„Alle 1 te buit LUISTER: EEN KOFFIE-REVOLUTIE! Nieuw: de beroemde 'vacuum-koffie' nu in Nederland, gemalen koffie die verser is dan alle andere! Alle 4 de smaken AH-koffie nu ook in vacuutn-blik Kies uw eigen smaak! Kies uw eigen kleur streeko^^ikkeling Een half uur na het branden luchtledig verpakt door AH "|L V SMAAK KLEUR va^oum. BLIK 2X) GR Woensdag 16, Eierland, Plattelandsvr. Donderdag 17, Den Burg, Fotoclub. Vrijdag 18 en zaterdag 19, De Waal, To neeluitvoering 't Amateurtje. Zaterdag 19, De Cocksdorp, Toneeluit voering SVC. Zaterdag 26, Den Burg, Toneeluitvoering Het Masker. Zaterdag 26, De Koog, Toneeluitvoering De Duinkanters. Woensdag 30, Den Burg, R.K. Vrouwen bond afd. Gilde. December. Donderdag 1, Den Burg, Fotoclub. Donderdag 15, Den Burg, Fotoclub. Dinsdag 20, Den Burg, R.K. Vrouwen bond afd. Gilde Woensdag 2, De Cocksdoip, Plattelands vrouwen. Donderdag 22, De Cocksdorp, Advents- avond voor bejaarden. Donderdag 29, Den Burg, Fotoclub. Januari. Dinsdag 16, Eierland, Plattelandsvr. Vrijdag 19, Den Burg, Plattelandsvr. Donderdag 25, Den Burg, R.K. Vrouwen bond afd. Gilde. STIKSTOF EN WINTERVOER Als we deze twee woorden naast elkaar plaatsen, dan denken wij aan het vol gende. Op het moment zie je op een aantal bedrijven, dat er graskuilen worden ge maakt. Dit moet voor bepaalde veehou ders bijna onbegrijpelijk zijn. Het is op het moment, dat we dit schrijven nl. nog geen twee weken geleden, dat we van verschillende zijden klachten hoorden, dat de grond nog veel te droog was voor een goede grasgroei. En inderdaad was dit op veel plaatsen het geval. De vraag ligt dus voor de hand hoe de veehouders, die op het moment aan het kuilen zijn het klaar hebben gekregen toch voldoende gras te krijgen om één en in bepaalde gevallen zelfs twee graskui len te maken. Naar ik meen is hierop maar één antwoord mogelijk: Deze vee houders hebben een goed gebruik ge maakt van de mogelijkheden, die stikstof geeft. Zij zijn, ondanks het feit, dat het naar de mening van de meeste veehou ders toch te droog was om succes te ver wachten van een stikstofbemesting toch maar door gegaan met het strooien van stikstof. We zouden bijna zeggen: Neem de proef op de som en stap eens het erf op van een collega, die op het moment aan het kuilen is. U zult met practisch 100% zekerheid horen, dat dit een vee houder is, die met de stikstofbemesting boven het gemiddelde ligt. We juichen het toe, dat er op het mo ment enkele veehouders zijn op ons eiland, die er als het ware een soort wed strijd van maken om zoveel mogelijk vee op hun bedrijf te houden en die daarom al durven denken aan een hoeveelheid zuivere stikstof van 200 kg. per hectare. Of met andere woorden een hoeveelheid van 10 baal kalkammonsalpeter per bun der. Dit kunnen we U al wel vertellen. De veehouders, die hiermee bezig zijn heb ben ondanks het zeker voor ons eiland niet overvloedige gras jaar meer dan vol doende ruwvoer voor de komende winter. Dat kan zeker niet van alle Texelse be drijven worden gezegd. Daarom besluit ik dit artikel met de woorden: Veel stik stof betekent veel winter voer! C. v. Gr. FEUILLETON 9. HOOFDSTUK IV. Onder verdenking Nog steeds met diepe fronsen in het voorhoofd, bekeek burgemeester Zwiers- ma Bob Wevels van onder tot boven en richtte daarna zijn vragende blikken op opperwachtmeester Polten. Deze beantwoordde de onuitgesproken vraag, door te vertellen dat hij Bob We vels achter het gemeentehuis had aange troffen en daar hij geen reden kon op geven, waarom hij zich daar ophield en dit bovendien samenviel met de zo juist ontdekte diefstal, vond hij het beter om Bob voor nader onderzoek bij de burge meester te brengen. „We kunnen met deze lopende zaken, en hiermede bedoel ik ook het verdwenen gezin, geen aanwijzing of detail aan onze aandacht laten ontsnappen", zei Polten zelfverzekerd en inwendig verheugd dat hij de burgemeester iets positiefs kon tonen. Burgemeester Zwiersma knikte nadenkend. Hij had achter zijn bureau plaats genomen en speelde doelloos met zijn vulpen. In zijn hart moest hij Pol ten gelijk ge ven. Wat deed die jonge snuiter daar achter het gemeentehuis? Maar was het niet al te ver gezocht om te denken dat hij iets met die diefstal of met dat ver dwenen gezin te maken zou hebben? door HANOL SPOOR. De arrestatie van Bob zou door de fa milie Wevels in de eerste plaats gezien worden als rancune en daar stond hij als burgemeester toch boven. Alle zaken, ook al waren de Wevels erbij betrokken, wil de hij objectief bekijken. Die Bob Wevels scheen zich overigens niet op zijn gemak te voelen. Het was als of hij trachtte ieder geluid van buiten op te vangen. Een zekere gespannenheid viel niet te ontkennen. „Polten, ga nog even controleren of er soms nog meer personen rondom het raadhuis sluipen", verzocht burgemeester Zwiersma", en bel gelijk je collega om een nader onderzoek in de raadszaal in te stellen. Zie je wel, dacht hij, toen hij Bob zag schrikken, er is toch iets wat hem dwars zit en dat is reden genoeg om hem aan een verhoor te onderwerpen. Zuchtend legde hij papier en pen klaar. Het ambt van een burgemeester gaat ook niet over rozen, vooral als de dagelijkse gang van zaken zo radicaal doorbroken werd, als nu hier het geval was. Polten kwam onverrichterzake terug. Zwiersma lette scherp op de reactie van Bob en zag met een zekere voldoening zijn vermoeden omtrent Bob's onrust be vestigd. Hij zag nu diens ogen oplichten. Zo, zo, dat ventje voerde toch iets in zijn schild, of hij heette geen Zwiersma meer. Nu, hij zou het er wel uit krijgen. Een beetje dreigen met het gerecht zou waar schijnlijk geen kwaad kunnen. Hoewel, die Bob was ook geen kind meer en hij maakte een vrij betrouwbare indruk. Maar ja, dat hadden die stadslui allemaal over zich. Die waren zo bedreven in de omgang met allerlei slag mensen, dat ze automatisch overwicht kregen op dege nen, die door omstandigheden minder aan het openbare leven deelnamen. Hij moest zich niet zo vlug laten in palmen door een sympathiek en knap gezicht van zo'n uitgeslapen stadsknul- letje. Ook Polten, die Bob met dreigend- samengetrokken wenkbrauwen zat op te nemen, scheen dezelfde mening te zijn toegedaan. Doch geen dreigende toon,; noch gemoedelijk praatje konden Bob be wegen om te vertellen, waarom hij op zo'n vreemde plaats was aangetroffen. Zelfs de insinuatie van Polten, dat er dan waarschijnlijk wel een „dame" in het spel zou zijn, beantwoordde Bob met zo'n vernietigende blik dat de ondervragers daar niet nader op ingingen. Bob kon een zucht van verlichting bij na niet onderdrukken. Men mocht in geen geval aan het samenzijn met een meisje denken, want als in de toekomst zijn omgang met Marrigje bekend zou worden, dan zou vanzelf ook de conclusie getrokken worden, die hem op dat fatale ogenblik gezelschap hield. Marrigje zou van schaamte door de grond zinken. Wat men ook dacht, dit zou hij haar besparen. Na een ogenblik van stilte vroeg Bob of hij vergunning had om naar huis te gaan. Juist wilde de burgemeester antwoorden, dat hij voorlopig wel gaan kon, toen een blik van Polten hem daarvan terughield. Opperwachtmeester Polten zette de ondervraging voort. „Heb je soms iemand zien weglopen, in de tijd dat je je daar ophield?" Bob beaamde dit. De burgemeester veerde op. „Weet je ook wie het was?" Bob schudde ontkennend zijn hoofd. In de glimp van het lantaarnlicht had hij een slak postuur gezien, hij meende dat de vluchteling een donkere en weelderige baardos had. Burgemeester Zwiersma schoof geïnte resseerd in zijn stoel naar voren. „Je kent toch wel de banketbakker Vrenken?" vroeg hij gespannen. Met een verschrikte kreet vloog Polten overeind. „Burgemeester ik protesteer", bulderde hij en de blik die hij Bob toe wierp was gewoon bloeddorstig. Een ogenblik amuseerde Bob zich met de grote verontwaardiging van Polten. Hij had reeds van meerdere zijden ge hoord, hoe Polten dagelijks zijn ronden zo indeelde, dat hij zich zogenaamd onge merkt enige tijd in de buurt van juffrouw yrenken kon ophouden. Allicht viel daar door haar broer ook onder zijn bescher ming. Natuurlijk viel er aan de integri teit van Pol ten niet te twijfelen, maar nochtans was liefde blind. Wanneer hij zijn eigen hart onderzocht, was hij nu ook in staat om ten koste van zijn eigen goede naam een offer te brengen, terwille van zijn aangebedene. Bob had echter geen zin om een groter offer te brengen, terwille van Poltens verliefdheid. Tenslotte zat hij doodon schuldig al genoeg in de nesten. Wanneer Polten voor rede vatbaar was en hem niet zomaar voor de burgemeester had geleid, dan was die hele affaire zonder verdere stoornis verlopen Dan was hij ook wel niet aan zijn aan zoek toegekomen, maar zijn samenzijn net Marrigje had dan tenminste geen on tijdig einde genomen. Hij kon daarom on mogelijk medelijden voelen voor Pol ten. De vluchteling had werkelijk wel iets weg van Vrenken, maar daar zou hij nooit een eed op kunnen doen en dat zei Bob dan ook tegen de burgemeester. Zwiersma zweeg teleurgesteld en Pol ten keek kwaad broedend voor zich. Bob draaide op zijn stoel. Zou Marrigje naar huis zijn gegaan, of zou ze in de buurt nog op hem wachten? Burgemeester Zwiersma wilde nog een poging wagen om Bob tot openhartigheid te bewegen. Als hij eens open kaart met hem speelde. Verdraaid, ondanks zijn ge heimzinnigheid mocht hij die jongen wel. Zijn intuïtie zei hem, dat Bob poogde om een vriendinnetje buiten schot te houden en hoewel hij het geen stijl vond, voor een Wevels, om voor een vertrouwelijk samenzijn de achterkant van het ge meentehuis uit te zoeken, moest hij het toch waarderen, dat Bob, ondanks de onprettige positie, waarin hij nu ver keerde, geen woord over zijn eventueel gezelschap had losgelaten. De half verwijtende, half boze blik van Polten negerend, vertelde hij Bob van de zo juist ontdekte diefstal van de schilde rijen uit de raadzaal. (Wordt vervolgd) MEDEWERKING GEVRAAGD VOOR HET AGENDABUREAU VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Het winterseizoen staat weer voor de deur. Vele zomergasten hebben het idee, dat de Texelaars des winters een winter slaap doormaken, doch wie in het winter seizoen de weekagenda's van de „Stich- 1ing cultureel werk Texel" doorkijkt en de velerlei activiteiten van het Texelse verenigingsleven in al zijn geledingen overziet, komt wel tot geheel andere con clusies. Tientallen verenigingen verdrin gen zich om bepaalde activiteiten voor hun leden te verzorgen en waar elke ver eniging haar eigen data bepaalt, komt het helaas nog meermalen voor, dat bepaalde verenigingen elkaar onbewust en onge wild concurrentie aandoen, doordat na derhand veelal te laat blijkt, dat twee of meer elkaar schade berokkenende activiteiten op één avond of in dezelfde week plaats vinden. Veelal kan dit voorkomen worden. Het agendabureau van de „Stichting cultureel werk Texel" publiceert wekelijks een overzicht van de haar bekende activi teiten, vooral bedoeld om de Texelaars aan deze activiteiten te herinneren. Daarnaast evenwel worden maandelijks dank zij de medewerking van de pers beknoptere agenda's over een vrij lange periode gepubliceerd, bedoeld om het de verenigingsbestuurders gemakke lijker te maken de data voor hun eigen activiteiten zodanig te kiezen, dat zij geen andere verenigingen schaden. Ook kunnen de verenigingsbesturen tussentijds informeren wat er in een be paalde periode of in een bepaald dorp te doen is. Aldus zijn ongewenste verras singen voor de verenigingen te vermij den. Voorwaarde in dit systeem is even wel, dat alle verenigingen hun vastge stelde data (en eventuele wijzigingen hiervan) regelmatig en zodra ze zijn vast gelegd doorgeven aan de Administrateur van de Stichting cultureel werk Texel, de heer G. A. Oskam p.a. raadhuis Den Burg. Dit kan schriftelijk gebeuren, mid dels kosteloos verkrijgbare en eenvoudig in te vullen antwoordkaarten, dan wel telefonisch (telefoonnummer (02220) - 2141 (tussen 8.00 en 12.30 uur en 13.30 en 17.20 uur). Van alle mogelijke activiteiten van verenigingen (als uitvoeringen, lezingen, ouderavonden, film- en feestavonden, puzzelritten, demonstratie-avonden e.d.) wordt gaarne opgave ingewacht. Natuurlijk kan niet alles zo worden ge past en gemeten, dat men elkaar nimmer in de weg zit, doch in onderling overleg blijkt toch maar al te vaak een redelijke oplossing te bereiken. Bovendien is voor komen nog altijd beter dan genezen! Het is daarom verheugend, dat steeds meer verenigingen het belang van een tijdige opgave aan het agendabureau inzien. Onderstaand vindt U de eerste maand- opgave voor het komende winterseizoen vermeld. De lijst is nog maar bescheiden, maar dat betekent niet dat er nog niet talrijke plannen worden uitgebroed. Helpt U mee dit lijstje te vervolledigen: September. Maandag 19, Zd. Eierland, Aafje Top voor Plattelandsvrouwen. Dinsdag 20, Den Burg, Aafje Top voor Plattelandsvrouwen. Donderdag 22, Den Burg, Fotoclub. Zaterdag 24 en zondag 25, Den Burg, weekend voor het amateurtoneel. Maandag 26, Den Burg, bijeenkomst Cen traal jeugdoverleg Texel. Woensdag 28, Den Burg, R.K. Vrouwen bond, afd. Gilde. Oktober. Zaterdag 1,* Oosterend, Eerste steenleg ging muzieknis. Donderdag 6, Den Burg, Fotoclub. Vrijdag 7, De Cocksdorp, Dr. van Leusen voor Plattelandsvrouwen. Zaterdag 8, Den Burg, Toneeluitvoering St. Jan. Woensdag 12, Den Burg, gezelschap Alex de Haas voor Kunstkring. Donderdag 20, Den Burg, Fotoclub Donderdag 20, Den Burg, bijeenkomst Plattelandsvrouwen. Dinsdag 25, Oosterend, Declamatie van de heer Oosterwelder. Woensdag 26, Den Burg, R.K. Vrouwen bond, afd. Gilde. Woensdag 26 of vrijdag 28, Den Burg, Toneelgroep „De Speelkamer" voor de Kunstkring. November. Donderdag 3, Den Burg, Fotoclub. Zaterdag 12, Den Burg, Toneeluitv. UDI. LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD Pffft... zegt het blik als u het open maakt Pffft... het koffie-sein van deze tijd. Het laat u weten dat u de meest verse koffie hebt gekocht die er ter wereld te vinden is. Want wat betekent dat 'pffft'? Dat het blik luchtledig is. En waarom is dat? Omdat lucht de Grote Vijand is van het aroma. Het tast het aan en breekt het af. Zónder lucht blijft versgebrande koffie eeuwig versgebrand. Altijd 'een half uur geleden gebrand' Een half uur na het branden is de koffie luchtledig verpakt. En...vanaf dat moment staat de tijd stil. Altijd blijft de koffie 'een half uur geleden gebrandGeen wonder dat 30 jDiljoen huisvrouwen in Amerika en Zweden „pffft" prefereren. Haal morgen zo'n wonderbaarlijk 'pffft'-blik 'precisie-gemalen' koffie bij AH. Morgen begint uw koffie-revolutie! Vol-aromatisch Mlld-geurlg Mlld-krachtig Goudmerk Groenmerk Roodmerk Paarsmerk AH-koffie-expcrtsootdekteaieniJn ia ons land 4 groepen koffiedrinkers. Daarom creCerde AH voor alle 4 groepen de juijte melange -«He 4 van de beste boneo gemaakt. Omdat er van de ene soort na eenmaal meer groeit dan van de andere..., daarom en daarom alleen is er verschil ia prijs. AH vacuum-koffie kost tvtlis waar een dubbeltjt meer dan de gewoon verpakte AH koffie maar ts altijd lager in prijs dan elk ander kwaliteitsmerk. Open bet blik als een normaal conservenblik. Sluit bet met bet aroma-verzegelend plasticdeksel dat u gratis krijgt. m Albert Heijn 41. Voor dat Lappie en Jonas er erg in hadden was de jaarmarkt afgelopen. De kooplieden maakten aanstalten om te vertrekken. Het publiek liep nog een oeetje aarzelend rond om daarna ook naar huis te gaan. Eduard kwam bij Jonas staan. „Ga je met mij mee? In Dintelstein is morgenochtend een ont hulling. Waar mensen zijn is het goed zaken doen, vind je niet?" Jonas keek op van dat nieuws. „Goed, ik ben je man", zei hij beslist. Lappie had intussen de mars weer ingeruimd en was naast Jonas komen staan. „Kijk, daar staat mijn autootje...." wees Eduard trots. „Daar mee gaan we naar Dintelstein

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4