4 rocn /wa in het harL, h Wordt school voor Voortgezet jLager Onderwijs op Texel een VUILNISBAK"? Deze maand paardensport/eest Belangrijke posten uit de Gemeentebegroting »g mg TEXELSE Jitgave N.V. v.h. Lcmgeveld d© Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkeri j eifDen Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 dia [en WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 74e JAARGANG No. 7480 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart, -f 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm 99 In één van onze vorige nummers heb- eljien wij reeds uitvoerig geschreven over an het plan van de gemeente om op ons eiland te komen tot de bouw van een VGLO-school. Wethouder Hin heeft in een apart schrijven aan de leden van de raad zijn bezwaar te kennen gegeven. Op de begroting 1961 staat een post Kosten voorbereiden bouw school voor V.G.L.O. De heer Hin geeft verre de voorkeur aan een Lagere Technische School met brugklas. Hij vindt het te luxueus om voor 20 (en later minder) leerlingen een apart schooltype te bouwen. Deze leer ingen kunnen volgens de heer Hin best ondergebracht worden in brugklassen van l.t.s. en l.b.s. Gezien de slechte fianciële positie van de gemeente wijst de heer Hin op de noodzakelijke kapitaalswerken, die steeds naar een later tijdstip verschoven moeten worden, dat een v.g.l.o.-school door de emeente gebouwd moet worden, terwijl een l.t.s. door het schoolbestuur gesticht wordt en in dit geval 70% van de stich- tingskosten voor Rijksrekening en 30% voor rekening van de gemeente komen. Dezer dagen kregen wij van een oud- Texelaar (onderwijzer aan een v.g.l.o.- school, een schrijven over de school met genoemd onderwijs. Dat de meningen over dit onderwijs zeer uiteenlopen zal U duidelijk worden: Geachte heer, Onlangs las ik in Uw blad een belang wekkend artikel over de mogelijke stich ting van een v.g.l.o.-school op Texel. Naar aanleiding daarvan het volgende: In bovengenoemd artikel wordt gewag gemaakt van de grote vooruitstrevend heid van de Texelse gemeente op onder wijsgebied. Daar ik zelf bij het onder wijs betrokken ben, zal het U duidelijk zijn, dat ik dit ten zeerste toejuich. Er werd op Texel voor het onderwijs in de laatste tien jaren veel groots verricht en er kan nog veel groots verricht worden. Als oud-Texelaar volg ik de ontwikkeling met grote belangstelling. Wat mij vooral ter harte gaat is het geen betrekking heeft op het v.g.l.o.- onderwijs, daar ik verbonden ben aan een v.g.l.o.-school, de Kohnstammschool, in Alkmaar, reeds gedurende een vijftal jaren. De strijd om deze tak van onder wijs, die in het hele land wordt gevoerd, maak ik in volle hevigheid mee. Het V.G.L.O. staat in de branding en het verdient een grotere bekendheid te krijgen. Het kan de oplossing geven voor tal van problemen, welke in de hele on derwijswereld liggen. Het zou mij te ver voeren op die pro blemen en die oplossingen in te gaan, maar wel wil ik U graag onder ogen brengen, dat mijns inziens op Texel met de stichting van een v.g.l.o.-school in combinatie met u.l.o. en l.t.s., zoals in Uw artikel genoemd, een prachtige kans wordt geboden aan dat v.g.l.o.-onderwijs. In Alkmaar houdt men n.l. vast aan het principe van de Schakelschool, het vol gens mij enig juiste principe voor zo'n school. Door dit principe hoog te houden wordt de v.g.l.o. als schakelschool en te ens eindonderwijs, een grote school. En slechts zo'n grote school kan zijn nut ten volle bewijzen. Dit ondervinden wij aan de school in Alkmaar, waar momenteel 17 klassen zijn, verdeeld in 1 huishoud- choolklas, 3 l.t.s.-klassen, 4 u.l.o.-klassen, lopleidingsklassen voor h.b.s., Gymn. e d., 1 v.g.l.o.-klas eindonderwijs en 4 klassen Alkmaarse Praktijkschool, die een onderdeel van onze school vormt. Bijna overal is de v.g.l.o.-school, door allerlei omstandigheden geworden tot een restschool, of wat men pleegt te noemen een „vuilnisbak". Dit is zeer, zeer be- ,-.U ISL'fS V.G.L.O.-school op Texel? er wordt aan de bel getrokken treurenswaardig; het zou al bijna de nek slag voor die school betekenen. Waar mogelijk dient men ervoor te waken bij de stichting van een school, dat dit odium op die school gaat drukken. Wanneer ik Uw artikel goed gelezen heb, dan dreigt dit voor de Texelse school te gaan ge beuren, hetgeen betekent, dat die school bij voorbaat veroordeeld is en gedoemd is te sneuvelen. Naar ik meen is een grote taak van een nieuwsblad zoals het Uwe, het geven van voorlichting o.a., waar mogelijk. Daarom wilde ik U bij deze wijzen op een artikel in het tijdschrift „Noordholland", waarin mijn collega W. v.d. Gaag, de gang van zaken in de Kohnstammschool in Alk maar uiteenzet. Van harte hoop ik, dat U bereid bent nogmaals enige aandacht aan de V.G.L.O. school te wijden in Uw blad, zodat moge lijk nieuwe stof ter discussie in brede kring wordt gegeven, waarvan de neer slag zal resulteren in een verstandig be sluit van de Texelse Gemeenteraad. U bij voorbaat dankend voor Uw medewer king, verblijf ik, hoogachtend, W. BOON Westerweg 25, Alkmaar. Hieronder laten wij het verslag volgen van de heer W. van der Gaag. Het geeft een duidelijk beeld van de schakelschool en school voor v.g.l.o. te Alkmaar: Er is geen tak van onderwijs in ons land die scholen van een zo uiteenlopend karakter omvat als het voortgezet ge woon lager onderwijs, het vglo. We kun nen dit slechts betreuren. Al zijn er ook in andere sectoren van school tot school verschillen in werkwijze of leerplan, al staat de ene bekend als goed, de andere als minder goed, toch bestaan er genoeg overeenkomsten om woorden als ulo, hbs lts tot een omlijnd begrip te maken. De verwarrende verscheidenheid van vglo's in Nederland heeft tot direct ge volg een appreciatie die van streek tot streek verschilt Zo kunnen in de ene stad ouders, leerkrachten, gemeentebe stuur en inspectie enthousiaste voorstan ders zijn, terwijl elders het vglo niet in tel is. Zonder dat wij een geargumenteer de verklaring willen geven van deze on gewenste toestand, moet het ons van het hart, dat het vglo. de typische kenmerken Voor het onderwijs werd ei de laatste jaren op het eiland veel goeds gedaan. Hierboven één van de nieuwe aanwinsten. AGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 17 augustus De Koog, Poppenkastvoorstelling. De Koog, Ned. Herv. kerk, zangdienst Den Hoorn, 21.00 uur, Filmvoorstelling Ver. Veilig Verkeer. Donderdag 18 augustus Den Burg, Sportveld, Fancy-fair S.V.T. Den Burg, Optreden Dutch Swing Col lege Band. Den Hoorn, Ned. Herv. kerk, zangdienst De Koog, Veilig Verkeersactie „Operatie Bordenklapper". Vrijdag 19 augustus Den Burg, Sportveld, Fancy-fair S.V.T. Den Burg, Instructie-évond Paarden sportvereniging. Zaterdag 20 augustus Den Burg, Sportveld, Fancy-fair S.V.T. IIOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 17 aug. 3.24 en 16.16; 18 aug. 4.44 en 17.37; 19 aug. 5.58 en 18.48; 20 aug. 7.00 en 19.45 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. draagt van een aan zijn lot overgelaten schoolsoort in het wonderlijke conglome raat van onderwijsinstellingen, dat ons land rijk is. Na het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat een bespreking van alle verschij ningsvormen in dit korte bestek noch wenselijk noch mogelijk is Maar het is nuttig de punten te memoreren, die mede oorzaak zijn van de huidige toestand. In feite dateert het vglo van 1920. In dat jaar werd bij de nieuwe onderwijs wet het zevende leerjaar ingesteld en de leerplichtige leeftijd bepaald op 14 jaar. De maatregel was zonder meer halfslach tig, omdat over de inrichting van dat leerjaar en zijn verhouding tot de be staande grondschool niets werd vastge legd. Mede daardoor werd het zevende leerjaar niet populair. Bovendien wacht ten de ouders met ongeduld op het tijd stip dat zoon of dochter kon meeverdie- nen. De onderwijzers wisten met dit extra jaar geen raad. Er was slechts één motto dat voldoende moest zijn om aan dit vreemde verlengstuk inhoud te geven: herhaling en uitbreiding gewoonlijk met de nadruk op herhaling. Op het platteland werden de zevende klassers geruisloos opgenomen in de be staande, gecombineerde 4de, 5de en 6de klassen. Zij sleten daar hun jaar met her haling, het volgende rekenboekje en het opknappen van karweitjes. Hoe door drongen de onderwijsdeskundigen ook mochten zijn van de noodzaak van leer plichtverlenging, de ontstane situatie be vredigde vrijwel niemand. In Alkmaar werd aan sommige scholen een zevenijde leerjaar verbonden. Soms waren dat er drie, soms vier. Niet alle scholen deden er dus aan mee. Gevolg: verplaatsingen, en moeilijkheden die nog vergroot werden door het bestaan van drie soorten lagere scholen: armenscho- 'en, tussenscholen en burgerscholen. In vele steden ging men tenslotte over tot de oprichting van centrale scholen voor het zevende leerjaar. Alle zesjarige grondscholen van de stad leverden hun jongens en meisjes aan deze kopscholen af, welke nieuwe, gespecialiseerde school meer gelegenheid tot experimenteren bood dan de zevende klassen verbonden aan lagere scholen. In Alkmaar gebeurde dit op 1 septem ber 1933. De heer K. Bos werd hoofd de zer openbare school, een functie die hij nu nog vervult. Daar de wetgever geen leidraad of programma had gegeven, moesten de on derwijzers dit zelf doen. Overal in den lande werd gezocht naar een zinvolle inhoud. Eén tendens kwam spoedig naar voren. Men was ervan overtuigd dat het onder wijs vóór alles praktisch moest zijn, on der de slagzin* „Dit onderwijs moet voor bereiden voor het leven". Het programma van de kopscholen in de dertiger jaren kenmerkte zich dan ook door een trai ning in het invullen van formulieren tot die van de belasting toe het ge bruik van spoorboekjes, het schrijven van eenvoudige brieven en dergelijke. Hoewel het nut van zulke zaken niet ont kend kan worden, bereikte men op deze manier soms toch bitter weinig. Men zag in de genoemde jaren dan ook een stre ven om van dit zevende leerjaar een soort voortzettingsschool te maken, waarin duidelijk de tendens lag opgeslo ten, zich te vrijwaren voor het verwijt der ouders: „Waarom een jaar langer? De kinderen leren toch niet veel nieuws". Zo bracht men hier en daar een vreemde taal op het rooster, daarnaast boekhou den, handelsrekenen, algebra. Het had zijn nut kunnen hebben, indien genoemde vakken qua didaktiek waren aangepast can de leerlingen die de kopscholen be volkten, te meer omdat voor de meesten het zevende leerjaar tevens het laatste was. Men speelde echte uloschooltje. Er werden pogingen gedaan in andere richtingen. Stuk voor stuk wierpen die echter een mager succes af. Het bleek steeds duidelijker, hoe funest het was ge weest onvoorbereid dit zevende leerjaar (Zie vervolg pagina 2) toiletteren en Hierboven een pracht twee-span. Ook op het eiland kunnen liefhebbers deze maand genieten van de paardensport. 27 augustus wordt op de speelweide te Den Burg een groot paardenspoi tfeest georga niseerd. Eén der programmapunten is nieuw voor Texel: harddraverijen voor de sulky en onder de man. Belangstellen den verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer van de paardensportvereni ging. voorbrengen De Vereniging voor Vrienden van het Paard organiseert vrijdagavond a.s. een instructieavond, o.l.v. de heer P. Ripping van het Rijksconsulentschap voor de paardenfokkerij. Om 7 uur begint de practische les in het toiletteren en voor brengen op het terrein nabij huize Irene en om 9 uur wordt er een praatavond ge houden in Hotel „De Zwaan". Er valt voor de deelnemers aan de a.s. keuringen en het concours-hippique zeker iets te leren. Oppervlaktebehandeling van wegen Bedoelde behandeling had reeds in 1960 moeten plaatsvinden, doch is in dat jaar ter bezuiniging van de begroting afgevoerd. De oppervlakten zijn van de Kogerweg, Wilhelminalaan, Wittekruis- laan, Emmalaan. Westerweg, Nieuwlan- derweg, Westerweg (WB), Postweg en Oosterbuurtsweg, met een grootte van 86500 m2 a ƒ0,85 is 73.525,—. Verder uitstellen achten B. en W. niet verantwoord, daar de wegen deze behan deling dringend nodig hebben. Aanbrengen slijtlaag rijwielpad Den Hoorn - De Koog Het in 1954 aangelegde rijwielpad van Den Hoorn door de Staatsbossen naar De Koog, dient, teneinde in de toekomst grote herstellingswerkzaamheden te voorkomen, uiterlijk in 1961 van een nieuwe slijtlaag te worden voorzien. De kosten worden geraamd op 15.400 m2 a f 0,85 is 13.090,—. Verbeteren van de Gasthuisstraat Het wordt noodzakelijk geacht de be strating van de Gasthuisstraat over een lengte van 180 m. van 3.30 m. te ver- 1 reden tot 6 meter, zodat over de gehele lengte een voldoend brede toegangsweg tot de Pontweg wordt verkregen. Tevens zullen aan weerszijden trottoirs worden uangelegd met een breedte van 1.50 m. De totale kosten worden geraamd op 20.000,—. Verbetering van de Haffelderweg De bestrating van de Haffelderweg be hoeft dringend verbetering. Van deze ge legenheid wordt gebruik gemaakt om de weg te verbreden tot 5 meter en aan weerszijden een trottoir, voor zover nog niet aanwezig, aan te brengen. Voorts zal de weg van een riolering worden voor zien. De totale kosten worden geraamd op ƒ30.000, Verbeteren van de Badweg te De Koog De huidige Badweg heeft slechts een breedte van 2.5 meter, met daarnaast een voetpad van 2 m. breed. Duidelijk is ge bleken dat deze toegangswegen tot het drukst bezocht strandgedeelte van Texel verre onvoldoende zijn. Voorgesteld wordt de weg en het voetpad tot de .par keerterreinen te vervangen door 2 rij- straten van ieder 3 m. breed en een voet pad van 4 m. breed. Vanaf de parkeer terreinen tot de strandafgang door een voetstraat van 5 m. breed. Op dit laatste gedeelte wordt geen autoverkeer toege laten. Het wordt zeer noodzakelijk ge acht bedoelde voorzieningen tot stand te brengen. Kosten ƒ70.000, Verbreden van de Emmalaan Deze weg, welke in verband met de aanleg van de Pontweg, intensief zal worden bereden door het verkeer dat raar Oudeschild, De Waal en Oosterend gaat, dient van 3,5 m. tot 6 m. te worden verbreed. Het verkeer op deze weg zal zeer in intensiteit toenemen. De kosten worden geraamd op ƒ50.000, Verlengen van de Kecsomlaan In verband met het gereedkomen van de Pontweg is het noodzakelijk de Keesomlaan door te trekken tot ge noemde weg. Het aan te leggen wegge deelte zal een lengte verkrijgen van 150 m. en een breedte van 6 m. met aan weerszijden trottoirs van 2,5 m. De kos ten hiervan worden, met inbegrip van de kosten van aankoop en sloop van een tweetal woningen, geraamd op ƒ70.000, Kosten voorbereiden bouw school voor voortgezet gewoon lager onderwijs De voorbereidende kosten worden ge raamd op 5000, Kosten voorbereiden bouw school voor uitgebreid lager onderwijs Bij raadsbesluit d d. 26 nov. '58, no. 35, goedgek. door G.S., d.d. 19 febr. '59, no. 39, werd besloten een nieuwe u.l.o.-school te bouwen. De voorbereidende kosten worden geraamd op ƒ15.000,In de be groting van 1960 is reeds een bedrag van ƒ10.000,geraamd, zodat thans kan worden volstaan met een bedrag van 5.000,—. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Heden, woensdag 17 aug., worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Binnenkort komen de volgende aan sluitingen in dienst: Den Burg: no. 2595, W. Gilijamse, hfd. Beatrixschool, Ada v. Hollandstr. 18; no. 2092, W. J. v. Heerwaarde, Gravenstraat 11, no. 2737, P. G. Schoorl, fa. De Graaf Schoorl, Weverstraat 71a; no. 2339, C. Kooiman, strandexploitant, Graven straat 19; no. 2461, mej. IJ. M. Veenstra, Huish. consulente, Kogerstr. 40; no. 2638, T Venneman, Bungalowverh. Gerrits- land; no. 2117, J. Witte, Kogerweg B 173. Eierland: no. 275, J. H. v. Benthum, Postweg E 82. Den Hoorn: no. 247, W. J. Bakker, Dijk 18; no. 235, Rijkspolitie, rayon Den Hoorn woonh. Rayoncomm., Den Hoorn 173. Oosterend: no. 395, G. Betsema, Land bouwer, O 72; no. 221, S. Bremer, Vlie- straat 22; no. 214, B. Hoogeveen, 't Noor den O 163. FIETSEN VERDWENEN Den Hoorn Op de politiepost Den Hoorn werd zondag aangifte gedaan van ie vermissing van twee rijwielen. Een Duits meisje kwam tot de ontdek king, dat haar rijwiel, die ze in de duinen bij paal 9 had neergezet, verdwenen was. Tot dezelfde ontdekking kwam een jon gen, die aan Den Hoorn logeert, en een fiets van iemand mocht gebruiken. Deze verdween van dezelfde plaats. Beide fietsen stonden niet op slot. Het is best mogelijk, dat deze fietsen zijn „gebruikt" en ergens weer zijn neergezet. Dit is een waarschuwing om rijwielen op slot te zetten.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1