|^Tjg Maakt u een goed gebruik van de waterleiding Knittax meteen slecht onderhouden, brommer FLITSER! GRAF. MONUMENTEN net meisje nr. 2472 een stierkalf Rijwielen te huur Bollenpellers Meisje Pakhuisknecht cypers poesje de koning der breimachines JAC. BRUIJN GELD Verhuur van Ie klas rijwielen en Solexen. slachtkippen Woensdag Gehaktdag Firma Zegel Den Burg Hoewel nog niet alle Texelse bedrijven kunnen profiteren van de voordelen, die het bezit van waterleiding geeft, is het toch zeker de moeite waard om boven staande vraag eens te stellen. Naar ik meen zullen alle Texelse boe ren', die op het moment op het net van het P.W.N. zijn aangesloten het met mij eens zijn, dat dit een groot voordeel is. Vooral in de droge zomer van 1959 heb ben wij meermalen horen zeggen: „Wat is het een geluk, dat we tenminste goed water hebben". In het algemeen acht men een gebrek aan goed drinkwater nog er ger dan gebrek aan gras. En m.i. niet zonder reden. Een tekort aan voer of een tijdelijk minder goede kwaliteit van het voeder is minder funest dan gebrek aan goed drinkwater. Het is dan ook geen wonder, dat vee houders in het algemeen erg gesteld zijn op «percelen grond, waar goed drinkwater aanwezig is. Die percelen zijn op ons eiland niet zo „erg dik gezaaid", maar zo hier en daar vind je toch gedeelten, waar het hele jaar goed water voorhanden is. Wij kunnen ons die voorkeur voor deze percelen heel goed indenken. Het geeft immers de mogelijkheid de dieren op een gemakkelijke en goedkope manier drink water ter beschikking te stellen. Vooral bij besprekingen over de nieuwe toede ling van de ruilverkaveling wordt door de landgebruikers nog al eens op dit voordeel gewezen. Het is niet onze bedoeing dit voordeel weg te praten. Wij hebben daar werkelijk wel oog voor. Maar aan de andere kant menen wij toch te mogen opmerken, dat dit voordeel na aanleg van de waterlei ding minder in het oog lopend wordt en soms helemaal wegvalt. Wij denken daar bij in de eerste plaats aan die gevallen, waarbij het percelen betreft, die gelegen zijn aan een weg, waar het P.W.N. een leiding heeft liggen. Is dan het bezit van een „goede kolk" inderdaad zo veel meer waard dan een aansluiting op de water leiding? „Het water uit de kolk kost je geen cent" zult U opmerken. Is dat wel waar? We denken daarbij in de eerste plaats aan de ruimte, die door een kolk wordt ingenomen. In bepaalde gevallen loopt dit naar een oppervlakte van een are (Texels roe). Verder zult U het met mij eens zijn, dat een kolk vaak op een plaats ligt, die bij de bewerkingen nog al wat last geeft. Ik behoef U ook niet te vertellen, dat een kolk onderhoud vereist. Hoeveel kolken zouden in de droge zomer van '59 een beurt hebben gehad. En meer malen liet men hiervoor een kraantje aanrukken. In meer dan één geval heb ik gezien, dat de uitkomende grond maan den lang op hoopjes op het grasland bleef liggen. Gevolg: kale plekken, dus verlies aan opbrengst. En dan dit nog. Er zijn inderdaad kol ken met prima water. Maar er zijn er ook heel wat, waar de kwaliteit een ge deelte van het jaar en soms ook wel het hele jaar beslist onvoldoende is. Met als gevolg een onvoldoende productie. Wij geven U daarom ernstig in over weging eens na te gaan of U werkelijk voordeel hebt van het in stand houden van bepaalde kolken. Informeer eens bij het P.W.N. wat een aansluiting U per jaar kost. In het voorgaande bespraken wij een situatie, waar een „goede" kolk aanwe zig was. U weet net zo goed als o.g., dat er op ons eiland heel wat bedrijven zijn, waar geen goed drinkwater voor het vee te vinden is. Vooral voor deze bedrijven is aanleg van waterleiding een uitkomst. Er is nu in ieder geval goed drinkwater in het bedrijfsgebouw aanwezig. En men vindt het vrij normaal het water voor het vee, dat enkele honderden meters van het bedrijfsgebouw weidt met de tank naar die weiden te brengen. Voor heen moest dit water soms van enkele kilometers ver worden gehaald, terwijl nu de kraan er wel voor zorgt, dat de tank vol komt. Toen wij de vraag stelden: Maakt U een goed gebruik van de waterleiding?, SCOOTER VERPULVERD Dinsdagmorgen reed een Rotterdam mer op zijn scooter naar het Horntje. Nu wordt er in de P.H. Polder op het ogen blik druk gewerkt aan de nieuwe pont- weg. Borden staan er van: Werk in uit voering, langzaam rijden, etc. De Rotter dammer reed een behoorlijk eind achter een vrachtwagen met zand. De chauffeur van de zandwagen stopte nabij het werk en ook de scooterrijder remde en bleef vier meter achter de auto staan. Plotse ling kwam de auto achteruit rijden. De jongeman kon nog net van zijn scooter afkomen, maar zijn vervoermiddel werd totaal verpulverd. Misschien dat er van het achterwiel nog enkele spaken te ge bruiken zijn, maar dat is dan ook alles wat er over is gebleven. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Nu hebben daar ook enkele verkeers borden gestaan. Deze zijn echter door de lieve jeugd" weggehaald. Dat komt meer voor, want in de Weverstraat te Den Burg waren enkele knapen dezer da gen bezig de borden die aanwijzen dat het verboden is de Weverstraat in te rij den na 7 uur 's avonds, naar de andere wereld te helpen. De schade aan de scootei is ruim dui zend gulden. De politie heeft een verbaal opgemaakt. IS REIZEN NAAR PLANETEN MOGELIJK? De oud-Texelaar Dr. C. de Jager heeft maandagavond in het Dorpshuis „De Waldhoorn" te Den Hoorn gesproken over het onderwerp: „Is reizen naar pla neten mogelijk?" De heer De Jager is verbonden aan de sterrewacht en op zeer duidelijke wijze heeft hij over genoemd onderwerp gesproken. De belangstelling voor zijn causerie was groot. dachten wij vooral aan deze bedrijven. Wij zijn nl. van mening, dat deze wijze van werken geen goed gebruik is. Als U de vakbladen leest, dan komt U daarin telkens het woord „arbeidsbespa ring" tegen. En dat niet in de eerste plaats, omdat de veehouders het wat ge makkelijker moeten krijgen. Natuurlijk is dit in sommige gevallen ook zeer be langrijk. Maar die beoogde arbeidsbe sparing heeft vooral tot doel: de kosten verlagen. U hebt toch niet de illusie, dat de regering tot in lengte van dagen zal voortgaan met het geven van een be langrijke toeslag op de melkprijs. Het wordt tot in de treure herhaald: de kost prijs moet omlaag. Die kostprijs van de melk wordt voor een flink deel gevormd door de post: arbeidsloon. En daarom is het Uw taak te zoeken naar mogelijkheden om arbeid te besparen. Die mogelijkheden zitten er ook in een goed gebruik van de water leiding. Dat betekent drinkbakjes in de stal en ook op het land. Dat laatste hebben al enkele veehouders in praktijk gebracht. Een eenvoudige leiding van tyleen geeft met betrekkelijk weinig kosten een flinke besparing aan arbeid. Op één bedrijf zagen wij dit vraagstuk opgelost niet met automatische drink bakjes, maar met behulp van een oude watertank met vlotter. Deze veehouder had voor een bedrag van plm. ƒ250, het water over een afstand van onge veer 400 meter in het land gebracht. Wij stellen ons voor, dat deze veehouder nog maar zelden een zo verantwoorde uit gave heeft gedaan. Die mogelijkheid heeft U ook. Bekijkt U het eens? C. v. Gr. AAN DE BESTUREN VAN ALLE VROUWEN VERENIGINGEN OP TEXEL De tijd nadert, dat U Uw jaarprogramma moet voorbereiden. De Huishoudelijke Voor lichting wil U hier graag bij helpen. Even een berichtje en we sturen U enkele jaarprogramma's van de verschillende voorlichtingsinstanties op huishoudelijk gebied. Graag ook zal de huishoudconsulente zelf komen om deze programma's toe te lichten. Film stroken kunnen via haar vaak goedkoper worden aangevraagd.. En evenals vorig jaar wil zij graag lezingen komen houden. Gratis natuurlijk. Y. Veenstra, Emmalaan 14, Den Burg Een vleugje fantasie bij het leven van alle dag Een cursus voor de huisvrouwen van 10-14 oktober 1960 op de volkshoge school te Bergen (N.H.). Is er wel werk te bedenken, dat, zoals het werk van de huisvrouw, door zijn gebondenheid zo gemakkelijk aanleiding geeft tot sleur en tegelijkertijd door de grote vrijheid ook de mogelijkheid om het elke dag weer anders te doen? Doet u het eens anders en geeft u zich op voor deze Volkshogeschoolcursus. Stapt u eens uit gezin, na een drukke zomer en vóór een lange winter. Neemt u eens afstand van de dagelijkse gang van zaken en bekijk deze eens vanuit de verte. Samen met andere huisvrouwen, in de sfeer van „de zoete inval", want de Volkshogeschool staat open voor ieder en de inval van de ene gedachte, die de an dere uitlokt, is de vonk voor het gesprek. Het programma Inleidingen en gesprekken over: „Eva en haar wereld"; „Ouders en kinderen in de samenleving van nu"; „De dichter over het dagelijkse leven". „Leven met de kunst". Werkgroepen in: Creatief kokéh; schep pend bezig zijn in verschillende materia len. Wandelingen, muziek en een voor dracht. Zakelijke medelingen: De cursus be gint maandagmiddag 10 oktober en ein digt vrijdagmorgen 14 oktober. De kos- len bedragen 30,Enkele dagen voor de aanvang van de cursus ontvangt u het gedetailleerde programma alsmede de verdere praktische gegevens. U kunt zich opgeven bij Volkshoge school Bergen, te Bergen, met vermel ding van naam, adres en cursusdata, of bij de Huishoudelijke Voorlichting, Em malaan 14, Den Burg. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 1 augustus 1960 5 nuchtere kalveren 6580; 3 koeien 700800; 40 schapen 7095; 170 lam meren 4570. HEDENAVOND ZANGDIENST TE DE KOOG Te De Koog wordt hedenavond, aanvang 8.30 uur, een zangdienst ge houden in de Ned. Herv. kerk. GESLAAGD Aan de Rijkskweekschool te Haarlem slaagde voor het gedeelte B der hoofd akte, mej. M. M. Huisman. Zaterdag j.l. behaalde mej. A. Timmer, Wilhelminalaan 45, in Amsterdam, de akte L.O. Engels. AUTOSPEEDWAY GAAT OOK NEDERLAND VEROVEREN Strijd om Gouden Helm 1960 Groot nieuws voor de sportliefhebbers! A.s. maandagavond om 8 uur kunnen zij in het Olympisch Stadion kennis maken met een voor ons land volkomen nieuwe tak van sport: autospeedway.... Hon derdduizenden Nederlanders zagen in de afgelopen jaren al speedway op fwee wielen en waren enthousiast daarover. Wel, autospeedway is voor het grote publiek nóg pakkender, nóg sensatio neler! Het is een adembenemend gezicht om de vermetele coureurs in hun fel ge kleurde wagens weg te zien schieten en daarna slippend door de bochten te zien spuiten. DS. C. VAN DER WAA 50 JAAR PREDIKANT Zondag 7 augustus a.s. zal het vijftig jaar zijn geleden, dat ds. C. van der Waa uit Goes werd bevestigd als predi kant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Van der Waa werd op de Oude jaarsdag van 1883 uit een hoofdonder wijzersgezin te Dedemsvaart geboren. Hij bezocht eerst het gemeentelijk gymna sium te Doetinchem en studeerde daarna verder nog aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat de heer Van der Waa in november 1909 door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland was toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 7 augustus van het daaropvolgend jaar (1910) door wijlen ds. A. J. van Wijngaarden uit Katwijk aan Zee, waar hij toen woonachtig was, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Waal en Koog op Texel. Daarna diende de jubilaris verder nog de her vormde gemeente van Hoogvliet 1918 tot 1924; Waarde in de classis Goes 1924 tot 1929; Biggekerke in de classis Middel burg 1929 tot 1933 en tenslotte nog ruim vijftien jaar die van 's-Heer Arendskerke en Baarsdorp in de classis Goes, waar hem met ingang van 31 december 1948 op vijfenzestig-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestig de ds. Van der Waa zich eerst metter woon te Etten in Noord-Brabant, waar hij een jaar het ambtswerk heeft waarge nomen voor ds. jhr. P. H. W. M. van der Meer de Walcheren, toen deze als leger- predikant in militaire dienst was. In 1950 vertrok ds. Van der Waa van Etten naar Cuyk aan de Maas, waar hij ook nog enkele jaren hulpprediker is geweest en bijstand in het pastoraat heeft ver leend. Naderhand verhuisde de jubilaris naar Goes, waar hij toen was benoemd tot ziekenhuispredikant. Ds. Van der Waa heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en com missies. Zo was hij o.a. tot de fusie vele jaren lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Zendingsvereniging; onge veer zeventien jaar resp. vice-voorzitter, secretaris en voorzitter van de Vereni ging „Kinderzorg" te Middelburg. Verder was hij o.a. nog lid van het classicaal bestuur van Middelburg; scriba van de ring Kruiningen; lid en ook enige tijd praeses van het classicaal bestuur van Goes en quaestor van de ring Goes. ZESTIG JAAR MARKTKOOPMAN Het was maandag zestig jaar geleden, dat de marktkoopman Jan de Waard zijn eerste lammeren kocht op de Texelse markt. Maar het is 68 jaar geleden, dat de heer De Waard „het vak" in ging, want in 1892 ging hij reeds naar de markten in Alkmaar en Schagen. Het koopmanschap zit in de familie, cok de vader en grootvader van de ju bilaris waren handelaar. Burgemeester C. de Koning heeft han delaar De Waard, in het bijzijn van de beide wethouders, namens het gemeente bestuur een kistje sigaren overhandigd. „Brommen" is een heerlijke manier om de zonnige natuur in te trekken. Wat dèt betreft kan het „brommen" niet lang genoeg duren. Maar zorg daarbij, dat uw „brommer" in goede staat van onderhoud verkeert. Laat uw brommer regelmatig en vakkundig nazien. Want „brommen" in de zon is beter dan „brom men" in 't gevang. En geloof maar gerust wat Veilig-Verkeersmannetje Wouter Wegwijs zegt: met een slecht onderhou den brommer, bromt u langer! Bij uw CAMERA hoort een (Een Philips flitslampje) kosl een kwartje Langeveld De Rooij TEXEEAABTJES 3 regels 0,80; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Poekh.) en onder nr. 0,20 meer. Voor al uw vervoer Van Boven's Transport en Taxi-Onderneming. Bestel voor uw bagage een kleine vrachtauto. Billijk tarief. Oudeschild 53, tel. (02220) 2721. Klaverjassen. Maandag acht uur in Casino Wij passen en leveren af bij U thuis en komen elke week op Texel. Model- kleermakerij Carel Schmidt, Boomkampstr., tel. 3615, Alkmaar Voor familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant Woonwagen te koop. Te bevragen Warmoesstr. 34. Te koop 4- en 6-pers. kampeertent geheel compl. in pr. staat 60,— en 70,- Te bevr. C Kooiman, Gra- venstr. 19, tel. 2339 Den Burg en paviljoen Jan Aye- slag paal 12 Te koop jonge geit J Breman, Veldheim, 't Noorden Te koop gevr. klein huisje te Den Burg of omgeving Br. nr. Ill bur. v. d blad Te koop 2 vette koeien M. C. Bakker. Spijk Puik beste aardappelen te koop. jac. Bakker, Mien- terglop K 22, De Koog Te koop volwassen jonge fretten. Gevraagd 50 100 jonge of 1-jarige kippen, jac. Reuvers, Weltevreden Gevraagd bollenpellers S Ros, Hogeberg Te koop 4 kr. kippen, 2 kr, hanen 9 w. Beatrixlaan 38 Te koop aardbeiplan- ten, nieuwe soorten. P v. d. Slikke, Westerweg Algemene kennisgeving Hiermede vervullen wij de treurige plicht dat na een langdurig lijden van ons is weg genomen mijn lieve man en onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Jan Witvliet Gz. echtgenoot van Johanna Platvoet in de ouderdom van ruim 82 jaar. Joh. Witviiet-Platvoet kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen Den Burg, Texel, 30 augustus 1960 De begrafenis zal plaats vinden hedenmiddag 2,30 uur vanaf het sterf huis op de Algemene begraafplaats Den Burg. Wij vervullen hier mede de droeve plicht u mede te delen, dat na voorzien van de genade middelen der H kerk isoverleden in de ouder dom van 76 jaar onze broer, zwager en oom Pieter Martinus Witte Wij bevelen overtuigd van uw deelneming de dierbare overledene in uw gebeden aan. Namens de familie J. C. Witte „De Voorzorg* Texel 30 juli I960 De gezongen H Mis van Requiem heeft plaats gehad dinsdag 2 augustus in de parochie kerk van de H. Joannes de Doper waarna de begrafenis op het r.k. kerkhof alhier. Voor uw deelneming, betoond bij het overlijden van onze lieve vrouw, moeder en grootmoeder Wilhelmina Cornelia van Maldegem beruigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam P. L. Kikkert Den Burg, Texel, 29 juli I960 Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling bij ons 50-jarig huwelijk ondervonden. H. Brouwer A. Brouwer—Griek Schildereinde 112 Den Burg, Texel STOOM STEENHOUWERIJ •M STEENHOUWERIJ *».W. F.STOEL i Zn. tOTTm OUDORP 25. AL XM AAR vraagt cataloous Agenten: f— Den Burg M. W. KOORN Wilhelminalaan 54 Den Hoorn G. BAKE- LAAR Kerkstraat 85 De KoogP. EELMAN, Brink 6 De CocksdorpC. BOS Hollandseweg C57 EierlandB. GIEZE, E 117a Twee vriendinnen plm 20 jaar, kleuterleidsters, zoeken vanaf 8 aug. ge deeltelijk dag- of avondwerk onverschillig wat. Tel. 070-550868 of brieven Malakkastraat 222, Den Haag. TE KOOP complete strandtent aan De Koog. Vrij 14 aug v. d. Vlies, Elemert BIEDT ZICH AAN voor de morgenuren, liefst Oosterend of omgeving. Br. nr. 112 bur v d blad De Coöp. aardappel bewaarplaats is telt. aangesloten onder Den Burg TE KOOP zeer geschikt voor de mesterij P. Witte, Piassendaal De Waal 63 Rijwielhandel Kievit Telefoon 2525 gevraagd C. Smit, Warmoesstr. 35 Prima BABY WEEGSCHALEN te huur bij N. WONDER, Schilderend 8 zoekt werk in hotel of pension, met werk bekend Adres bur. van dit blad gevraagd Fa A. Langeveld Pz. Aan komen lopen Bos en Duin Gratis demonstratie Stenenplaats, Den Burg Kredieten uitsluitend groot 1600,a 3°/o; zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaar den, wisselende wachttijd Vraagt inlichtingen „SAMENWERKING" Verstolkstraat 31, Leeuwarden. Zegel, Den Burg tel 2150 Telefoon 2228 verandert in 2415 C. R. Keijser, Ruitersplaats TE KOOP Opel Rekord 1958 in prima staat Wilte Kruislaan 19, Den Burg We betalen de hoogste waarde voor de Fa Plaatsman-Cornelisse Telt. (02220) 2218 Te koop gevraagd een kinderfiets leeftijd 7 jaar Paul Smidt, Warmoesstr. 29, Tel. 2323 Telefoon 2525 TAXI KIEVIT f 1,50 per 500 gram Slagerij Hogerstr. D. VISSER de complete bromfiets, dus zonder extra kostenl Keuze uit vier sensationeel-nieuwe modellen en vele aantrekkelijke kleuren-combinaties. RAP bromfietsen worden o.a. geleverd met: stuurdemper, gepatenteerd geruisloos uitlaat systeem, zweefarmvering voor en achter, grote koplamp met kilometerteller. Prijzen vanaf f 599.- Vraag gratis proefrit bq: Rap Service-Station

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2