mijn merk! jsfcmeiier SAMSON De jeugd veroorzaakt moeilijkheden EDEL...PITTIG...ZACHT Over enkele uren hopen wij als deel nemers aan de vijftiende Waddenconfe rentie bijeen te zijn op het eiland Texel: „het vogelparadijs", zoals de ons toege zonden folder terecht vermeldt, maar momenteel belangrijker voor ons is het feit, dat de V.V.V. Texel destijds bereid is gevonden om de correspondentie voor de Waddenfederatie te willen voeren, terwijl wij op deze plaats gaarne uiting willen geven aan onze waardering voor de wijze waarop onze secretaris, de heer P. Beemsterboer, geassisteerd door de heer G. H. Fortgens (daarvoor de heer J. C. Quint) en zijn staf zijn werkzaam heden verricht. En van nog meer importantie voor dit ogenblik is, dat Texel dit jaar bereid is gevonden de conferentiegangers binnen zijn grenzen te ontvangen. Ons herinnerende de vorige Wadden conferenties op Texel gehouden, zal aan stonds ongetwijfeld voor de derde maal ten duidelijkste blijken, dat Texel niet alleen 's zomers graag gasten wil ont vangen, maar dat dit eiland ook nu in herfsttooi met veel genoegen gastvrijheid wil bieden en in casu dan aan ons als mensen, die het wel en vvee van de vijf waddeneilanden zo zeer ter harte gaat. Voorts wordt het ten zeerste op prijs gesteld, dat de Texelse Courant de ge legenheid biedt om in een editie bijzon dere aandacht te wijden aan onze confe renties. Met veel genoegen voldoen wij der halve aan het verzoek om een bijdrage te leveren voor het door deze courant beoogde doel. In het onderstaande mogen dan enkele zij het summiere beschouwingen volgen van algemeen toeristische aard. Commissie van deskundigen Was de bespreking van het belangrijke rapport „Studiecommissie Waddeneilan den 1959" het voornaamste thema van de conferentie, vorig jaar op Ameland ge houden, ook nu tijdens ons samenzijn op Texel, zal ongetwijfeld blijken de wen selijkheid, ja noodzakelijkheid, van een „WIE AAN DE WEG TIMMERT, HEEFT VEEL BEKIJKS" (Vervolg van pagina 1) in gezamenlijke vergadering de Gemeen tebesturen en de V.V.V.-vertegenwoor- digingen hun parallellopende „recreatie problemen" onder de loupe namen. Een vergadering waaraan in de noordelijke pers uitvoerig aandacht is gegeven. „Koningin der aarde" 'Deze steun van „de Koningin der aar de" wil ik hier dankbaar releveren, om dat de daardoor geboden publiciteit in niet geringe mate heeft bijgedragen tot de groei van de sedertdien (na voorbe reiding van een werkcommissie uit de V.V.V.-besturen gekozen) jaarlijks her haalde „Waddenconferentie". Gehandhaafd bleef de goede binding met de Gemeentebesturen. In de loop der jaren bleek steeds dui delijker, dat de groei der vakantiebe steding der bevolking, voor de Neder landse recreatiecentra in het algemeen en voor de gezamenlijke Waddeneilanden in het bijzonder, als permanente factor van steeds groter economisch belang be tekenis verkreeg. Met dankbaarheid mag gezegd worden, dat naarmate de problemen uit deze ont wikkeling voortvloeiende, hogere eisen gingen stellen aan de investeringen door de gemeentelijke overheid, ook de be langstelling en de medewerking der ho gere landelijke en provinciale bestuurs organen van grote waarde is gebleken. Afspiegeling daarvan is mede, dat in de loop der jaren de Waddenconferentie is uitgegroeid tot hoogst waardevol „ontmoetingspunt", waar vertegenwoor digers van ministeriële departementen, Provincie, Rijksplanbureau, Staatsbosbe heer, Kampeerraad, Gemeentebesturen en landelijke pers, in direct contact ko men, via sectie-vergaderingen en alge mene vergadering, met delegaties uit de V.V.V.'s en alle sectoren van dienstver lenende bedrijven op de gezamenlijke Waddeneilanden. „Er wordt aan de weg getimmerd". Geleidelijk is de organisatie en werk wijze der Waddenconferentie in goede, verantwoorde banen gekomen, vooral dank zij de onmisbare steun, welke de V.V.V.-Texel vanaf den beginne verleend en in niet mindere mate door de bijstand der Provinciale V.V.V. voor .Friesland, waarbij onze eiland-federatie is inge deeld. Het in 1959 verschenen Studie-rapport heeft als tastbaar resultaat van goede samenwerking van alle reeds genoemde instanties een zeer waardevolle bijdrage geleverd, waarop in de toekomst kan worden voortgebouwd. „Er wordt aan de weg getimmerd en er is veel bekijks". Tot slot van dit artikel spreekt de Penningmeester der Waddenfederatie gaarne nog als toekomstwens uit: „dat de 14de Waddenconferentie „spijkers met koppen" zal mogen slaan, ook in die zin, dat de jaar lijkse ledenvergadering der Fede ratie de weg en de middelen zal aan wijzen, waardoor het Bestuur in staat worde gesteld de doelstelling van onze Vereniging op dusdanige wijze ik kunnen behartigen, dat het werk in de komende jaren „bekijks" waardig kan zijn". Terschelling, W. ZAADNOORDIJK Penningmeester Waddenfederatie Schönfeld meer permanente commissie van deskun digen, die ons als bestuur voor de ver vulling van onze taak, doet bijstaan of voorlichten en wel om de volgende rede- Stijgende lijn Het toeristisch bezoek aan de eilanden beweegt zich nog steeds in stijgende lijn, hetgeen gezien de doelstelling van on ze V.V.V.'s en de federatie zeer ver heugend is. Toch dienen wij deze ont wikkeling nauwkeurig en met kennis van zaken te volgen, omdat ons eveneens blijft voorstaan het welzijn van onze unieke recreatiegebieden le midden der zee. Dat deze toename vooral ook te danken is aan een groter aantal buiten landse (vooral Duitse) gasten, is een om standigheid, waarmede rekening dient te worden gehouden en vooral, nu juist dit accres vaak het voor- en naseizoen bij zonder goed maakt en de toeristische bo terham derhalve aan waarde doet toe nemen. Wij leven in een tijd van zeer snelle veranderingen op allerlei gebied en daarom is het een eerste vereiste om de ontwikkelingen bovengeschetst, vooral ook in verband met de druk op de ruim te en het behoud van het karakter van de eilanden, goed in de hand te houden. Daartoe te mogen profiteren van de steun en de kennis van bij uitstek des kundige personen, zal ons stemmen tot grote dankbaarheid. Helaas worden wij soms ook gecon fronteerd met feiten, die in enkele ge vallen ernstige inbreuk maken op de grote recreatieve aantrekkingskracht van onze eilanden en met name worde ver meld het prijs moeten geven van recrea tieterrein voor militaire doeleinden. Een verder voortgaan in die richting moet door ons zoveel in ons vermogen ligt worden voorkomen. Bromfietsen een probleem Zijn wij het er over eens, dat de rust alom dient te worden bevorderd, dan stelt de toename van het gemotoriseerde verkeer (en speciaal van bromfietsen) ons toch wel voor een probleem, waaraan iets gedaan moet worden, doch waarvoor naar ons bekend sommige gemeen tebesturen reeds maatregelen hebben ge troffen. En in dit verband willen wij ook nog even aantippen de hinder, die in be paalde situaties wordt veroorzaakt door draagbare radio's. Rust en natuur worden soms ernstig verstoord. Een wakend oog te laten gaan over de sector kamperen, is gelet op de erva ringen van het afgelopen seizoen nood zakelijk. De jeugd veroorzaakt in dezen wel eens moeilijkheden en is stellig een punt ter overdenking waard. O.m. deze feiten, omstandigheden en ontwikkelingen samen op Texel te mogen bespreken is, mede in verband met de economische betekenis van het vreemde lingenverkeer, onze wens en plicht. Vlieland, J. SCHÖNFELD, Voorzitter Waddenfederatie FILMNIEUWS: Zondag- en maandagavond: „HEIMATLOS" Het is een lange weg, die Barbara Kirchner moet gaan om eindelijk geluk-» kig te kunnen zijn. Zij is verloofd met Franz Leiner en zal voor 't huwelijk nog een paar dagen naar een vriendin gaan. Deze is echter niet thuis en onderweg ontmoet zij een oude vriend. Die avond blijft ze in gezelschap van die vriend. Haar verloofde komt hier achter en maakt er pardoes een eind aan. In deze film het succeslied „Heimatlos", gezon gen door Freddy. Een film over het verlangen naar liefde en geluk. Zondagmiddag: „DUIVELSGEBROED" Prachtige renpaarden op het doek. Renpaarden en gokken horen veel bij el kaar. Ook nu staat er 10.000 dollar op het spel. Een film met vele songs, actie, spanning en avontuur. Nederlandsnieuws O.a.: Politie in verzet tegen salaris- beleid, protestvergadering in Den Haag; Reconstructie van Historische ballon- vlucht, Max Tailleur in hoger sferen; Het Vortselijk bezoek uit Thailand. Koning Boemibol en Koningin Sirikit gasten van ons Koninklijk Paar. Wereldnieuws O.a.: Protest tegen sluiting van mijnen in de Borinage; Een Noorse tanker in brand in de Perzische Golf; Begrafenis van vermoorde politicus in Tokio; De Gaulle op reis door Zuid-Frankrijk; Franse supertanker te water gelaten; Dona Fabiola terug in Brussel; Een nieuwe vorm van watersport; Zorgeloze autobezitters een gevaar op de weg. SAMSON SHAG Niemeijer garandeert de kwaliteit VERKOOPDAG HERVORMDE ZUSTERKRING DEN BURG Ook de Hervormde Zusterkring van Den Burg gaat actief in het openbaar worden. Zaterdag wordt een verkoopdag in het Dorpshuis te Den Burg gehouden. De opening is om drie uur en.... er zijn natuurlijk vele attracties. KLEUTERLEIDSTER BENOEMD Aan mej. L. Wevers is met ingang van 1 januari 1961 eervol ontslag verleend als hoofdleidster van de C.V.O.-kleuter school te Den Burg. In haar plaats is benoemd mej. A. P. Agaart te Bergen op Zoom. INGEZONDEN In een dagblad trof mijn oog een artikeltje: „Wegen op vele plaatsen spiegelglad". Dit behelsde meer de aandacht te ves tigen op auto's en boerenwagens, die het vreselijk natte bietenland verlaten en dan over de weg gaan. Nu ja, goed, iedere agrariër en vracht rijder zal gerust hier aan meewerken om dit euvel zoveel mogelijk te voorkomen. Maar wie let er o.p het rijwielpad van Den Burg naar Oudeschild. Komt U eens bij de oversteekplaats voor het huis van de heer F. Visser. Deze bocht is waarlijk gevaarlijk door de vallende bladeren daar ter plaatse. Welke instantie hier over moet waken en welke dit moet schoonhouden, laat ik maar in het midden, maar het was heel goed, dat b.v. de reiniging hier de hand aan kon houden Eveneens mag ik misschien nog wijzen op de vreselijke waterballetten op dit rijwielpad, en ook op de grote Schilder- weg. Wat doet de riolering langs deze weg, als het water de putten niet kan be reiken? Hier is afgelopen week wel iets aan gedaan, doch dit was niet afdoende. Passeer, als fietser of voetganger, maar eens een auto die deze waterpartijen als een attractie ziet, ten koste van fietser's of voetganger's nat pak. Ik meen wel, als dit eens goed bekeken wordt en even aangepakt, deze euvels overgemaakt kunnen worden. We wachten af. U, redactie, dankend, M. DAMCLUB TEXEL Uitslagen: C. Dijker-C. Meedendorp 11 C. Vinke-C. v. Heerwaarden 02 P. Bruijn-S. v. Heerwaarden 02 W. A. v. Zeijlen-Jb. Koorn 20 A. de Haan-C. v.d. Werf 02 D. v.d. Werf-S. Bakker 20 Jn. Stam-Jac. v. Heerwaarden 11 J. A. v. Enst-C. P. Burger 02 Het eerste verliespunt voor C. Meeden dorp. Hij accepteerde een opsluiting aan de lange kant en C. Dijker ging toen over tot de gesloten Hoogland variant. Voor ons allen onbekend terrein en waar schijnlijk voor C. Meedendorp ook. Het dient daarom tot zijn eer gezegd, dat hij in deze moeilijke stand het juiste tempo en afwikkeling wist te vinden, waardoor wit tenslotte gelegenheid moest geven ook de lange kant weer in het spel te be trekken. Een moeilijke en mooie partij! BRIDGEN Het gaat goed met de bridgeclub. Dit seizoen zijn er bijna geen bedankende en wel verschillende nieuwe leden, zodat het beginaantal (12 jaar geleden) van 42 bijna weer is bereikt. Het gaat ook goed met de koplopers in de competitie. De weg is echter nog lang en we zijn deze keer wel zeer benieuwd wie op het eind de top bereikt heeft. De uitslag van de derde comp.-avond: A.: 1. Bakker-Kuiper 59.72°/o 5) 2. Echtpaar Beemsterboer 57.64% (11) 3. Echtpaar v.d. Heerik 56.25% 1) 4. Bruin-Mantje 55.55% 2) 5V*. Dam-Dros 49.30% (13) 5V*. Echtpaar Jouwersma 49.30% (16) 7. dames Hattuma-v. Heerwaarden 47.92% (15) 8. Bakker-Huizinga 45.14% (14) 9. mevr. Keijser-Blom 29.17% (20) B.: 1. Luyckx-Wessels 56.94% 7) 2Vs. v. Heerwaarden-de Vries 53.70% 3) 2Vs. Bos-Snijders 53.70% 4) 4. Echtpaar Gilijamse 53.24% 8) 5. Gebr. v. Sambeek 52.31%(12) 6. Stolk-Verstegen 48.61% 9) 7. Brücher-Gieze 48.15% (17) 8. Roeper-v d. Werf 46.76% (18) 9. mevr. Kooijman-Veenema 43.52% (10) 10. Kellner-v. Lente 43.05% (19) De volgende drive woensdag 16 novem ber a.s. 8 uur. HET EVANGELIE IN HET HART VAN AMSTERDAM Onder deze titel zal vrijdagavond a.s. Majore A. M. Bosshardt in 't Centrum te Oosterend spreken over het moeilijke, maar toch dankbare werk van Het Leger des Heils in donker Amsterdam. Majore Bosshardt is voor menigeen geen onbe kende meer, want zij werd o.a. bekend door de T.V.-uitzending „Dit is Uw leven". Voor velen zal deze avond een openbaring zijn om te vernemen onder welke omstandigheden en met welke middelen het Evangelie wordt verkon digd. Er zijn nog enkele kaarten a ƒ0,25 be schikbaar, terwijl eventuele bijdragen geheel ten goede komen van het Leger des Heils Goodwill Centrum Amsterdam. Z.D.H.-NIEUWS Alle wedstrijden werden afgelast. Het eerste is zondag vrij. Het tweede ontvangt De Koog 2, om half 3. De adsp. spelen thuis tegen De Koog. TEXELSE BOYS-NIEUWS Voor het afgelopen weekend werden alle wedstrijden afgelast. Om in conditie te blijven, is trainen nu zeker noodzake lijk. Daarom, Boys, donderdag allemaal present. Zondag a.s.: Tex. Boys 1-SVW 1, 1,30 uur; SRC 2-Tex. Boys 2, 2.00 uur. Zaterdag as.: Tex. Boys a-HCSC a, 3.00 uur (junioren); Oosterend a-Tex. Boys a, 3 00 uur; Texel b-Tex. Boys b, 3.00 uur. Terreindienst; P. Hopman, A. Zeven hoven. S.V. DE KOOG Ook nu weer werd het gehele pro gramma afgelast. Het ziet er wel zeer somber uit wat het verdere verloop van de competitie betreft. Er zijn al 9 voet balzondagen geweest. Het eerste heeft tot nu toe 5 wedstrijden gespeeld en het tweede nog maar 2!! Voor de totoliefhebbers hebben wij het volgende nieuws. De totoformulieren worden in het vervolg woensdags opge haald. Zij, die echter zelf hun formu lieren komen inleveren, kunnen dat don derdagavonds doen op de clubavond in het Witte Huis. Df

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 6