Cjroen fwartsffexels in het harL, Credietmogelijkheden voor middenstanders Zuidema-race bracht een overwinning voor P. Witte bij junioren en C. Vtaming bij senioren Strandfeest te De Cocksdorp Vier en twee maanden gevange nisstraf voor vechtersbazen WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7476 COURANT Jitgcrve N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Het weer was zaterdagavond lekker opgeknapt en bij niet bijster veel publiek werd de Zuidema-race in een vrij snel tempo verreden. Tijdens de rit werd de belangstelling steeds groter. Om half 8 werd gestart door de junio ren. Er waren maar vier deelnemers. Maar ondanks dit kleine aantal was de strijd fel. Er werden 4 ronden verreden, waarvan de eerste wel de snelste bleek te zijn, nl. 4 min. 12 sec., met de ronde- overwinning door no. 29 De Boer. De tweede ronde was voor no. 20 Jb. Vla ming en de derde ronde voor no. 32 P. Witte. De laatste ronde gaven de renners elkaar niet veel toe. De eindspurt bracht de uitslag door verschil van wiellengtes dan ook duidelijk. Winnaar werd P. Witte, die dus de wisselbeker veroverde; tweede werd Jb. Vlaming en derde De Boer, die een standaardje verkregen. De totaaltijd der vier ronden was 16 min. 59 De senioren Vervolgens kwamen de senioren aan de start. Er waren 15 deelnemers (waar onder ook niet-Texelaars). De start van de senioren is wel wat traag, maar dat was blijkbaar een aanloopje op de grote sprong, want in snelheid heeft de eerste ronde het wel van alle andere gewon nen. De tijd was 3 min. 50 sec. Verder draaide de tijd van iedere ronde van 4 min. naar de 4 min. 50 sec. De eerste ronde bracht een overwinning voor M. Bakker, welke ook de tweede ronde op zijn naam bracht. De derde en vierde ronde zijn beide voor H. Pels. De 5de ronde is voor L. Vlas, welke weer in de 6e ronde plaats moest maken voor H. Pels. Dan wordt er blijkbaar met meer spanning gereden, want er komt geen kopgroep en de ronde-over winningen wisselen. De 7e ronde is een overwinning voor G. Jimmink, de 8ste voor C. Vlaming, de 9e voor L. Vlas, de 10e voor H. Pels. De strijd neemt nu meer toe en er zijn al enige uitvallers. Bij het doorkomen bij de finish ligt de groep v/el even uit elkaar. De 11e ronde is voor P. Roeper en nu komt ook steeds de totaaltijd door, die op 45 min. 48 sec. staat. De 12e ronde is voor L. Vlas, tijd 50 min. 50 sec. De 13e ronde voor P. Roeper, tijd 54 min. 41 sec.; de 14e ronde voor F. Heich, een Duitse gast, tijd 58 GIFTEN WITTE KRUIS Den Burg: S. 1,—; v. H. 1,—; T. 2,50; Z. 2,50. Oosterend: C. 2,50. De Koog: W. 2,50; L. 2,50. Oudeschild: J. 2,50. Eierland: v.d. S. 2,50. DE NIEUWE V.W. De Volkswagen behield zijn welbe kende model, maar kreeg een sterkere motor (thans 34 pk), een volledig ge synchroniseerde versnellingsbak, een car burateur met automatische choke, meer kofferruimte, een ruitensproeier, knip perlichten en nog talrijke andere verbe teringen. De prijs bleef ongewijzigd. EXCELSIOR GAF VERDIENSTELIJK CONCERT TE OOSTEREND Zaterdag j.l. heeft Excelsior, jammer- genoeg bij een matige belangstelling, op een verdienstelijke wijze geconcerteerd. Nadat eerst een rondgang door het dorp was gemaakt, voorafgegaan door de tamboers, werd op het land achter de lam. Koning halt gehouden. Er was onder de daar staande kastanjebomen een mu- zieknis geïmproviseerd, hetgeen niet al leen een mooie achtergrond doch ook een mooi klankbord vormde, een ideale plaats voor een concert. Begonnen werd met Koraal Ps. 150, waarna men het concoursnummer „lm Marchenland" speelde. Hierop volgde „Arendsnest" een pittige mars. De ro mantische suite, „De Vier Jaargetijden" was wel even zwak, maar de hierop vol gende mars „In vrijheid" bood weer een klankvol geheel. Het nummer „In het Sprookjesbos" bracht, met de natuurlijke achtergrond genoeg suggestie om zich hierin te verplaatsen. Als laatste volgde de taptoe. Dit is voor velen een bijzonder geliefd nummer, want bij dit laatste waren meer belang stellenden en inderdaad heeft Excelsior met zijn tamboerkorps en zijn steeds meer uitgebreide taptoe een prachtige keus gedaan. Voor de liefhebber is dit steeds weer een evenement. Dirigent Brouwer en tamboermaïtre Daalder zul len dit nummer wel steeds met genoegen dirigeren. Trouwens dirigent Brouwer en •iijn muzikanten kunnen niet ontevreden zijn; er is verdienstelijk gespeeld en „Ex celsior" heeft niet verdiend, dat er zo'n matige belangstelling voor dif concert was. min. 57 sec. Nu gaat de laatste ronde in met een groot tempo, Hieruit zal dan de sterkste renner blijk moeten geven van een zekere reserve voor de eindsprint. Dit heeft C. Vlaming van Oosterend dan ook op overtuigende wijze gedaan. Eerste werd dus C. Vlaming, gevolgd met een wiellengte verschil door de Duitser Heich, terwijl H. Pels, die aan het wiel hing van Heich, als derde ein digde, met een totaaltijd van 62 min. 42 sec., zodat de laatste ronde in een tijd van 3 min. 45 sec. werd verreden. In de gehele wedstrijd zat een spor tieve spanning, die opgevrolijkt door mu ziek, de toeschouwers niet kon ver velen. Voor organisatoren en renners v/as deze Zuidema-race van zaterdag avond j.l. een geslaagd sportief festijn, welke vanwege de spanning eigenlijk maar van korte duur blijkt te zijn. DEMONSTRATIE AARDAPPELLOOF- TREKMACHINES Op dinsdag 9 augustus a.s. zal tussen 14.00 en 15.00 uur op het bedrijf van de heer T. Veenstra, Ulkeweg 13 te Midden- meer in de Wieringermeer een demon stratie worden gehouden met aardappel loof trekmachines. Tijdens deze demonstratie zullen van het type Gerlsma en Oldenhuis de nieuw ste machines in bedrijf zijn. ROLOTPRIJS IN DEN BURG De lettercombinatie van de Rolot van vorige week werd door een vrij groot aantal personen juist geraden, zodat de prijs van 25.000,verdeeld moest worden. Ook een inwoner van Den Burg be hoorde tot de gelukkigen. Hij kwam in aanmerking voor een bedrag van ƒ500, FILMNIEUWS: Vrijdag- en dinsdagavond. TANTE ZET 'N KRAAK Texels Bioscoop start het komende weekend met een vrolijke verwisselings- comedie vol vaart, muziek en liefde. Werkelijk een film voor mensen die van lachen houden. In een chique Palace-Hotel in Unterwiesenbach is de .studentenband van Mischa-Tomba geën gageerd en zij spelen met zeer veel suc ces. Friedl, het zangeresje, komt de vol gende dag, liftend met een auto van een beroemde schrijver. Als zij in het hotel komt, hoort zij dat de directie al een andere zangeres heeft aangenomen. Zij vertelt de jongens van het orkest dat het niet hindert. Zij leest in de krant dat er in hetzelfde hotel een chasseur wordt gezocht. Verkleed als jongen gaat zij zich aanmelden. Het worden vrolijke avontu ren van een verliefd meisje. Zaterdagavond en zondagmiddag: „EN DAT WE TOFFE JONGENS ZIJN Als U deze film gaat zien, moet U niet vreemd opkijken als Uw buurman rechts of links van zijn stoel rolt, dat komt dan van het lachen om Norman Wisdom. Hij geeft U weer het volle pond. Een zanger, wiens stem uit de mode is, tracht een stem te stelen, maar stemmen stelen is link.... vooral als je de stem van Norman Wisdom wilt gappen. 90 minuten vrij van zorgen Zondag- en maandagavond: „DE LEVENSROMAN VAN JOSEPH SCHMIDT" Een lied gaat de wereld rond, tot het verstomt in een Zwitsers internerings kamp. Dat is, heel in het kort, het hoofd motief van de film, die in Texels Bioscoop Theater wordt vertoond. Het is de levensroman van Joseph Schmidt, de beroemde zanger, wiens stem men via authentieke opnamen in talrijke onsterfelijke composities hoort. Hans Reiser speelt de zanger, waarbij het nau welijks storend is, dat men hier te ma ken heeft met een na-synchronisatie. Af en toe kloppen de opnamen niet met het milieu, waarin zij voor de film dienst moeten doen, maar ook dat is een gering bezwaar. De liefhebbers van een roman tisch levensverhaal, dat grotendeels op de feiten gebaseerd zal zijn, komen zon der twijfel aan hun trek. Nederlands nieuws O.a.: Slecht weer stagneert bouw van Scheveningse Pier; Nieuwe behuizing voor vogels in Artis; De 40ste Kaagweek: Admiraalzeilen voor H.M. de Koningin, Regenboogwedstrijd Holland-Friesland De Amsterdamse tunnelkwestie. Wereldnieuws O.a.: Congo nu internationaal pro bleem; De wereld verging niet; Finish ronde van Frankrijk; Stieren los in Pam plona. INGEZONDEN Texel, 1 augustus 1960. Geachte Redactie, De huisvrouw, die het ingezonden stukje schreef over het ontbrekende Texelse zwembad heeft de spijker op de kop geslagen. We wonen rondom in het water en wanneer er iemand invalt is het slachtoffer volkomen hulpeloos, zo dat een ander vaak zijn leven in de waagschaal moet stellen om redding te bieden. Is er via de voetbaltoto (die on danks zijn beweerde verderfelijke in vloed op de geestelijke volksgezondheid, ïeeds meehielp met het uitvoeren van plannen ten behoeve van de zozeer ach tergestelde en verwaarloosde lichame lijke volksgezondheid) geen gunstig re sultaat te bereiken? Een zwembad is geen luxe, maar een noodzakelijkheid en biedt bovendien gezonde ontspanning aan jong en oud. Om te beginnen verdienen de Texelse Sportverenigingen onze steun, zodat ze hun taak in deze kunnen verrichten in de wetenschap, dat de Texelse gemeen schap achter ze staat. I. Kremer-Dijksen INTREE VICARIS J. G. BEERTHUIS Vicaris Beerthuis zal zondag 21 augus tus in de Ned. Hervormde kerk te Oos terend worden bevestigd door Ds. A. F Verheule uit Sloten in Friesland. De in tree zal in de middagdienst plaats vinden. ƒ5.355,97 VOOR HET VLUCHTELINGENJAAR 1959/'60 Het plaatselijk vluchtelingencomité cntving van de penningmeester van de „Stichting Nederlands Comité Vluchte- iingenjaar 1959/'60" een bevestiging van de goede ontvangst van de opbrengst van de Texelse actie voor het Wereld- vluchtelingenjaar, zijnde in totaal een bedrag van ƒ5355.97. De brief vervolgt dan: „Wij betuigen U allen, die door uw enthousiasme, volharding en offervaar digheid deze actie hebt doen slagen, on ze bijzondere erkentelijkheid. Uw aan deel verhoogt de Nederlandse bijdrage aan deze wereld-actie en brengt het doel kampsluiting en leniging van primaire nood dichterbij". Het plaatselijk comité geeft deze dank gaarne door aan alle verenigingen, orga nisaties, particulieren en bedrijven, die aan het welslagen van de Texelse actie hebben meegewerkt of een aandeel in de opbrengst hebben geleverd. Naast het bovengenoemde bedrag le verde de bevrijdingskaartenverkoop op 5 mei j.l. nog eens een bedrag van ƒ163,90 op. Dit bedrag werd evenwel afzonder lijk gestort. GESLAAGD Mej. Gerda Blom, Kogerweg, nabij Den Burg, slaagde voor de hoofdakte-kleuter leidster. Al was het geen stralend zomerweer, toch waren velen zondag j.l. naar het strand bij de Noordbatterij getrokken en blijkens de geparkeerde vervoersmidde len was er nogal wat volk. Jammer was het dat de deelname van de kinderen niet zo groot was. De organisatoren had den hiervoor een grotere interesse ver wacht, vooral voor de strandfiguren. Bij de groten waren de winnaars v. Deurne en Nanny de Graaf. In de midden klasse het paar Marianne Zuidema en Verwey, die gezamenlijk hun best hadden gedaan, terwijl M. Jannes het alleen versierde. Bij de kleintjes waren het Leny van 't Noordende en Jolanda Zuidema, die hun werk beloond zagen met een prijs. Bij de stoklegrace was Harry Kuin no. 1; Guus Buis no. 2 en Wiep Boon no. 3. Bij het prijsschieten werd Tom Kuin winnaar met 18 punten, gevolgd door Nel v. Deuren met 12 punten, terwijl de 3de plaats bezet werd door Jaap Boon Azn. met 9 punten. Verder was er nog een handen en voe tenrace; opdrachtlopen en tweelinglopen. Daar men nummering gebruikte, wat ge makkelijker blijkt te zijn vanwege de vele vreemde namen, is hier geen naam te noemen, maar de kinderen deden hun best een prijsje in de wacht te slepen en daar ging het toch om. De organisatoren hebben de kinderen drie uur vermaak gebracht en de deelnemertjes hebben hier gretig gebruik van gemaakt. Hopenlijk zal een volgende maal een warm zonnetje „aanwezig zijn, waardoor deelname misschien dan wel overstel pend zal zijn. In aansluiting op dit strandfeest volgt woensdagavond (vandaag dus) de strijd om de man en de vrouw bij de Robben- jager. Niet alle middenstanders weten dat ook de gemeente Texel is aangesloten bij de Stichting Borgstellingsfonds voor de Middenstand in Hollands Noorderkwar tier. Dezer dagen ontvingen wij van het District Alkmaar het jaarverslag. DE RESULTATEN in de meeste mid denstandsondernemingen waren in het afgelopen jaar bevredigend, o.m. als ge volg van de gunstige economische ont wikkeling. Deze ontwikkeling, die een grotere be reidheid en noodzakelijkheid schiep om tot nieuwe investeringen over te gaan, had tot gevolg, dat bij genoemd fonds een groter aantal aanvragen werd inge diend dan in 1958. Er werden 81 aanvragen afgewikkeld, waarbij in 34 gevallen een crediet werd verstrekt, terwijl in 10 gevallen met be middeling, sanering of een rapport kon worden geholpen. Dertien aanvragen werden ingetrokken, terwijl in 24 geval- ]en afwijzend op de aanvrage werd be slist. Het totale bedrag van de in 1959 ver strekte credieten bedroeg ƒ93.700,Per uit. december 1959 stonden 88 credieten uit met een saldo van rond ƒ146.000, Doel der Stichting Blijkens artikel 3 der Statuten is het doel der Stichting Borgstellingsfonds voor de Middenstand in „Hollands Noor derkwartier": „Het bevorderen van de belangen van ondernemers op het terrein van ambacht, detailhandel en dienstverlening in haar gebied, voor zover de onderneming naar het oordeel van het dagelijks bestuur in wezen levensvatbaar is, de ondernemer als vakkundig, zakelijk onderlegd en be trouwbaar kan worden beschouwd en niet gebleken is, dat hij op andere wijze geholpen kan worden. Zij zal hiertoe: a zich borg kunnen stellen, in het bijzon der een geldverstrekkende instelling met welke zij een desbetreffende overeen komst heeft aangegaan. '(Deze hulpverlening kan alleen ver leend worden aan personen, van wie de onderneming ten tijde van het indienen der aanvrage minstens 2 jaar wettig is gevestigd, terwijl bovendien de onderne ming gevestigd moet zijn in een ge meente, welke op een door het Algemeen Bestuur vastgestelde wijze door storting van gelden of door het stellen van een garantie heeft deelgenomen in het kapi taal der stichting en tot de inkomsten bijdraagt. De gemeente Texel is één der 35 aan gesloten gemeenten in Noordholland), b adviezen kunnen geven, in het bijzon der van bedrijfseconomische aard; c. bijstand kunnen verlenen voor het in richten van en het toezicht houden op de administratie van de onderneming; d. regelingen met crediteuren kunnen treffen, derden financieel of anderszins bij de betrokken onderneming kunnen interesseren en verder alle bemiddelende handelingen verrichten, welke ten doel hebben een verbetering van de onderne ming tot stand te brengen, een en ander na overleg met en uitsluitend voor reke ning van de betrokkene; o. in het algemeen alle handelingen kun nen verrichten welke aan het bereiken van haar doel bevorderlijk moeten wor den geacht, onder welke ook begrepen het uitvoering geven aan aanwijzingen, welke haar van overheidswege bereikten voor zover die met haar doelstelling in overeenstemming zijn. Credietmogelijkheden Wat zijn de credietmogelijkheden voor de middenstander? Voor hen bestaan, al dus het jaarverslag, o.a. de volgende mogelijkheden van credietverlening. Bedrijfsuitrustingcredieten. Maximum bedrag 40.000,Looptijd maximaal 10 jaar. Rente: aan credietnemers wordt usantiële (gebruikelijke) debetrente en cmzetprovisie in rekening gebracht. Deze credieten kunnen worden verstrekt aan ondernemers ter financiering van de aanschaffing, uitbreiding, vernieuwing en/of verbetering van de bedrijfsuitrus- ting in ruime zin genomen. Aanvragen kan men indienen tot ƒ5000,bij het middenstandsborgstel- lingsfonds, daarboven bij de Nederlandse Middenstandsbank N.V. Bijzondere credieten Maximum tot een bedrag van ƒ40.000, Looptijd 10 jaar. Rente als boven. Deze credieten kunnen worden ver strekt aan ondernemers wier bedrijf minstens 2 jaar wettig gevestigd is, die door omstandigheden buiten hun schuld n liquiditeitsmoeilijkheden zijn geraakt of zonder crediethulp zouden geraken. Aanvragen als boven. Verder willen wij noemen het Over- namecrediet. Het maximumbedrag is hiervoor niet vastgesteld. Deze credieten kunnen worden verleend tei financiering van de overname van een bestaande on derneming of een deel daarvan. Indien de onderneming behoort tot een bedrijfs tak, waarvoor een Stichting Bijzonder Waarborgfonds bestaat, dan dient de aanvrage bij dit Waarborgfonds te wor den ingediend. Een dergelijk Waarborg fonds bestaat momenteel voor het krui- deniersbedrijf, slagersbedrijf, drogisterij bedrijf, kleinhandel in gedistilleerd, bak kersbedrijf, kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit, kleinhandel in textiel- goederen, melkdetailhandelsbedrijf, Ho reca- en aanverwant bedrijf, woningin- richtingsbedrijf, banketbakkersbedrijf en kleinhandel in sportartikelen. In de ove rige gevallen dient men zich te wenden tot het Bijzonder Waarborgfonds voor de Detailhandel, resp. het Bijzonder Waar borgfonds voor Ambachtsbedrijven. Aan vragen tot ƒ5000,dienen te worden in gediend bij het Middenstandsborgstel- lingsfonds. Tot slot de Sociaal Economische Hulp verlening aan zelfstandigen. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zelfstandigen, die als eigenaar van een nog als levensvatbaar te beschouwen be drijf, een periodieke en eventueel een crediet behoeven. Aanvragen hiervoor moeten worden ingediend bij de ge meente. De Minister van Economische Zaken kan t.a.v. bovenvermelde credietregelin- gen in bijzondere gevallen een beoefe naar van een beroep, die geen onderne mer is, met een ondernemer gelijk stellen. ER ZIJN NOG PRIJZEN Er zijn nog prijzen van de verloting /an Koninklijk Texels Fanfarecorps niet afgehaald, en wel de op nummers: 238, 940, 3030, 2803. De prijzen kunnen worden afgehaald bij J. Verkade, Witte Kruislaan 1. ZANGDIENST TE DEN HOORN In het alom bekende kerkje van Den Hoorn wordt donderdagavond een zang- dienst gehouden. De aanvang is gesteld op 8 uur. GESLAAGD Voor het examen van het leerlingen- stelsel der Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf slaagden te Hoorn de timmer lieden S. G. K. Beerling en T. J. Koorn, Den Burg. De knapen, die tijdens het feest „Pol der Paraat" in De Cocksdorp enkele we ken geleden aan het vechten zijn ge weest, zijn vorige week vrijdag voor de nolitierechter verschenen. Tijdens een der avonden raakten en kele jongemannen, die op Texel in de oogst werkzaam waren, aan het vechten met de Texelaar J. v.d. M. Toen deze met een vriend stond te praten, werd hij door de 22-jarige G. R. uit Munnekerzijl lastig gevallen. R. vloog hem plotseling naar de keel en een hevige vechtpartij was het gevolg. Deze liep zeer ongunstig af, want M. werd op de grond gesmeten en door diverse jongelui zo geschopt, dat hij enkele hoofdwonden opliep. Adjudant R. Geuzinge, van de districts recherche, heeft de zaak in onderzoek gehad. Bij dat onderzoek is wel geble ken, dat v.d. M. diverse verwondingen had opgelopen. Hij mist zelfs vier tanden it zijn bovengebit. R. gaf toe dat hij M. had geslagen, maar volgens hem had hij de eerste klap ontvangen. Ook twee wachtmeesters te De Cocks dorp werden tijdens die vechtpartij aan gevallen. Een van hen werd zelfs zo jeslagen, dat hij tijdelijk geen dienst heeft kunnen doen. Jhr. Mr. Reigersman deelde mee, dat parket en politierechter hebben gemeend in deze mishandelingenzaak snel recht te moeten verschaffen. Vooral het feit dat politie werd aan gevallen door mensen die op het eiland gastvrij werden ontvangen, noemde de officier zeer ernstig. Er zal niet worden nagelaten krachtig op te treden tegen een ieder die de rust op het eiland tracht te verstoren. Het parket meent de Texelse politie alle hulp te moeten verlenen. De andere vechtersbazen zullen voor de kinderrechter moeten verschijnen. R. hoorde vier maanden gevangenis straf tegen zich eisen. Zijn broer kreeg twee maanden gevangenisstraf. De heren waren het hier niet mee eens, maar zij werden conform de eis gevonnist.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1