TAXI SIGMA in rotan f. 666.— en... EEN HOGERE OPBRENGST! Rijwielen te huur Rijwielhandel Kievit Verhuur van Ie klas rijwielen en Solexen. Zegel, Den Burg tel 2150 Philips hoorapparaten S Electrohuis Bakker de koelkast met ruimte ook voor de toekomst Een goede worlelontwikkeling een prima stand van het gewas Dit wordt bereikt door de ontsmetting met het »'BayeA« produkt waarop ten volle kan worden vertrouwd. Voor de ontsmetting van leverbare bollen is grijze ARETAN verkrijgbaar. N.V. AGRO CHEMIE ARNHEM de Wetstraat 10 Tel. 08300-31447 N.V. v/h C. R. KEIJSER Co. Keetmeisje in Europoort IWL- D A M P O bouw en op een geschikter terrein kan worden voortgezet. Nieuwe vereniging Eind 1959 werd hiertoe de „Texelse Museumvereniging" opgericht. In het halve jaar van haar bestaan heeft deze vereniging er naar gestreefd grotere be kendheid aan het museum en de toe komstplannen van het museum te geven. Niet zonder succes! Bijna 400 leden gaven 2ich op; er verschijnt iedere drie maan den een tijdschrift, waarin deskundige medewerkers Uw aandacht vragen voor Texels natuurhistorie en folklore. Er is echter veel meer belangstelling en daadwerkelijke steun nodig, wil het museum de eens begonnen taak voort zetten en uitbreiden. Nog veel te gering is de erkenning van het grote toeristische belang dat het museum vertegenwoordigt. Ieder jaar stijgt het aantal bezoekers. Op het ogenblik is het aantal bezoekers al weer hoger dan vorig jaar jaar omstreeks eind juli. 25% van het aantal zomer gasten bezocht toen het museum. Ook het aantal scholen, dat werkweken op Texel organiseert neemt voortdurend toe. Soms telt het museum 800 bezoekers per dag. Is het niet hoog tijd, dat voor dit grote Texelse belang de Texelse gemeenschap zich inzet? Reeds velen gaven aan de oproep van de Texelse Museumvereniging gehoor, maar pas wanneer het aantal leden een veelvoud van het tegenwoordige aantal bedraagt kan de „Texelse Museumvereni ging" het streven van „Texels Museum" met kracht ondersteunen. Ook Uw lidmaatschap geeft groter ze kerheid aan het voortbestaan van ons museum! ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 24 juli op om 4.49 uur en gaat onder om 20.43 uur; 27 juli op om 4.55 uur en onder om 20.39 uur. Maan: 23 juli N.M.; 31 juli E K Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 juli 8.18 en 20.52; 24 juli 9.02 en 21.34; 25 juli 9.39 en 22.11; 26 juli 10.14 en 22.46; 27 juli 10.47 en 23 18; 28 juli 11.17 en 23.48; 29 juli 11.46 en 30 juli 0.18 en 12.17. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. WAT ANDEREN SCHRIJVEN Dat 1960 niet gelijk 1959 is, daar is men het allang over eens. In twee ver schillende dagbladen lazen wij het vol gende: Neêrlands smalle kust verpieterd Zomers rekensommetje: een strand stoel kost één kwartje per uur...., het regent nu al zestien dagen vrijwel onaf gebroken, bereken de schade, die de pachter sinds 1 juli heeft moeten lijden. De uitkomst moge misschien niet ver ontrusten, de man, die zo de zomer ziet verpieteren kan er slapeloze nachten van krijgen. En aan de andere kant: de dui zenden badgasten langs Neêrlands smalle kust zouden hun kwartjes ook veel lie ver aan deze stoelen besteden dan aan patates frites, warme worst en gloeiende tomatensoep. Want alleen daarmee houdt men zich in deze verpieterende, verre gende, verziekte zomer-1960 nog op de been. Aldus „Het Parool". VW's Voorkomen Verveling in Vakantie Het medeleven van alle thuisblijvers gaat deze dagen uit naar de vakantie gangers, vooral naar hen die aan de kust loodgrijze wolken, wind en regen moeten trotseren. Toch bleek ook giste ren, toen vele plaatsen vele uren lang door tropische regens werden overspoeld, dat de vakantiegangers zélf betrekkelijk weinig last hadden van het slechte weer en zich redelijk goed vermaakten. Beslist opgewekte klanken bereikten ons van het eiland Texel. Het valt niet te ontkennen dat het weer een handicap is, vooral voor de kampeerders. Maar nie mand hoeft zich hier te vervelen", zei ons de Texelse VW-directeur, de heer G. H Fortgens en hij citeerde uit een aantrekkelijk programma: Rondvaarten met garnalenschepen, waarbij de opvarenden zelf de door hen gevangen garnalen mogen koken en con sumeren, rondvluchten, rondritten over het eiland, bezoek aan de robbenbanken tussen Texel en Vlieland, duinwandelin gen en museumbezoek. Aldus „Het Vrije Volk". KLEINE AANRIJDING Op het Schilderend kwam een brom fiets in aanraking met een auto. De be stuurder van de auto kwam plotseling achteruit rijden. Dit gebeurde nabij Dros' Autocentrale. De bromfiets werd licht be schadigd. Een loslopende hond was oorzaak dat een bromfietsberijder kwam te vallen. De hond sprong plotseling de rijweg op. De jonge bestuurder kwam te vallen en werd aan de knie gewond. Loslopende honden zijn en blijven een gevaar op de weg! 'i GESLAAGD Het MULO-diploma werd behaald door C. van der Vis, De Koog, F. de Jong, Den Burg, en G. Lap, Den Hoorn. TELEFONEREN GOEDKOPER De Minister van Verkeer en Water staat, de heer Korthals, heeft in de Eer ste Kamer meegedeeld, dat telefoneren goedkoper wordt. Een tariefsverlaging van 4°/o wordt per ingang van 1 novem ber verwacht. De tarieven zijn dan weer op het peil van voor 1957. PAARDENSPORTFEEST Tot en met maandag a.s. kunnen deel nemers aan de verschillende nummers op het a.s. paardensportfeest zich melden. Mevrouw Keesom-Karsten is maandag tijdens de markt in hotel „De Linde- boom-Texel" aanwezig. Het concours wordt gehouden op de speelweide te Den Burg op zaterdag 27 augustus. Het is de bedoeling van het bestuur geen inleggeld te innen, doch in dien mogelijk een startpremie per paard toe te kennen. Volledigheidshalve plaat sen wij nogmaals het vraagprogramma voor de Texelse landbouwtuigpaard- nummers: A. Eénspan voor tweewielig rijtuig, voor paarden, welke op Texel of elders nog geen prijs hebben gewonnen. B. Open klasse éénspan. C. Eénspan fokmerries voor landbouw- wagen. Alleen voor paarden, welke minstens één veulen hebben gebracht. D. Tweespan voor landbouwwagen; al leen voor paarden welke op Texel of elders nog geen prijs hebben gewonnen. E. Tweespan voor landbouwwagen. F. Open klasse tweespan (geen land bouwwagen). G. Eénspan voor luxe rijtuig, gereden door dames. ONDER DE POMP Hei jee dot ok hoort! K. en K. willen aan Strend 3 dage de blompies nog es bute zette! Wat bedoel je? Nou met O.P. wouwen B. en T. er niks van wete, ze fonde het te lawaaierig. VORDERINGEN Bij de RHBS zijn de volgende leerlin gen bevorderd naar de 2e, 3e, 4e en 5e klas: Naar de 2e klas: D. Bakker, E. Craa- nen, A J. Dijksen, R. Dijkshoorn, B. Dros, J. Dros, J. H. Geus, C. H. Gieze, M. T. G. Graaf, W. F. Grisnich, A. J. Hil- len, J. v. Hoorn, E. E. W. Janssen, M. de Kind, R. Kleinhuis, W. de Koning, A. M. v.d. Kooi, J. M. Krugers, T. M. Lap, C. E. M. Merkx, W. J. Neyens, J. H. Raven, A. C. Renout, A. E. Ruiter, T. C. Schraag, W. H. Schrama, J. Slot, E. A. Timmer, C. Troost, C. N. Veenema, T. J. R. v. Wij- land, P. Zijm. Naar de 3de klas: M. M. C. Beers, E. G. A. Boom, R. Boom, F. Bootsma, R. E. Bremer, A. Bruyn; J. H. Dros, J. Hooij- Kooi, Th A. Kuip, B. Lakeman, O M. Nauta, P. A. Nota, I. Siersema, P. S. Troost, C. v. Vooren, A. Vos, A. M. Witte, H. Wuis, A. A. M. Timmer. Naar de 4de klas: P. J. Bakelaar, H. P. Bakker, J. Boersma, E. J. Bremer, F. R. Drevel, J. Dros, M. v.d. Eijk, E. J. P. Graaf, M. W. Keijzer, A. M. Laan, H. Moojen, H. J. Neyens, J. Pranger, W. Renout, L. J. Veldhuis, A. v.d. Vis, J. A. M. Visser, T. B. Zijm. Naar de 5de klas: C. Boltjes, M. T. den Braven, A. Bruyn, G. Duinker, J. C. Eel- man, H. L. Eelman, F. C. J. Graaf, J. v. Groeningen. M. v. Groeningen, N. v. Heeringen, L. C. Keijser, M. J. Nota, P. J. Verberne, H. K. W. Versteegen, G. de Visser, A. J. M. v. Wijland, P. J. M. Witte, A. de Wolf, M. T. Zijm. Telefoon 2525 Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend! Kapper Bakker, Tel. 203 Broedplaats De Schorren thans ook voor niet leden toegankelijk. Kaarten bij D. Boot, De Waal Afhalen van 7 - 8 uur 's avonds Garage Reij Den Burg, Waalderstr. 15 Tel. (02220) 2.3.4.5 b.g.g. 2101 uit voorraad. Vrijblijvend op proef Dealer voor Texel INCLUSIEF GROENTELADE Levering via uw erkende installateur: TECHN. BUREAU JAN AGTFR, Den Burg ELECTROHUIS BAKKER DROS' SMEDERIJ, Eierland S RENTENAAR, Oosterend Alle Bayer producten zijn verkrijgbaar bij HET MUSEUM GENIET VEEL BELANGSTELLING (Vervolg van pagina 1) groot deel ongerept hebben kunnen be houden. En hoe helder heeft het Meester Kraai indertijd voor ogen gestaan, dat het meer dan tijd was om van al datgene, wat Texel op natuurhistorisch en oudheid kundig terrein te bieden had, tenminste één specimen onder te brengen in zijn verzameling. Wanneer we de ontwikkeling van het „Texels Museum" vergelijken met die van andere, min of meer gelijkgerichte musea, dan valt het op, dat vanaf de op richting van deze instellingen een gene ratie is opgegroeid, voor het museum de algemene erkenning heeft gekregen waarop het, gezien zijn culturele functTe in de samenleving, recht heeft. Natura Docet" in Denekamp, het Van Sambeek-museum in Enschede, het Rijks museum te Enkhuizen, allemaal hebben ze de aanvankelijk zeer moeilijke en slechts met een grote dosis idealisme en enthousiasme begaanbare weg afgelegd, die leidde naar een grotere bestaansze kerheid. De laatste jaren is de taak van het museum in het algemeen, grondig veran derd. Van een meestal nogal muffe en statische verzameling stoffige voorwer pen, die doorgaans rechttoe, rechtaan in een schemerig lokaal waren opgesteld, waar het onbehagelijk toeven was van wege de tocht en de spiedende aanwezig heid van een surveillerende suppoost, herinner ik me voornamelijk de door dringende kamfergeur, waarmee de mot ten schrik aangejaagd moest worden. Eindeloos waren de vitrines met latijnse namen op witte kaartjes, die de ontel bare variëteiten en soorten van insecten, schelpen of stenen bevatten. Deze musea van toen hebben echter het baanbreken de werk verricht waardoor het museum van thans kan putten uit een onschatbare hoeveelheid materiaal. Nu wordt met behulp van diorama's een instructief overzicht gegeven van een bepaald onderwerp. Deskundige voor lichting en een bibliotheek, dikwijls ook levende voorbeelden van voor een be paalde streek karakteristieke flora en fauna zijn voor iedere belangstellende aanwezig. Ook is het museum niet lang vastge roest in zijn behuizing. Reizende tentoon stellingen, filmavonden, lezingen, excur sies, volksdansdemonstraties, shows van klederdrachten en concerten (Arnhem, Hoge Veluwe, Sted. Museum A'dam), dit alles maakt deel uit van het instituut, dat we tegenwoordig onder de naam „museum" rangschikken. Waar vroeger op gezag van hun wel menende opvoeders de „teen-agers" bij hun (wilde) haren naar het museum toe- gesleept moesten worden, heeft zich te genwoordig een kern onder de jongeren gevormd, die zeer actief meehelpt deze museumgedachte te verspreiden. In juli 1961 is het 30 jaar geleden, dat Meester Kraai voor het eerst de deuren van het „Texels Museum" opende. Wat is het jammer, dat hij helaas niet meer mee kan maken, hoe zijn verzame ling is uitgegroeid tot een voor Neder land unieke collectie, waarbij aan de oudheidkundige afdeling te Den Burg een waardig onderdak werd verschaft. Toch vermoed ik, dat het hem zou teleurstel len, wanneer hij zou kunnen zien met hoeveel moeilijkheden de natuurhistori sche afdeling te kampen heeft om de schone schijn van een goed geoutilleerd museum te handhaven. Want het mu seumgebouw voldoet niet langer aan de eisen, die men eraan mag stellen en in de afgelopen winter is weer duidelijk ge bleken, hoe moeilijk het is in de gegeven situatie te werken, wanneer de nood aan de man komt. Drie zeehonden werden het slachtoffer van een kwaadaardige ziekte, die onder gunstiger omstandig heden beter bestreden had kunnen wor den. Ondanks al deze belemmeringen wordt er stug doorgewerkt om het museum te maken tot een gids voor iedere Texelaar en toerist. Maaral het werk, dat nu ten behoeve van Texels cultuur en natuur leven wordt verricht zal over ongeveer twee jaar worden lamgelegd, indien wij niet met elkaar en met de hulp van zo veel mogelijk Texel-vrienden er voor zorgen, dat dit werk in een nieuw ge- FEUILLETON: door H.A.N.S. 29. Alles bij elkaar was genoeg, om Vonst en de twee mannen een tijdlang gratis onderdak te verschaffen en het eiland voorlopig als gezuiverd te beschouwen Triomfantelijk werd Christa door de politiemacht bij haar gastvrouw terugge bracht. Ofschoon ze deelde in de vreugde van de geslaagde nachtelijke operatie, voelde ze zich zo moe en terneergeslagen alsof ze een zware lichamelijke kastijding had ondergaan. De momenten, waarop ze zich hulpeloos en verlaten had gevoeld, hadden haar meer aangegrepen, dan ze ooit voor mogelijk had gehouden. Meer dan anders besefte ze dat ze zo niet ver der wilde gaan; ze had behoefte aan een levenskameraad, die haar in lief en leed zou volgen en beschermen. Als ze heel eerlijk tegenover zichzelf was, dan ver langde ze naar liefde, koesterende liefde, niet meer de noodzaak altijd de flinke vrouw te zijn en niemand nodig te heb ben. Niet meer de dwang om altijd zelf belangrijke beslissingen te nemen, zonder overleg met iemand die je heel na stond. Nee, een steun en een toeverlaat moest ze hebben; een hart waarbij ze troost kon zoeken en rust. Iemand, die met je mee- lachte als je vrolijk was en die de armen beschermend om je heen zou slaan, als je verdriet had. Een mens die haar karakter begreep, die haar koppigheid en nukken met geduld zou dragen en het haar des noods met zachtheid onder het oog zou brengen, als ze faalde. Ze was bereid om daar heel veel voor terug te geven, heel haar hart en al haar goede wil, om tot oen gelukkig en harmonisch huwelijk te komen..,. Roel....? Helsingen....? Roel. Helsingen. Verscheurd door twijfel viel ze tenslotte in slaap. De volgende dag had ze het gevoel als of ze een nachtmerrie had beleefd. Hoe kon ze toch zo zwaartillend zijn? Was er één meisje, dat zo vrij en onafhankelijk kon doen waar ze zin in had? Eenzaam. ach, wat was eenzaam? Ze had toch aan alle kanten goede vrienden en op haar broer zou ze altijd kunnen rekenen, al waren zijn gedachten wel steeds van Truus vervuld. Vandaag, bij daglicht ging ze op haar gemak eens de omgeving ver kennen, waar zich vannacht het ene avontuur op het andere stapelde.En was ze ook niet verplicht naar de toestand van Helsingen te informeren. Was er ook niet nog een afspraak, om naar Roel te gaan. Dit keer zou Betty thuis moeten blij ven, haar onrustig hart had meer be hoefte aan een snelle rit in een auto, dan aan het ritmisch gedraaf van het paard. Het irriteerde haar in hoge mate, dat ze haar geestelijke evenwicht niet kon te rugvinden. Zij maakte zichzelf wijs, dat Roel dit op zijn geweten had en ze ge loofde, dat ze hem haatte. Alleen Helsin gen was in staat haar haar zelfvertrou wen terug te geven. Uiterlijk kalm, maar met het gevoel, of er binnen in haar een storm woedde, bestuurde ze de auto en reed met zwaar kloppend hart het erf van hun voormalige boerderij op. Ze wist, dat ze doelbewust een beslissing ging uitlokken, waarmee heel haar toe komst gemoeid was. Terwijl ze de auto verliet, kwam Hel singen haar met grote blijdschap in zijn ogen tegemoet. Ze dwong zich eveneens tot een glimlachje, maar hij zag al vlug, dat ze onder een hevige inwendige span ning gebukt ging. Christa zag, hoe hij onmiddellijk haar toestand aanvoelde en ze begreep, dat zijn liefde voor haar, hem een scherpe kijk op haar innerlijk gaf. Bij hem zou ze zich altijd kunnen gedragen, zoals haar hart dat ingaf. Er ging een rust van hem uit en een kameraadschap, waarbij je je veilig en geborgen wist. „Ondanks mijn primitieve behuizing kan ik je een kopje koffie aanbieden", zei hij lachend. „Wil je het buiten ge bruiken of binnen?" Links van het huis was bedrijvigheid bij het geïmproviseerde kantoor, dus koos Christa de rechterkant, met weliswaar het uitzicht op de kale, hoge aarden wal, maar waar overigens een diepe rust heerste. Vreemd, die voortdurende be hoefte aan rust van haar. Ze liet zelfs Helsingen alleen voor de koffie zorgen, zonder haar hulp aan te bieden. Even lachte ze hem dankbaar toe, toen behalve de koffie, ook haar, in de duinen achter gelaten manteltje, door hem werd aan gedragen. Met zachte stem vroeg ze, of hij nog hinder ondervond van de laffe aanval. „In het geheel niet", verzekerde hij haar. „Ik voel me ruimschoots beloond door dit bezoek". Met het hoofd tegen de muur geleund keek Christa zwijgend voor zich heen. Ze voelde hoe zijn blikken op haar gevestigd bleven. Nu moest ze de moed opbrengen om tot het onderwrep te komen, dat haar al de nachtelijke uren had bezig gehou den. Ze had haar trots willen afzweren; oprechtheid voor alles, was haar voorne men. Maar nu ze vlak bij het doel was durfde ze de sprong niet te wagen en zat ze weer te wachten tot het initiatief van hem uitging. Was dat eerlijk.Met een ruk kwam ze overeind. „Mijnheer HelsingenVerbaasd hield ze op, omdat hij zacht begon te lachen. „Vraag excuus", zei hij. „Maar ik voel, dat je me iets belangrijks en iets per soonlijks hebt te zeggen en zouden we dan niet beginnen met elkaar te tutoye ren? Ik heet Frans". „Goed Frans.. begon Christa opnieuw. „Frans. ik dacht.ik meende op te merken, dat je dat je van me houdt en nu wil ik weten, alvo rens ik weer naar de Noordoostpolder vertrek, of ik ook van jou houd". Het liefst had Christa strak voor zich heen gekeken, zo diep schaamde zij zich, omdat ze liefde ter sprake bracht bij een man, die ze in werkelijkheid nog zo kort kende. Maar ze dwong zichzelf, hem mid den in het gezicht te kijken. Ze wilde er iedere reactie op aflezen en ze zou niet dulden, dat hij er omheen draaide. Het was al een grote opluchting voor haar, dat hij niet in een schaterlach uitbarstte. Integendeel, hij keek haar met een diep ernstig gezicht aan en even leek het zelfs of hij medelijden met haar had. „ChristaChristazei hij. „Wat maak je je zelf het leven toch moeilijk. De kleine Christa heeft vroeger haar va der en later haar broer precies naar haar nandje gezet en altijd haar willetje weten door te drijven. O. stil maar, Christa was vóór alles strikt eerlijk en recht vaardig en lang niet onredelijk, maar dat neemt niet weg, dat praktisch al haar wensen in vervulling gingen. Nu heeft de oudere Christa een grote teleurstelling ondervonden en nu kan ze daar niet overheen, gewoon, omdat ze in haar jeugd niet heeft geleerd, iets toe te geven". „Nee, dat is niet waar", zei Christa harts tochtelijk. „Het gaat niet alleen om de teleurstelling, het gaat om het feit, dat ik schuld heb. Je zegt, dat ik altijd heel eer lijk en rechtvaardig geweest zal zijn het kan zijn. maar die ene keer was ik het niet. Hier, in mijn eigen wereldje, wist ik precies wat ik aan de mensen had, waar wij mee omgingen, maar toen ik met vreemden in aanraking kwam en daar iemand bij was, die meer dan ieder ander, indruk op mij maakte, toen was ik achterdochtig en wantrouwend. De oude traditie van het plattelandsmeisje, dat moet oppassen voor de buitenstaander speelde mij parten. Ik. ik.heb alles bedorven". „En omdat je het de eerste keer, dat je hart niet onberoerd bleef, verkeerd hebt aangepakt, wil je de tweede keer, dat je iemand hebt ontmoet, die ook wel enige indruk op je maakte en waarvan je denkt, dat het wel een eerlijke en spor tieve vent is, die bovendien nog in staat te je dierbare boerderij te verplaatsen, je met huid en haar aan hem overle- veren".(Wordt vervolgd). my - en pijn we9- Sjfflk fl wrijven mei

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4