Cjro&n ^warL-Jexels in het harL, Een modern hotel in een oude omgeving Paarden sportfeest een groot succes Een bezoek aan de Skilgers itgave N.V. v.h. Lcmgeveld do Hooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij »n Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 OENSDAG Ï1 AUGUSTUS 1960 74e JAARGANG No. 7484 TEXELSE«COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Victoria' ngers, omst i lik ac iren De landelijke rij- vereniqinq ,,De Waddemuiters" Diesenteren zich. Insiructuur Jac. Schoorl kan trots zijn op zijn rui ters. Concours-Hippique De belangstelling voor het concours v/as bevredigend. Het paard heeft zater dag in het midden van de belangstelling gestaan bij honderden Texelaars en gasten. De Vereniging voor Vrienden van het Paard had een zeer uitgebreid pro gramma samengesteld. Er werd begonnen met concours van éénspannen tuigpaar- den (nieuwelingen) voor tweewielig voer tuig. Dit waren paarden die op Texel of elders nog nooit een prijs hadden ge- anders te zien zijn. En weer klonk het: „Hippe", we wisten het niet. Een andere eilandbewoner, die waarschijnlijk door had dat wij die taal niet konden ver staan zei: „Kop op"! Dat was de verta ling en onze kop ging omhoog. Daar zagen wij de „Echo" gaan. De verlichte ballon. Het verleden keek naar het heden Oude Terschellingers op „hun" haven zien door het heelal de moderne tijd gaan Achter hun rug het hoge, grote hotel: „Victoria". En na een laatste blik over zee drentelen ze huiswaarts. Morgen staan ze hier weer. De modernisering gaat op Terschelling langzamer dan elders. Maar toch zijn er veranderingen op til. Dat niet iedere be woner daar mee instemt, och dat hoeft geen betoog. Zij zijn verknocht aan het oudewant hun zee, die bij storm wind de jutter actief maakt, daar moet men niet aankomen. Het is hun Skilge. .Victoria" liqt twaalf meter van zee. Op de voet van de dijk is dit „doe het zelfhotel qebouwd. De belanqstellinq is qroot, tot eind ok- was het reeds volqeboekt. nummer van de harddravers, maar ook de Waddenruiters hebben deze middag voor een aparte attractie gezorgd. De in structeur, de heer J. Schoorl, mag trots zijn op de resultaten die hij in korte tijd beeft bereikt. Acht jonge ruiters ver schenen op de baan, die stuk voor stuk goed in het zadel zaten en het publiek hun kunnen toonden. De demonstratie van de paarden aan gespannen voor de sulky was iets aparts. De heren rijders (en een rijdster) hadden weliswaar een tamme middag, maar het publiek heeft genoten. De twee Texelse rijders (Schoorl en Zijm) deden niet on- (Zie vervolg pagina 4) AGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 31 augustus Den Burg, Rondgang Koninklijk Texels Fanfarekorps. Oosterend, lampionoptocht met medewer king van Excelsior. De Koog, Lampionoptocht met medewer king van Marg. Sinclair Drumband. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Woensdag 31 augustus a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. NIEUWE MOGELIJKHEDEN VOOR DE TONEELVERENIGINGEN Tijdens de onlangs gehouden vergade ring van de Stichting Cultureel Werk Texel met afgevaardigden van de toneel verenigingen, is men tot een belangrijk besluit gekomen. Betaalden de toneel verenigingen vermakelijkheidsbelasting voor ieder kaartje dat aan de man werd gebracht, thans is voorgesteld om ver enigingen, aangesloten bij de NATU, daarvan ontheffing te verlenen. Dit besluit zal binnenkort door B. en W. worden behandeld. Talrijke bestuurs leden van de toneelverenigingen zitten reeds te „duimen" voor dë goede afloop. H.K.H. Prinses Wilhelmina, die vandaaq haar 80e verjaardaq herdenkt Onder prachtige weersomstandigheden werd zaterdag het Concours-Hippique gehouden. Voor de eerste maal op de speelweide te Den Burg. Een terrein, dat voor een dergelijke gelegenheid bijzonder geschikt is. De open zijde was voorzien van spandoeken en daarbovenuit de bruisende fontein in de vijver. Werkelijk, een omgeving waar Texel trots op kan zijn. Op de baan de paarden, die allen keurig waren getoiletteerd en de voorbrenging geschiedde in keurig costuum. Reeds ver in zee is het te zien, het hotel, aan de voet van de zee- op Terschelling. De oude Terschel- die nooit ontbreken bij de aan- van de boot, zien met verwonderde achterom. Daar staat dat hoge ge- dicht bij hun zee. Heel Terschelling heeft er over ge- toen Jan de Graaf daar enkele zijn bedrijf bouwde. Een was er al eerder. Eerst had deze „doe het zelf" man ivaalf tenten gebouwd van hout en zeil- oek. Deze werden verhuurd en de huur- ers kregen op geregelde tijden hun ïaaltijden, kant en klaar aan de tent huisbezorgd. Dit experiment slaagde. De enten werden grif verhuurd en de aan- ragen voor volgende jaren bleven niet ng uit En nu staat daar, enkele meters van ee, een groot, machtig bouwwerk. Niet lirect mooi van uiterlijk, maar doelmatig. In dat het in trek is, werd ons duidelijk emaakt bij een kopje koffie op het ter- as. Een dienster vertelde ons dat ook ktober was volgeboekt en voor het vol lende jaar hoefden wij gerust geen po ling te doen. De serveerster wist niet dat lit onze bedoeling niet was, maar ratelde en aardig eindje kopy de lucht in. We hebben haar even aan de praat ge- iouden en kregen zo een indruk van het lotel. Zeventig kamers met ruim twee- ionderdvijftig opklapbare bedden zijn er n ondergebracht. De kamers zijn niet |rot, maar dat verlangt de bewoonster iok niet, want zij moet hem zelf schoon- iouden. Alleen bij het vertrek van de lasten komt het personeel van het hotel le kamer een goede beurt geven. Tijdens iet verblijf van de gasten komt er geen >ersoneel in de „eigen woning". Voor het eten zorgt de hotelier. Drie- aaal daags gaat de dienster rond. Niet !e kamers in om te vragen wat de men- I en willen eten, maar 's morgens met een *ant en klaar ontbijt. Brood, belegging :n boter, bestek en borden, alles wordt ot de kamer gebracht. Warm water en ?en builtje thee ontbreken evenmin. De gast kan zichzelf gaan bedienen en jijiet doen alsof hij thuis is. Dit gaat ook 's middags zo met de unch. Wil je echter je broodje meene men, dan wordt het lunchpakket in orde gemaakt. Het diner is een grotere zorg. Maar ook dóén/oor heeft de eigenaar een aardige plossing gevonden. Het eten, dat in de Irote keuken wordt klaar gemaakt, gaat jlfn kleine aparte pannen op de serveer agen. De dames rijden langs de deuren n bij iedere bewoner wordt het eten thuisbezorgd". Een heel diner, aard- ppelen, groenten, vlees en pudding. Het 'oet niet onder voor een normaal hotel. Een van de tijdelijke bewoners hebben wij ook even gepolst. „Hoe bevalt het U ij in „Victoria?" Prima, we voelen ons echt thuis Het uitzicht Het uitzicht over de zee, de haven en alles wat zich daar afspeelt is fantastisch!1 Uit de kamers kijkt men op het water, met haar eindeloos rollende golven. Men ziet er de boten de haven inkomen en heeft het zicht op de wijde wadden. Aan de andere kant van het gebouw oen uitzicht over het bosrijke land van Terschelling. Het terras buiten was in de morgen uren heerlijk, jammer dat vlak voor de gezellige zitjes de parkeerplaats is ge projecteerd. Men had nu een uitzicht op de nummerplaten van de (Duitse) wa gens, die er bij tientallen geparkeerd stonden. Aan het terrein kon men zien dat er veel kinderen dagelijks de vrije natuur indoken. De schommels en plat getrapte velden waren er een zichtbaar bewijs van. Het is juist voor gezinnen een ideaal vakantieverblijf. De prijs was voor vol-pension zeer ge ring en als je genoegen neemt met de ruimte in je kamer dan is een aange name vakantie verzekerd. Op onze vraag aan de dienster met hoeveel personeel er werd gewerkt, kre gen een ongeloofwaardig antwoord. Een hotel waar dagelijks 250 gasten verblij ven met nog geen 20 man personeel. Dit wordt natuurlijk mogelijk doordat de kamers door de gasten zelf worden on derhouden. De keuken is het belangrijk ste van het bedrijf. Daar wordt hard ge werkt. 's Avonds kunnen de gasten in de grote zaal hun vertier zoeken. Ook dan weer dat unieke uitzicht over de zee, waar de Brandaris de stralen over uitspreidt. Op Texel mogelijk? Een dergelijk gebouw zal zeker op ons eiland levensvatbaarheid hebben. Mis schien dat de bouw anders zou moeten zijn. Denk bijvoorbeeld aan de perkeer- ruimte. Deze was heel goed te projec teren onder het gebouw. Hoogbouw is voor een dergelijk doel uitermate ge schikt. Het systeem is, gezien de dure arbeidsmarkt, zeer goed. De pension- prijs mag dan laag zijn, de consumpties, die gebruikt worden in „de grote zaal" maken de omzet goed. Na ons bezoek aan „Victoria" zijn we nog even de „stad" ingegaan. Kampeerterreinen Ook de kampeerder is op Terschelling niet vergeten. Men kent er de kampeer en vakantiehuizen voor jongelui, terwijl de echte kampeerders hun tent kunnen opslaan op een der 30 aangesloten kam peerterreinen. Geen grote campings. Maar hier en daar enkele tenten, zodat de rust (toen wij er wandelden) bevredi gend was. Terschelling heeft echter ook last gehad van de „niets-doende" jeugd, het verleden De klederdracht op Terschellinq is, evenals op Texel, schaars. die 's avonds actief wordt. Het is een probleem, dat zich niet alleen op ons eiland voordoet. Verleden en heden Voor wij ons bed opzochten hebben we nog even een wandeling gemaakt rond de haven. Stil, maar niet verlaten, lagen de schepen aan de steiger. Ook nu nog de oude Terschellingers die op de late avond elkaar vinden op de haven. Een van deze verknochten aan Skilge begon te praten: „Hippe, hippe" en de duim ging om hoog. Een moment dachten wij dat de stra len van de Brandaris werden bedoeld, maar we konden niet aannemen dat deze stoere Terschellinger ons daar opmerk zaam op wilde maken. Nee, er moest wat 's Morgens had de keuring plaats ge vonden. De afdeling Noordholland van het V.L.N. keurde veulens, 1- en 2-jarige hengsten en merriën van 1 tot en met 7 jaar type landbouwtuigpaard. De veulens werden het eerst in de keuringsring ge bracht. De uitslag was: Officieel, het veulen van fokker-eigenaar G. Rikkenberg, De Waal; Lokaal, veulens van fokker-eigenaar J. Bakker Czn., Den Burg, en S. du Porto. Lokaal premiewaardig, veulens van: Joh. Kikkert, Den Burg, Wed. C. W. Goeman- du Porto, De Waal, P. Dros Nzn., Ooster end, H. J. Zijm, Den Burg. Bij de merrieveulens, Gronings type, werd Beatrix, van fokker-eigenaar P. Brans, Den Burg, premiewaardig gekeurd. 4- tot en met 7-jarige merriën met veulen, Gelders type: Salotte van mevr. C. W. Goeman-du Porto, De Waal, werd officieel nr. 1 met ster, tevens een prijs voor toilet en voorbrengen. Nummer twee werd Solanda (ster) van Joh. Kik kert, Den Burg. De dieren van H. J. Zijm, J. Bakker Czn., Den Burg, en S. du Porto werd lokaal 2de. Een wisselbeker behaalde „Vitella", Gronings type, van J. de Visser, zij werd officieel nr. 1 met ster. Bij de 1-jarige merriën, Gelders type werd lokaal 1 „Andrica" van A. M. Tollenaar, Den Burg. „Ada", Gronings type, van C. J. de Lugt werd lokaal 2. De jury had een moeilijke taak bij de keuring van de 2-jarige merriën. De heer J. Agter heeft enkele jaren geleden voor deze groep een wisselbeker beschikbaar gesteld, die nu door de gever werd ge wonnen met „Zemma'. Zij werd gekeurd officieel 2. Ook Zetta, fokker-eigen. Jac. dc Graaf, Den Hoorn, werd officieel 2. Zetra, fokker-eigen. Joh. Kikkert, werd officieel 3. Lokaal werd: Zatira van J. Plaatsman, De Waal, en Zophia van N. A. Swaerts. Bij de 3-jarige merriën werd Wurona van J. Spoelstra lokaal 2. Er waren drie inschrijvingen bij de 4- tot 7-jarige guste merriën, Gronings type Unetta van A. de Visser werd lokaal 1 en Derida van M. Witte en Tavenu van D. J. Keijser werden lokaal 2. wonnen. De jury bestond uit de heren E. Noordijk, L. Biesheuvel en C. Kuiper. In deze rubriek werd de 7-jarige Salotte, van mevr. C. W. Goeman-du Porto, nummer 1, Tinie, 5-jarige vos van Jn. Plaatsman nr. 2 en nummer 3 werd het paard van Jac. de Graaf. Eervol ver meld werden in deze rubiiek Petronlla van P. Dros Azn. en Victor van J. C. Roeper. Buiten mededinging reed in deze rubriek de 6-jarige zwarte John van de heer C. Koorn Hzn. Hierna kwam de altijd actieve Gidsen- fcand het terrein op marcheren. Het uniform in de zonnestralen was een lust voor het oog. Geweldig hebben de dames zich deze middag geweerd. Officiële opening Na de openingsmars kwam de open landauer met het gemeentebestuur een ererondje rijden. Burgemeester sprak in zijn openingswoord zijn dank uit voor de vele werkzaamheden die ook het oude bestuur van de Paardensport heeft ge daan. Deze start van een jongere gene ratie is goed. „U wilt het paard in het midden van de belangstelling brengen en naast de trekker op ons eiland ook het paard behouden". De voorzitter, de heer J. C. Roeper, sprak zijn dank uit voor de grote mede werking, die de vereniging had ontvan gen van de zijde van het gemeentebe stuur. Het terrein, aldus de heer Roeper, is werkelijk een oase voor onze sport. Ook de oud-voorzitter, de heer H. W. Keesom, kwam terug op het verleden en hij wenste de jonge generatie van harte succes. Speciaal nummer We moeten eigenlijk schrijven: Spe ciale nummers! Want niet alleen het

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1