Voor een kwartje Alle perken te buiten OP TEXEL IS HET TE KOOP! blijft de Sint het hele jaar st ree konfwi kkel mg Onze T.V. stelt u tevree Znnrbrand kant D blastaa met Bennies. MOERBEEK 0 lappie knijn TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 Nog even, en de populairste heilige van de hele kalender maakt weer zijn glorierijke entree. Harten zullen sneller kloppen, er zal nerveus naar de deur gekeken worden het vrolijk avondje is gekomen! Als er een huiselijk feest is, dat er ge woon om vréégt gefotografeerd te wor den, dan is het dit St. Nicolaasfeest, met al zijn charme, zijn kleur, zijn opwinding en blije uitgelatenheid. Het is nog geen twintig jaar geleden, dat het maken van een goede St. Nicolaasfoto werk voor een vakman was. De films van toen waren belangrijk minder lichtgevoelig dan de moderne films en bovendien beschikte men niet over een ongelimiteerde hoe veelheid licht zoals nu. Echte actie-foto's waren daarom in de huiskamer praktisch onmogelijk en zelfs de vakman moest zijn objecten netjes groeperen en stil naar het bekende „vogeltje" laten kijken. Duizenden mensen hebben het tempo van de met zevenmijlslaarzen voortijlen de techniek niet kunnen bijbenen en zij menen, dat het maken van een foto bin nenshuis nog steeds werk voor een er varen vakman is. Toch hoeft men geen uitgebreide apparatuur te bezitten en geen jarenlange ervaring te hebben, om een geslaagde kiek van de pakjesavond- vierende familie te maken. Sterker nog: met een doodgewone box camera, een simpele flitser en wat lamp jes steekt een doodgewone amateur van nu, de vakman van twintig, dertig jaar geleden de loef af. Want die vakman kon alleen geposeerde opnamen maken, ter wijl de leek van deze tijd ieder tafereel tje, ieder actie-moment zonder de ge ringste moeite kan vastleggen. Een bezoek van Sint Nicolaas duurt altijd maar kort, want de goedheilig man krijgt het van jaar tot jaar drukker in dit snel groeiende Nederland. Maar voor een simpel kwartje blijft de goede Sint het hele jaar bij u op be zoek....! Op voorwaarde, dat u dat kwartje belegt in een flitslampje. Dat lampje, ter grootte van een forse hazelnoot, maakt het mogelijk heel die uitbundige pret, die spanning, die blije verrassing rond het bezoek van Sint het hele jaar (en nog lange jaren nadien!) vast te houden.op een foto. Oh, zegt u misschien, is dat alles? FEUILLETON 24. Haar broer was van de ene specialist naar de andere getrokken en het klonk in de gegeven omstandigheden misschien wel ongeloofwaardig, maar de toestand van het gezicht was vroeger nog veel erger geweest. Nu waren ze eindelijk hier in het dorp aan de laatste, de grootste en de belang rijkste etappe bezig. In hun vorige woonplaats, waar haar broer normaal zijn plaats in de maat schappij innam, was hun het leven on mogelijk gemaakt. Wanneer haar broer in de winkel hielp, bleven de klanten I weg. Ze moest dus het werk daar alleen doen. Personeel was niet gemakkelijk te krijgen, want niemand wilde doorlopend met het gezicht van haar broer gecon fronteerd worden. De bakkerij grensde daar aan de straat en herhaaldelijk had den zij te kampen met de baldadige jeugd, die elkaar bang maakte met de „gorrilla" zoals ze hem noemden. Dik wijls gooiden ze de deuren open en schreeuwden dan vreselijke scheldnamen. Ze gooiden zand en stenen naar binnen en vlogen gillend weg, als hij zich ver toonde. Ze wilden toch blijkbaar de griezelige sensatie niet missen en kwa men bijna dagelijks terug. De Vrenkens hadden daardoor een verschrikkelijk leven. Toch zouden ze het hebben volge houden, als er geen concurrent in het dorp was gekomen. De mensen, die toch altijd nog enige vrees voor haar broer hadden, grepen gretig de gelegenheid aan om weg te blijven en zo ging het in de zaak steeds slechter. Toen kwam hier op het dorp de kans. Een winkel en een huis er naast. Dat bracht hen op het idee van de dubbelrol. Wanneer er visite zou komen, kon Hilde Vrenken in haar eigen huis, en Theo had in zijn domein niet zoveel kans ontdekt te worden. Niemand in het dorp mocht weten dat haar broer als een vreselijk monster door de wereld moest. Enkele uren per dag zou ze in de winkel voor Theo doorgaan. In het begin was het een hachelijk en angstig avontuur geweest. Allengs had ze zich vaster in het zadel gevoeld. Boven dien was er aan de heel donkere horizon een lichtstraaltje gekomen. Een specia list had verklaard, dat de wetenschap nu zo ver was gevorderd, dat door trans plantatie het gehele gezicht zodanig kon worden opgeknapt, dat Theo zich weer onder de mensen zou kunnen vertonen. Theo had zonder zich te verroeren naar zijn zuster geluisterd en af en toe instemmend geknikt. Bij de laatste woorden lachte Hilde Vrenken hem bemoedigend toe. Een be weging in de vormloze klomp vlees moest waarschijnlijk het glimlachende ant woord zijn. Marrigje voelde al haar sym pathie naar deze mensen uitgaan. Wat een heroïsche strijd was hier dicht onder hun ogen geleverd. Hoe begrijpelijk was nu de stugge houding van juffrouw Vrenken. Ze vreesde natuurlijk intieme vrienden te krijgen en elke kennis meer betekende, dat het gevaar voor ontdek king groter werd. Kijk nu Polten in diepe verering ver zonken zitten. Marrigje moest toegeven dat Polten het allemaal beter had aange voeld dan zij. Het was niet alleen zijn verliefdheid geweest, ook zijn mensen kennis had een woordje meegesproken. Bob was de eerste, die na het lange verhaal het woord nam. „Misschien ben ik te onbescheiden", zei hij, „maar als er, zoals u zegt, door een operatie zoveel bereikt kan worden, waar wacht u dan eigenlijk op?" Er kwam wat beweging in het ver minkte gezicht. Hier en daar verschenen vlammende plekken, waarvan de rose kleur tot aan het voorhoofd doortrok. Hilde Vrenken bleef echter rustig. Zon der omwegen verklaarde zij, dat ze be sloten waren, pas tot de operatie over te gaan, als de financiën er weer wat roos kleuriger uitzagen. Het zou een heel kost bare geschiedenis worden en ze waren, door al de voorgaande dingen, achterop geraakt. De laatste tijd gingen de zaken weer goed en men had moed dat binnen een jaar het leed geleden zou zijn. De reacties op het geval over de in woning had hen weer heel erg herinnerd aan de vreselijke dingen die ze in de vorige gemeente hadden doorgemaakt. De vorige avond, juist nadat de ruit bij juffrouw Vrenken het had moeten ont gelden, hadden ze tot laat in de nacht zitten praten en na veel wikken en wegen het besluit genomen om het hele huisje van Hilde voorlopig aan het gezin Dintel af te staan. Theo moest in die tijd dan nog voorzichtiger zijn. Nadat ze dit met elkaar overeen geko men waren, hadden zij zich ponden lich ter gevoeld. Nu ze eenmaal wisten dat aan de lijdensweg van Theo een einde zou komen, was alles beter te dragen. „Niettemin", zei Hilde half lachend", paste dat zingen van Theo helemaal niet in de rol welke in op dat moment speelde. Ik zou dan ook geen dag langer met deze persoonsverwisseling doorgaan dan strikt noodzakelijk is". Het bleek dat Hilde al dezelfde mor gen een boodschap aan Marrigje wilde meegeven. Het verhaal van de aanslag op de burgemeester had dit voornemen helemaal op de achtergrond gebracht. Deze opmerking bracht ieders gedach ten weer bij de vreemde gebeurtenissen in het dorp. „Bent u dan zo overtuigd, dat wij da delijk de familie Dintel kunnen berei ken, zij zijn nog steeds spoorloos", zei Polten. „Spoorloos", barstte Theo Vrenken in eens uit. „Spoorloos zegt u, maar ik heb hem gisteravond in de buurt van het ge meentehuis gezien". Doodse stilte hing opeens in de kamer. Verwonderd keken de anderen Theo aan. „Maar waarom sprak je hem dan niet aan. oh pardon", liet Polten er ver schrikt op volgen. Tegelijk dat hij zijn vraag stelde be greep hij, dat, zo Theo Vrenken zich al enkele keren buiten waagde, hij zich schuil hield voor al degenen, die hij ont moette. Dan was het nu ook te verklaren waarom Vrenken hem bij de avondron den al meermalen duidelijk was ont lopen. Tot nu toe had het Polten altijd een wanhopig gevoel gegeven, omdat hij het een teken Vond dat dan ook Hilde voor hem geen interesse kon hebben. Met goede moed drong hij zijn gedachten naar het geval Dintel. Dintel in de buurt van het gemeente huis zou kunnen betekenen dat hij mis schien iets te maken had met al die verschrikkelijke gebeurtenissen van deze nacht. Het klonk wel erg ongelooflijk, maar toch was deze aanwijzing veel waard. Ofschoon Theo waarschijnlijk wel nooit als getuige wenste te worden op geroepen, kon men zijn opmerking niet zo maar passeren. „Hebt u zekerheid?" vroeg Polten dringend. „Ik ben er absoluut zeker van, dat ik Dintel zag", zei Theo Vrenken. Polten dacht diep na. Dintel was met zijn gezin ondergedoken om de aandacht op zich te vestigen. Daar de burgemees ter en hij zelf overtuigd waren, dat het een onschuldige poging was, om het ge meentebestuur te dwingen, hen dadelijk ander onderdak te verschaffen, was er niet de rel ontstaan, welke Dintel er waarschijnlijk van had verwacht. Was hij toen misschien wanhopig geworden en had hij wraak willen nemen? Deze con clusie hoefde nog zo gek niet te zijn. Het leek zo vreemd en hij sprak die gedachte ook hardop uit, dat men de verdenking telkens verschoof van de in woners naar de stedelingen en weer an dersom. Theo Vrenken sprong driftig op. „Werden wij dan verdacht van diefstal en zelfs van een moordaanslag?" „Kalm maar", glimlachte Bob, „U was de enige niet, ik behoorde daar ook bij". (Wordt vervolgd) Maar, vragen wij, is het dan niet ge noeg? Want bedenk wel: zoals de ogen van uw jongen op dit Sinterklaasfeest schitteren vanwege z'n nieuwe fietsje, zó uitbundig en intens zullen ze wellicht nooit meer schitteren. Zo ontroerend blij als uw dochter op pakjesavond is met de keukenuitzet van haar verloofde, pardon van St. Nicolaas, zal ze zich mis schien nooit meer tonen. En dat blij- verwarde gebaar van uw vrouw, als ze het prachtige handtasje uitpakt, is dat niet waard om op een foto vastgelegd te worden? Heus, het kanhet kan zelfs makkelijk en u hoeft er niet voor naar een fotovakschool. Een camera, een simpele flitser, een film (van 21° Din en uw fotohandelaar weet wat dat is), een paar flitslampjes en u bent schotklaar. Wanneer U de film en de lampjes gaat halen in de fotowinkel, vraag dan meteen om een flitsbeugeltje. Het ding kost een paar dubbeltjes, maar het is z'n gewicht in goud waard. Laat de winkelier even voordoen hoe dit beugeltje op de camera bevestigd moet worden en hoe de flitser op het beugeltje moet. Het is doodeenvoudig als u het één keer gezien hebt. Dit beugeltje richt de flits tegen het plafond en wan neer u straks een flitsfoto gaat maken, gebruikt u dus indirect licht, licht dat door het plafond weerkaatst wordt. Dit kunstje gaat in elke huiskamer met een wit of gebroken-wit plafond op. Mensen met een technische knobbel zullen op merken, dat deze indirecte methode licht- verlies zal veroorzaken en dat is ook wel zo, maar dat is helemaal niet erg. Moder ne flitslampjes hebben zo verschrikkelijk veel licht, dat zij eerder te véél hebben dan te weinig. Wanneer men nu kort voor de feeste lijke gebeurtenissen de camera kant en klaar (film er in, flitsbeugeltje en flitser er op) gereed legt op een veilig plekje, een beetje bij de hand, hoeft men straks op een leuk moment niets anders te doen dan het fototoestel te pakken, een lampje in de flitser te drukken, in de zoeker te kijken of alles er op komt wat er op de foto komen moet en boem. Eén druk op de knop en er gebeurt een klein wonder Een feestelijk familietafereeltje, een scène-tje dat voorbijgaat en nooit weer precies eender terugkomt, hebt u vastge houden. Over tientallen jaren zal de foto u nog precies tonen hoe het nu is. U hebt de tijd vastgehouden en is dat een won der of niet? Dit moment is uw eigendom, u kunt er mee doen wat u wilt, in het album plakken, aan de muur hangen. U kunt dit moment, dit ogenblik ook ver delen in stukjes en o wonder alle stukjes zijn gelijk aan het geheel: name lijk als u van de foto afdrukken laat maken en alle betrokkenen een fotootje geeft. Een paar tips, die nuttig kunnen zijn: Kom niet dichter bij het onderwerp dat u wilt kieken dan twee meter. Let er op, dat er niet iemand voor de lens loopt, juist als u af wilt drukken. Wanneer de mensen erg „op een kluitje zitten" en het beeld onoverzichtelijk is, ga dan voor de verandering eens op een stoel staan (maar denk dan wel aan de huiskamerlamp, dat die niet voor de lens hangt). Kiek niet „een" moment, maar „het" moment: b.v. niet het graaien in een hoop pakpapier, maar het moment, waar op de gelukkige met een kreet het ge schenk herkent. Of kiek beide momenten, maar dan moet u wel vlug zijn in het doordraaien van de film en het verwis selen van lampje En tot slot: het geheim van een goede foto zit niet in de duurte van uw appa ratuur, maar in de oplettendheid, de liefde waarmee u de prettige gebeurte nissen in uw familiekring wilt vastleggen en vasthouden! En voor de goede orde nog even het juiste recept voor het plafondflitsje; lensopening op f 11, sluiter op 1/25 (of i/30) seconde, film 21 Dir.... en alles wordt prima tussen afstanden van Wt tot 4V« meter. JAN AGTER CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 30 november a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht tot 13 tot 16.30 uur ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) DE STREEKONTWIKKELING GAAT DOOR In een vorig artikel hebben wij U het „menu" van de Streekontwikkelings- commissie voorgeschoteld. Het wordt tijd dat we nu dit „menu" eens nader gaan bekijken. De economie is „gaar" De heer C. van Groningen heeft U regelmatig op de hoogte gehouden over de cursus bedrijfsbeheer. Hiervoor was grote belangstelling en terecht, daar enig inzicht in de economie van groot belang is voor de bedrijfs voering. Het is belangrijk dat men vol doening heeft in zijn werk, maar men wil toch graag een bedrijfsvoering die de meeste winst oplevert. Spuiten in de landbouw Wil men dit goed uitvoeren dan is Kennis van deze materie onontbeerlijk. Aan de lopende band ontstaan er nieuwe bestrijdingsmiddelen en voor menigeen is het een waar doolhof geworden. Mo menteel loopt er een cursus waarin dit alles behandeld wordt. Samenwerking met bestaande verenigingen De Streekontwikkelingscommissie is er heus niet om de Texelse bevolking de wet voor te schrijven. Zij wil bij de uit voering van haar taak zeer gaarne met diverse verenigingen samenwerken. In dit verband denkt zij vooral aan de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Beiden toch streven naar hetzelfde doel, nl. het inkomen van de landbouwende bevolking te verhogen. De landarbeiders Met de Commissieleden, die de land arbeiders vertegenwoordigen is een be spreking gehouden over de vraag of de streekontwikkeling ook voor deze groep iets kan betekenen. Zeer zeker zal dit het geval kunnen zijn en momenteel wordt er overleg ge pleegd door deze Commissieleden met hun verenigingen om in 1961 enkele ac tiepunten te ondernemen. Veevoeding in goede banen De koeien moeten ook leven. Dit kan alleen indien zij gevoerd wor den met een goed rantsoen. De grote vraag is echter wat voor voer en hoeveel moet er worden verstrekt? Immers fou tief voeren kost geld. Eind november zal een deskundige een lezing houden over de veevoeding. Na dere berichten hierover volgen in de Texelse Courant. F. Brouwer. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6 30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 VanDenHelder: 9.15 12.10 17.15 19.35 ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 27 nov. op om 8.20 uur en gaat onder om 16.35 uur; 30 nov. op om 8.24 uur en onder om 16 32 uur. Maan: 3 dec. V.M.; 11 dec. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 26 nov. 1.13 en 13.17; 27 nov. 2.16 en 14.34; 28 nov. 3.42 en 16.02; 29 nov. 5.08 en 17.25; 30 nov. 6.16 en 18.32; 1 dec. 7.10 en 19.23; 2 dec. 7.56 en 20.07; 3 dec. 8.34 en 20.47. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 26 november Den Burg, Jeugdherberg „Panorama", Weekendcursus C.J.O.T. Oudeschild-Den Burg, Intocht van Sint Nicolaas. Oudeschild, Dorpshuis 't Skiltje, Ama teursavond t.b.v. het dorpshuis. Den Hoorn, „De Waldhoorn", D.E.K. Muziek- en toneeluitvoering. De Koog, „De Toekomst", De Duinkan- ters voeren op „Erik en Irene" feS:»' Maandag 28 november Den Burg, De Graaf, Postzegelbeurs. Den Burg, Eben Haézer, cursusavond Ned. Herv. Stichting voor Maatschapp. Werk. Dinsdag 29 november Den Burg, De Zwaan, St. Nicolaasavond K.A.V. De Waal, De Wielewaal, Forumavond burgemeester en wethouders. Den Hoorn, Loodsmanswelvaren, Voor lichtingsavond over „Veevoeding" voor „Ons Belang". Woensdag 30 november Den Burg, De Zwaan, Onderlinge avond R.-K. Ontwikkelingsclub. Den Burg, De Zwaan, St. Nicolaasviering R.K. Vrouwenver. Afd. Gilde Den Burg, „Texel", bridgedrive. Oosterend, Geref. Kerk, filmavond Ned. Bijbelgenootschap. Vrijdag 2 december De Koog, De Toekomst, VVV-vergadering Zaterdag 3 december Oosterend, Intocht St. Nicolaas. Oosterend, Gebouw voor Chr. Belangen, Optreden toneelclub „Zd.-Eierland" met ,.De Oliekous". ln 'n mam van ttjd En zonder dat iemand er weet van heeft. Want Rennies neemt U onopval lend in. Water of zo komt er niet aan te pas. Terwijl U ze gewoon laat smel ten op de tong en ge U verbaast omdat ze nog lekker zijn ook, voelt U de brand al doven. Loop niet de kans meer de vreugde van 'n goed maal te verstoren. Hou steevast een paar Ren nies bij de hand. En verbaas U iedere keer over het wondere weldadige re sultaat. Uw Apotheker en Drogist ver kopen Rennies. En veel! Geen wonder. NIET BOUWEN TOCH EXPLOITEREN De heer A. van Boven, Oudeschild, was van plan op een terrein nabij de Hogeberg te Den Burg enkele bungalows te bouwen. Dit is hem door bevoegde instanties verboden. De heer Van Boven wil deze unieke plaats toch een toeris tisch karakter geven en zal nu binnen kort herten gaan fokken. De anderhalve hectare terrein komen dus toch voor de „toerist" in aanmerking. Zeker zal dit nieuwe bedrijf belangstel ling genieten. AANBESTEDING Dinsdagmiddag vond de aanbesteding plaats van de twaalf bejaardenwoningen in het Raadhuis te Den Burg. De wonin gen zullen worden gebouwd nabij het Jan Dirkszoord. Aannemer Drijver was de laagste inschrijver met ƒ143.200, Voorts hadden ingeschieven: C. H. F. Duin ƒ158 000,—B. Gieze ƒ160.400,—; H. Veenema ƒ153.900,—; K. de Klerk, Den Helder, ƒ157.100.—; L. van der Wal, Den Helder, ƒ156.400, De woningen zullen door de gemeente worden geëxploiteerd. Pyjama's Baby-dolls Dusters Peignoirs GELUKKIGE WINNAARS Bij de „Rolof'-loterij van Humanitas waren twee prijswinnaars op Texel. Mevrouw De Jong-Jongeboer, Den Burg, won ƒ150,en de heer J. Zwan, De Koog, 50, EN HET VERDWENEN STANDBEELD 49. Lappie opende de deur en keek de straat in. In de verte liepen twee schim men. Hun voetstappen klonken luid door het stille straatje. „Wat hebben ze nu bij zich?" vroeg Lappie zich af. „Het lijkt dat kleine kistje van Eduard wel." Snel als de wind holde hij geruisloos achter de beide figuren aan. Toen hij op veilige afstand gekomen was, liep hij net zo hard als de beide mannen. Lappie deed moeite om de mannen te herkennen, maar het was te donker. Opeens kwamen ze bij een groot plein aan. De mannen hielden halt in het midden van het plein bij een soort voetstuk Met de hand op het hart: Publ. van de Gezamenlijke Texelse Middenstandsverenigingen.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 3