OP TEXEL IS HET TE KOOP! PUROL in huis! Heren van het gemeentelijk klachtenbureau hadden zitting in De Waal „Stiekelhakkers en een biertje fraagd" d a h p o fSSTsUREflU LEPELREK no. 2 ZILMETA ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 74e JAARGANG No. 7511 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h.^Ixrngeveld <S de Rooij 'J f 1 t 1 Verschijnt woensdags en zaterdags Handelsdrukkerij Groen zwarts Texels in het harL, ri Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 vV 1 P' kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De bewoners van De Waal en omstre ken hebben dinsdagavond hun verlang lijstje opgemaakt. Sinterklaas en zijn vier Pieten hebben alles grondig genoteerd en nu zit de Waalder bevolking vol onge duld te zingen bij de schoorsteen. Die schoorsteen kan ook toevallig een vijver zijn of een donkere bomendiek. De Waal- ders moeten echter goede kelen hebben om het zingen vol te houden, de Sint heeft niet precies gezegd welk jaar hij terugkomt. Burgemeester De Koning, de beide wethouders en de heren Beemsterboer en Veldstra hebben dinsdagavond in het Waalder dorpshuis de Waalder verlan gens geduldig aangehoord. Na een woord van welkom door de heer Albers werden er verschillende vragen gesteld. Veel verschil met gestelde vragen in de andere dorpen was er niet. Verlichting, riool, straatverbete ring, grondverkoop, al deze vragen kwa men ook te De Waal naar voren. De eerste vraag was afwijkend, die luidde: „Moet ons schoolplein ook vis vijver zijn? Is het mogelijk de water massa weg te werken van het plein?" De heer Veldstra maakte direct een begroting: ƒ500,zullen nodig zijn, het hele plein moet worden overgelegd. Maar als directie van gemeentewerken noteerde hij ijverig. Jammer dat er ge zegd werd: „Er wordt al drie jaar ge noteerd". Loslopende honden Honden mag je wel houden, maar een inwoner van De Waal geeft dan de raad geen teef te houden. Dan heb je 's mor gens drie honden rond het huis. Zijn vraag was; Is er iets te doen tegen los lopende honden. De voorzitter stelde een wedervraag: „Is dit nodiger dan voorheen?" Er is een verbod voor loslopende honden en de politie moet dit in de gaten houden, maar of er politie genoeg is?? De heer Hin bracht de verandering in de betreffende verordening naar voren. Vroeger moest je een hond vast houden, tegenwoordig moet het dier onder bewa king zijn. Hij had de laatste jaren geen bijzondere klachten gehoord. Omtrent de verlichting te De Waal was Firma Frans Zegel Kz. Den Burg Oudeschild de burgemeester optimistisch, vermoede lijk binnenkort een geheel verlicht De Waal. Klok in kerktoren Een punt wat in de andere dorpen niet ter tafel is geweest was: „Komt er een klok in de toren?" Ook dit komt voor elkaar. Of de klok verlicht wordtdaar moeten B. en W. nog met elkaar over (twisten) praten. Bij de kerk hoort het kerkhof, daarom een aansluitende vraag: „De jeugd ge bruikt het kerkhof als speelplaats, is daar geen verandering in te brengen?" ,.Déér het een sünig heininkie staan, öó's weg". Verschillende mogelijkheden werden onderzocht. De schuld werd gezocht bij de ouders, die moeten hun kinderen er op wijzen dat een dergelijke plaats geen speelterrein is. De heer Albers, hoofd der school, deelde mee, dat dit ook een punt van bespreking wordt op de eerstkomen de ouderavond. Een glaasje bier Ook de Waalder mannen hebben wel eens trek in een glaasje bier, zo kwam een eva voor de adammen op. De Waal maakt een uitzondering en het is niet onmogelijk, dat er verlof te De Waal zal komen. De heer Beemster boer merkte op: dan moet er een verzoek komen uit De Waal en het gebouw waarin de vergunning wordt gebruikt moet aan verschillende eisen voldoen. De heer Veldstra dacht niet dat „De Wielewaal" aan die eisen zou voldoen, maar misschien is er ontheffing mogelijk. Veel stiekels langs de weg Diverse wegbermen die voorheen wer den gehuurd, zijn dit jaar eigendom ge bleven van polderbestuur of gemeente. De vragensteller vond het een ramp dat er zoveel stiekels langs de weg staan. Dat is niet het ergste, maar ook de boer krijgt ze op z'n land. Wethouder Roeper noemde dit inder daad een probleem. Hij dacht dat de ruil verkaveling hierin mee sprak. Diverse wegen zullen van eigenaar veranderen en de een voor de ander doet er weinig meer aan. Maar hij meende dat de schuld niet alleen lag bij de eigenaar van de wegen, ook de boeren zijn gemakkelijker gewor den. In het chemisch reinigen van sloten en tochten zag de heer Roeper in de toe komst een goede oplossing. „Keijser Co. stuuft" Bewoners van De Waal hebben last van het stof van Keijser Co. „Ik ken mien wös gien ïins büte hange as de wiend naar mien hüs is". Hiervoor is natuurlijk een hinderwet opgemaakt, aldus de heer Veldstra. Vol gens de heer Beemsterboer houdt dat niet in dat er geen bezwaren ingediend kun nen worden. „Maar de Beurs het seid: ik hèèw met gien mèèns wót nóódig". Een van de Pieten mag dit in de ko mende weken gaan opknappen. Straatnamen De invoering van de nieuwe straatna men is een zaak die bij stukjes en brok jes gebeurd. De portemonnee van de ge meente laat niet toe dat alle naambor den en huisnummers in ene worden ver anderd. Maar De Waal zal in 1961 wor den voorzien van de nieuwste nummering Het was tot slot prettig te horen dat de Waalders ook meeleven met de amb tenaren op het secretarie. Of de vragen steller vreesde dat de burgemeester nog eens zou wegspoelen weten wij niet, maar wel was hij benieuwd naar de plannen voor de bouw van een nieuw Raadhuis. „Die plannen", aldus burgemeester De Koning, „nemen wel vastere vorm aan. Het is werkelijk een aanfluiting, zoals het daar staat". De heer Albers bracht hierna zijn dank aan de heren achter de groene tafel en hoopte dat er vele veranderingen (ten goede) in De Waal zouden plaats vinden. T.E.T.C. Een Texelse Teenager schrijft ons: „Door de zeer geslaagde Teenagerbal- avonden in de „Wielewaal" en ,,'t Skiltje" hebben de jongelui uit de Koog en om streken ons bestuur ook eens een gezel lige avond te organiseren in de Koog. Wij hebben hiervoor contact gezocht met de heer C. Bonne en deze was er nogal antoesiast mee ingenomen en ging er mee acoord. De T.E.T.C. geeft dan a.s. zaterdag 3 dec. een gezellig St. Nicolaasbal in Hotel de Toekomst in de Koog. (Zie adv.) Het bestuur". Bovenstaand stukje ontvingen wij van een Teenager Dit vraagteken plaatsen wij er niet ongegrond. Is dit stukje wel door een teenager geschreven? Wij heb ben niets tegen de huidige „teenagers", maar vragen ons af of het gebruikelijk is dergelijke avonden in genoemde ge legenheid te houden. Wij menen, dat er zo iets is als een leeftijdsbepaling voor het bezoeken van café's (red.) MODERN ONDERHOUD/ BAKKER S IJZERHANDEL INGEVOERD VEE In de maand november werden de vol gende aantallen vee ingevoerd: 46 koeien; 15 pinken; 3 glaskalveren; 2 nuchtere kalveren; 2 pinkstieren en 1 bok GESLAAGD Den Burg Onze plaatsgenoot, de heer D. Bruin, slaagde dezer dagen te Den Haag voor het vakdiploma Grens overschrijding. mjr - rn en pijn weg- ■A. M wrijven met INGEZONDEN BUNGALOW-BOUW OM DEN BURG In de Texelse Courant van 26 novem ber 1960 las ik, dat het door bevoegde instanties verboden was in de omgeving van Den Burg enige bungalows te bou wen. Ik kan mij voorstellen, dat deze bouw, die kennelijk beoogt de bunga lows te gaan exploiteren, in het bijzonder voor vakantiegangers, werd afgewezen. Ik meen echter te weten, dat de gemeen telijke overheid in het algemeen niet ingenomen is met deze projecten, ook al zouden ze voor zelfbewoning bestemd zijn. De vraag rijst of wellicht de vrees be staat dat landhuizen en/of bungalows niet passen in de landelijke omgeving van Den Burg? Dan zou ik willen wijzen op de vele bungalows welke reeds zijn ver rezen in het Groningse landschap (o.a. Zuidhorn, Uithuizen). Niemand zal dur ven beweren, dat deze het daar niet doen. Wat te zeggen van deze soort bouw in het toch waarlijk niet door natuurschoon ge zegende Hellevoetsluis, een plaats die aanvankelijk geheel in verval was doch zich nu bijzonder moderniseert. Er be staat mogelijk de gedachte dat een men geling van bouwsels een onaantrekkelijke aanblik oplevert. Gaat U dan eens een kijkje nemen in een der buitenwijken van Roermond, waar verschillende archi tecten gelegenheid kregen van de ge meente hun plannen te verwezenlijken. Het moet worden gezegd, dat er een ver rassend resultaat is bereikt. Het is jammer dat in de uitbreidings plannen van Den Burg, voor zover mij thans bekend, niet meer aandacht wordt besteed aan het uitzetten van een wijk waar gelegenheid wordt gegeven uitslui tend of in hoofdzaak landhuizen en/of bungalows te doen verrijzen. Vooral zij (hetzij tegenwoordige of toekomstige bewoners van Texel) die op oudere leef tijd gekomen, graag alle vertrekken ge lijkvloers hebben zonder de overbodige zolderruimte, zullen het ongetwijfeld toe juichen indien van overheidswege aan dacht wordt besteed aan deze wensen. Het is te hopen dat ten aanzien van be doelde bouw in de toekomst een soepeler houding zou kunnen worden aangenomen. Zij die dan, zoals de directie van de V.V.V. terecht opmerkt naar Texel ko men voor rust, zullen dan bovendien de gelegenheid krijgen te genieten van ge riefelijkheid. Wij constateren dit nu in de grote steden met de bouw van flats, waar eveneens als ideale woning geldt, dat alles op één verdieping is gelegen, zodra de bewoners de buitendeur achter zich sluiten. 's-Gravenhage, A. J. de Graaf. KEUKEN TE OOST UITGEBRAND Woensdag is de keuken van de heer C. Koning te Oost geheel uitgebrand. Het echtpaar Koning was op een nabijgele gen stuk land aan het werk en bemerkte niet wat er in hus gebeurde. Vermoede lijk is bij het petroleumstel brand ont staan. Omwonende zagen verdacht veel rook uit de keuken komen en waarschuw de de brandweer, die spoedig met groot materiaal aanwezig was. Met enige schuimblussers werd de brand tot een minimum beperkt. Alleen de keuken ging verloren. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven. Ruwe handen en Schrale huid. SINT NICOLAAS BEZOEKT DE REDMER IJSKA SCHOOL Op 5 december zal St. Nicolaas met zijn knecht een bezoek brengen aan de Redmer IJska-school te De Waal. Om half tien 's morgens wordt hij verwacht in het Dorpshuis De Wielewaal", alwaar de schooljeugd én de toekomstige school jeugd hem zullen ontvangen. INGEZONDEN „RASSENHAAT" Den Burg, Texel, december 1960. Geachte heer Redacteur, vergun mij een plaatsje in Uw veelgelezen Tesselaar. Ik vraag me wel eens af hoe of het toch kan bestaan dat blank en zwart elkander niet verdragen, laat staan verstaan. Als wij allen, en in verschillende lan den, toch bekijken hoe of Sint Nicolaas, de heilige Bisschop zelf, met een heel groots vertoon met blank en bruin, wordt binnengehaald door miljoenen mensen van welk ras ook. De bevolking over de hele wereld moest eens bedenken, dat de Zoon des mensen, Jezus Christus, toch alle mensen lief heeft, wat voor kleur zij ook hebben. Laten zij zich daaraan spiegelen, dan zou er in de wereld niet zo'n drukte zijn en moorden en doodslagen gebeuren om het rassenprobleem. Dan hebben wij onze naaste lief gelijk ons zelf. Dank voor de plaatsruimte, J. Boogaard, Gollards Rustoord SINT NICOLAAS PUZZELRIT Naar we vernemen heeft onze actieve Texelse motorclub, zoals alle jaren, weer een Sint Nicolaasrit uitgezet. Teneinde iedereen een kans te geven op de aan trekkelijke prijzen, is deze rit eenvoudig en tamelijk kort gehouden. Een ieder kan met kans op succes deze rit uitrijden. Tegen een kleine vergoeding is er bij de finish voor wie dit wenst een surprise beschikbaar en het bestuur hoopt, dat ook de Sint en Piet aanwezig zullen kun nen zijn. Al met al zeker voor vele ge motoriseerde Texelaars aanleiding zon dag om 2 uur aan de start te verschijrien. (Zie adv. elders in dit blad). CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 7 december a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4 00 uur ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) SINT NICOLAAS VANMIDDAG TE OOSTEREND Vanmiddag zal de Bisschop zijn intocht in Oosterend houden. Plm. 2 uur arri veert de Sint op Oost om vervolgens naar Oosterend te gaan, waar hij vanzelfspre kend evenals vorige jaren hartelijk be groet zal worden. Hopelijk zal er beter weer zijn dan de laatste weken. Maandagmorgen zal de Sint de o.l. school bezoeken en 's middags om 2 uur de kleuterschool „De Robbedoes". Hier kunnen de ouders van de kleuters de ontvangst meemaken, terwijl de niet schoolgaande kinderen vanaf 3 jaar ook welkom zijn. Hopelijk blijft het enige dagen droog voor dit bezoek, want anders ziet het Bestuur van de kleuterschool zich ge noodzaakt om een boot te charteren om de Sint de laatste meters naar „De Rob bedoes" droog over te brengen, want de laatste 14 dagen is het einde van de Mulderstraat in een waar meer her schapen. Misschien zal er in verband met dit hoge bezoek wel een voorziening ge troffen worden. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 dec. op om 8.28 uur en gaat onder om 16.31 uur; 7 dec. op om 8.34 uur en onder om 16.30 uur. Maan: 3 dec. V.M.; 11 dec. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 3 dec. 8.34 en 20.47; 4 dec. 9.09 en 21.21; 5 dec. 9.46 en 21.53; 6 dec. 10.21 en 22.23; 7 dec. 10.56 en 22.54; 8 dec. 11.27 en 23.22; 9 dec. 11.59 en 23.51; 10 dec. 12.31 en Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. OVERDENKING (Lezen uit het Oude Testament Micha 4 en 5). In de adventstijd, als voorbereiding voor het komende Kerstfeest, plaatst de Christelijke Kerk zich naast en in het volk Israel, om samen met hen uit te zien naar de Messias, die komen zal. Deze Heilandsfiguur heeft meerdere, uitgesproken, getekende trekken. Hij kan zijn de Verlosser of Middelaar, in de zin van „verzoener van schuld". Hij kan zijn de Hogepriester of de Profeet. Maar Hij zal ook zijn de Koning. Vanaf Sion zal zijn gebod uitgaan over alle volkeren. Deze trek van de Messias is heden ten dage nog steeds uitermate belangrijk. Het is waar dat wij de Messias of Christus gaarne tekenen als diegene, die ons verlost van zonde en schuld. Deze personele, herstelde relatie tussen God en mens is uitermate ver troostend. Maar wij zouden tekort doen aan de verlossende kracht van God als wij tegelijkertijd niet zouden kennen de verandering, die er door de komst van de Messias zal plaats vinden in de ordening tussen de volkeren. Deze aarde is niet volmaakt zolang zij niet opnieuw is geplaatst onder het éne hoofd: God. Deze éne God, deze éne Koning van aarde en hemel, deze is het die de volkeren zal voordoen niet weer de oorlog te leren Zwaarden zullen dan worden omgesmeed tot ploegscharen en spiezen tot snoeimessen. Deze werkelijk heid zal er zijn. Even werkelijk als Bethlehem Efratha, de kribbe is gewor den van deze openbaring van God. Deze werkelijkheid zal met worden geboren uit samenwerkende naties in U.N O. of volkerenbond. Democratie is in deze werkelijkheid Gods onmogelijk. In het licht van Gods heerschappij, zijn theocratie, is democratie menselijke over moed. Overal daar waar nu de Kerk van Christus gestalte krijgt, wordt er geleefd vanuit deze theocratie. Overal daar waar de Kerk geopenbaard wordt, wordt ook de ordening der volkeren, der nationa liteiten, der klassen en standen, der ras sen en talen, door elkaar gesmeten in de smeltkroes der heerschappij van Koning Jezus Christus. Vandaar dat de Kerk zich zo vol span ning voorbereidt. Want zij heeft de fluis tering gehoord van het geheim in hemel en op aarde. Zij heeft door het duister van de strijd en haat der volkeren in zacht lichtende contouren ook reeds het Koninkrijk Gods aanschouwd. Dat maakt haar lied extra verblijd. Want vrede zal er zijn. Niet gelijk de volkeren die geven. Maar Mijn vrede geef ik u. Amen, ja, maranathaü H. v. B. ONTWIKKELINGSAVOND Den Hoorn De heer J. Gulmans, ad judant der Rijkspolitie, zal 15 december in „De Waldhoorn" een causerie houden over de Burgerij en de Politie. in model no. 7401 ÜITGEVOERO IN fGËROKZILMETA) VLEKVRU DOOR ÉN DOC* BAKKER S IJZERHANDEL OUWE SUNDERKLAAS TE DE COCKSDORP Traditiegetrouw organiseert S.V.C. ter stimulering van het Ouwe Sunderklaas- feest weer de bekende wedstrijden voor de Cocksdorpers en Eierlanders. Er zijn weer aantrekkelijke prijzen voor enkelingen, paren en groepen. De jury zit weer verspreid over heel het dorp, zodat het dus wenselijk is voor de deelnemers geen huis te vergeten, daar er anders kostbare punten verloren gaan. Ook voor de kinderen zijn er weer prijzen; bovendien ontvangt elk kind een versnapering. Deelname voor de jeugd is gratis; voor de ouderen bedraagt het inleggeld ƒ0,35 per pers. Nummers voor deelname kunnen worden afgehaald bij C. de Waard. Het i£ de bedoeling dat de kinderen spelen van plm. zes uur tot acht uur. Laat het aantal deelnemers groter zijn dan ooit tevoren, dan kan het weer een echt gezellig Durper Ouwe Sunderklaas worden. Ter bestrijding van de onkosten zal er een verloting gehouden worden. Een dezer dagen zullen U door enkele van onze leden de loten worden aangeboden. Er zijn diverse prijzen, hoofdprijs elektr. koffiemolen. De prijzen van deelname Ouwe Sinterklaas en verloting liggen uit gestald bij Dirk Buis op 12 december.. Tot ziens bij Ouwe Sunderklaas. Het S.V.C.-bestuur. Met de hand op het hart: Publ. van de Gezamenlijke Texelse Middenstandsverenigingen.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1