rocn /wa in het harL, I w e Hoorneters kunnen er wat van Subsidiëring culturele verenigingen Alweer een week Onze T.V. stelt u tevree Toneelverenigingen krijgen vermakelijkheids belasting terug Zo'n Zuurbrand wordt sneller geblust dan ze gesticht is. V.V.V. TEXEL pèpernLunt ATEKDAG 17 SEPTEMBER 1960 TEXELSE itgcrve N.V. v.h. Lanqeveld de Rooi] Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij n Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 74e JAARGANG No. 7489 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Jannie Lap en Elly Hin aan de start voor de race op (tweedelige) olifanten; Iroor Elly bleek er een tweede prijs in te zitten. AANTAL PERSONENAUTO'S OP TEXEL 1949 - 1959 Gedurende de laatste jaren is het aan tal auto's sterk toegenomen. Op Texel bedraagt thans d.w.z. op 1 augustus 1959 het aantal personenauto's 400. Per 27 inwoners komt dus 1 personen auto voor. In 1949 kwam nog slechts 1 auto per 101 inwoners voor. Met 27 inwoners per auto heeft Texel nog niet het landsgemiddelde, dt 25 be draagt, bereikt. In 1949 bedroeg het landsgemiddelde nog 88. De groei is dus op Texel iets groter geweest. De grootste auto-dichtheid in de Kop van Noordholland wordt aangetroffen in Wieringermeer met gemiddeld 12 inwo ners per auto. In het aanmerkelijk min der welvarende Wieringen bedraagt de autodichtheid de helft: 24. In Den Helder met zijn zoveel grotere aantallen indus trie-arbeiders is de dichtheid het ge ringst: 1335 auto's of per auto 36 inwo ners. Enig idee hoe de auto-dichtheid op Texel zou zijn, indien Texel geen eiland was, kunnen wellicht de aantallen inwo ners per auto voor Callantsoog (15), Wie- ringerwaard (17), Anna Paulowna (22) en Zijpe (23) geven. Deze en andere cijfers zijn te ontlenen aan de Statistiek der mo torrijtuigen, 1 augustus 1959, van het C.B.S. JAN AGTER Een nat pak „zat er ruimschoots in", zo als de jongelui dat plegen te zeggen, maar dat was ook juist de bedoeling. Op de plaat Reijer Dijker en 1de Kok. De eerste werd 2de in de eindstrijd. (Zie verslag en uitslagen pagina 2) Het Centraal bestuur van de Stichting cultureel werk Texel" heeft uit het haar door de gemeenteraad beschikbaar ge stelde „Culturele Fonds" voor het jaar 1960 de navolgende subsidies toegekend: a. aan de bejaardensociëteit Den Burg ƒ100,aan de bejaardensociëteit Den Hoorn 50,aan de dorpscommissie De Cocksdorp t.b.v. de bejaardensocië teit aldaar ƒ150, b. aan de Texelse Sportraad ƒ250,als bijdrage in de kosten verbonden aan de gezamenlijke sportactiviteiten; c. aan het Centraal jeugdoverleg Texel ƒ250,i.v.m. de georganiseerde ge zamenlijke jeugdactiviteiten; d. voor het Contact-orgaan voor zang en muziek en het Contact-orgaan voor to neel wordt voor elk orgaan ƒ250,ge reserveerd voor gezamenlijke activitei ten in deze sector; e. de bij de NATU of het WKA aange sloten verenigingen, die hun hoofd werkzaamheid op het gebied van het amateurtoneel hebben, zullen voortaan de aan de gemeente verschuldigde ver makelijkheidsbelasting ter zake van uitvoeringen in de periode 1 oktober t.m. 30 april van de stichting gerestitu eerd krijgen; f. aan de paardensportvereniging werd voor het onlangs gehouden concours- hippique een risico-reserve toegezegd ten bedrag van 50°/o van een maximaal tekort van ƒ500, g. aan de sportverenging Oosterend een eenmalige subsidie van ƒ1000,i.v.m. de bouw van een kleedlokaal op het sportveld. Voorts werd aan deze ver eniging een rentedragend voorschot toegezegd voor hetzelfde doel van ƒ3000,—. h. aan de S.O.O.S. te Oosterend werd i.v. m. de aanschaffing van stoelen voor de verenigingslokaliteit op de zolder van de o.l. school te Oosterend een eenma lige subsidie van ƒ500,toegezegd, be nevens een rentedragend voorschot van eveneens ƒ500, i. aan de Stichting muziektentcommissie te Oosterend werd i.v.m. de voorgeno men bouw van een muziektent te Oos terend een rentedragend voorschot toe gezegd van ƒ3000, Burgmeester en wethouders hebben voorts na advies van de Stichting cul tureel werk Texel besloten de navol gende subsidies beschikbaar te stellen: 1. de Nutsbibliotheek te Den Burg ƒ120,— 2. de Centrale Vereniging voor Reizende bibliotheken te Amsterdam (voor de Texelse depóts) ƒ180, 3. Kon. Texels Fanfarekorps 393, 4. Fanfarekorps D.E.K. 166, 5. Fanfarekorps Excelsior 191, 6. Fanfarekorps VIOS 133, 7. Muziekver. Havenkanters 177, 8. Voetbalver. Texelse Boys 104, 9. Handbalver. GDS 199, 10. Gymnastiekver. Oosteiend 375, 11. Sportver. Oosterend 70, 12. Sportver. ZDH 379, 13. Sportver. De Koog 56, 14. SVC De Cocksdorp 297, 15. Handbalafd. Sportver. Texel 227, 16. Voetbalafd. Sportver. Texel 152, 17. Volleybalclub Gymn. ver. Texel ƒ125,— 18. Gymnastiekver. Texel 687, 19. De Padvindersgroep De Zwalkers i.v. m. de bouw van een tioephuis, een investeringssubsidie van 750, 20. De Phocakring, startsubsidie 250, En voorts de navolgende exploitatie subsidies: 21. Ned. Herv. Instuif De Koog ƒ150, 22. padvindersgroep De Zwalkers 218, 23. Padvindersgroep St. Jeroen 299, 24. Gidsengroep Marg. Sinclair 461,- 25. Drumband Marg. Sinclair 101,- 26. Ned. Herv. jeugdwerk Den Hoorn 150,— 27. Idem Oosterend 115, 28. Idem Den Burg 112,- 29. Idem De Koog 138, 20. Idem Oudeschild 62, 31. Idem Zuid-Eierland 112, 32. Hobbyclub De Waal 82,— In de vergadering van het „Centraal bestuur" van de „Stichting cultureel werk Texel" werd afscheid genomen van cie heer C. Bremer te Oosterend, die we gens tijdgebrek meende te moeten be danken voor zijn bestuursfunctie. In zijn plaats in intussen door de Commissie van toezicht op de muziekschool benoemd de heer C. G. Drevel te De Koog. De „Stich ting Kunstkring Texel" vaardigde de heer H. Schalkwijk af als lid van het „Centraal bestuur". DOOPSGEZINDE GEMEENTENDAG NOORDHOLLAND Zondag a.s. zal in Oudeschild de inva sie komen van een 800-tal Doopsgezinden uit de provincie Noord-Holland. Dit is op de derde zondag van septem ber 'n jaarlijkse traditie, dat een der ge meenten gastvrouwe is. Dit jaar is dit de gemeente Texel. De gasten komen met een extra boot van plm. 9 uur uit Den Helder en zullen dan met bussen naar Den Burg vervoerd worden. Het oor spronkelijke plan om 's morgens in de Herv. Kerk te Den Burg een kerkdienst te houden en 's middags een lekespel, moest door het veel groter dan verwachte aantal der deelnemers vervallen. Nu wordt de ene helft der gasten in de Doopsgezinde Kerk opgevangen voor de kerkdienst, de andere helft in de Ned. Hervormde Kerk voor het lekespel. 's Middags worden de twee groepen omgewisseld, zodat dan de groep die 's morgens de kerkdienst bijwoonde het spel ziet, en de anderen de kerkdienst bijwonen. In de kerkdienst gaat ds. H. van Bil derbeek voor; medewerking van het kerkkoor uit Wormerveer. Het spel „Elisabeth" berust op histori sche gegevens. Elisabeth Dirksz. werd in 1540 in Leeuwarden als martelares ver brand. Het spel wordt gespeeld door de lekespelgroep der Doopsgezinde Gemeen te Amsterdam. Nog iets over de tijden: Groep groen: 10.30 uur Kerkdienst in de Dgz. Kerk 11.30 - 1 uur Broodmaaltijd 1-2 uur Wandelen in Den Burg 2-4 uur Bijwonen van het spel in de Herv. Kerk. Groep zwart: 10.30 - 1 uur Spel in de Herv. Kerk 1-2 uur Broodmaaltijd 2-3 uur Wandelen 3-4 uur Kerkdienst in de Dgz. Kerk. De deelnemers van de Doopsgez. Ge meente Texel worden verzocht zo moge lijk eerst in de Doopsgez. Kerk te komen voor de kerkdienst en 's middags het spel bij te wonen. Als men zich niet hieraan houdt, loopt men het gevaar, dat er geen plaats over is. Beide gebouwen worden maximaal bezet. BEJAARDENTOCHT DEN BURG EEN WEEK UITGESTELD De Dorpscommissie Den Burg en Om streken, in samenwerking met de Be jaardensociëteit, maakt bekend, dat de tocht voor de bejaarden een week is uit gesteld, dus niet plaats vindt op 27 sep tember, maar op 4 oktober (zoals op de stencils reeds was meegedeeld). HANDELSREGISTER Onder wijzigingen lezen wij deze week Jac. Ie Noble, Den Hoorn 106, Kruide- niersbedrijf en kleinhandel in tot ver bruik bereide tabak enz. Uitgetr. eige naar J. Ie Noble door overlijden. Zaak wordt voortgezet door B. Timmerman, onder eigen naam. Intussen is een nieuwe vacature in het „Centraal bestuur" ontstaan door het vertrek van kapelaan J. H. M. Koopman. Hierin zal door het bestuur van het „Cen traal jeugdoverleg Texel" moeten wor den voorzien. Tot leden van de commissie van toe zicht op de muziekschool werden in voor noemde vergadering benoemd mevr J. Beumkes-Breen te Den Burg en de heer C. G. Drevel te De Koog. De commissie van toezicht op de muziekschool benoem de intussen de heer P. A. Zegers te Den Burg tot haar voorzitter, zulks in de va cature ontstaan door het bedanken van de heer H. A. Elias. t Was weer huilen met de lamp op. Wat de krant schreef deze week. Louter knudde met een rietje. Waar ik in de wereld keek. Kasa-Voeboe en Loemoemba Spelen steeds noq op de hoempa Veel lawaai maar weinig wol. Doch de mens betaalt de tol De olympische spelen-spelers Zeiden Rome weer vaarwel. Wat ons eiqen land presteerde Gaf ons dikwijls kippevel. Maar enfin, nu maar vast pezen Voor het land der Japannezen, Ook al duurt dat nog vier jaar. Maar, wie weet, zijn we dan klaar 't Was geen boter tot de boom toe Wat de klant werd voortgezet Door de marqarinemakers. Dat was lanq niet „je van hét"! Buurvrouw zei: „Het most niet maqge" Maar ik zag de koeien lachen Nu opeens weer haar produkt In de vlootjes wordt gedrukt. En tenslotte, waarde lezer. Hangt ons hele kabinet Aan een zijden totodraadje. Wat een gok blijkt tot en met. Dan maar weer opnieuw beginnen Met een kabinet te winnen. Alles went, dus mij een biet, Al is de Quay de kwaaiste niet. Huib de Rijmelaar. Met een of twee Rennies speelt 't klaar. En op prettige wflze. Deze smakelijke tabletjes gewoon maar laten smelten op Uw tóng - en alle leed is geleden. Prompt. Want niet zodra komt de Rennies-oplossing met Uw speeksel in de maag of alle over tollig maagzuur wordt geneutraliseerd en kan U geen kwaad meer doen. Koop ri pakje Rennies en steek 'n paar bij U. Dan bent U altijd veilig en Uw maaltijd wordt nooit verstoord. Onder 't eten niet, ook niet erna. Alleen maar bij de eerste aanwijzing. Rennies nemen, onopvallend, zonder water of wat ook ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: J, DORRESTIJN, tel. 2455 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) OPTREDEN TONEELGROEP DE SPEELKAMER", 20 SEPTEMBER, GAAT NIET DOOR! De Kunstkring is op ernstige moeilijk heden gestuit i.v.m. de geplande toneel uitvoering door de toneelgroep „De Speelkamer" op dinsdag 20 september a.s, Enerzijds leverde deze datum al moei lijkheden op, nu ook op dezelfde datum de voordrachtskunstenares Aafje Top voor de Plattelandsvrouwen zou optre den, hetgeen voor beide organisaties ern stige bezwaren zou hebben gegeven. Werd hierom een uitstel van de toneel uitvoering al wel nodig, dit blijkt nü noodzakelijk te zijn nu de toneelgroep „De Speelkamer" te kennen heeft gege ven, dat zij niet in staat is het overeen gekomen stuk „De gevaarlijke bocht" van Priestley te spelen, zulks omdat de hoofd rolspeelster in dit stuk Fien Berghegge inmiddels haar relaties met de toneel groep „De Speelkamer" heeft verbroken. Het dagelijks bestuur van de „Stichting Kunstkring Texel" zal nu op korte ter mijn beslissen of een ander toneelstuk van deze groep kan worden geaccepteerd, dan wel of het de voorkeur verdient een andere toneelgroep aan tc trekken. In elk geval zal de toneeluitvoering nu wel niet voor eind oktober a.s. plaats vinden. Het optreden van het gezelschap Alex de Haas blijft onveranderd bepaald op woensdag 12 oktober a.s. in „De Oranje boom". Voor de goede orde zij nogmaals ge- ceptember) het bureau Den Burg voor meld, dat ingaande vandaag (zaterdag 17 drie weken gesloten wordt, dus tot en met zaterdag 8 oktober. Dit houdt ver band met de vakanties van directie en informatiepersoneel. Gedurende deze periode is De Koog voor alle zaken geopend. De administra teur, de heer Dekker, behartigt daarbij uiteraard de directionele aangelegen heden. Wij verzoeken onze leden gedurende de vakantieperiode alle met dringende zaken zoveel mogelijk te bewaren tot half oktober, als onze winterbezetting weer compleet is. V.V.V.-Texel. OVERDENKING: IK KAN NIET GELOVEN Er zijn mensen, die zeggen: „Ik geloof niet". Er zijn ook mensen, die zeggen: „Ik kan niet geloven". Op het eerste gezicht lijkt dat laatste sympathieker. Ik kan niet, druk toch wel uit, dat men zich moeite gegeven heeft, maar dat het niet gelukt is. Een poging dus, zij het dan een meer of mindere, die mislukt is. En wanneer zo iemand iets ergs over komen is, lamenteert hij: „Waar is nu de liefde van God? Hoe kan ik geloven aan een God?" Weer een ander heeft iets verkeerds gedaan. En dan komen onherroepelijk de gevolgen. En dan bidt hij, of God hem bewaren wil voor de schande, het onge luk. Want God kan alles, dus ook de zaak weer rechtmaken. Hij kan immers red den en bekeren! En dan gebeurt dat niet. Onverbiddelijk gaan de gevolgen verder: angst, verachting en straf. Bij zo iemand behoeft men ook niet meer aan te komen om te spreken over de liefde van God. Ja, de lieve God. Misschien hebben wij christenen het wel op ons geweten, dat men zo'n misvormde voorstelling van God heeft. Want wij spreken bij het kleinste ba gatel over de liefde van God als iets, dat blijken moet in ons leven. Als er een God is moet het ons ook goed gaan. Daarvoor moet Hij zorgen. Maar de bijbel kent deze lieve God niet. Wel een God die heilig is. En juist Zijn heiligheid maakt, dat er zonde is. Zonde is geen domheid, één of ander vergrijp tegen de mensen en hun instel lingen, maar een vergrijp tegen Gods heiligheid en wil. Een opstand van ons innerlijk tegen de orde van de Schepper, dat is zonde. God wil dat wij Zijn gebo den houden. Dwaalt niet, God laat niet met Zich spotten. Wat de mens zaait zal hij ook maaien. En dat staat notabene in het Nieuwe Testament, niet in het Oude. En wie zich om God en Zijn gebod niet bekommert, maar wel om de politie en de artikelen van het strafhoek der wet, of om dat wat de mensen zeggen, die moet niet spreken van God, ook niet van de liefde van God. Wie zich niet om God bekommert, moet ook niet denken, dat Hij hem in de npod verlossen moet. God laat zich daardoor niet imponeren en wij kunnen Hem nooit een ultimatum stellen. Alleen degeen, die deemoedig en ge hoorzaam wordt, zich onder Gods com mando stellen wil, hoe het ook gaat, zal het wonder van Gods genade en liefde ervaren. Niet degeen die zijn mond vol vrome praatjes heeft. Neen, slechts hij, die God als de Heer van zijn leven er kent. Die zal ervaren, dat God hem niet loslaat. Want God heeft toch de wereld lief, U en mij. Dat is het evangelie, de blijde bood schap, dat is de jubel der hemelse heer scharen, dat is de jubel van zondaren op aarde. Noodlot, schuld, het kerkhof, heb ben niet het laatste woord. Een veel ster kere, n.l. Jezus Christus, heeft Zijn hand op U gelegd en gezegd: „U bent van Mij. U, die in Mij gelooft". En U kunt verzekerd zijn, dat niets ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods, die is in Jezus Christus. W. A. S. opwekkend, verkwikkend. King pepermunt, een dagelijkse sti mulans wanneer uw lichaam vraagt om energie. U merkt het direct-, na het gebruik van King pepermunt voelt u zich fit. De natuurzuivere WOENSDAG A.S. GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Men deelt ons mede, dat woensdag a.s. geen consultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 sept. op om 6.18 uur en gaat onder om 18.47 uur; 21 sept. op om 6.23 uur en onder om 18.41 uur. Maan: 20 sept. N.M.; 28 sept. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 17 sept. 5.08 en 18.12; 18 sept. 6.23 en 19.18; 19 sept. 7.24 en 20.10; 20 sept. 8.12 en 20.57; 21 sept. 8.57 en 21.37; 22 sept. 9.39 en 22.11; 23 sept. 10.16 en 22.44; 24 sept. 10.45 en 23.14. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1