9 rocn in het harL, Koffiepraatje belangrijkste van Raadsvergadering BAKKER'5 Diefstal te Den Hoorn Van melkfabriek tot bloeiende motor- en rijwielhandel ij ~m LEPELREK no. 2 ZILMETA BAKKER'S IJZERHANDEL WOENSDAG 23 NOVEMBER I960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7508 COURANT Jitgave N.V. v.h. Langeveld d© Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mn> Tijdens de laatste gespreksavond van de gemeente heeft, als we ons goed her inneren, wethouder Hin gesproken over weinig belangstelling van Texelaars voor de vergadering van de raad. Wij moesten hieraan denken toen burgemeester De Koning op de vrijdag gehouden vergade ring de rondvraag aan de orde stelde. Vijftien leden van de vroedschap waren aanwezig, dus voltallig, maar er waren maar drie leden die iets op hun lever hadden. Vijf maal klonk het.,,Ik heb wel wat, maar voor het koffiepraatje". Het is op zichzelf begrijpelijk, dat niet alles wat een raadslid te vragen heeft aan B. en W. voor het publiek van belang is. We vinden het alleen een beetje beden kelijk dat daarop in het openbaar de nadruk wordt gelegd. De raadsleden we ten immers best dat ze tijdens dat koffie praatje tóch wel aan de beurt komen. Misschien dat, als de leden van de raad wat meer openhartig worden, de belang stelling van de zijde der burgers ook groter wordt Burgemeester C. de Koning mocht vrij dagmiddag een voltallige vroedschap welkom heten. Of dit kwam omdat er zoveel gestemd moest worden of dat de leden bang waren voor de komende Sint is minder belangrijk. Belangrijker is dat de leden zich achter het voorstel van B. en W. hebben gesteld inzake het orde probleem in de zomermaanden. In diverse bevoegde kringen zijn de ordeproblemen ter tafel geweest, maar uiteindelijk bleken de meningen te ver schillen. Het hoofdbestuur der V.V.V. heeft o.a. voorgesteld de exploitanten an kampeerterreinen te verplichten de kampeerders om 11 uur op het terrein te doen zijn. B. en W. achten het zeer onbillijk een overheidstaak af te schuiven op particu lieren, want de bestrijding van de onrust is een zaak van de politie. Gezegd kan worden dat de politie in het afgelopen seizoen meer dan haar plicht heeft ge daan. De bezetting bleek echter niet al- ;ijd voldoende te zijn om moeilijkheden het hoofd te bieden. B. en W. wijzen er op dat toeristen hun vertier moeten zoe ken op straat en in café's en achten daarom het aanstellen van een recreatie- leider zeer urgent. De ANWB heeft van een dergelijk nieuw figuur grote ver wachtingen en gaat voor deze functiona rissen een opleiding beginnen. Meer con trole op de terreinen, met name nacht controle, is noodzakelijk, aldus B. en W. Opgemerkt wordt dat de Stichting So ciaal Toerisme Texel voor haar terrein te De Koog twee nachtwakers zal aan stellen. Er zal nu een vergadering wor den belegd met de Texelse kampeer- exploitanten. Tot slot wijzen B. en W. met nadruk er op, dat zij het bepaald onjuist achten, reeds thans maatregelen te nemen die de vrijheid van een groot deel van de gasten in ernstige mate beperken, zolang niet dringende noodzaak hiertoe is bewezen. Het staat immers geenszins vast, dat in 1961 dezelfde moeilijkheden te verwach ten zijn. Over deze mededeling wordt even ge discussieerd. De heer Daalder vindt de stelling vrij negatief. Hij had een posi tiever standpunt verwacht. De voorzitter zegt wel toe dat maatregelen genomen zullen worden als dat noodzakelijk blijkt. Na die korte verklaring van de burge meester is ook de heer Van der Vis meer gerust gesteld. Wethouder Hin zag gaarne een wijzi ging in de notulen. Hij meende, dat hij een opmerking over het VGLO-onderwijs anders had geplaatst. De bandrecorder VOLDOENDE BELANGSTELLING Voor het weekend „Zang, spel en sport", georganiseerd door Centraal Jeugd Overleg Texel, is voldoende be langstelling. Er hebben zich reeds veer tien leiders gemeld met een totaal aantal clubleden van 67. De deelnemers worden om 4 uur in jeugdherberg „Panorama" verwacht. D.E.K.-UITVOERINGEN Den Hoorn Vrijdag- en zaterdag avond om 8 uur zal D.E.K haar jaarlijkse uitvoeringen geven. Voor de pauze staat U een muziekprogramma te wachten; na de pauze wordt een toneelstukje opge voerd. De tweede avond is er bal na. De uitvoeringen vinden plaats in dorpshuis „De Waldhoorn". VERVOER BEJAARDEN NAAR UITVOERING DUINKANTERS De bejaarden van De Koog en omge ving, die vrijdag a.s. naar de uitvoering van de Duinkanters willen maar met vervoersmoeilijkheden zitten, kunnen zich opgeven bij de heer Drevel, tel. 277, °f bij de heer N. Schoo, tel. 304. Er wordt dan gezorgd dat zij gratis worden ge- naald en weer thuisgebracht. Denkt jong De Koog om de uitvoering van zaterdag, met gezellig Duinkanters- oal na. kan in deze uitkomst brengen, aldus de voorzitter. Hierna kwamen verschillende, jaarlijks terugkerende, stemmingen aan de orde. Als bestuursleden van de Sociale Dienst werden herkozen de dames A. Stiggel- bout-Huisman, M. G. Grisnigt-de Kooker en de heer C. Bakker. Als bestuurslid Algemeen Weeshuis werden herkozen: de heren Ant. Bakker Hzn., Jac. Roeper Jaczn. en mevrouw A. Ran-Keijzer. Als afgevaardigde van de raad naar de (Zie vervolg tweede blad) Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak INGEZONDEN ERNSTIGE SCHADE AAN LANDSCHAPSSCHOON Geachte heer redacteur, Alhoewel ik het schrijven van inge zonden stukken één der minst sympa thieke manieren van verweer vind, ont kom ik er nu toch niet aan en met uw goedvinden zag ik dit schrijven dus gaarne eens geplaatst in ons aller „Tess- laar". In het nummer van 12 november j.l. las ik namelijk een artikeltje, dat als kop droeg: gemeente gaat waken over dorps- en landschapsschoon; een derge lijke zin wil dan wel mijn belangstelling wekken, temeer daar ik in de veronder stelling verkeerde, dat ons geacht be stuur reeds lang een oogje in het zeil hield; dat het straatbeeld in al onze (Texelse) dorpen lichtelijk verpest wordt door her-en-der aangebrachte verkeers borden zullen we dan maar niet op het actief schrijven van ons gemeentebe stuur; de niet te stuiten noodzaak(?) van één-richtingverkeer heeft natuurlijk ook haar minder fraaie kanten. Ik dwaal echter af; het genoemde arti kel had betrekking op bouwwerken, ik citeer: „uit een oogpunt van wel stand het dorps- of landschapsschoon ernstig schaden". Hoe nu?! Want zonder hier een pleidooi te willen leveren tot het behouden van iedere vervallen „skêpe- boet" of anderszins, begin ik mij toch af te vragen sinds wanneer het criterium van „bedreigt dorps- en landschaps schoon" iets te maken zou hebben met „welstand". Misschien eerder omgekeerd evenredig. Want zo lezen we verder „bij be oordeling van nieuwbouw (is) de maat staf terecht streng enz." En dan zou ik wel willen vragen wat het geëerd college hieronder verstaat. Immers, erger dan (wellicht) de even tueel op instorten staande behuizingen etc., is de onverantwoorde manier waar op, met name in Oosterend, woonhuizen worden gebouwd. Wat daar is aange richt en, zo mogen wij aannemen, met goedkeuring van B. en W. en haar zo ge heten „Schoonheidscommissie", op het stuk van woningbouw, is toch wel ten hemel schreiend. Zonder mijzelf uit te willen roepen tot een terzake kundige,, meneer de redac teur, mag U wel van mij aannemen, dat ik als oud-Texelaar en als geboren Oosterender niet in 't minst e.e.a. met bloedend hart pleeg gade te slaan. Over de stompzinnige plaatsing der (lelijke) z.g. houtrijke woningen kunnen wij ons verbazen en opwinden; zij missen iedere continuïteit met het dorps-eigene. Als ik wel ben ingelicht werden deze behuizingen gezet onder beheer der ge meente. Het wekt dan ook geen verbazing dat zij de gemeente en haar hiervoor ver antwoordelijke commissie ooit toe stemming gaven tot de bouw van emge (particuliere) woonhuizen langs „Achter- tune"; het onbenul dat hier prevaleerde bóven goede smaak en begrip voor het silhouet is betreurenswaardig. Wat de architectuur betreft, wedijvert het onna- DS. J. J. J. VAN SLUIJS SPRAK VOOR PLATTELANDSVROUWEN Voor de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Texel, sprak vrijdag 18 november j.l. ds. J. J. J. van Sluijs, uit Barsingerhorn, over „Jong Israël". Ds. Van Sluijs vertelde eerst iets over de voorgeschiedenis en het ontstaan van deze nieuwe staat, waar Joden uit 80 verschillende landen samen gekomen zijn om een iegen staat te stichten. Dit uit noodzaak, gezien hun vervolgd zijn door de eeuwen heen, met name in de laatste wereldoorlog, ons allen nog wel bekend. Aan de hand van 150 prachtige kleu rendia's reisde ds. Van Sluijs met ons door dit land met zijn vaak ultra-moder ne gebouwen en soms heel typische be woners. Tot slot werden nog verschillende plaatjes vertoond van historische plaat sen uit dit, ook reeds in de oudheid en vooral in de bijbel zo bekende land. Zo liggen hier het historische oude en het moderne nieuwe vaak naast elkaar. De voorzitster, mevr. v.d. Vlies, bracht ds. Van Sluijs heel hartelijk dank voor deze prachtige avond, alsmede ook voor de bereidwilligheid direct klaar te staan om deze november-bij eenkomst voor ons te willen verzorgen, welke in de plaats kwam van de oorspronkelijk op 24 no vember vastgestelde Zweedse avond, die helaas niet door kon gaan. De verkoop van speculaas, een actie door het bestuur op touw gezet, om geld bijeen te brengen voor het a.s. bezoek van Zeeuws-Vlaanderen, bracht netto ƒ39,11 op. Een goed begin dus! DONDERDAGAVOND GYM Den Hoorn De gym van vrijdag avond is deze week op donderdagavond zelfde tijd in de Dorpskamer. DERDE PRIJS IN DE TOTO Den Hoorn De heer A. Slegh uit Den Burg, lid van ZDH, deelt mee in de derde prijs van de Toto met 13 goed geraden uitslagen. Dit is het tweede lid van ZDH dat in een paar weken tijd voor een prijs in aanmerking komt. Enkele jaren geleden werd er in Den Hoorn regelmatig ingebroken. Van deze diefstallen is echter nooit iets bekend geworden van de dader. Zondagmorgen was de familie H. Ellen het huis uitge gaan, en hadden de deur normaal geslo ten. Toen zij 's avonds terug kwamen, ontdekten zij dat er iemand aan de voor deur was geweest. Een onbevoegde had zich toegang tot de woning verschaft. In huis ontdekte de heer Ellen, dat er twee briefjes van ƒ100,waren verdwenen. De dief moet met een sleutel de deur hebben geopend. De politie heeft een onderzoek inge steld. Van de dader(s) ontbreekt nog ieder spoor. tuurlijke met het burgerlijk-pompeuze. U moet van mij geen oplossing ver wachten, maar zoals ik aan het begin van dit schrijven opmerkte, ik ontkom er niet aan en stel mij dus te weer. Ik zou niemand als het al mogelijk was willen beletten een woonhuis te bouwen naar eigen voorkeur; maar we mogen op z'n minst verwachten dat een gemeente die, terecht overigens, bij her haling wijst op haar verantwoordelijke commissies en deskundigen, zich wél be wust is van de competentie van de door haar aangestelde figuren. Zolang wij echter rondom ons geconfronteerd wor den met de desastreuze gevolgen van on kunde en wanbegrip voor het landschap pelijk- en dorpseigene bij deze lieden, dan moge het ons vergeven zijn, dat wij deze subjectieve, maar daarom niet min der eerlijk gemeende kritiek, hier laten horen. Amsterdam, Toon de Haas. IJZERHANDEL TEL: 2767 Verdubbel de waarde door onze service. Het is geen kunst om in een dichtbe volkte gemeenschap een zaak te begin nen. Het succes is dan meestal verzekerd. Anders wordt dit als men begint in een plaats waar slechts enkele woningen staan. Veertig jaar geleden begon de heer C. Dros Bzn. zijn bedrijf in het pand C 42. In dit gebouw wordt nog steeds gewerkt, want Dros' Smederij is alom bekend. De heer B. Dros trok in 1951 VAN HET SOCIALE ERF KAN MEN DOOR EMIGRATIE ZIJN FINANCIËLE VERPLICHTINGEN ONTLOPEN? De Nederlandse Overheid honoreert het recht van elke Nederlander om vrije lijk zijn land of plaats van vestiging te kiezen. Van een „vergunning tot emi gratie" is geen sprake. Wél kan het ge beuren, dat de Rijksoverheid geen pas poort laat uitreiken, bv. indien de aan vrager belastingschuld aan het Rijk heeft; deze bepaling heeft als zodanig niets met emigratie te maken. In dit licht moet ook de fiscale „verkla ring van geen bezwaar" gezien worden, waarmede de emigrant te maken heeft. Deze heeft de naam zegt het reeds een typisch fiscale achtergrond. Het Rijk beschermt zijn belangen door middel van een speciale regeling en hanteert daarbij de afgifte van het paspoort. Andere schuldeisers dienen hun belan gen zelf te verdedigen en wel op de me thoden welke de wetgeving aan credi teuren biedt. Dit houdt wel in, dat zij er goed aan doen te zorgen dat zij hun de biteur aanspreken vóórdat hij het land verlaat. Verhaal daarna is moeilijk. De bewaking van de schuld is in de eerste plaats zorg van de crediteur. Dat hij deze in feite niet ten volle kan uit voeren, omdat hij niet weet of en wan neer de debiteur emigreert, is een der risico's inhaerent aan het schuldeiser schap. Alimentatiegcrechtigden kunnen bo vendien de minder omslachtige en koste loze weg bewandelen, welke in de Pas poortinstructie Nederland 1952 is neerge legd. Zij kunnen aan de met de afgifte van paspoorten belaste instantie ver zoeken het paspoort van een alimentatie- plichtige in te houden c.q. niet uit te reiken, indien er redelijke grond bestaat voor het vermoeden dat deze zich door vestiging in het buitenland wil onttrek ken aan zijn (alimentatie-) verplichtin gen. De beoordeling van de „redelijke grond" voor dit vermoeden zal, zoals deze door de afgever der paspoorten geschiedt, ongetwijfeld niet alle betrokkenen bevre digen. Waar inderdaad ten aanzien van „ge wone" debiteuren een lacune bestaat, daar de schuldeisers over het algemeen niet weten dat hun schuldenaren gaan emigreren en de emigratie-organen in- "ichtingen daaromtrent weigeren, omdat het hun niet vrij staat de voor ambtelijk gebruik toevertrouwde gegevens aan par ticulieren bekend te maken, kan ditzelfde niet van alimentatiegerechtigden gezegd worden. Behalve door de beschikking over de middelen uit het Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering en uit de Paspoort instructie, wordt hun gelegenheid hun rechten te doen gelden namelijk verder nog verzekerd door het optreden van de immigratie-autoriteiten der ontvangende landen. Vrijwel steeds dient de adspirant-emi- grant, die gehuwd is (geweest), verkla ringen over te leggen van de (vroegere) echtgenoot en/of de Raad voor de Kin derbescherming, dat er geen bezwaren aangevoerd worden tegen zijn emigratie. Deze verklaring zal uiteraard in de regel alleen worden gegeven, als er een pas-J sende financiële regeling getroffen is. Zo wordt ook hier het sociale element niet vergeten Mr. N. W. A. van Eijk naar het pand C 49, de vroegere melk fabriek. Hij specialiseerde zich op motoren en rijwielen en nu (hoe kan het anders) ook op bromfietsen. De laatste verbouwing is weer een prima zakelijke verbetering, en we mo gen nu gerust zeggen: het grootste bedrijf van Texel. Hoe dat mogelijk is daar in alle stilte? Wij menen dat goede service hier vooral van veel belang is. Want reeds voor de verbouwing was het magazijn van de heer Dros voorzien van honderden onder delen. Thans is het kantoor vergroot en heeft de showruimte een geheel ander aanzien gekregen. Puch en Vespa en vele andere zeer bekende merken waren keu rig in de nieuwe ruimte geplaatst. Niet alleen de eigenaar heeft interesse voor het vak, ook de zoon is zo lang zamerhand Bromkoning nummer 1. Zijn medaillekasten zijn rijkelijk voorzien van eerste prijzen, die werden behaald met betrouwbaarheidsritten. Wij wensen de heren Dros met de laatste uitbreiding nog meer succes. in model no. 7401 UITGEVOERD IN iGËfiÖl(ZlLMETA) VL£KVRU DOOR EN OOG* GESLAAGD Den Hoorn Onze plaatsgenoot, de heer D. Smit, lid van D.E.K.slaagde te Alkmaar voor het muziekexamen B, met 92 punten en lof der jury. GEBREK AAN JAGERS? Den Hoorn Vrijdagmiddag kwam er nog een late bezoeker voor de Midden standsshow. Een fazantenhaan kwam dwars door het raam naar binnen. OVERDENKING: KIEZEN In de tijd van de profeet Jesaja moest Juda kiezen tussen twee grote mogend heden, Assyrië of Egypte. Een even on ontkoombare keuze voor ons tussen Amerika of Rusland Jesaja roeit tegen alle stromen op en kiest tegen alle ge zond politiek verstand in, de weg van het geloof in God. Het gevaar komt niet van links en niet van rechts. Gebrek aan naastenliefde, het lege geklets in gezel schappen, onrecht en uitbuiting voert ons volk naar de ondergang, zegt Jesaja. Weest beducht. Vrede is niet te ver wachten van een machtige nabuur. Wel van de bekering tot God. Israël moet niet op de politieke wip zitten. Israël moet getuigen van God, die alle volken tot Zijn vrede roepen wil! Het kiezen tussen Egypte en Assyrië is een kiezen voor zichzelf. De keuze voor God is een keuze voor Egypte en Assyrië, die beide in Israël het getuigenis van de Enige God hadden moeten vinden. Jesaja kent de heiligheid Gods en de onheiligheid van de mens. Onheilig is een onvermogen om vrede te bewaren. Onontkoombaar is in onze dagen de keuze voor of tegen het communisme. De strijd is ontbrand. Maar laten wij daarbij nooit vergeten de derde mogelijkheid n.l. God. Niet Rusland, niet Amerika waarbor gen de vrede. God alleen. Hoe moet het geloof vandaag practisch verwezenlijkt worden? Door het geloof: „God is met ons". God zoekt mensen, mensen met onreine lippen, machteloze mensen. God zoekt ons. God wil ons gebruiken om Zijn vrede verder te dragen. W. A. S.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1