Schaap met vijf poten verlaat Texel /V abeschouwing Waddenconferentie FOTOBEDRIJF Jan de Waal Laat St. Nicolaas DAT IS HET... HERMAN NYPELS HERMAN NYPELS Gebr. Schoenmaker m V.V.V. TEXEL LEGO Alle schoolbehoeften BAKKERS Een Sinterklaascadeau Wijzigingen van de vermelding in de krant accomodatieopgave van nieuwe leden opgave van advertenties ftli u/ij UkledenJ bent U tevieden i Brave Piet! gereedschappen Weer ingebroken NUTSSPAARBANK Dokter Siebinga geen spreekuur Geef voor iets de fiets W. GEUS Wij hebben in voorraad Fa. DE GRAAF SCH00RL Nog nooit hadden wij zo'n sortering voor St. Nicolaas J. P. Stam zijn. Uw auto verfraaien Langeveld De Rooij Het schaap met vijf poten is vertrokken; of het dier zal kunnen aarden is misschien voor velen nog een vraag. Wel gaf het stomme dier de raad aan de achterblijvende op te passen niet het zwarteschaap te worden. Daartoe uitgenodigd door de Provin ciale Pers Combinatie heeft de voorzitter van de Werkcommissie van de Wadden- federatie een nabeschouwing geschreven over de Waddenconferentie-1960. Wij drukken dit artikel onderstaand volledig af. (Red. T.C.) TEXEL, november Er is dezer dagen een schaap van Texel naar Ameland verhuisd. Nou en? Zonder meer zou dit geen nieuws zijn, maar dat schaap was er één met vijf potenWant dat schaap, de stam boek-ooi Veronica, symboliseerde de toe ristische samenwerking tussen de vijf Waddeneilanden, die we zonder Uw geografische kennis in twijfel te trekken van links naar rechts toch nog maar even zullen noemen; Texel, Vlieland, Ter schelling, Arneland en Schiermonnikoog. Dat schaap was de hoofdprijs in een verloting, gehouden ter gelegenheid van de vijftiende Waddenconferentie begin november op Texel, en nu is de vraag of Veronica ook lammetjes zal krijgen.... Dat wil zeggen: of zo'n Waddenconfe rentie voor het toerisme zinvol is; of zo'n zaak niet verzandt in rim-ram van woorden en lippengymnastiek, maar of het hele spel uiteindelijk leidt tot het ne men van die maatregelen die toeristisch Nederland en dus de vakantieganger van nut kunnen zijn. Even een vingerhoedje historie: De jaarlijkse Waddenconferentie is de ziel van de Waddenfederatie, de organisatie die de toeristische aktiviteit van de vijf Waddeneilanden bundelt waar dat nodig is. Nederland kent vele van die V.V.V.- federaties; de Waddenfederatie is er één van. Op de Waddenconferenties treffen el kaar eilanders die direct belang hebben bij de toeristische industrie, en (laten we maar zeggen) „hoge pieten" van de vaste- wal die uit hoofde van hun kunde als adviseurs van belang zijn. Al die mensen gaan twee dagen druk met elkaar praten, en rapporteren uiteindelijk aan het be stuur van de Waddenfederatie, die daar haar voordeel mee kan doen. Waarom zo veel drukte? Omdat de Waddeneilanden in de rekreatie van Nederland èn van het nabije buitenland zo'n grote rol spe len, dat men het eenvoudig niet meer kan stellen zonder mede de mening van de mannen van wetenschap en de specialis ten. De Waddenconferentie kan gezien worden als een grote tafel, waar omheen zich jaarlijks zo'n honderd vijf tig man scharen om te praten over het „wadden- toerisme". Welke hoofdgerechten stonden er deze maand op tafel? Het waren pittige spij zen, te weten: ft het kampeerprobleem, bijgenaamd de „nozemitis", of met andere woorden: „Wat gaan we doen om te voorkomen dat camping en Waddeneilanden door het optreden van groepjes bandeloze jongetjes en meisjes in een kwade reuk komen te staan?" ft de suggestie van de A.N.W.B. om de Waddeneilanden (behalve Texel) te sluiten voor gemotoriseerd toeristisch verkeer; ft een permanente toeristische studie commissie voor de Waddeneilanden. Ten eerste dus de „nozemitis". Er is geen discussie meer over de vraag of het optreden van bandeloze groepjes jongelui inderdaad een gevaar is Dat gevaar wordt algemeen onderkend, evenals de noodzaak om er iets aan te doen. Onder „nozemitis" moet men het ver schijnsel verstaan, dat jongelui die van de dag hun nacht maken (dus rustig op het kampeerterrein liggen te slapen) na klokke twaalf in de toeristische woon kernen tot actie komen, en daar tot ver in de nacht de rust verstoren. De eigenaar van een zelfbedienings zaak op Texel vertelde: „Zoals nooit te voren hebben wij dit jaar in ons bedrijf op onze hoede moeten zijn tegen diefstal. Wij hebben continue met drie man in de zaak gesurveilleerd, omdat je voelde dat die jongelui op de loer lagen om te stelen Tot driemaal toe hebben wij jongeren wegens diefstal aan de politie uitgele verd. Na middernacht hebben wij regel matig buiten gewaakt ter bescherming van etalage en materiaal dat buiten stond. Het leek net of de jeugd na mid dernacht ontplofte in baldadigheid". Over de bestrijding van deze excessen lopen de meningen uiteen. Van de zijde van de A.N.W.B. wil men het zoeken in het scheppen van meer rekreatie op de kampeerterreinen, scherper toezicht en verzwaarde controle op de kampeerkaar- ten. Oorzakelijke maatregelen wil men niet, daar deze discriminerend zouden werken voor de bonafide kampeerder, die altijd nog ver in de meerderheid is. De V.V.V.-Texel verdedigt de volgende stellingen: ft de rust is het hoogste goed dat Texel de vakantieganger te bieden heeft; ft Texel heeft het recht gasten te ont vangen, maar niet de plicht zulks te doen m.a.w Texel is geen opvoedings instituut; ft Texel kan het niet tolereren dat een kleine groep een aanslag doet op de rust, en daarmede op de eiland economie; ft het kamperen is een edele en spor tieve vorm van rekreatie. die niet in diskrediet gebracht mag worden. Op grond van deze stellingen wil de V.V.V. via het gemeentebestuur dan wel via de vrijwillige collectieve medewer king van de kampbeheerders komen tot een verplicht sluitingsuur van de kam peerterreinen, met het doel dat de jon gelui rond elf uur 's avonds van de straat zijn. Op deze wijze zouden alle belangen het beste behartigd worden. Deze discussie is uiteraard nog niet ten einde. De suggesties van de A.N.W B om Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog te sluiten voor gemo toriseerd toeristisch verkeer heeft op de jongste Waddenconferentie de golven hoog doen oplopen. De reaktie op deze suggestie was enerzijds „geen denken aan", en anderzijds „de suggestie is een studie waard". Unaniem was men echter van mening dat het zeer ontactisch van de A.N.W.B. was het ballonnetje van deze suggestie op te doen gaan in het november-num- mer van de „Kampeerkamipoen", enkele dagen voor het starten van de conferen tie, en zonder dat vooraf aan gemeente besturen en organisatie kennis was gege ven, en zonder dat er vooroverleg had plaats gevonden. Het misnoegen hierover is op de conferentie duidelijk gebleken. De derde schotel van de conferentie was de instelling van een permanente IJZERHANDEL TEL 2767 Verdubbel de waarde door onze service. studiecommissie voor de Waddeneilan den, Er was in 1957 reeds een commissie ad-hoc, die verslag uitbracht in 1959 in de vorm van het rapport „De Wadden eilanden". Hoofdmotief van dit rapport was de vraag „hoeveel toeristische moge lijkheden zijn er nog op de Waddeneilan den, zonder dat het eilandkarakter ver loren gaat". Het rapport heeft een zeer goede ont vangst gekregen, mede door de vele eminenten die in de commissie zitting hadden genomen. Overduidelijk bleek de grote waarde van de mannen van weten schap voor de beoordeling van de toeris tische verschijnselen. Het was dan ook begrijpelijk, dat in de Waddenconferentie van 1959 stemmen opgingen de commissie ad-hoc om te buigen tot een permanente studiecom missie. Thans wordt er gediscussieerd over de wijze van samenstelling van deze commissie en de taakomschrijving. De eilanders willen in de nieuwe commissie een vinger in de pap hebben en geleide lijk alle onderwerpen aan de orde stellen; de overheid voelt er meer voor dat de commissie principieel uit niet-eilanders bestaat en dat het eilandkarakter vast onderwerp van studie blijft. De discussie hierover is uiteraard een technische dis cussie; geen strijdvraag. Welke is de konklusie als men consta teert dat de Waddeneilanden zoveel moeite doen om gespreksbases te vinden? Dat is de konklusie dat deze eilanden die in het rekreatieprogramma van Neder land zo'n belangrijke rol spelen zich zeer bewust zijn van hun taak (hetgeen uiter aard ook een welbegrepen eigenbelang is), maar deze taak niet in het wilde weg willen verrichten. Men wil dat er leiding gegeven wordt aan de initiatieven, dat er overleg plaats vindt, dat het kleine afge stemd wordt op het grote en dat het grote het kleine niet verdringt. Hiervoor is de Waddenfederatie in 1957 geformeerd, een jonge federatie dus. Het is haar taak de suggesties te verzamelen en datgene tot programmapunt te maken wat werkelijk om daden vraagt. Het sti muleren van het studierapport was haar eerste grote succes, waarmee ze getoond heeft een organisatie van modern allure te zijn. Badinerend mogen we tot slot gerust constateren, dat de federatie gezien kan worden als een schaap met vijf poten. Dit keer eens een schaap-met-vijf-poten dat niet meer gezocht behoeft te worden, maar bestaat. Dezer dagen is als onderdeel van de Waddenconferentie-1960 een schaap van Texel naar Ameland verhuisd, als hoofd prijs van een verloting. Nou en? Het was het symbool van de toeris tische samenwerking van de vijf Wad deneilanden, die de rekreatie ruimer zien dan alleen maar de mogelijkheid tot het verdienen van een goed stuk brood. (F) M.A.B.-CLUB NIEUWS Jan Koogcr no. 2 in Nieuwe Niedorp In verreweg de zwaarste van de te Nieuwe Niedorp gehouden betrouwbaar- heidsritten wist Jan beslag te leggen op een eervolle 2e plaats in de junioren- klasse bromfietsen. Temeer eervol om dat meer dan de helft door de kapotte motor de strijd staakte. FILMNIEUWS: Zaterdag: „ROMAREI, HET MEISJE MET DE GROENE OGEN" Een onschuldig meisje als prooi in de woestijn. Een film, sensationeel en vol emotie. Aan het slot van deze prent geeft Masareff honend toe, dat hij Romarei als ijzelaarster gevangen heeft. Hij ervaart echter ook dat zijn machtige tegenstander een wereld van vergelding tegen hem in beweging zal zetten. Masareff vlucht te paard met het weerloze meisje door de oneindigheid van de woestijn. Pakkende en opwindende avonturen van een meisje in het geheimzinnige Oosten. Zondagmiddag een speciale kinderfilm: „SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN" De jeugd kan weer volop genieten. Zondag- en maandagavond: „WIR WUNDERKÏNDER" Duitsland ziet zichzelf, d.w.z. regisseur Kurt Hoffman laat ons een Duitsland zien - 1913 - 1923 - 1933 - 1945 - onder een aspect, dat in ons velerlei van de meest tegenstrijdige gevoelens oproept. De hoofdfiguur, Hans Boeckel, student, later afgestudeerd philosoof en journalist, ziet het Nazi-regime opkomen. Zijn eer- te liefde gaat er .door kapot, omdat de vader van het meisje moet vluchten. Zijn latere vrouw zal een Deense zijn, die hij in 1933 op het Carnaval in München ontmoet. Weliswaar zingt een studenten trio een spotlied op Hitier, maar de Führer zelf is beslist geen grap meer. Nederlandsnieuws O.a.: Egyptische kunst in Amsterdam, tentoonstelling in Rijksmuseum; Pluim veecentrum Barneveld, Show van poppe- kleertjes in hoofdstedelijk warenhuis; Veelzijdigheidsproef van landelijke rui ters in Gorssel; Nieuwe R.A.I.-gebouw nadert voltooiing. Wereldnieuws O.a.: John Kennedy president; Mo derne trams voor Serajevo; De kwestie Algerije: Het proces Lagaillarde, studen ten protesteren in Algiers, Generaal Salan in Frankrijk, President De Gaulle richt zich tot het volk; Castro roept de militie op; Een Japanse industrie-ten- toonstelling; „Holiday on ice" in Berlijn. Ons beste propagandamiddel, de V.V.V.-krant „Voor Vrienden van Texel", moet van start. Daarom vragen wij u ons opgave te doen van Het mag natuurlijk schriftelijk, maar het is beter om PERSOONLIJK even langs te komen in ons bureau Parkstraat in Den Burg. Demo gelijkheid tot wijziging en aanmelding blijft open tot 1 december. Zie ook de V.V.V .-rubriek. V.V.V.-TEXEL van Pracht sortering overhemden in effen en fantasie dessins 19.75 tot 9,00 Bijpassende dassen vele kreukvrije soorten 6.90 tot 1.95 Wollen en zijden sjaals prachtige kleuren 11.25 tot 3.95 Truien en pullovers heerlijk warm, zeer modern 49.00 tot 14.95 Wollen vesten met of zonder mouw 3.50 tot 15.75 Nappa handschoenen warm gevoerd in bruin, grijs en cork 24,50 tot 9.75 Sokken en ankiets nylon, wol en terlenka 4.50 tot 1.95 SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT DEN HELDER Nou nog even naar I Weverstraat 51, Den Burg want die speciaalzaak heeft alles Voor St Nicolaas komen wij op de markt met onze grote partij waaronder bankschroeven, compressors en alle soorten gereedschap onder garantie B. VISSER Westerlanderweg 148, Wieringen Telefoon (02279) 414 Waarom risico lopen als overtollige gelden veilig en rentegevend geplaatst kunnen wor den bij de Binnenburg 9, Den Burg Texel Direct ingaande rente 3,25 pet vandaag Rijwiellampen Rijwieltassen Fietspompen Fietsw anten Zaklantaarns Autopeds 3 wiel fietsjes Kinderrijwielen enz enz. ziet de Het ideale bouw systeem Dozen vanaf f 3,75 Aanvullingsdoosjes f 0,95 Weverstr. 55 Tel. 2508 Voor familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant Bagdad 66 zwart en grijs, Capri, Bagdad 57 Beckering en Bongers, convector 80 en 81 Jan Jaarsma 60 en 61, J. M Jaarsma Clovis convector j. M laarsma Ceasar convector, al deze haarden zijn voor nootjes 4 en/of nootjes 4 en 5. Tevens nog enkele gebruikte oliekachels in voorraad Centrifuges als Ruton, Acme, Pelgrim, Edy, Fam enz Wasmachine: Miehle 65, Erres, Edy, Miehle 75 Acme combinatie, Schart combinatie U weet het al lang, een cadeautje voor groot of kiein, moet U nog steeds bij Bekledingshoezen Cocosmatten Helderzichtschermen Looplampjes Rubbervloermatjes Wielsierringen Onderhoudsmiddelen Bagagerekjes N.L. platen Ruitenwassers met reservaar Asbakjes Stuurhoezen Bloemvaasjes Sigarenaanstekers Uitlaatsierstukkcn Kinderzitjes Binnen- en buitenspiegels Siersterren Zonneklepjes Sleutelhangers Schuimrubber- en plastic zitkussens Den Burg Telefoon (02220) 2367 OOK 'S AVONDS GEOPEND

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4