CJ.O.T. (toch welvóór recreatie jeugdwerk-consulent een schaap met vijf poten Gezocht lekker en gezond Kon geen eten meer zien Zet niet dooi"! Twaalf bejaarden woningen te Den Burg s t ree komwi kkel mg TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT 74e JAARGANG No. 7497 Maandagavond om 8 uur opende de voorzitter van het Centraal Jeugd Over leg Texel, Ds. A. W. F. Waardenburg, de vergadering der Centrale Raad dezer organisatie, welke gehouden werd in het Waalder Dorpshuis. In het bijzonder kon hij welkom heten Burgemeester C. de Koning en Ds. G. A. Reinhold-Scheuer- mann, de nieuw benoemde Doopsgezinde predikante te Oosterend. Spreker verheugde zich erover, dat de belangstelling voor de vergadering groot was. Uit het verslag van de secretaresse Mevr. E. I. Albers-van Zonneveld, bleek, dat de intresse voor de beide excursies onder leiding van de heer J. J. Sligman, waarbij de weidevogels in Waalenburg en de wadvogels bij De Cocksdorp be zocht werden, niet erg groot was. Door het vertrek van kapelaan J. Koop man naar Enkhuizen moest er een nieu we R.K. candidaat gezocht worden. Met algemene stemmen werd gekozen zijn opvolger, kapelaan IJ. C. Tuijn. Tevens zal kapelaan Tuijn het C.J.O.T. verte- genwoordige in de Stichting Cultureel Werk Texel. Van Doopsgezinde zijde werd voorge dragen als bestuurslid van het C.J.O.T. Da. G. A. Reinhold-Schermann, hetwelk ook met algemene stemmen werd aan vaard. Slechts één vacature blijft nog, die voor het Gereformeerde Jeugdwerk. Het feit, dat er van deze zijde bericht van verhindering deze vergadering bij te wonen, was binnengekomen, stemde de voorzitter toch tot tevredenheid. Immers bleek nu, dat men toch niet geheel afke rig staat van het C.J.O.T. Cursussen De cursussen, welke C.J.O.T. het vorig seizoen heeft georganiseerd, zijn alge meen in de smaak gevallen. Dat blijkt uit het feit, dat er een vervolgcursus wordt gevraagd voor „Sport en Spel". Op 26 en 27 november a.s. zal er een weekendcursus worden georganiseerd in de jeugdherberg „Panorama". De heer Wout Meyer, verbonden aan de Volks hogeschool te Bergen, zal „Muziek en Zang", afgewisseld door spel, bij de cur sisten inleiden. Het blijkt, dat de verga dering instemt met dit plan. Verder zul len meerdere avonden worden georgani seerd betreffende „terreinspelen", waar bij ook aandacht zal worden geschonken aan de „spelleiding". Het volgende punt van bespreking is de begroting 1961. Deze wordt onveran derd aanvaard, nadat de penmngmeeste- resse, Mej. K. Beekenkamp, deze heeft voorgelezen. Recreatie-jeugdwerk-consulent Hierna verleent de voorzitter gaarne het woord aan Burgemeester C. de Ko ning, om de aanstelling van een recrea tie- en jeugdwerk-consulent nader toe te lichten. Al enige jaren, aldus de burgemeester, is het college van B en W ervan over tuigd, dat er op Texel iemand nodig is, die in de zomer leiding geeft aan activi teiten van jongeren. Daarnaast bestaat reeds lang de gedachte dat bij een be volking van 10.000 zielen, waaronder vele jongeren, er behoefte bestaat aan iemand, die leiding geeft en deskundig adviserend optreedt aan Texels eigen jeugd. Dit is een moeilijke combinatie. Op Texel moet nu eenmaal veel gecombineerd worden, daar anders de kosten veel te hoog ko men te liggen. Reeds ongeveer drie jaren zoeken wij naar „het schaap met vijf po ten". Spreker stelt zich voor, dat deze man, in het winterseizoen werkzaam is in het Texels Jeugdwerk, waarbij vooropgezet, dat de zelfstandigheid van de verschil lende organisaties ten volle wordt er kend, terwijl deze functionaris 's zomers in 't vaste vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot Rennies uitkomst brachten. Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen natuur lijke wijze. Door hun weldadige samen stelling neutraliseren ze alle overtollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten op Uw tong! Haal vandaag nog 'n pak Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. werkzaam is als recreatieleider, slechts zijdelings verbonden aan het VW. Het moet mogelijk zijn dat door deze werkzaamheden in de zomer tal van pro blemen voorkomen kunnen worden. Ook op Texel zijn vele moeilijkheden ge weest. Dit is niet op te lossen in één jaar. Pas na enige jaren zal men resultaten zien in de goede richting. Ook deze zomerperiode ligt in de sfeer van het C.J.O.T. Maar vooral in de win ter zal het zeer belangrijk zijn als wij gedurende vijf a zes maanden voor het Texelse Jeugdwerk kunnen beschikken over een adviserend functionaris. De op deze vergadering aanwezigen hebben geen van allen de gelegenheid om alles te doen. Men heeft behoefte aan iemand die eens komt praten, wanneer er bij voorbeeld moeilijkheden zijn, waarvoor men zelf geen oplossing ziet. Wanneer een dergelijk persoon gevon den kan worden ligt het geheel in de sfeer hem te betrekken in het werk van C.J.O.T Wanneer het C.J.O.T., reeds be schikkende over een administrateur, ook nog met een ter zake kundig adviserend functionaris in zee zou kunnen gaan, zou dit een grote stap zijn in de goede rich ting. Het werk in de zomer zou op zo'n ma nier in het jeugdvlak moeten liggen, dat daarbij C.J.O.T. de meeste zeggenschap heeft. Deze gedachte, welke reeds jaren be staat, wordt van verschillende zijden on dersteund. Door gebeurtenissen van de afgelopen zomer blijkt wel, dat het de hoogste tijd wordt, deze gedachte te ver wezenlijken. Wil men inderdaad een „vakman" hebben, dan zijn wij verplicht een „full time job" te creëren. Deze man (of vrouw) moet zich terdege mwerken en ook met de verschillende richtingen samenwerken. Aldus Burgemeester C. de Koning. Naar aanleiding van deze inleiding vroeg Ds. H. van Bilderbeek zich af of de huidige zomerproblemen hiermede geholpen zullen zijn. De burgemeester betreurt het in zijn antwoord hierop, dat men niet enige jaren geleden tot verwe zenlijking is overgegaan. Dan hadden we Een opkomende pijn, gevatte kou of griep xet niet door bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde Sanapirin (Mijnhardt) Koker90en 60 ct FILMNIEUWS Zondag- en maandagavond: „TE JONG VOOR LIEFDE" Dat een schoolmeisje verliefd wordt op een leraar komt meer voor, maar het geschiedt niet dikwijls dat het alles zo in excessen gaat als hier, hoewel, het dient gezegd, de werkelijkheid dikwijls onwaarschijnlijker is dan de stoutste fantasie. Het meisje is in dit geval een vroeg rijp kind met een perverse inslag, vast besloten de leraar, die er niet over denkt op haar avances in te gaan, tot capitula tie te dwingen. Wanneer het niet lukt, weet zij de zaak om te keren en de schijn te wekken of de man heeft haar aangerand. Een strafproces wordt aan hangig gemaakt en als de leerlingen niet en bloc voor de geliefde leraar waren opgekomen en het perfide kind tot be kentenis hadden genoopt, zou het voor dr. Agast slecht zijn afgelopen. Dat is zo ongeveer de inhoud van deze film, die door Alfred Vohrer uitstekend is geregisseerd en waarin Conny Collins een werkelijk voortreffelijke uitbeelding geeft van het kokette sensuele kind, dat nog te jong is om haar daden en de con sequenties daarvan volledig te overzien. Zaterdagavond en zondagmiddag: „TARZAN DE AAPMENS" Een nieuwe Tarzan ontdekt een ge heimzinnige wereld vol avontuur en ac tie. Hij doet het oerwoud met zijn roep weergalmen. Nederlandsnieuws Wielrijders-muziekcorps herrezen; Weg met de droogkap, Rotterdamse coiffeur ontwierp vormvast kapsel; Orgel van de oude Kerk in Amsterdam gestemd. Wereldnieuws Brussel ziet zijn toekomstige Koningin; De UNO-zitting begonnen; Olympische spelen voor invaliden. thans een basis gehad. Nu krijgen we die pas in 1963 of 1964! De heer A. Breet stelt zich voor dat deze man adviserend optreedt wanneer een vereniging met moeilijkheden zit Hij juicht een dergelijk „technisch advi seur" ten zeerste toe. De heer W. Albers en kapelaan IJ. C. Tuijn zien deze aanstelling iets somber der. Deze man moet wel van een zeer bijzonder kaliber zijn, wil hij aan de ge stelde verwachtingen voldoen. Zullen deze verwachtingen voldoen aan de fi nanciële offers welke hiervoor nodig zijn? Zal er voor deze persoon werkelijk werk genoeg zijn in de winter, zodat hij niét na acht dagen duimen zit te draaien, afwachtend of er een vereniging aan klopt? Zij verklaren zich echter wel be reid, mee te werken aan de tot standko- ming van deze functie. Wanneer het bestuur van C.J.O.T. ver klaart, dat zij, na aanvankelijke aarze ling toch wel achter het omschreven plan staat, mede op advies van de heer Peeters, voorzitter van de "Nederlandse Jeugd Gemeenschap, welke veel heil ziet in dit werk, zegt burgemeester De Ko ning toe, dat hij gaarne zal trachten tot aanstelling van een dergelijke kracht, ge- alliëerd aan de Stichting Cultureel Werk Texel, in nauwe samenwerking met het C.J.O.T., over te gaan. Een forum Na de pauze neemt het forum, bestaan de uit voorzitter Ds. H. van Bilderbeek en de leden Mevr. E. I. Albers-van Zon neveld, de heren M. Slijderink, J. v.d. Kerkhof, H. Rugenbrink plaats achter de bestuurstafel, waarna de aanwezigen de gelegenheid krijgen hun vragen en moeilijkheden op hen af te vuren. Ver schillende kwesties van interne aard worden naar voren gebracht en met enthousiasme door de forumleden be antwoord. Eerst om 11 uur kan de voorzitter de ze vergadering sluiten. INTERNATIONALE SPAARDAG Onder tal van name vindt men overal ter wereld onderlinge bankorganisaties, die één ding gemeen hebben. Dat zijn Raiffeisen-beginselen, die hecht veran kerd liggen in hun statuten. Eenmaal per jaar, namelijk op de der de donderdag van de maand oktober, wordt het feit herdacht, dat F. W. Rai- feisen in 1849 zijn eerste onderlinge spaar- en leenbank stichtte. Bij de ruim 1300 boerenleenbanken en Raiffeisen-banken, aangesloten bij de centrale banken te Utrecht en Eindhoven, is momenteel een totaal van plm. f 4.000 miljoen aan spaargelden gedeponeerd, hetgeen ca. 43 pet van het landelijk spaartotaal omvat. Geen wonder, dat ve len de naam „Raiffeisen" in hun gedach ten onmiddellijk verbinden met „sparen". Daarom is het goed, dat juist op deze spaardag (20 oktober) het sparen extra onder de aandacht wordt gebracht. ONDER DE POMP He je ok een goeie maat op je werk? Nou, een reuze Maar als de maat je nou es in de steek laat, wat doe je dan? Dan doe ik net as dinsdag, met dat honde weer, dan span ik bruin er voor! BEZOEK IJSBALLET TE ALKMAAR Woensdagavond zouden ruim honderd Texelaars het ijsballet bezoeken in Alk maar. Door de harde wind was de voor stelling door de politie verboden. De NV TESO heeft de trip donderdag gemaakt, zodat de belangstellenden toch nog heb ben kunnen genieten. cent per rol de medicinale hoestbonbon De woensdagmiddag gehouden raads vergadering, onder voorzitterschap van burgermeester C. de Koning, had een vlot verloop. Na een half uur waren de vijftien punten van de agenda af gewerkt. De rondvraag echter werd verschoven naar de volgende dag, want dan zou de raad weer bijeen komen. Na afloop van deze vergadering heeft DAMNIEUWS „EIJERLAND" Uitslagen van 10 oktober M. P. Reuvers - G. ten Brug 1-1 Jn. v. Loo - P. J. Stolk 0-2 W. Stolk - A. Boon Mz. 2-0 R. Hooijberg - H. Bruining 0-2 Gelukkig was Ten Burg weer present. Hij begon met een puntenverdeling. P. J. Stolk wist de eerste punten binnen te halen. W. Stolk speelt tot nu toe sterk en won opnieuw. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden fruitkistje met. drie gewich ten; goudkleurige damesring met steen waarop afbeelding van een meisjeshoofd, bambi speelgoedbeestje, bruine heren schoen, 2 kaartjes grijze stopwol, wit le deren riem, steeksleutel, korte zwarte regenjas, huissleutel met bandje, paar beige damesschoenen, zwarte gummire- genbroek, band met velg, slinger van landbouwtrekker, benzinedop, rode (ver pleegsters?) want, babyschoen, pet, een schroevedraaier met plastic handvat, wit grijs-zwarte sjaal, dasspeld met rode steen, stofbril voor motor of brommer. Verloren welpenpet, rijwiel tas, klein model geheel nieuwe leren handbal, mo- torstofbrii, portemonnee met ongeveer f 25.-, kinderkruiwagen, goud double oorbel (kegelspiraal), ruigharige herders hond. Het bureau der Rijkspolitie van Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 44. Terwijl de drie vrienden bezig waren uit te stappen, werd de deur van het huis opengegooid en kwam een vreemd uit ziend mannetje naar buiten hollen. „Hallo Eduard! Fijn, dat je er bent.... ik heb in spanning op je gewacht!" Eduard schudde de hem toegestoken hand en zei: „Dit zijn twee vrienden van :ne, mogen zeker wel blijven slapen, is 't niet?" De vreemde figuur, Bikkel ge naamd, knikte instemmend. „Ruimte ge noeg in mijn huis, hoor Eduard.En, hoe is 't. Heb jeMaar hij werd in de rede gevallen door Eduard die luid zei: „Help even Bik, we kunnen straks wel praten. Prof. W. Bruin, een uiteenzetting ge geven (in besloten zitting) over het uit breidingsplan. Het derde agenda punt betrof een voor stel van B en W inzake hogere classifica tie voor enkele functionarissen. B en W willen namelijk de minister van binnen landse zaken en Ged. Staten met de mees te klem verzoeken te willen bevorderen, dat deze gemeente voor toepassing van de bezoldigingsregelingen voor burge meester, secretaris, ontvanger, le ambte naar ter secretarie en hoofd van gemeen tewerken, ingaande 1 juli wordt inge deeld in de klasse van 12.000 tot 14.000 inwoners. Volgens B en W is het nu de juiste tijd voor dit verzoek, daar Texel thans in de derde gemeenteklasse is opgenomen. De ze veranderde classificatie is niet alleen van belang voor het bedrijfsleven maar tevens voor premieregeling woningbouw. De raad gaf haar toestemming tot het richten van een dergelijk verzoek bij ge noemde instanties. Mevr. Koning-Bruin maakte de opmerking dat zij het jammer vond dat het hier alleen de top-funtio- narissen betrof en de arbeider er niet bij betrokken was. Ook de heer Daalder was deze mening toegedaan. Burgemees ter De Koning was er van overtuigd als de mogelijkheid er zou zijn dit ook voor de arbeiders zou worden aangevraagd. De heer Daalder vond dat de ULO- scholen (landelijk) maar stiefmoederlijk worden bedeeld. Op Texel krijgen de la gere scholen per leerling f 65. en de ULO per leerling f48.-. „Is de een nu zo zui nig, of de ander zo royaal?" Aldus de heer Daalder. De voorzitter: Wij zullen door afdeling onderwijs een scherpere analyse laten opstellen. De voorgestelde wijzigingen in de be groting van de Sociale Dienst, Gemeen tewerken en Gemeente, werden, na enke le verklaringen, goedgekeurd. 12 bejaardenwoningen In verband met de bouw van de 12 be jaardenwoningen kon de voorzitter mee delen dat spoedige goedkeuring kon wor den verwacht. De heer Westdorp vroeg of er al iets bekend was van de toewij zing voor 1961. Dit was niet het geval. „Deze opmerking", aldus de voorzitter, „is misschien aanleiding bij bevoegde in stanties aan te kloppen om een hogere toewijzing." De leden van de raad werd voorge steld voor deze woningen een crediet verhoging aan te vragen; beschikbaar gesteld is f 147.012, B en W willen een verhoging aanvragen tot f 160.206.- De heer Daalder vraagt waarom deze aan vraag nodig is. „De tekening is o.a. ge wijzigd." De heer Daalder krijgt de toe zegging dat de leden van de raad een resume zullen ontvangen inzake deze crediet aanvraag. Nog dit jaar zal er een aanvang met de bouw van genoemde woningen worden gemaakt. HANDELSREGISTER Onder-nieuwe inschrijvingen lezen wij: Fa. Koorn en van Strien, Den Burg, Kogerstraat, Bloembollenkwekerij. Ven. G. Koorn '(Hv) A. van Strien (Bep. Bep.) C. Zandstra-Kooy, Bergen, Breelaan 53. Aannemersbedrijf van grondwerken. Eig. Mw. C. Zandstra-Kooy, De Koog, Vogelmient 3. BEMESTINGSTOESTAND VAN DE GROND EN DE GEZONDHEID VAN HET VEE Op uitnodiging van de Coöp. Aankoop- vereniging „Texel" en de afd. Texel van de Coöperatie van de L.T.B., hebben de heren dr. Grashuis en ir. Donker van „De Schothorst" enkele dagen geleden een bezoek gebracht aan Texelse bedrij ven, die met moeilijkheden bij het rund vee hebben te kampen. Het bezoek werd meegemaakt door een aantal Texelse veehouders. Wij stellen ons voor, dat over dit be zoek van andere zijde nog wel het een en ander zal worden gepubliceerd. In verband met enkele opmerkingen van dr. Grashuis leek het ons echter goed enige dingen onder de aandacht van de Texelse veehouders te brengen. Het eerste, dat ons tijdens dit bezoek weer is opgevallen is, dat dr. Grashuis een zeer nauw verband legt tussen de bemestingstoestand van de grond en be paalde verschijnselen bij het vee. Dr. Grashuis is vooral door het zgn. Bodem- Plant-Dier-Onderzoek, dat o.m. in de omgeving van Woudenberg is uitgevoerd tot deze conclusie gekomen. Eén van de zaken, waarop dr. Grashuis in het bijzonder de aandacht vestigt, is het gevaar van een te hoge pH (zuur graad) van de grond. Het gevaar dus van het gebruik van te veel kalkhouden- de meststoffen. Door de hoge pH wordt nl. de kans voor het optreden van diverse gebreksziekten, die zich veelal uiten in kleur van het haar en afwijkende been standen aanmerkelijk groter. Veel voor komende gevolgen van een te hoge pH zijn naar het oordeel van dr. Grashuis het optreden van kopergebrek en man- gaangebrek. Naast afwijkende haarkleur en beenstanden hebben de genoemde gebreksziekten vrijwel altijd tot gevolg, dat er moeilijkheden optreden bij de be vruchting. Wat is nu de oorzaak van het voorko men van veel percelen met een te hoge pH van de grond? In de eerste plaats is er de mogelijkheid van de natuurlijke kalkrijkdom van de grond. Op ons eiland 's dit vooral het geval in de nieuwere polders. De pH is hier dus van nature hoog en het is niet zo gemakkelijk dit te veranderen. Uiteraard gebruikt men hier geen kalkhoudende, maar overwegend zure meststoffen, maar ook dan is het nog een kwestie van jaren voordat de pH het gewenste niveau heeft bereikt. Daar komt nog bij, dat een zure meststof als zwavelzure ammoniak ook niet onbe perkt kan worden gebruikt, omdat dit weer andere gevaren oproept. Er zijn op ons eiland echter ook een groot aantal percelen, die zuiver als ge volg van een bepaalde bemesting een naar het oordeel van dr. Grashuis te hoge pH hebben gekregen. Wij stellen ons voor, dat dit vooral bewerkt is door de diverse kalkmeststoffen en slakkenmeel. En in dit artikeltje willen wij zeer bij zonder wijzen op de laatstgenoemde meststof. Het blijkt ons nl. telkens weer, dat het ook voor landbouwers, die aan de hand van het resultaat van grondonderzoek het advies krijgen om als fosfaatmeststof superfosfaat te gebruiken zeer moeilijk is om van hun „oude liefde" slakkenmeel af te stappen. Hoewel wij overtuigd zijn van de grote betekenis van slakkenmeel als fosfaatmeststof menen wij toch, dat het onjuist is in gevallen, waarin de pH te hoog wordt van deze meststof gebruik te blijven maken. Een ander punt, waarop dr. Grashuis weer eens de aandacht heeft gevestigd is het reële gevaar van een overmatig goede bemestingstoestand. Er zijn ook op ons eiland een vrij groot aantal percelen, waar meestal als gevolg van een te royale bemesting te hoge kali- en fosfaattoe standen zijn ontstaan. Op één van de bezochte bedrijven kreeg de veehouder van dr. Grashuis de opmerking te horen, dat hij zijn geld beter gebruiken kon om voor zijn vrouw een bontmantel te kopen dan dit nog langer te besteden voor aankoop van kali- en fosfaatmest stoffen. Het is zo langzamerhand wel bekend, dat een te hoge kalitoestand een groot gevaar voor het optreden van kop- ziekte betekent. Dat ook te hoge fosfaat- cijfers nadelig zijn voor de gezondheid van het vee is minder bekend, maar blijkens het oordeel van dr. Grashuis evenzeer een werkelijkheid. Grondonderzoek Het feit, dat er ook bedrijven voorko men, waar een minder goede fosfaat toestand eveneens nadeel oplevert voor de gezondheid van het vee, onderstreept nog eens de noodzaak van regelmatig grondonderzoek. Dr. Grashuis merkte dan ook op, dat zijn bezoek aan de bedrijven in veel ge vallen tot gevolg had. dat de veehouders nog weer meer overtuigd raakten van de waarde van grondonderzoek. En wij kun nen dit volledig begrijpen. U weet toch, waar U voor het nemen van grondmonsters op Texel tereoht kunt? De monsternemer J. M. Witte, „Agnes", Kogerweg B 173 Den Burg, en ook de assistenten nemen Uw opdrachten graag aan. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4