9 roen in het harL, m BjflMHHH €«tèt bruin Het museum geniet internationale belangstelling Madura" voor de zesde maal door brand geteisterd m PIGMA-DERM fstm/éL rnet en zonder zon Missenparade Last' van zenuwen? Weinig minder dan n wonder ZATERDAG 23 JULI 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7478 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Boven deze plaat zouden we eigenlijk moeten schrijven Hoe - Waar - Waarom. Dan waren wij compleet. Want in het Museum zijn deze letters keuriq qetekend boven de maquette die is aangebracht door de directeurde heer G. de Haan. Wat U hier ziet afgedrukt is slechts een klein gedeelte van de plattegrond van het nieuwe object. Het is het zee-aquaiium met in het midden de ruimte voor de zeehonden. Mevrouw I. Kremer-Dijksen is hard bezig dit plan werkelijkheid te maken. Tegenover de Zilvermeeuwis een duinstrook van 5 hectarewaar straks het nieuwe qebouw kan verrijzen. Tenminste... als iedere Texelaar meehelpt. En ook daar twijfelt mevrouw Kremer niet aan. Op dat terrein zal ook het nieuwe museumde werkplaats, de vishallen, een woning voor de directie en een theehuisje worden gebouwd. Er komen dagelijks nieuwe dona teurs bij. Zij allen steunen Texels Museumvereniging. Leest U naast bijqaand artikel ook even de advertentie in dit nummer! Dagelijks worden in het Texels Mu seum rondvluchten georganiseerd Ver beneden U ligt het schitterende Texelse duinlandschap en wanneer U Uw hoogte vrees een beetje overwonnen hebt, ont waart U ongeveer 4 km. ten zuiden van De Koog een aantal gebouwen en ge bouwtjes, die U daar voorheen nog niet hebt aangetroffen. Ook valt het op, dat het duinlandschap in die omgeving bij zonder kleurig en rijk begroeid is. Daar wilt U natuurlijk wel iets meer van weten. Dat kan heel gemakkelijk, want bij Uw rondvlucht blijft U met beide benen veilig op de begane museum- grond en het duinlandschap, waar U van duizelingwekkende hoogte op neerkijkt, bestaat in werkelijkheid uit zand, lijm, plastic en zaagsel en is een natuurge trouwe nabootsing (schaal 1 80) van het Texels museum in de (hopenlijk nabije) toekomst. U ziet daar een hoofdgebouw, dat ongeveer 40 m. lang zal worden en waarin dan eindelijk voldoende ruimte zal zijn om de gehele collectie een waar dige plaats te geven. Op het ogenblik is een groot gedeelte opgeslagen in schuren en op zolders, in afwachting van betere lijden. Ook de skeletten van de walvisachti ge, die nu noodgedwongen in de mu- seumtuin aan weer en wind zijn overge leverd, kunnen dan weer ir. het museum worden opgesteld. Wat een ruimte. In het grote zeehondenbassin met 15 m. middellijn dartelen de robben vrolijk rond, verzekerd van fris water, dat via een ondergrondse leiding van en naa» zee gepompt kan worden. De zeeaquaria zijn rond het bassin gegroepeerd en ook hier zal de verkregen ruimte de moge lijkheden van thans verre overtreffen. Natuurlijk blijft het vogelasyl gehand haafd, zodat gewonde en zieke vogels voor hun genezing ook in de toekomst in het museum aan het juiste adres zijn. 5 ha. duinterrein omringen het mu seumcomplex. Door het afwisselende landschap met zijn vele duinvalleien is het mogelijk een complete „planteninven- taris" van Texel in deze omgeving te ver zamelen. Door de bebossing van de laat ste vijftig jaren, (hoe buitengewoon nut tig ook) is de duinflora er minder gunstig afgekomen. De ontwatering noodzakelijk voor de bebossing veranderde het milieu waardoor interessante plantengemeen schappen verdwenen. Rond het museum zal een landschapstuin worden aange legd, waar deze verdwenen plantenge meenschappen zich in een hiervoor ge- eigende omgeving kunnen herstellen. Een gezellig theehuis met terras vormt het sluitstuk van een uitstapje, dat wei nig Texelaars en hun gasten zich zullen laten ontgaan. Het nieuwe museum staat niet voor niets op de urgentielijst van op Texel uit te voeren projecten bij de eerste groep! Er zijn al heel wat geschriften aan Texels wel en wee gewijd. Men sohreef vol weemoed en verlangen, wanneer het Flacon 2.95 Grote flacon 7.50 over de goede oude tijd ging, die bij na dere beschouwing toch ook niet zó best was, met nuchtere zakelijkheid werd de tegenwoordige situatie van het eiland uiteengezet en, met een (althans voor de aan het woord zijnde schrijver) vooruit ziende, maar ook min of meer zorgvolle blik werd de toekomst onder de loep genomen. Omstreeks de jaren 1900 was Texel nog vrijwel ongerept in zijn lande lijkheid, maar de laatste 60 jaren heeft Texel grote veranderingen ondergaan. Behalve door de steeds beter wordende verbindingen met de „overkant", de ont wikkeling van de diverse communicatie middelen, zoals radio, telefoon en televi sie, raakte Texel ook uit zijn „isole"-ment verlost door de toename van het toeris me. De toeristen ontdekten en bewonder den Texel en omgekeerd ontdekten de Texelaars, dat ze zeer wel in staat waren deze toeristen op redelijke condities een gastvrij onderdak te bieden. Maar sindsdien en mede door de ge moderniseerde bedrijfsvoering van .het agrarische deel van de bevolking, ver dween veel van wat eeuwenlang een tra ditie was geweest. Klederdracht wordt niet meer gedragen, de volksfeesten gaan voor veel mensen hun spontane karakter verliezen, de inrichting van de boerderij en woonhuis wordt aangepast aan moder ne practische eisen. De oude gebruiks voorwerpen vielen uit de toon en werden Deze dame tekent voor een bedraq in eens. Hartelijk dank mevrouw! Wij hopen dat vele toeristen, maar ook Texelaars Uw voorbeeld zullen volgen. Deze plaat werd in een nieuwe afdeling van het museum gemaakt. We zouden deze atdelinq willen noemen: „de toe komst". Er is veel van de Texelse Mu seumvereniging te zien. vaak voor een appel en een ei weggedaan of in een schuur of zolder opzijgezet. Men mag van geluk spreken, dat bij tijds de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten, de Vereniging tot Be scherming van Vogels en Staastbosbe- heer Texels landschappelijk schoon heb ben kunnen beschermen en voor een (Zie vervolg pagina 4) LIED VAN DE WEEK Laat ie glimmen, mannebroeders, 't Leven biedt weer perspectief! Texel heeft thans een Miss badpak En Miss Texel, asjeblief'! 'k Kan niet gissen welke missen Deez' misskans hebben gemist En of men ook missen miste In die dichte missenmist. Want een elk mocht er aan mee doen, Ongeacht hoe jong of oud, Van miss baby tot miss-opoe, Mits van 't qoed missenhout. 'k Zag de oudjes al pareren In bikini-strandornaat, Of een doddige miss-baby In een luier van formaat. Want de kleding had geen invloed Op de jury, naar ik las, Dus kon men ook badqastmiss zijn In een wollen winterjas. Trouwens, voor miss badgast was het Deze zomer toch al mis, Aangezien de zon gemist werd. Tot een ieders droefenis. 't Spijt me meer dan ik kan zeggen Dat ik dit niet heb genen En dit missenfeest moest missen. Maar een volgend jaar, misschien. Moog'lijk wordt dan miss misbaksel, Miss misbaar of miss-verstand Tot miss Texel uitqeroepen En komt DIE dan in de krant. Hoe het zij, voor 't Goudenboltse Vrijgezellenleqioen Was dit eens een buitenkansje Om een goeie keus te doen. Want men krijgt niet alle dagen Zo iets moois gepresenteerd, Dus, wie zal het zeggen, heeft dit Missenmuisje noq een steert. En wie zich heel eerlijk bloot geeft, (Dit is in de missenlijn) Moet erkennen dat wij mannen Allemaal miss-dienaars zijn! 23 juli 1960. Huib de Rijmelaar. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: J. DORRESTIJN, tel. 2978 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. H BAARS (zondag van 9 tot 13 uur) Zr. G. FORTGENS (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) GESLAAGD Voor het Middenstandsexamen te Schagen slaagden de volgende I.M.O - cursisten: de dames M. A. Bakker, Spang; L. Blok, De Kamp; mevr. A. Heerschap- Eerkenbosch, Den Burg; J. Kikkert, Doolhof, C. M. van Leeutven, Oudeschild, C. E. M. Maas en K. van Sambeek te Den Burg; en de heren C. Bakker, P.H. Pol der; R. C. Buysman, Den Burg; G. Stolk, Oudeschild; P. J. Stolk, De Cocksdorp, en J. Vlas te Den Burg. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 15 tot en met 21 juli 1960 Geboren: Dirk, zv. Jan Zuidewind en Maatje J. Keijser; Paula, dv. Lodewijk v.d. Wulp en Maria C. E. Tydeman; Simon Johannes, zv. Johannes Hopman en Dorothea C. Zijm. Ondertrouwd: Henricus S. M. Buisman en Geertrudes C. Smit. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 27 juli consultatiebureau Woensdag 27 juli a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur VERTROKKEN PERSONEN Grietje Schuurman, van Molenstr. 79 naar Alkmaar, Oude Gracht 190; Johan nes K. Pol (en gezin) van O 157 naar Munnekezijl, Diepswal 12; Jan Hondema (en gezin) van De Waal 19 naar Den Hel der, Grevelingenstraat 124; Henderica A. C. Witte, van H 110 naar Den Helder, Javastr. 167; Cornelia Boon, van Heems- kerekstraat 15, Oudeschild, naar Den Helder, H. A. Lorentzstr. 47; Clara W. Hollaar, van Weverstraat 63, naar Heem stede, Kantlaan 33; Greta D. Reij, van Weststraat 10 naar Alkmaar, Korte Lyceumstraat 4; Cornelia J. Vermeulen, van Dorpsstraat 40, De Koog, naar Am sterdam, Schaapherdersstr. 17; Neeltje Drijver (ev. Van Wijk) van Den Hoorn 63 naar Amsterdam, Schipbeekstraat 19; Jan A. Kievits, van Weststr. 1, Den Burg, en Fredenka C. M. Visser (ev. Kievits) van Warmoesstr. 12, beiden naar Woerden, A. v. Ostadestraat 1 I. INGEKOMEN PERSONEN Suze W. v.d. Kooi, van Amsterdam, Jul van Stolbergstr. 12 I naar Den Burg, Binnenburg 15. zo vele duizenden 'n ander mens worden mei Kruschen Salts. Zo'n bloedzuiverende Kuur met Kruschen kan ook U van Uw Rheumatiek bevrij den. Dat doen de beroemde vijf mine rale zouten voor U - als U trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzuiverheden in het bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen. BEVESTIGING EN INTREE VICARIS J. G. BEERTHUIS Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal vicaris J. G. Beerthuis uit Hilversum zondagmiddag 14 augustus a.s. te Oosterend, na vooraf in de morgen dienst te zijn bevestigd door ds. W. R. van der Zee uit Hoogkarspel, intree doen als predikant van de hervormde gemeen te van Oosterend en Oudeschild, waar hij beroepen is in de vacature van ds. P. C. Klijnsma, die op 12 juni van dit jaar naar Harlingen is vertrokken en daar een week later intree heeft gedaan. Vicaris Beerthuis werd in 1929 te Hilversum, waar zijn vader toen hoofd inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht was, geboren. Hij bezocht eerst het chris telijk lyceum in zijn geboorteplaats en studeerde daarna verder nog aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in 1954 zijn kandidaats- en in 1956 zijn kerkelijk examen deed. Nadat de heer Beerthuis van oktober 1956 tot februari 1957 eerst vier maanden te Koudum in Friesland werkzaam geweest was als leer vicaris en hij in juli 1957 na een te Utrecht gehouden colloquieum was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde kerk, is hij bijna drie jaar vicaris geweest. Zo heeft hij eerst van 25 augustus 1957 tot 15 septem ber 1958 ruim een jaar te Zoelen het ambtswerk waargenomen voor ds. Post- ma, toen deze als legerpredikant in mili taire dienst was. Daarna heeft hij van 15 september 1958 tot 1 oktober van het vorige jaar te Soest het ambtswerk waar genomen van ds. W. R. Ambrosius, toen deze ook als legerpredikant in militaire dienst was. Tenslotte heeft hij van 19 oktober van het vorige jaar tot 15 mei van dit jaar ook nog een half jaar de hervormde ge meente van Dongjum-Ried en Boer in de classis Franeker als vicaris gediend. Tijdens het verblijf in Soest heeft vi- raris Beerthuis zijn vrouw leren kennen en hij is in april van dit jaar getrouwd. RINGSTEKEN TE DE KOOG De Oranjevereniging De Koog organi seert op zondag 31 juli a.s. een ring- stekerij voor paard en koets. De aanvang is 3 uur en de wedstrijd wordt gehouden achter de o.l. school aan de Ruijslaan. 55 2a Donderdagnacht is een der grote schuren van hoeve „Madura" practisch tot de grond toe afgebrand. Een hevig onweer, dat vooral langs het noorden van het eiland trok, was de oorzaak. De blik sem trof het gebouw dat in 1958 gereed kwam. De brand is omstreeks drie uur uitge broken en in een mum van tijd was de schuur verloren. De vlammen sloegen zo snel om zich heen dat de brandweer van De Cocksdorp weinig kon redden. De tweede schuur nat houden, was het enige dat brandmeester Zoetelief zijn mannen kon opdragen. D.e gehele inhoud, bestaande uit tractoren, combine, hooi- pers, wagens etc. ging verloren. De hoe veelheid hooi, die op de zolder was opge slagen was aanzienlijk, maar ook deze was reddeloos. De brandvrije stal, die in deze schuur was ondergebracht, bleef bijna ongedeerd. Er bevond zich geen vee in toen de brand uitbrak, maar anders zou men ruimschoots gelegenheid hebben gehad om de dieren uit de stal te halen. Nieuwe combine In de grote schuur bevond zich, be halve materiaal van de bedrijfsboer, de heer J. van Maldegem, ook een nieuwe, Dit machtig bouwwerk ginq donderdag nacht in vlammen op; het werd door de bliksem getroffen. nog ongebruikte combine van de heer J. van Strien. Deze combine, die vorige week op Texel arriveerde, is door menig agrariër tijdens de polderfeesten bewon derd. Maandag a.s. zou de heer Van Strien, die de machine direct had ver zekerd, hem in gebruik nemen. Een enorme vuurzee greep gretig de machinerieën aan. De banden brandden als fakkels en weldra vielen de eerste spanten er op. Donderdagavond had de heer Van Maldegem met veel moeite nog een hooipers naar binnen gèwerkt, ook deze was niet te redden. De brandweer van Den Burg, die ook arriveerde, behoefde geen water te ge ven, want om half vier was reeds bekend dat er geen redden meer aan was. De schade is aanzienlijk, met inventa ris wordt deze geraamd op 180.000, De schuur alleen kostte 60.000, Voor de zesde maal In de loop der geschiedenis is dit de zesde maal dat „Madura" door brand wordt getroffen. In 1920 ging huis en schuur, toen onder één kap staande, in vlammen op. In 1933 werd „Madura" wederom door vuur geteisterd. Tijdens de Russenoorlog namen de Duitsers de hoeve onder vuur. Op 21 augustus 1957 ging er eveneens een grote schuur (480 vierkante meter) door brand verloren. Op die plaats werd door fa. Daalder een nieuwe geplaatst. Deze kwam eind 1958 gereed. De heer Van Maldegem was toen zeer trots op zijn twee grote schu ren. Maar dat duurde niet lang, want op woensdag 18 maart 1959 ging er weer één verloren. Toen speelde er een drie jarig knaapje met vuur. Thans was het hemelvuur, dat weer één der schuren in as legde. De eigenaresse, mevrouw H Michels van Verduynen-Jochems, Wassenaar, is verzekerd. Om vier uur gaf commandant J. Veld- stra opdracht de nog overeind staande muren omver te trekken. De hoge muren stortten met donderend geweld tegen de grond. Het machtig bouwwerk was dus maar een kort bestaan beschoren.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1