9 roen in het Een kijkje in de visbakkerij Autocross in Waalenburg Ruim de „versleten" weiden op Glorieuze optocht door de polder 11 in Texels „grote onbekendehad pech mmmms WOENSDAG 20 JULI I960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7472 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Zaterdagmiddag is de nieuwe visbak kerij aan de R. P. Keijserweg officiëel in gebruik genomen. Wij dachten eerst dat we in een nieuwe bloemenzaak terecht waren gekomen. Tientallen bloemstukken waren ontvangen en konden nauwelijks een plaatsje krijgen. De nieuwe visbakkerij heeft de eerste dagen geen gebrek aan belangstelling ge had. Zaterdagmiddag bracht burgemees ter C. de Koning er een bezoek en hij fe liciteerde de heren ondernemers met dit nieuwe bedrijf. Hij hoopte, dat het be drijf op het industrieterrein en straks de nieuwe zaak op de Stenenplaats in bete kenis zou toenemen. Ook de dames Roeper en Hin hebben een kijkje geno men ter gelegenheid van de opening. Op bijgaande foto ziet U een van de firmanten druk in de weer de Hollandse nieuwe voor consumptie gereed te ma ken. De heren Vlas en Van der Vis hebben ter gelegenheid van hun opening geen gebrek aan belangstelling gehad. Van alle delen van het eiland kwam men een kijkje nemen in de eerste vestiging op Texels industrieterrein. Zondagmiddag werd in Waalenburg de eerste Texelse autocross georganiseerd door de N.A.C.O.W. (Nederlandse Auto cross Organisatie Winkel). Het zag er in het begin van de middag niet erg roos kleurig uit: het regende pittig. Maar j omstreeks twee uur werden de weergo- I den de organisatoren wat beter gezind. I Het werd droog en het is de verdere middag vrijwel droog gebleven. Dat was I zeker de reden dat er naar schatting I 2000 belangstellenden het terrein op- I kwamen. Op de dijk had men een schit- I terend uitzicht op het parcours. Een I baan, met balen stro afgezet, lag voor I ons. Wat zou het worden? Nu, het is een spectaculaire autocross geworden. 25 rijders verschenen op de I baan met de wonderlijkste vehikels. Hel gekleurde wagens, maar ook grijs-grauwe die de strijd met elkaar zouden aanbin den. Twee Duitsers zouden de rit mee rijden. Texel slaat goed figuur Voor het eerst zou aan de strijd wor den deelgenomen door Texelaars. De heer J. Kaan van Oudeschild moest reeds in de tweede ronde zijn kunnen vertonen. Op het programma stond ver meld: „De grote onbekende". Dit was eveneens een Texelaar. Tijdens het ope ningsrondje verscheen een coureur ln witte overall en voorzien van een feest neus en baard. Dit was dan Texels grote onbekende. We mogen het nu wel ver klappen, achter deze vermomming was Jan Grisnigt verborgen. Hij heeft een meesterlijke strijd gevoerd. Groot waren zijn doorzettingsvermogen en durf. Het was bijna drie uur toen de eerste rijders zich voor de start gereed maakten. Het rode stoplicht moest overschakelen op groen en dan mochten dc rijders ver trekken. Gespannen keek het publiek toe hoe de eerste start zou zijn. Het terrein was nu nog gunstig, dat zou zeker anders worden. Daar sprong het licht op groen en wèg trokken ze. Nu de kans om voor te komen. De rijders gaven elkaar geen streep voorrang. Eindelijk wist in deze eerste rit de heer P. Hakhof uit Winkel in de eerste gelederen te komen. Maar op een der bochten kreeg hij plotseling een opmepper van zijn collega. De wagens zijn alle zonderling uitge rust. Enkelen hadden de portieren met zwaar dik touw dichtgebonden. Alle ver sieringen zijn verdwenen, alleen aan de motor is extra zorg besteed. Die mag het onder geen beding begeven. Maar toch gebeurde dat wel eens. Dan sprong de coureur uit de cabine en mei relde wat en als hij dan geluk had, sprong hij weer in de kar en wierp zich in dt strijd. Die strijd was dikwijls fel en gevaarlijk. Vooral het bochtenwerk deed de toe schouwers de haren te berge rijzen. Reeds na enkeel ronden was de grond danig vernield. Grote gaten maakten het de rijders steeds moeilijker. Maar dat maak te het voor het publiek steeds aantrekke lijker. Want hoe dwazer de auto's over de baan vlogen, hoe harder het gebrul langs de dijk. Men heeft zich er kostelijk geamuseerd. De eerste wedstrijd bestond uit vijf koppels van vijf, die elk tien rondjes moesten rijden. Jan Kaan kwam uit in de tweede ronde. Het was een spannende rit. Zijn rivalen waren de heren P. Heesbeen uit Hoorn en C. Lont uit Den Oever. Het ging er om spannen. Jammer was het dat in een der laatste ronden Kaan's motor het begaf. Toch wist hij als derde uit de strijd te komen. In de derde strijd kwam Texels grote onbekende in de baan. Wat zou het worden? In deze groep verscheen ook de heer P. Oud, de organisator van deze middag op de baan. Deze coureur heeft vele malen een eerste prijs weten te be halen. Maar op Texel kwam hij er niet aan te pas. Nauwelijks was hij gestart of op een „zacht pitje" kwam hij tot stil stand. Zijn motor begaf het Intussen was Grisnigt al een paar maal de startplaats gepasseerd. Op een goed moment dachten we dat zijn vehikel aan de autohemel toe was: Grote vlammen braakten uit zijn voertuig. Maar Jan ging onverschrokken door. De brand bluste blijkbaar zichzelf. De brandweer, die op het terrein aanwe zig was, kwam er niet aan te pas. Er vielen meer rijders uit en tenslotte werd het een nek aan nek race tussen Coos Nool en Jan Grisnigt. Totdat ook Jan ln de laatste ronde pech kreeg. Hij werd tweede. Maar we kregen de rijders weer te zien in een herkansingsrit. In deze eerste wedstrijd kwamen ook de twee Texelaars op de baan. Dit werd een machtige strijd! Reeds bij de eerste ronde vielen er enkelen uit de baan. Zij kwamen op een dusdanige wijze met het stro in aanraking dat hun wagen aan de grond vast zat. Een ander kwam in een diepe kuil terecht De rijders mochten tijdens de rit niet worden ge holpen. Het werd een strijd tussen Jan Kaan, Jan Grisnigt en de Duitser Bob Kleingeld. In zijn wagen D 88 wist deze buitenlander zich danig te weren. Totdat hij op een der gevaarlijke bochten bleef steken. De twee Jannen gingen nu tegen elkaar. Maar Texels grote Onbekende heeft weer maleur. Vlak bij de finish blijft hij steken. Ondertussen heeft de sportieve rijder Kaan de Duitser een op- mepper verkocht, zodat deze weer de baan op is geschoten; zodoende weet deze als tweede uit te rijden. Kaan is nummer 1 in deze rit. Hierdoor komt hij ook in de halve finale. Je voelt dat de strijd meer spanning krijgt. Nog even en dan komt de finale. En er staan tenslotte enkele duizenden guldens op het spel. Wie zal straks, als 't toernooi, dat tien wedstrijden omvat, is afgelopen, een deel van de ƒ24.000, mee naar huis nemen? Kaan verschijnt in de tweede rit in de halve finale. Ook nu weer laat hij zich niet op de kop zitten. De eerste vijf ron den zitten vol spanning. De rijders pro beren elkaar steeds van de baan te druk ken. Kaan geeft geen streep voorrang. En juist als de spanning ten top stijgt is het weer zijn motor, die hem laat zitten. Er gaat een jammerlijk gehuil op uit de WINKELSLUITINGS VERORDENINGEN Ten gerieve van de middenstanders en van het publiek geven wij hieronder een overzicht van de winkelsluitingsverorde ningen, die momenteel van kracht zijn. 1. Op dinsdagmiddag na 13 uur moeten alle winkels, met uitzondering van groentezaken, gesloten zijn. Deze verplichte halvedagsluiting geldt niet: a. in het tijdvak van 1 juni t/m 31 augustus; b. in de week, waarin 5 december op een andere werkdag dan een maandag, dan wel waarin de tweede paas- of pinksterdag valt, alsmede in de week, waarin de nieuwjaarsdag, de eerste kerstdag, de tweede kerstdag of een nationale feestdag valt op een andere werkdag dan een dinsdag; c. voor kapperszaken bovendien: op de dinsdag, voorafgaande aan de paas-, pinkster- en kerstdagen. 2. Op maandagmiddag na 13 uur moeten alle groentezaken gesloten zijn. Deze verplichte halvedagsluiting geldt niet: a. in het tijdvak van 1 juni t/m 31 augustus; b. in de week, waarin 5 december valt, alsmede in de weken, waarin de nieuwjaarsdag, de eerste kerstdag, de tweede kerstdag of een nationale feestdag valt op een andere werkdag dan een maandag. 3. In de wijken C, H en K (De Cocksdorp, Den Hoorn en De Koog met omgeving) mogen de winkels gedurende het tijdvak van 1 juli t/m 31 augustus geopend zijn op zondagen van 11.30 tot 14.00 uur. 4 Van 1 juni t/m 31 augustus mogen de winkels 's avonds geopend zijn: a. in de wijken C, E, H en K op de eerste vijf werkdagen tot 21 uur en op zater dag tot 22 uur; b. in de wijken B, O, S en W (Den Burg, Oosterend, Oudeschild en De Waal en omgeving) elke werkdag dus ook op zaterdag tot 21 uur, voor zover het betreft winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak worden verkocht kruide nierswaren, zuivelproducten, bakkers- en banketbakkerswaren, rookartikelen, muziek, galanterieën, souvenirs, dro gisterij-artikelen, boeken tijdschriften, schrijfbenodigdheden, bloemen, plan ten, vlees en vleeswaren, rijwielen of rijwielonderdelen, of waar het bedrijf van kapper wordt uitgeoefend. GESLAAGD Den Hoorn Onze oud-plaatsgenoot, de heer Dick Drijver Pzn., deed met goed gevolg examen in Hilversum voor gym nastiekleraar. Z.D.H.-NIEUWS Volle Persilkaarten kunnen deze maand weer ingeleverd worden voor theedoeken. duizenden toeschouwers. Texel komt niet in de finale. De finale De organisatie van deze middag was goed. Het publiek behoefde slechts enkele minuten te wachten voordat de finale werd aangekondigd. Hierin verschenen de rijders: C. Lont, Den Oever; J. Talens, Alkmaar; I. v.d. Wal, Rozenburg, Mr. P. Schneider, j Alkmaar; A. Keppel, Anna Paulowna. Dit werd een hevige strijd. C. Lont had een wagen zonder voorruit en hij kreeg de brokken modder rijkelijk op zijn schoot. Hij wist een grote voorsprong te bevechten. Het zag er naar uit dat hij de strijd zou winnen. Maar teen in een der laatste ronden beging deze jeugdige rij der een fout. De binnenbocht was finaal aan stukken, dus de rijders moesten een grote bocht nemen. Lont dacht er anders over en wilde binnendoor. Zijn halve wagen verdween in de diepte en zo schakelde hij zich zelf uit. De strijd ging nu tussen Talens en Schneider. Deze laatste was steeds op de achtergrond gebleven, maar doordat Lont door zijn val (hij wist zich weer los te werken) achter was geraakt, kwam Schneider in de running. De Alkmaarder kwam dan ook als eerste uit de strijd. Tractoren en kraanwagen hebben heel wat werk verricht. Diverse wagens moes ten na een rit uit de sloot worden ge haald of zaten zo vast in de grond dat de tractor zijn best even moest doen. Toch is de middag zonder ongelukken verlo pen. Het Rode Kruis kon de spalken in gepakt laten. Na de laatste ronde ontving de win naar Mr. Schneider een krans van Miss Texel. Met een glimlach en een kus hing zij de bloemendecoratie om de hals van de strijder. Ook twee en drie ontvingen van deze Miss (Mej. Lenie Witvliet) een bloemetje. In Hotel „De Lindeboom-Texel" wer den later op de avond de prijzen, die be stonden uit diverse medailles, uitgereikt. De organisatoren kunnen terugzien op een goed geslaagde middag! In ons artikel over de verzorging van grasland noemden wij enkele dingen, die tot een goede verzorging behoren. Het zal echter duidelijk zijn, dat die verzor ging alleen zin heeft als we mogen ver wachten dat dit resultaat zal opleveren. Het is tamelijk zinloos om zorgen te be steden aan een „hopeloos" geval. En van die „hopeloze" gevallen zijn er ook ln de graslandwereld. Wij bedoelen dit. Op verschillende bedrijven zie je per celen grasland, die van zo slechte samen stelling zijn? dat je niet kunt verwachten, dat ze op korte termijn zijn te verbeteren. Dit kan gedeeltelijk nog een gevolg zijn van de zeer droge zomer 1959, die op diverse plaatsen de goede grassen flink heeft teruggedrongen. Verder denken wij aan een flink aantal „versleten" kunst weiden, die in de loop der jaren zo zijn terug gelopen, dat geen goede opbrengst verwacht kan worden. Wij zijn van «me ning, dat in al deze gevallen „het mes er in moet". Nu kan men verschillen over de me ning op welk tijdstip dit moet gebeuren. Persoonlijk ben ik nog altijd van oordcel, dat de maand augustus een ideale tijd is om nieuw grasland in te zaaien. Mogelijk zult U tegenwerpen: „Dat heb ik vorig jaar gedaan en toen is het mislukt". En wij nemen dat direct aan. Maar U zult het met ons eens zijn, dat de om standigheden vorig jaar tot in de herfst uitzonderlijk waren of met andere woor den de toestand van de grond was vol komen ongeschikt voor een goede aan slag van gras- en klaverzaad. Dit komt echter maar zeer weinig voor. Vrijwel ieder jaar is de grond in augustus en september voldoende vochtig om een goede aanslag van het zaad te garande ren. En m.i. moeten we van die gunstige omstandigheden gebruik maken. Er zijn een paar dingen, die inzaai in de herfst aantrekkelijker maken dan in het voorjaar. Inzaai onder de dekvrucht in het voorjaar geeft vaak teleurstelling. Soms mislukt de inzaai geheel, terwijl heel dikwlijs de stand na de oogst van de dekvrucht wat hol blijkt te zijn. Het in zaaien zonder dekvrucht in het voorjaar is o.i. ook niet ideaal. Vrijwel altijd krij gen we te kampen met veel onkruid, die de inzaai meestal niet doet mislukken, maar veel extra werk geeft. Verder me nen we, dat dit geen economische me thode is. In de beste groeimaand mei en vaak ook nog in een deel van juni geeft dit nieuwe grasland geen opbrengst. De strijd met het onkruid is in de herfst lang zo zwaar niet en bovendien beginnen we in het voorjaar met vrijwel volvaardig grasland. Uiteraard gelden deze laatste wenken niet alleen bij herinzaai van slecht grasland, maar ook voor gevallen, waarin bouwland tot grasland wordt ge maakt. Nu zijn er met betrekking tot de be werking, die nodig is om van het slechte grasland een goed zaaibed te maken voor de nieuwe inzaai enkele mogelijkheden. Men kan zonder meer besluiten de ploeg er in te zetten. De grond wordt dan tot een diepte van bijv. 15 cm. geploegd, daarna met de schijvenegge en normale eg bewerkt tot een goed zaaibed is ont staan. De laatste jaren gaat men er meer toe over om de grond eerst te bewerken met de freesmachine. De zode wordt daardoor geheel kort gemaakt en het perceel komt behoorlijk „zwart" te lig gen. Na deze bewerking wordt meerdere malen zonder meer ingezaaid. Zelf heb ben wij ook wel eens in deze richting geadviseerd. Het is ons echter gebleken, dat deze werkwijze niet ideaal is. Met de frees wordt de zode wel kort gemaakt, maar alle graswortels sterven niet af. En met name in de nazomer gaan er weer heel wat losgesneden grasplantjes groeien. Dit zullen heel vaak de minderwaardige grassen zijn. Wij zijn van mening, dat het direct ploegen bezwaren heeft. De zode komt in dit geval vaak iets te diep te zitten, waar door het nieuwe gewas niet kan profi teren van het goede groeimilieu, dat deze oude zode biedt. Bovendien valt de zode bij deze wijze van werken niet voldoende uiteen. Daarom is het fresen o.i. een goede bewerking. Wij menen evenwel, dat de freesbewerking moet worden ge volgd door ploegen. Dit sluit echter in, dat het fresen oppervlakking moet ge beuren bijv. tot een diepte van hoogstens 8 cm. Dit geeft de mogelijkheid met het ploegen niet dieper te gaan dan bijv. 12 13 cm. Laat men de frees te diep wer ken, dan vervalt men noodzakelijk tot te diep ploegen en dit geeft verlies van hu mus in de bovenlaag. Laat vooral na het ploegen al die be werkingen verrichten, die nodig zijn om een niet te los, fijn en vlak zaaibed te krijgen. En dan tenslotte het zaaien. De ideale methode is o.i. de machinale. Dat is ook dit jaar weer zeer duidelijk gebleken. Speciaal de vlaszaaimachine is daarvoor zeer geschikt. Laat U er asjeblieft niet toe verleiden om terwille van wat moeite en kosten" toch maar met de hand te zaaien. Want U bedriegt Uzelf. Benut de mogelijkheden, die er ook op dit gebied zijn. Een goede aanslag van het nieuwe grasland is de eerste klap, die een daalder waard is. Zoals iedere jonggeborene vereist ook dit nieuwe grasland de eerste tijd bijzon dere zorgen. Daarover een volgend keer nog wat. C. v. Gr TEXELSE BOYS-NIEUWS Donderdagavond speelt Boys 1 om 7.00 uur tegen de Mok. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het Texel-veld. Laat dit een goede oefenwedstrijd worden, Boys. Toto. Voor de a.s. toto hebben wij de verschillende gegevens ontvangen. Dege nen, die het komende seizoen aan de toto willen deelnemen, worden verzocht zich bij mej. L. van Sambeek op te geven, al waar een deelnemerskaart moet worden ingevuld en ondertekend. Half augustus zal de toto weer beginnen te draaien, in welke vorm is nog niet bekend, maar dit neemt niet weg, dat b.g. kaarten vroeg tijdig ingezonden moeten worden. Mogen wij daarom op Uw medewerking reke nen. Laten we proberen het batig saldo van het vorige seizoen te overtreffen. Niet alleen de oude garde heeft zich paraat getoond tijdens de polderfeesten. Vrijdagmiddag trok de jeugd in bonte stoet door de straten van De Cocksdorp. Voorafgegaan door de drumband van de Gidsen was ook deze optocht een rijk ge zicht. De jeugdige bewoners hadden hun best gedaan met het versieren van hun fiets. Enkelen waren zelfs verder ge gaan. Schepen waren gebouwd, een vuur toren wierp zijn lichtbundel langs de vele kijkers. In het huisje bij de zee woonde de bekende dwerg en een groep matrozen bewaakte de Noordkaap. De jeugd heeft een welverdiende belangstel ling gehad. Na afloop van de rondgang werd het feestterrein bestormd. De gid- senband gaf deze laatste middag enkele nummers ten beste in de feesttent. De geluidinstallatie van de V.V.V: werd in werking gesteld en in een re cordtijd hadden honderden belangstellen den zich rond de band geschaard. Was er aanvankelijk sprake van dat de festiviteiten zouden worden verlengd, het bestuur heeft na lang beraad hier toch vanaf gezien. De uitslag van de ver loting is nog niet bekend. De trekking, die de laatste avond zou worden gehou den is uitgesteld. Bovenstaande foto toont een deel van de vele wagens die aan de grote optocht deelnamen.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1