V TA» SIGMA Is reizen naar de planeten mogelijk Geen Toto Speel dan Rolot Rijwielen te huur Broedplaats De Schorren Philips hoorapparaten Electrohuis Bakker Café-restaurant „FORMOSA" de koelkast met ruimte ook voor de toekomst fS66 General Electric Diepvrieskast H.U.X.-ll Nu voor f1575,- De Graaf Schoorl, Waaiderstraat 30-35 Keetmeisje in Europoort De oud-Texelaar Dr. C. de Jager heeft maandagavond in het Dorpshuis „De Waldhoorn" te Den Hoorn gesproken over het onderwerp: „Is reizen naar pla neten mogelijk?" De heer De Jager is verbonden aan de sterrewacht. Wij laten hieronder Dr. De Jager aan het woord: „Raketten zijn uitgevonden door de Chinezen, die reeds in 1236 raketten ge bruikten bij de verdediging van de stad Kaifeng, die toen door de Mongoolse legers omsingeld was. Later was het een Chinese mandarijn, genaamd Wan-hoe, die als eerste een ruimtereis ondernam: aan zijn draagstoel lite hij een kleine vijftig raketten bevestigen, die op zijn signaal alle gelijktijdig ontstoken wer den. Wan-hoe heeft zijn onderneming wel met de dood moeten bekopen: nadat de rook was opgetrokken heeft men nooit meer iets van deze vermetele ruimte- reiziger teruggevonden! De moderne raket is ontstaan voor en Ljdens de tweede wereldoorlog. De slag bij Stalingrad werd voor een belangrijk deel gewonnen door de massa korte-af- standsraketten van Russische makelij, die op de ingesloten Duitse legers werden afgevuurd, terwijl wij ons nog levendig de Duitse V 2 herinneren, die vanaf september 1944 vanuit Nederland naar België en Engeland werd geschoten. Een raket beweegt zich voort volgens het reaktiebeginsel: wanneer men vanuit een bootje naar de oever springt krijgt het bootje een zet, de andere kant op. Evenzo beweegt een raket zich voort doordat vloeistoffen, in de verbrandings kamer gemengd, tot ontploffing gebracht worden, en in gasvorm uit de straalpijp wegstromen met snelheden van enkele kilometers per seconde. De tegenwoordige techniek is reeds in staat raketten te bouwen, die topsnel- heden weten te bereiken tot ruim drie kilometer per seconde. Om echter een kunstmaan in zijn baan te kunnen bren gen zijn snelheden van minstens 7Vt km/sec. nodig, terwijl voor een maan- raket ruim 11 km/sec. nodig is. Deze snelheden bereikt men met getrapte ra ketten: met een drietrapsraket kan men een kunstmaan lanceren (want 3x3 9 is meer dan 7Vï km/sec.) en met vier trappen lanceert men een maanraket. Tot dusver zijn reeds 45 geregistreerde satelieten in hun banen om de aarde gebracht, terwijl reeds enkele maanra- ketten werden gelanceerd. Vooral voor het treffen van de maan is een grote nauwkeurigheid in de snelheid nodig: een afwijking in de snelheid van een meter per seconde kan reeds tengevolge heb ben, dat de satelliet de maan op een tien duizend kilometer mist. Willen wij een bemand ruimteschip van 1000 kg naar de maan en terug willen kunnen sturen dan is daardoor bij de huidige stand der techniek een tien-trapsraket voor nodig met een onmogelijk groot gewicht. Daarom zal een bemande tocht naar de maan alleen mogelijk zijn wanneer door betere brandstoffen het aantal trappen verminderd kan worden en wanneer het vraagstuk van de terugkeer in de aard atmosfeer opgelost is. Op het ogenblik gaat het om de oplossing van deze twee vraagstukken; pas daarna kan van een volgende wezenlijke vooruitgang sprake /.ijn. Tochten naar de planeten vormen dan ook geen technisch probleem meer, maar wel zal de lange duur van de tocht (vele maanden tot jaren) een menselijk probleem scheppen voor de reizigers, die vele maanden lang in een kleine kabine door de peilloze ruimte snellen. De maan zal natuurlijk het eerste doel zijn, maar de omstandigheden op dat hemellichaam zijn verre van komfor tabel. Het belichte deel heeft tempera turen boven de 100° Celcius, terwijl de temperatuur na zonsondergang direct zakt tot meer dan 100 graden onder het vriespunt van water. Verder is de maan oedekt door een dikke stoflaag, die vol gens sommigen meters, volgens anderen honderden meters dik is. Water of lucht komt er niet op voor. Hetzelfde beeld, met een nog hogere oppervlaktetempe- ratuur, geeft de planeet Mcrcurius. Voor bewoning komen alleen de planeten Venus en Mars in aanmerking. Van het oppervlak van Venus weten we niets: de planeet is voortdurend omgeven door een dichte wolkenlaag, van misschien tien tallen kilometers dik. Volgens radiome tingen is de oppervlakte-temperatuur misschien 70 tot 100 graden Celcius boven nul. Of Venus met oceanen of wel met woestijnen bedekt is, weten we niet. Mars heeft een ijle atmosfeer (de baro- meterdruk is ongeveer één-tiende van die der aarde). Er komt water op voor (aan ae polen worden dunne ijskappen opge merkt), maar geen zeeën, en er zijn blauw-groene gebieden, die met planten begroeid zijn. De temperatuur is er laag: zelfs aan de evenaar, midden op de dag, is ze niet hoger dan een tien graden boven nul. De andere planeten, Jupiter, Saturnus, Uranus, Neptunus, Plu to staan zo ver van de zon, dat ze weinig zonlicht opvangen, waardoor ze te koud zijn voor leven zoals we dat op aarde kennen. De naaste sterren staan zo ver van ons vandaan, dat het licht, dat per seconde 300.000 kilometer aflegt, nog minstens vier jaar nodig heeft om ons te bereiken. Andere sterren staan verder weg, en met de grootste sterrenkijkers kan men thans sterrengroepen ontdekken op afstanden van enkele miljarden lichtjaren. Of de naaste sterren door planeten omgeven zijn is niet te zeggen, maar voor een rantal hunner is dit wel waarschijnlijk. Het lijkt op het eerste gezicht-onmogelijk om ooit een raket naar een naburige ster te sturen: als het licht er al tientallen jaren voor nodig heeft, hoe lang zal een raket er dan wel over doen? Maar ook hier is het laatste woord neg niet over gezegd: volgens Professor Einstein zal in c-en raket, die met grote snelheid voort- vliegt, de tijd langzamer gaan dan op de aarde, zodat de ruimtereiziger minder snel oud wordt dan de aardbewoner! HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lezen wij onder nieuwe vestigingen: Kleinhandelaren: A. M. van Liere vEig.), Texel, Oudeschild, Barendszstraat 2. Patates-fritesbakkerij, kleinh. in con sumptie-ijs enz. LICHT GEWOND De bekende Texelgids „Ome Jan" is woensdagmiddag licht gewond. Als een man, die onze gasten altijd vriendelijk begroet aan de haven, is hij zelf minder vriendelijk terecht gekomen. Hij reed op zijn fiets door de Binnenburg toen een auto hem achterop kwam. Zijn voorwiel kwam in aanraking met de achterbum per van die wagen. Een val kon niet uit blijven. Met enkele lichte hoofdwonden moest de heer Boogaard het Rusthuis opzoeken. INGEVOERD VEE Er werden in de maand juli 1960 vijf koeien op ons eiland ingevoerd. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 augustus consultatiebureau Woensdag 10 augustus a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 7 augustus op om 5.11 uur en gaat onder om 20.20 uur; 10 augustus op om 5.15 uur en onder om 20.14 uur. Maan: 7 aug. V.M.; 14 aug. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 6 aug. 7.46 en 20.06; 7 aug. 8.51 en 21.03; 8 aug. 9.44 en 21.53; 9 aug. 10.30 en 22.36; 10 aug. 11.10 en 23.11; 11 aug. 11.40 en 23.43; 12 aug. 12.13 en 13 aug. 0.10 en 12.38. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Zoals aangekondigd, doen wij thans een beroep op onze leden ons opgave te doen van de accommodaties, welke nog vrij zijn voor de periode van 14 tot einde augustus, dus in het algemeen voor de tweede helft van deze maand. Het gaat dus zuiver om opgave van mogelijkheden bij de hotels, pensions, vakantiehuisjes, gemeubileerd, slapers adressen, etc. etc. En als het enigszins mogelijk is, doe dan Uw opgave schriftelijk. Telefo- reren is natuurlijk gemakkelijker voor U, maar de taak van de informatrices laat thans niet toe hen constant aan de telefoon te binden. Dus gaarne schrifte lijk. Dat voorkomt bovendien misver standen. Nu het seizoen op volle toeren draait (en daardoor de contante middelen ook binnenvloeien) willen wij die leden, die hun advertentienota nog niet voldeden gaarne verzoeken dit snel te doen. De V.V.V. staat in deze tijd van het jaar voor grote uitgaven, en voor ons betekent het opnemen van crediet dat wij geld voor rente moeten afzonderen dat ïnders voor propaganda e.d. gebruikt zou kunnen worden. Geef ons direct Uw medewerking als de mogelijkheden er zijn. Slechts één handtekening voor accoord, en de bank doet voor U de rest. Bij voorbaat onze dank. V.V.V.-Texel 31-1 TZi&K LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 34. Voorzichtig slopen Lappie en Jonas tussen het struikgewas door en keken goed uit; het schurende geluid was ver dwenen. Nu klonk gedempt kloppen. „De grond is zeker erg hard", fluisterde Jo nas. Toen stootte Lappie hem aan. „Daar is hij.we hebben 'm". Jonas keek in de hem aangeduide richting. „Ja, ik zie hem". „We zullen hem boven op zijn nek springen", vond Lappie Jonas knikte enthousiast. „Ja, dat vind ik een reuze plan. Dan kan hij niet meer ontsnappen ook.... Samen sloop het tweetal be hoedzaam naar de nietsvermoedende man die zachtjes in zichzelf zat te mop peren. „Altijd is de boel stuk.ik kan wel aan de gang blijvenHij merkte echter niet van de twee sluipende figu ren, die hem langzaam naderden.... Trakking iedere dinsdag, uitslag woensdag voor de radio Formulieren a f 0,60 verkrijgbaar bij Mwde Jong—longeboer, Kogerstr. 118, M. Bosnia, Pieter v. Cuyckstr. 6, W. Wassenaar, Wittekruislaan 18 te Den Burg. Zwan Ruyslaan 33, DeKoog.J.J, Westdorp, De Cocksdorp 46f. C. J. Ellen, Weststr. 5 Oosterend S. Ellen, Spang W 35. A. Backer, Loods- singel 7, Oudeschild JAC. BRUIJN, Stenenplaats, Den Burg Rijwielhandel Kievit Telefoon 2525 Ga age Reij Den Bi rg, Waalderstr. 15 Tel. (02220) 2.3.4.5 b.g.g. 2101 thans ook voor niet leden toegankelijk. Kaarten bij D. Boot, De Waai Afhalen van 7 - 8 uur 's avonds uit voorraad. Vrijblijvend op proef PHIUPS Dealer voor Texel Broodje kroket f 0,50 Gehakt m brood f 1,50 Koffie per kop f 0,35 Hele uitsmijter f 2,— Huzarensalade met brood f 1,75 Koningstraat - Den Helder INCLUSIEF GROENTELADE Levering viajfuw erkende installateur: TECHN. BUREAU JAN AGTER, Den Burg ELECTROHUIS BAKKER DROS' SMEDERIJ, Eierland S RENTENAAR, Oosterend Garage v.h M. v. d. SLIKKE Taxi en verhuur. Parkstraat 2 Den Burg van f 1790,— met f 215,— verlaagd -X- Beier -X- Sneller «X* Ruimer -X- Goedkoper •X- Comfortabeler ►V Ov» rzichtelijk als een boekenkast -X- Bergruimte in de deur -X" Neemt minder ruimte in Uit voorraad leverbaar. Alleen bij erkende koeltech- ^jjgjPPPB!!!!-•■ nische bedrijven Zie etalage Weverstraat FEUILLETON: door H.A.N.S, 33. De grote telefooncentrale, met een capaciteit waar een grote stad genoeg aan zou hebben scheen ook al in gebruik, evenals de machtige kantoorgebouwen, die als uit de grond verrezen. Het was een gigantisch panorama en dit was slechts een fractie van al de plannen, die nog moesten worden uitgevoerd. De nieuwe, brede wegen waren al meer dan druk bezet. De overgang naar de stad Rotterdam was dan ook al bijna niet meer merkbaar. Met een kalm gangetje reed ze de stad door. Tenslotte had ze haar gastvrouw beloofd, de auto weer onbeschadigd terug te brengen, hoewel deze lachend had geantwoord, dat ze liever Christa onbeschadigd terug zag. Misschien wel met een versplinterd hart, dacht Christa met bittere humor, maar laten we dan hopen, dat ik het voor de buitenkant verborgen kan houden. Ze liet de stadsdrukte achter zich en vervolgde de weg, die Frans haar duide lijk had aangegeven. Tot haar verwonde ring kwam ze op een landweg terecht, waar grote reclameborden aangaven, dat daar honderden huizen tegelijk werden gebouwd, met vrije vestiging. Dit is wei land geweest, constateerde Christa, kost baar weiland, allemaal nodig voor woon huizenWaar gaat Nederland naar toe? Ze moest haar snelheid voortdurend minderen, want de weg was totaal ver nield door het af en aanrijden van bouw materiaal. Daar tussendoor zag ze de nieuwe straten waar de huizen kant en klaar waren en sommigen reeds werden bewoond. Hier, in zo'n pasgeboren stads wijk zou ze waarschijnlijk Roel vinden. Plotseling hield de huizenbouw op en keek ze verrast de wijde polder in. Haar hart ging open. Daar lag een boerenbe- huizing, stil en rustig, als een oud schil- dreij en de stijl herinnerde aan hun eigen boerderij. Hier waren echter de ramen niet kapot gebeukt door ontplof fingen, maar opgefleurd door kraakhel dere gordijntjes en overdadig bloeiende planten. Vlak bij het grote inrijhek was een perk vuurrode Salvia's, die met hun warmte uitstralende kleur en bewonde ring van de voorbijganger afdwongen. Christa, die al zeer langzaam reed, bracht hier de auto helemaal tot stilstand, om op haar gemak te genieten van de boer derij, die zoveel dierbare herinneringen in haar wakker riep. Ineens stokte haar adem. Bij het nauwkeurig opnemen van de woning viel haar oog op het huis nummer, dat hetzelfde was als Frans haar had verstrekt. Nee.dat kon niet waar zijnRoelhier in deze boerderijOhals ze dat geweten had, hoeveel leed zou ze zich bespaard hebben. Hij zou haar direct zo eigen en vertrouwd zijn geweest, dat ze geen ogenblik aan zijn goede bedoelingen zou hebben getwijfeld.. Nu besefte ze pas goed hoe kortzichtig en dom ze had ge handeld. Maar misschien had Roel het voorbeeld van zijn vriend gevolgd en het gebouw aangekocht, om het te ver plaatsen. En toch, iets zei haar, dat hij hier thuis hoorde. Langzaam draaide ze de auto het hek in. Elk geluid dat ze maakte trachtte ze zoveel mogelijk te dempen alsof ze bang was, dat er iemand zou komen, die haar wegstuurde. Ze durfde ook geen gebruik te maken van de plattelandsgewoonte, door de schuur naar binnen te gaan. Met fel bonzend hart betrad ze het blauwstenen stoepje van de voordeur en liet bevend de ouderwetse klopper vallen. Ze was zo gespannen, dat de slag haar bijna lichamelijke pijn ver oorzaakte. Voetstappen naderden en Christa keek plotseling met gretige en blijde ogen naar de vrouw, die in de haar bekende, mooie boerinnedracht ge kleed was. Ze was niet jong meer, maar had nog een fris gezicht en levendige bruine ogen. Haar mond bleef echter stijf toegeknepen en stroef en Christa, die oen moment het gevoel beleefde, dat ze van een verre reis was thuisgekomen, voelde zich weer de moed ontzinken. Wantrouwend en een beetje uit de hoogte keek de vrouw haar aan. Nu begreep Christa wat het wilde zeggen, als je in de vreemde met achterdocht werd gade geslagen. Bijna speet het haar dat de jeugd de oud-hollandse klederdracht niet meer in ere hield. Haar eigen modieuze kleding deed allerminst haar afkomst van het platteland vermoeden. „Ik ben Christa Petersen", zei ze zacht, „en ik kom naar de toestand van Roel informeren". In haar verbouwereerdheid had ze in Let dialect van het eiland ge sproken. Hoewel er enige verwondering kwam in de ogen van de vrouw, werd haar gezicht toch niet vriendelijk. Taxe rend nam ze Christa van boven tot onder p en langzaam opende ze de deur wij der, terwijl ze tegelijkertijd een stap achteruit deed. „Kom er maar in", zei ze kortaf. „Jij bent waarschijnlijk het meisje, dat de oorzaak is van het maandenlange slechte humeur van mijn zoon. Ik hoop dat je hem nu geen koorts bezorgt. De jonge meisjes van tegenwoordig hebben geen hart". „Oh.... maar ik...." begon Christa haar verweer. Doch ze werd met een handbeweging het zwijgen opglegd. „Ja, vertel me wat, hun mondje heb ben ze heus wel bij zich". Christa vond dat ze niet reeds in de gang met de moeder van Roel aan een woordenwisseling moest beginnen en zei niets meer. Met loden voeten liep ze ach ter de vrouw aan. De begroeting had bij na al haar durf en hoop vernietigd. De deur van een grote achterkamer zwaaide open en op een bed voor een der ramen lag Roel uitgestrekt. Hij draaide met een vermoeide glimlach zijn gezicht naar de deur en verbleekte op hetzelfde moment. Zijn handen bewogen zich doel loos op de dekens, maar daarna stak hij toch aarzelend een hand uit en verwel komde Christa met een zacht' „Zo, je bent de schok eerder te boven dan ik, dat zie ik wel". Zijn moeder trok zich terug en Christa hoorde de deur dichtvallen. Ze nam de aangeboden stoel en zei met trillende stem. „De schok van gisteren wel, Roel, maar de schok van toen nog lang niet". Hij keek haar snel en draaide dan zijn hoofd weer af. „Je hoeft je dankbaar heid niet op te schroeven, Christa. Al heb ik jou toevallig kunnen redden, be hoef je daarvoor geen verplichting tegen over mij te voelen.... Ik vind.... het aardig dat je gekomen bent, maar pro beer nu niet de dingen mooier voor te stellen dan ze zijn". Christa was aan het voeteneinde van het bed gaan zitten om Roel te dwingen haar midden in het gezicht te kijken, maar hij ontweek hardnekkig haar ogen en keek naar buiten. Ze propte nerveus haak zakdoek ineen. Hoe kon ze tegen dat koude en stuurse gezicht nu een liefdesverklaring afsteken? Toch kon ze de woorden die in haar opwelden niet tegenhouden. Na maandenlang stil ge pieker zou ze niet zonder een duidelijke uitspraak van hem weggaan. Liever het ergste vonnis aanhoren, dan later weer knagenden verwijten. „Het was een verrassing voor me, dat je op een boerderij woonde", begon ze opnieuw. „Zeker geschrokken van het armzalige bedoeninkje niet?" vroeg hij met bittere ernst. Sprakeloos staarde Christa hem aan. „Je bent gek", zei ze op haar oude reso lute toon. „Dit is de mooiste en de aar digste boerderij, die ik in lange tijd heb gezien, behalve de onze dan, maar die heeft je vriend Frans gekocht, dat wist je zeker al". Terwijl Christa sprak was de deur open gegaan, maar geen van beiden merkte dit op. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4