„Alle perken te buiten Sm H. KUIP FALCON met vachtvoering ^LESSING Drommen van lijders aan Brandend Maagznnr Veilig en warm in een f:89 50 f 59,50 HET AGENDABUREAU VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Publikatie van reeds vastgestelde data van uitvoeringen, vergaderingen en bij eenkomsten. November. Woensdag 2, Den Burg, bridgedrive Dinsdag 8, Den Burg, Wadden conferentie Dinsdag 8, Den Burg, bijeenkomst oud- leerlingen Landbouwschool. Woensd. 9, Den Burg, Waddenconferentie Donderdag 10, Den Burg, Fotoclub. Vrijdag 11, Oosterend, lezing door majore Boshard. Zaterdag 12, Den Burg, Toneeluitv. UDI. Maandag 14, Den Burg, Cursusavond van het NW. Dinsdag 15, Den Burg, bijeenkomst oud leerlingen Landbouwschool. Dinsdag 15, Den Burg, Toneelavond Fryske Krite. Woensdag 16, Den Burg, bridgedrive. Woensdag 16, Eierland, Plattelandsvr. Vrijdag 18, De Waal, Toneeluitvoering 't Amateurtje. Vrijdag 18, De Koog, Toneeluitvoering De Duinkanters. Zaterdag 19, De Waal, Toneeluitvoering 't Amateurtje. Zaterdag 19, De Koog, Toneeluitvoering De Duinkanters. Zaterdag 19, De Cocksdorp, Toneeluit voering SVC. Dinsdag 22, Den Burg, bijeenkomst oud leerlingen Landbouwschool. Donderdag 24, Den Burg, Plattelandsvr. Donderdag 24, Den Burg, Fotoclub. Vrijdag 25, Den Hoorn, D.E.K., muziek- en toneeluitvoering. Zaterdag 26, Den Hoorn, D.E.K. muziek- en toneeluitvoering. Zaterdag 26, Den Burg, Toneeluitvoering Het Masker. Maandag 28, Den Burg, postzegelruilbeurs Woensdag 30, Den Burg, R.K. Vrouwen bond afd. Gilde. Woensdag 30, Den Burg, bridgedrive. Woensdag 30, Oosterend, filmavond Ned. Bijbelgenootschap. December. Woensdag 7, Den Burg, optreden toneel groep „Puck". Donderdag 8, Den Burg, Fotoclub. Zondag 11, Den Burg, Intree ds Froentjes Woensdag 14, Den Burg, bridgedrive. Maandag 19, Den Burg, schooluitvoerin- gen Ned. Ballet. Dinsdag 20, Den Burg, R.K. Vrouwen bond afd. Gilde. Woensdag 21, Den Burg, kerstbridgedrive Woensdag 21, De Cocksdorp, Advents- avond Plattelandsvrouwen. Donderdag 22, Den Burg, Fotoclub Donderdag 22, Den Burg, Adventsavond Plattelandsvrouwen. Donderdag 22, De Cocksdorp, Advents avond Bejaarden. Vrijdag 23, Den Burg, Adventsavond oudleerlingen Landbouwschool. Januari 1960. Woensdag 4, Den Burg, bridgedrive Vrijuag 6, Den Burg, avond gewijd aan Zd. Molukken. Maandag 9, Den Burg, Postzegelbeurs. Zaterdag 14, Den Burg, feestavond paar densportvereniging. Maandag 16, Jaarverg. Plattelandsvrou wen Den Burg. Donderdag 19, Den Burg, Jaarvergade ring Plattelandsvrouwen. Vrijdag 20 en zaterdag 21, Den Burg, uitvoeringen Kon. Texels Fanfarekorps Woensdag 25, Den Burg, R.-K. Vrouwen bond, afd. Gilde. Zaterdag 28, Den Burg, Toneeluitvoering Ver. oudleerlingen Landbouwschool. Februari 1960. Zaterdag 4, Den Burg, Toneeluitvoering Ver. oudleerlingen Landbouwschool. Donderdag 9, Den Burg, Plattelandsvr. Woensdag 15, Eierland, Plattelandsvr. Zaterdag 18, De Waal, lezing Prof. Dr. C. de Jager. Maandag 20, Den Burg, Postzegelbeurs Zaterdag 25, Den Burg, Feestavond MAB-club. Zaterdag 25, Den Burg, Plattelandsvr. Maart 1961. Zaterdag 18, Oosterend, forum over de toekomst Haringvisserij. Maandag 20, Eierland, Plattelandsvr. Donderdag 23, Den Burg, R.-K. Vrouwen eer, afd. Gilde. Donderdag 30, Den Burg, Plattelandsvr. April 1961. Maandag 3, Den Burg, Postzegelbeurs. Woensdag 26, Den Burg, R.-K. Vrouwen bond afd. Gilde. Donderdag 27, Den Burs. Plattelandsvr. Men wordt verzocht wijzigingen en aanvullingen van deze lijst zo spoedig mogelijk door te geven. Dit kan schrifte lijk of telefonisch geschieden aan de Ad ministrateur van de Stichting cultureel werk Texel p.a. raadhuis Den Burg (tel. K 2220/2141). U bewijst er andere ver enigingen een dienst mee, als U Uw data io spoedig mogelijk doorgeeft. Voor schriftelijke opgaven zijn kosteloos kaar ten verkrijgbaar ten raadhuize. Wilt U bij het bepalen van een datum voor een bepaalde activiteit zoveel mogelijk reke ning houden met andere activiteiten. Hierdoor wordt onderlinge concurrentie yan verschillende verenigingen voorko men. EEN KOSTBARE LUILAKVIERING Maandag is bij verstek door de Alk- maarse politierechter veroordeeld de Utrechtse bioloog C. v.d. B. Hij had met luilak een jongetje van 11 jaar te De Cocksdorp van zijn fiets gesleurd. Deze handeling werd beboet met vijftig gul den. Hij was in zijn nachtrust gestoord en nam dat niet. De officier nam het echter ook niet. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 Van Den Helder: 9.15 12.10 17.15 19.35 LEESSEIZOEN IN VOLLE GANG Ook de dorpen De Waal en Oudeschild en de buurtschap Zuid-Eierland hebben nu hun boekenkisten van de „Centrale Vereniging voor Reizende bibliotheken" ontvangen en kunnen dus met de uitle ningen beginnen. De uitleningstijden in de verschillende dorpen zijn: Den Burg, Nutsbiblioteek in Kantoor- straat, elke vrijdag van 3.30 - 7.30 uur; Den Hoorn, Dorpshuis, elke vrijdag van 5-6 uur; De Koog, Lubertischool, elke donderdag van 3.30 - 5 uur; De Waal, Dorpshuis, elke woensdag van 7.15 - 8 uur; Oudeschild, Dorpshuis, elke vrijdag van 6.30 - 7.30 uur; De Cocksdorp, wijkgebouw Ned. Herv. Gemeente, elke zaterdag van 4 - 4.30 uur (tevens biblioteek der Ned. 'Herv. Ge meente); Midden-Eierland, Jan P. Strijbosschool, elke woensdag van 3.45 - 4.15 uur; Zuid-Eierland, kapel Ned. Herv. Gemeen te, elke zaterdag van 5-6 uur. Slechts Oosterend draait nu nog niet. Zoals bekend wordt hier een dorpsbiblio- teek gevormd. Aanvulling van deze bi blioteek met een boekendepot van de Reizende biblioteek wordt overwogen. Zij, die nog niet eerder met dit biblio- teekwerk in aanraking zijn gekomen, worden aangeraden op de zittingstijden ter plaatse eens een kijkje te nemen. Ook voor u is er stellig iets bij. De aandacht wordt er voorts op geves tigd, dat middels de boekendepots ook vakliteratuur verkregen kan worden. De vakbiblioteek van de Reizende biblioteek is zeer ruim gesorteerd en bovendien ver bonden met andere belangrijke biblio- teken. Dit maakt, dat u tegen uiterst bil lijke voorwaarden vakliteratuur kunt verkrijgen op elk gewenst gebied. zijn lijdera-af van de ene mlnnut on de andere. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maag zuur - en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel - een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles! Weg zuurbrand - weg pijn - weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennies voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuur- brandlijders altijd een paar Rennies bij de hand, waar ze ook zijn. En zo smo ren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goed kans krijgt uit te barsten. - LAPJESMARKT VERPLAATST Maandag a.s. zullen de dames geen marktstalletjes meer aantreffen in de Parkstraat. Tot het voorjaar worden deze weer geplaatst op de Vismarkt. Men zoekt de gezelligheid. (Zie adv.) LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 45. Eduard duwde Bikkel het kistje in handen en zei: „Stop dit maar in het achterkamertje". Lappie greep de mars en Jonas zijn wandelstok. Eduard zelf sjouwde zijn handel het huis in. „Moeten jullie wat drinken?" vroeg Bikkel vrien delijk. Nu, een lekker kopje koffie kon het drietal natuurlijk niet afslaan. Het duurde dan ook niet lang of ze zaten ge zellig bij elkaar om de grote tafel en praatten. Lappie keek naar Bikkel en zag, dat die vreemde gebaren tegen Eduard maakte. Die echter net deel of hij ze niet zag maar toch een knipoog van verstandhouding terug gaf. „Wat een rare lui zijn dat dacht Lappie. FEUILLETON door HANOL SPOOR. 17. Zou hij zonder een woord verdwijnen, dan zouden zij zich later beslist vrolijk over hem maken. Woorden zouden haar echter nu niet raken en haar slaan, nu zijn grootste drift voorbij was, ging ook moeilijk. Toch voelde hij nog neiging om haar af te straffen. Zijn mannelijke trots was gekwetst en schreeuwde om voldoe ning. Hij deed een paar stappen naar haar toe. Hij zou haar pijn doen en haar desnoods kussen tot ze om genade smeekte. Ze zag waarschijnlijk de dreiging in zijn blik, maar toonde geen seconde angst. „Blijft waar je bent stumper". Haar stem klonk snijdend koud. De zelfde stem waar hij zoéven nog zilveren klokjes in meende te beluisteren. De lust om haar aan te raken zakte tot een minimum. Alleen de kille, vernede rende woede bleef over. Hilko keek naar haar trotse houding. Ook nu hij woedend op haar was, moest hij toch erkennen dat ze mooi was. Maar wat voerde ze toch in haar schild? Hoe meer hij nadacht, hoe meer hij tot de overtuiging kwam, dat ze deze avond met een speciaal doel had opgezet. Eerst haar opvallende afzijdigheid. Zelfs geen blik had ze hem waardig ge keurd en hem als het ware overgeleverd aan de rest van het gezelschap. De jongens hadden hem alcohol opge drongen en de meisjes zichzelf. Als hij goed nadacht had de avond voor hem heel wat noodlottiger kunnen verlopen. Hij had in het begin wel net iets te veel gedronken, maar zijn hersens waren blij ven werken. Linda had openlijk met die zigeuner zitten flirten. Daarna had ze hem, Hilko, uitgedaagd om haar tegen die opdringerige Erci te beschermen. Hij was niet zo gek geweest om op dat stilzwij gende verzoek in te gaan en dat had haar duidelijk teleurgesteld. Had ze hem er toe willen brengen om in hun huis een vechtpartij uit te lokken? De andere meisjes hadden bij hem, on danks al hun opgedrongen liefheid, geen snaar in zijn binnenste beroerd. Linda had al die dingen aangemoedigd, maar hij kon niet bevroeden, wat hiervan haar streven was. Had ze hem per se willen vernederen? Dan was ze daar, nu op het einde van de avond, in geslaagd. Maar wat bereikte ze er mee en vanwaar die bijzondere haat gevoelens? Ergens klepperde een raam, de wind stak op en grote regendruppels spatten tegen de ruiten uiteen. Hilko voelde wei nig lust om juist midden in een plensbui het huis te verlaten. Bovendien wist hij, zo hij nu vertrok, zonder dat hij van Linda een nadere verklaring hoorde, er altijd een onbevredigend gevoel zou blij ven. Zijn intuïtie zei hem, dat haar op treden meer verborg dan dat dit te wijten was aan een vrouwelijke gekwetstheid. De haat in haar ogen was niet iets, wat er in een paar minuten in gegroeid kon zijn. Zijn zelfbewustzijn kwam terug. Linda zou verantwoording van haar vreemde houding moeten afleggen, of hij heette geen Hilko Voorhout meer. „Ga zitten en laten we praten", gebood hij ineens. Er verscheen een spottend lachje om haar mond, maar toch scheen Hilko wel zoveel overwicht op haar uit te oefenen, dat ze zonder een woord tegenweer, plaatsnam. Hilko wist zelf niet wat hem dreef. Zijn enige wens was, om achter de reden te komen van de haat en de min achting, die hij zo plotseling in haar ogen had gelezen. Hij voelde dat de oorzaak een diepe achtergrond had. Hilko, die zijn eigen daden altijd ob jectief trachtte te beoordelen, kon ook geen vrede hebben met het meer dan on natuurlijke optreden van een leeftijd genote. Ze zou alle reden hebben om boos op hem te zijn, als haar raadselachtige handelingen van hedenavond er niet toe hadden bijgedragen hem in de waan te brengen, dat hij haar bijzondere interesse genoot. Aangenomen dat hij aanmatigend was geweest en dat hij zich meer gepermit teerd had, dan hij in normale omstandig heden voor mogelijk had gehouden, dan vond dat alles toch zijn oorzaak in het feit dat hij op een duidelijke uitdaging van haar was ingegaan. Natuurlijk had hij wijzer moeten zijn en zich meer moe ten beheersen, maar de hele sfeer van de avond had hem vierkant van zijn apropos gebracht. Geruime tijd keek hij aandach tig naar Linda, die nu in een apatische houding recht voor zich uit staarde. Hilko voelde hoe zijn kalmte geheel 'f ÜBWIf Falcon „Films": Falcon „Alaska": modieuze mantel met vachtvoering, sportieve herenjas met vachtvoering, Mouwen eveneens gevoerd ook in de mouwen. Practische zij. 3 delige rugceintuur. splitten. 3 delige rugceintuur. terugkeerde. Hij zag echter wel, dat Lin da's onverschillige houding slechts schijn was. Binnen in haar kookte en gistte er nog iets en hij wist bijna zeker, dat de oorzaak niet was te zoeken in zijn optre den van zoéven. Er moest nog iets anders zijn, dat haar en daardoor ook hem in die onplezierige toestand had gebracht. Met rustige gebaren haalde hij sigaret ten te voorschijn en bood er haar een aan. Met nerveuse bewegingen en zonder een woord te spreken, aanvaardde ze ook vuur van hem. Terwijl ze de sigaret bij het vlammetje van de aansteker hield, ontmoetten hun ogen elkaar. Die van Hilko met een stille vraag er in, maar Linda keek nog steeds boos, koud en tartend. Zij was echter de eerste die haar blik ken afwendde en dit versterkte Hilko in het voornemen om te pogen klaarheid in hun verhouding te brengen. Haar hou ding drukte openlijke afkeer uit. Linda besefte natuurlijk niet, wat een zekere vijandschap op een dorp betekende. Het zou bij meerdere ontmoetingen aanlei ding geven tot penibele situaties. In een dorp kun je elkaar moeilijk ontlopen. Bij heel wat ontmoetingen zouden ze genood zaakt zijn eikaars hand te drukken, of anders elkaar de rug toe te draaien, iets wat voor het eventuele verdere gezel schap altijd een onverkwikkelijke ge schiedenis is. Hilko was niet van plan om met vleie rij weer haar vriendschap te winnen. Veel meer voelde hij zich verplicht, om te weten met welke moeilijkheden Linda te kampen had. Ze stond onder abnormale hoogspanning, dat wist hij nu zeker en ze had hem deze avond als bliksemafleider willen gebruiken. Nu Hilko meende, dat de schuld van Linda's gemoedstoestand niet alleen bij hem lag, wilde hij graag zijn eigen te leurstelling vergeten. Zelf had hij toch ook wel een flinke afstraffing verdiend. Tenslotte had hij op een zeker moment totaal vergeten dat hij en Ineke en niet hij en Linda bij elkaar hoorden. Achteraf kon hij haast niet begrijpen hoe hij zich zo had laten gaan. Linda was begeerlijk, nog steeds, zelfs nu ze zo duidelijk haar onverschilligheid voor hem toonde, maar hij wist dat dergelijke hartstochtelijke gevoelens niet blijvend waren. Een man nenhart kon toch wispelturig zijn. De ene helft zocht sensatie en de andere helft liefde en genegenheid; hij zou voor geen geld afstand willen doen van het meisje dat hij zich als toekomstige echtgenote gekozen had. Hij had Linda willen beïn vloeden en Ineke willen behouden, maar gelukkig was hij nu weer in staat nor maal te denken. Een beetje zelfspot kon daarbij geen kwaad. Als hij niet zo goed besefte dat het bij Linda inwendig nog zo stormde, dan zou hij nu het liefste om de hele dolle klucht willen lachen. Maar 'n kind kon zien dat ze met zich zelf nog lang niet in het reine was. Het was maar goed, dat ze hem even voor aap had gezet. Ze had hem van het ene ogen blik van laaiende liefde, tot het andere moment van ontnuchterende haat en minachting gebracht. Maar deze ervaring had hem heel wat geleerd. Feitelijk moest hij dankbaar zijn dat Linda zich niet had laten meevoeren in die allesvergetende roes. Kijk ze daar nu zitten als een kleine vulkaan, die door iets onzichtbaars in toom wordt gehouden. Zou hij trach ten die vulkaan te doven of zou hij dan juist de gloeiende lava van haar boosheid over zich heen gestort zien. (Wordt vervolgd) MIMA. G. A. VAN KLOOSTER D6LHA WEDEfcVERKOPB lOOTlAAN tA DC KOOG (TK8J TH. 2X3

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 3