Geen V.G.L.O. op Texel Vakcursus voor de metselaars Eerste openbare les van de muziekschool bijzonder geslaagd heropenen Is alle tarwe met schot verloren Het was donderdagavond in Casino een gezellig samenzijn van leerlingen, leerkrachten en ouders van de Texelse muziekschool. Men heeft kunnen zien en horen, wat kinderen sinds janari 1959 op muziek gebied hebben geleerd. En dat is heel wat. De heer C. Rijf liet de kinderen zingen, muzieklezen, ritme klappen en menige vader en moeder snapte er al niets meer van toen de les nog maar 5 minuten aan de gang was. Dat de direc teur iets met de kinderen weet te berei ken, is deze avond duidelijk gebleken. Burgemeester C. de Koing sprak in zijn openingswoord: Wij zijn met het onderwijs op Texel op de goede weg. Hij betreurde het dan ook dat een meerderheid van de raad zich diezelfde middag had uitgesproken tegen VGLO op Texel. De muziekschool stelt zich ten doel kinderen een goede algemene theoreti sche ontwikkeling mee te geven en we hebben donderdagavond gezien dat dat heel wat zal zijn. De muziekschool bestaat nu uit drie eerste klassen en vier tweede klassen, een blokfluitklas en een fanfareklas. In januari a.s. wordt een aanvang ge maakt met de instrumentale lessen De heer Rijf, die voor deze openbare les, nog even een algemeen praatje hield was van mening dat het kind zelf moet beslissen welk instrument het wil leren bespelen en dat niet vader of moeder dit beslist, of de toevallige omstandigheid dat er op zolder nog een (beste) gitaar ligt. Dat dit voor de ouders financiële verplichtingen meebrengt moet vooraf worden bedacht. Zeven leden van Texels Fanfare assi steerden de heer Rijf en lieten de aan wezigen diverse koperen blaasinstrumen ten horen. De heer Rijf dankte hen voor de medewerking, maar hoopte een vol gende keer gebruik te kunnen maken van zijn eigen leerlingen, die dan de in strumentenparade zouden verzorgen. De heren Rijf en Zegers, voorzitter van de commissie van toezicht, gaven in de pauze en na de les nog vele ouders in lichtingen over de vorderingen van de kinderen en over mogelijke instrument keuze. Het gaat goed met de muziekschool en wij wensen de heer Rijf en zijn mede werkers, ook in het komende jaar, veel succes. JONGENSCLUB BEGINT In De Koog wordt a.s. maandag een begin gemaakt met het Interkerkelijk clubwerk. Om 8 uur kunnen jongens v.a. 15 jaar terecht in het Dorpshuis. Jatry Patat Frites Jatry Hedenmiddag 1 uur wij onze zaak welke is uitgebreid met de nieuwste Patat Frites oven Tegen inwisseling van de bon kun nen de schoolkinderen tussen 1 en 3 uur gratis komen keuren. Jatry Patat Frites Jatry INTERESSANTE LEZING Zaterdag 22 oktober a.s z.al in het Centrum te Oosterend de heer Fortgens, directeur VW Texel, een lezing houden over een gezin in de tijd van de water- ramp in Zeeland. Een ieder is welkom. WAT ZIJN VITAMINES? Het Voorlichtingsbureau voor de voeding meldt: Over vitamines wordt veel geschreven en veel gepraat. Vaak blijkt het aantal verkeerde begrippen en misverstanden erover groot. Daarom zullen we een en ander over deze voedingsstoffen uit de doeken doen. •fr Vitamines zijn geen wondervoedsels, die wij speciaal nodig hebben in geval van ziekte, zwakte of verminderde weer stand. Het zijn stoffen, die voortdurend betrokken zijn bij de normale levenspro cessen (spijsvertering, vorming van lichaamscellen, werking van het zenuw stelsel e.d.). Zij zijn altijd onmisbaar in de voeding en wanneer lange tijd te weinig van bepaalde vitamines wordt opgeno men is dit nadelig voor deze processen. Vitamines zijn geen levende stoffen; we kunnen dus niet spreken van dood gaan" van vitamines. Vitamines kunnen in het laboratorium gemaakt worden, hetgeen voor levende stof nog nooit mo gelijk is gebleken. Vitammes zijn schei kundige stoffen, die, al gaan ze dus niet dood, wel onwerkzaam kunnen worden, b.v. door warmte, inwerking van zuur stof. Niet alle vitamines hebben veel te lijden van verhitting. De vitamines, die voorkomen in melk, eieren, boter, mar garine, vlees, vis b.v., kunnen er goed tegen. Het is vooral het gehalte aan vita mine C (in groente, fruit, aardappelen), dat bij lang bewaren, bij bewaren bij hoge temperatuur en bij verhitten achter uit gaat. In aardappelen en diverse groenten, die op een juiste manier zijn gekookt, en in sommige gestoofde vruch ten kan echter nog veel vitamine C voor komen. Van de meeste vitamines behoeven wij dagelijks maar heel weinig op te nemen, nog niet eens een honderdste van een gram. In onze levensmiddelen komen ook maar zeer kleine hoeveelheden vitamines voor. De omstandigheid dat het vitamine gehalte van onze levensmiddelen zo uit eenloopt is een van de redenen, waarom het gewenst is veel variatie in het menu aan te brengen. ALLE ZWEMMEN IN HET WATER Woensdagnacht om 1 uur werden be woners van De Oranjeboom verrast door een lek in de waterleiding. De kelder on der het toneel stond reeds blank en ook de kleedkamers liepen gevaar. Gelukkig was een loodgieter spoedig aanwezig en kon erger worden voorkomen. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer D. B. Zoete slaagde deze week voor vakbekwaamheid Hovenier. Hij werd opgeleid op de tuin bouwschool te Nijmegen. Het zal niet iedere lezer bekend zijn, dat sinds 1 januari 1959 ook voor het metselaarsbedrijf de ondernemers van metselwerk en onderhoudswerk en in nieuwbouwwerken een vestigings- besluit in werking is getreden. Dit vestigingsbesluit eist, dat metse laars, die een eigen onderneming willen vestigen en aldus het metselaarsbedrijf willen gaan uitoefenen, dit niet zonder meer mogen doen. Zij moeten eerst aan tonen, dat zij voldoen aan de eisen, die daartoe zijn gesteld. Deze eisen zijn een voldoende vakbe kwaamheid, een behoorlijke handelsken nis en credietwaardigheid. Men zal op verschillende wijzen moe ten aantonen, dat men aan deze eisen voldoet. De credietwaardigheid wordt beoordeeld door de Kamers van Koop handel. Voor de handelskennis moet men het zgn. Middenstandsdiploma halen. Ten aanzien van de vakbekwaamheid kan men evenmin volstaan door te zeg gen, dat men een voldoende praktijk heeft gehad en dat men daardoor reeds voldoende vakbekwaam is. Deze vakbekwaamheid zal immers ge test worden door de Examencommissie Vakopleiding Metselaars Patroons van de Nederlandse Metselaars Patroons Bond. Slechts wanneer men met succes door het examen komt, dat door deze Examen commissie jaarlijks éénmaal wordt afge nomen, krijgt men het vereiste diploma en eerst dan kan men een eigen bedrijf vestigen. Het is daarom van belang, dat hierover het één en ander zij verteld, opdat men op de hoogte is van de eisen, die hier worden gesteld. Zoals gezegd, vinden de examens, afge nomen door de Examencommissie Vak opleiding Metselaars Patroons, jaarlijks éénmaal plaats. Door de Examencommis sie wordt geëxamineerd terzake van de kennis der verschillende materialen, die in het metselaarsbedrijf het meest wor den gebruikt, betonconstructies, steen- constructies, gereedschappen die in het metselbedrijf het meest worden gebruikt en de verschillende soorten van bouw- machines. Dit is uiteraard niet alles, waarin de examinatoren van de Examencommissie de kandidaten examineren. Dit alles is reeds voldoende om te laten zien, dat men als jeugdig metselaar ook al heeft men al een jarenlange erva ring in het vak al deze dingen zo maar niet spoorslags weet. Dit is ook in zekere zin goed. Een jonge metselaar weet natuurlijk heel veel van zijn vak af. Maar indien hij een eigen bedrijf wil vestigen, zal hij nog veel meer moeten weten en zal hij ook van de algemene bouw voldoende af moeten we ten, om met succes zijn bedrijf te kunnen voeren. Hij zal dan immers andere men sen op het werk moeten brengen en deze in samenwerking moeten brengen met de andere onderaannemers en de hoofdaan nemers van een bepaald bouwwerk en dan is het alleen maar goed, dat hij vol doende geschoold is. Teneinde de voor het examen vereiste INGEKOMEN PERSONEN A. Th. van der Burg, van Bloemendaal, Sparrenlaan 9a naar de Ruijterstraat 128 Oudeschild; A. v.d. Berg, van Hilversum Ehrlichstraat 14 naar Vogelmient 18 De Koog; Tj. v.d. Galiën en gezin van Stap horst Rouveen a 32 naar Oudeschild, Loodssingel 32; A. v. Dijk ev Room van Den Helder, O van Noortstraat 2a naar Beatrixlaan 92; T. de Jong van Amster dam, Smaragdstraat 19 III naar Beatrix laan 68; J. J. de Mol van Amsterdam v. Woustraat 20 I naar B 67. VERTROKKEN PERSONEN B. Czerepow wv Rosenberg van C 106 naar Herenlaan 29 Zeist; J. H. F. Hopster van H 96 naar Arnhem, Slaakweg 115; G. A. Bakker van H 10 naar Laren Nh. Eemnesserweg 42; J. Siepel van E 32 n. Amsterdam, Kinkerstraat 94 VI; J. Koo- ger van O 129 naar Muiden P. C. Hooft- laan 16; J. v.d. Bout van A. v. Holland- straat 17 naar Schiedam, Wilhelminastr. 8; J. Witte van H 90 naar Beesel Reuver St. Barbarastraat 15a; KI. v.d. K..i en gezin van C 102a naar Amsterdam, Ko- ninginnelaan lllbv; J. de Graaf van H 96 naar Zwaag Keern 478; T. E. Toolens van Kogerstraat 43 naar Den Helder, Huisduinerweg 3; C. E. Pons van Schil derend 128 naar Hilversum, Eikbosser- weg 183; Th. J. M. H. Wanna van Oude schild de Ruijterstraat 128 naar Noord- Scharwoude, Dorpsstraat 24; C. Brands- ma, van Oudeschild de Ruijterstraat 128 naar Noord Scharwoude, Dorpsstraat 24; W. v.d. Kerkhof van Kogerstraat 11 n. Alkmaar, Boezemsingel 65. ZAAK UITGEBREID Oosterend. IJssalon Jatry heeft deze week een grondige verandering onder gaan en als de zaak hedenmiddag her opend wordt is er ook patat verkrijgbaar. Hiervoor heeeft de heer Medema een reukloze bakoven aangeschaft. Als recla me heeft de schooljeugd een bon gekre gen waarop hedenmiddag een portie patat verkrijgbaar is. GEZINSAVOND DE KOOG Evenals in De Waal is het de bedoeling een avond over het gezinsleven te beleg gen in De Koog, en wel a.s. donderdag om 8 uur in het jeugdhuis. Een forum, samengesteld uit personen van verschil lende levensovertuiging, zal daarbij zijn zienswijze aangaande vragen over het ge zinsleven te kennen geven. Ook hier wordt iedereen hartelijk uit genodigd deze gelegenheid aan te grijpen om mee te denken over de kleinste en hechste gemeenschap, die in onze maat schappij bestaat. Het initiatief ligt bij de Hervormde Gemeente. kennis aan de kandidaten te kunnen bij brengen heeft de Nederlandse Metselaars Patroons Bond in samenwerking met de Stichting IVIO te Amsterdam een cursus ontworpen, waarin al deze dingen wor den geleerd en worden bijgebracht. Deze cursus wordt geleid door de Stichting IVIO onder verantwoordelijk heid van de Nederlandse Metselaars Pa troons Bond. De Stichting IVIO is gevestigd aan het Eerste Weteringsplantsoen 68 t$ Am sterdam. Zij, die zich in de toekomst als metse laars-patroon willen vestigen, doen goed zich aldaar voor de cursus aan te melden. Slechts zo kan men in de toekomst met veiligheid de dag- tegemoet zien, dat men metselaarspatroon wordt. Schuif de cursus niet op; indien U vorengenoemd doel bereiken wilt, kan het nimmer te vroeg zijn met de scholing een aanvang te maken. Mr. M. V. van der Woude, Algemeen Secretaris der Nederlandse Metselaars Patroons Bond. Mededelingen van het Rijkslandbouw- consulentschap te Schagen; Door de zeer slechte weersomstandig heden tijdens de oogst, komt er in vrij veel partijen tarwe schot voor. Bij vele landbouwers doet zich nu terecht de vraag voor of deze tarwe nu direkt in de veevoeder-sector moet komen. Alvorens op het schotpercentage dat toegestaan is in te gaan, zullen we eerst de staffelrege- ling laten volgen. De richtprijs is vastgesteld op ƒ31, per 100 kg. bij levering af boerderij (vochtgehalte 17%). Verder is er een staffelregeling op basis van een vergoe ding voor financiering en bewaring van af 0,35 per 100 kg. per maand. Dit betekent, dat gestreefd wordt naar een prijs per 100 kg. (met 17% vocht) bij levering af boerderij van: augustus 1960 29,60 september 1960 29,95 oktober 1960 30,30 november 1960 30,65 december 1960 31, januari 1961 31,35 februari 1961 31,70 maart 1961 32,05 april 1961 32,40 Men tracht dit te bereiken door de handel gedurende een bepaalde periode in de gelegenheid te stellen tarwe ten verkoop aan te bieden aan het Voedsel- voorzienings In- en Verkoopbureau, afge kort V.I.B., gevestigd in Den Haag, Hooftskade 1. Dit zal dit jaar in elk geval plaats vin den in de perioden: 26 september t/m 1 oktober 1960 voor levering in oktober 1960, 19 december t/m 24 december 1960 voor levering in januari 1961; 20 februari t/m 25 februari 1961 voor levering in maart 1961; 24 april t/m 29 april 1961 voor levering in mei 1961. Indien aan de telers, gemiddeld over het gehele land gerekend, niet de in het kader van de staffelregeling geldende prijs wordt betaald, zal de gelegenheid tot verkoop aan het V.I.B. ook buiten deze perioden gegeven kunnen worden. Regeling voor vochtgehalte en schot Door de handel kan bij aankoop wor den gekort in verband met de kwaliteit van de tarwe, bijv. voor een te hoog vochtgehalte en het voorkomen van schot e.d. Het V.I.B. heeft de volgende regeling: tarwe met een percentage schot boven de 15% wordt niet aanvaard. Hierdoor valt deze tarwe buiten de prijsregeling en kan slechts als voedergraan worden ver kocht. Hiervoor is dan ook geen prijsre geling. Is het percentage schot lager dan 15%, dan is het wel consumptie tarwe, maar de handelaar kan een zekere kor ting toepassen. Hiervoor zijn geen alge meen bindende regels gesteld. Door het V.I.B. wordt hiervoor ook gekort, maar groot zijn deze kortingen niet. Toepassing van de korting Een teler, die naar zijn mening teveel voor schot gekort wordt, kan dus wach ten tot het V.I.B. in de markt komt. Door het V.I.B. wordt meestal voor elk procent vocht boven de 17% een korting toege past van 1.2% van de prijs. Een maxi mum-grens voor een vochtgehalte is er niet. De handel kort meestal ook voor een te hoog vochtgehalte; zij is echter niet verplicht de vuistregel van 1.2% korting op de prijs per procent vocht toe te passen. Door het zeer grote aanbod van buiten gewoon natte partijen komt het voor, dat de handel deze partijen weigert. Hier valt niets aan te doen dan te trachten deze partijen zelf ergens te drogen of als vee voer op eigen bedrijf te verwerken. C. Zijdewind. Zondagsdienst Witte Kruis Zr. H. BAARS (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. M. KREUMER, Den Burg (zondag van 9 tot 13 uur) FORUMAVOND OVER GEMEENTE BELEID Burgemeester en Wethouders van Texel delen mede, dat zij voornemens zijn om op dinsdag, 18 oktober a.s. in Oudeschild in samenwerking met de Dorpscommissie gelegenheid te geven tot: het stellen van vragen met betrek king tot het gemeentebeleid, alsmede tot het verzoeken van nadere toe lichting met betrekking tot verschil lende onderdelen van dit beleid. De vragen dienen een algemeen karakter te hebben; op persoonlijke problemen zal in het openbaar niet ingegaan kun nen worden. Burgemeester en wethouders spreken de verwachting uit, dat de vragen een zakelijk en constructief karakter zullen hebben. SCHAAKNIEUWS Uitslag eerste ronde: J. Hooijberg - P. Bakelaar V*-1/* A. Keizer - J. Hoogerheide 1-0 J. L. Veldhuis - A. Terpstra Vï-Vï C. Joustra - J. Doornbos 1-0 C. Schulte - A. Laan V2-V2 GEEN CONSULTATIEBUREAU Belanghebbende moeders wordt mee gedeeld dat a.s. woensdag geen zuige lingenbureau wordt gehouden. OUDE MUNT GEVONDEN Onlangs werd door de heer S. Daalder, Oudeschild, bij Westerslag een Zweedse öre gevonden die stamde uit de tijd van Karei 11 (1660 - 1690) Het penning kabinet te Den Haag spreekt van een waardevolle en belang rijke vondst. De munt was gebruikt als hanger of broche, een edelsteentje was erin verwerkt. KLAVERJASCLUB „DE GRAAF" De stand na 2 weken is: Tj. Huisman - v.d. Molen 13970+4m C. v.d. Hoort - v.d. Molen 13145+4 Echtpaar Bruin 13135 5 A. J. Huisman - Mej. Bagge 12834 6 Van Heerwaarden - Borgman 72591+4 A. Witte - Geurts 11831 3 Hartog - Stobbe 11440 6 Zuidewind - Kiewiet 10841 1 Mevr. Kooy - Kiewiet 10790 1 S.V. DE KOOG Het programma voor dit weekend is als volgt samengesteld: Hedenmiddag: ZDH a - De Koog a 4 uur De Koog b - Oosterend b 4 uur; Zondag Oosterend 1 - De Koog 1 2.30 uur; De Cocksdorp 2 - De Koog 2 2.30 uur. TEXELSE BOYS-NIEUWS Zondag a.s. Koedijk 1 - Tex. Boys 1 Vertrek om 10.30 uur vanaf postkantoor. Boys 2 speelt thuis tegen Helder 4, aan vang 1.30 uur. De junioren spelen he denmiddag thuis tegen HCSC junioren. Dit is een zeer sterke tegenstander. Aan vang 3.30 uur. Boys A speelt thuis te gen Oosterend a, ZONDAGmiddag om 12 uur. B is vrij. Terreindienst K. Graaf en A. Zoetelief. HET AGENDABUREAU VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag, 18 oktober Den Burg, Landbouwschool, lezeing C. Bras over „Waar blijft de winst. Den Burg, Dorpshuis, filmavond Huma- nitas afd. Texel. Oudeschild, Dorpshuis, forumavond. Woensdag 19 oktober Den Burg, Lakeman, Ledenvergadering NOV-afd. Texel. Donderdag, 20 oktober Den Burg, Lakeman, Ledenvergadering Nutsdepartement afd. Texel Den Burg, Landbouwschool, Mw. Vier- kens-Comerell behandelt „Knipkunst" voor Plattelandsvrouwen. De Koog, De Toekomst, Algemene leden vergadering Oranjevereniging. Den Burg, Vergulde Kikkert, fancy-fair R.K. contactraad. Vrijdag, 21 oktober Den Burg, Vergulde Kikkert, fancy-fair R.K. contactraad. Zaterdag, 22 oktober Den Burg, Vergulde Kikkert, fancy-fair R.K. contactraad. Mid. Eierland, Oude school, Bazar Oosterend, „Centrum" lezing door de heer Fortgens over het onderwerp „Van tip tot story". PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 11 uur Ds. Beerthuis 9.45 uur Zondagsschool 19.30 uur Ds P. Lugtigheid, jeugddienst Den Hoorn, 10 uur Ds. P. Lugtigheid De Cocksdorp, 10 uur Ds. Soesan Oogstcollecte Oosterend 9.30 uur Ds. Beerthuis Oudeschild 11 uur Ds. Waardenburg De Koog, 9.30 uur Ds. Waardenburg Gezins-oogst-dank-dienst Gaven kunnen gebrachtworden tussen t4-5 uur in de kerk. De Waal 7.30 uur Ds. Waardenburg Bediening H.A. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur ds. De Lange Oosterend 10 uur en 3 uur Ds. Scholten GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal Den Burg, 10 en 15.30 u. Ds Wielenga DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Da. G. A. Reinhold Oudeschild 7.30 uur Da. G. A. Reinhold De Koog 7.30 uur Ds. H. van Bilderbeek (vervolg van pag. 1) maar, zo gaat de heer Hin verder, daar op die school leerlingen komen uit tal van omliggende plaatsen. Volgens mij, aldus de heer Hin, heeft een dergelijke school op Texel geen reden van bestaan. In diverse streken waar in de loop der jaren een VGLO-school is gebouwd is deze thans Huishoudschool. Om al deze redenen kan ik moeilijk mijn stem geven voor de bouw van een der gelijke school. Een drukfout De heer Van Schoonhoven komt ook even terug op het uitgebrachte rapport van de school in Wieringen. Aan de hand van een gedrukt overzicht is hij het niet eens met het genoemde aantal leerlingen van die school. Heet van de naald wordt Wieringen gebeld en hoort men dat genoemde cijfers wèl juist zijn. Het blijkt een drukfout te zijn.(arme drukker). Begrijpelijk dat de heer Van Schoonhoven zijn woorden terug neemt. Mevr. Koning-Bruin is de eerste die :(naast de voorzitter) een ander geluid laat horen. Men moet thans genoegen nemen met het onderwijs dat er op het eiland is. Maar op veel scholen wordt bijles gegeven (ook onder de normale schooluren), dit is toch een teken dat het kind moet worden bijgewerkt voor ver der te volgen onderwijs. Daarom zou ik gaarne zien dat een dergelijke school zou komen. Mevr. Vrijdag-Keyser is het met de woorden van mvr. Koning niet eens. Zij kan zich niet indenken dat er tijdens de normale lesuren bijlessen worden gege ven. Misschien op een twee-mans-school? Mvr. Koning gaat hier niet op in. Volgens de heer Westdorp wordt de brugklas van de Landbouwschool door een aantal leerlingen bezocht die dit doen als noodsprong. Maar zeker niet verder gaan op de Landbouwschool. Tevens meent de heer Westdorp dat er altijd een groep blijft die de sprong naar een hogere school niet kan maken. Hij staaft dit met persoonlijke ervaring. Ook vindt hij dat de heer Hin het te Texels ziet Daar is de heer Daalder het niet mee eens. Wij moeten dit juist Texels bezien en daarom deel ik het standpunt van de heer Hin. Wij hebben voor een VGLO- school een te smalle basis. Ook volgens mij heeft dit onderwijs op Texel geen levensvatbaarheid. Hierop neemt de Burgemeester het woord en grijpt allereerst terug op het betoog van de heer Hin. Volgens voor zitter zijn er belangrijke elementen bui ten beschouwing gebleven. Alle kinderen van het eiland heb ben recht op goed en voor hen volgbaar onderwijs. Het percentage leerlingen dat een zeker onderwijs niet met goed gevolg kan door lopen bedraagt (enkele laatste jaren) op Texel 47 pet. En als er geen school voor VGLO op Texel komt dan hebben wij toch het genoemde aantal lokalen nodig Dus zijn dezelfde kosten gemoeid. Wij werken voor ieder kind op het eiland en vragen niet wat het kost. Dus financieel zijn er geen hindernissen. Mvr. Vrijdag-Keyser vraagt: Stel dat de school er komt, zijn dan de brugklassen op andere scholen overbodig? Antwoord: Neen, wel zullen kinderen die nu in een bepaalde brugklas zitten, overgaan naar de VGLO-school, omdat zij daar beter op hun plaats zijn. In tweede instantie geeft de heer Hin zijn commentaar. O.a. aan de heer West- dorp over een te groot aantal leerlingen in de brugklas landbouwschool. Dat komt, aldus de heer Hin, dat er ouders zijn die hun kinderen niet naar school in Den Helder willen sturen. Tevens zegt de heer Hin de gang van zaken betreffende behandeling van dit school-probleem niet juist te vinden. Tij dens een bespreking van de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs met de voorzitter zijn Wethouders niet uitgeno digd. De Burgemeester had in deze geen zin zich te verdedigen en wilde gaarne het gesprek in normale banen houden. Hierna komt nog eenmaal de inspec teur van het onderwijs aan het woord. Hij zegt dat een zgn schakelschool op Texel wel mogelijk zou zijn en verge lijkt eveneens Wieringen met het eiland Texel. Het VGLO geeft ook de jongeren kans zich in de middenstandsector te plaatsen. Er zijn gevallen waar leerlingen op genoemde school het middenstands diploma halen. De stemming Acht maal klonk het „TEGEN" en zes maal „VOOR". Na een zeer lang debat was dus het voorstel van een meerderheid in B en W verworpen. Er komt (voorlopig) geen school voor Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs op Texel. Volgens de heer Westdorp, in de rondvraag, hebben de tegenstemmers met hun handelen „de boot gemist". De rondvraag leverde niet veel nieuws. Misschien dat de raadsleden waren uit gevuurd. De heer Beumkes zag graag verbetering in een gedeelte weg nabij Zeewijk. De heer Van Schoonhoven wil- graag in een volgende raadsvergadering het rapport op tafel van de bespreking betreffende het rumoer in De Koog. En tot slot vroeg de heer Westdorp of er een mogelijkheid was, als straks de „Vogelmient" voor andere doeleinde dan voor normaal bewoning zal worden ge bruikt, een zelfde aantal permanente wo ningen kon worden gebouwd. De voorzitter moest helaas meedelen dat er geen volume voor de bouw van 46 woningen zal worden toegewezen. Wel zal dit onderwerp opnieuw bij Ged. Sta ten ter sprake worden gebracht. Om vijf uur sluit de voorzitter deze belangrijke vergadering.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2