Er behoeft geen nozemprobleem te zijn streeko Wat is het doel? Even voorstellen Het is een kwestie van manier van aanpakken AUTOBOTSING BIJ DROS' AUTOCENTRALE OP het Schilderend, nabij Dros' Auto centrale, vond maandagmiddag een aan rijding plaats tussen twee personenwa gens. De heer Kleve kwam met zijn wa gen van Oudeschild en wilde de Emma- laan op rijden. Uit Den Burg kwam de heer Duinker m®t zijn wagen en ging richting Oudeschild. Net op de bocht kwamen de wagens met elkaar in botsing en werden vrij ernstig beschadigd. Persoonlijke ongeluk- kea daden zich niet voor. De politie heeft proaés verbaal opgemaakt. ZEEHONDJES GESTORVEN De drie verdwenen zeehondjes van het Texels Museum zijn gevonden. Helaas waren zij gestorven. Dicht bij het mu seum werden de levenloze dieren in de hei aangetroffen. GESLAAGD Den Hoorn Onze oud-plaatsgenoot, de heer C. T. van Lente, slaagde in Am sterdam voor de L.O. akte Engels. WORDT SCHOOL VOOR VOORTGEZET LAGER ONDERWIJS OP TEXEL EEN „VUILNISBAK"? (Vervolg van pagina 1) in te voeren. Insiders sloeg de schrik om het hart bij de gedachte dat Nederland op zekere dag in de krant zou lezen, dat het achtste leerjaar een feit was. Het leerplan zou dan vermelden: herhaling en uitbreiding van het geleerde in het zevende leerjaar. In 1942 was het zover: een achtste leerjaar, leerplicht tot 15 jaar. Als zoda nig aoceptabel, maar onvoorbereid wat doelstelling en inhoud betreft Over het gesol met de leerplichtgrens in latere jaren kunnen wij gevoegelijk heen stap pen. Het vglo was er en het werd overge laten aan de beleefdheid van de leer krachten, al of niet in samenwerking met plaatselijke overheden, ervan te ma ke* wat ervan te maken viel. Dit kan dan de verklaring zijn van die betreu- penswaardige verscheidenheid van scho len, die dikwijls een speelbal werden van inzichten van allerlei instanties en stro mingen, en van de plaatselijke onderwijs situatie. Anderzijds zou juist dit vglo meer dan waar ook de gelegenheid bieden tot het doen van experimenten In de meest uitgebreide zin des woords. Heb feit dat wij ons gelukkig prijzen iets te kunnen vertellen over de Kohnstamm- schodl in Alkmaar is er een rechtstreeks gevolg van. Na de oorlog kwam in de rijen der vglo-leerkrachten de idee van de schakel- school naar voren. Promotor van deze gedachte was prof. dr. Ph. Kohnstamm. Hetgeen er in de pedagogische centra en op de cursusbijeenkomsten voor leer krachten in de volgende jaren gebeurde, kan men zonder meer, hoe men het resul taat ook beoordelen moge, uniek noemen. Er kwam in gezamenlijk overleg een vol ledig plan tot stand, tot verwezenlijking van de schakelschoolgedachte op de be staande vglo's. Daarnaast groeide een ge sloten geheel van leerstof. Een bizondere aanpak v/as nodig. Kin deren ran 12, 13, 14 jaar bevinden zich in ean periode voorafgaand aan de puber teit. Het is voor hen een tijd vol onrust Lichamelijk is de ontwikkeling in het zevende leerjaar opvallend. Op de soms snel wisselende veranderingen op geeste lijk gebied gaan wij hier niet in: het is een boeiend onderwerp dat een tè uitge- oreide beschouwing vergt. We kunnen als hekend veronderstellen dat juist deze fase is bestudeerd door professor Kohn stamm c.s. De nogal vage conclusie kan hier zijn: de prepubers eisen een didaktiek die sterk afwijkt van die der lagere school. Jammer dat deze opvatting nog zo wei nig verbreid is. De bovengenoemde leer stof, waarvan dus de didaktiek was aan gepast aan de geestelijke instelling der 12- tot 15-jarigen, vond na jarenlang experimenteren zijn neerslag in de leer gang Wording. Dit vglo-experiment had de gronslag kunnen vormen voor een re organisatie van het gehele onderwijsbe stel in Nederland, waarvan velen waaronder ondergetekende meer dan ooit geloven dat het een zeer waardevolle bijdrage had kunnen zijn voor de gezond making van ons onderwijs. Door onderwijsexperts, die het met deze zienswijze niet eens waren en daar voor terecht uitkwamen, maar anderzijds door wanbegrip, onverschilligheid, plaat selijke, soms bijkomstige omstandighe den, is dit ideaal vooral in de grote ste den niet verwezenlijkt. Mag ik er echter met nadruk op wijzen dat in Alkmaar, waar zowel gemeentebestuur als inspec tie volledig achter de schakelschoolge dachte stonden en staan, de vglo-school is uitgegroeid tot een doelmatig instituut met een enorme goodwill bij ouders en onderwijzers in een wijde omgeving. Een geoliede schakel tussen lagere schocfl en voortgezet onderwijs. Jammer is het dat in de regionen der mensen, die de be slissing inzake onderwijsherzieningen hebben, de Alkmaarse school een volko men onbekend instituut blijkt te zijn, dat in hun overwegingen niet voorkomt. U kunt het in alle toonaarden beluiste ren: het onderwijs in ons land is niet vol maakt. Gelukkig. Pessimisten zeggen dat er niet veel deugt. Dat is dan volmaakt onwaar. De Nederlandse bevolking in alle geledingen slaat tegenover de bewo ners van andere landen wat ontwikke ling, vakbekwaamheid en prestaties be treft, een goed figuur. Dat dit zou kunnen bij ondeugdelijk onderwijs, lijkt ons een krasse bewering. Niemand zal echter ze kere tekortkomingen ontkennen. Zoals gewo«nli&k is een constatering gemakke lijker dan een oplossing. Het massale ge heel van onderwijsinrichtingen bezit een statisch karakter. De maatschappij be leeft daarentegen een dynamische ont wikkeling. De school huppelt er achter- tan. Eigenlijk zou de school die toekom- burgers opvoedt en onderricht, een (Zie vervolg pagina 4) VERKOOPDAGEN VAN DE NED. HERV. VROUWENVERENIGING TE DE WAAL Ook dit jaar organiseert de Hervormde Vrouwenvereniging te De Waal wederom een verkoping van handwerken, zulks ten bate van de Kerk, Aan de verkoping zijn weer attracties verbonden. Een en ander wordt gehouden in het Dorpshuis ,,De Wielewaal", op woensdag en donderdagavond 8 uur en donderdag middag 3 uur. Het bestuur hoopt op een grote belang stelling. DRIE DUITSE KAMPEERDERS UITGEWEZEN Zaterdagmiddag maakten enkele Duit se kampeerders het een meisje lastig op de Stenenplaats. De politic, die hierin werd gemoeid heeft deze jongens van het eiland gezonden. Het meisje heeft echter geen aangifte gedaan. BROMFIETSEN TEGEN ELKAAR Twee bromfietsen kwamen met elkaar in botsing op het kruispunt Pontweg- Duinweg. De Texelaar H. de J. reed, onoplettend tegen een toerist aan. De berijders werden licht gewond, ter wijl de verloofde van De J., die bij hem achterop zat, ongedeerd bleef. De brom fiets van de toerist werd zwaar bescha digd. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 15 augustus 1960: 50 schapen 7090; 60 lammeren 4570; 3 koeien 700850 NIEUWE RIJWIELSTALLING? De heer S. Langeveld is voornemens om in de Gasthuisstraat binnenkort een rijwielstalling te openen. GESLAAGD Den Hoorn Mej. Dudy Boon deed te Alkmaar met gunstig gevolg examen voor het INAS-diploma. DE NIEUWE KRUISWOORDPUZZEL ^Horizontaal: 1. „weg" van; 5. afnemer; 10. stormloop; 11. koele; 13. korte tijds duur; 15. pietluttig mens; 18. bep. bier; 19. muzieknoot; 21. lengtemaat; 22. hulde; 23. echtgenote(oot); 25. bekoring, invloed; 26. vlecht; 27. rivier in Duitsland; 30. be huizing van doek; 31. zeer; 32. muziek instrument; 35. te; 36. regelmaat; 37. handigheid, truc; 39. te; 41. bep. samen trekkend zout; 43. vaas (voor as); 45. plaats; 48 langwerpig rechth. stuk hout; 50. lichaamsdeel v.e. koe; 51. boom; 52. havenstad a.d. Rode Zee; 53. aanhechting; 54. als volgt, afk.; 56. heen en terug, afk.; 58. vrouw van Adam; 59. soort voering- stof; 62. bep. Engelse stof (eng), 64. een ent aanbrengen; 65 tijdsdeel; 66. nage laten indruk; 67. beginpunt. Verticaal: 2. voor- bep. voorvoegsel; 3. nuttig zoogdier; 4. kleurling; 5. hoofd; 6. blind v.e. raam; 7. ingeademde lucht; 8. keurig; 9. voorzien van kogels; 12 staren; 13. palmmeel; 14. bep. boom; 16. van leer gemaakt; 17. beproeven, onder zoeken; 20. onduidelijk; 24 dus; 26. ge heel de Uwe, afk.; 28. andere naam van Odin; 29 resoluut, stoer; 33. herrie, op stootje; 34. hogepriester (Oude Test.); 35. plotselinge inval; 38. koperen blaasin strument; 39. zich in de plaats stellen van; 40. dier; 42. groente; 44. gissen; 46. slingerplant; 47. element, afk 49. geluid explosie; 54. in 't jaar (Lat.); 55. ver bod, verwerping; 56. plat, vaartuig; 57. Nederl. Omroepver., afk.; 60. boom; 61. om te, in de; 63. zot, dwaas. BQHIUia Q00 Oplossing van woensdag 10 augustus j.l. GEEN STIJL Vlieland Een figuurlijk bijzonder koude douche kreeg een dame uit Essen te verwerken, toen ze zich bij haar afge sproken vakantieverblijf meldde met drie meisjes, zoals schriftelijk was overeen gekomen. Ze kreeg te horen dat men was volgeboekt en er niemand bij kon hebben. De schriftelijke overeenkomst voor een verblijfsduur van enige weken kon als van nul en generlei waarde wor den beschouwd. De Nederlandse rechter zal er waarschijnlijk wel anders over oor delen, een aanklacht zal worden inge diend, naar men ons mededeelde. De zegsman deelde mede, dat genoemd voor val geen betrekking heeft op een erkend hotel en pension. (Aldus de Harlinger Courant). IEDERE rechtgeaarde „teenager", hoe modern hij of zij ook mag zijn, zal de nozem verfoeien. Want onder nozems verstaan we die groep van jongeren, die er een sport van maken straatschende rijen te plegen in alle denkbare facetten. Zij vormen het negatieve deel en geluk kig is die groep niet zo groot. Anderzijds vallen ze door hun optreden wel op en het nare is, dat zij daardoor de naam van ons, tieners, door het slijk sleuren, want veel volwassenen denken dat wij moder ne jongeren allemaal zo zijn. Gelukkig weten we zelf maar al te goed, dat dit niet het geval is. Het groot ste deel van de jeugd tussen 12 en 21 be staat uit normale jongelui, die van sport en muziek houden, die diverse leuke hob bies hebben, kortom jongeren zijn waarop niets valt aan te merken. Goed we mogen in sommige opzichten een afwijkende me ning of andere inzichten hebben dan een groot deel der ouderen, maar dat is het recht van de jeugd. Bij de nozems daar entegen vinden we geen ambities, geen interessen in wat ook. Toch willen zij zich laten gelden en komen dan in hun nihi lisme tot straatschenderijen. In vele grote steden van de wereld is dat uitgegroeid tot een waar gangster- dom, tot een straatterreur, die door geen enkel weldenkend mens goedgepraat, laat rtaan geduld kan worden. De verkeerde weg WAT DOET men hiertegen? In eerste instantie gaat de politie er zich mee be moeien. Er worden eens rake klappen uitgedeeld, doch wanneer zij denkt, dat ze daarmee het probleem de wereld uit slaat, dan heeft ze het mis. Het werd maar al te vaak bewezen, dat de nozems dan pas goed loskomen. Een fijne rel, waarbij zij in het middelpunt van de be langstelling staan, dat is pas je ware. Het brengt wat leven in de brouwerij en ze vallen goed op. De mensen gaan over ze spreken. Dat is belangrijk. In de Verenigde Staten, in Engeland, in Duitsland, in bijna alle landen, ja zelfs in de Sowjet-Unie tobt men met dit pro bleem, en daar. is vrijwel geen oplossing gevonden. De vernedering TOEVALLIG lazen we, dat men in Griekenland het probleem ook gekend heeft, maar dat het daar in het bizonder in Athene reeds enkele jaren geleden opgelost werd. Jonge straatschenders werden daar gewoon door de politie in hun kraag gegrepen en meegenomen naar het politiebureau. Daar paste de heilige Hermandad een zeer ongewone straf op hen toe. De hoofden van de delinkwenten wer den keurig kaal geschoren, de pijpen van de prachtige spijkerbroeken werden ge deeltelijk afgeknipt en deze lieden kre gen een bord om de hals hangen waarop iiun schenderijen met grote letters duide lijk vermeld stonden. Zo mochten ze onder politiegeleide een lange wandeling naar het huis van bewaring maken. De pers verleende hieraan veel medewer king door van deze wandelingen uitge- Ook op ons eiland is men begonnen aan de Streekontwikkeling. Onder boven staand hoofd zullen de heer ir. L. R. Dijkema, mej. Y. Veenstra en de heren C. van Groningen en Brouwer, regel matig mededelingen plaatsen over de gang van zaken betreffende de ontwikke ling op Texel. Als wij het platteland van en de sa menleving op Texel vandaag vergelijken met het beeld van een 20-tal jaren gele den, dan mag worden gezegd dat er zeer veel is veranderd. Hetzelfde zal men over 10 jaar weer moeten zeggen, als men een vergelijking maakt met de situatie van nu. Het is dus duidelijk, dat er steeds veranderingen plaats vinden, met andere woorden, dat het platteland en de samenleving op het platteland in beweging zijn. Het doel van het streekontwikkelings- plan is, deze veranderingen te bestuderen en waar mogelijk te beïnvloeden en mede te leiden in de voor Texel meest gunstige richting. De middelen, waarover de commissie beschikt, zijn rijksgelden, die onder su pervisie van de Provinciale en de Cen trale Landbouwvoorlichtingsraad kunnen worden besteed voor bepaalde doelein den. De activiteiten, kunnen bijvoorbeeld zijn: •fc het aanstellen van extra personeel voor de technische, de agrarisch- sociale en huishoudelijke voorlich ting; -fc het stichten van demonstratiebedrij- ven en -objecten; tV het organiseren en stimuleren van demonstraties, tentoonstellingen, ex cursies, cursussen, bedrijfsecono misch onderzoek enz. Welke activiteiten er echter op ons eiland zullen worden ontplooid, hangt ten nauwste samen met de omstandigheden en de behoeften. Momenteel wordt hiernaar een onder zoek ingesteld. De uitvoering van bepaalde activiteiten kan ook plaats vinden via de op het eiland werkzame verenigingen en orga nisaties. Men moet dus als vereniging of organisatie het streekontwikkelingsplan niet zien als een „concurrent" die U het gras voor de voeten tracht weg te maaien. De commissie moet men veel meer zien als een instelling die U met raad en daad terzijde wil staan. In som mige gevallen kan dit betekenen: finan ciële hulp, in andere gevallen en daad werkelijke hulp door middel van de voor lichters en voorlichtster. De commissie hoopt en vertrouwt, dat de agrarische bevolking open zal staan voor het gestelde doel, want voor het slagen van dit werk is de medewerking van en de samenwerking met alle be trokken groeperingen onontbeerlijk. De Rijkslandbouwconsulent, ir. L. R. Dijkema. breide fotoreportages te maken en zo sponden de straatschenders voor heel de bevolking van Athene te kijk. Hoe hun persoonlijke instelling ook was, ze werden tot in het diepst van hun hart vernederd. En de politiecommissaris van Athene kon met groot genoegen con stateren, dat na enkele maanden de straatschenderijen vrijwel tot het verle den behoorden. De jongelui hadden blijk baar weinig zin om op die manier voor schut te staan. Ook voor alcoholisten EEN DERGELIJKE strafmethode lijkt wel abnormaal, maar mist zijn uitwer king blijkbaar niet. Waar de nozems niet terugschrikken voor een boete of des noods voor een poosje „brommen" in de plaatselijke gevangenis, voelen ze er toch nitter weinig voor om ten aanschouwe van de gehele bevolking tot in het diepst vernederd te worden. Het is trouwens een middel dat ook elders in andere vormen probaat werkt. In enkele Zuidamerikaanse landen wor den door de politie zo nu en dan strenge controles gehouden op automobilisten, die in kennelijke staat achter het stuur zit ten. Deze lieden worden niet veroordeeld tot een geldboete of tot hechtenis, maar ze moeten een week of veertien dagen in opzichtige gestreepte kleding in de ge meentelijke parken werken, waar een ieder dan meneer Janse en meneer Pie- terse kan zien arbeiden en meteen weet dat die dronken achter hel stuur zat en een gevaar voor z'n medemensen vormde. In Turkije doet de overheid nu iets dergelijks. Daar worden dronken auto mobilisten opgepakt en met een politie wagen ver buiten de stad naar een afge legen streek gebracht, waar zij worden afgezet en te voet kunnen terugkeren. Al deze methoden, hoe excentriek ook, hebben bewezen deugdelijke remedies te zijn. Men wordt niet graag vernederd en daar is zelfs de meest verstokte straat slijper bizonder gevoelig voor. Mag ik U nogmaals even voorstellen: de Huishoudelijke Voorlichting Texel. Een jaar is zij nu op Uw eiland werk zaam. En de komende jaren zult U nog meer van haar kunnen horen. U zult zich misschien afvragen „Waar om?". Wij leven in een tijd waarin zich vele en grote veranderingen voltrekken. Qit geldt zowel voor het bedrijfsleven, het huishouden als voor het gezinsleven. De boer en boerin, man en vrouw, zullen met deze ontwikkeling gelijke tred moe ten houden en niet achter mogen blijven of stilstaan. Welnu de voorlichting tracht hieraan tegemoet te komen. De boeren ontvangen bedrijfsvoorlichting, terwijl de vrouwen voorlichting krijgen op het gebied van het huishouden. De voorlichting voor de mannen wordt gegeven door assistenten van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. De voor lichting voor de vrouwen wordt ver zorgd door landbouwhuishoudleraressen, die in dienst zijn van de landbouworga nisaties. Moet het niet als een bijzonder geluk kige omstandigheid beschouwd worden, dat nu ook op Texel de landbouw- en de huishoudelijke voorlichting hand in hand kunnen gaan? Zo goed als het landbouw bedrijf om rationalisatie vraagt, zo goed leeft bij de vrouw het verlangen de huis houding zo doelmatig mogelijk te voeren. „Goed boeren - goed wonen" zijn twee zaken, die niet meer los van elkaar ge zien kunnen worden. De huishoudelijke voorlichting heeft als doel de huisvrouw zich van haar taak oewust te maken en die te verlichten. Wil de huisvrouw haar taak zo goed mo gelijk blijven vervullen, dan zal zij haar huishouden zodanig moeten inrichten, dat zij haar werkzaamheden zo gemakke lijk en prettig mogelijk kan verrichten. Het gaat er om, dat de huisvrouw in korte tijd met zo min mogelijk moeite, zoveel mogelijk werk kan verzetten. De vrijkomende tijd en energie kan zij dan gebruiken voor haar gezin, het bedrijf, het verenigingswerk en voor haar verde re ontwikkeling. Probeer daarom een goed gebruik te maken van de huishoudelijke voorlich ting en betrek haar in Uw activiteiten. Laat ons de handen ineen slaan en zo allen streven naar een gelukkig gezins leven en een goede leefgemeenschap. Mej. Y. Veenstra, huishoudconsulente, Emmalaan 14, Den Burg. ALS HET GRAAN VAN HET LAND IS Korte wenken Stoppelknollen, die gezaaid zijn op per celen, waar dit jaar graan verbouwd werd, moeten veel stikstof hebben. Dit is altijd wel 400 kg. kalkammonsalpeter per bunder, op schrale percelen is een gift van 500 kg. kalkammon nog beter. Deze stikstof moet direct bij het zaaien of kort daarna worden gegeven. Het is nu, vooral na de regenbuien van de laatste weken een mooie gelegenheid om nieuw grasland in te zaaien. U ver geet toch niet om gebruik te maken van een vlaszaaimachine of een zaaimachine met vlaspijpen. Machinaal gezaaid gras- en klaverzaad heeft over het algemeen een veel regelmatiger stand dan een met de hand gezaaid gras- en klaverzaad mengsel, omdat het zaad op een gelijk matige diepte wordt ondergebracht. Be denk, dat U voor meerdere jaren inzaait. Een goed gras- en klaverzaadmengsel betaalt zichzelf nog altijd. Goedkoop is ook hier meestal duurkoop. De laatste jaren maakt men ook voor het inzaaien van kortdurend grasland veelal gebruik van een mengsel voor blijvend grasland. Het gewas is daardoor nl. wat veelzij- diger, de levensduur kan wat langer zijn, terwijl ook de opbrengst niet voor een kunstweide behoeft onder te doen. Het bewerken van de stoppels is nog altijd erg belangrijk. In de natte herfsten van 1957 en 1958 en de zeer droge van 1959 gaf de stoppelbewerking veel moei lijkheden. Neem nu de kans waar. Op alle grondsoorten is de stoppelbewerking van belang voor de bestrijding van het onkruid, terwijl op de zware gronden deze bewerking ook onmisbaar is voor de structuur van de grond. Wij denken bij dit laatste vooral aan de omgeving van Oosterend en Oudeschild, waar als gevolg van de werkzaamheden van de ruilver kaveling de structuur erg geleden heeft. Onkruid en een slechte structuur zijn grote vijanden van de bouwboer. Hoewel we dit in de droge zomermaan den vaak vergeten kan ook het water een vijand van de boer zijn. Wateroverlast in de winter leidt in de zomer veelal tot spoedige verdroging. Dit betekent o.m., dat de drains in orde moeten zijn. Op veel plaatsen laat dit te wensen over. De drainreeksen liggen te ondiep te ruim of ze sluiten niet goed aaneen, waardoor opstoppingen ontstaan. De herfst is een mooie tijd om dit in orde te maken. Kunt U er de tijd niet voor vinden en ook geen personeel voor dit werk aantrek ken? Overleg dan eens of het mogelijk is dit werk machinaal te laten doen. De kwaliteit van het werk behoeft niet on der te doen voor handwerk en U bent er gauw van af. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2