De ton loopt nog niet over Alle perken te Slapen onder prentjes Verkou den? Pracht handen Tub<95aHamea-Gelei Daarom voorkeur! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 Op de komende Najaarsbeurs te Utrecht zullen de Prentedekentjes en Prente- kleedjes met Jip en Janneke, het Beertje Pippeloentje en Dikkertje Dap uit gevoerd in een prachtig gevarieerd kleuren-assortiment voor de eerste maal worden getoond. Na de geweldige belangstelling, die er bestond voor de Prentedoekgordijnen, verwacht men dan ook dat de vraag naar de dekentjes en kleedjes eveneens aan zienlijk zal zijn. Vrijwel een kwart van de ton, die de V.V.V.-Texel nodig heeft voor de orga nisatie van het toerisme, is binnen. Om precies te zijn was per 1 septem ber voor iets meer dan ƒ24.000,inge schreven en gestort, waarbij nog een aan tal termijn-inschrijvingen gerekend moe ten worden, die nog vóór het einde van het jaar in geld worden omgezet. Om kort te gaan: de kwartton is dus vol, de bodem is niet meer zichtbaar. Dit is verheugend, temeer daar dit be drag betekent, dat de V.V.V.-Texel zich thans onbezwaard eigenaresse kan noe men van het pand Groeneplaats 9, dat is aangekocht voor de nieuwbouw van een V.V.V.-hoofdkantoor. Het ontvangen van een kwartton is verheugend, maar het betekent ook dat er nog driekwartton nodig is. Brood nodig. En die driekwartton kan er komen. Van de 24.000,gulden, die is ontvan gen, is een kleine 10.000.gulden af komstig van instellingen op de vastewal, die zijdelings belang hebben bij het toe risme op Texel danwel Texel zonder meer een goed hart toedragen. Van het N.V.V. werd dezer dagen een bedrag van 5.000,ontvangen, met de mededeling dat op nadere steun gerekend kan wor den als de Texelse bevolking metterdaad toont dat men bereid is het streven van de V.V.V. financieel krachtig te steunen. Hoewel men zich van Texelse zijde be paald niet onbetuigd heeft gelaten (wij denken aan zeer forse bijdragen van T.E.S.O., Sociaal Toerisme en een aantal particulieren), is er nog steeds sprake van een zekere mate van terughoudend heid. Wellicht liet deze terughoudendheid zich verklaren doordat de Obligatielening 1960 startte op de drempel van het sei zoen, op het ogenblik dus dat alle midde len in het bedrijf zijn gestoken. Op de drempel van de maand septem ber, aan het einde van een prima seizoen, gaat dat excuus niet meer op. Gezien de voorlopige schattingen heeft Texel dit seizoen uit het toerisme een bruto-omzet van 7 tot 8 miljoen gulden getrokken. In vergelijking met deze om zet is het investeren van een bedrag van ƒ100.000,in de V.V.V. een peuleschil letje, even noodzakelijk als het eventueel leggen van een nieuwe vloerbedekking in Uw bedrijf of het bijbouwen van nieu we accommodaties. Als zij, die direct financieel belang hebben bij de uitbouw van het toerisme op Texel, de obligatielening nu niet waar maken, dan zou dit zonder meer het mis lukken van de lening betekenen.. Dat zou tevens betekenen, dat de V.V.V. in Den Burg niet kan bouwen, dat De Koog niet gerestaureerd kan worden, dat Den Hoorn en De Cocksdorp geen eigen kiosk krijgen. En dat terwijl er over het afge- LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 39. Enthousiast liep Jonas naar een stal letje, waarachter een magere man stond. „Eduard, hoe gaat het met je?" Een tijd geleden, dat we elkaar ontmoet hebben is 't niet?" „Ja Jonas, da's zeker al een FEUILLETON 7. Hij zou met hand en tand zijn dorp ver dedigen en zeer zeker niet verloochenen. Zij moesten onder de indruk komen, al moest hij nog een uur alle voordelen van hun gemeente opnoemen. Vervelen was er echt nooit bij, dat moesten ze geloven. Wilde men iets groots beleven, dan ging men met een groepje naar de stad en bezocht daar schouwburg en tentoonstel ling, of men maakte excursies. „Ja, ja", kreeg Hilko de wind van voren, „Toch de stad nodig hé? Geen wonder, je bent hier natuurlijk in één uur volledig uitgekeken. Er is niet eens ten zwembad of jeugdgebouw". Hilko zocht koortsachtig zijn hersens af, of hij nog iets te berde kon brengen. Hij voelde dat hij tot nu toe maar een armzalig figuur had geslagen. Die neve lige gedachten beletten hem de fut op te brengen, om zich met een zekere min achting boven dit rumoerige gezelschap te plaatsen. Vaag verwonderde hij zich over de keus, welke Linda toonde inzake haar vrienden. Flauw drong het tot hem door, dat hij niet zo uitbundig verheugd hoefde te zijn, om daarbij te horen. Wat waren er nu nog voor bijzonder- lopen seizoen geen klacht wordt gehoord. Integendeel, terwijl er algemene tevre denheid heerst over de bereikte resul taten. Om tot slot een persoonlijk woord te schrijven: als directeur van de V.V.V. Texel doe ik op alle leden een hartstoch telijk beroep vandaag nog, nu het geld verdiend is, mij in staat te stellen door te gaan met het werk dat voor de econo mische ontplooiing van ons eiland nood zakelijk is. Ik reken op Uw medewerking. Meer nog reken ik op Uw gezond econo misch inzicht, dat Texel thans al ge plaatst heeft als achtste op de nationale ranglijst van V.V.V.'s, pal achter de grote steden. G. H. FORTGENS RIJVERGUNNING VOOR BROMMERS DIENSTIG Het verdient aanbeveling een systeem van bromfietsrijvergunningen in het leven te roepen. Dit is de mening van een commissie, die door het Verbond van Veilig Verkeer is ingesteld, ter bestude ring van het „bromfietsvraagstuk". De commissie komt tot de conclusie, dat er geen wezenlijk bromfietsprobleem bestaat. Als er sprake is van een vraag stuk dan is wel het probleem van de overbelaste rijwielpaden. In het belang van de verkeersveiligheid is het een primaire eis, dat het aantal rijwielpaden wordt vergroot en dat de bestaande rij wielpaden worden verbreed, waar enigs zins mogelijk. Op dit ogenblik rijden er namelijk tenminste een miljoen brom fietsen door Nederland en men rekent er op, dat er in 1970 bijna twee miljoen zul len zijn. Het invoeren van een rijvergunning acht de commissie nodig om paal en perk te kunnen stellen aan „show rijden" door een bepaalde categorie knapen en om an deren, die met hun bromfiets de ver keersveiligheid in gevaar brengen tot de orde te kunnen roepen. VOORDELIGE N.S.-REISBILJETTEN VOOR JAARBEURSBEZOEKERS Jaarbeursbezoekers zullen met ingang van de a.s. Najaarsbeurs, die van maan dag 12 tot en met zaterdag 17 september wordt gehouden, tegen gereduceerd ta rief per trein naar Utrecht kunnen reizen. Overleg tussen de Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs en de Nederlandsche Spoorwegen heeft ertoe geleid, dat thans zoals in de meeste andere landen reeds het geval is degenen die de Jaarbeurs wensen te bezoeken, voor de heen- en terugreis per trein korting op de normaal geldende vervoerskosten kunnen verkrij gen. Daartoe worden gecombineerde ver voer- en toegangsbewijzen aan een hon derdtal Nederlandse stations verkocht. jaar geleden". De mannen bekeken elkaar eens. „Je hebt goed geboerd, is 't niet Jonas, knechtje enzo....". Jonas knikte trots. „Ja man, eventjes nadenken. Grote dingen staan er in de toekomst te gebeu ren, begrijp je. Een zaakje, dat zaak heden in zijn woonplaats? Plotseling schoot hem het schilderijen- bezit van de gemeente te binnen, triom fantelijk vertelde hij van het kostbare drietal, dat in vroegere tijden door de vroede vaderen aan de gemeente was af gestaan en in de raadszaal een plaatsje had gevonden. Maar er bleek geen aandacht meer voor zijn verhalen te zijn. Men sprong op en in eikaars armen deinde men, op de maat van de muziek, over de gladde par ketvloer. Ontnuchterd bleef Hilko zitten. Daar hij het warm had liep hij met een vermoeid gevoel naar een der ramen en opende dit op een kier. Als een verwijt klonk hem tegelijk weer een volksdansmelodie tegen. Rechts van hem, op een tiental meter afstand, zag hij de lichte jurkjes van de meisjes bewegen, golvend op de tonen van de be kende liedjes. Een fris windje beroerde zijn haren. Het was bijna alsof de zachte vingers van Ineke hem aanraakten. Natuurlijk, Ineke was er ook. Ze zou het hoofdje trots omhoog dragen en geen verdriet tonen. Maar hij wist zeker dat haar hartje pijn zou doen. Als hij heel eerlijk was, dan moest hij zichzelf beken nen dat hij ook een raar soort droefheid in zich voelde opkomen. Wat was deze avond een teleurstelling geworden. Hoe graag zou hij zijn hoofd op dat koele raamkozijn willen leggen. Doch hij zou geen enkele dubbelzinnige opmerking FILMNIEUWS: Zaterdagavond en zondagmiddag: HET GELUK LIGT OP STRAAT Twee optimisten jagen naar een ver dwenen schat en geraken daarbij van de ene komische situatie in de andere. De mens droomt vaak van het mate riele geluk, dat het leven wat zonniger maken kan en dat zich soms op het on verwachtste ogenblik en soms ook met de meest onverwachte consequenties aan dient als de verrassende erfenis. De kap persbediende Felix Rabe zou zich zeker tienmaal bedacht hebben als hij had ge weten wat er aan het aannemen van een erfenis van zijn tante vastzat! Deze er fenis stort twee vrienden in een wervel wind van amusante avonturen. Zondag- en maandagavond: „STEFANIE" Het ziet er alleszins naar uit, dat de ijverige speurtocht van regisseur Josef von Baky naar nieuw, jong talent en naar een nieuw teenager-idool met suc ces bekroond is en dat succes heet: Sabine Sin jen. Dit kleine, kwikzilver achtige meisje van zestien, dat al aardig op weg is de harten van haar vele dui zenden leeftijdgenoten te veroveren, is eigenlijk een der allerjongsten van de uitverkoren jongeren, die hun filmoplei ding in de nieuwe UFA-film-academie in Berlijn achter de rug hebben en die daar na een kans gekregen hebben. Voor Sabine Sinjen is op een kleine atap een grote gevolgd: in „Meisjes in Uniform" speelt zij een kleine, maar op merkelijke rol en in de nieuwe, spranke lende UFA-Filmex-film „Stefanie" ver tolkt zij de titelhoofdrol. Ze doet dat op een verbazend natuurlijke wijze, omdat Sabine ook in wezen een „Stefanie" is, d.w.z. een grappig, intelligent en knap meisje, bruisend van levensvreugde, ont wapenend-kinderlijk vaak, maar niet minder bekoorlijk en aantrekkelijk voor de mannen. Haar entrée in de Ufa- studio's, toen de opnamen voor „Stefa nie" begonnen, was niet bepaald joyeus: tijdens de fietstocht door de straten en langs de boulevards van het nieuwe Berlijn, kwam Sabine te vallen en ze brak een voet. Dat was weinig minder dan een ramp, want het betekende wéken oponthoud. Men dacht er n.l. niet aan Sabine te vervangen daarvoor waren de verwachtingen te hoog gespannen en men stelde de opnamen uit. Terecht overigens. De Europese première van „Stefanie", dezer dagen in Hannover, werd een klaterend succes voor de nieu we kleine Duitse filmster, die men nog menigmaal op het doek zal zien. Nederlands nieuws O.a.: Landen-athletiek wedstrijd Ne derland-Frankrijk voor dames; De Jubi leum Sneekweek; Vakantie-attracties voor de jeugd in Wonderland; De Euro poort groeit, kiellegging van een super tanker van 80.000 ton; 5e Internationale Wielerjeugdronde van Wesi-Brabant. Wereldnieuws O.a.: De ouders van piloot Powers naar Moskou; Estland sedert 20 jaar deel van de Sovjet Unie; Een nieuwe president voor Zuid-Korea; Laatste vlucht van een alpenpiloot; Cubaanse volksvreugde over Castro's maatregelen; Schoonheidswed strijden in Japan; Franse atletiek voor de Olympische ploeg. wordt enzomeer". Lappie zette met een zucht de mars op een leeg stalletje, naast die van Eduard. „Tussen twee haakjes is dit stalletje vrij?" vroeg Jonas Eduard. Die knikte. „Die koekebakker is zojuist vertrokken. meer kunnen dulden en daarom moest hij maar net doen of hij het wat warm had. Transpiratie kon je nog wel met een zakdoek wegvegen. Tranennee, tra nen zouden hier een opschudding veroor zaken en hij verlangde helemaal niet meer naar hun dubieuze belangstelling. Daar klonk weer een Ierse volksdans. Het geluid van de doedelzak riep sterke herinneringen in hem wakker. Links van hem de Rock and Roll en rechts de Volksdans, hij kon nog kiezen. Nog was het niet te laat. Ineke zou hem niets verwijten, als hij ineens daar tussen de bomen verscheen. Haar lieve blauwe ogen zouden oplichten en als hij haar thuisbracht, zou het afscheid inniger dan ooit zijn. Links ging men door met hossen en springen. Men miste hem niet eens. Linda was het flirten nog niet moe. Hé, die kerel wilde haar kussen.. Ze had het er dan ook wel naar gemaakt. Even wilde Hilko verontwaardigd op springen, maar dan hield hij zich in. Wat zou hij zich druk maken. Kussen vlogen hier net zo luchtig door de kamer, als ganzendonsjes in de wind. Bij de gering ste aanleiding en gerust ook zonder re den, kuste men elkaar. Hoewel Hilko bij intuitie wist, dat deze kussen geen indruk achterlieten, noch gevoelens opriepen, had hij zich de eerste tijd enigszins be schaamd afgewend. Lang had dit niet geduurd. Typisch, hoe vlug je aan dat soort dingen kan wennen, terwijl het hem eerst zo'n sensatiegevoel gaf. Terwijl de anderen zich steeds meer aan een uitgelaten stemming overgaven, was hij allengs de hele partij met nuch tere ogen gaan bekijken. Er kwam een grote zwaarmoedigheid over hem en het gevoel dat hij geestelijk MOK-AVOND Woensdagavond a.s. wordt in „De Oranjeboom" de Meerdink-beker uitge reikt tijdens een gezellige bal-avond. De muziek wordt verzorgd door „De Melp- dians". TWEE AUTO'S MET ELKAAR IN BOTSING Twee personenwagens, bereden door de heer Pieterse en Veenema, kwamen met elkaar in botsing in de Wittekruislaan. Nabij de Schoonoordsingel kwam de heer P. links door de bocht en daardoor in aanraking met de wagen van de heer V. De materiële schade was aanzienlijk. P. verklaarde de politie, dat hij moest wijken voor enkele kinderen. De politie heeft proces-verbaal gemaakt. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 september op om 5.56 uur en gaat onder om 19.20 uur; 7 sep tember op om 6.01 uur en onder om 19.14 uur. Maan: 5 sept. V.M.; 12 sept. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: der hoog water. Aan het strand ongeveer een uur eer- 3 sept. 6.21 en 18.43; 4 sept. 7.39 en 19.53; 5 sept. 8.41 en 20.49; 6 sept. 9.33 en 21.37; 7 sept. 10.14 en 22.15; 8 sept. 10.49 en 22.51; 9 sept. 11.20 en 23.20; 10 sept. 11.46 en 23.45. Het is de Hamemelis die 't 'm doet een pak slaag had gekregen. Vele vragen bestormden hem. Waarom had hij rond Linda zulke ro mantische gedachten geweven? Waarom had hij deze schoonheid op een zo'n hoog voetstuk gezet? Waarom vond hij nu in eens alles maar schone schijn? Waarom kon hij niet geloven in de pret, die deze jongelui schenen te hebben? Waarom verdween bij hem steeds meer de gouden glans van dit alles? Was het, omdat ze hem hadden laten voelen dat hij een buitenstaander was? Of had hij zich dat verbeeld, toen zij met grote minachting over hun dorp spraken? Hij voelde dat hij op de een of andere manier een neder laag had geleden. Hij meende hier de meest interessante man van de avond te zijn en ze namen amper notitie van hem Hoewel, de schuld lag ook weer niet helemaal bij hen. De jongens waren jo viaal geweest en probeerden kameraad schappelijk te zijn. Dat ze een klein dorp belachelijk vonden lag feitelijk niet aan ben, maar aan de onwetendheid over het dorpsleven. Hij was tekort geschoten, omdat hij geen andere gevoelens bij hen had kunnen wakker maken De meisjes waren eveneens toeschiete lijk geweest. Veel te aanhalig in zijn ogen, maar hij had het toch eerst wel leuk gevonden. Linda had zich opvallend weinig met hem bemoeid en Hilko vroeg zich vruch teloos af of zijn groeiende boosheid déar- aan te danken was. Of waren het de schuldgevoelens tegenover Ineke, die in steeds grotere afmetingen bezit van hem namen. Het liefst zou hij een vechtpartij willen uitlokken en het opnemen tegen deze dansmaniakken. Een inwendige stem IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 7 september consultatiebureau Woensdag 7 september a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur AFSPRAKEN VOOR TANDHEELKUNDIGE HULP Wij vestigen er de aandacht van onze verzekerden op, dat ingeval een verze kerde een met een tandarts gemaakte afspraak voor tandheelkundige behande ling op een bepaalde dag en vastgesteld uur, niet kan nakomen en verzuimt, de betreffende tandarts hiervan tenminste 24 uur voor het afgesproken tijdstip in kennis te stellen, de tandarts gerechtigd is, voor dit verzuim van de verzekerde een vergoeding te verlangen, alvorens opnieuw tandheelkundige behandeling wordt verstrekt. Deze vergoeding bedraagt ƒ2,50, welk bedrag uiteraard voor rekening van de verzekerde blijft en dus niet door het ziekenfonds wordt gerestitueerd. Niet alleen ter besparing van deze onnodige kosten, maar vooral ook ter vermijding van tijdverlies en ongerief voor de tandartsen, raden wij de verze kerden dringend aan, gemaakte afspra ken met de tandarts zo nauwgezet moge lijk na te komen. (Alg. Ziekenfonds „Texel") waarschuwde hem echter om zich in be dwang te houden. Hij zou zich voorgoed naar beneden halen, als hij het hier in het huis van de familie Wevels tot een knokpartij liet komen. Maar die vent, die op het ogenblik Linda belaagde moest toch niet te ver gaan met zijn opdringerige manieren, anders Plotseling trof hem een raadselachtige blik van Linda. Zijn voornemen om haar te hulp te snellen, liet hij varen. Die blik vertelde hem meer dan zij waarschijn lijk bedoelde. Hij zou nu toch eens even laten zien, dat hij toch niet zo'n gran dioze suffert was, als zij klaarblijkelijk dacht. Iets zei hem dat hij wijzer deed, om haar haar eigen peultjes te laten doppen. Ilare majesteit, de dochter des huizes, wenste hem natuurlijk in aller ogen tot haar paladijn te maken. Nu, hij dankte voor de eer. Haar verovering zou deze avond niet geheel volledig zijn. Hilko was in staat om spottend terug te kijken en hij zag kille woede in haar ogen opkomen. Met een paar afgebeten woorden ver wijderde zij zich van haar vereerder. Deze kneep zijn ogen half dicht, waar door er en gemene trek op zijn gezicht kwam. Met een korte groet verliet hij de kamer. Hilko zag hem bijna op hetzelfde ogenblik door de tuin lopen en hoorde hoe hij het tuinhek achter zich dicht smeet. Hilko voelde een zekere voldoe ning. Hij was niet de enige meer voor wie de avond was mislukt. Juist brak hij zich het hoofd over een aanvaardbaar klin kende verontschuldiging om ook te ver dwijnen, toen Linda op een bestudeerd aanvallige manier in zijn richting kwam. (Wordt vervolgd) door HANOL SPOOR.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4