebied van de polder Eijerland. Na verkregen concessie werd onder leiding van de heer P. Langeveld het tracée van de te maken dijk zorgvuldig litgezet over het hoger gelegen schor- gebied. In de maand april 1835 werd met de indijking begonnen en eind september 1835 was deze een feit. Een enorme pres tatie als men bedenkt, dat de dijk elf km. ang moest worden en er twee grote stroomgaten moesten worden gepasseerd en twee zeesluizen gebouwd. We lezen van grote moeilijkheden tijdens de uit voering. Zo kwam in juni 1835 een hoge zeestand voor zodanig dat de onderko mens van de grondwerkers 1500 in getal op drift raakten en ijlings ge borgen moesten worden en op hoger ter rein herbouwd. Ook aan de dijk zover gereed ontstond schade. Als bewijs van de grote energie, waar mede alles werd aangepakt, zij vermeld, dat reeds in augustus 1835, dus voordat de dijk gesloten was, 30 ha. koolzaad werd uitgezaaid. In de archieven lezen we, dat deze inzaai gedeeltelijk mislukte door te hoge binnenwaterstanden. Met kracht werd in de jaren 1836, 1837 en 1838 de verkaveling van de nieuwe polder ter hand genomen. Sloten en greppels werden gegraven en wegen aangelegd (zandwegen). Ook ettelijke ge metselde en houten duikers werden ge maakt. Interessant is het uit de archief stukken te lezen de namen van personen, die aan het droogmaken en het in cul tuur brengen van de polder hebben ge werkt en wier nakomelingen nu nog in de polder leven en werken, zoals: v.d. Kooij, Stoepker, Garritsen, Blom, Bake- laar en vele anderen. Door de reeds eerder genoemde vier stichters van Eijerland werd in 1835 de Sociëteit van Eigendommen van Eijer land opgericht voor de tijd van vijftien jaar. De Sociëteit vormde het hoofdbe stuur van de polder. Vanaf 1841 werd dit Hoofdbestuur bijgestaan door een Dijk college waarvan L. J. Kikkert Dijkgraaf v/as. Tijdens de verkaveling werd door het Hoofdbestuur besloten op het noordelijk eind van de polder een dorpskern te stichten. Dit met het oog op het daar geprojecteerde haventje voor afvoer van landbouwgewassen en de aldaar aanwe zige zeesluis. Oorspronkelijk heette dit dorp „Nieuwdorp". Later is dit verdoopt in „De Cocksdorp", alzo genoemd naar een der stichters. De eerder genoemde Sociëteit is in 1849 ontbonden De bedrijfsresultaten waren slecht geweest. Hierdoor waren in 1840 reeds gronden in particulier bezit overgegaan. Bij de ontbinding der Socië teit werden de restanten verdeeld of geveild. Een gedeelte der buitengronden werd in 1842 verkocht, t.w. het deel later het poldertje „De Volharding" en het deel later de polder „de Eendragt", hetwelk in 1956 weer met de polder Eijerland werd samengevoegd. Het deel later de polder „het Noorden" werd pas in het jaar 1872 verkocht aan de toen 29 Ge meenschappelijke Polders te Texel. Na het ontbinden der Sociëteit werd een voorlopig bestuur van de polder Eijerland gevormd met aan het hoofd Dijkgraaf F. van Wageningen te Dordrecht. Bij Koninklijk Besluit van 18 aug. 1853 werd de polder gereglementeerd. Van die datum af zijn dus de Waterstaatswetten ook op de polder Eijerland van toepas sing en ontstonden in dat jaar de eerste polderkeuren. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit: KI. Kalis Jzn., Dijkgraaf; Jac. Reuvers, A. Garritsen, J. G. Flens en M. Smit, Heemraden; P. Dros Bzn., P. C. van Exel; Jan C. Witte Jzn., H. J Leber, Jac. Witte Czn. •?n S. C. Keijser, Hoofdingelanden. Secretaris-penningmeester-opzichter A. van Hoorn Lzn. Het tegenwoordige vaste personeel: L. H. v.d. Veen, machinist-werkman; S. Nota, werkman-hulpmachinist; L. Laan, werkman en G. Roorda, werkman. Enkele der belangrijkste werken welke in de loop der jaren zijn uitgevoerd: 1866 Beharden van de Hoofdweg, vanaf de haven van De Cocksdorp tot limiet Waalenburg-Eijerland (10 km.) 1904 Aanleg van een inlaagdijk aan de noordpunt van Eijerland; 1909 Overgegaan tot verharden van de zandwegen; 1912 Maken van een beschoeiing in het haventje te De Cocksdorp; A. van Hoorn Lzn. 1918 Stichting van een zuiggasgemaal te De Cocksdorp, gemiddeld waterver- zet 90 m3 per minuut; 1921-1926 Uitbaggeren hoofdwate ringen; 1928 Verzwaren binnenbeloop duinen bij strandpaal 33; 1930 Aanleg inlaagdijk bij strandpaal 33, lengte 4io meter, 1931 Asfalteren van de Hoofdweg ter lengte van 10 km. 1932 Verhoging zeedijk vanwege Zui derzeewerken; 1933 Zuiggasgemaal vervangen door een elektrische installatie, waterverzet gemiddeld 150 m3 per minuut. 1935 Maken zanddijk op het noord oosteinde van de Eijerlandse zeedijk; 1936-1938 Maken van een inlaagdijk aan de noordoostkust van de polder; Asfalteren van verschillende grindwe gen o.a. Schoolweg, Vianenweg, Vuur- torenweg en Achterweg; 1939 Maken van de Postweg, lengte 5500 meter, 1947 Uitvoeren van een begravings plan, bestaande uit het verbeteren van verschillende hoofdwateringen; 1948-1950 Asfalteren van een gedeelte Hoofdweg, Hollandseweg en Duinweg 1951 Uitvoering ontwateringsplan, be staande uit het verbeteren van het Dijkskanaal en de daarin voorkomende duikers; 1952 Opstellen tweede elektrische ge maal, met een capaciteit van 150 m3 per minuut; 1953 Verbeteren van een gedeelte zeedijk ten oosten van de Roggesloot; Asfalteren van de Slufterweg, Oor sprongweg en 's-Hertogenbosweg; 1957 Asfalteren van de Stoepkers- weg, Smidsweg en gedeelten van de Hoofdweg en 's-Hertogenbosweg. INGEKOMEN PERSONEN Jansje Vlaming, van Alkmaar, Wilhel- minalaan 11 naar O 122; Grietje Troost, van Amsterdam, Rietwijkerstr. 7 I naar C 92; Anneke Hoekstra, van Leeuwarden, Hercules Segherstraat 16 naar K 99c. VERTROKKEN PERSONEN Maria J. van Sambeek, van Zwaanstr. naar Den Helder, Polderweg 65; Abra ham de Smit, van O 152a naar Loener- sloot, Rijksstraatweg 157; Anna P. van Bekkum, van Koetebuurt 9, Oosterend naar Purmerend, Achterdijk 9; Johannes de Vries, van Den Hoorn 155 naar Doorn, Mariniersweg 7. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 10 juli op om 4.32 uur en gaat onder om 20.59 uur; 13 juli op om 35 uur en onder om 20.56 uur. Maan: 15 juli L.K.; 23 juli N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: juli 8.27 en 21.15; 10 juli 9.47 en 22.02; 1 juli 10.37 en 22.45; 12 juli 11.21 en 23.22; 13 juli 11.58 en 23.56; 14 juli 12.30 en 15 juli 0.30 en 13.02; 16 juli 1.06 en 13.44. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis i> in gesloten bij een Bobyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. HET „STRIJDEN" GAAT DOOR! Den Hoorn De traditionele strijd om de man en de vrouw, die in het zo merseizoen iedere dinsdagavond in Den Hoorn wordt gehouden, gaat ook dit jaar onverminderd door. Aanvankelijk is er even sprake van geweest het „strijden" te beperken, maar nader overleg heeft ertoe geleid dit aan trekkelijke folkloristische spel te hand haven. Het fanfarekorps van Den Hoorn zal, als gebruikelijk, weer de begeleiden de muziek blazen. Het is te hopen dat het spel veel gas ten blijft trekken, opdat het in financieel opzicht een succes blijft, zijnde de enige garantie om ook in de toekomst van het „strijden" in Den Hoorn verzekerd te blijven. WOENSDAG GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN In verband met vakantie wordt er a.s. woensdag 13 juli geen consultatiebureau voor zuigelingen gehouden. Verdrijf Uw Rheumatiscbe Pijnen U kunt alleen maar zelf ondervinden, v/at Kruschen voor U kan doen. Daar om moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen's vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen, doet 't bloed krachtiger stromen, onzuiverheden wor den uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. D. C. Loman, te Texel van 1888-1897 J. T. Zijm, te Texel, enkele maanden 1897 H. Flens, te Texel O.a.: Dag der Duitse eenheid in West- Berlijn; Aziatische gevoelsuitbarstingen; Frankrijk herdenkt gevallenen; Belgen repatriëren uit Congo; Gent ontvangt Prins Albert en Prinses Paola; Tito's knutselhoek; Nederlands zwemsucces in Leipzig; Autorennen om Grote Prijs van België. F. van Wageningen, te Dordrecht, van 1853-1864 G. A. v.d. Berg te Dordrecht, van 1864-1873 GEMEENTECLASSIFICATIE Het college van Rijksbemiddelaars heeft de Waddeneilanden in een hogere klasse ingedeeld en wel in de derde. Dit is mede een gevolg van het initia tief van de N.V.V.-bestuurdersbonden van de Waddeneilanden, die deze kwestie in 1959 via het N.V.V. opnieuw aanhan- gin hebben gemaakt. KI. Kalis Jzn., te Texel van 1956-heden Tevens is in het jaar 1853 overgegaan tot benoeming van een opzichter-pen ningmeester, later gecombineerd met de betrekking van secretaris. Als bijzonder heid kan worden vermeld, dat de heer Nu de uitgave van de bezettingslijst voor dit seizoen gestaakt is, en de aan- vraaglijst minder mogelijkheden biedt, menen wij er goed aan te doen nogmaals over te gaan tot het uitgeven van een r. i e t-bezettingslijst, een lijst dus aan de hand waarvan de eventuele gast kan af lezen welke mogelijkheden er nog voor hem op Texel zijn. Wij hebben dit tot op heden reeds drie maal gedaan, èn met succes, want wij hebben vernomen dat door dergelijke lijsten nog veel contracten tot stand komen. Hierbij dus het verzoek aan de leden, die nog mogelijkheden hebben voor de periode van 15 juli tot einde seizoen ons daarvan opgave te doen voor een vierde lijst. Dit kan telefonisch gebeuren, maar \vij stellen het op prijs als U ons Uw op gave schriftelijk doet toekomen. Dat voorkomt misverstanden. Ook hen, die kortgeleden nog een op gave deden, verzoeken wij het nogmaals te doen, opdat de lijst zo handzaam mo gelijk wordt. Om het anders te stellen: wij hebben dus alle opgaven laten ver vallen, en maken op de nu uit te geven lijst alleen vermelding van nieuwe op gaven, die volledig bij zijn. Zodoende geven wij de toekomstige klant de beste voorlichting. Geef ons Uw medewerking; het is Uw eigen belang. A. J. Keijser R. P.zn., te Texel van 1937-1948 Joh. de Graaf Johzn., te Texel van 1948-1956 L. van Hoorn, gedurende functie heeft vervuld. 27 jaar deze Teneinde zoveel mogelijk de aandacht te vestigen op het V.V.V.-zomerprogram- ma zijn lijsten gedrukt, waarvan nog en kele exemplaren beschikbaar zijn. Daar naast worden van week tot week aan plakbiljetten verstuurd aan die leden exploitanten, van wie wij menen dat ze een goede plaats beschikbaar hebben om de aandacht van de gasten te trekken. Deze wijze van werken kost geld. Derhalve verzoeken wij allen met klem de aanplakbiljetten met zorg te behande len, en een goede plaats te geven. Laat ze na ontvangst niet slingeren, maar hang ze meteen op. U voorkomt veel gevraag, en U steunt het streven van de V.V.V. een zo aantrekkelijk mo gelijk zomerprogramma te brengen. Al leen bij veel bezoek kunnen de uitvoeringen gehandhaafd blij- wat bereikt wordt door er veei propaganda voor te maken. V.V.V.-Texel. rsn teen vpp! AGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 9 juli Oosterend, 7.30 uur Demonstratie Gym- nastiekver. Oosterend m.m.v. gidsenband Margaretha Sinclair. Zondag 10 juli De Koog, 2 u. Gastenpuzzelrit MAB-club Dinsdag 12 juli Den Burg, Wezentuin, Bal-champêtre. Woensdag 13 juli Eierland, Openingsdag polderfeesten Polder Paraat Donderdag 14 juli Eierland, Polderfeesten „Polder Paraat" Vrijdag 15 juli Eierland, Polderfeesten „Polder Paraat" Zaterdag 16 juli Den Burg, Wezentuin, Optreden „Bird- land Combo". van 1898-1925 H. Bakker Wzn., te Texel, van 1873-1888

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 3