Gunstig jaar voor Stichting Sociaal Toerisme Texel De Dokter Wagemaker naar Vlieland 160.924 overnachtingen A.N.W.B. wil minder auto's op de Wadden-eilanden De administrateur, de heer F. L. Faber, heeft verslag uitgebracht aan het bestuur van de Stichting Sociaal Toerisme Texel, over het boekjaar 1959-1960. Uit genoemd verslag blijkt dat de be langstelling voor de terreinen van ge noemde Stichting steeds toeneemt. In totaal kwamen er dit jaar 13.861 gasten, tegenover 12.174 in 1959 en 9.911 in 1958. Het aantal overnachtingen steeg in totaal van 140.720 in 1959 tot 160.924 in 1960; in 1958 bedroeg dit nog 112.417. De winst kwam weer praktisch geheel voor rekening van „Kogerstrand"; de toe name in het aantal overnachtingen be droeg daar rond 17%, tegenover slechts 5% voor „Loodsmansduin". Aan de hand van gegevens van dage lijks aangekomen personen en de bere kende gemiddelde verblijfsduur kan vrij nauwkeurig de bezetting van dag tot dag worden gevolgd. Hierbij is gebleken, dat op „Koger strand" in 1959 er slechts twee dagen zijn geweest, dat de bezetting het cijfer 3000 (iets) overschreed, dat er daarnaast één dag was van een bezetting tussen 2900 en 3000 en nog twee dagen tussen 2800 en 2900. Afgzien van die vijf dagen bleef de bezetting dus beneden 2800 en het aantal dagen, dat de 2500 werd overschreden, beliep in feite niet meer dan elf. Ondanks een toename van ca. 17% van het aantal overnachtingen op „Koger strand" is het beeld voor seizoen 1960 vrijwel niet afwijkend van dat van vorig jaar, nl. drie dagen iets boven de 3000, nog één dag tussen 2900 en 3000, twee dagen tussen 2800 en 2900 en in totaal gedurende dertien dagen, dat de bezet ting het cijfer 2500 overschreed. Dank zij een gunstiger spreiding is van een toe name van concentratie nauwelijks sprake geweest. Deze gunstiger spreiding ten op zichte van het vorige jaar, is vrijwel ge heel te danken aan de latere vakantie van de Duitse gasten. Er is in de afgelopen zomer nogal wat te doen geweest, aldus het ver slag van de administrateur, in de Nederlandse pers over wantoestan den op Texel op toeristisch gebied tijdens het afgelopen hoofdseizoen en de overdreven en sensationele be richtgeving heeft Texel stellig meer schade berokkend, dan door de feite lijke situatie gerechtvaardigd was. Dit neemt niet weg, dat zich onge twijfeld excessen hebben voorge daan, die voor de toekomst naar mo gelijkheid dienen te worden onder drukt. Niet generaliseren In gezamenlijk overleg zullen de ver schillende belanghebbenden zich moeten beraden over de te nemen maatregelen, waarbij echter gewaakt moet worden te gen generaliserende maatregelen, waar door de goede vakantiegangers eveneens in hun bewegingsvrijheid zouden worden beknot. Het percentage onrustverwekkers is ongetwijfeld zeer klein en het is tegen deze groep dat de maatregelen zich zul len moeten richten. Overigens is het opvallend, dat op de terreinen van de Stichting Sociaal Toe risme de situatie vrij rustig was en zeker niet ongunstiger dan in 1959. De beheer ders treden streng op tegen overtreders (al wordt natuurlijk niet iedere overtre ding geconstateerd). Op „Kogerstrand" werd in het afgelopen seizoen in 18 ge vallen de kampkaart ingehouden en op gezonden naar de Kampeerkaarten Cen trale :(ook de politie nam meerdere kaar ten in van lieden die hier kampeerden en zich buiten het terrein hadden mis dragen). Door de Stichting ingehouden kampkaarten ging het in 7 gevallen om het feit, dat 's nachts een meisje in een jongenstent werd aangetroffen (of omge keerd), 9 gevallen van geknoei met de kwitantie (dit betrof overigens twee ge vallen, beide van een groepje jongelui) en twee gevallen van nachtelijke rustversto ring op het terrein. Ook werden nog enige Duitse jongelui van het terrein (en dan vaak ook van het eiland) verwijderd. Van kampeerders, die in de buurt van de Badweg hun tent hadden opgeslagen, zijn nogal wat klachten binnengekomen; de haard van de onrust lag dan echter bui ten het terrein, nl. op de openbare weg of in de omgeving daarvan. Midgetgoltbaan één van de attracties voor de toerist Meerdere kampkaarten De waarde van de maatregel van het innemen van de kampkaart zou groter zijn indien het verwerven van een nieu we kaart minder makkelijk werd ge maakt. Ieder jaar blijven een groot aan tal kampkaarten achter (dit jaar op „Kogerstrand" 58!) en slechts een klein gedeelte wordt hiervan naderhand opge vraagd. Het staat wel vast, dat meerde ren over mèèr dan één kampkaart be schikken en dan mist het innemen van de kaart zijn doel. Tevens blijkt herhaalde lijk, dat personen, van wie de kampkaart werd ingenomen, toch kans zien hun ver blijf op Texel voort te zetten. Kampeerauto's en caravans Dat steeds meer mensen hun „huis" meenemen als zij met vakantie gaan, blijkt ook uit de cijfers van de „Stichting Sociaal Toerisme Texel" Hieronder de stijging die zich de laatste jaren ver toont: 1957: 322 1958: 491 1959: 690 1960: 948 Het voor dit doel ingedeelde terrein van de Stichting biedt nog ruime gele genheid voor verdere expansie; alleen zal uitbreiding van toiletten op korte ter mijn noodzakelijk zijn. De attractie van dit terrein is, dat althans voorshands overvloedig plaats aanwezig is en men niet al te dicht bij elkaar behoeft te staan. Kamperen Het aantal kampeerovernachtingen op Loodsmansduin steeg van 15.940 in 1959 tot 16.411 in 1960, zodat van een toename nauwelijks sprake was. In de begroting was gerekend op 23.000 overnachtingen en daar is men dus wel een stuk onder- gebleven. Een ongunstige factor was, dat er in „Loodsmansduin" gedurende het afgelopen seizoen geen groepen zijn geweest; het aantal gezinskampeerders nam echter wel toe, al blijven de cijfers nog zeer bescheiden. Van het totale aan tal overnachtingen (incl. die in de huis jes) ad 26.994, waren er 24.451 Neder landse en 2.339 Duitse; het aandeel van andere nationaliteiten is en blijft ver dwijnend klein. De gemiddelde verblijfs duur steeg van 10 tot 10,64 dagen. „Kogerstrand" Het aantal overnachtingen steeg van 115.027 in 1959 tot 133.930 in 1960; het aantal aangekomen personen van 9.618 tot 11.325. Zoals uit het bijgevoegde over zicht blijkt, komt de toename met rond 19.000 overnachtingen voor het overgrote deel op rekening van onze oosterburen, voor wie de toename ruim 16.000 be droeg. Dit is ten opzichte van vorig jaar een toename van bijna 50%! Opvallend is, dat de gemiddelde verblijfsduur van de Duitsers steeg van 10,6 tot 12,6 dagen, terwijl dit voor de Nederlanders terug liep van 12,7 tot 11,5 dagen. De verdeling van het aantal kampeerovernachtingen over het seizoen was op „Kogerstrand" als volgt: 1960 1959 april/mei 1.422 2.675 juni 12.498 8.541 juli 72.403 66.434 augustus 46.399 35.998 september 1.208 1.379 Totaal 133.930 115.027 Specificatie van in 1960 aangekomen personen (I) en geboekte overnachtingen (II) Nationaliteiten: Totaa] 1960 Totaal 1959 Kogerstrand: I II I II Nederlanders 7300 83.885 6422 81.567 Duitsers 3934 49.431 3148 33.121 Belgen 19 160 12 159 Zwitsers 31 283 13 64 Engelsen 3 18 6 61 Zweden 7 21 Fransen 4 6 .14 34 Denen/Noren 2 4 Luxemburgers 8 70 Italianen/Oostenrijkers 4 32 3 21 N.-Amerikanen/Canadezen 9 16 Afrikanen (Kenya) 4 4 Totaal „Kogerstrand" 11325 133.930 9618 115.027 Loodsmansduin: Nederlanders 2260 24.451 2200 22.035 Duitsers 240 2.339 315 3.456 Belgen 17 125 12 116 Zwitsers 5 37 6 30 Engelsen 8 32 10 21 Oostenrijkers 5 11 Zuid-Afrikanen 4 12 Denen/Noren 4 8 4 12 N.-Amerikanen 2 2 Totaal „Loodsmansduin" 2536 26.994 2556 25.693 Totaal generaal 13861 160.924 12174 140.720 TERUG UIT DENEMARKEN Zaterdagavond zijn directie en commis sarissen der N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming teruggekeerd uit Dene marken. De reis werd gemaakt in ver band met de a.s. bootverbinding via het Horntje. „Denemarken", aldus de heer Van der Vlies, „is een land rijk aan pon ten en havens. Wij hebben hier enige kennis opgedaan over de ponten, maar ook over de fuiken en havens". Over gedane zaken kon nog weinig worden medegedeeld. VERKOOPMIDDAG DOOPSGEZINDE ZUSTERKRINGEN TE DE WAAL Op dinsdagmiddag, 15 november, van 2 tot 6 uur zullen de Doopsgezinde Zusterkringen van Eierland en De Waal hun verkoopmiddag houden in het Waal der Dorpshuis „De Wielewaal". Door beide kringen is het afgelopen jaar hard gewerkt, zodat vele mooie hand- en breiwerken ter verkoop kunnen worden aangeboden. Daarnaast zijn er nog enige attracties aanwezig. PROCES-VERBAAL VOOR HERFST-VAKANTIEGANGERS De politie op het eiland heeft vorige week tegen een Belg .proces-verbaal op gemaakt. Deze knaap was met twee vrienden aan het kamperen in de duinen bij De Koog. Zij brachten hier hun herfst vakantie door. In hun tent trof de rijks politie echter een gevaarlijke vuurbuks aan en 180 kogels. Er werd ontkend dat er op wild was geschoten. Maar het gebruik van deze wapens is zo gevaarlijk, dat de politie het raadzaam vond de spullen mee te nemen. De Belg verklaarde, dat in zijn land wel het gebruik van deze wapens is toege staan, mist op eigen terrein. GESLAAGDE SOOS-AVOND Den Hoorn De bejaardensoos, die door vele bejaarden uit Den Hoorn, de P.H. Polder en de Westen trouw wordt bezocht, heeft zaterdagavond een aardige recette ontvangen. Dit werd mogelijk door de gezellige avond, die iïi „De Waldhoorn" ten bate van de soos werd gegeven. De vele bezoekers zullen geen spijt gehad hebben, dat zij de reis naar het gebouw hebben ondernomen, want de amateur-goochelaar Jac. Burton (alias de heer Brandsma uit Den Helder) heeft voor en na de .pauze de aanwezigen met zijn American, European and Oriental Magnic tricks een avond bezorgd, waar zondag heel Den Hoorn over sprak. Ook de bekende film, die 8 jaar gele den in opdracht van het fanfare D.E.K. van het dorp werd opgenomen, viel ge weldig in de smaak, evenals de andere kleine filmpjes. Het was over twaalven toen ook de prijzen van de goed geslaagde loterij aan de man of vrouw gebracht waren en de bejaardencommissie terug kon zien op een in alle opzichten goed geslaagde avond. BEZOEK GESTEGEN Het aantal bezoekers, dat dit seizoen het Texels Museum heeft bezocht is weer gestegen. In 1959 waren het 25.000 bezoekers; dit jaar 29.500, die het mu seum bezochten. Het aantal leden van de Texelse Mu seumvereniging is gestegen tot ruim 500. GESPREKSAVOND TE DEN HOORN Wij herinneren de belanghebbenden er nog aan, dat vrijdagavond de gemeente lijke gespreksavond te Den Hoorn wordt gehouden. V.A.R.A. SPEELGOEDAKTIE De klaverjasclub „De Doormars" te Oudeschild organiseert weer een drive ten bate van de VARA-speelgoedaktie. Er worden vele duizenden kinderen geholpen van alle gezindten en er is dus veel geld nodig. We hopen, dat er zich veel deelnemers voor de drive zullen opgeven. ONDER DE POMP Wist jee dot hotelhouers ok subsidie krigge? Ninnet, is dot het resultaat fan die Waddenvergadering? Wel ninnet, allien Eef is foortrokke! Weerom krigt die het don? Hee het er bijna tien hokkies bee late zette! De koninklijke toeristenbond ANWB zal tijdens de komende Wadden-confe rentie op Texel voorstellen om alle toe ristische motorvoertuigen en bromfietsen van de eilanden Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog in de va kantiemaanden te gaan weren. De ANWB zal voorstellen gemotori seerd verkeer op de eilanden alleen toe te staan, indien het strikt noodzakelijk is. Alleen op deze manier zal de zo gewen ste rust, die in de laatste seizoenen ern stig verstoord werd, terug kunnen keren. Belangrijke toeristencentra als Floren ce sluiten tegenwoordig van juli tot en met september de binnensteden af voor motoren, scooters en bromfietsers. Indien men hetzelfde doet op de Wad deneilanden, behalve op Texel, waar dit zeer bezwaarlijk zou zijn, zo meent de ANWB, kan veel geld op wegenaanleg en parkeerruimte bespaard worden, ter wijl geld voor andere toeristische accom modatie beschikbaar zou komen. '(Aldus „Het Parool"). OPBRENGST COLLECTE „ANTI-HONGER- AKTIE" De collecte ten bate van de „Anti- Honger-aktie" heeft een schitterend re sultaat gehad. De opbrengst beliep voor de verschillende dorpen: Oudeschild 133,38 De Waal 24,17 Den Hoorn 100, Den Burg 481,08 Oosterend 235,92 De Cocksdorp-Eierland 164,22 De Koog 193,88 P.H. Polder 49,14 Totaal ƒ1381,79 Het Vluchtelingencomité dankt gaarne allen, die aan het bereiken van dit resul taat hebben medegewerkt en wijst er voorts op, dat de mogelijkheid nog steeds open staat om alsnog uw bijdrage aan deze aktie te leveren of uw aanvankelijke bijdrage te verhogen. Stortingen zijn mogelijk hetzij op de rekening van het Vluchtelingencomité Texel bij de Coöp. Boerenleenbank al hier, hetzij rechtstreeks op girorekening 100200 ten name van de „Anti-Honger- aktie" te Den Haag. REISVERENIGING OOSTEREND VERGADERDE Maandag jl. zijn in de wat late Na jaarsvergadering van Reisver. Oosterend plannen gesmeed voor de reis in 1961. Als voorzitter Visman de aanwezigen begroet, moet hij constateren, dat de be langstelling niet bijster groot is, maar hij verwacht toch een aangename bespre king. De waarnemend secretaris/penning meester, de heer M. v. Houten leest de notulen en brengt het financiële verslag, waaruit blijkt, dat, ondanks de dure reis naar Valkenburg dit jaar, er altijd nog een batig saldo van ƒ64,07 is overgeble ven. De voorzitter brengt vervolgens enige mededelingen, t.w. dat er 5 echtparen door omstandigheden hebben bedankt en dat er nu nog 52 vaste leden zijn met 2 z.gn. losse leden, waardoor op het ogen blik dus nog enkele nieuwe leden van harte welkom zijn. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende voorzitter en bode bij acclamatie herkozen. Schriftelijk werd de secretaris-penningmeester M. v. Houten, van waarnemend nu officieel gekozen. In de adviescommissie was mevr. Boogaard aftredend. De heren Jn. Boogaard en Jn. Eelman werden als ad viescommissielid gekozen; de laatste om te voorzien in de vacature, ontstaan door mutatie van de heer Van Houten in het bestuur. Na de pauze werd gevraagd om sug gesties voor de reis 1961. Uit de sugges ties werden 3 reizen genomen, nl. Gel derland, Zuid-Holland en Friesland. Deze zullen door het bestuur uitgewerkt wor den. Na de niet geanimeerde rondvraag, wekte de voorzitter de aanwezigen dan ook op alle leden terug te zien op de voorjaarsvergadering in 1961, waarin of ficieel beslist zal worden, welke reis reis- vereniging Oosterend in 1961 zal maken. Op de laatste vergadering van V.V.V. Vlieland is voorgesteld een eigen boot verbinding Vlieland-Harlingen, te gaan onderhouden. Er werd gesproken over „het kielzog van TESO". Met andere woorden: dezelfde opzet van onderne ming als de N.V. TESO. De directie van de N.V. TESO, de heer J. A. van der Vlies, vertelde ons heden morgen: „Wij hebben nog een pracht boot voor de „nieuwe onderneming" te koop. De „Dokter Wagemaker" is een juweel van een schip". S.V.O.-NTEUWS Attentie, ipoolleden, met ingang van morgen kunnen de poolformulieren in geleverd worden bij de heer Rijksen, ,,'t Centrum", iedere donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Denkt U even om de uren, dan bezorgt U een ander geen on nodig extra werk. En dan mag ik meteen, ook namens de andere leden, mevrouw en de heer Kalis zeer hartelijk bedanken voor het vele werk wat ze beiden voor ons gedaan heb ben. Het lijkt zo eenvoudig, die poolad- ministratie, maar er zit al met al een mooie hand vol werk aan, wat ook altijd nog heel secuur gebeurd is. Nogmaals Truus en Arie, hartelijk dank. In totaal staan er nu 67 poolleden in geschreven. Daar kan nog heel wat meer bij. Mensen, voor ƒ1,50 bent u reeds poollid. Het voetbalprogramma van het afge lopen weekend is geheel in de vele regen ten onder gegaan. Het programma voor het a.s. weekend: Zondag: Oosterend-Watervogels 3, aan- van 13.30 uur. Zaterdagmiddag: Ooster end a-Tex. Boys a, aanvang 15.00 uur; adspiranten b vrij. Oosterend welpen- Tex. Boys welpen, aanvang 14.00 uur. APPELEN TEVEEL? Het Voorlichtingsbureau voor de voeding meldt: Op vele plaatsen is de appeloogst zo overvloedig geweest, dat de huisvrouw met de voorraad uit eigen tuin of erf geen raad weet. Ook al is er nog zo veel lekkers van te maken, tegen de klippen- op appelen eten gaat nu eenmaal niet en niet alle rassen lenen zich voor lange be waring in huis. Op enigerlei wijze con serveren is voor die rassen noodzakelijk. Wat kunnen we met appelen maken? Stukjes rauwe appel of geraspte appel kunnen we •fc gebruiken als broodbelegging; ft mengen door yoghurt, custardvla, griesmeel-, havermout- of rijstepap, rauwe geweekte havermout; •fr verwerken in beslag voor flensjes, pannekoeken, drie-in-de-pan e.d. Gestoofde of gebakken appel kunnen we op dezelfde manier opdienen. Ook als tweede „groente" bij vlees of gevogelte niet te versmaden. Een toespijs van ge stoofde appel met caramel-, vanille- of bessesapsaus is heel smakelijk. Appelmoes smaakt goed met yoghurt of vanillevla, bij droge rijst, op beschui ten of wentelteefjes, als vulling van flensjes en omelet. Hebt u een paar ei witten over, dan kunt u het moes bedek ken met een schuimkop van stijf geslagen eiwit met suiker en deze even in de oven lichtbruin bakken. Hoe kunnen appelen verwerkt worden tot een houdbaar produkt? door vriezen zij die een diepvries ruimte ter beschikking hebben kun nen van de appelen moes of sap ma ken en dit, al of niet gezoet, vriezen. Ook appelschijven kunnen gevroren worden; deze dienen wel 1 a lVt minuut in ruim water of in stoom voorgekookt te worden. De schijven worden zo vlug mogelijk afgekoeld en kunnen daarna met een suiker stroop bedekt of „droog" zonder suiker of suikerstroop worden gevroren. -fr door inmaken in flessen of glazen. Hiervoor is „wecken" de beste me thode. Voor wecken komen in aan merking: parten of schijven appel, in water of in een suikeroplossing, waaraan bij voorkeur wat citroensap is toege voegd; appelmoes en appelsap, al dan niet gezoet. Het verdient aanbeveling het moes of het sap heet in de flessen of glazen te doen. De „wecktijd" bedraagt voor: appelparten of -schijven: 30 minuten bij 85° C.; appelmoes: a 1 uur bij 90° C.; appelsap: 20 minuten bij 80° C. Of aan de inmaak wel of niet suiker toegevoegd, maakt wat verhittingstijd betreft geen verschil. Wie geen inmaak- thermometer bezit, kan de appelen ge durende de aangegeven tijd even onder het kookpunt verhitten. Eventueel kan niet-gezoet appelmoes of -sap zonder naverhitting in de flessen ingemaakt worden. De flessen worden zeer goed schoongemaakt, heet gevuld en zo gauw mogelijk luchtdicht gesloten met uitgekookte kurken en lak of paraffine. De kans op bederf is bij deze methode groter dan bij „wecken". CURSUS INSTRUCTEUR MACHINAAL MELKEN Bij voldoende belangstelling zullen deze winter in verschillende plaatsen van het land cursussen worden gegeven ter op leiding van instructeur machinaal mel ken. Het doel van deze cursus is om per sonen op te leiden, die wensen deel te nemen aan het examen ter verkrijging van het rijksdiploma instructeur machi naal melken. Deze examens worden elk jaar omstreeks mei, juni, afgenomen. Als men in het bezit is van voornoemd di ploma, heeft men het recht om als in- melker voor een melkmachinefirma op te treden. De plaatsen waar de cursussen worden gehouden zijn afhankelijk van de woon plaatsen der cursisten. Op deze wijze is het mogelijk dat alle deelnemers, zonder te grote afstanden af te leggen, de cursus kunnen volgen. Zo zijn vorig jaar cursussen gegeven in Drachten, Zutphen, Utrecht en Eindhoven. De cursus begint in januari en zal be staan uit plm. 15 lessen. Elke week wordt er een gehele dag les gegeven. De totale cursus duurt dus plm. 3V2 maand. Het cursusgeld bedraagt 25,voor de ge hele cursus. Dit bedrag moet voor het begin van de cursus betaald worden. Gegadigden voor deze cursus moeten zich vóór 1 december a.s. schriftelijk op geven bij het secretariaat van de Melk machinecommissie van het Landbouw schap, Raamweg 25 - 28, Den Haag.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2