DRUM SHAG in plastic tabakszak! Half zwaar* - heel lekker! Voortreffelijk van kwaliteit! AGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 14 september Den Hoorn, Dorpsfeest. Donderdag 15 september Den Hoorn, Dorpsfeest. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 14 september a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. Wapens verborgen en gestolen sieraden verkocht: TEXELSE HUISVROUW HOORT 3 MAANDEN TEGEN ZICH EISEN De Haarlemse officier van justitie eiste tegen de Texelse huisvrouw T. G. Br.- v. W. jongstleden vrijdag een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 3 maan den, met aftrek van voorarrest, wegens het in bewaring nemen van door haar broer gestolen sieraden. Ook enige revol vers en munitie had zij verborgen ge houden. Aan de hand van art. 189 van het Wet boek van Strafrecht bestreed de verdedi ger de strafbaarheid van de gepleegde handelingen. De rechter zal 22 september uitspraak doen. JACQ. VLAMING KAMPIOEN VAN TEXEL! Zaterdagmiddag j.l. zijn onder ideale weersomstandigheden de wielerwedstrij den aan De Waal gehouden. De Ronde van De Waal" 1960 kenmerkte zich door een sportieve geest en houding. Moeilijk heden hebben zich niet voorgedaan, het was een in alle opzichten prettige en mooie wedstrijd. Allereerst vond de juniorenwedstrijd plaats over één ronde van 7 km. De vijf junioren hadden er geen bezwaar tegen, dat de winnaar van vorig jaar (Jacq. Vla ming), welke inmiddels 16 jaar was ge worden, zijn beker verdedigde, alhoewel de jongens wisten, dat hij in prima con ditie was. Goed zo jongens, dat is de juiste houding! Winnaar werd natuurlijk Jacq. Vlaming (Oostwijk) in de tijd van 10 minuten. Hij reed derhalve met een gemiddelde snelheid van 42 km/uur! Dat belooft wat! Tweede werd P. Beuving (Oosterend) met 11 min. 30 sec. en derde D. Bakker (Oosterend) met 12 min. 30 sec. De seniorenstrijd om de Kampioens beker van Texel werd spannend. Op het ruim 70 km. lange traject, waren van de tien deelnemers twee uitvallers. Na 5 ronden gaf N. Vos de strijd op en na 8 ronden kreeg D. de Boer moeilijkheden met zijn rem; deze brak af. Gelukkig beeft hij geen salto gemaakt. T)e wedstrijd werd gewonnen op over tuigende wijze door Jacq. Vlaming, in de tijd van 2 uur en 3 min. en 40 sec., waar door hij in het bezit kwam van de grote kampioensbeker. Hij veroverde deze nu op zijn broer C. Vlaming, die thans twee de werd met 2.03.41. De eindstrijd was dus wel spannend, als we nog vermelden, dat de derde prijs was voor P. Roeper, Den Burg, welke 1 sec. later finishte! Vele premies waren beschikbaar ge steld. Van de 33 premies gingen er 10 naar Jacq. Vlaming, 3 naar C. Vlaming, 2 naar P. Roeper, 4 naar J. Vlaming, 8 naar A. de Boer, 1 naar C. de Graaf, 3 naar D. Bakker, 1 naar B. Mosk en 1 naar P. Witte, terwijl de premie voor de meest onfortuinlijke renner ging naar A. de Boer. Het wedstrijdbestuur kan terugzien op een geslaagde middag. Alle schenkers van premies langs deze weg nogmaals hartelijk dank. Ook hartelijk dank aan Opperwachtmeester Stomp en zijn man nen, welke zorgden voor een uitstekende leiding op en langs de weg, daarbij mede geassisteerd door de heren M. Reij en S. G. du Porto. DS. H. J. PIJNACKER HORDIJK 70 JAAR Ds. H. J. Pijnacker Hordijk uit Dieren, emeritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk, is dinsdag 13 septem ber 1.1. zeventig jaar geworden. Ds. Pijnacker Hordijk werd op 13 sep tember 1890 uit een predikantsgezin te Brussel geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te Nijmegen en studeerde daarna verder nog aan de universiteit te Genève in Zwitserland. Nadat de heer Pijnacker Hordijk in 1916 voor de Waalse Commissie zijn proponentsexamen had afgelegd, werd hij op 11 augustus 1918 door zijn vader, wijlen ds A. Pijnacker Hordijk, toen nog waals predikant te Nij megen, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Waal en Koog op Texel. Op 20 maart 1921 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Terhorne in de classis Heerenveen, van waar hij op 29 juli 1923 naar die van Oude en Nijehorne, eveneens in de classis Heerenveen vertrok. Op 22 augustus 1948 werd ds. Pijnacker Hordijk door dr. J. S. Hartjes, toen nog predikant te Vlissingen, bevestigd als predikant van de hervorm de gemeente van Nieuw en Sint Joosland in de classis Middelburg. Deze zijn vierde en laatste gemeente diende ds. Pijnacker Hordijk tot 1 oktober 1955, toen hem op vijfenzestig-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestig de hij zich metterwoon te Dieren. Tijdens zijn ambtsbediening te Oude en Nijehorne was ds. Pijnacker Hordijk enige jaren quaestor van de ring Heeren veen en zeventien jaar penningmeester van de evangelisatie-vereniging binnen de classis Heerenveen en te Nieuw en Sint Joosland scriba van de ring Middel burg. Tijdens zijn ambtsbediening te Oude en Nijehorne werd ds. Pijnacker Hordijk indertijd de dupe van de hevige en schan delijke kerkelijke strijd in Friesland, welke zich culmineerde in de beruchte affaire „Nijehorne". Als hoger beroep bij de algemene synode van de Nederlandse Hervormde Kerk schreef ds. Pijnacker Hordijk indertijd een brochure „Waarom geschorst", tengevolge waarvan hij werd vrijgesproken. Op verzoek van de alge mene synode werd deze brochure inder tijd niet uitgegeven. S.K.V. DE TEXELSE SPORTFOKKERS Op 3 september hield S.K.V. de Texelse Sportfokkers haar jaarlijkse jongdieren- dag voor sierduiven en konijnen, welke zeer goed geslaagd is. Er waren plm. 145 dieren ingeschreven, die door de keur meesters Rode uit Haarlem voor de dui ven en J. Westhoek uit Wassenaar voor de konijnen werden beoordeeld. De kwa liteit was over het algemeen zeer goed. De kwaliteit der oude dieren was uit stekend. Begonnen werd met de Vlaamse Reu zen van K. du Porto, in jonge rammen 1 zzg, tevens beste der grote rassen op 1 na. Bij de voedsters 2 x zg. De prima afstamming verloochende zich niet; die ren van de 5de maand met 18 en 19 cm. oorlengte en zg. lichaamsbouw. In de Franse Hangoor rammen won P. v.d. Molen met 1 x zzg. 2de Fr. Hopman en 3de C. Witte met zg Deze dieren wa ren nog niet geheel klaar in pels doch be loven iets voor de toekomst. Bij de voed sters bezette P. v.d. Molen in wit de eer ste 3 plaatsen, met 1 x zzg.en 2 x zg. Ver der showde Fr. Hopman een zg. bonte voedster. Van de 12 Gele van Bourgondiërs wa ren de meeste dieren nog niet op kleur. Bij de rammen 1 zg. voor P. v.d. Molen en 2de zg. voor Rein v.d. Slikke. In de voedsters 1 zg. voor P. v.d. Molen en gg. voor Rein v.d. Slikke. Blauwe Weners van mevr. B. Barhorst een beste ram, mooi van kleur, 1 zzg. Bij de voedsters 1 zg. Witte Weners van M. Bakelaar 2 prima witte rammen 2 x zzg; tevens beste van de middenrassen en zg. voor mevr. Bar horst en Fr. Hopman. De voedster-klasse was nog erg jong; dieren van de 6de maand. Eerste werd mevr. B. Barhorst met 1 zg.; de dieren van F. Breman wa ren nog wat klein van stuk. gg. H. Moojen met bruine Rexen, welke zg. behaalden; vooral de kleur en de flu weelzachte pelsen waren zeer goed. M. Heijmans had maar een blauwe Tan voedster, maar dit was voldoende, voor kleur blauw die men maar zelden ziet, een prima diertje, zg. triangel en tan kleur. Dit diertje werd kampioen 1960 en legde beslag op de gróte wisselbeker. Ook in de Black en Tan had deze fokker prima dieren 1 x zzg, beste voedster op 1 na en 2 x zg. Vooral in de achterhand waren deze dieren zg. De Dwergrassen kunnen veel beter, de Rood-Oog Polen zg. voor M. Heijmans en in de blauwe kleurdwergen gg. voor mevr. B. Barhorst. Hierna volgden nog enkele oude dieren: Vlaamse Reuzen 1 zzg voor K. du Porto; Franse Hangoren, wit, P. v.d. Molen 1 x zzg en 3 x zg. Weners, wit mevr. B. Bar horst, zg. Rexen: H. Moojen 2 x zg. en Tan: M. Heijmans, zg. De Sierduivenfokkers hebben een leer zame dag bij de heer De Rode gehad, een prettige verteller, die de zaken duidelijk uiteenzet. Vooral daar dit de eerste keu ring voor Sierduiven op ons eiland was. Begonnen werd. met oud-Hollandse Meeuwen 1 zg. in de zwarte kleur voor S. v. Heerwaarden. Kampioen werd de fraaie Blauwe doffer van J. Kiljan met 1 zzg. Deze had een fraaie kleur. Bij de Ned. Hoogvliegers bezette J. Barhorst, Oudeschild, de eerste plaats met zg., een dier met een fraaie schild- tijgering. De 2de plaats was voor mevr. B. Barhorst met een gele Duif, een dier met goede warme gele kleur en aardige rosettekening, ook 1 zg. In de oude dieren 2 fraaie Oud-Hol landse Meeuwen doffer^, vooral de blauw-zilver was een dier van klasse. 2 x zzg. voor J. Kiljan. In de zwarte kleuren 2 x zg. voor S. van Heerwaarden. Bij de Ned. Hoogvliegers 4 x zg voor mevr. B. Barhorst. v.d. Molen. Z.D.H.-NIEUWS Ons eerste elftal is het nieuwe seizoen slecht begonnen, want in St. Maarten werd met 21 van Sint Boys 1 verloren. Het is van onze zijde geen beste wed strijd geworden. Alles ging even traag. De rust ging in met 10 voor Sint Boys, we kwamen weer gelijk, maar moesten toch de meerdere erkennen. TEXELSE BOYS-NIEUWS Boys 1 is in de competitie goed van start gegaan, want boven ieders verwach ting is het met een 52 overwinning op Oudesluis 1 thuis gekomen. Dit is een prima revanche op de nederlaag van 2 weken geleden, Boys. Een omzetting in de voorhoede heeft zeker tot het resul taat geleid. Er werd nu beter samenge speeld en ook werd er beter en meer ge schoten, waardoor het tempo aanmerke lijk sneller werd. Manus deed het prima op de midvoorplaats. Na 8 min. gaf hij ons de leiding. En na een kwartier zorgde hij ervoor dat Oudesluis tegen een 20 achterstand moest opkijken. Hierna werd de Boys-verdediging zwaar op de proef gesteld en deze kon niet verhinderen, dat de rust met gelijke stand inging: 22. De thee had de Boys blijkbaar goed ge daan, want Arie Zevenhoven bracht spoe dig na de hervatting de stand op 32. Door een penalty, wegens ongeoorloofd aanvallen, bracht A. Boogaard met een keihard schot de stand op 42. Oudesluis probeerde nog wel de stand te wijzigen, maar toen Manus no. 5 in de touwen schoot, moesten zij zich toch gewonnen geven. Eindstand 52. Boys 2 bracht het er minder goed af en verloor van Oudesluis 2 met 42. Alhoe wel Oudesluis technisch beter speelde, was deze nederlaag mijns inziens niet nodig geweest. Theo en Kees hielden de bal veel te lang bij zich, waardoor het tempo volledig afgeremd werd. Het plaatsen liet ook zeer veel te wensen over. De verdediging heeft het sterk ge probeerd, doch kon niet verhinderen, dat Oudesluis 4 maal de roos wist te treffen, terwijl daar maar 2 treffers van de Boys tegenover stonden. Vanwege het aanbiddingsfeest zondag a.s. geen programma. OP DRIFT GERAAKTE ENGELSE WEERBALLON BOVEN TEXEL GOED ZICHTBAAR Vele Texelaars kregen maandagavond omstreeks half zeven een in het zonlicht fèl-witte ballon in het oog. Bij navraag bleek men te doen te hebben met een op drift geraakte Engelse weerballon, die van Kardington was komen „overwip pen". Wanneer de ballon lager dan ca. 25 km. zou komen, zou hij voor onze luchtvaart gevaar kunnen gaan opleve ren. Vandaar dat èn Schiphol èn Leeu warden waarnemers in de lucht hadden. VEEL BELANGSTELLING VOOR FUNCTIE TESO-DIRECTEUR Nog dagelijks komen bij het hoofdkan toor van de TESO sollicitaties binnen naar de binnenkort vacerende directeurs- post. Een kleine honderd brieven liggen ter beoordeling, waaronder slechts enkele van Texelaars afkomstig. De aandeelhoudersvergadering, die tenslotte over een benoeming zal hebben te beslissen, zal gehouden moeten worden in het grootste gebouw dat ons eiland heeft te bieden! RECTIFICATIE Elders in dit nummer wordt als vol gende vergaderdatum voor „De Kieken dief" 15 september (morgen) genoemd. Dit is foutief. De eerstvolgende avond wordt gehouden op donderdag 22 sep tember 's avonds 8 uur in het dorpshuis. STREEKONTWIKKELING TEXEL Wij lazen voor U: De Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland, zal in het komende seizoen enkele lezingen verzorgen. De onderwerpen zijn: a. Veiligheid, óók en juist bij elektriciteit b. Strijken en toch niet moe worden; c. Het grote gemak van kleine elektri sche toestellen; d. Goede en gezellige verlichting; e. Meer behaaglijkheid door elektrische verwarming. De lezingen, die niet gecombineerd kunnen worden, kunnen zowel 's middags als 's avonds worden gehouden. Duur van de lezing: ca. 45 minuten vóór de pauze en ca. 30 minuten na de pauze. Kosten: 15,wanneer tenminste 25 personen de bijeenkomst bezoeken. Bij minder bezoekers 25, Wilt U zo vriendelijk zijn de lezingen aan te vragen via de huishoudelijke voor lichting. Enige tegemoetkoming in de kosten kan eventueel verkregen worden. JAARLIJKE RONDRIT VAN KOGER BEJAARDEN Het ligt in de bedoeling om op zondag 25 september de jaarlijkse rondrit voor de Koger bejaarden te houden. De lief hebbers worden verzocht zich op te geven bij de heren N. Schoo, Ruijslaan, of C. Drevel, Strijbosstraat. (Zie advertentie in de courant van zaterdag). FILMNIEUWS DE DOKTER VAN STALINGRAD De bekende Duitse filmacteur O. E. Hasse heeft het als de krijgsgevangen ge nomen hersenspecialist Dr. Böhler verre van gemakkelijk. In een Russisch krijgs gevangenkamp probeert hij met z'n assis tent Dr. Sellnow (gespeeld door Walther Reyer) zoveel mogelijk leed te verzach ten, maar tegenwerking van de vijandige kampleiding en gebrek aan medicamen ten veroorzaken de grootste moeilijk heden. Voor een deel van de kampbevol king kan redding worden gebracht als Dr. Böhler bereid zou zijn het zoontje van de kampcommandant, dat aan een hersentumor lijdt, te opereren. Na een weigering wordt met represailles ge dreigd, naar aanleiding van een in het geheim uitgevoerde, maar verraden, ope ratie. De hersenoperatie gaat door, slaagt schitterend en de film, zou min of meer in een happy ending geëindigd zijn, ware het niet dat de assistent van dr. Böhler verliefd raakt op een Russische dokteres Hoe dat afloopt kunt U zelf gaan bekijken. DE SCHAT DER WATUSI Avontuur en romantiek in het zwarte werelddeel: Harry Quartemain, zoon van de ontdekker van de mijnen van koning Salomo, wil nu zélf op onderzoek naar die mijnen. Ondanks dat hem de trip door het land van de vijandige Kaluana's sterk door zijn vriend Rick Cobb, jager van be roep, wordt afgeraden, wordt de tocht tóch ondernomen. Onderweg redden zij een (natuurlijk mooi) meisje uit de handen van de oor logszuchtige inboorlingen, zij moeten om zich te redden een savanah in brand ste ken, maar ze komen waar ze zijn willen: bij de Watusi's, die zich Harry's vader nog levendig herinneren. Harry gaat van het meisje Erica Nculer houden, Rick blijkt ook verre van onverschillig tegen over haar te staan, dus een van beiden zal ze wel krijgen. Niet alleen dat, ook ie schatten worden gevonden, en dus kan de levensgevaarlijke terugtocht worden aanvaard met prettige gedachten. Aan avonturen geen gebrek. Nederlands nieuws O.a.: Viering van Groningens ontzet, geslaagd concours-hippique! Uniek'trans port van plastic buiten, buizen uit één stuk van 110 meter; Taptoe-Delft 1960, traditionele militaire show op de Markt; Prinses Wilhelmina 80 jaar, terugblik Wereldnieuws O.a.: Overstromingen in India en op de Philippijnen; Zorg voor het wild; Congo: Koning Boudewijn eert gesneuvelde Bel gen; Pan-Afrikaanse conferentie in Leo- poldstad; Demonstraties tegen Loemoem- ba; De Olympische Spelen: Schoonsprin- gen, 100 meter heren; Wintermode van Guy Laroche. TEXELAARTJES Vermist 'n ramlam no 8422 van de markt. C. J Com mandeur, „Marico" Te koop Beckers haardkachel moet gerepareerd, spotprijs J. J. Zegel, Schilderend 114 Wie heeft voor Wim v. d. Linde een stel gebruikte voetbalschoenen, maat 37 te koop. „De Sluftervallei" tel. (02222) 214 Te k. gevr. gele crocussen zift 8 - 9 prijsopgaaf. A. van Strien. Wilhelminalaan 94 Telefoon (02220) 2904 Af te geven krielen, p. stuk f 2,25 per 3 f 6,- Leuk goed. S. Keijser, Beatrix- laan, Den Burg, h?antjes van fokbedrijf Te koop electr. wasmachine, houten kuip. Joh. Witte, de Westen H 90 Te k. 5eenj. kip pen. W. le Noble, Burgvval 13 b Te k. eikenh. lig stoelmet binnen vering kus sens f 20,-, pluche tafel kleed f 20,-, spiegel met eiken lijst f 20 Schilder end 47 Te koop 7.5 ton haverstro. Gebr. Huisman, Kogerstr.85—Jonge vrouw met kind van 6 jaar zoekt plaatsing als huishoudster Br. no. 129 bur. v.d. blad Vrijdag heb ik mijn polshorloge met metalen band verloren Gaarne terug Wim Snoek, Kogerstr. 53 Voorheen en nu hèt adres voor U, Carel Schmidt, uw kleermaker. Boomkampstr., tel. 3615, Alkmaar. Elke week op Texel Klaverjasclub „Texel", Den Burg, vrijdagsavonds 8 uur in het dorpshuis aan Den Burg. Ook nieu we leden welkom. Inplaats van kaarten Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Johanna Jacqueline Joke T. v. d. Vis—de Boer J. v. d. Vis Peter en Erna Houtmanstraat, 17 Oudeschild, Texel 12 september 1960 Met grote blijdschap en dank aan God geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje André die bij het H. doopsel de namen ontving Andreas Maria Nicolaas C. M. Boogaard—Witte H. Boogaard Oosterend O 35a Texel, 12 sept I960 Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje Irene dat bij het H. doopsel de namen ontving Irene Adriana Maria G. M. T. Hin- Koedoder N. P. Hin Hanneke en Jan Texel, 12 sept. 1960 Witte Engel, B 109a Tijdelijk St. Lidwinazie- kenhuis Den Helder Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje Cornelia Lia B Vermeulen—Pool M. Vermeulen Oudeschild, 10 sept. 1960 Van Neckstraat 4 Met grote dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochter tje en zusje Karolina Marianne Karin W. P. Wolse—Eelman G. C. Wolse Piet en Ineke Den Burg, Texel 12 september i960

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2