VOLENDAM-V.S.V. Wat bedoelt een veevoederkern Ontwikkelen en afdrukken morellen Oranjevereniging De Koog Geen Toto dan Rolot Speel DE voetbalwedstrijd Texels BioscoopTheater Telefoon 2027 Aladdin in Bagdad The Geisha boy Die Sünderin DUITSE BADGAST VERDRONKEN Aan het Westerslag is donderdagmid dag, omstreeks 2 uur, een Duitse gast verdronken. De 61-jarige Duitsers G. Müller uit Wiesbaden, is tijdens het ba den aan een hartverlamming overleden. De heer Zijm en enkele gasten hebben getracht de man behouden aan wal te brengen, maar hij is in het water over leden. Een arts, die ter plaatse was, heeft eerste hulp verleend. Later verscheen ook dokter Schalkwijk, maar ook deze kon slechts de dood constateren. De heer Müller logeerde bij de familie Dros, Keesomlaan te Den Burg. AGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 23 juli Oosterend, Viering 25-jarig bestaan van Sportvereniging Oosterend. Den Burg, 15,30 uur. Clubhuis St. Jeroen Hollewal, Hobbyruilbeurs. Zondag 24 juli Oosterend, 2 uur Wedstrijd Volendam- V.S.V. in het kader van de viering van het 25-jarig bestaan van S.V.O. Den Burg, 3 uur, Afscheid ds. W. M. van Reijendam. Maandag 25 juli Den Burg, „Casino", Klaverjasdrive. Den Burg, 8.30 uur, De Graaf, bijeen komst postzegelbeurs. Dinsdag 26 juli Den Hoorn, Strijd om de man en de vrouw. GESCHENK VAN GEMEENTELEDEN Gisteravond heeft een deputatie van leden van de Hervormde Gemeente te Den Burg de scheidende predikant een geschenk aangeboden. Ds. W. M. van Reijendam zal morgenmiddag zijn af- scheidspredikatie houden. Namens ker- keraad en leden mocht hij een prachtige pick-up en diverse platenbonnen in ont vangst nemen. S.V. OOSTEREND JUBILEERT S.V. Oosterend werd opgericht op 24 juni 1935 in het Wapen van Amsterdam, met als bestuursleden S. Zuidema, voor zitter, C. P. Burger, C. Brans, C. Schraag, Jb. Visman, P. Burger Gz. en Jb. Keijzer, en 30 leden. Er werd zeer actief begon nen. Het voetbalveld werd officieel in gebruik genomen met een wedstrijd tegen „Zeemeeuwen" van Oudeschild, met me dewerking van VIOS. En nu 25 jaar later De jeugd laat zich thans van de goede zijde zien, want S.V. Oosterend heeft op het ogen blik twee welpenelftallen en één adspi- rantenelftal, terwijl er twee senioren elftallen zijn met een totaal van ongeveer 70 leden en 100 ondersteunende leden en donateurs. S.V. Oosterend is in zijn 25-jarig be staan gegroeid en het tegenwoordige be stuur verwacht met deze jubileumviering dit nog op te voeren, terwijl, wat zeer begrijpelijk is, ook aan de financiën wordt gedacht Want bij het nieuwe voetbalveld waarover zij straks zullen beschikken hoort een goed kleedlokaal te verrijzen. Vandaar dit 3-daagse feest. Het huidige bestuur en ook de leden hebben de laatste weken veel werk verzet en nu is het zover: het nieuwe voetbalveld is gereed voor de officiële opening, welke morgen zal plaats vinden. Na de opening volgt een prachtige wedstrijd Volendam-V.S.V. Voor deze voor Texel unieke wedstrijd zal morgen (zondag) om 2 uur een bus van Den Burg naar Oosterend rijden, welke om 5 uur retour zal gaan. Naast het voetbalveld is gelegenheid voor rijwielstalling enz. Niet alleen deze voetbalwedstrijd is een grote gebeurtenis voor Oosterend ook het feestterrein, dat gisteravond is geopend, is beslist een bezoekje waard. Het geheel is feestelijk verlicht en een ieder zal zich best kunnen amuseren met de verschil lende attracties, die geboden worden. Het is niet mogelijk om op de gebeur tenissen vooruit te lopen, maar S.V. Oosterend met zijn 25-jarig jubileum, waarbij zij hun nieuwe veld in gebruik zullen nemen, doen dit wel, want zij ver wachten veel bezoek op feestterrein en voetbalveld en naar wij hopen worden deze actieve sportliefhebbers niet teleur gesteld. (Zie ook advertentie). S.V. TEXEL De indeling voor de nieuwe competitie voor Texel 1 en 2 is bekend: 4e kl. A KNVB: BKC, Helder, Hollan- dia T., LSW, RKAFC, Schagen, Succes, Texel, Vios, VZV en Watervogels. Watervogels is weer in onze afdeling terug. Afd. NH.: Res. 2 kl. E; Geel Zwart 2, HRC 6, JVC 2, Kaagvogels 2, Succes 3, Texel 2, WGW 2, W.Waard 2, ZAP 3. Er komt dus weer werk aan de winkel en we mogen verwachten, dat alle spe lers zich behoorlijk zullen voorbereiden. Dat betekent dus aanpakken. Aan alle leden zijn formulieren uitge reikt voor deelname aan de voetbaltoto. Ieder, die mee wil spelen, zal deze formu lieren getekend moeten inleveren bij de heer Ten Cate. De datum staat daarop vermeld, maak er dus haast mee. Voor senioren en junioren wordt elke woensdagavond getraind, zoals gewoon lijk, maar de adspiranten en welpen heb ben vakantie tot 15 augustus. Bovenstaande vraag behoeft voor vee houders, die regelmatig hun vakbladen lezen geen onbekende vraag te zijn. De laatste jaren is hierover in de bladen van de standsorganisaties en speciaal ook in de Voorlichtingsbrief van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting herhaaldelijk geschreven. Toch mogen we niet veron derstellen, dat iedere boer nu ook weet, wat het doel en de werkwijze van zo'n veevoederkern is. We willen er daarom in dit artikeltje iets van vertellen. Het is bekend, dat de post veevoeder een zeer belangrijke is op de veebedrij ven. Nog groter, dan men oppervlakkig zou vermoeden. Naast de aankoop van krachtvoer en eventueel ruwvoeder be hoort er ook bij het eigen verbouwde graan, dat op het bedrijf wordt gebruikt. En als we het heel precies willen weten behoort er ook nog bij alle arbeid, die we verrichten om ruwvoer voor de winter periode te winnen. Al met al dus een zeer grote post aan de uitgavenkant. Verder is het voldoende bekend, dat de rentabiliteit van de bedrijven de laatste jaren ons dringt alle zeilen bij te zetten. Alleen de boeren, die met overleg te werk gaan zullen er in slagen het bedrijf rendabel te maken. Alles zal er dus op gezet moeten worden om enerzijds de kosten zo laag mogelijk te houden en an derzijds de opbrengsten zo hoog mogelijk op te voeren. Het doel van een veevoe derkern kan niet duidelijker worden omschreven dan in die laatste zin: Kos ten laag, opbrengsten hoog. Hoe kan men dat bereiken? Als we de kosten laag willen houden, dan zal de krachtvoederhandelaar zo weinig mogelijk op het bedrijf moeten komen. Dit kunnen we bereiken door te zorgen voor ruwvoer van goede kwaliteit en er voor te waken, dat de dieren niet meer krachtvoer krijgen dan nodig is. Hoewel het eerste: het winnen van goed ruwvoer, met tot de directe taak van de veevoederkern behoort is de ervaring toch wel, dat veehouders, die lid zijn van een veevoederkern méér aandacht gaan schenken aan het winnen van ruwvoe der. Men wordt n.l. met de neus op de voordelen van goed ruwvoer gedrukt. Het voorkómen van verspilling van voe der door een te royale voeding is een directe taak van de veevoederkern. Willen we de opbrengsten zo hoog mo gelijk opvoeren, dan zullen we de dieren een rantsoen moeten geven, dat hen in staat stelt het uiterste voor de boer te doen. Het is bekend, dat de productie capaciteit van onze koeien over het alge meen zeer goed is. De capaciteit kunnen de dieren pas tot waarde brengen als ze krijgen, wat ze nodig hebben. Daarbij komt het op kwaliteit en hoeveelheid aan. Het is helaas nog niet zo ver, dat ons rundvee als het te weinig krijgt, aan de baas een seintje geeft: Als je me een kilo krachtvoer meer geeft zal ik dat be lonen met 3 a 4 kg. melk. Evenmin komt er een tip als de dieren een paar kilo krachtvoer meer ontvangen dan voor de productie nodig is. Ze accepteren dit dankbaar en belonen dit hoogstens met onnodige groei. We zouden niet graag be weren, dat dit een gevolg is van het ge zegde: „Zo dom als een koe", maar het feit ligt er. Heel veel van Uw colléga's hebben uit het bovenstaande de gevolgtrekking gemaakt: Dat moet anders! Ik wil aan de dieren geven, wat ze nodig hebben, maar ook niet meer, want ik houd geen koeien voor mijn plezier, maar om er beter van te worden. En daarom hebben ze gezegd: Ik word lid van een veevoederkern. Wat doet nu die veevoederkern voor hen? Vóór de staltijd begint moet bekend zijn welke voorraden op het bedrijf be schikbaar zijn en met welke veestapel de boer de winter denkt in te gaan. Er wordt dus een inventarisatie gehouden. Aan de had van deze gegevens kan het Veevoederbureau te Alkmaar berekenen of de. voorraad voeder voldoende is voor de aan te houden veestapel. Is er te wei nig ruwvoer aanwezig, dan moet de boer overwegen of hij wil kopen of misschien vee wil opruimen. Bij een te veel kan worden gekozen tussen verkoop van ruw voer of aankoop van vee. Verder kan nog worden geadviseerd over soort en hoe veelheid van het aan te kopen kracht voer. Om werkelijk goed op de hoogte te zijn van de beschikbare voederwaarde is het nodig het ruwvoer te laten bemon steren. Dus dit betekent onderzoek van hooi en kuilgras. Ook hierbij kan de vee voederkern bemiddeling verlenen. Als de koeien pas op stal staan, brengt de adviseur van de veevoederkern weer een bezoek aan het bedrijf. Het rantsoen van elk dier of groep van dieren met ge lijke productie wordt gewogen. Een bere kening leert dan of de dieren voldoende, te veel of te weinig krijgen. De veehou der krijgt dit bij wijze van spreken op een briefje thuis. Bij deze twee bezoeken olijft het ech ter niet. In de loop van de winterperiode komt de adviseur nog minstens één of meerdere keren op het bedrijf. Vooral in de periode, dat de dieren afkalven is het van groot belang, dat aandacht wordt be steed aan het rantsoen. In de veevoederkernen, die tot nu toe werkzaam zijn, kwamen de volgende fouten telkens voor: a. te royale voeding van oudmelkse koeien; b. te schrale voeding van hoogproduc- tieve dieren; c te schrale voeding van melkvaarzen; d. te royale voeding van jongvee van lVs tot 2V« jaar; d. onjuiste voeding van graskalveren. Het bovenstaande illustreert voldoende, dat het werk van een veevoederkern zeer belangrijk is en dat de kosten, die hier aan worden besteed er dubbel en dwars uit komen. Wij hopen U dat binnenkort met praktijkvoorbeelden aan te tonen. De Commissie voor Streekontwikkeling op ons eiland is van mening, dat de voorlichting via een veevoederkern zo belangrijk is, dat het verantwoord is hiervoor een bedrag beschikbaar te stel len. Zij wil een gedeelte van de kosten voor haar rekening nemen, waardoor bereikt wordt dat de deelnemers deze voorlichting voor „een koopje" krijgen. Gedacht wordt aan een bijdrage van ƒ1,per koe per winterperiode. Om de deelname nog aantrekkelijker en het effect zo groot mogelijk te maken zal bovendien een belangrijke bijdrage worden gegeven in de kosten van het ruwvoederonderzoek. Als U toch van plan was enige monsters hooi of kuilgras te laten onderzoeken kost de veevoeder kern U op deze wijze practisch niets. We twijfelen er daarom niet aan of een flink aantal veehouders zal het besluit nemen: Wij doen mee! En wij zullen het op prijs stellen dit s p 0 e d i g te horen. C. v. Gr. GESLAAGD Aan de Rijkskweekschool te Haarlem slaagde voor de gehele hoofdakte, de heer J. Wieten, Den Burg. DS. H. VAN BILDERBEEK VOOR DE RADIO Morgenochtend wordt in de Vermaning te Den Burg een korte kerkdienst op de band opgenomen. Deze dienst, waarin Ds. H. van Bilderbeek, Doopsgezind pre dikant op Texel, voorgaat, zal zondag avond om half zeven worden uitgezonden via Hilversum I. Het onderwerp van de predikatie is: „Werken zolang het tijd is". KLEINE JONGEN SPEELT VOOR AGENT Den Burg is rijk voorzien van ver keersborden. Dat ook heren wachtmees ters der Rijkspolitie er geen raad mee weten, werd ons deze week duidelijk. Een hier gedetacheerde wachtmeester kwam rustig de Parkstraat in rijden. Natuurlijk was daar een „kleine fietsen maker", die hem er even op attent maakte. De wachtmeester mopperde wat en ging te voet verder. Ds „EEN SLECHT SEIZOEN" S. de Lange spreekt maandag morgen in de Evangelisatiestand op de markt over het onderwerp: „Een slecht seizoen". PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds. Van Reijendam Doop n.m. 3 uur Ds. Van Reijendam afscheidsdienst De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Extra collecte voor de eredienst Den Hoorn 9.00 en 10.30 uur Weleerw. heer Joh. A. Schreuder Collecte voor het Jan Ligtharthuis De Koog 9.00 en 10.30 uur Ds. Waardenburg 10.30 uur kinderdienst naast de pastorie 20.00 uur Ds. Ribbink, jeugddienst 21.15 uur Duitse Dienst De Waal 11 uur Ds. v.d. Ree Oosterend 10 uur Ds. Ribbink, uit Gent Oudeschild 9.30 uur Ds. v.d. Ree GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Ds. Scholten 19.30 uur Ds. De Lange Oosterend 10 uur Ds. De Lange 19.30 uur Ds. Scholten GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur Ds. C. Stam, van Groningen GEREF. GEMEENTE Oosterend 10 en 3 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur Ds. Van Bilderbeek Halfuurdienst i.v.m. radio-opname De Koog 9.30 uur Ds. Th. van Veen, Leeuwarden Den Hoorn 10 uur Ds. M. C. Postema LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 30. „Tja," zei Jonas nadenkend. „Ik denk ook, dat wij een spoor te pakken hebben Hier heeft natuurlijk de dief van het beeld gelopen. Hij wilde het in veiligheid brengen, ja Lappie knikte heftig „Kom, we gaan er achteraan!" besloot Jonas resoluut. En samen gingen ze ach ter het spoor, dat duidelijk zichtbaar in het mulle zandpad gedrukt was, aan. Een paar minuten later stonden ze bij een boerenhoeve. De voetstappen liepen het erf op. Voorzichtig, op hun tenen, bleven Lappie en Jonas de sporen volgen. „Moet je nu eens kijken", merkte Jonas op, „ze blijven voor deze trap staan... „Dan is die man natuurlijk boven, in het hooi opperde Lappie. LANGEVELD DE KOOU N.V. TEXELAARTJES 3 regels 0,80; elite regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Foekh.) en onder nr. 0,20 meer. Klaverjassen. Maandag acht uur in Casino Correct gekleed en wei nig besteed. Modelkleer makerij Carel Schmidt, Boomkampstr. 8, Alk maar, tel. 3615. Elke week op Texel Zeepieren te koop bij J. Kok, 't Witte Huisje (t.o. vissteiger) 't Homtje Te k. grote partij board, sloophout en diversen. Tegen concurr. prijzen. Slopersbedrijf H. Ooster beek en Zn, Bassingracht 353, tel. 3161, na 6 uur, tel. 1369 Natural golflichtplaten. Asbest golfplaten, grote sortering, concurrerende prijzen. A. v.d. Vis en Zoon, Wilhelminalaan 17, tel. 2356 Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzeke ring. Vraag prijsopgave VTB, Den Burg, tel. 2285 Nieuwe gegalvaniseerde golfplaten, lang 2,14 m., breed 0,68 m., per stuk ƒ6,A. v.d. Vis Zoon, Wilh.laan 17, tel. 2356 Knutselaars! Hout, board, triplex enz. enz. A. v.d. Vis Zoon, Wilhelmina laan 17. tel. 2356 Deurw Prins houdt maandag van 11 tot 2 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, in<* asso, kosteloos advies in pachtzaken). Grote sortering nieuw hout, tegen concurrerende prijzen. A. v.d. Vis Zoon, Wilhelminalaan 17, tel. 2356 Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt maan dags van 10.30 tot 1 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie Passages naar Afrika, Australië, Ame rika. Canada enz. Grote sortering hard board, zachtboard, tegel board, asbestboard, con currerende prijzen. A. v.d. Vis Zoon, Wilhel minalaan 17, tel. 2356 Vandaag en morgen feest in Oosterend. Zie raambil jetten. Bej heer Prot. godsdienst zoekt net een voudig kosthuis. Br. onder no. 108 bur. Tex Crt. Te k. gevr. oud kabinet of laden kast. Brieven: Eierland E 148 Nog 1 van de 5 hondjes hebben wij over. Wie wil hem gratis hebben. C H Mantje Spang W 30, telefoon 331 Oosterend Te k. gedorst hooi van 2 ha. A. Garrit- sen, Marthahoeve Te k. accordeon, 120 bassen, i pr st. f 300 G Keijser, Barendsstr. 6, Oudeschild Te koop i.g.st.z. Vegla weckflessen 'l2, 3U, 1, P/2 en 2 I. inhoud Van Mal- degem, Jachtlust, Eierland Gevraagd bollenpellers S. Ros, Hogeberg Nu volop rode bessen. M Huisman, „de Veen", tel. 2203 Jonge kippen aan en tegen de leg, Reds en W L. zijn nog te k. bij E. v. d. Ban, Pijpersdijk. tel. 352 De Koog Met grote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Hans Bij het H. doopsel ontving hij de namen Simon lohannes. D C. Hopman—Zijm I. Hopman Frans Den Burg, Gasthuisstr. 16 Texel, 19 juli 1960 Op 3 augustus 1960 om kwart voor twaalf trouwen in het gemeentehuis van Texel Kees van Woerkom en Marianne Backer Gelegenheid tot gelukwen sen 3 aug. in hotel Texel van 3 tot 4,30 uur. Schiedam, Graaf Floris- straat 79 Oudeschild, Texel Loodssingel 7 22 juli 1960 J. Specht en Johanna Keijser geven u mede namens we derzijdse ouders, kennis van hun voorgenomen hu welijk, waarvan de vol trekking zal plaatsvinden op zaterdag 30 juli 1960, om 11,30 uur te Den Burg Breda, Van Duivenvoorde straat 46 Den Burg, Ongeren B 203 juli 1960. Gelegenheid tot feliciteren van 15,30- 17,00 uur in hotel „Bos en Duin" de Dennen. Toekomstig adres; Nach tegaallaan 82, Goes. Voor uw deelneming betoond bij het overlijden van onze lieve man, vader behuwd- en grootvader de heer Willem Hendrik Lap betuigen wij onze oprechte dank. In het bijzonder danken wij Ds. v. Reijen dam voor zijn woorden van iroost ten afscheid gesproken, en het perso neel van TESO voor de laatste eer aan de over ledene bewezen. Uit aller naam H. E. Lap—Dijt Tijdens afwezigheid van dokter RENOUT van 25 juli - 30 aug. wordt praktijk waargeno men door dokter Siebenga tel (02222) 234. Spreekuur Oosterend maandags, woensdags en vrijdags van 8—9 uur. HUISBEZOEK uitsluitend TELEFONISCH opgeven voor 9 uur. Apotheek gaat gewoon door. Koopt bij ons uw aardappelen, groenten en fruit. Altijd bent u beter uit Maas' Groentenhandel Den Burg, telef. 2425 Oudeschild, tel. 2815 Langeveld De Rooij Den Burg - Texel Voor betere aardappelen naar Maas' Groentenhandel Den Burg, tel. 2425 Oudeschild, tel 2815 Telefoonnr. vervallen Hettclefoonnr. van verhuur Jan Plezier en Ponywagens is vervallen. Pension Vre- destein is alleen bereikbaar onder nr. 293 De Koog Bollenpellers gevraagd C. Schermer, Wilhelminalaan 9 Uitbetaling landbouw- vakantiebonnen hedenmiddag 'van 4—6 uur bij C. Bos, Hollandseweg C. J. Barhorst, Haffelder- weg 5. Wie helpt? Gaarne zagen wij jongen van 16 jaar, tijdens vakan tie, geplaatst op boerderij. Wil werkzaam zijn tegen kost en inwoning. Br. onder no. 109 bureau van dit blad. Het is nu de tijd om te bestellen voor de inmaak Heerlijk voor bowl e d. H. J. Keijser, Fruitkwekerij tel. (02223) 301 Wedstrijd in ringste ken met paard en koets op 31 juli a.s opdeRuys- laan achter de o.l. school Aanvang 3 ur.r. Inleggeld f 2,50 Trekking iedere dinsdag, uitslag woensdag voor de radio Formulieren a f 0,60 verkrijgbaar bij Mw. de Jong—jongeboer, Kogerstr. 118, M. Bosma, Pieter v. Cuyckstr. 6, W. Wassenaar, Wittekruislaan 18 te Den Burg. Zwan. Ruyslaan 33, De Koog. J J, Westdorp, De Cocksdorp 46f. C. J. Ellen, Weststr. 5 Oosterend S. Ellen, Spang W 35. A Backer, Loods singel 7, Oudeschild. AANSTAANDE ZONDAG Aanvang 14,30 uur. Toegangsbewijzen a f 1,50 (kinderkaarten tot 15 jaar a f0,75 alleen aan de kassa) verkrijg baar op de volgende adressen Den Burg VVV Parkstraat, hotel De Graaf. Oudeschild Wachtlokaal TESO Haven. Den Hoorn Kl. Boon, De Koog VVV, De Waal bakkerij J Plaatsman, De Cocksdorp Slagerij Ran, Oosterend Sigarenmagazijn De Luyfel. Zaterdag 8 uur Zondagmiddag k uur Cornel Wilde, Evelyn Keyes, Phil Silvers Adele Jergens in (A thousand and one nights) Welke wens Aladdin ook deed, altijd werden zijn stoutmoedigste dromen ver vuld. Deze film is een sprookje van roman tiek en een wonder van filmkunst In kleuren. TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN Zondag en maandag 8 uur jerry Lewis in In zijn nieuwe kreatie van goochelaar be leeft Jerry de dolste avonturen in het fas cinerende |apan. Romantiek en kolder in een verrukkelijke komische film TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN. Dinsdag 8 uur Hildegard Knef, Gustav Fröhlich in een fel realistisch filmwerk Mag men lichtvaardig oordelen overmen- sen, die door omstandigheden in moeilijk heden zijn geraakt? TOEGANG BOVEN 18 JAAR. Bij erg mooi weer zondagmiddag geen voor stelling Zondagmiddag is er een kinderjasje met capu chon blijven liggen, afhalen aan Schoonoord- singel 13.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2