(from 'fwartsjexels in het harL, Driedaags feest te Oosterend Miss badgast en Miss Texel Dominee en mevrouw van Reijendam namen afscheid van de Hervormde Gemeente Den Burg WOENSDAG 27 JULI 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7475 COURANT [Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij [Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Links Miss Badgast en rechts Miss Texel. Vrijdagavond hebben honderden \Texelaars en gasten de beide dames bewonderd. Miss Texel werd Willy Beu- ving van Oosterend en Miss Badgast John Lucius uit Eindhoven. Vrijdagavond j.l. heeft S.V. Oosterend |een begin gemaakt aan een 3-daags fes- 'ijn, waarbij ook de weergoden zich van de gunstige kant lieten zien en wij moe ten zeggen, het heeft aan de verwachtin gen voldaan. Er werd gestart met een rondgang door de drumband Margaretha Sinclair, gevolgd door adspiranten en welpen van S.V. Oosterend en wie heeft er nu geen bewondering voor deze drum band, die aan het eind van de rondgang nog even demonstreerde op het nieuwe I sportveld. Na afloop trok men naar het feestter rein achter de o.l. school, waar behoudens de verschillende attracties het dans- orkest van Henny Kok zetelde met zang I van Tobi Smit en velen een dansje I waagden. Op deze eerste avond werd ook Miss I Badgast en Miss Texel gekozen. Er waren I rogal wat candidaten, vooral van Texel I cn speciaal Oosterend. De jury, bestaan- I de uit de heren W. Renout, Joh. J. Roe- I per, Th. v.d. Snoek en A. Bakker, had een I moeilijke taak en verschillende malen I moest de raadskamer opgezocht worden. Er bleven drie dames in beide groepe- I ringen over. Tenslotte kwam de uitslag: no. 1 Miss Badgast mej. John Lucius uit Eindhoven; no. 2 mej. Henny Bosschieter, Diemen; no. 3 mej. Cecil Joor, Amster dam. Bij de Texelaars werd het wel even moeilijk met zoveel candidaten, maar •>ok hier werden drie dames gekozen, welke tenslotte als volgt werden gerang schikt: no. 1 Miss Texel mej. W. Beuving, 2e mej. Yvonne Kunst; 3e mej. M. Ellen. De gekozen Missen werd in de bloe metjes gezet en mochten een herinne ringsvaantje in ontvangst nemen. Zaterdag, de tweede dag 's Middags werd gestart met een grote ballonnenwedstrijd voor de kinderen. Ruim 500 ballonnen gingen de lucht in, wat niet alleen voor de kinderen, maar ook voor vele ouderen altijd weer een aardig gebeuren blijkt te zijn al die ge kleurde ballonnen aan de wind over te geven in afwachting welke het verst zal komen. De avond werd geopend met een rond gang van de Drumband van Texels Fan- fare, gevolgd door leden van de gym vereniging van Oosterend, welke na aan komst op het feestterrein een demonstra tie gaf op verschillende toestellen, welke besloten werd met een vrije oefening van de dames. Omdat deze dag in het teken van de ballonnenwedstrijd stond, werd ook in de avond verschillende malen een ballon nen-danswedstrijd georganiseerd, waarbij van het winnende team de dame een paar nylons werd aangeboden. Dit prijs- dansen viel in de smaak en de toeschou wer heeft om de verschillende komische situaties hartelijk kunnen lachen. Zondag de laatste dag van dit jubi leumfestijn. De opening van het nieuwe veld Het sportveld was gereed om gasten en bezoekers te ontvangen en hierin is S.V. Oosterend niet teleurgesteld. Ruim twee uur heet de voorzitter van S.V. Oosterend dan ook allen hartelijk welkom, in het bijzonder B. en W. en verdere genodigden, hierbij opmerkend, dat het S.V. Oosterend verheugde dat dit 25-jarig bestaan gelijktijdig valt met het in gebruik nemen van het nieuwe veld en verzoekt burgemeester C. de Koning om het veld te openen en bij de aanvang van de wedstrijd de aftrap te verrichten. Burgemeester De Koning antwoordt, Jat het Gemeentebestuur verheugd is met de ingebruikname van dit terrein. Het pad van S.V. Oosterend is niet altijd over rozen gegaan en dat men dikwijls hard heeft moeten vechten voor dit werk, heeft de oprechte bewondering van B. en W. Voetvallen is een sportieve en gezon de zaak. Op zich genomen is het nieuwe veld ook al een prachtig cadeau bij dit jubileum, maar toch heeft B. en W. ge meend hieraan nog een kleinigheid (een nieuwe voetbal) toe te voegen. Met de wens, dat S.V. Oosterend ook in de ko mende 25 jaar op de zelfde manier zal sporten als in de afgelopen periode. De heer Kuiper dankt burgemeester voor zijn woorden en het cadeau en sluit zich volkomen aan bij deze wens. Namens de gymvereniging brengt mevr. J. Daalder-Barhorst gelukwensen en bloemen. De heer D. Dapper namens de Sportraad, waarbij de gelukwensen vergezeld gaan van een gift, welke ge bruikt kan worden bij de aankleding van het nieuwe kleedlokaal. Tevens ook van Sportvereniging Texel, waarbij een club- vlag werd aangeboden. Ook SVC bracht zijn mondelinge gelukwensen, waarbij een bal werd aangeboden. Reeds eerder was een bloemenhulde van Tex. Boys in ontvangst genomen. De heer G. Kuiper dankte een ieder voor de hartelijke woorden en de cadeaus en verzocht burgemeester De Koning de aftrap te verrichten. Volendam-V.S.V. Ongeveer 1500 bezoekers, groot en klein, hebben een mooie voetbalwedstrijd gezien. Volendam-V.S.V., twee elftallen tegen elkaar opgewassen. Ook bij deze spelers zijn foutjes, pech of geluk, maar er was spel met een prachtig tempo, waarvan nog wel een en ander te leren «iel. Volendam won met 32. Beide elf tallen werd na afloop door S.V. Ooster end een broodmaaltijd aangeboden, het geen zeer in de smaak viel. Door vele bezoekers werd het feestter rein nog even bezocht, maar het zonnig weer veranderde vrij snel en velen zagen dit jubileumfeest tot slot in het water vallen, maar Pluvius heeft blijkbaar me delijden gekregen: het werd droog en als een tweetal dames als vocalisten de band versterkt, komen stemming en bezoekers weer geheel terug. Aan het eind van de avond volgde de trekking van de verloting: le prijs ka merkarpet, wit 284; 2e prijs, tafelkleed, wit 874; 3e prijs, koekoekklok, rood 784; troostprijzen op wit 214, 813, 926, 929, 93Is oranje 41, 53, 545, 571; rood 791, 973. Na deze trekking volgde de finale als sluitstuk op een waardige gezellige jubi leumviering in de openlucht. Het organiserende bestuur, bestaande uit de nog niet of weinig genoemde heren G. Kuyper, voorzitter, S. Keijzer, secre taris, L. van Kooten, penningmeester, A. Kalis en M. Mosk en de S.V.O.-leden kunnen met voldoening op deze 25-jarige herdenking terug zien. AGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 27 juli Den Hoorn, 2 uur, Strandfeest. Donderdag 28 juli De Koog, 2 uur, Strandfeest. Den Burg, Wezentuin, Concert door het Kon. Texels Fanfarecorps m.m.v ,,De Stem des Volks" en het Dameskoor Den Burg. Vrijdag 29 juli Den Burg, Wezentuin, bal-champêtre. Zaterdag 30 juli De Cocksdorp, 19.00 uur, Zuidema-race. DE HEER F. R. KEIJSER, VOORZITTER HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW, PLOTSELING OVERLEDEN Zondag 24 juli, is vrij plotseling over leden de heer F. R. Keijser te De Waal. Sinds 1955 was hij voorzitter van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Voor die tijd was hij verscheidene jaren secretaris van genoemde Mij. De heer Keijser was tevens bestuurslid van de Coöp. Boerenleenbank en de C.Z. Zuivel fabriek Eendracht. Zijn vele vrienden zullen hem node missen. Vrienden, die hij in de loop der jaren had gemaakt door zijn prettig karakter. BEVORDERD NAAR DE 2DE KLAS Jan Moerbeek, Hogerstraat, ging over van de 1ste naar de 2de klasse cursus B S. stuurmansleerling aan de" ,.De Ruyter- school" te Vlissingen. ZATERDAGAVOND ZUIDEMA-RACE Op het zomerprogramma van de VVV staat de Zuidema-race vermeld op 6 augustus. Hierin is een wijziging geko men. A.s. zaterdagavond wordt de strijd gehouden. TENNISBAAN IN ANDERE HANDEN De tennisbaan aan de Elemert, eigen dom van de heer H. Wuis, is thans eigen dom geworden van de tennisclub .Deuce". Genoemde vereniging heeft de baan gekocht. 35 JAAR BUSCHAUFFEUR Morgen is het 35 jaar geleden, dat de heer C. Dros het beroep van chauffeur koos. Hij kwam toen in dienst bij de firma Boekei. In een T-Fordje werd de eerste dienst gereden. 15 personen kon den in dit vervoermiddel worden ver plaatst. Een heel verschil dus met het huidige vervoer. Na achttien jaar kwam de verandering. De firma Boekei werd N.V. TESO En dat is tot op heden zo gebleven. De heer Dros vertelde ons dat het in het begin een heel gezicht was als er tien passagiers in de bus zaten. Dan was het druk. Nu kunnen er 55 personen tegelijk worden vervoerd. 35 jaar is een hele tijd en als we daar bij kunnen vermelden dat de heer Dros geen uur verlet heeft gehad wegens ziekte, dan is dat zeker een uitzondering. Wij wensen de heer Dros nog meer ge zonde jaren! DIEFSTAL TE DE KOOG In de Zelfbedieningszaak te De Koog werd iemand door de zoon van de heer Daalder betrapt op diefstal van een grote bus Nes-Café. Hij werd direct aan de politie uitgeleverd. GESLAAGD AAN DE LAGERE TECHNISCHE SCHOOL TE DEN HELDER Aan de Helderse LTS werden diplo ma's uitgereikt aan de volgende Texelse leerlingen: Metaalbewerken. J. v.d. Gracht en J. Timmer. Timmerlieden: M. de Vries, H. Witte en J. Geus. Scheepmaken: J. v. Beek, M. Boom, H. Boon, S. Koegelberg en J. Versloot. Huis- en decoratieschilder: J. v.d. Bout en C. Kuyper. Brood- en banketbakken: H. Bakker, H. Beuving, J. Bruin en P. Zoetelief. Elektricien: M. v. Beek, A. Ellen, P. Schuyl en W. Witvliet. MET AUTO IN DE SLOOT Zaterdagmiddag reed een Hollander op zijn bromfiets op de Kogerweg, richting De Koog. Plotseling zwaaide hij linksaf de Pelikaanweg in. Vlak voor een Duitse auto, die uit tegengestelde richting kwam. De bestuurder wist door snel het stuur om te gooien een aanrijding met de bromfiets te voorkomen, echter ten koste van zijn eigen auto. Deze kwam in de berm terecht en sloeg 3 maal over de kop. De drie inzittenden liepen verwon dingen op. Dokter Siebenga, die spoedig ter plaatse was, kon gelukkig constate ren, dat deze niet ernstig waren. De wa gen was zeer zwaar beschadigd. NOG STEEDS BOSSIGE WEIDEN Na onze opwekking van een paar we ken geleden zijn ze nog niet verdwenen. Dit is het ergste voor de betrokken vee houders. U moet er eens erg in hebben hoe mooi de geboste weiden er na de regen van de laatste weken thans voor staan. Vooral wanneer er flink stikstof gestrooid is, krijgt het grasland weer een aanzien of het mei is. Het is toch onnodig om te zeggen, dat de melk niet in het lange, taaie gras, maar aan „de bodem" zit. En als U straks in september voor Uw schapen zoekt naar een perceel, waar de voorwaarden voor een flink aantal lammeren in 1961 aan wezig zijn, dan kiest U toch ook geen ruige weiden? Wacht daarom nu geen dag langer meer, maar ruim die rommel op! C. v. Gr. Na veertien jaar de Hervormde Ge meente Den Burg te hebben gediend als herder en leraar, heeft dominee W M. van Reijendam zondagmiddag in het kerkgebouw aan de Binnenburg zijn af scheidspreek gehouden. Naast de gemeentekern waren er colle ga's, kerkeraden van Texel, burgemees ter C. de Koning, wethouder C. H. Roe per en verschillende andere genodigden, die deze dienst hebben bijgewoond Dominee Van Reijendam had als tekst gekozen 1 Petrus 1 vers 22 t.m. 25. Vooral de woorden: „Het gras verdort, de bloem valt af, maar het woord des Heren blijft in der eeuwigheid", werden speciaal dooi de predikant belicht. „Heel wat preken heb ik in de afge lopen veertien jaar gehouden", aldus de predikant, „of U ze allemaal heeft ge hoord weet ik niet en of U er enkele van hebt onthouden weet ik ook niet. Zelf heb ik ze allemaal bewaard. Als pre dikant vraag" je je weieens af wat is er van al die preken blijven hangen? Van middag breng ik ook niets nieuws, weer hebben wij uit het Woord gelezen, het is de aloude boodschap". Dominee Van Reijendam besprak het beeld van de bloemen uit zijn tekst, maar merkte tevens op dat het niet gaat om de bloem zelf, maar om de vrucht. Het is God, die deze mag plukken. „Ik mocht al die jaren de Blijde Boodschap bren gen", zo vervolgde de predikant, „is het gelukt? God weet het. Hij heeft mij wil len gebruiken en daar ben ik Hem dank baar voor. Zijn woord heeft ook mij levend gemaakt, want een prediker spreekt ook voor zichzelf. Laten wij allen Hem danken, die ons Zijn Woord geeft". Na het beëindigen van de dienst sprak dominee Van Reijendam woorden van dank voor de ontvangen vriendschap. „Nu ik Den Burg verlaat, verlaat ik ook de classis Alkmaar. Het verheugt mij dat het moderamen hier aanwezig is. Het heeft mij verwonderd, dat in Uw classis, met zo'n verscheidenheid aan gemeenten, toch een goede eenheid is. Ook verlaat ik de Ring. Veel vergaderingen van de Ring heb ik mogen leiden. Veel heb ik er mogen leren". Hij drukte zijn collega's op het hart vooral de humor niet te vergeten. „Hu mor is een gezonde drank", zo sprak de scheidende predikant. Een speciaal dankwoord sprak dominee Van Reijendam tot de Eerwaarde heer Veldhuis: „U heeft ons vele malen ge holpen. Steeds als wij een beroep op U deden was U bereid om in de dienst voor te gaan of de catechisanten te onder wijzen". Een burgemeester heeft een veelvul dige taak. Zo verricht hij de aftrap voor de wedstrijd Volendam-VSV te Ooster end en zo woont hij een afscheidsdienst bij van een vertrekkende predikant. Do minee Van Reijendam memoreerde dit even in zijn dankwoord tot burgemeester De Koning. En sprak zijn dank uit voor de medewerking van de burgerlijke over heid, vooral in de tijd van de restauratie. Voorts sprak de scheidende herder tot organist en koster, tot kerkeraad en gemeente. Hij dankte de leden der ge meente voor het prachtige geschenk. „U geeft mij muziek mee, ik hoop dat niet alle muziek uit de gemeente zal ver dwijnen". Tenslotte een woord tot de consulent ds. Wolfensberger. Aan deze laatste droeg hij zijn taak over. Namens het classicaal bestuur werd hierna het woord gevoerd door Dr. Plooy. „Het past ons niet hier een loftrompet te zwaaien, maar wij hebben met vertrou wen geweten dat U hier op Texel was. Wij wisten dat Uw collega's steun hadden aan U als herder en leraar. Uw trouw en betrouwbaarheid mogen wij noemen. Wij bidden U toe dat U op dezelfde wijze Uw nieuwe gemeente zal mogen dienen". Burgemeester De Koning momereerde de prettige samenwerking tussen kerke lijke- en burgerlijke gemeente". Steeds mocht de gemeente een beroep doen om het kerkgebouw te gebruiken. Denken wij ook aan de jaarlijkse herdenking /oor de gevallenen, die wij hier in dit ge bouw mogen houden. Namens het ge meentebestuur wens ik U geluk in Uw nieuwe gemeente". Dominee Soesan zal de plaats als voor zitter van de Ring innemen. „Wij kon den bij U terecht", aldus dominee Soesan, U heeft ons geholpen. Uw humor hebben wij altijd zeer gewaardeerd. Als oudste blijf ik achter en zal ik proberen net zo rustig te blijven als U". Namens de Gereformeerde Kerk en de Doopsgezinde Gemeente sprak dominee Van Bilderbeek. „Wij vinden het jammer dat U verdwijnt. Aan het eind van deze veertien jaar heeft U bereikt dat er samenwerking is ontstaan tussen de drie kerkgenootschappen. Wij hopen dat ook Uw opvolger op deze weg zal voortgaan". Dominee Scholten richtte het woord namens Texels Theologen Convent. „U heeft ons dikwijls op onze plaats weten Ds. W. M. van Reijendam, een gezien herder en leraar, nam afscheid van de Hervormde Gemeente Den Burg. te zetten, de bezonnenheid en eerlijkheid hebben ons gestaafd". Nadat de consulent, ds. Wolfensberger het woord had gericht tot zijn scheidende collega, sprak namens de gemeente, de beer C. van Groningen. „Dominee Van Reijendam", aldus de heer Van Gronin gen, „Uw preken zijn ons werkelijk tot steun geweest. Groot was ook Uw trouw. Zieken en ouden van dagen heeft U tal rijk bezocht. Waar rouw en droefheid was bracht U troost: Dat het beroepings- werk niet zo vlot verloopt, komt mis schien omdat wij met U verwend waren. Wij danken U en Uw vrouw voor het vele werk, dat er in onze gemeente is verricht". Tot slot werd de scheidende predikant toegezongen Gezang 117a .Staat op en strijdt de goede strijd". GESLAAGD Onze plaatsgenoot B. C. Zoetelief, Parkstraat, Den Burg, slaagde in Alk maar voor het Praktijkexamen Moderne Bedrijfsadministratie. Ben heeft tijdens zijn militaire dienst de leerstof verwerkt. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem slaagde voor de gehele hoofdakte, de heer H. W. Reij, Den Burg. AANBESTEDING WERKZAAMHEDEN RUILVERKAVELING Vorige week werd door de Plaatselijke Commissie voor Ruilverkaveling een aanbesteding gehouden van werkzaam heden, die nodig zijn voor de verwezen lijking van de toedeling in de omgeving van Dijksmanshuizen. Het betreffende blok wordt begrensd door de Lange Waalderweg - Nieuwe Spangerweg - Spangerweg en de zeedijk vanaf boerde rij B. Dekker tot Oudeschild. Laagste inschrijver was de fa. De Vries v.d. Wiel te Hilversum voor een be drag van ƒ373.000,De begroting was 429.000,Het werk zal waarschijnlijk zeer binnenkort worden gegund, waarna de werkzaamheden ook spoedig een aan vang zullen nemen. Fa. De Vries v.d. Wiel heeft nl. 5 draglines gereed staan om zo gauw als dit mogelijk is op het werk te springen. Dit laatste vooral met het oog op het feit, dat de grondgesteld- heid in het betreffende gebied zodanig is, dat het uitvoeren van werkzaamheden in de winterperiode veel bezwaren geeft, zo niet onmogelijk is. Naar schatting zal er in het genoemde blok een lengte van ruim 10 km. nieuwe sloten worden gegraven, terwijl ongeveer 7V2 km. bestaande sloten verbeterd wor den. Dat de totale lengte aan sloten kleiner zal worden blijkt uit het feti, dat naar schatting een lengte van plm. 19 km. oude sloten verdwijnt door demping. Dat er in de vorm van de percelen heel wat veranderen zal blijkt ook uit de op gave, dat ruim 30 km. greppels gedempt zal worden. Al met al is het wel duide lijk, dat het aanzien van Dijkmanshuizen na het uitvoeren van deze werkzaam heden aanmerkelijk veranderen zal. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1