NeUS Alle perken te buiten kou gevat? Wat met welk onderwijs De schapen op de nationale kleinveetentoonstelling m DAM PO Onze T.V. stelt u tevree verkouden TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 DE WEG OMHOOG Ontwikkeling betekende vooruitgang. Nog geen eeuw geleden had een jongen, die een beroep wilde kiezen, niet veel meer dan enkele honderden mogelijk heden. Ruimschoots genoeg zo op het eer ste gezicht, inderdaad, maar wanneer men talenten, opleiding en aanleg voor de keuze afwoog, viel teveel af om vol doende ruimte over te houden. Toch was het nog altijd meer dan in daarvoor ge legen jaren, toen men doodeenvoudig het beroep van vader koos en aan iets anders zelfs niet dacht. Welk een scala van mogelijkheden vouwt zich nu open voor de jeugdige nieuweling die zich een toekomst wil veroveren. Officieel heeft men 4.260 be roepen geteld, maar binnen die beroepen zijn nog weer 10.000 variaties mogelijk. Een jongen kan vuurtorenwachter maar ook pijpfitter, psychiater en evengoed acrobaat, stuntvlieger of boekhouder worden. Nooit teveel kan men herhalen dat, hoe groot ook het aantal mogelijkheden en hoe krap ook de arbeidsmarkt, de aller belangrijkste voorwaarde voor een vei lige en zekere loopbaan het stevige fun dament van het onderwijs is. Door de rij kere schakering van onze samenleving is de aard van dat onderwijs geheel veran derd. Was het vroeger niet meer dan een middel om via de verkregen kennis in eigen kring te groeien, nu is het een voorbereiding die universeel en daardoor het tegengestelde is: een middel om juist UIT de eigen kring te groeien. Streekmilieu Nog gaat dat laatste niet in alle ge vallen op. Men kan bijvoorbeeld in ons land verschillen waarnemen tussen het geïndustrialiseerde Westen en bijvoor beeld het agrarische Noorden. Naarmate echter de industrialisatie-planning suc cesvoller wordt en het vroegere onder scheid tussen stad en provincie steeds vager, vervallen ook de grootste regio nale verschillen in keuzemogelijkheden. Het is niet meer zo dat een goed mee komende Haagse scholier automatisch ambtenaar of regent en een jongen uit Midwolda op dezelfde automatische ma nier landbouwer of misschien wel vee arts wordt. Wel telt soms het streek milieu nog mee, een factor van groot sociologisch belang, die niet alleen bij onderwijs en beroepskeuze optreedt, maar juist die milieus worden onderling steeds meer gelijk en richten zich naar een landelijk geheel. Voor een belangrijk deel is dat het ge volg van de eerst veel verguisde maar nu in dezelfde mate geprezen kernenpolitiek, die temidden van provinciale bevolkings- agglomeraties fabrieken met alles wat daarbij behoort kantoren, bedrijven voor dienstverlening en nieuwe midden stand neerzet. De grote stad met al haar allures wordt als het ware over het gehele land verspreid. Verschuiving Door een dergelijke spreiding kan op verrassende wijze het wezen van een be paalde streek geheel veranderen, al blijft soms een restje hangen van de vroegere gewoonten en problemen. Het is duidelijk dat de vorm, waarin het onderwijs wordt gegeven, zich daarbij moet aanpassen. Zo kan in een kerngemeente een landbouw school weinig rendement gaan geven, maar daarentegen een lagere en middel- baartechnische school, of zelfs een han delsschool, onmisbaar worden. Het is de taak van de regering deze problematiek van de verschuiving in de hand te hou den en ook van iedere verandering een verbetering te maken. Daarbij wordt de overheid trouwens bijgestaan door een groot aantal semi-overheids en particu liere organisaties, die, al naar gelang hun instelling, ook het bijzondere onderwijs in het oog houden. Op deze manier schakelt het onderwijs over met de vorm waarin de maatschap pij zich manifesteert en hoe sneller dit gebeurt hoe beter het is. Wij hadden nooit ons huidige levenspeil kunnen be reiken zonder ons onderwijssysteem, maar ook omgekeerd hadden wij nooit dat onderwijs gehad zonder de vooruit gang van onze geordende samenleving. Het is de taak van de sociologische we tenschap, die zich ook en vooral bemoeit met onderwijsplanning, deze wisselwer king en het evenwicht daarin in stand te houden. Achterstand Omdat het onderwijs geregeld moet worden en de maatschappij zich automa tisch ontwikkelt, zij het dat die ontwik keling in goede banen geleid moet wor den, spreekt het vanzelf dat onze leer- systemen altijd wat achter de werkelijk heid aanlopen. Deze achterstand is natuurlijk, maar kan evengoed onnatuurlijke proporties aannemen. Velen zijn bang dat iets der gelijks op het ogenblik het geval is. Al sinds de jaren twintig zoekt ons onder wijs naar een vernieuwing. In feite is die echter nooit doorgezet en vooral in za- kenkrmgen ondervindt men daarvan de last. Op het ogenblik is onze huidige mi nister van onderwijs, mr. Cels, druk bezig met zijn ontwerp Mammoetweg de knoop door te hakken, maar of het een Gor diaanse knoop is, zal nog moeten blijken. (Wordt vervolgd) TEXELSE SCHAPEN OP DE BOSSCHE VEETENTOONSTELLING Op deze tentoonstelling werden de volgende Texelse inzendingen bekroond: Rubriek 1: Rammen geb. in 1957 of vroeger: la P. C. Hin; tevens kampioen; lc C. J. Commandeur; ld P. C. Hin. Rubriek 2: Rammen geb. in 1958: 2a G. Eelman Jbzn., 2c K. Zuidewind, 3a P. Brans. Rubriek 3: 1-jarige rammen: lb G. C. Kikkert. Rubriek 5: Ooien met 2 ramlammeren: la G. C. Kikkert; lb C. J. Commandeur. Rubriek 6: Ooien met 1 ooi- en 1 ram- lam: la P. C. Hin. Rubriek 7: Ooien met 2 ooilammeren: la P. C. Hin. Rubriek 8: Viertallen ooien geb. in 1958 of vroeger van één eigenaar: la P. C. Hin. Rubriek 10: Drietallen ooien, geb. in 1959 van één vaderdier: lc Joh. J. Roeper Johzn.; Ie P. Verberne. Rubriek 11: Viertallen ooilammeren van één vaderdier; lb P. C. Hin. S.V. DE KOOG Uitslagen zaterdag jl.De Koog a-Tex. Boys a 50. Programma a.s. weekend: hedenmiddag De Koog a-Oosterend a, 4.00 uur. Zondag: De Koog 1-Zeemacht 2, 13.30 uur. De adspiranten binden de strijd aan te gen Oosterend a. Doe jullie best om de punten thuis te houden, jongens. Het eerste speelt thuis tegen Zeemacht 2, de expert in gelijke spelen, n.l. drie gespeeld en alle drie gelijk. Geef ze nu nul op het request, Kogers, aan jullie de eer. Het ligt in de bedoeling om zeer bin nenkort de jaarlijkse algemene vergade ring te houden. De leden krijgen echter allen nog persoonlijk bericht thuisge stuurd. We rekenen natuurlijk weer op een zeer grote opkomst. Houdt deze avond dus vrij! 19 cent per rol Waarom btram en riiijf door 't leven? Verdrijf Uw Rheasjatische Pijnen met Kruschen Salts. U kunt alleen maar zelf ondervinden, wat Kruschen voor U kan doen. Daar om moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen's vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen, doet 't bloed krachtiger stromen, onzuiverheden wor den uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. BEJAARDENRIT DE WAAL Mede dank zij het prachtige weer op zondagmiddag j.l. is de jaarlijkse bejaar- denrit van De Waal een succes geworden. Het hele eiland, met zijn vele nieuwe wegen is weer eens verkend. Om twee uur vertrok de stoet van 17 luxe wagens vanaf het Dorpshuis „De Wielewaal" in de richting van Den Burg. Via Den Burg, de Dennen naar Den Hoorn en vandaar door de Westen naar Oudeschild, waar de thee genuttigd werd in het Havengebouw. Vlak voor Oude schild verloor de heer Houwing uit De Koog helaas het linkerachterwiel van zijn Volkswagen. De bouten, die niet goed vast gezeten hebben, vlogen in het rond. Deze moesten eerst gezocht worden in het gras. Vier van de vijf kwamen te recht. Het wiel kon weer vastgezet wor den en voorzichtig moest de heer Hou wing Koog-waarts rijden. Door de schok bleek nog wel een en ander vernield te zijn. De heer Houwing mag van geluk spreken, dat dit geschiedde met een ma tige snelheid! De inzittenden van zijn wagen konden in een andere wagen plaats nemen en voort ging het weer. Van Oudeschild naar Oosterend, een rondje om Oost, door Eierland, waar de heer P. Smit zonder benzine kwam te staan, gelukkig vlak bij garage Dros, naar De Cocksdorp en dan naar het vliegveld, waar de koffie reeds klaar stond. De terugtocht werd aanvaard. In De Koog een rondje door het bungalowdorp, over de Badweg en dan langs de pontweg naar Den Burg en vandaar naar De Waal. Om half zeven arriveerde de collonne, onder aanvoering van opperwachtmees ter Stomp bij het Dorpshuis. Mevr. A. Keijser-Zegel had inmiddels de kippensoep klaar en men kon in de gezellig met bloemen versierde zaal aan vallen. De soep smaakte uitstekend. Ook de huzarensla en zalmsla bleken een delicatesse te zijn. De dames, die dit be reid hadden, hadden eer van hun werk. Fruit toe. Een sigaartje opsteken en de gezellige nabespreking begon. Onderwijl vergastten Ineke Plaatsman, Emmy Bakelaar en Ariena Verijzer de aanwezigen op zang en muziek. Alvorens men koffie ging drinken las de heer W. Albers een verhaal voor van Henri Knap. Na de koffie weer muziek van het jeugdige drietal en kwam mees ter wederom met een verhaal, nu van S. Cprmiggelt. Hierna sprak de heer De Wolf namens de bejaarden een woord van dank tot al diegenen die meegewerkt hadden tot het welslagen van deze dag. Hij had enkel woorden van lof. Uiteindelijk heeft heel De Waal meegewerkt aan deze dag. Een ieder heeft zijn financiële bijdrage gele verd, automobilisten stelden hun auto beschikbaar, vele dames hielpen bij de culinaire voorbereidingen en zelfs de jeugd was vertegenwoordigd. Deze drie meisjes kregen daarvoor van meester een plak chocolade, wat zij wel verdiend hadden. Om 9 uur sloot de heer Albers deze dag. Zeer voldaan (men lustte geen slaatjes meer!) en tevreden ging een ieder huiswaarts. INVOER VEE In de maand september werden de volgende aantallen vee ingevoerd: 57 koeien; 48 pinken; 117 graskalveren; 4 nuka's; 1 pinkstier; 1 lam en 2 rammen. 1 beer; 33 biggen; De imposante veemarkthallen te 's Hertogenbosch lenen zich bij uitstek voor een nationale demonstratie, in dit geval voor tentoongestelde schapen. In de achterste grote hal kwamen de 375 schapen prachtig uit. Ten opzichte van de schapenstapel in ons land, die per december 1959 bijna 295.000 stuks en per mei 1960, dus met inbegrip van de lammeren ruim 455.000 schapen is dit getal maar klein. Ook het aantal geregistreerde schapen nog geen 20.000, in ons land is niet zo groot. Toch mag met voldoening vermeld worden dat het mannelijke fokmateriaal voor het grootste gedeelte uit geregistreerde ou ders bestaat, de kwaliteit van de geregi streerde dieren bepaalt dus mede de kwaliteit van de Nederlandse schapen stapel. Uit dit oogpunt bekeken is dit kleine aoch selecte gezelschap van 375 dieren wel belangrijk. Vooral nu de export van schapevlees stijgende is, de prijs daar door oploopt en ook omdat er in de zomer van 1959 door de droogte bij velen de schapen het eerst zijn opgeruimd en men nu beseft bij een gunstige grasgroei wat een schaap betekent op een graslandbe- drijf, komt er uit de kringen van de ex- schapenhouders wederom vraag naar fok- dieren en de praktijk wijst uit, dat men dan graag met betere dieren begint. Export van fokschapen was tot nu toe in 1960 zeer gering. Voor aankopen is dus wel gelegenheid en mede hierdoor op markten en tentoonstellingen zeer veel vraag en terecht, de resultaten zijn finan cieel gunstig te noemen, ook bij de wei- derij. Frankrijk is het land waar de Texelaar veel wordt gevraagd. Ruim 12.000 worden er in geregistreerd verband gehouden, doch op de miljoenen schapen daar is dit getal nog onbelangrijk. Men heeft echter voor de Nederlandse fokresultaten veel interesse, hetgeen in aankopen, doch ook door bezoek aan deze en andere fokdagen tot uitdrukking komt. 's Hertogenbosch gaf ook een zeer gun stig beeld van hetgeen de Nederlandse fokkers wisten te bereiken. De wol-ge- wichten zijn gestegen, de kwaliteit en vooral de geslotenheid, is verbeterd; ook de bevleesdheid en rompdiepte bij de die ren is toegenomen. Vooral bij de 50 één jarige en oudere rammen kwam de uni formiteit naar voren, zo ook bij de yrou- welijke fokdieren van 1 jaar en ouder. De lammeren toonden het minste, vooral door de vele regens zijn de wolvachten, dus de langere wol, uitgewassen en ont vet, de stapeling is daardoor minder fraai en de bovenwol wat dor. Op de provinciale fokdagen bestaat de jury uit deskundigen en inspecteurs uit diverse provincies, zo ook op deze Natio nale tentoonstelling. Een 4-tal combina ties van 2 personen was belast met deze verantwoordelijke taak. Nog meer dan 5 jaar geleden voer de Noordhollandse collectie de boventoon, waarbij de Texelse dieren eveneens het hare hiertoe hebben bijgedragen. Zowel de kampioen ram F 8508 van C. Roeper, Alkmaar, en P. C. Hin, Texel, de reserve-kamp. ram 5091F van P. Kiste- maker, Abbekerk, en het beste 4-tal fok schapen van P. C. Hin kwam uit N.H, In 9 van de 11 rubrieken behaalde N.H. de la prijs, terwijl 27 eerste prijzen, 5 twee de en 2 derde prijzen zijn behaald met 34 inzendingen. Vooral de collectie ram men en ooien vielen op door haar goede type. Ook Groningen kwam best uit, 10 eerste w.o. 2 rammen, 3 tweede en 1 derde. In het bijzonder de ontwikkeling en ook de goede wol toont aan dat de Groningse schapenfokker ervaring heeft in de selectie. De fokkers in Friesland legden beslag op 5 eerste prijzen, waarbij 1 voor een ram, 10 tweede en 2 derde. Overijssel 2 maal la, een succes voor deze provincie, la voor een 2-j. op Texel geboren ram en la bij de 3-tallen ooien van kleine fok kers. Dan Gelderland, vooral de extra ontwikkeling viel op; individueel beste dieren, doch bij het samenstellen van groepen heeft men vooral bij kleine fok kers te weinig keuze. Zuidholland 1 eerste, 7 tweede en 5 derde t.o.v. 5 jaar geleden is de collectie even tegengevallen. Men moet de fokkers mee hebben om een collectie samen te stellen en goed te maken, doch ook dan speelt het weer een voorname rol. Ook de bodem is niet overal voor het houden van schapen geschikt. Het aantal echte fokkers heeft uitbreiding nodig. Noord-Brabant: 2 eerste prijzen; 1 voor een N.H. ram, die geëxporteerd wordt naar Frankrijk; verder 4 derde prijzen. De overige provincies kwamen niet met een eerste prijs uit. Ten opzichte van 1955 is in het bijzon der de uniformiteit van de gehele collec tie opgevallen. Een ondereind was er hoegenaamd niet. De wolkwaliteit was zeer goed, de diepte bij de ooien zowel als bij de rammen was goed. Wel zagen wij gaarne, vooral bij de jongere dieren m het bijzonder bij de schapen met lam meren nog meer gevulde dijen, minder te grote dieren en wat betere koppen. De echte typefouten, zoals vos en grimmel kwamen practisch niet voor met 'n enkel zwart vlekje is practisch geen rekening gehouden. Een delegatie van het Franse en Belgi sche schapenstamboek gaf blijken van belangstelling en toonde zich zeer vol daan over de kwaliteit van het aange voerde materiaal. Ook Duitse schapen fokkers toonden belangstelling en koop lust, in het bijzonder voor de beste om deze bij het kruisen van eigen rassen te gebruiken. De schapenhouders in ons land hebben het gepresteerd om veel goeds bijeen te brengen voor een ander maal is het wel licht gewenst de mogelijkheid te openen om reserve-groepen op te geven. Het uit zoeken dient zo ver voor de dag plaats te vinden en remt even de allerbeste kwa liteit af. Ondanks dit was er veel lof te vernemen over hetgeen de fokkers in ons gehele land hebben aangeboden. Aan hun de eer die hun toekomt. Tijd, geld en moeite heeft het gekost, maar zij hebben eer weten te boeken. C. Roeper JAN AGTER FILMNIEUWS: Zaterdagavond en zondagmiddag een film voor jong en oud: HOPLA CONNY Wie jong is en zich jong voelt, zal deze film niet willen missen. Ja, hopla! Voor Conny, die zingt en danst en als een jonge wervelwind door deze kleurenfilm «•chiet. Belangrijk is dat zij zingt en al haar teen-ager-charme concentreert op schlagers als „Mein Daddy", en het we reldbekende „Diana". Ditmaal is Conny een jongen, die een vriend wil helpen, maar het wordt ontdekt. Zondag- en maandagavond: OPMARS NAAR DE GALG De film „Opmars naar de galg" (Het proces van Neurenberg) trekt opnieuw een bloedgordijn op en de camera's ma ken ons getuigen van het grootste inter nationale proces, dat de wereld ooit heeft gekend. Wij worden opnieuw geconfron teerd met de trieste verschijning van Duitse leiders. Halsstarrige leiders. Op de vraag van de president: „Bekent u schul dig te zijn?" antwoorden ze stuk voor stuk: „Neen". Een documentaire die de weerzinwek kende misdaden en excessen van Hitler's vazzallen meedogenloos toont. In deze film nergens sensatie, maar de werkelijk heid is in beelden vastgelegd. Wereldnieuws O.a.; Koninklijke verloving in België; De verwarrende ontwikkelingen in Con go; Staatshoofden gaan naar de UNO; Studente wordt Miss Amerika; B-47 landt na botsing in Shannon; Baldini wint de landenprijs voor wielrennen. 14. Het lichl bleef op een vermolmde plek van de oude onderkant der heining rus ten. Met zijn vingers kon hij een opening maken en haastig deed hij de lamp uit. Nu moest hij meteen de gelegenheid toch even v/aarnemen om iets naders te weten re komen. Van ganser harte hoopte hij hier, niet gezien te worden. Hij wist best, hoe de mensen over hem en juffrouw Vre.nken spraken, en dit zou olie op het vuur zijn. Voorzichtig g'fuurde hij door het zojuist gemaakte gat en keek tot zijn grote te leurstelling precies tegen een dikke struik aan. Nu hij echter eenmaal be sloten had om achter de heining een on derzoek in te .'Stellen, kon niets hem meer weerhouden. In een van de andere tuintjes vond hij een kist en sleepte die naar de plaats waar hij een gat gemaakt had. Omzichtig peuterend m-aakte hij het gat groter, zo dat er juist een voet in zou kunnen rus ten. Polten hoopte dat de rest van de heining sterk genoeg zou blijken om hem te houden. Hy wenste niet alleen alle gerucht te vermijden, maar vreesde te vens dat -de klimpartij hem een paar ge broken 'oenen zou kunnen ikosten. „Op hoop van zegen" bromde hij en hees zich op. Met langzame bewegingen kwam hij al hogre en hoger, tot zijn ogen net aan de bovenrand waren. Er straalde licht over de binnenplaats. Men was blijkbaar vergeten de buitenlamp uit te draaien, want er bevond zich niemand in de tuin. De bakkerij was ook verlicht, doch ook hier hingen dikke gordijnen voor de ramen. Deze lieten slechts een klein kiertje licht zien. Nu en dan werd vaag een donkere schaduw zichtbaar. Polten kon niet vast stellen of het juffrouw Vrenken was of haar broer. De gordijnen waren te dik om het silhouet duidelijk af te tekenen en met een vertederde glimlach dacht Polten, hoe weinig verschil er was tussen juffrouw Vrenken en haar broer. Als je goed nadacht dan was er wel enig verschil in hun optreden. Vrenken zelf had zich nooit tot een lang gesprek laten verleiden. Hij was altijd zeer kort van stof geweest en scheen een beetje de omgang met mensen te mijden. Op een donkere avond kreeg hij zelfs eens het idee dat Vrenken voor hem op de vlucht sloeg, uit angst om aange sproken te worden. Polten had zich toen tamelijk bezeerd gevoeld. Hij meende juist dat vriend schap met haar broer, zijn kansen bij juffrouw Vrenken zouden doen stijgen. Schouderophalend had hij toen dat vreemde gedrag van Vrenken weer uit zijn gedachten gezet. Nu begreep hij dat dergelijke dingen, bij andere mensen wel enige bedenldngen kunnen oproepen. Waarschijnlijk was het daaraan te dan ken, dat Bob en Marrigje op eigen houtje op onderzoek uitgingen. Het was toch zaak om zich daardoor niet te veel van het kardinale punt, de diefstal, te laten afleiden. Misschien was die Bob Wevels wel zo geraffineerd, dat hij, door de verdenking op andere over te brengen, wilde trach ten, om Marrigje om de tuin te leiden. Je hoorde tegenwoordig zo dikwijls van die stadsjongetjes, die een luxe leventje wil de volhouden, wat het ook kostte, des noods op een oneerlijke manier. Een be trouwbaar voorkomen was nog altijd geen bewijs, dat er ergens geen steekje los kon zijn. Al filosoferend keek Pol ten nog steeds naar de ramen van de bakkerij. Vrenken, of was het zijn zuster, scheen het nog al druk te hebben. Nu ja, de zaak liep goed en al was momenteel de gezindheid van het dorp, tegenover de Vrenkens niet al te vriendelijk, men was nu eenmaal op de enige banketbakkerij in het dorp aange wezen en morgen, als die schilderijen diefstal bekend werd, dan zou men weer iets anders hebben om over te praten en was de zaak van de inwoning wel weer vlug vergeten. Hoewel, dat gezin Dintel kwam ook maar niet boven water. Gekke geschiedenis eigenlijk. Kom, hij stond hier toch ook maar een beetje voor gek. Het zal wel aan de fan tasie van Bob Wevels te danken zijn, dat dat stel hier iets dacht te vinden. Die jon gen had in de stad natuurlijk teveel sen satiefilms gezien. Het rustige leventje hier op het dorp zal hem wel weer gauw in evenwicht brengen. Polten zuchtte. Had hij wel het recht om hier nu van een rustig leventje te spreken? Eerst de verdwijning van dat gezin, toen dat gesprek met juffrouw Vrenken, waarbij men even later een steen door haar ruiten gooide. Nu gebeurde dat laatste al erg gauw in het dorp. Het was zo een van die midde len, die de opgroeiende jeugd dikwijls gebruikte, om hun ergernis te luchten. Wel geen dapper middel, dat moet ge zegd worden en het waren dan ook niet de besten, die tot zoiets overgingen. Niet temin kon iemand, die, om welke reden dan ook, in opspraak was gekomen, er wel op rekenen, dat het een paar ruiten zou kosten. Daarna kwam die diestal en, om eerlijk te zijn, kwam toen zijn politiebloed pas ;n beweging. Dit was werkelijk een mis drijf, dat alle perken te buiten ging. Ver band tussen beide feiten kon hij niet vinden. Het gezin Dintel was een nor maal dorpsgezinnetje geweest. Erg jong nog en vandaar, dat burgemeester Zwiersma en hij zelf ook dadelijk aan een stunt dachten. Een stunt, die de aandacht moest trekken, opdat zij zo vlug mogelijk op normale manier aan een onderkomen werden geholpen. Toen de rechterlijke macht moest wor den ingeroepen om juffrouw Vrenken te dwingen het gezin te laten inwonen, voel de de Dintels natuurlijk niets meer voor samenwoning met iemand, die zo duide lijk tegenstand had geboden. Polten keek bedenkelijk naar de lucht. Het was alsof er weer een bui dreigde. Een windvlaag trok door de struiken. Ja hoor, hij moest maar maken dat hij hier weg kwam. Feller kwam de wind opzetten. Waar schijnlijk zou hij niet eens meer droog thuiskomen. Het ergste was, dat hij nog steeds niet wist in welke richting hij de oplossing van de schilderijendiefstal moest gaan zoeken. Het zou het beste zijn, als hij toch nog eens Bob Wevels aan de tand zou voelen. Tenslotte was Bob op het moment dat de diefstal was ge pleegd, bij het gemeentehuis. Jammer dat burgemeester Zwiersma de naam van Vrenken genoemd had. Er kon zich zo makkelijk een verkeerd denk beeld vasthaken. Dit noemde men een ge tuige beïnvloeden. De wind zette steeds meer op. De eer ste grote regendruppels tikten op de bladeren. Polten veranderde zijn houding, om te trachten weer zo geruisloos moge lijk af te dalen. Een windstoot deed hem de schutting wat steviger vastgrijpen.. Dezelfde windvlaag deed de bakkerij deur openvliegen. Ondanks zichzelf nu weer geïnteresseerd, keek Polten naar binnen. Op hetzelfde moment werden zijn ogen groot van ontzetting. Hij tuimelde achteruit, alsof iemand hem een stomp in de borst gegeven had. Met een klap werd de deur dichtgegooid en snakkend naar adem liet Polten zich zakken en leunde duizelig tegen de schutting aan. Een wild bonzen in hoofd en keel deed hem een ogenblik onpasselijk worden. Met wanhopige blikken zocht hij de bo venkant van de schutting, alsof hij hoop te dat een nieuw onderzoek verandering in het toneel kon brengen, van wat hij zoeven aanschouwde. Minutenlang stond hij daar, zonder zijn razend rondtollende gedachten de baas ie worden. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4