9 rocn /wa in het harL, VANDAAG CONCOURS HIPPIQUE Op Terschelling vindt men het verleden en het heden SRli *8 Een bezoek aan de Skïlgers Las» van zenuwen: Strand geneugten Die gebluste Zuurbrand zelf; dat gevoel van verlossing; Alles dank zij een paar Bennies. :>me iak ïrge ork De om t d e d i v rde boi edr be >te eidi -hij To ov eid( rja ade eid d •ek( ril iak< eei i ai d I 0( iwi do ve ;toi ree< Via t 5 h Ad uis )ei( ►ml ;tel ■id< *ja, a a: vo c dl h. e( iet ve di rke *oe he oo: hi rol no- hie /er raa 1st ;ATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7483 COURANT Jitgove N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij )en Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm v k - - -.y.vxVrrV Het eiland Terschelling met zijn 4500 inwoners bezit een unieke haven. De be woners zijn trots op hun Skilqe. De geschiedenis van ons buur-eiland is al oud. In de afgelopen 1000 jaar is er een verhaal gegroeid dat boekdelen kan bevatten. Wij hebben echter maar een paar dagen door kunnen brengen op dit mooie eiland waar het bloed van de jutter, bij harde noordenwind, gaat bruisen. Het verleden is daar (nog) zichtbaarder dan het heden. De bouwwerken uit de oude tijd domineren. Vooral als men komt in de dorpjes, dan ontdekt men staaltjes van metselkunst uit de tijd onzer voorva deren. Oude kerkjes verfraaien de dorpskernen, terwijl de boer de sikkel nog hanteert. In de verte pronkt een modern gebouw, dat is geplaatst aan de rand van de Waddenzee. Oud en nieuw, verleden en heden, op 'n klein eiiand verenigd. Harlingen. De boot naar Terschelling vertrekt reeds vroeg uit de haven van Harlingen. Wij waren daarom 's avonds al naar Harlingen gegaan om daar te overnach ten. Harlingen, ook wel genoemd de voorstad van Londen, geeft een beeld van stilstand en daardoor achteruitgang. Het is in die stad zichtbaar dat er de laatste jaren weinig is gedaan. We kunnen ons voorstellen dat ook deze plaats onder de probleem-gebieden" ressorteert. De krotwoningen staan er bij tientallen en deze maken dat er een deel der bevol king wegtrekt naar gebieden waar de woningen zijn aangepast aan de eisen des tlids. Ook de industrie heeft hier nog weinig opgang gemaakt. Dit viel ons tegen, daar ae toevoer zowel te land als ter zee kan geschieden. Er is een aardige haven waar chepen van diverse nationaliteiten ko men lossen en laden. Harlingen beschikt over een uitsteken de logeergelegenheid. Niet één hotel, maar diverse verblijven zijn rond de ha ven aanwezig. Eén der hotels heeft een uniek uitzicht op de haven en juist om dat uitzicht hebben wij ons daar voor een nacht gevestigd. Dat ging echter niet onder meer, er moest geschikt worden, want er waren diverse gasten in het be drijf. Niet allemaal toeristen, die op weg waren naar Terschelling. Ook doortrek kers, vakantiegangers, die een tocht cjoor Nederland aan het maken waren, zochten juist in deze plaats logies. Maar dank zij de goede zorgen van de kellner kregen wij een kamer met (gratis) douche. De overtocht Om half negen vertrok de „.Friesland" naar Terschelling. Op de kade de loket ten voor de kaartjes. „Een weekend retour" a.u.b. Dat is iets wat wij op ons eiland niet kennen. We kochten een kaar tje dat geldig was van zaterdag tot en met maandag. Voor de brommer kregen wij 2 rijwielkaarten voor één overtocht (ƒ4,retour) en stapten hierna aan boord voor een tocht naar Skilge. De „Friesland" is een comfortabele boot, waar de passagiers zich zeker op hun gemak voelen. Tenminstein de zomermaanden als de zee rustig is en de boot voortdo'obert over een egaal blauwe watermassa. Het dek is zowel voor eerste klas passagiers als voor hen, die een kaartje tweede klas hebben gekocht. Dit is voor de reis van bijna twee uur be langrijk. Want moet je de hele tocht bij stralende zonneschijn binnen vertoeven, dan is het een hart gelag. Dit is iets wat we op de Texelse „Dageraad" missen. De kajuiten zijn keurig gestoffeerd en in de eetzaal zit je voor je genoegen. Vanuit deze zaal een blik op het voordek. Op de heenreis geen enkele auto aan boord. Terug 7 kleine wagens. De fietsen, die naar het eiland werden overgezet wa ren talrijk. We keken op de koperen bel aan boord naar het jaartal: 1956, dus nog jong van jaren. Het personeel op de boot wa$ hulpvaardig en bereid tot een praatje. Tijdens de reis heeft de conduc teur ruimschoots gelegenheid de kaartjes te knippen. Met de Frieslandvan Rederij Doek- sen, koersten wij naar onze buren. De boottocht naar Terschellinq duurt onge veer twee uur. Maar aan boord behoeft men zich niet te vervelen. We gaan niet regelrecht op het eiland aan. Af en toe maakt de boot een kleine draai en komt daarna weer op zijn route terug. Grote zandplaten worden keurig gepasseerd. En danheel in de verte Terschelling. Unieke haven Terschelling bezit een haven die uniek genoemd mag worden. Bij aankomst wordt het oog eerst getrokken naar de goud-gele Wachter. De oudste vuurtoren: „De Brandaris". We hebben hem natuur lijk beklommen en het uitzicht over dit Waddeneiland was om stil van te worden. Overal de eindeloze zee en onder ons de kleine schepen aan de voet van de dijk. Toen wij aan wal stapten stond 't vast dat we rond de haven een tijdje zouden doorbrengen. Het gezicht was gezellig, rustig en innemend. Op de dijk de oude garde, met de pijp in de mond op de „leugenbank". Hoeveel jaren zouden zij zo'hebben gezeten? Wie zou beter de ont wikkeling van het eiland kunnen ver tellen? Ze leven daar in afzondering, maar die afzondering is immers vrijwillig? Zij zitten de aankomst van de boot gade te slaan, maar ook het vertrek van de red dingboot ontgaat hun nooit. De mannen, die meer jutter zijn dan boer, voelen zich verbonden met de haven. Zeilwedstrijden Aan de voet van de dijk enkele zeil jachten. Niet allen het eigendom van Terschellingers. Nee, er was net een zeil wedstrijd gehouden en de belangstelling daarvoor was groot. Als je met de mannen op de Leugen bank een gesprek begint dan ontdek je dat ze verknocht zijn aan het oude. Ze hebben dan ook gestreden voor het be houd van een rustige haven. Er zijn in dertijd stemmen opgegaan voor huizen bouw aan de haven. Inderdaad als dit geschied was, was het mooiste plekje van het eiland verdwenen. In West-Terschelling, de plaats waar de boot aan wal komt, is het druk. Ook hier hotels rond de haven. Gezellige, kleine winkelstraten, met weinig snel verkeer. Handwerk In een van de straten in „West" een kleine industrie. De gemoedelijkheid was hier reeds op de deur geschreven. Vrije toegang.Wat doe je dan, je stapt naar binnen. Achter enkele naaimachines „aardige" famkes. Terschellinger meisjes waren bezig matten te maken en papier manden. Tassen en kleine mandjes ston den opgestapeld langs de muur. Een eigen industrie op het eiland. Een man nelijk personeelslid was bezig een vloer mat te vervaardigen. Op een grote schijf draaide het gekleurde touw rond en voegde zijn handen het tot een huiska- mermat. „Terschellinger Zeemanshandwerk" stond er met grote letters op het bedrijf. Dit handwerk gaat over de gehele wereld, want er worden goede zaken gedaan. De dorpjes Terschelling bezit slechts één hoofd weg. Goed onderhouden, maar niet breed. Dat is ook van minder belang, want veel auto-verkeer is er niet. Dat heb je daar ook niet nodig. Als je in het bezit bent van een rijwiel, dan kun je er een prach tige vakantie hebben. De hoofdweg be gint bij de haven en slingert dan door de dorpjes Midsland, Laderum, Formerum, Lies, Hoorn en Oosterend. Bij de meeste van deze dorpjes een aparte weg naar het strand. Een strand zoals we langs de Hollandse kust weinig hebben gezien. Breed, schoon en lang. Geen ontspannin gen op het strand, maar ruimte en rust. Dat is een van de kenmerken van het eiland. De hoofdweg, 15 km. lang, moet je ook niet doortuffen om spoedig een andere route te willen nemen, want dat red je niet. Aan het eind van onze rit plotse ling een bord. „Stop - Einde". En de straat was niet meer Daar stonden we, midden in de be groeide wildernis. Maar een oord zoals Texel niet bezit. „De Bosplaat", met zijn aantrekkingskracht. Naast de woelige zee het 4400 ha. grote natuurmonument „De Bosplaat". Daar een dag alleen zijn in de onmetelijke on gereptheid temidden van honderden bloeiende planten en de vele vogels. Staatsbosbeheer heeft een fietspad door dit gebied aangelegd, maar motoren hoor je er niet, de rust wordt daar geëer biedigd. Toen wij stopten dachten wij even die plaat over te steken. Maar we zijn weldra teruggekeerd. Voor een der gelijke tocht moet je over tijd beschik ken en die was voor ons kostbaar. Het doel van deze trip was eigenlijk een be zoekje te brengen aan het „Victoria"- hotel. Een hotel, waar de gast zichzelf bedient. Niet dat hij zijn potje hoeft te koken, maar wel moet hij zijn vertrek en bedden behartigen. Over dit hotel willen wij in het volgend nummer iets vertellen. Misschien zijn er mogelijkheden voor het eiland Texel TIENDUIZEND OVERNACHTINGEN Jeugdherberg „Panorama", die 9 april van dit jaar haar deuren opende, heeft donderdag een mijlpaal bereikt. De tien duizendste overnachting werd geboekt. De trekkers zijn trots op hun eigen ge bouw. Eén van hen had een fotokaart verzonden met het opschrift: „De mooiste jeugdherberg die ik ooit zag...." Maar hij vergat er een adressering op te schrij ven. Tot half september zijn er trekkers en treksters geboekt. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen ERNSTIGE VAL Dinsdagavond fietste de 16-jarige Henk Stiggelbout op de Hoornderweg. Nabij de Oude Kamp kwam hij te vallen. Zijn vrienden hebben hem achterop de brom fiets genomen en naar huis vervoerd. Aanvankelijk waren de verwondingen niet zo erg, maar toen hij goed en wel thuis was, verloor hij het bewustzijn. Dokter Siebinga heeft hem met een extra boot naar Den Helder laten vervoeren. Zijn toestand is nu redelijk. Men kan van het strand genieten Op zo velerlei manier. Deze heeft in zonnebaden, Gene in de zee plezier. Ik voor mij nu vond het reuze Om eens even rond te neuzen Zo maar tussen het publiek Van gewoon tot excentriek. 'k Zag een alleraardigst schouwspel Van costuumpjes velerlei, Allerliefste jongemeisjes. Vrolijk, fleurig, vlot en vrij. 'k Zag ze lang de duinen dart'len En diep in de golven spart'len, Zéémeerminnen op mijn eer! Maar ik zag nog veel, véél meer. 'k Zag een man het strand langs zeulen Met een schaar van krijsend kroost En een vrouw die liep te kijven Mij óók zo'n vakantie, proost! 'k Zag skeletten en ballonnen In een badpak liggen zonnen, Voor zover men deze dag 't schaarse zonnetje dan zag. Doch al mocht de zon dan zoek zijn, Zonnebrillen zag ik zat, Waardoor menig badgast wel een Donk're kijk op 't leven had. 'k Zag een bader, die qebaad had. En het met de kou te kwaad had, Blauw als potlood was zijn huid. Tsja, je bent maar eenmaal uit 'k Zag de mensen ijsjes eten Met een ijselijk gezicht, Languit ligqend lolly's likken, Heerlijk, met de ogen dicht. 'k Zag de kleuters stoeien, draven En de vaders kuilen graven En een rijmer in het zand Stof vergarend voor de krant. Huib de Rijmelaar. dat Wegvallen van Uw vrees voor berhaling. Rennies - het wondermiddel dat U niet missen kunt en.dat U nooit meer missen wilt, als de heerlijke werking eenmaal ondervonden hebt. Weifel niet - koop 'n pakje Rennies, steek er altijd een paar bij U. En zo gewapend gaat ge blij en onbezorgd aan iedere maal tijd, eenvoudig of méér uitgebreid. Bij de geringste aanwijzing of de hevigste aanval van overtollig maagzuur, helpen Rennies U uit de brand, doven ze Uw pijnen op staande voet. 'n Zegen en 'n uitkomst - zo'n paar Rennies bij de hand ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 28 aug op om 5.45 uur en gaat onder om 19.37 uur; 31 aug. op om 5.50 uur en onder om 19.29 uur. Maan: 29 aug. E.K.; 5 sept. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild. 27 aug. 11.32 en 28 aug. 0.04 en 12.02 29 aug. 0.30 en 12.30; 30 aug. 1.01 en 13.06 31 aug. 1.45 en 14.06; 1 sept. 3.04 en 15 37 2 sept. 4.44 en 17.15; 3 sept. 6.21 en 18.43 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) INGEKOMEN PERSONEN Gerda J. Scholten, van Alkmaar, Jan v. Goyenstr. 89 naar Oosterend, Peper straat 53; Ate H. Bosma, van Weststel lingwerf, Hoofdweg 158 naar Lijnbaan 35; Johannes H. M. Ruiter, van Leusden, Dodeweg 6 naar „De Mars" B 205a. HERV. ZONDAGSSCHOOL DE KOOG BEGINT WEER Nu het badseizoen ten einde loopt an de scholen zijn begonnen, start morgen ook de Zondagsschool weer. Om kwart voor elf worden de kinderen in het Jeugdhuis verwacht. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 19 tot en met 25 augustus 1960 Geboren: Willem Jan, zv. Jan Pieter Stolk en Dorothea Bult; Jetske Wilhel- mina Emma, dv. Maarten Robijn en Willemina E. Hamer; Johannes, zv. Jan Zuidema en Jeltje Wiersma. Ondertrouwd: Dirk Smit en Dieuvera Catharina Smit. Overleden: Rosa Regina Herrmann, oud 65 jaar, wonende te Duitsland; Paulus Dalmeijer, wedn. van Geertje Bakker, oud 87 jaar. LAMPIONOPTOCHT IN OOSTEREND Woensdag 31 augustus a.s., de ver jaardag van Prinses Wilhelmina, organi seert de feestcommissie met medewer king van Muziekver. Excelsior in Ooster- e-nd een lampionoptocht. De muziekver- zorging is dus in goede handen en hopen- lijk inspireert het de knutselaars tot het vervaardigen van de een of andere aardige voorstelling, terwijl het bekend is, dat de kleintjes een lampionoptocht een groot evenement vinden. Vanwege de kleine kinderen, die dit zo mooi vinden, verzoekt de feestcommissie aan de gro tere kinderen, die zich te groot voelen om met een lampion te lopen, om zich netjes en ordentelijk te gedragen. Wees ver standig en geef de kleine kinderen met hun lampion een gelukkige en vooral veilige avond. Er zal plm. 8 uur bij de school met de Bijbel worden gestart. Het zetduiveltje heeft ons in de vorige rubriek parten gespeeld. Dat gebeurt ons, dank zij de accuraatheid van de zetter, maar heel weinig. Nu gebeurde het ech- ter dat wij onze gewaardeerde V.V.V.- leden aanduidden met „die lieden", en ware het gemeend dat zou getuigen van weinig respect. Wij menen echter te mogen stellen, dat onze leden wel beter v/eten. Van de V.V.V.-Federatie te Alkmaar kregen wij een aanmaning spoed te zet- len achter het insturen van de gegevens voor de zogenaamde „H.P.R.-Gids 1961". Aan betrokken geïnteresseerden onder de leden zijn de invulformulieren rond gezonden. Wij kunnen hen slechts advi seren het formulier met spoed aan Alk maar door te zenden, opdat er straks geen Texelse adressen in de hotel/pension/ restaurant-gids ontbreken. Tot slot van deze rubriek nog een klemmend beroep op de leden snel ge hoor te geven aan onze herinneringen tot het betalen van lidmaatschaps- en adver- tentiegelden. Voor de V.V.V. breken de moeilijke maanden nu aan, maar het zou toch werkelijk een schande zijn als het zelfde zou gebeuren als vorig jaar toen het nauwelijks mogelijk was de medewerkers op tijd de salaris- sen te betalen. Wilt U meehelpen dit te voorkomen? V.V.V.-Texel. HEDEN PAARDENSPORTDAG Op de speelweide aan de Emmalaan te Den Burg vindt hedenmiddag het Con- cours-Hippique plaats. De ingang tot het terrein is aan de Emmalaan nabij de tennisbaan. Zeven paarden zullen deelnemen aan de demonstratie harddraverij. Dit is op bet eiland geheel nieuw. Het bestuur van de Vereniging voor Vrienden van het Paard verwacht een flinke belangstelling. De bezoekers worden wel verzocht zoveel mogelijk de plantsoenen te sparen. De keuring begint 's morgens om 10.30 uur en het concours 's middags om 1.30 uur. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 31 augustus consultatiebureau Woensdag 31 augustus a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1