OP TEXEL IS HET TE KOOP! Texels Jeugd bijeen in Jeugdherberg „Panorama" Dit is nu Mepai :ic servies Bakker s Ijzerhandel BEDRUKT POSTPAPIER LANGEVELD DE R00IJ n.v. Assurantiekantoor Ger Dros Bzn. Er is voorraad voor de Sint BAKELAAR'S Rijwielhandel DROS' MAGAZIJN Een fruitmand flinke jongen HET WOONHUIS TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 Met de hand op het hart: Publ. van de Gezamenlijke Texelse Mid denstandsverenigingen. zo mooi en 20 ongelooflijk sterk (dus economisch)! Den Burg Texel Ui T Een leuk cadeautje NU opgeven betekent tijdige levering Wilt U goed en niet duur verzekerd zijn? Vraag dan premie en voorwaarden aan bij Kogerweg K 63b De Koog tel 351. Onder meer agent voor de Onderl Brandverzekering van de Hollandse Maatschappij van Landbouw Speciale tarieven voor auto en tractoren ongevallen-, ziektekostenverzekering, enz hij Dubbele tassen Enkele tassen Stuurtassen Autoped tassen Gereedschaptas Leren wanten voor heren, dames en kinderen Rencaps Rijwiellampen Zaklampen Stuurspiegcls enz. enz. enz. Kinderdriewielers Autopeds Autopedfietsjes Dames-, heren- en kinderrijwiclen: Germaan Phoenix Juncker R.S. Tevens: Gloeilampen, Zekeringen enz. enz. Telefoon 2525 TAXI KIEVIT Welk net meisje wil mij komen helpen in de huishouding. A Kooger—de Waard Harkebuurt 028, O'end Zend vroegtijdig Uw advertenties in! die met vakmanschap en mei zorg wordt opgemaakt is een attentie zonder weerga Fa VAN DER MEER LANGEVELD Den Burg-De Koog O. k«m er 's kijken Alles te koop voor de goede Sint Potplanten, snijbloe menen grote Amarilles bollen I II Al Bloemisterij HIlUKogerstr. 92a "Telefoon 261 TE KOOP jonge kippen oude kippen worden tegen hoge prijs ingeruild V Ke ser. Gravenstraat 20 Den Burg tel 2165 GEVRAAGD O. WH te. De Nf< (133 lel 256 filterv de heerlijkste Koffie FA. FRANS ZEGEL KZ Den Burg - Oudeschild Bij inschrijving te ko<«p intt grote tuin aan de Ko gerstraat 35 te Den Burg, voorheen bewo nd door wijlen mevrouw A Lakker Ke ser ter grootte van 424 m2 In chrijvmgsbiljetten in te leveren bij E Lap, Park straat 5, Den Burg vóór of op 7 docmber 1960 des voormiddag* 12 uur. Te bezichtigen opdonder dag, 1 december a s des voorm-ddags van 10-12 uur Gunning voorbehouden m. A. J. VONK Kogerstraat tel 2078 Hogerstraat tel 2573 Het afgelopen weekend heeft het Cen traal Jeugd Overleg Texel een werk weekend georganiseerd in de jeugdher berg „Panorama". Bij zijn openingswoorden kon de voor zitter, ds. A. W. F. Waardenburg, ruim 70 jongeren welkom heten. Deze jonge ren bestonden uit leden van een aantal jeugdorganisaties en -groepen met hun leiders(sters). Helaas kon de heer Wout Meijer, welke GESLAAGDE AMATEURAVOND TE OUDESCHILD De amateuravond in ,,'t Skiltje" te Oudeschild is een groot succes geworden. Er was een flinke belangstelling voor het programma, dat hoofdzakelijk door de jeugd werd verzorgd. Na de opening door de heer J. D. Ko ning begonnen ,,De Debutantjes" o.l.v. mej. T. Blom het programma met Pat jar Keling, Espano wals en Ajoen, gespeeld op accordeon en gitaar, en meteen was de stemming erin. De zusjes Van Leeu wen speelden op accordeon en gitaar de „Mars Militair", waarmee ze veel succes oogstten. De leden van de R.-K. vereninging „Inter Nos" hadden ook een groot aan deel in het succes. Kees en Martien Boom en Annie Bekkers speelden „Het wenen de meisje"; de heer Weiermans, Wim Boom, Jannie Bekker en Corrie Bakker J. Dd. brachten de lachspieren in bewe ging met „Jansen is jaloers". Hanny Krugers zong bij de gitaar „Robot Man" en „Kiddio" op zeer ver dienstelijke wijze Joop en Dick Koning speelden op ac cordeon en gitaar de Jordaanwals en Manna, terwijl ze er ook bij zongen. Dit leuke stel kreeg een welveidiend applaus. De „Texel Stars" Dory en Trees Bak ker, zongen „Barcelona" en „Portugal". De meisjes zijn vrij en zeer vlot en heb ben het publiek dan ook altijd op hun hand. Mevr. Koning-Bruin, die ook een deel van het programma voor haar rekening zou nemen, was ziek en als plaatsver vangster had mevr. Craanen zich spon taan beschikbaar gesteld. Ze zong „Wat een geluk", „Marijke" en „Mijn Oude schild". Het succes, vooral van het laat ste lied, was groot. Het eerste deel van de avond was hier mee afgewerkt en het succes reeds ver zekerd. In de pauze werden loten verkocht ten bate van 't Skiltje, die vlot van de hand gingen. Na de pauze speelde Margriet de Boer „De Accordeonwals". Kranig gedaan, Margriet Jaap Bakker, Annie Bekker, Kees Boom en Theo Bakker namen examen af in „de Dorpsschool". De zusjes Van Leeuwen en Ria Bakker zongen cow boyliedjes. Hanny Krugers zong weer bij de gitaar, afgewisseld door voordrachten van Weijermans, Wim Boom en Hans Boom, die „De Kruik" ten beste gaven, terwijl Weijermans, Wim Boom, Corrie en Theo Bakker met „Kip of Pannekoek" de lachers op hun hand hadden. De „Texel Stars" besloten met „Jouw Foto" en ,,'t Was in december" De tekst en de muziek van „Jouw Foto" waren van Trees Bakker en het liedje beleefde in ,,'t Skiltje" zijn pre mière. Het was een succesvolle avond, waar over het bestuur van 't Skiltje dan ook zeer tevreden kan zijn. Door het grote bezoek en de verloting zal het batig saldo voor ,,'t Skiltje" behoorlijk zijn. Er was veel jeugdig publiek, dat zich echter zeer behoorlijk en rustig heeft ge dragen, zodat alles een prettig verloop had. De heer Hans Bakker was de confe rencier van de avond. Hij zorgde ook dat alles vlot verliep en heeft daardoor ook veel tot het welslagen van de avond bij gedragen. De heer J. D. Koning dankte alle medewerkers en maakte nog van de ge legenheid gebruik om te wijzen op de actie van dorpshuis ,,'t Skiltje" voor het winnen van donateurs. Allen, die het Dorpshuis een goed hart toedragen wor den verzocht zich als donateur op te geven voor een betrekkelijk gering bedrag. Na afloop zorgde een band, o.l.v. de heer Fr. Zegel, voor gezellige dans muziek. LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 50. Om een hoekje loerend, volgde Lap- pe nauwkeurig de bewegingen van de twee mannen. Die maakten het kistje, dat ze bij zich gedragen hadden, open en haalden er iets uit, dat ze op het voet stuk zetten. Terwijl de een bezig was het „dingêê af te dekken met een witte lap, sloot de ander het kistje weer en nam het onder zijn arm. Toen alles klaar was keek het tweetal rond en liep toen snel, in de richting van Lappie, het plein af. Die schrok geweldig! „Ojé, die mannen mogen mij niet zien, dat lijkt me wel beterik moet me snel verstoppen", en Lappie holde zo hard als hij kon naar het dichtsbijzijnde portiek. de leiding zou hebben van volksdansen en zang, door ziekte niet aanwezig zijn. Gelukkig vond het bestuur de heren F. Veldwisch en F. Kassenaar bereid om de leiding van deze onderdelen op zich te nemen. De heer Hans Oversteege, ver bonden aan de Stichting „Sport en Spel" te Amsterdam, behandelde op kun dige wijze groepsgewijs een aantal bin nenspelen. Dit was de eerste keer dat een der gelijk weekend werd georganiseerd. Het bestuur van C.J.O.T. kan zeer tevreden zijn. De heer Oversteege had er slag van om spelenderwijze de verschillende groepen te splitsen, om zodoende kameraadschap te doen ontstaan tussen de aanwezige groeperingen. Veel jongeren maakten voor het eerst van hun leven kennis met het volks dansen. De heer Veldwisch behandelde en leerde hen op prettige wijze enige eenvoudige dansen. Het bleek wel, dat er verscheidenen waren, die gaarne dit dansen meer zouden willen beoefenen. Dat kan! Op donderdag 8 december kunnen de liefhebbers(-sters) terecht in de jeugdherberg, teneinde om de twee weken te gaan volksdansen. Maak er ge bruik van, jongelui! De heer Kassenaar beëindigde op za terdagavond, de eerste dag, met zang. Gezellig, om het brandend open haardvuur gezeten, werd er gezongen uit volle borst, canons en andere liederen! Ook de tweede dag werd besloten met zang. Daarbij kwam nu ook nog de uit beelding van het gezongene met behulp van maskers etc. Op enthousiaste wijze wist de heer Kassenaar dit programma- deel te leiden Aan het eind van dit weekend sprak de heer Albers (ds. Waardenburg kon door familie-omstandigheden helaas niet aanwezig zijn) er zijn vreugde over uit, dat dit weekend in alle opzichten was geslaagd. Moge nog meerdere weekenden van dit genre volgen. C.J.O.T. is hiermee ongetwijfeld op de goede weg OUWE SU NDERKL A AS OUDESCHILD Aangemoedigd door het grote succes van verleden jaar is besloten om ook dit jaar weer georganiseerd het „Ouwe Sun- derklaasfeest" te vieren. Er wordt op gerekend dat weer vele groepen, paren en enkelingen elkaar de eer van „de beste voorstelling" zullen betwisten. Om het feest ook in het dorpshuis ,,'t Skiltje" mogelijk te maken, zal van de inwoners een kleine bijdrage per ge zin worden gevraagd. Binnenkort kan men de medewerkers verwachten Er zit veel werk aan de voorbereiding van het feest en het innen van de bij dragen. Er wordt dan ook een beroep op U gedaan om een zo groot mogelijke medewerking opdat alles vlot kan ver lopen. „SCHIP OP STRAND" Den Hoorn De opvoering van het spel „Schip op strand" ten bate van de kleuterschool zal plaats vinden op 6 en 7 januari. DAMCLUB TEXEL C. v.d. Werf-C. Meedendorp 20 C. Vinke-C. Dijker 02 J. Vinke-A. Vinke C. P. Burger-Jn. Stam 20 A. v.d. Slikke-P. Bruijn 11 A. de Haan-D. v.d. Werf 20 J. A v. Enst-Jb. Koorn S. v. Heerwaarden-J. Hooijberg Jac. v. Heerwaarden-G. Dros 02 Schagen-Texel: A. Veenstra-C. Dijker 0 2 W. Tesselaar-J. Hooijberg afgebr. M. Veenstra-C. Meedendorp 0—2 H. Veenstra-C. v.d. Werf A. v. Schaick-S. v. Heerwaarden 0—2 C. Portegies-W. A. v. Zeijlen 11 J. de Vos-A. Vinke 20 J. Pronk-J. Vinke 1 1 P. Blaauboer-P. Bruijn J. Schot-C. Vinke 02 8—10 Voor de verrassing zorgde C. v.d Werf door C. Meedendorp te verslaan. Beiden waren in hevige tijdnood. Zwart meende met een afruil naar dam te kunnen mar cheren, maar Cor had dieper gekeken, gaf een stuk prijs om het met de volgende zet terug te winnen en zelf naar dam te gaan. Tegen Schagen kwamen we tamelijk onvolledig op. Op papier althans. Er werd evenwel serieus gedamd en in een spannende wedstrijd hadden we de tien punten al binnen toen nog twee borden speelden. C. v.d. Werf moest verliezen en het leek er op dat ook J. Hooijberg slecht stond. Met nog twee zetten in de laatste twee minuten offerde hij een stuk om het direct terug te vragen en de afge broken stand na de volle 4 uur speeltijd, 2al ons ongetwijfeld het winnende punt brengen. Hier is die stand: J. Hooijberg wit met stukken op 26, 27, 28, 32, 35 en 40. Zwart is aan zet en heeft stukken op 9, 17, 18, 19, 20 en 23. Z.D.H.-NIEUWS Weer geen voetbal. Alles werd weder om wegens de vele regens afgelast. Programma komend weekend: Het 1ste gaat bij SRC 2 in Schagen op bezoek en zal op haar tellen moeten pas sen; SRC 1 is vrij. Het 2de gaat naar WGW 4 in Den Helder, waar thuis van gewonnen werden de adspiranten gaan bij Oosterend op bezoek. S.V. TEXEL De KNVB had reeds zaterdag alle amateurwedstrijden afgelast en het was goed bekeken. Alleen onze handbalsters hebben het in Alkmaar bij de Zaalhandbal uitste kend gedaan. Alles werd gewonnen. Prima gedaan, dames! A.s. zondag: Schagen-Texel; Texel 2- HRC 6. Adsp.: Texel-De Koog, Ooster end b-Texel b. Denk er om leden, trainen èn allemaal. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6 30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 Van Den Helder: 9.15 12.10 17 15 19.35 BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid hecht goedkeuring aan vrij ingrijpende wijzigingen van Statuten en Reglementen van het fonds. De voornaamste wijzigingen van het algemeen reglement behelzen een aantal inmiddels reeds doorgevoerde verbete ringen van de pensioenregeling zelf. Ver beteringen, die geacht worden te zijn in gegaan op 1 januari 1960 behoudens die betreffende de aanspraak op- en de grootte van het weduwen- en wezenpen sioen, die nl. in verband met het in wer king treden van de A.W.W. reeds van toepassing zijn geworden met ingang van 1 oktober 1959. Voor wat het ouderdomspensioen be treft brengt de wijziging voor de meeste oudere arbeiders mede, dat zij om op de 65-jarige leeftijd voor backservice-aan spraken in aanmerking te kunnen ko men, niet meer behoeven te voldoen aan de tot dusver geldende eis van na hun 35e verjaardag ten minste 10 jaar in het landbouwbedrijf te hebben gewerkt. Daarenboven is de wijze van pensioen berekening belangrijk vereenvoudigd en kent het nieuwe reglement bepalingen terzake van gecoördineerde uitbetaling van pensioenen in gevallen, waarin be trokkenen bij meer dan één bedrijfspen sioenfonds aanspraken kunnen doen gelden Ook de voor invaliditeitspensioen gel dende voorwaarden zijn aanzienlijk ver ruimd. De eis, dat men in de laatste 3 aan het intreden der invaliditeit vooraf gaande jaren ten minste 26 weken per jaar verzekerd dient te zijn geweest komt geheel te vervallen. Bij de berekening van het invaliditeitspensioen zal voortaan v/orden aangenomen, dat tussen het tijd stip van invalide worden en de 65e ver jaardag volledig premie werd tegoedge schreven, hetgeen in vele gevallen tot een hoger invaliditeitspension zal leiden. Bo vendien brengt de reglementswijziging met zich mede, dat voor degenen, wier invaliditeitspensioen ingaat op of na 1 januari 1960, over de periode gedurende welke invaliditietspensioen wordt geno ten, de opbouw van het ouderdomspen sioen ambtshalve door het fonds wordt voortgezet en dat het invaliditeitspen sioen op 65-jarige leeftijd dus zal worden omgezet in een hoger ouderdomspensioen. Belangrijk is voorts, dat het fonds in af wachting van een herziening van de in- validiteitsweg tot de 65-jarige leeftijd van betrokkenen een toeslag van 150% op het reglementaire invaliditeitspen sioen blijft verstrekken. Het weduwenpensioen is voor wedu wen, die geen aanspraak (meer) kunnen doen gelden op een pensioen of uitkering ingevolge de A.W.W. noch op een rente krachtens enige wettelijke verzekering tegen bedrijfsongevallen, tot het berei ken van de 65-jarige leeftijd verhoogd met een bedrag van ƒ400,per jaar. Het gewijzigde reglement kent verder nadere regelingen met betrekking tot de uitke ring-ineens aan weduwen die hertrou wen. Met betrekking tot het wezenpensioen is aansluiting gezocht aan de bepalingen van de A.W.W., weshalve de leeftijds grens voor het wezenpensioen werd verhoogd van 17 tot 18 jaar, terwijl ver der ook stief- en/of pleegkinderen in principe voor wezenpensioen in aanmer king werden gebracht. Het totale pen sioen van volle wezen uit één gezin zal niet langer aan een maximum gebonden zijn en de nieuwe reglementsbepalingen bevatten geen beperking meer met be trekking tot de aanspraken van weduwen en wezen, wier echtgenoot resp. vader is overleden tengevolge van een bedrijfs ongeval. Alle pensioenen tenslotte zullen voor taan worden uitbetaald vanaf de eerste dag van de maand waarin de aanspraak is ontstaan dus niet meer vanaf de dag, waarop de aanspraak ontstaat tot en met de laatste dag van de maand, waarin het pensioen vervalt. Met de beschikking van de Staats secretaris wordt voor het overige nog goedkeuring gehecht aan enige formeel noodzakelijk gebleken wijzigingen van het reglement inzake de verlening van vrijstelling van de verzekeringsplicht en van het reglement inzake de Commissie van Beroep van het fonds

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 3