9 roen </tvartsJ~exels in het Wat doen we met de kampeerders? Kou CONCOURS-HIPPIQUE! D AH PO BABYDERM ZATERDAG AANSTAANDE 27 AUGUSTUS ;ATERDAG 20 AUGUSTUS I860 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7481 COURANT Jitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij )en Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De rust op ons eiland is de laatste maanden wat zoek qeweest. Wij vonden twee deskundigen bereid hun mening daarover nog eens weer te geven. V.V.V.-directeur Fortgens, nog niet zo heel lang op ons eiland, werd al dadelijk voor een zware opgaaf ge plaatst. De naam van V.V.V.-Texel mocht natuurlijk niet in discrediet raken De heer Faber, reeds verscheidene jaren werkzaam als administrateur van de Stichting Sociaal Toerisme, heeft van nabij de groei meege maakt, die vooral in de kampeer- sector zo groot is. Daartoe uitgenodigd door de redaktie van de „Texelse Courant" wil ik gaarne voorlopig trachten wat gesprekstof aan te dragen voor datgene wat zich de 'patste weken als het ,,kampeerprobleem" heeft opgeworpen. Reeds eerder heeft de redaktie dat ver zoek gedaan. Toentertijd, toen de ver schijnselen zich in eerste aanleg voorde den, heb ik nauwelijks commentaar wil len leveren. Het was allemaal nog te pré- matuur. Thans echter, na meer dan een maand ervaring, is overduidelijk geble ken dat zich op Texel een gevaar heeft gedemonstreerd, dat bij verwaarlozing desastreuze gevolgen zou kunnen hebben. Elders heb ik, in interview vorm, mijn persoonlijke mening ook reeds mogen ge ven. Daarvoor ben ik erkentelijk, want al heeft het Hoofdbestuur van de V.V.V. Texel zijn mening nog niet bepaald in deze (en deze mening is uiteraard maat gevend voor de V.V.V.-directie), het zal geen discussie opleveren om te signaleren dat een kwaadwillig monster een slinkse aanval op de toeristische eilandeconomie heeft gedaan, en dat dit draakje om een Sint Joris (in de vorm van drastische maatregelen) vraagt teneinde hem buiten gevecht te stellen. Wat is dat draakje? Dat draakje wordt gevormd door jongelui die op Texel niet thuishoren. Texel is en moet blijven een va kantieoord, dat vóór alles de rust als het beste heeft aan te bieden. De jongelui die in het bijzonder in De Koog, hebben ge poogd een aanslag op die rust te doen, horen op Texel niet thuis. Zij zijn geen rustzoekers. Integendeel, zij zijn onrust- zoekers; beter nog onrustzaaiers. Zij zijn geen toeristen. Het zijn landlopers, die zich de nihilistische mentaliteit van een deel van onze moderne jeugd hebben eigen gemaakt. Zij maken de jongeren ten schande. Zij plegen geestelijke chan tage op de edele vorm van rekreatie, die men kamperen noemt. De grote vraag is dus: Hoe sluiten wij ons eiland af voor dit soort? Hoe smoren wij de kwalijke praktijken van deze groep in de kiem? Want men zal toch niet willen beto gen, dat wij ten koste van onze eiland economie moeten gaan fungeren als een soort monsterachtig opvoedingsinstituut voor die klantjes, die in hun woonplaats stellig geen vrienden van de politie en overheidsinstanties zijn? In deze heeft Texel geen sociale taak. Het probleem als zodanig ligt buiten het bereik van Texel. Het is een nationaal, zelfs internationaal probleem. En Texel kan zich de moeite wel besparen in deze enig succes te boeken. Zij, die Texel bewonen en Texel be sturen (zij dus die het totale economische beeld van Texel mede bepalen) kunnen, na de confrontatie met het kampeenpro- bleem van het bijna afgelopen hoogsei zoen, slechts concluderen dat het latente gevaar gekeerd moet worden. Omdat, wellicht nu nog aan de horizon, de boter ham van de toeristische exploitant op het spel staat. En die boterham behoeft onze eerste economische zorg, zijnde tevens een sociale zorg. Er staan ons op Texel twee wegen open ter bestrijding van het gevaar. Die wegen zijn: a. de deur naar Texel rustig open laten staan voor iedereen die maar wil ko men, en daarna de excessen bestrijden met de gummiknuppel, kortom met harde maatregelen, b op Texel de omstandigheden zodanig aanpassen, dat het ongure volkje een voudig weg geen behoefte meer heeft om Texel als strijdtoneel uit te kiezen De laatste weg is de enige, die verant woord is als wij ons op het standpunt stellen, dat het toerisme op Texel een onderwerp is dat beleid vraagt. Tot op heden wordt het algemeen op Texel aan vaard, dat toerisme leiding vraagt en dat men de toeristische ontwikkeling niet kan overlaten aan het vrije spel. „Vrij spel", dat is gebleken, leidt onvermijde lijk tot chaos. Waar we het probleem moeten zoeken is thans ook bekend. Dat is voor het prin cipiële deel in de kampeersector. En dan uitsluitend en alleen daar waar groeps leiding ontbreekt. Met andere woorden kan de conclusie slechts leiden, dat (althans voor een aan tal jaren) Texel gesloten moet worden voor de losse kampeerder, die als een ling buiten groepsverband-met-leiding zijn of haar tent op wil slaan. Dit is een keiharde maatregel, die ook ergens geld zal kosten. Maar het weerkeren van de rust zal het miljoen zijn dat daar als winst tegenover staat. Wij hebben ons onder het motto dat „het hemd nader is dan de rok" goed bewust te maken, dat wij de enorme be dragen die met veel risico en durf geïn vesteerd worden niet in de waagschaal kunnen gooien terwille van het onzede lijk genoegen van een nog betrekkelijk klein contingent naarlingen, die nog geen besef hebben van de eerste vereisten in de omgang tussen mensen. Ter illustratie moge ik deze beschou wing besluiten met een klein voorbeeld, dat mij werd doorverteld. Dat ging zo: een Texelaar neemt een lifter op tus sen Alkmaar en Den Helder De jonge man bleek naar Texel te willen. Waarom? En hier komt het antwoord: Omdat hij zich in het kampeercentrum ergens in Noord-Holland zo verveelde, maar dat hij gehoord had dat het op Texel zo'n jofele bende was, waar je je gang maar gaan en waar je je rot kon lachen. kon Ziehier de draak ten voeten uit. Deze liftende jongeman is een stukje anti- propaganda waartegen geen advertentie campagne gewassen is. Hij is een verder felijke kiem. Voorts zou het m.i. aanbeveling ver dienen te overwegen of instelling van een Toeristische Raad op Texel nuttig kan zijn ter coördinatie van alle activiteiten, die terwille van het toerisme worden on dernomen. Toerisme op Texel is geen kinderspel meer. Er staan miljoenen op het spel. Daarmee staat ook de welvaart van het eiland op het spel. En die welvaart ligt ons nu eenmaal na aan het hart. G. H. FORTGENS te verwijderen en in het algemeen iedere poging tot het plegen van wandaden zo krachtig mogelijk te bestrijden. Zover mijn eigen ervaring reikt, moet k constateren, dat op de kampeerterrei nen zelf de rust- en ordeverstoringen enkele excessen daargelaten niet tal rijk of belangrijk zijn geweest. De onrust lag, wat De Koog betreft, in het dorp zelf, aan de Badweg en aan de toegang tot het strand. Welke maatregelen kunnen voor het vervolg door de verschillende geïnteres seerde partijen worden genomen om de zaak in de hand te houden? Uitbreiding van het pulitie-apparaat lijkt daarbij een primaire eis. Ik ben overtuigd, dat het aanwezige corps alles en ik zou haast zeggen: mèèr dan dat heeft gedaan om orde en rust te hand haven, doch ook voor een politieman zijn er tenslotte slechts 24 uur in een etmaal. De gemeentelijke overheid zie er op toe, dat vermaaks- en ontspanningsgele genheden aan strenge regelen betreffen de sluitingstijd en wat wèl en niet mag worde onderworpen en dat door effec tieve controle de naleving ervan worde afgedwongen. De exploitanten van kampeerterreinen zullen er nauwlettend op moeten toezien, dat alleen houders van geldige papieren op hun terrein worden toegelaten, zodat het niet mogelijk is, dat kampeerders, van wie de kampkaart elders werd inge houden, toch weer onderdak vinden. Voorts zullen zij bij ordeverstoring op het terrein, niet mogen schromen, tot inhouding en opzending van de kamp- kaart over te gaan. Waar de kans op ordeverstoring op het terrein het grootst is, wanneer de onrust stokers in het nachtelijk uur huiswaarts, resp. tentwaarts keren, zal door de ex ploitanten mèèr dan tot dusver aandacht aan nacht-contröle moeten worden be steed. Waar het tenslotte kennelijk ook nog regelmatig voorkomt, dat personen, van wie de kampkaart werd ingehouden, toch nog onderdak vinden buiten de kampeer terreinen en zodoende hun ongewenste activiteiten op ons eiland kunnen blijven voortzetten, kan het publiek een steentje bijdragen tot verbetering van de toestand door aan dezulken geen onderdak te ver schaffen in schuur of boetje, zodat der gelijke ongewenste elementen wel ge dwongen worden het eiland te verlaten. F. L. FABER. Er is in het nu weer ten einde lopende seizoen nogal wat te doen geweest over de gedragingen van een gedeelte van de vakantiegangers op Texel, met name in en rondom De Koog en de landelijke pers heeft hieraan op vrij opvallende wijze aan dacht besteed. De redactie van de Texelse Courant heeft mij verzocht hierover mijn me ning te geven en ik wil daaraan gaarne voldoen. De omvang van de toeristenstroom neemt jaar op jaar toe en het is vooral in de sector van het kamperen, dat de cijfers met sprongen omhoog gaan. Het ziet er niet naar uit, dat deze ontwikke lingsgang reeds ten einde is en men zou zich hierover kunnen verheugen im mers iedere vakantieganger draagt het zijne bij aan de verdienste, die het va- kantiebedrijf aan exploitanten en nering doenden oplevert ware het niet, dat de toeneming van de drukte gepaard gaat met een afbrokkeling van de lande lijke rust op ons eiland Tot op zekere hoogte is dit onafwendbaar; wij kunnen de klok niet terugzetten en het heeft weinig zin, daarover te weeklagen. Wèl zal het zaak zijn, de ontwikkeling in zo goed mogelijk banen te leiden, opdat niet de situatie ontstaat, dat het goede pu bliek ook het goede kampeerpubliek ons eiland zou gaan mijden. Het gaat hierbij natuurlijk om de jeugd, althans dat gedeelte van de jeugd, voor wie vakantiehouden kennelijk syno niem is met herrieschoppen, relletjes ver wekken en doelloos vernielen van iemand anders eigendom. Nadrukkelijk wil ik als mijn mening geven, dat het percentage van deze groep gering is en dat een onverdiende blaam zou worden geworpen op de kamperende jeugd in het algemeen, indien wij ge neraliserend de jeugd aansprakelijk zouden stellen en dat, indien de maatre gelen tot verbetering van de en pijn weg* w r i j v e nrt met ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. G. FORTGENS (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. H. BAARS (zondag van 9 tot 13 uur) Vóórhellere Baby-huidje POETCR-ZALF CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 24 augustus consultatiebureau Woensdag 24 augustus a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 12 tot en met 18 augustus 1960 Geboren: Dick, zv. Frederik Blom en Agathe van Klaveren. Ondertrouwd: Willem Wiering en An na Smit. HANDELSREGISTER Onder „Nieuwe inschrijvingen" lezen wij: Kleinhandelaren Garagebedr. H. P. Pieterse, Texel, Oos terend, Vliestraat 11. Handel en reparatie ^an automobielen, motoren, bromfietsen en tractoren. (E) H. P. Pieterse. DOOPSGEZINDE GEMEENTE TEXEL Na de gehouden stemming, zondag j.l., is er op mevr. G. A. Reinhold-Scheuer- mann een beroep uitgebracht, hetgeen zij direct aanvaardde. Hierdoor wordt aan de vacature van ruim U/2 jaar een einde gemaakt. Het plan is de bevestiging en intrede op 9 oktober in Oosterend te doen plaats vinden. OPBRENGST ANJERCOLLECTE De Anjercollecte 1960 heeft een op brengst gehad van 417,22, te specifi ceren als volgt: Den Burg ƒ165,78; Den Hoorn 43,39; Oudeschild'ƒ48,97; De Koog ƒ29,75; De Cocksdorp 24,90; Oosterend ƒ46,90; De Waal 19,34; Md.-Eierland 22,27; Zd.- Eierland ƒ15,92. DRIE GELUKKIGE WINNAARS OP TEXEL Hoe oud is Uw stofzuiger? De firma Jan Ag ter heeft onlangs een prijsvraag gehouden op het eiland over ouderdom stofzuiger. Men kon een deelnameformu lier inzenden om mee te dingen naar en kele prijzen. Drie winnaars zijn door notaris J. W. Th. Küller, Den Haag, uit de bus „getrokken". De winnaars zijn. mevr. M. Smit-Witte, H 87; P. J. Plaats man, Oranjestraat 2, Oosterend en J. van Strien, Wilhelminalaan 94, Den Burg. De drie winnaars kregen elk een nieuwe stofzuiger. AGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 20 augustus Den Burg, Sportveld, Fancy-fair S.V.T Zondag 21 augustus Den Burg, Sportveld SVT, fancy-fair t.b.v. SVT, afgesloten door vuurwerk. Oosterend, Ned. Herv. kerk, 2 uur, In trede kandidaat Beerthuis. De Koog, 2 uur, Puzzelrit MAB-club voor de gasten. Dinsdag 23 augustus Den Burg, Casino, Klaverjasdrive. Den Hoorn, strijd om de man en de vrouw. Woensdag 24 augustus De Koog, Ned. Herv. kerk, zangdienst De Cocksdorp, Strijd om de man en de vrouw. Donderdag 25 augustus Den Hoorn, Ned. Herv. kerk, zangdienst Zaterdag 27 augustus Den Burg, Paardensportdag. DE LANDBOUWSCHOOL BEGINT WEER Op 24 augustus 1960 gaat de landbouw school weer beginnen met 36 leerlingen in de brugklas, 15 in de eerste klas, 12 in de tweede klas en 11 in de derde klas, in totaal dus 74 leerlingen. Voor alle klassen kunnen nog nieuwe leerlingen worden aangegeven bij het hoofd van de school, de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, tel. (02220) 2126. AUTO CONTRA BROMMER Den Hoorn In het nauwe gedeelte van de Dorpsstraat bij de rijwielzaak van de fa. Troost, wilde de heer Axwijk uit Heemstede op zijn bromfiets de daar ge parkeerde auto passeren. Net naderde daar de heer Fisser uit Amsterdam met zijn auto. De bromfiets schraapte langs de auto, waardoor de auto lichte schade opliep, evenals de brommer. De politie regelde verder het verschil. INGEKOMEN PERSONEN Cornelis H. Graaf, van Terschelling, B. v. Heusdenweg 33 naar Wilhelmina laan 108; Jacobus Beerthuis (en echtgen.) van Hilversum, Kam. Onnesweg 193 naar Oosterend, Oesterstr. 13; Nico Boon, van Den Helder, Buijs Ballotstr. 6 naar De Cocksdorp 50; Jakob G. Kruger, van Gro ningen, Gr. Adolfstr. 82a naar K 78a; Pietje Talma, van Buitenpost, Kerkstr. 17 naar De Cocksdorp 1 j; Martje Talma, van Achtkarspelen, Buitenpost, Kerkstr. 17 naar De Cocksdorp 29; Engeline van Pelt (ev. v.d. Glas) van Assen, Burg. Gratamastr. 16 naar De Koog, Vogel- mient 15 VERTROKKEN PERSONEN Jozef J. W. Luijendijk, van Binnenburg 13 naar Moordrecht, Ringdijk 7881; Grietje Troost van C 92 naar Driebergen, Arnh. Bovenweg 301; Tiemen A. Rem mers (en echtgen van Wilhelminalaan 19 naar Cuijk, E 13b; Margaretha C. Kooiman, van Gravenstraat 19 naar Am sterdam, Langestraat 35 I, Jan Keijser (en gezin) van B 42 naar Den Helder, Basstraat 48. Verdrijf die ondragelijke Rheumatiek uit Uw lijf - Begin toch óók 'n Kruschen Knur. Wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Kruschen neemt voelt zich allengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloedzuiverende samenstelling van Kruschen. Niet minder dan 5 minerale zouten zetten Uw organen de kracht bij om weer jeugdige kracht te kunnen ontwikkelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu Uw pijnen ver wekken. Kruschen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen jaren over de hele wereld. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 21 aug. op om 5.33 uur en gaat onder om 19 52 uur; 24 aug. op om t\37 uur en onder om 19.46 uur. Maan; 22 aug. N.M.; 29 aug. E K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 20 aug. 7.00 en 19.45; 21 aug. 7.52 en 20.36; 22 aug. 8.40 en 21.19; 23 aug. 9.23 en 21.57; 24 aug. 9.57 en 22.32; 25 aug. 10.30 en 23.03; 26 aug 11.02 en 23.32; 27 aug. 11.32 en Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. zouden worden gezocht in het weren van de jeugd, wij hiermee op de verkeerde weg zouden komen. Het zou op zich zelf een eenvoudige zaak zijn b.v het kampeerterrein „Koger- strand" voor individueel kamperende jeugd gesloten te verklaren, maar hier mee zou een groot onrecht geschieden jegens misschien 95 van de 100 jeugdige kampeerders en bovendien: waar moet die jeugd dan heen? Men kan toch be- zwaarlijk geheel Texel voor de jeugd (tenzij in gezins- of groepsverband) slui- j ten! Neen, de gezamenlijke activiteit zal er op gericht moeten zijn, de ongunstige elementen zoveel mogelijk te weren, die zodra daartoe aanleiding ontstaat CONCOURS-HIPPIQUE OP ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 TE DEN BURG De in het voorjaar van 1960 opgerichte .Vereniging voor Vrienden van het Paard" heelt in de korte tijd van haar bestaan al een grote activiteit ontwik keld. De op 26 juni j.l. zo zeer geslaagde gezelligheidsrit over Texel ligt nog vers in het geheugen. Dit evenement kan als een voorbode worden beschouwd voor de grote paar- toestand i dendag, welke op zaterdag 27 augustus a s. zaT worden gehouden op de Speel weide (Ijsbaan), gelegen aan de Emma- laan te Den Burg. Op die dag zal het traditionele Texelse Concours-Hippique, dat voorheen door een groepje van een vijftal personen werd georganiseerd, worden gehouden. Het pionierswerk van dit vijftal is nu overgenomen en wordt voortgezet door de Vereniging voor Vrienden van het Paard, waartoe nu al meer dan 100 leden rijn toegetreden. Het programma op 27 augustus zal o.a. bestaan uit de in de voormiddag (aan vangende 10.30 uur) te houden premie keuring van fokpaarden, vanwege de afdeling Noordholland van de Vereniging tot bevordering van de Landbouwtuig- paardfokkerij, terwijl in het namiddag- programma, dat cm 13.30 uur zal begin nen, met deze fokpaarden zal worden gedefileerd. Verder staan er aangespan nen nummers in één- en tweespannen op het programma, afgewisseld door het op treden van de Landelijke Rij vereniging van Texel. Het speciale attractienummer is de demonstratie met harddravers voor de sulky en onder de man. De paardendag op 27 augustus belooft ten voor Texel groots en sportief gebeu ren te worden, waarvoor een grote pu blieke belangstelling mag worden ver wacht. J. M. v.d. Berg-de Jonge secretaresse V.L.N.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1