DRUM! S.V.C.-leden kunnen meer dan voetballen mt wmm in plastic tabakszak! streekcH^ikkeling •k y"V" Half zwaar - heel lekker! Voortreffelijk van kwaliteit! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 Afd. Huishoudelijke voorlichting Vrijdag 25 november a.s. spreekt de heer W. van Keulen over: Goed bouwen - goed wonen". De heer Van Keulen is als architect werkzaam bij de Stichting Landbouw- huishoudkundig Onderzoek (S.L.O.) Dit is een mond vol, maar in het kort gezegd: Deze stichting heeft tot taak onderzoek te verrichten omtrent onderwerpen, die in de praktijk van de huishoudelijke voorlichting tot vragen aanleiding geven en die niet op grond van praktische er varing alleen beantwoord kunnen wor den. Veel vragen komen binnen over de in deling van het woongedeelte van boer derijen, verbeteringsmogelijkheden van oude boerderijtypen, maar ook burger woningen op het platteland worden be studeerd. Er wordt gelet op de verbin ding keuken-woonkamer, de looplijnen, handige indeling van kasten e.d. Een werkgroep bestaande uit architecten en huishoudleraressen bestudeert de prak tische bruikbaarheid van de woning en woningonderdelen. Ook worden adviezen verstrekt, maar deze moeten worden aangevraagd via de huishoudconsulentes. De voorbeeldverbouwing van de fami lie >F. Oosterhof in Harkebuurt is door het S.L.O. geadviseerd. Enkele Texelaars kennen de heer Van Keulen reeds. En wij zijn ervan over tuigd, dat zij U allen, zowel dames als heren, zullen aanraden eens kennis te maken met deze hartelijke deskundige man. Als architect, echtgenoot en vader bestudeert hij de bruikbaarheid der wo ningen. Het zal goed zijn om met hem van gedachten te wisselen. VOORLICHTINGSAVOND IN DEN HOORN Op dinsdag 29 november a.s. zal in Loodsmanswelvaren in Den Hoorn een voorlichtingsavond worden gehouden. De organisatie zal berusten bij de Dorps kring „Ons Belang", maar deze avond is ook voor niet-leden van deze vereniging toegankelijk. Deze'voorlichtingsavond is n.l. belegd op verzoek van de Streek- ontwikkelingscommissie en één van de kenmerken van de streekontwikkeling is, dat ze voor iedere Texelaar geldt. Deze avond 2al geheel in het teken van de veevoeding en de voederwinning staan. De heer Jac. Zwemmer, hoofd assistent voor de weide- en voederbouw te Schagen zal spreken over het onder werp: Goed voeren is voordelig boeren. Wat goed voer is zal op een aanschou welijke wijze worden voorgesteld. Er zal deze avond n.l. ook „een tentoonstelling" zijn van een aantal goede en slechte kuilmonsters van kuilen, die op verschil lende wijze zijn gemaakt en hetzelfde ook voor hooimonsters. Een bijzondere attractie is verder een „wedstrijd" in het schatten van hoeveel heden ruw voeder. Voor deze wedstrijd wordt geen inleggeld gevraagd en ieder een kan er aan meedoen. Er zijn drie waardevolle prijzen beschikbaar, die de zelfde avond worden uitgereikt. Een avond vol van verrassingen dus. We re kenen op alle boeren uit Den Hoorn en wijde omgeving. Zie ook de advertentie in het nummer van zaterdag a.s. Het is midden november geweest, en dat betekent dat de V.V.V.-Texel moet beginnen met de jaarlijkse marathon, dat is de voorbereiding voor de nieuwe uit gave van de V.V.V.-krant „Voor Vrien den van Texel" Hiervoor hebben wij dringend de medewerking van de leden nodig. Het zij hier nogmaals nadrukkelijk vermeld, dat de V.V.V.-krant het beste propaganda middel is dat wij hebben. Het verschijnt in een oplage van gegarandeerd 25.000 exemplaren. Wat wij moeten weten is: it Is Uw vermelding in de V V.V.-krant nog juist, beddenaantal, douche, naam en adres etc. etc.? it Hebt U Uw prijs wel opgegeven, en zo ja is die nog in overeenstemming met de werkelijkheid? it Heeft Uw bedrijf uitbreiding onder gaan? it Blijft u slaperslid, of gaat U over tot regelmatige verhuur, zodat vermel ding in de krant noodzakelijk wordt? it Heeft U inmiddels telefoonaansluiting gekregen? En voorts: it Wilt U nog een extra aandacht op Uw bedrijf vestigen door middel van een advertentie? Mochten deze vragen op U van betrek king zijn, komt U dan even langs bij de V.V.V. in Den Burg, opdat alles goed genoteerd wordt en er geen misverstan den ontstaan. Het mag natuurlijk schrif telijk, maar persoonlijk contact is altijd beter. Hierbij zij nog met klem opgemerkt, dat het zeer wenselijk is dat zij die in de loop van het seizoen wijzigingen etc. heb ben opgegeven dit nog even bevestigen, daar in deze ingewikkelde materie zo licht iets aan onze aandacht kan ont snappen. Het is verheugend te kunnen meedelen, dat het ministerie van Verkeer en Water staat heeft bericht dat onder auspiciën van de V.V.V.-Texel een voorlichtings avond zal worden gehouden over de wa terstaatswerken, die verband houden met de aanlegsteiger etc. van 't Horntje. Over plaats en datum van de voorlichtingsavond volgen nog nadere mededelingen. V.V.V.-Texel. Er waren nog genoeg liefhebbers voor de toneelavond van S.V.C., maar de zaal was vol, meer dan vol, toen de heer R. R Siebinga, voorzitter, de avond opende. Hij deed dit met een woord van dank aan de heer Kanis, eigenaar van Hotel De Hoop. Het verheugde hem dat het weer moge lijk was in de enige gelegenheid in het dorp een dergelijke avond te houden. De toneelgroep van S.V.C. bracht hier na „Levensschaduwen", een toneelspel van Joh. van Eekelen. Het gaat in het leven niet steeds zo als men wil, want zo af en toe zijn er van die momenten die men eigenlijk niet had verwacht. Fabrieksdirecteur Volmars (de heer H. Schutsbeld) treft ook van die onprettige momenten. Zijn gezin heeft veel meer gekost dan verantwoord is. Zoon Henk (K. Smit) heeft met vrienden en vrien dinnen kapitalen weggewerkt. Zijn twee de zoon, Paul (J van Heerwaarden), die een architectendiploma op zak heeft, doet niet anders dan novellen schrijven op zijn kamer; daarbij komt dat Paul's ge zondheid te wensen overlaat. Zijn vrouw (mevr. Ran-Smit) is altijd een duur leven gewoon geweest, en het is begrijpelijk dat dochter Elly (mej. Lina de Graaf) haar voetsporen volgt. Als directeur van een grote onderne ming heeft Volmars een prijsvraag uit geschreven voor fabrieksuitbreiding. Het beste ontwerp zal worden bekroond. De inzendingen komen binnen onder motto en later zal de naam van de ontwerper worden bekend gemaakt. Het beste ont werp wordt beloond met ƒ10.000,1 direct betaald en ƒ15.000,bij eerste steenlegging. Het is voor Volmars een zware opgaaf, want de ƒ10.000,zijn niet aanwezig. De gezinsuitgaven komen ter 'sprake en ieder krijgt de pen op de neus dat er verandering moet komen. Als een donderslag aan heldere hemel komt dan plotseling Oom Bart de kamer binnen vallen. Hij is een ruwe zeebonk en sinds lang heeft hij zijn broer niet ontmoet. Volmars zijn vrouw is alles behalve ingenomen met zijn bezoek, dat laat zij hem duidelijk blijken. Maar Oom Bart (W. Ran) trekt zich daar weinig van aan. Oom Bart brengt verandering in het gezin Volmars, niet alleen door zijn komst maar vooral door zijn woorden. Hij is enkele maanden geleden voorgoed aan wal gebleven en heeft zijn intrek genomen bij een weduwe. Deze dame woont met haar dochter in een eenvou dige behuizing. Na enkele maanden over lijdt de vrouw en belooft de zeeman voor Gerda te blijven zorgen. Op haar sterfbed vertelt moeder Wolters haar geschie denis. Zij is nooit getrouwd geweest; toen zij in verwachting was heeft de man van wie zij erg veel hield haar in de steek gelaten. Natuurlijk vraagt Oom Bart wie die man is en laat de stervende vrouw een foto zien van zijn eigen broer. Deze slag is nog niet genoeg. Later komt deze ruwe zeeman aan de weet dat Gerda kennis heeft met Paul, de zoon van zijn broer. Daarom gaat hij op bezoek bij de fabrieksdirecteur. Als openhartig zeeman vertelt hij de hele geschiedenis. Dit is een zware slag voor een ieder van het gezin. Het einde is dat Gerda aangenomen wordt als dochter van de familie Volmars en dat Paul in plaats van een vrouw een zuster er bij heeft gekregen. Fabrikant Volmars blijft echter met de vraag zitten: hoe kom ik aan ƒ10.000, voor de beste inzending. Later blijkt dat zijn zoon Paul, die in alle stilte een ont werp had gemaakt, de gelukkige inzen der is. Vader Volmars doet een volledige bekentenis aan zijn kinderen en we zou den kunnen eindigen met.... en hierna leefden zij nog lang en gelukkig. De heer Bas v.d. Beek heeft als regis seur van dit spel eer van zijn werk. Was het begint wat stroef, met de komst van de zeeman leefde het stuk op. Ook de heer Schutsbeld was zijn rol meester. We mogen niet vergeten te noemen het dienstmeisje Maartje (mej. M. v.d. Beek), want ook zij heeft er toe bijgedragen, dat een hartelijk applaus de beloning werd voor dit keurig gebrachte toneelspel. De grime was bij kapper Smit in goede handen. KOFFIEPRAATJE BELANGRIJKSTE VAN DE RAADSVERGADERING? (Vervolg van pagina 1) in 1961 te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. TEM werd benoemd de heer S. Keijser. De stemming voor een plaatsvervanger duurde langer dan was verwacht. Het werd een nek aan nek-race tussen mevr. G. Vrijdag-Keijser en de heer N. van Schoonhoven. In de eerste ronde werd de uitslag 77, met 1 stem blanco. De volgende stemming, waarvoor de ge meentewet moest worden geraadpleegd, werd „gewonnen" door mevrouw Vrijdag met 1 stem meer. Wij menen dat het hier niet ging om de knikkers, maar om het spel. Als commissaris van de N.V. TEM werd benoemd de heer C. de Koning. Voor de Stichting Sociaal Toerisme Texel werden benoemd dc heren N. van Schoonhoven, J. K. P. Zwan, M. Bakker, C. de Koning, K. Beumkes, H. Ooster hof en ds. G. H. Wolfensberger. Tot slot nog een stemming voor be stuursleden Texels Museum. In de vaca ture van J. C. Rab werd benoemd de heer P. Beemsterboer en de burgemeester werd met algemene stemmen herkozen. Wijziging bouwverordening Punt 10 van de agenda werd iets le vendiger. Mevrouw Vrijdag was het met het voorstel van B. en W. inzake de wij ziging bouwverordening, niet eens. Ook de heer S. Keijser zag dit gaarne anders gesteld. In een vorig nummer hebben wij reeds geschreven over dit voorstel. B. en W. willen namelijk bouwwerken, die ern stige belemmering in het landschaps- schoon veroorzaken, opruimen. Mevrouw Vrijdag was van mening, dat een derge lijk besluit vrij onzeker is. Vandaag heeft het college iets tegen de heer X. en kan dit uitspelen en morgen tegen mevrouw W. De heer Keijser zag graag de bouw verordening bij het oude blijven; laat dan bepaalde gevallen de raad passeren. Een stemming was nodig: mevrouw Vrijdag (VVD) en de heer Keijser (VVD) stemden tegen het voorstel, zodat met meerderheid van stemmen de betreffende verordening in werking is getreden. Speelweide te Oudeschild Voor het wegwerken van de modder poel te Oudeschild is een wijziging in de bestaande situatie nodig. B. en W. hebben de raad vrijdagmiddag voorgesteld het gedeelte van de straatweg 't Buurtje, ge legen tussen de De Ruyterstraat en het Bolwerk, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Op deze plaats zal een plant soen moeten komen met een speelweide. Hoe het werk moet worden gefinancierd was nog niet zeker, maar natuurlijk ging de raad met genoemd voorstel akkoord. Aan de heer C. Vlaming te Oosterend, Achtertune, werd een stuk grond ver kocht voor ƒ6500,Het perceel is groot 650 m2 en is gelegen hoek Mulderstraat- Vliestraat. Op de wijziging gemeentebegroting 1960 kwam een post voor van ƒ129.000, Dit bedrag wordt geraamd voor de ho gere bouwkosten van Huize Irene. Bij dit punt komt ter sprake of samen werking tussen Huize Irene en de pas ontstane stichting voor zieke bejaarden niet mogelijk is. Burgemeester De Ko ning kan in deze niets positiefs meedelen. Rondvraag De rondvraag is snel van de baan. De heer Daalder vraagt of het in de toe komst niet overwogen kan worden om ook bejaardenwoningen te bouwen in andere dorpen dan Den Burg. Ouden van dagen zijn dikwijls gehecht aan hun dorp. Ook de heer Westdorp wilde deze vraag stellen, zodat burgemeester De Koning met één antwoord kon volstaan: „Ik ben blij met Uw opmerking. Het is inderdaad zo U stelt, bejaarden hechten aan hun eigen omgeving". De heer Daalder mompelde verder iets over een riool, maar vond het blijkbaar beter hier over te zwijgen.en na de laatste hamerslag konden de heren aan hun koffiepraatje beginnen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 nov. (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. HET AGENDABUREAU VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Publikatie van reeds vastgestelde data van uitvoeringen, vergaderingen en bij eenkomsten. December. Zaterdag 3, Oosterend, int. St. Nicolaas Dinsdag 6, Den Burg Vrouwenbond NW Donderdag 8, Den Burg, Fotoclub. Donderdag 8, Den Burg, filmavond 't Nut Zondag 11, Den Burg, Intree ds Froentjes Woensdag 14, Den Burg, bridgedrive. Zaterdag 17, Den Burg, toneeluitvoering Het Masker. Maandag 19, Den Burg, schooluitvoerin- gen Ned. Ballet. Maandag 19, Den Burg, Adventsavond van de K.A.V. Maandag 19, De Waal, lezing door J. P. Strijbos. Dinsdag 20, Den Burg, Adventsavond Doopsgez. zusterkringen. Dinsdag 20, Den Burg, R.K. Vrouwen bond afd. Gilde. Dinsdag 20, Den Burg, Vrouwenbond van het NVV. Woensdag 21, Den Burg, kerstbridgedrive Woensdag 21, De Cocksdorp, Advents avond Plattelandsvrouwen. Donderdag 22, Den Burg, Fotoclub Donderdag 22, Den Burg, Adventsavond Plattelandsvrouwen. Donderdag 22, De Cocksdorp, Advents avond Bejaarden. Vrijdag 23, Den Burg, Adventsavond oudleerlingen Landbouwschool. Januari 1960. Woensdag 4, Den Burg, bridgedrive Vrijdag 6, Den Burg, avond gewijd aan Zd. Molukken. Maandag 9, Den Burg, Postzegelbeurs. Maandag 9, Den Burg, Cursusavond Ned. Herv. Sticht, v. Maatschappelijk Werk. Dinsdag 10, Den Burg, lezing P. Timmer man voor 't Nut Vrijdag 13, Den Hoorn, uitvoering Jan Drij verschool. Zaterdag 14, Den Hoorn, Uitvoering Jan Drij verschool. Zaterdag 14, Den Burg, feestavond paar densportvereniging. Maandag 16, Jaarvergadering platte landsvrouwen Eierland. Woensdag 18, Den Burg, bridgedrive Donderdag 19, Den Burg, Jaarverg. KAV Donderdag 19, Den Burg, Jaarvergade ring Plattelandsvrouwen. Vrijdag 20 en zaterdag 21, Den Burg, uitvoeringen Kon. Texels Fanfarekorps Woensdag 25, Den Burg, R.-K. Vrouwen bond, afd. Gilde. Donderdag 26, Oudeschild, uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. Zaterdag 28, Den Burg, Toneeluitvoering Ver. oudleerlingen Landbouwschool. Zaterdag 28, Md.-Eierland, toneeluitv. Februari 1960. Woensdag 1, Den Burg, bridgedrive Donderdag 2, Oudeschild, 5-jarig bestaan Havenkanters. Donderdag 2, Den Burg Texels jeugd musiceert. Zaterdag 4, Den Burg, Toneeluitvoering Ver. oudleerlingen Landbouwschool. Zaterdag 4, Oudeschild, viering 5-jarig bestaan Havenkanters. Maandag 6, Den Burg, Cursusavond Ned. Herv. Stichting v. Maatschappelijk Werk Donderdag 9, Den Burg, Plattelandsvr Zaterdag 11, Oudeschild, Carnavals viering K.A.V. Dinsdag 14, Den Burg, lezing voor 't Nut. Woensdag 15, Eierland, Plattelandsvr. Woensdag 15, Den Burg, bridgedrive. Zaterdag 18, De Waal, lezing Prof. Dr. C. de Jager. Maandag 20, Den Burg, Postzegelbeurs Zaterdag 25, Den Burg, Feestavond MAB-club. saterdag 25, Den Burg, Plattelandsvr. Maart 1961. Woensdag 1, Den Burg, bridgedrive Maandag 6, Den Burg, Cursusavond Ned. Herv. Stichting v. Maatschappelijk Werk Maandag 13, Den Burg, Optreden Mario nettentheater Bert Brugman. Woensdag 15, Den Burg, bridgedrive. Zaterdag 18, Oosterend, forum over de toekomst Haringvisserij. Maandag 20, Eierland, Plattelandsvr. Donderdag 23, Den Burg, R.-K. Vrouwen eer, afd. Gilde. Zaterdag 25, De Koog, Zanguitvoering „Jong Advendo". Dinsdag 28, Den Burg, schoolconcert Trio Piet Honingh. Woensdag 29, Den Burg, bridgedrive Donderdag 30, Den Burg, Plattelandsvr. April 1961. Woensdag 12, Den Burg bridgedrive Zaterdag 15, De Koog, Zanguitvoering „Advendo". Woensdag 26, Den Burg, R.-K. Vrouwen bond afd. Gilde. Wensdag 26, Den Burg, bridgedrive Donderdag 27, Den Bure. Plattelandsvr. Men wordt verzocht wijzigingen en aanvullingen van deze lijst zo spoedig mogelijk door te geven. Dit kan schrifte lijk of telefonisch geschieden aan de Ad ministrateur van de Stichting cultureel werk Texel p.a. raadhuis Den Burg (tel. K 2220/2141). U bewijst er andere ver enigingen een dienst mee, als U Uw data zo spoedig mogelijk doorgeeft. Voor schriftelijke opgaven zijn kosteloos kaar ten verkrijgbaar ten raadhuize. Wilt U bij het bepalen van een datum voor een bepaalde activiteit zoveel mogelijk reke ning houden met andere activiteiten. Hierdoor wordt onderlinge concurrentie van verschillende verenigingen voorko men. Wtrrm>- '"''ijj

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4