„Alle perken te buiten ^foecSe? BEDRUKT POSTPAPIER Verdrijf die ondragelijke Rhenmatiek nit Uw ÜJ1 - Onze T.V. stelt u tevree BABYDERM Voor heller* Baby-huidje Charme is niet aan leeftijd gebonden U ziet 't weer V LESSING beheerst de mode BEKENDMAKING LANGEVELD DE R00IJ n.v. „De Duinkanters" Erik en Irene Toneelveren. Zuid-Eierland „De Oliekous" Tel. (02220) 2.3.4.5 b.g.g. 2101 Ontwikkelen en afdrukken 'i Goed bouwen, goed wonen Uitvoering D.E.K. te Den Hoorn Voor al Uw FOTO-ARTIKELEN LANGEVELD DE ROOIJ N.V. FLITSER! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 DA. REINHOLD SPRAK OVER „ISRAËL NU" Maandagavond j.l. heeft de Ontwikke lingsclub van Oosterend zijn eerste avond van seizoen 1960-'61 geopend met een lezing van da. Reinhold-Scheuermann over haar reis naar Israël in december 1959 en januari 1960. Aan de hand van een landkaart van Israël stippelde da. Reinhold haar reis aan om vervolgens systematisch met bij behorende dia's haar bevindingen te ver tellen. Allereerst brengt spreekster haar hoorders in Haifa, gelegen tegen de berg Carmel en. men ziet de woontoestanden vanaf een zekere primitiviteit naar de moderne en dure villa's. Nazareth is nog steeds een typisch Arabisch stadje met zijn kleine smalle straatjes en huisjes. Hier werken nog verschillende Chr. kerk genootschappen, ondanks dat zij op de Joden in Israël nog geen vat hebben. Da. gaat even dieper in op deze geestelijke zijde, zodat men een klein overzicht krijgt van het werk der Grieks Ortho doxe priesters en een R.-K. priester-ar beider, waarna men in de heuvels van Nazareth beland om nog even een rots woning te bezoeken van zo'n plm. 2000 jaar geleden. Als nog even een timmer man is bezocht, gaat het over Kana naar Tiberias aan het Meer van Galilea. Dit meer wordt van twee kanten bekeken, n.l. in zijn prachtige stille vorm, maar ook zoals het kan zijn bij storm. Op deze reis wordt ook een Ma-abara bezocht, een opvangcentrum van Immi granten, waarbij blijkt dat vele Immi granten vanwege de financiën hierin soms jaren verblijven. Als Jeruzalem bereikt wordt, wordt men geconfronteerd met een in tweeën gesplitste stad. Men kan absoluut niet van het ene deel in het andere komen. In deze stad ontmoet men mensen uit alle delen van de wereld. Joden, die naar hun beloofde land komen. In een land als Israël, kleiner dan Neder land, is dit een groot probleem, wat ten dele wordt opgevangen door de instel ling van Kibboets, een wonderlijke in stelling, waarin men door samenwerking gemeenschappelijk tot opbouw van het land werkt. Zuidelijker in Israël wordt Bersheba, aan de rand der woestijn be reikt. Ook hier mensen uit alle delen der wereld. Ook de Dode Zee en zijn zout winning wordt met een bezoek vereert; men zoekt op heden nog steeds naar een oplossing om het water van de Dode Zee geschikt te maken voor landbevloeiing. De woestijn wordt bezocht en natuur lijk trekken de woestijnbewoners, de Bedouïen de meeste aandacht. Als gast van de Bedouïen-arts is het mogelijk om met deze mensen in contact te komen. Door bemiddeling van de dokter lukt het om in de spreekkamer de Bedouïen- vrouwen ongesluierd te zien en ook om een haremtent te bezoeken. Het is een benauwende sfeer, waarin deze vrouwen verblijven en niets anders hebben te zorgen dan voor hun eten en verder proberen om zo lang mogelijk mooi te blijven. Tot slot zien we het zo onontbeerlijke water in de woestijn. Niet alleen de immigrant is een groot probleem, ook de watervoorziening is voor Israël een pro bleem waaraan men kosten nog moeiten zal sparen Voor de rondvraag is nogal interesse en da. Reinhold heeft de verschillende vragenstellers tot volle tevredenheid beantwoord. Tot slot dankt de heer Visman da. Reinhold dan ook hartelijk voor haar leerzame lezing. Begin toch óók *n Kruschen Koor. Wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Kruschen neemt voelt zich allengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloedzuiverende samenstelling van Kruschen. Niet minder dan 5 minerale zouten zetten Uw organen de kracht bij om weer jeugdige kracht te kunnen ontwikkelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu Uw pijnen ver wekken. Kruschen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen jaren over de hele wereld. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 nov. op om 8.08 uur en gaat onder om 16.43 uur; 23 nov. op om 8.13 uur en onder om 16.40 uur. Maan: 25 nov. E.K.; 3 dec. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 19 nov. 8.45 en 21.14; 20 nov. 9.27 en 21.52; 21 nov. 10.04 en 22.29; 22 nov. 10.36 en 23.10; 23 nov. 11.12 en 23.49; 24 nov. 11.49 en 25 nov. 0.32 en 12.26; 26 nov. 1.13 en 13.17. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg; no. 2213, H. C. Bakker, Duinweg B 152 b; no. 2758, J. Bakker D. Pzn., Hogerstraat 4; no. 2877, D. Broer, Gasthuisstraat 21; no. 2472, Coöp. Aard- appelbewaring Texel G.A., Meijert Boons Bosweg; no. 2786, Doopsgez. Pastorie, Kogerstr. 17a; no. 2314, P. v. Hoorn, Prof. Keesomlaan 30; no. 2523, J. Kik kert, B 42; no. 2094, H. E. Peeters, Pre parateur, Boogerd 24; no. 2153, G. Rijk, Kogerstraat 74; no. 2392, P. Uitgeest, Groeneplaats 1; no. 2929 B. Vlaming, Prof. Keesomlaan 24; no. 2876. J. Wieten, Houtweg 2. Eierland: no. 264, J. de Ridder, E 60b; no. 276, E. A. Rijk, E 140; no. 286, G. Schoorl, Pluimveehoud.-draversfokk, E 139. De Koog: no. 289, J. F. Rommel, Ruijslaan 6. Oosterend: no. 398, J. C. Rab, Brand stoffen- en materialen N.V., Mulderstr. 25 JAN AGTER INTERESSANTE LEZING VOOR DE R.-K. ONTWIKKELINGSCLUB Pater Rector Goeman, uit Koudewater, heeft maandagavond iets verteld van zijn werk in de Psychiatrische inrichting Koudewater. Als rector heeft hij iets laten zien van het vele leed dat er is in de wereld; daarnaast heeft hij de on barmhartigheid van de gezonde mens naar voren gebracht. De gezonde mens, die direct een oordeel klaar heeft over de geesteszieke. Die is gekdat wordt al gauw geopperd van iemand die in een dergelijk tehuis wordt opgenomen. Die woorden werden door de pater veraf schuwd. Die mens is niet gek, maar wordt door deze betiteling van een etiket voor zien Pas op, zo vertelde de rector, dat vandaag Uw buurman daar heen kan gaan, maar morgen U. Deze ziekte kan ieder mens ten deel vallen. Gelukkig is beterschap dikwijls mogelijk. elk hun verzorging nodig hebben. Tref- In Koudewater zijn 800 patiënten, die fend was, dat bij het vertonen van de dia's, de Pater al zijn schapen bij naam kende. De verzorging van deze patiënten eist de volle liefde van de verpleger. Jammer is het dat ontslagen verpleeg den moeilijk een plaats krijgen in de maatschappij. Veel bedrijven sluiten de deuren voor deze mensen. Maar juist door opname in het normale leven kan algehele gezondheid worden herkregen. De dia's toonden ook hoe groot deze inrichting is. Een landgoed van 70 ha waarvan 8 ha. tuin. 80 melkkoeien en tal rijke andere dieren. Een eigen slagerij, bakkerij, wasserij en zo zouden we door kunnen gaan. Maar bij al die rijkdom aan goed is er hulp nodig van de verpleeg sters en daar hebben de psychiatrische inrichtingen in ons land gebrek aan. Er werden de Rector talrijke vragen gesteld, o.a. de vraag: ,,Hoe komt het dat deze mensen zoveel leed veroorzaken aan gezinnen. Vooral de laatste tijd maken die mensen zich onbemind in de maat schappij. Pater Goeman had hier een antwoord op; „Nederland heeft veertig inrichtin gen, maar er zouden er nog eens zoveel nodig zijn om alle gevallen op te vangen" Ook deze avond van de R.-K. Ontwik- kelingsclub te Den Burg was uitermate leerzaam. AANBESTEDING Dinsdag is door de Ned. Heidemaat schappij de aanleg van een aantal stuwen aanbesteed. Als laagste inschrijfster kwam uit de bus de Alkmaarse Fa. P. Daalder met een bedrag van ƒ72.444, De firma Drijver, Texel, schreef in voor ƒ121.650,—. Tevens heeft de N.V. Grontmij. een aantal stuwen aanbesteed. De firma Daalder schreef in voor ƒ52.444,en de firma Drijver voor ƒ71.175, Van beide werken bleef bet begrotings bedrag onbekend. POEKR-ULF OUE FILMNIEUWS: Zaterdagavond: „DE HELD VAN PORK CHOP HILL" Een film, waarin Lewis Milestone, de maker onder meer van „All quiet on the Western Front" en „A Walk in the Sun" en derhalve aan de omgang met man schappen en oorlogsmateriaal gewend, de rekbaarheid aantoont van het begrip „strategisch belang". Een Amerikaanse luitenant ziet zich op het einde van de Koreaanse oorlog, als de onderhandelingen in Pan Moen Djon al zijn begonnen, gesteld voor de vraag of hij het offensief, dat hem is bevolen: de bestorming van een heuvel die op zich- zelf van weinig betekenis is, maar waar van het bezit de besprekingen gunstig zou kunnen beïnvloeden met het ge ringe aantal manschappen, waarover hij beschikt en het uitblijven van hulptroe pen, moet doorzetten of niet. Met de moed der wanhoop besluit hij tot het laatste en, dankzij de reserves, die op het laattse moment arriveren, wordt het een succes. Het ideaal van vrijheid en democratie is weer een stapje nader tot de verwezenlijking gekomenmaar ten koste waarvan? Een sterke, ruige film met de bekwame Gregory Peck in de rol van de stroeve, zwijgzame luitenant, die hardnekkig en verbeten een actie doorzet, die hij slechts met moeite voor zijn geweten kan ver antwoorden. Zondag- en maandagavond: „DE GEBRANDMERKTE VAN DE VEENHOEVE" Deze film verplaatst de toeschouwer naar het platteland, waai de boer Ma- thias, na gevangenisstraf te hebben on dergaan, het hele dorp tegen zich vindt. Zijn schoonzuster Franziska, die al een valse getuigenis voor de rechtbank heeft afgelegd, heeft de omgeving (en ook Mathias' dochter Lena) opgestookt, zodat de boer tenslotte als eenzame leeft. Dat het met zijn oogst toch goed gaat ligt aan zijn vriendschap met een Amerikaanse soldaat, die met z'n vrienden op hun ver lofdag Mathias helpen. Nog geven Fran ziska en haar zoon (die het te doen is om de boerderij in handen te krijgen) hun kruiperijen niet op, zelfs beschuldigen ze de Amerikaan er van de hand te hebben gehad in een dodelijk ongeluk, dat een kellnerin is overkomen. Franziska's man is de persoon, wiens eerlijkheid tenslotte de doorslag geeft. Een (18 jaar gekeurde) Luminafilm onder knappe regie van Hans Deppe, die de verbeten strijd van een on schuldig gebrandmerkte tegen de intriges van hebzuchtigen in beeld brengt en dat op gevoelige, soms ontroerende wijze doet. Nederlandsnieuws O.a.: H.M. de Koningin opent Rode Kruis-ziekenhuis in Den Haag; Neder landse Basketbaloverwinning op Dene marken; Examen voor fotojournalisten met verrassende opgave; Tsjecho-Slowa- kije wint voetbalstrijd van Nederland; Herfst in de natuur. Wereldnieuws O.a.. Studenten slaags met de Parijse politie; Een prins voor Perzië: Enthou siasme in Teheran; De Amerikaanse ma rinebasis op Cuba; Autotentoonstelling in Tokio; Bij de 50ste sterfdag van Leo Tolstoi. Speciaal voor u, mevrouw. Een pracht collectie MANTELS, JAPON NEN, ROKKEN, JUMPERS en VESTEN die u aangenaam verrassen zal. De modellen zijn jeugdig, heel apart, van bijzondere kwaliteit en echt voordelig, Bij aankoop van iedere ƒ2,50 ontvangt U een muntbiljet van ƒ0,10 cadeau. Het bestuur van het waterschap de Gemeenschap pelijke polders maakt bekend, dat degenen, die de op de wegbermen geworpen slootruigte hiervan niet hebben verwijderd, dit alsnog voor zaterdag 26 nov. 1960 op te ruinen, daar anders bekeuring zal volgen Het bestuur voornoemd S. Keijser Ibz., dijkgraaf E L J Lap, secretaris Een leuk cadeautje NU opgeven betekent tijdige levering brengen U 25 en 26 nov. a.s. in hotel De Toekomst te De Koog toneelspel in 5 bedrijven Aanvang 8 uur 25 nov. zijn de bejaarden onze gasten Andere belangstellenden f 1,25 entree. 26 nov. enlree f 1,75. BAL NA Uitvoering op vrijdag 25 nov a s. van het blijspel in 3 bedrijven in gebouw Bethel aanvang 20 uur, een avond om heerlijk te lachen Entreeprijs f I,— Telefoon 2525 TAXI KIEVIT M. A. J. VONK Kogerstraat tel 2078 Hogerstraat tel 2573 Te koop gevraagd prima landhooi Terpstra, Middenmeer Aanb Barends De Cocksdorp, telef. 227 taxi Garage Reij Den Burg, Waalderstr. 15 Langeveld De Rooij Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend! Kapper Bakker, Tel. 203 Volkswagenbusjes te huur voor kleine gezel schappen met en zonder chauffeur. Van Koningsbruggen Loodsgracht 22 Den Helder, tel. 2026 REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoperl Mevr. A. C. A. Boer, Warmoesstr. 48, Den Burg Vrijdag 25 november hoopt de heer W. v. Keulen voor u te spreken over het onderwerp De lezing wordt verduidelijkt met dia's Plaals van samenkomst Hotel Texel. 2.30 uur voor nieuwbouwers en belangstellenden 8 uur voor genodigden werkzaam in de bouwsector door de muziekvereniging op vrijdag 25 nov voor donateurs en op zaterdag 26 nov. a f 1,25 per persoon, aanvang 8 uur in De Waldhoorn ZATERDAG BAL NA Bij uw CAMERA hoort een (Een Philips flitslampje) kosl een kwartje Langeveld De Rooij FEUILLETON door HANOL SPOOR. 22. In de loop van de dag kwam Bob naar de toestand van haar vader informeren. Marrigje was intussen al enkele malen de Dorpsstraat op en neer geweest, maar had tot nu toe alleen juffrouw Vrenken in de winkel kunnen ontdekken. Toen ze met een zekere schroom, waar tegelijk ook iets van trots doorschemerde, aan Bob vertelde dat ze haar list al ge deeltelijk had uitgevoerd, keek hij haar verwijtend aan. „Wie weet hoe gevaarlijk ze is", zei hij. „Een kat in nood doet rare sprongen en wanneer ze merkt dat je iets ontdekt hebt, zou dat voor jou wel eens ongunstig kunnen aflopen". Marrigje gooide haar kinnetje in de lucht. „Vergeet niet dat men jou ook van daden wilde betichten, die je niet gedaan hebt. Wie weet waar het onderzoek van de aanslag op vader weer op aan stuurt. Weet je wel dat jij daar ook als verdachte voor in aanmerking kunt komen? Vader houdt immers niet van jullie en hij zou onze omgang kunnen verbieden. Opperwachtmeester Polten, hoe ver trouwd overigens, is net een egel die zijn stekels opzet, iedere keer als je over de Vrenkens begint. We zetten door. Ik heb zo het gevoel dat we daai de draad van de hele geschiedenis te pakken kunnen krijgen. Zelfs als ze verder met de ge beurtenissen op het dorp niets te maken hebben, dan nog heb ik het idee dat daar dingen geschieden die het daglicht niet kunnen verdragen; waarom anders die moeite om voor twee personen tegelijk te willen doorgaan?" Ze wandelden het dorp in. Er was iets triomfantelijks in de ogen van Marrigje. Voor het eerst gingen zij als een paar, dat bij elkaar hoorde, door het dorp. Haar moeder had zoëven Bob begroet als een goede bekende. Het alziend moederlijk oog had de vorige avond, ondanks alle verwarring, al heel vlug gemerkt, welke band er tussen die twee bestond. Ze deelde niet zo sterk in het vooroordeel van haar man, al had ze toch liever ge zien, dat Marrigje aan iemand van het platteland de voorkeur had gegeven. Doch het geluk van haar dochter ging haar bovenal en na een korte observatie meende ze al overtuigd te kunnen zijn van de oprechte gevoelens van Bob voor Marrigje. Hoe zorgzaam en liefdevol was hij geweest, toen zij als het ware door schrik waren bevangen bij het plotse linge onheil dat over hen gekomen was. Hoe vlug wist hij de juiste personen te bereiken en wat een rust ging er van hem uit. Mevrouw Zwiersma gaf in stilte haar zegen en nam zich nu reeds voor om ook haar man te bewegen, om de familie Wevels niet langer als indringers te be schouwen, doch als volwaardige inwo ners van het dorp. Met een stil lachje zag ze de jongelui de richting van de Dorpsstraat inslaan. Maar haar hart zou lang niet zo gerust zijn geweest, als ze geweten had met welke plannen dit, op het eerste gezicht zo vredige, paartje rondliep. Marrigje wist Bob weer vlug warm te krijgen voor de verdere afwerking van haar list. Hij zou met haar meegaan en dan moest er toch heel wat gebeuren, wilde haar iets overkomen. Het meest ge vaarlijke was feitelijk al gebeurd. Stel je voor dat juffrouw Vrenken al dadelijk op haar hoede was geweest en Marrigje met een of ander aannemelijk praatje naar binnen had gelokt. Bob moest er niet aan denken en toch was de hele geschiedenis zo vreemd dat je er van alles van kon verwachten. Juist had Marrigje verteld dat ze al enkele keren tevergeefs was wezen kij ken en steeds juffrouw Vrenken had aan getroffen, toen ze plotseling haar passen inhield. Nu stond haar broer in de zaak. De gelijkenis was frappant. Het korte krullende haar was nu iets meer in be dwang gehouden en strak naar achteren gekamt. Er waren nu geen oorbellen of andere sieraden. Bovendien droeg hij een kort wit jasje, waardoor de lange broek zichtbaar was. Bob en Marrigje wierpen elkaar een vlugge blik toe, als om elkaar moed in te spreken. Nu kwam het er op aan. Ze konden nu niet blijven kijken, hij zou dan immers naar binnen kunnen gaan. Zon der aarzelen moesten ze optreden. Over leg zou de zaak kunnen schaden en ze zouden dan van voren af aan moeten beginnen. Nu of nooit dacht Marrigje en Bob scheen die mening te delen, want hij gaf haar een bemoedigend drukje met zijn arm. Met een angstig hart gingen ze naar binnen. Het overgaan van de winkelbel bezorgde Marrigje een rilling. Ze geloof de dat ze dit geluid nooit meer zou ver geten en het typische gerinkel haar altijd weer aan die spannende momenten zou herinneren. Ze werden met een lachje van herkenning verwelkomd. Marrigje bestelde koekjes. Bij het klaarmaken en het wegen, keek ze on ophoudelijk naar de bereidwillige en vlugge handen. Maar of het toeval was of dat het opzettelijk gebeurde, ze kreeg geen gelegenheid om de plaats, waar ze 's morgens haar nagel zo furieus langs haalde, nader te bestuderen. Het gewone weerpraatje volgde en daarna ^as het even stil. Zou alles toch tevergeefs zijn? Plotseling vatte Marrigje moed en vroeg met haar liefste stemmetje, of de krabbel, die ze hem deze morgen be zorgde nog pijn deed? Argeloos werd de hand omgedraaid en de rode streep zichtbaar. „Ach welnee, was u nog steeds onge rust over dat kleine incident, ik De totaal onschuldig klinkende stem verstomde ineens. In doodse stilte keek men elkaar aan. Bij de zo juist betrapte juffrouw Vrenken week iedere bloed druppel uit haar gelaat. Marrigje en Bob zagen haar gezicht in grote pijn vertrek ken en haar handen zochten blindelings tastend naar steun. Ondanks de zegepraal die Marrigje bij het slagen van haar list moest voelen, overweldigde het medelijden haar veel meer. Tegelijk bekroop haar het idee, dat een echte misdadigster er toch niet op zo'n kinderlijke manier in zou vliegen. Ze vond opeens haar plan met meer zo in genieus. Ze kreeg bijna een hekel aan zichzelf, omdat ze iemand, door een val uit te zetten, schijnbaar diep ongelukkig had gemaakt. Het bleef lange tijd stil in de winkel. Dan klonk de stem van juffrouw Vren ken, klein en schor van emotie. „Wat denken jullie nu te doen?" Zowel Bob als Marrigje draaiden met hun voeten. Ze voelden zich niets ple zierig, maar Bob was de eerste die de leiding nam. „Gaat u hier mee door?" „Ik moet wel", fluisterde juffrouw Vrenken, „tenminste als jullie het mij toestaat, als je dit bekend maakt, dan kan het natuurlijk niet". „Maar waaromzei Marrigje en bleef toen haperen. Op dat moment klonk een lied van achter uit de bakkerij. Een stem zo klankrijk als de heldentenor van een opera, schalde tot aan de winkel door en deed Marrigje en Bob verstomd staan luisteren. Was dit een knecht of Er verscheen een bedroefd lachje om de mond van juffrouw Vrenken. „Mijn broer", zei ze met matte stem, „hij begon zich juist de laatste tijd weer een beetje gelukkig te voelen". Ze keek mej de zelfde bedroefde blik naar Marrigje en Bob, die daar stonden met gezichten als één groot vraagteken. Juffrouw Vrenken zuchtte heel diep. „Nu het toch zover is, moeten jullie maar eens mee gaan naar de bakkerij?" verzocht ze. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4