Programma voor de Wadden conferentie op 8, 9 en 10 november op Texel Interessant winterprogramma van het Nut st ree konwyi kkewng KOGER JEUGD KAN WEER INSTUIVEN Zondagavond om half negen gaan de deuren van het Jeugdhuis weer open. De jeugd kan weer „instuiven" en haar activiteiten ontplooien. INSTUIF TE DEN HOORN Zondagavond Instuif in „De Wald hoorn" van 7.30 tot 9.30 uur. Toegang voor alle jeugd, die de lagere school doorlopen hebben. SPREEKUUR DIRECTEUR MUZIEKSCHOOL De heer C. Rijf, directeur Texelse Mu ziekschool, houdt maandag van 1.30-3.30 uur spreekuur in het gemeentehuis. Ouders, die de heer Rijf over de gang van zaken op de school willen spreken kunnen van deze gelegenheid gebruik maken. COCKSDORPERS GAAN ZINGEN Maandagavond worden zangliefhebbers en natuurlijk liefhebsters verwacht in de zaal van de heer S. Nota. Onder auspi ciën van de Dorpscommissie wil men ko men tot het oprichten van een zang vereniging. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 oktober op om 7.19 uur en gaat onder om 17.30 uur; 26 oktober op om 7.24 uur en onder om 17.24 uur. Maan; 27 okt. E.K.; 3 nov. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 22 okt. 9.54 en 22.20; 23 okt. 10.26 en 22.53; 24 okt. 10.57 en 23.24; 25 okt. 11.29 en 23.59; 26 okt. 12.01 en 27 okt. 0.39 en 12.35; 28 okt. 1.22 en 13.30; 29 okt. 2.38 en 14.59. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. INGEKOMEN PERSONEN Johannes J. Jongedijk (en gezin) van Zaandam, salonwagen aan de Zuiderval deurstraat naar Den Burg, Waalderstr. 25; Johanna B. Mannessen van Apel doorn, Morellenlaan 26 naar Witte Kruis- laan 19; Jeannette Hol, van Apeldoorn, Morellenlaan 26 naar Den Burg, Witte Kruislaan 19; Berber Laanstra, van Achtkarspelen, Harkema-Opeinde 503 naar Wilhelminalaan 4, Den Burg; Cor nells P. de Haan, van Wervershoof, S. Koopmanstraat 193; Aaltje Kattenborg, van Amsterdam, Nic. Beetsstraat 114 III naar Beatrixlaan 68, Den Burg; Theunis W. de Jong, van Den Helder, Dahlia straat 88 naar Den Burg, Weverstr. 59; Cornells Kuip, van Beverwijk, Romer- kerkweg 2 naar H 102. DAMNIEUWS „EIJERLAND" Uitslagen van 17 oktober: W. de Bloois-R. Hooijberg 20 Jn. v. Loo-A. v. Hoorn 20 A. Boon Mzn.-P. de Bloois 02 J. P. Stolk-W. Stolk 2—0 G. ten Brug-H. Bruining 20 R. Hooijberg verkeek zich bij een slagzet, terwijl A. v. Hoorn zijn eindspel foutief behandelde. Voor beiden verlies. A. Boon Mzn. speelde prima maar zag de remisekansen over het hoofd. W. Stolk accepteerde een „weggever tje" van zijn zoon, wat verlies voor hem betekende. G. ten Brug sloot een solide partij met winst af. Elders in dit nummer vindt U een op gave van het programma, dat is opge steld ter gelegenheid van de 15de Wad denconferentie, die op dinsdag 8, woens dag 9 en donderdag 10 november op Texel wordt gehouden. Het is zoals gebruikelijk een uit voerig programma geworden, waarin aandacht is besteed aan velerlei ge- spreksmogelijkheden, maar waarin ook plaats is ingeruimd voor een aantrekke lijk damesprogramma en een feestelijke slotavond.. Voor zover er plaatsruimte is kunnen ook die V.V.V.-leden op Texel, die niet optreden als gedelegeerde voor een standsorganisatie, de conferentie als be langstellende bezoeken. Daartoe is gelegenheid op de eigenlijke Waddenconferentie, die op de woensdag morgen wordt gehouden. Mén kan als belangstellende Texelaar ook de gehele conferentie bijwonen (in clusief de lunch, diner en feestavond) tegen betaling van ƒ10,per persoon, maar deze mogelijkheid is uiteraard be perkt. Aanmelding hiervoor kan geschieden bij de V.V.V.-Texel in Den Burg. Zodra een goed inzicht is verkregen in het aantal deelnemers zal voor de inwoners van Texel tegen billijke prijs een aantal kaarten voor de feestavond op woensdag beschikbaar worden gesteld. Mededelin gen hierover volgen nog. Na het opgewekte woord over de Wad- denconferentie even een babbeltje dat ons een beetje bedrukt. De V.V.V.-Texel heeft onder de leden nog vorderingen uitstaan voor een be drag van ƒ800,aan advertentie en van ƒ1.200,aan lidmaatschapsgelden. Ko men deze bedragen thans niet vlot bin nen, dan loopt (zoals vorig jaar een keer het geval is geweest) de betaling van de salarissen gevaar. Dat is ronduit de waarheid. En dat teiwijl het personeel van de V.V.V. op dit ogenblik heus niet in een winterslaap verzeild is, maar ber gen werk verzet om de Waddenconferen tie grondig voor te bereiden. Wij rekenen op Uw medewerking. En mocht U menen, dat er in de nota een onjuistheid schuilt, kom dan even bij ons langs opdat de zaak onderzocht kan worden. In een enkel geval hebben wij al weer tot dwangmiddelen de toevlucht moeten zoeken, en dat blijft immer een onsym- pathieke mogelijkheid, zeker als Q~v zoiets uiteindelijk weer leidt tot W royement en dergelijke. -ET V.V.V.-Texel. Dinsdag 8 november I960: 15.00 uur Verwelkoming van de deelne mers in Oudeschild door het College van Burgemeester en Wethouders van Texel en door een hoofdbestuursdele gatie van de V.V.V.-Texel. Onmiddellijk na aankomst geeft de Margaretha Sinclair Drumband bij gunstig weer een korte begroetings taptoe op het haventerrein van Oude schild. 15.30 tot 16.30 uur Verzamelen van de deelnemers in Hotel „De Oranjeboom" 16.30 tot 17.30 uur Officiële ontvangst door het Gemeentebestuur van Texel in de Aula van de Dr. Jac. P. Thijsse- school. 20.30 uur Ledenvergadering van de Waddenfederatie in de achterzaal van Hotel „De Lindeboom-Texel" in Den Burg. 20.30 uur Sectievergaderingen in Den Burg: it sectie-Gemeenten in de Raadzaal van het Gemeentehuis; it sectie-Politie/Justitie in de achter zaal van Hotel „De Zwaan"; it sectie-Vervoer/Verkeer in de eetzaal van Hotel „De Zwaan"; it sectie-Middenstand in de middenzaal van Hotel „De Graaf"; it sectie-Kamperen in de achterzaal van Hotel „De Graaf"; it sectie-Horeca in de voorzaal van Hotel „De Oranjeboom". Woensdag 9 november 1960: 9.00 tot 12.00 uur Waddenconferentie in de „Casino"-zaal te Den Burg. 12.00 uur Vertrek met bussen van de Groeneplaats naar De Koog, waar in „Het Witte Huis" een koffiemaaltijd zal worden geserveerd. 14.00 uur Eventuele voortzetting van de Waddenconferentie in de „Casino"- zaal in Den Burg. Voor het geval voortzetting niet noodzakelijk is, zal de Haagse cineast Reinier Meijer (de maker van de toeristische film voor Arnhem en Amsterdam, en thans doende in opdracht van T.E.S.O. met de vervaardiging van een nieuwe Texelfilm) een filmprogramma ver zorgen onder het motto: „Oud-en- nieuw in de toeristische film". S.V. DE KOOG Programma voor dit weekend: Vandaag: De Koog a-Texel a, 4.15 uur; De Koog b-Tex. Boys b, 3.00 uur. Zondag: De Koog 1-Succes 4, 1.30 uur; HRC 7-De Koog 2, 2.00 uur; vertrek boot 11.00 uur. De algemene jaarlijkse ledenvergade ring is vastgesteld op woensdag 26 okto ber a.s. om 8.00 uur in het Witte Huis. De leden hebben allen persoonlijk bericht gehad. We houden ons aanbevolen voor een grote opkomst!! S.V.O.-NIEUWS De welpen gaan hedenmiddag met de b-adspiranten mee naar Den Burg. Wel pen spelen om 2 uur tegen Texel-welpen, om 3 uur SVO b tegen Texel b. Op ons eigen terrein SVO a-ZDH a. Oosterend 1 gaat naar Den Helder naar WGW. Vertrek boot 11 uur. Allen op tijd. Onze toto-administrateur verzocht ons het volgende mede te delen. Donderdag avonds pools inleveren tussen 8 en 9 uur. Maak er geen slechte gewoonte van door om 10 uur nog eens even te gaan inleve ren! Om 9 uur sluit de inlevering onher roepelijk en kan Uw pool niet meer mee! Zijn er nog mensen die mee willen spelen, laten die zich even opgeven. In Oosterend en De Waal worden de formu lieren bij U thuis afgehaald. SPORTNIEUWS S.V.C. Hedenmiddag speelt SVC a uit tegen Tex. Boys, aanvang 3 uur. Het 2de gaat op bezoek bij WGW 4, aanvang 2 uur op het b-terrein. Het eerste krijgt Flevo op bezoek. F. heeft de leiding in deze afd. en dit zegt genoeg, jongens. Speel allen voor wat je waard bent en probeer de punten thuis te houden, aanvang half twee. We reke nen voor deze wedstrijd op een record aantal bezoekers, dus stel hen niet teleur. SCHAAKNIEUWS Uitslagen van deze week: J. L. Veldhuis-A. Laan V*V2 P. Bakelaar-C. Joustra 01 A. Keizer-J. Doornbos 10 A. Tenpstra-J. Hoogerheide 10 KLAVERJASCLUB DE DOORMARS De stand na de derde competitieavond: (resp. punten, marsen) Grootjes-Dekker 20561 8 Dames Sikkeleras-Dogger 19526 10 Blom-Kalverboer 19300 6 G. v.d. Meer^Stolk 19287 9 Mevr. Krijnen-Barhorst 19202 9 J. D. Koning-D. Backer 18872 7 Mej. Joop Westdorp-P. Schagen 18748 8 Kleve-Dekker 18695 4 Echtpaar Vlas 18451 6 D. Westdorp-J. Koning 18300 7 J. van Sikkeleras-J. Kuiper 18218 8 Dootjes-van Sijp 18139 5 Vos-Eelman 17994 4 S. HemelrijknD. Hemelrijk 17983 5 Bekkers 17976 6 Hoep-S waerts 17667 4 De Jong-B. de Jong 17440 2 Mevr. Hemelrijk-K. Vlas 17175 5 J. P. Burger-J. van Sikkeleras 17101 5 S. Kuiper-A. Schagen 17059 5 Echtpaar Vondel 17042 3 Echtpaar Vermeulen 16750 1 A. Kuiper-E. Westdorp 16290 2 P. de Brok-H. Groen (lstc partij) 6772 7 J. Anker (2de partij) 6612 4 15.30 tot 18.00 uur Vertrek met bussen van de Groeneplaats voor een excur sie langs een aantal moderne bunga- lowbedrijven. Op het programma staan: Bungalowbedrijf Venneman; Bunga- lowbedrijf „So What" (R. Veenstra) en Bungalowbedrijf „De Turkse Tent" (Stichting Vakantieverblijven). 19.30 uur Conferentiediner in Hotel „De Lindeboom-Texel". 21.30 tot 01.30 uur Feestelijke slotavond in de grote zaal van Hotel „De Oran jeboom" te Den Burg. Donderdag 10 november 1960: Met de boot van 10.30 uur zullen de conferentiegangers het eiland verlaten. Om 10.00 uur vertrekken yan het par keerterrein aan de Dorpsstraat te De Koog extra bussen om de deelnemers die in De Koog verblijven op te halen voor de boot van 10.30 uur; van Den Burg ver trekt de bus om 10.10 uur vanaf het Postkantoor. FILMAVOND „HUMANITAS" De filmavond van Humanitas was goed bezocht. Er waren ook belangstellenden buiten de kring van Humanitas, w.o. een aantal onderwijzers en onderwijzeressen. De heer Bosma, secretaris van Huma nitas, heette de aanwezigen welkom, daar de voorzitter afwezig was. De film „De Parapluie", die werd ver toond, was gemaakt door Kees Brusse, in opdracht van Pro Juventue te Arnhem. Mej. Mr. Van Amerongen, directrice van Humanitas in Nrd.-Holland, gaf vooraf een korte inhoudsbeschrijving van de film. De parapluie betekende voor het jongentje, waar het om ging, het symbool van de zekerheid en geborgen heid, waar hij zo sterk naar verlangde, maar die zijn ouders hem niet gaven, om dat zij teveel met zichzelf bezig waren. Speelgoed kreeg het knaapje genoeg maar het kon hem niet vergoeden, wat hij aan hartelijkheid en belangstelling ontbeerde. Geen materiële verwaarlozing dus, maar geestelijke. Hierdoor kan hij zich ook op school niet aanpassen. Als hij in een droom een situatie be- ieeft, zoals hij zich die vol verlangen voor ogen stelt en het ontwaken hem bitter teleurstelt, steelt hij een „para pluie", het symbool van geborgenheid dat voor hem een obsessie is geworden. Dit feit brengt hem voor de kinderrechter, die dan tot taak krijgt te onderzoeken wat een kind tot een dergelijke, ogen schijnlijk onzinnige daad brengt. De inhoud van de film lokte een aantal vragen en discussie uit. Mej. Van Amerongen was het er vol komen mee eens dat de ouders hier te kort geschoten waren. Een heropvoeding van de ouders is in een dergelijke situatie zeer nodig Er werd opgemerkt, dat het nuttig zou zijn als de film en ook andere op voedkundige films op ouderavonden zou den worden vertoond. De heer Gulmans vond dit prachtig, maar z.i. was het nog beter als reeds voor het huwelijk met voorlichting werd begonnen, want velen trouwen zonder enig besef van de moeilijke taak die hen te wachten staat. Gevraagd werd of het niet de taak van de onderwijzers was om dergelijke uitge stoten kinderen in het spel te betrekken. De heer Broere meende, dat als dit min of meer gedwongen gebeurde het een averechtse uitwerking zou hebben. Ook meende de heer Broere, dat het niet altijd de enkelingen waren, die uit de toon vielen. Het komt ook bij kinder rijke gezinnen voor. De heer G. Bakker betoogde dat zulk een vereenzaming heel ver ging, zelfs tot de diensttijd toe. Mevr. Ellen merkte nog op dat het zich achteruitgezet wanen allerlei oorza ken had, b.v. de aandacht verliezen door de komst van een broertje of zusje. Mej. Van Amerongen vulde de diverse opmerkingen nog aan en beantwoordde de vragenstellers zo uitvoerig mogelijk, zodat het voor de belangstellenden een interessante avond is geworden. De heer Bosma deelde tot slot nog mee, dat een ieder die inlichtingen over Humanitas wenste deze bij hem kon aan vragen; P. v. Cuykstraat 6, Den Burg. FILMNIEUWS Zaterdagavond en zondagmiddag: „HET TEKEN AAN DE WAND" Het is weer een film met flitsende zwaarden die strijden voor gerechtigheid. Gey Williams als de fabuleuze Zorro, bijgestaan door Henry Calvin en vele anderen, spelen in een nieuw gevaarlijk en opwindend avontuur. Zondag- en maandagavond Fernandels formidabele lachsucces: DE KOE EN DE GEVANGENE Een zeer onwaarschijnlijk, maar blij kens de feiten toch waar gebeurd ver haal ligt ten grondslag aan dit poëtisch filmprodukt van Henri Verneuil, dat alles met de satire en weinig of niets met de harde realiteit te maken heeft. Fernandel treedt aan als een Proven- gaal met een simpele geest, doch be gaafd met het subtiele gevoel voor hu mor en slijt de dagen van de oorlog ver van alle fronten op een boerderij op Hit iers platteland. Nu is aan zijn bestaan van krijgsgevangene weinig ongemak verbonden, maar toch is hij na twee jaar het wachten op het einde van de oorlog beu en in gezelschap van een koe, waar mee hij de nadruk op zijn onschuld poogt te leggen, vertrekt hij op zekere dag in de richting van zijn vaderland. In de reeks avonturen die zijn deel zijn voor hij de Franse grens overschrijdt als hij al lang van het beminde koebeest Marguérite afscheid heeft genomen is het loze soldatenbedrijf achter de fronten bijzonder scherp geobserveerd. Een hoogtepunt uit de Franse film industrie. ANTI-HONGER-AKTIE Het Vluchtelingencomité Texel heeft besloten medewerking te geven aan de „Anti-Honger-aktie 1960", ten bate waarvan in de week van 24 - 30 oktober a.s. een huis-aan-huis-collecte zal worden gehouden. Deze internationaal opgezette aktie wordt in Nederland geleid door een drie tal samenwerkende organisaties nl. de „Stichting Nederlandse Organisatie voor internationale bijstand" (beter bekend als de NOVIB), het Unesco-Centrum-Neder- iand en het Nederlands Comité Unicef. De internationale aktie beoogt in de volgende 5 jaar een werkelijke bijdrage te leveren voor de permanente uitban ning van de honger in de wereld, die voor meer dan 60% van de mensheid nog steeds een afschuwelijke realiteit is. Het doel van deze campagne is de mogelijk heden te benutten, die de moderne we tenschap en techniek bieden om voldoen de voedsel van de juiste soort voor ieder een te produceren en de koopkracht zo danig te verhogen, dat alle mensen in de wereld het nodige voedsel kunnen kopen. De baten van de aktie 1960 zullen ten goede komen aan een graanverbeterings- project voor 11 landen, n.l. Pakistan, Afghanistan, Iran, Irak, Jordanië, Syrië, Turkije, Libanon, Egypte, Lybië en Cyprus. Door de uitvoering van dit pro ject zal de graanproduktie (tarwe en gerst) met 20 - 25% kunnen stijgen. Voor iedere gulden, door Nederland geschon ken, kan 250 kg. graan per jaar meer worden geoogst. Dat is voldoende om 1 mens gedurende 1 jaar te voeden. Gaarne voldoe ik aan het verzoek van het Vluchtelingencomité om deze aktie in uw aandacht aan te bevelen. In de beslommeringen van alle dag realiseren wij ons vaak onvoldoende hoe triest de omstandigheden elders in de wereld nog zijn. Wij moeten op de feiten gedrukt worden om te beseffen wat het betekent dat: in Afrika en Saigon 35 van de 100 baby's niet de leeftijd van één jaar be reikt; in Birma de gemiddelde leeftijd van de mens 28 jaar is (in ons land 71 jaar); de „rijke landen" (1/3 der wereldbevol king) 85% van het totale wereldinkomen verbruikt, terwijl de arme volken (2/3 der mensheid) het met 15% van het we reldinkomen moet stellen. Deze feiten zouden met tal van andere nog schrijnender tegenstellingen uit te breiden zijn, doch naar het voorkomt zijn deze summiere opsommingen vol doende om ook U ervan te doordringen, dat alleen al uit overwegingen van naas tenliefde en solidariteit ook op ons de taak rust een bijdrage aan de leniging van een stukje van deze onvoorstelbaar grote nood te leveren. Hiertoe bent u dan dank zij de medewerking van tal van vrouwenorga nisaties in de komende week in staat. Ik hoop, dat Texel zal tonen, dat het deze nood in voldoende mate beseft. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. Donderdagavond zijn Nutsleden bijeen geweest en is o.a. het winterprogramma 1960-1961 vastgesteld. Het is een aantrek kelijk programma geworden. 15 Novem ber wordt de film gedraaid „Ronde Ta fels". 10 januari spreekt de heer P. Tim mermans van de Volkshogeschool over Finland. De heer Timmermans heeft een buitengewoon mooie collectie dia's, die hij op bewonderenswaardige wijze weet te tonen. 14 februari lezing door Ir. W. v.d. Laan over de Chinese Republiek, een lezing met muziek en dia's. In maart 1961 zal de zeer bekende Mr. Hilterman naar Texel komen. (Verder is nog in be spreking een filmavond half december 1960). Het Nutsdepartement Texel heeft een vrij gunstig jaar gehad. Het ledenaantal is iets gestegen en de penningmeester sprak van een (klein) batig saldo. Nutsbibliotheek De Nutsbibliotheek, die dit seizoen in haar nieuwe verblijf heeft gedraaid, ge niet goede belangstelling. Een overzicht van de laatste jaren be treffende de uitlening (waarin is opge nomen de reizende bibliotheek): 1955—56 1520 1956—'57 5200 1957—'58 7350 1958—'59 7080 1959—'60 8300 Men verwacht dit seizoen 10.000 boe ken uit te lenen. Aan leesgeld is ontvangen ƒ946,46; van dit bedrag is 80% besteed voor aankoop nieuwe lectuur. N utskleuterschool Van de Nutskleuterschool werden min der prettige dingen genoemd. Het leer lingenaantal is teruggelopen van 101 tot 65 en zal dit niet veranderen, dan ziet het er naar uit dat er één lokaal over bodig zal zijn. Dit komt mede doordat De Cocksdorp nu een eigen kleuterschool heeft. De schoolleiding en bestuurssa menstelling is gewijzigd, maar het nieu we bestuur heeft een oude exploitatie schuld (ƒ570,74) weg te werken. Het huidige bestuur heeft besloten de goede Sint dit jaar niet in hotel Texel, maar in de school te ontvangen. Klas- gewijs zal de Bisschop de kinderen be zoeken. Op deze wijze wordt ongveer 400,bespaard. Het departementsbestuur had de laat ste jaren weinig kunnen vernemen over de gang van zaken, maar sprak thans haar tevredenheid uit over de werkwijze van het huidige bestuur. In een vlot tempo was de uitgebreide agenda verwerkt. Texelaars, die het vol ledige nutsprogramma willen bijwonen, raden wij aan lid te worden. De heren Stoepker en Standaard zullen U gaarne noteren. BIJEENKOMST VAN JONGE ZUSTERKRINGEN Donderdagavond 8 uur wordt in het Jeugdhuis te De Koog een bijeenkomst gehouden van alle Herv. Jonge Zuster- kringen van het eiland. Op deze bijeenkomst zal o.a. mej. Y. Veenstra, assistente van de Huishoude lijke Voorlichting spreken over „Goed wonen, goed huishouden", wat wordt toegelicht met dia's. TEXELSE BOYS-NIEUWS Boys 1 speelt zondag thuis tegen Petten 1. Dit kan een zeer spannende wedstrijd worden. Aanvang 1.30 uur. Boys 2 gaat op bezoek bij BKC 3, vertrek 10.30 uur vanaf Postkantoor. De junioren gaan op bezoek bij HRC b. Een zware tegenstan der, boys, dus doe je best. Adspiranten a speelt vanmiddag thuis tegen Cocksdorp a, aanvang 3.00 uur. Boys b gaat op bezoek bij De Koog b, aanvang 3.00 uur. Vertrek om 2.15 uur per fiets vanaf „De Zwaan". PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wolfensberger 12 uur Zondagsschool. De Cocksdorp, 10 uur Ds. Soesan Gezinsdienst Extra collecte zondagsschool Den Hoorn 11 uur ds. Wolfensberger Gezinsdienst De Koog 19.30 uur ds. Waardenburg H. Avondmaal De Waal 10 uur ds. Waardenburg Gezins-oogstdankdienst Gaven kunnen gebracht worden van middag van 4 - 5.30 uur in de kerk. Oosterend 9.30 uur Ds. Beerthuis Oudeschild 11 uur ds. Beerthuis GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur ds. De Lange Oosterend 10 uur en 3 uur Ds. Scholten GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal Den Burg 10.00 en 15.30 uur ds. Rupke van Zuidlaren. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend 10 uur da. Reinhold De Waal 11.15 uur da. Reinhold Den Hoorn 10 uur ds. Van Bilderbeek Den Burg 19.30 uur ds. Van Bilderbeek en da. Reinhold Maandagavond Zusterkring in Den Burg. Woensdag 26 oktober Zusterkring te Oudeschild. DE VEEVOEDERKERN Dezer dagen is het eigenlijke werk van de Veevoederkern op gang gekomen. Dit werk zal voor een groot deel worden verricht door de heer J. M. Witte, „Ag- nes", die door het bestuur benoemd is als hulpassistent. Ook de heer A. Bosma, assistent voor de Streekontwikkeling zal een deel van het werk voor zijn rekening nemen. De eerste werkzaamheden bestaan uit het opnemen van de voedervoorraden en de veestapel. Hiermee is nu begonnen. Aan de hand van deze gegevens wordt nu dus een balans opgesteld, waaruit blijken moet of de voorraden in overeenstem ming zijn met datgene wat nodig is voor het aanwezige rundvee. De belangstelling voor de Veevoeder kern stemt tot tevredenheid. Het aantal leden zit in de buurt van 40. Dit betekent niet, dat we volgeboekt zijn. Ook nu is er nog gelegenheid om U als lid te laten in schrijven. Maar doe dit dan zo spoedig mogelijk, want anders kunt U niet volle dig profiteren van de voordelen, die het 'idmaatsehap van een Veevoederkern geeft. U weet de voorwaarden toch? De kosten bedragen ƒ1,per melkkoe of kalfvaars. Daarvoor krijgt U deze winter drie- tot viermaal bezoek en een reductie op de kosten van ruwvoederonderzoek van ƒ5,per monster. C. v. Gr. DE LEZINGEN OVER BEDRIJFSLEER De belangstelling hiervoor is duidelijk groeiend. Op de tweede avond waren plm. 50 personen aanwezig, waaronder verschillende oudere landbouwers. De in leider, de heer C. Bras ging uitvoerig in op het verschil tussen de zgn. fiscale en de bedrijfseconomische boekhouding. Zeer duidelijk bleek, dat een fiscale boekhouding over de rentabiliteit van het bedrijf niets zegt, omdat diverse kosten, die duidelijk ten laste van het bedrijf ko men hierin niet tot uiting komen. In de nabespreking, waaraan door een flink aantal personen werd deelgenomen, kwam vooral het punt van de beloning van de medewerkende zoons ter sprake. De inleider pleitte zeer sterk voor het uitbetalen van loon aan deze „eigen ar beiders", omdat men alleen op deze ma nier een goed inzicht krijgt in de renta biliteit van het bedrijf en in de toekomst moeilijkheden worden voorkomen. De volgende avond in deze reeks wordt gehouden op dinsdag 25 oktober a.s. De heer Bras zal dan het onderwerp Finan ciering behandelen. Wij zijn van mening, dat dit een onderwerp is, dat voor zeer veel landbouwers van groot belang is. Ook op Texel zijn er heel wat bedrijven, waar de financiering van het bedrijf een probleem is. Het is ons bekend, dat men er op meerdere bedrijven nooit in slaagt de rekeningen van bijv. voer- en kunst- mesthandelaren „vlak" te krijgen, omdat ef te weinig bedrijfskapitaal aanwezig is. Een zeer ongezonde toestand! Vooral in die omstandigheden is het gewenst om te weten hoe men aan cre- diet kan komen. Wij stellen ons voor, dat de heer Bras ook zal ingaan op de vraag welk soort crediet voor verschillende in vesteringen nodig is. Het is uiteraard een groot verschil of het op te nemen kapi taal nodig is voor aankoop van grond of het betalen van voer- en kunstmest- leverancier. Wij zijn er van overtuigd, dat deze derde avond, vooral ook voor oudere boeren, een zeer belangrijke en geani meerde zal worden. C. v. Gr,

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2