Cjroen '/uiartsjexels in het harL, Moet er nog meer gediepploegd worden RADIO- EN T.V. SHOW Hartelijk welkom op onze op donderdag 15 en vrijdag 16 sept. a.s. in Casino, Zaal open van 3-6 en 7-10,30 uur JAN AGTER zorgt er (weer) voor WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7488 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Iedereen, die kennis heeft genomen van de resultaten, die het eerste jaar op de gediepploegde percelen werden ver kregen zal geneigd zijn deze vraag zonder meer bevestigend te beantwoorden. Die resultaten spraken immers duidelijke taal. Toch ben ik van mening, dat zelfs de meest belanghebbenden in de eerste plaats dus de Eierlandse boeren op deze vraag niet voetstoots met een ,,ja" kunnen antwoorden. Er zit hier nog wel iets meer aan vast. De meeste Texelaars weten wel, dat het diepploegen een zeer dure bewerking is. Om de eerste schapen over de dam te krijgen en ook omdat het eerste diep ploegen in zekere zin een proef was, waarvan de uitslag niet van tevoren vast stond, kon aan de eerste bedrijven een Delangrijke tegemoetkoming in de kosten worden gegeven. We zullen er echter mee moeten rekenen, dat er geen kans is, dat in het vervolg voor het diepploegen nog subsidie zal worden gegeven. Het enige, waarop wij durven hopen, indien vast is komen te staan, dat het diepploegen ver antwoord is, is het mogelijk verstrekken van een lening met een lange looptijd. Ook daarover is op dit moment echter nog niets bekend. Toch blijft de vraag of er nog meer ge diepploegd moet worden ons bezig hou den en we zijn van mening, dat er serieus naar een antwoord moet worden gezocht. Dit betekent intussen nog niet, dat wij reeds op dit moment een antwoord willen hebben, dat tot het besluit zou leiden om al deze herfst een flinke oppervlakte m polder Eierland om te keren. Ook na de eerste zeer gunstige ervaringen blijven wij van mening, dat nog minstens één proefjaar moet worden afgewacht voor dat tot diepploegen op grote schaal kan worden overgegaan. Wel zijn wij van oordeel, dat zodra vast staat, dat deze diepe grondbewer king verantwoord is een zo groot moge lijke oppervlakte tegelijk moet worden bewerkt. Een flink gedeelte van de kos ten van vorig jaar bestond uit de aan voer en afvoer van het materiaal. Deze kosten moeten over een zo groot moge lijke oppervlakte verdeeld kunnen wor den en daarom moet een volgende „proef" geen 10 ha., maar een veelvoud hiervan zijn. Om hiertoe te komen is veel voorbe reidend werk nodig. Iedereen begrijpt, dat de diepploeg van de fa. Van Damme, maar niet op een willekeurig perceel aan het werk wordt gezet en we dan maar afwachten wat er boven wil komen. Het DE KIEKENDIEF KWAM WEER BIJEEN Donderdagavond j.l. kwam de fotoclub weer bijeen in het dorpshuis, voor het eerst dit winterseizoen. De voorzitter kon een goed gevuld zaaltje welkom heten, waarna mevr. Tiessen met haar notulen de vorige avond weer in de herinnering terugriep. De meesten van onze lezers zullen de VW-etalage wel hebben opge merkt, waarin thans een complete af en toe wisselende fotoshow is ondergebracht. Op die manier wordt op een opvallende manier reklame voor deze hobby ge maakt. De voorzitter kon het woord geven aan de heer J. Krom uit Amsterdam een meer „gevorderd" amateur die met geestdrift een uitermate boeiend betoog hield. De collectie foto's die hij had mee gebracht, getuigde van zeer goede „kijk". Niet alleen de prijswinnende en op ten toonstelling aangenomen foto's kwamen uan bod. Ook minder geslaagde exempla ren werden uitgebreid besproken, waar bij de leden leerden de fouten te zien en deze dus konden voorkomen bij hijn eigen werk. Al met al was het een zeer inte ressante avond, waarbij de Kiekendief leden hun hart hebben kunnen ophalen. De heer v.d. Snoek dankte de heer Krom dan ook hartelijk en hoopte dat hij nog eens bereid zou zijn een avond te verzorgen. De volgende Kiekendiefavond wordt gehouden op 15 september (mor gen) eniedere belangstellende is van harte welkom. Vrijblijvend natuur lijk. PREMIEREGELING VOOR HET SCHIETEN VAN HOUTDUIVEN BEËINDIGD De premieregeling van het Ministerie van Landbouw en Visserij voor het schie ten van houtduiven zal op 15 september 1960 worden beëindigd. De vleugels van de geschoten houtduiven kunnen echter nog tot en met 17 september 1960 bij de provinciale voedselcommissarissen wor den ingeleverd. Zoals bekend, werd de premie ten be drage van ƒ0,75 per geschoten volwassen houtduif ingesteld ter inperking van de schade die deze vogels aan de landbouw toebrengen. Slechts de houders van een pachtakte en houders van een vergun ning ingevolge art. 53 van de Jachtwet zijn onder deze regeling, bij inlevering van beide vleugels, in aanmerking ge komen. moet van tevoren zeer goed vast staan, dat het diepploegen van een bepaald per ceel verantwoord is. Daarom wordt een zeer serieuze kartering verricht. Met be hulp van een grondboor wordt vastge steld of onder de bouwvoor inderdaad een klei- of zavellaag voorkomt, hoe diep deze laag zit en welke dikte de laag heeft. Daarvoor moeten per ha. diverse Loringen worden gedaan. Op deze manier kan vóór het diepploegen al met vrij grote zekerheid worden gezegd, welke samenstelling de grond na de diepbewer- king zal hebben. De landbouwvoorlichting is bereid de specialisten, die zij voor dit werk heeft beschikbaar te stellen om dit belangrijke werk uit te voeren. Daarvoor is echter wel nodig te weten welke landbouwers serieuze plannen hebben om tot diep ploegen over te gaan, indien hun grond daarvoor geschikt blijkt te zijn. Dit be tekent niet, dat men bij een verzoek om kartering zich ook definitief tot diepploe gen verbindt, maar aan de andere kant moet het ook weer niet zo zijn, dat het bij wijze van spreken „vriezen of dooien" kan. Indien er dus landbouwers in polder Eierland zijn, die er ernstig over denken in de toekomst te gaan diepploegen, dan raden wij hen aan zo spoedig mogelijk contact met ons op te nemen om de plan nen voor kartering te bespreken. Daar wij de beschikking hebben over de uit slag van een oppervlakkige kartering van polder Eierland kunnen wij in diverse gevallen al zeggen of het zin heeft tot een serieuze kartering over te gaan. Per soonlijk hopen wij heel hartelijk, dat het mogelijk zal blijken in de nazomer van 1961 een flinke oppervlakte te diep ploegen. C. v. Gr. VANDAAG EN MORGEN VOLKSFEESTEN TE DEN HOORN Vandaag en morgen hebben we dan ons Volksfeest. Wilt U even op Uw program men bij vermelden: donderdag om 11 uur hindernis wedstrijd heren 40 jaar en ouder. Dan nog een aanwijzing voor het pro gramma: de leeftijd voor het spel van de eerste avond is 14 jaar en ouder en voor de tweede avond 16 jaar en ouder; even eens voor het ringsteken met paard en wagen. Naast het dansen beide avonden in Loodsmanswelvaren, is het dorpshuis beide avonden open, waar U nog even gezellig kunt nazitten. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 10 september 1960 Gevonden te Den Burg: beige porte monnee; rood cypers katertje; vierkante sjaal( rood met bloemen); bruine dames portemonnee met 0,25; kinderjack (merk Hazewind) met ritssluiting; groene tennisracket; bril met één armatuur; beige manchester herencolbertjasje en zwarte sjaal; double horloge met datum en armband, merk Prisma; fietstas, waar overhemd en snelbinder; nieuwe jon genstrui in cellofaanpapier; anodebatterij merk witte kat; mesje; wit kleuter schoentje; bandenlichters in doosje; muntbiljet van ƒ2,50; boodschappen mand; gele sjaal; damesportemonnee. Verloren: verrekijker met bruinlederen tas; beige lederen portemonnee met plm. 2,50; groene damespulover met V-hals zwarte portemonnee met rits, inh. ƒ10, medaille, retourkaartje N.S. en sleutels wieldop Ford-Taunus; donkerblauwe plastic regenjas; grijze gebreide jongens- trui; zwarte gummiregenbioek; dop van reparatiebak van een Solex; bruinlederen portemonnee met plm. ƒ4,50 en foto bruine knipportemonnee met 3 verpleeg- stersknopen; rijbewijs A en BE; leesbril met zwart montuur; zwarte lange kinder jas; lichtbruine portemonnee met o.a. plm. ƒ4,bruine portemonnee met ruim 15,blauwe portemonnee met ƒ1, gebrokenwitte wollen gebreide sjaal herenpolshorloge, merk Suvex, met meta len bandje rond model, water- en schok vrij enz.; leesbril met koker; groene cein tuur. Gevonden te Oosterend:: zonnebril schroevedraaier; 4 muntbiljetten van ƒ2,50; leesbril. Verloren te Oosterend: portemonnee met plm. ƒ8,lila damesvest; porte monnee met plm. 26,Agfa-Clack fototoestel. Het bureau der Rijkspolitie van Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. Te De Koog van 19.00 tot 20.00 uur. POSTZEGELNIEUWS Postgezelverzamelaars het is weer zo ver. Nu de gasten ons eiland zo langza merhand verlaten, begint het vereni gingsleven weer op gang te komen. A.s. maandag 19 september om 8 uur openen we in Hotel „De Graaf" het seizoen met een ruilbeurs, tevens jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a. Verkiezing be stuursleden i.v.m. periodieke aftreding van de heren J. Tjonk en M. J. Witte. Beiden zijn herkiesbaar. In het zomerseizoen zijn diverse nieu we series uitgegeven, zodat de volgende zegels maandag verkrijgbaar zijn, t.w.: Ned. Nieuw Guinea serie van 4 zegels Lb.v. de Sociale zorg a ƒ1,05. Ned. An tillen: serie t.b.v. de kankerbestrijding (3 zegels) ƒ1,35; Suriname: Olympische Spelen (5 zegels) ƒ3,25; Aanvullings waarden statuut (2 zegels) 0,65. De meeste Suriname-verzamelaars hebben oor de beide series samen al ƒ2,voor uit betaald. We weten dus maandag wel waar we ons geld kwijt kunnen, vooral als we hier de afrekening van de zicht- zendingen bijtellen. Verdere mededelingen betreffende al lerlei zaken waar onze vereniging belang bij heeft worden gedaan op de jaarver- dering. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6 30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel- 7.30 10.10 16.00 18.25 VanDenHelder: 8.55 11.35 17.15 19.30 DORPSBIBLIOTHEEK OOSTEREND De dorpsbibliotheek groeit! Het aantal boeken is de tweehonderd al ruim over schreden! Vrijdag 23 september zal om uur in de openbare school een vergade ring worden gehouden. Hier zal het in- leggeld worden vastgesteld, de leesprijs, terwijl tevens een regeling zal worden getroffen om de boeken van een kaft te voorzien. Iedere Oosterender is vrijdag de 23ste van harte welkom in de o.l. school. GESLAAGDE REIS VAN DE HOORNDER BEJAARDEN Ook dit jaar is de reis van bejaarden in alle opzichten prima geslaagd. Om half twee vertrokken de twee bussen nage wuifd uit Den Hoorn door de Westen op De Koog af. In het restaurant op „Vlijt" werd thee gedronken. De tocht ging voort via De Cocksdorp, Oost, Oosterend, Den Burg naar Oudeschild, waar in het TESO-restaurant de koffie werd gebruikt. Men trof het dat er net een TESO-boot binnen kwam. D.E.K. stond op Dijk te Den Hoorn klaar. In het dorpshuis „De Waldhoorn" werden de bejaarden verder onthaald en mevr. J. Craanen-Hemelrijk zorgde, op haar bekende wijze, dat een ieder ook in ,.De Waldhoorn" nog plezierig anderhalf uur bijeen bleef. Tante Pietje had alles in „De Waldhoorn" keurig georganiseerd. Het was de heer Bakker, Atlas, die na mens alle bejaarden de feestcommissie hartelijk bedankte en zei, dat om de twee jaar een reis te lang duurt. Hij stelde voor dit ieder jaar te herhalen, waar alle aanwezigen het mee eens waren. SPORTNIEUWS S.V.C. Zondag speelde het eerste thuis de eer ste competitiewedstrijd tegen WGW 3 en wist hier een 51 zege te behalen, zodat de eerste punten binnen zijn. Door va kantie van enkele spelers was het elftal wel zeer verzwakt. Het elftal was hier door volkomen door elkaar gezet, hetgeen vooral voor de rust tot uiting kwam. Door geen spelopvatting en geen ver- Land werd het een rommelige strijd en soms wat te hard. Het ene doelpunt dat Wim dan ook scoorde, kwam nog uit een misverstand in de WGW-defensie. Even voor de rust kwam de partijen weer op gelijke voet door een penalty wegens on geoorloofd aanvallen binnen de beruchte lijnen. Met gelijke stand (11) werd de thee genuttigd. Na de rust werd er beter gespeeld door SVC en dit kwam dan ook tot uitdruk king door vier doelpunten. Maar het spel van de Gouden Kruis-wedstrijden en te gen de Mok werd lang niet gehaald. Enfin, de volgende keer beter, jongens. Scheidsrechter Zegers leidde weer uitste kend. Programma a.s. zondag is nog niet be kend. Laten de spelers van beide elftallen er rekening mee houden dat zondag ge speeld wordt. S.V. TEXEL Uitslagen van de eerste comp.-zondag: 4e kl. A KNVB: Texel-RKAFC 0—2; LSW-VZV 2—0; Watervogels-BKC 1—1; Heider-Succes 10. Afd. NH.: JVC 2-Texel 2 8—1. De eerste klap, die een daalder waard zou zijn, heeft Texel niet kunnen geven. Beide elftallen moesten de punten af staan. Texel-RKAFC. Onder prima leiding van de heer De Visser, ving deze eerste ontmoeting aan. Alkmaar nam het initia tief en zette onze verdediging flink aan het werk en vooral Burtus werd vergast op enkele pittige schoten. Spoedig ging Texel ten aanval en loste Gerie het eerste schot. RKAFC beschikt over een snelle en thousiaste ploeg. Bij Texel zagen we geen verschil tussen een oefenpartij en deze competitiestnjd, waar het gaat om je plaats te behouden en zo mogelijk te ver beteren. In de achterhoede moest het /.ware werk geleverd worden en in de meeste moeilijke situaties voor ons doel kwamen dan weer Bob, Harry of Rennie reddend te voorschijn, terwijl met dit drietal de samenwerking met Bertus te loven viel. Voor de rest is er te weinig samenhang, terwijl ditmaal te grote ruimte bleef tussen voorhoede en kant- halfs, die er kennelijk niet tegenop kon den vandaag. Bewonderenswaardig, die strijdlust die Cees weer aan de dag legde en jammer, dat rijn pogingen tot scoren niet gelukten. Voor de rust waren om beurten de doelen in gevaar. De partijen zijn nu aan elkaar gewaagd. Beide doelen beleven benauwde ogenblikken, de achterhoeden zijn echter de baas. Aan beide kanten worden enkele gevaarlijke schoten gelost, maar zowel Bertus als zijn Alkmaar collega geven niet thuis. Ruststand 00. De 2de helft werd RKAFC langzamer hand heer en meester van het terrein. Steeds weer golfde de aanvallen op ons doel, waarbij telkens weer Bob of Harry en veelal ook Bertus de moeilijke posities moesten redden. De kanthalfs bleven on der het tempo, terwijl er geen verband was tussen de voorhoede. Ruud pro beerde het vaak alleen en ook werd er te veel op hem gespeeld. Zo kwam het dat na 14 min. onze verdediging door de knieën ging: 01. Bertus redt vele malen. Een T.-aanval levert wel een doelpunt op, maar wordt afgekeurd. Eenmaal breekt Gerie door, maar wordt tegen de grond gewerkt. De vrije schop mislukt. Een snelle aanval van RKAFC wordt door Harry onderbroken, de wegspringende bal komt voor de voet van de vrij staande midvoor, die deze kans ook prompt benut. Er zijn nog 18 min. te spelen. Maar T. is geslagen en zal zich moeten bezinnen hoe het een volgende keer beter zal kun nen gaan. Texel 2 verloor, dankzij het wegblijven van 2 spelers, met 81 van JVC 2. On danks deze grote nederlaag speelde de voorhoede niet onverdienstelijk met Jan Zuidewind als stuwende kracht in de halflinie. Bas Mosk als invaller-keeper heeft zich ook goed geweerd. De rest var de achterhoede kwam veel snelheid te kort. In verband met het reeds in de eerste wedstrijd onvolledige uitkomen, zullen we proberen een vaste kern van spelers te vormen, die ongeacht het weer en of het nu uit of thuis is, wil voetballen. Het jeugdprogramma, zoals in de Tex. Courant van zaterdag werd vermeld, is geheel veranderd; binnenkort volgt het nieuwe. A.s. zondag: Texel 2-Geel Zwart 2. Texel 1 is vrij. STEREO DEMONSTRATIE PHONO BAR IEDERE 50STE BEZOEKER ontvangt een fraaie automatische strijkbout, waarde f 35,— COMPLETE COLLECTIE radio en T V toestellen, gramofoons en bandrecorders van Philips en Blaupunkt OVERDENKING „Want wie heeft, dien zal gegeven worden en hij zal overvloedig hebben; maar wie niet heeft, ook wat hij heeft, zal hem ontnomen worden". Mattheus 13 12. Jezus spreekt hier over de geheime nissen van het koninkrijk der hemelen. Wie deze geheimenissen kent, zal steeds rijker worden en tenslotte overvloedig hebben. De liefde als het grote en cen trale geheimenis, zal zich steeds meer doen gelden en eindelijk het hart geheel in bezit nemen. Dan zal een sterfelijk en falend mens tot zijn ontroering bemer ken, hoe aan hem iets groots werd ver richt en hoe zijn volharding in de goede strijd des geloofs ruimschoots en boven verwachting werd beloond. Maar wie de geheimenissen van het koninkrijk niet kent, wie aan de roep van God geen ge hoor geeft en zich afwendt, die zal van het evangelie steeds minder begrijpen en op den duur alle gemeenschap en omgang met God verliezen. Wat hij nog heeft aan christelijke religie, zal in de praktijk van zijn leven gewoonweg verdampen. Op het eerste gezicht heeft deze tekst, dit woord van Jezus tot de engere kring van zijn discipelen, iets willekeurigs en hards. Het geloofsleven lijkt wel een kwestie van natuurlijke begaafdheid, van aanleg en ontwikkeling te zijn. „Wie heeft, dien zal gegeven worden en hij zal overvloedig hebben; maar wie niet heeft, ook wat hij heeft zal hem ontnomen wor den". Aanvankelijk is men geneigd dit als volgt op te vatten. Wie in staat is het evangelie te aanvaarden, die zal er steeds meer zielskracht uit putten en steeds meer heil verwerven. Maar wie dit niet kan, wie van nature geen of althans wei nig godsdienstig zaad in zich heeft, die zal dit ook niet in zich kunnen laten rij pen. In wezen gaat het dus om een na tuurlijke begaafdheid: de een heeft het geloof wel en de ander heeft deze gave niet meegekregen, en al naar gelang een mens er op is aangelegd, zal het geloof zich uitwerken en tot ontwikkeling komen. Deze opvatting van de tekst heeft in tussen de bedoeling van Jezus hopeloos misverstaan. De bedoeling is namelijk niet, dat de mens van nature eerst iets moet zijn om later tot iets te kunnen worden of van nature eerst iets moet hebben om het vervolgens te kunnen ge bruiken. Het gaat hier om het zaad van het evangelie, dat van buitenaf in het hart wordt gezaaid. Het gaat om Jezus zelf als de concrete en altijd actuele in houd van het koninkrijk der hemelen. Hij is het grote geheimenis der liefde, dat een mens moet hebben om een steeds overvloediger zegen te ontvangen. God wil met de persoon en geschiedenis van Jezus, met zijn woorden en werken in ons wonen, en zo het eeuwigheidsleven in ons beginnen en voleindigen. Maar dit is geen kwestie van aanleg. Hier wordt geen na tuurlijke mogelijkheid gerealiseerd. Al leen de liefde van Christus zelf kan ons zo bekoren en overtuigen, dat wij open gaan en tot een keuze komen. Alleen Hij zelf kan het heil in ons verwerkelijken. We zijn juist in deze fundamentele zaak van Hem alleen afhankelijk. Daarom is het ook zo'n hopeloos mis verstand een bepaalde natuurlijke be gaafdheid of ontwikkeling als grond van het geloof te veronderstellen. Jezus is op geen enkele manier uit de zondige men senwereld of uit ons zondige menszijn te verklaren. Hij staat volstrekt uniek en soeverein tegenover ons. Het geheimenis van zijn liefde, van zijn kruis en opstan ding, laat zich niet beredeneren. Van huis uit is Hij ons allen vreemd en wij kunnen Hem alleen begrijpen door Hem te belij den en te beminnen. Wie dit doet, dat wil zeggen, wie Hem aan zich laat handelen en zich onder zijn beslag stelt, ondergaat een wonderlijke wending. Op verrassende wijze wordt hij in het nieuwe menszijn betrokken, waarin God zelf aanwezig en bezig is. Steeds weer en steeds meer zul len de geheimenissen van het koninkrijk der hemelen hem opbeuren en openbaar worden. Nogmaals zij het onderstreept: dit kan de mens uit zichzelf nooit en te nimmer realiseren. Want van nature is ieder mens alleen en heeft hij geen ken nis van Gods heilzame bedoeling met zijn leven. Christus roept hem echter uit zijn eenzaamheid tot een nieuw bestaan en een nieuwe bestemming. Het geloof leeft van een wonderlijke gang van zaken. Als een vreemdeling komt God in de gestalte van een mens, in de persoon en geschiedenis van Jezus, ons tegemoet en vraagt met een laatste ernst om onze gastvrijheid. Dit gebeurt als het evangelie in de kracht des Geestes gepredikt wordt. Dan wordt het goede zaad gezaaid. Wie de gastvrijheid niet be toont en het eeuwigheidsleven van de vreemdeling niet erkent, zal zijn leven op eigen gezag en recht hebben te verant woorden. Jezus waarschuwt ons, dat deze mens van het nieuwe menszijn, waarin God aanwezig en bezig is, zal afsterven en dat het echte geestelijke leven in hem zal verkommeren, omdat het van zijn voe dingsbodem is afgesneden. Zelfs de vraag naar en het besef van God zal uit hem verdwijnen. Wat hem nog gelaten wordt, zal van gene zijde en van boven komen. Het zal de vraag zijn, nadat het doek gevallen is: „Wat ben je geweest voor mijn program met je leven, zoals dat staat beschreven in de naam van mijn heilige zoon Jezus?" En hij zal geen ant woord in zich vinden, omdat hij geen kennis heeft genomen van de geheime nissen van het koninkrijk der hemelen. Ook wat hij heeft, zal hem dan ontnomen zijn, want er zal geen tijd en plaats meer zijn voor berouw. Maar wie de vreemde ling van God gastvrij ontvangt, wie in de praktijk van het leven zijn vertrouwen geeft aan het evangelie, wie dit heeft, dat hij het gezag en recht van de heer lijke waarheid in Jezus aanvaardt, die zal gezegend worden: Hij zal de bezieling en troost der geheimenissen ervaren en overvloedig hebben, welke aanleg en ont wikkeling hem ook eigen zijn, want de goddelijke liefde is overmachtig en zon der aanzien des persoons. Hij zal met een opgetogen hart zeggen: door genade ben ik wat ik ben tot in het eeuwige leven. G. H. Wolfensberger

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1