Ouwe Sunderklaas is nog lang niet verloren De Waal wil een lantaarnpaal Gymnastieklokaal te De Koog Texel heeft de 12de december weer origineel gevierd Grote deelname aan het Ouwe Sunderklaas feest te De Koog Ook Den Hoorn vierde feest Ernstige aanrijding Dame uit Wieringen beide benen gebroken LIJK AANGESPOELD BIJ PAAL 11 Zondag is tussen paal 10 en 11 een lijk van een zeeman aangespoeld. Men nam aan, hoewel het lichaam in verre staat van ontbinding verkeerde, dat dit het stoffelijk overschot was van de Terschel- linger opstapper, de heer O. Starrenburg. Genoemde zeeman probeerde op 17 januari j.l van de „Stortemelk" over te stappen op de in nood verkerende Hel- derse kotter „De Drie Gebroeders". De motorsloep waar hij aan boord was, sloeg echter om en de 62-jarige bootsman kwam in de golven om. Maandagmorgen is een deputatie van rederij Doeksen en de politie van Ter schelling op Texel geweest om het over schot te identificeren. Ook een broer van de verongelukte bootsman is op het eiland geweest. Beiden hebben geconsta teerd dat het inderdaad de verdronken O. Starrenburg was. ZWANENPAAR IN DE ROGSLOOT De Cocksdorp is een zwanenpaar rijker. De V.V.V.-afdeling De Koog heeft een prachtig wit zwanenpaar geschonken aan haar zustervereniging De Cocksdorp. Het paar zal zich vestigen in de Rogsloot De jeugd wordt verzocht de dieren met liefde te behandelen. Jagen is niet nodig, wel wordt een stukje brood of ander voedsel gaarne naar binnen gewerkt. TWEEDE NUTSAVOND Morgen, donderdag 15 december, wordt in hotel „De Lindeboom-Texel" de twee de Nutsavond gehouden. Ook ditmaal wordt er een filmprogramma vertoond, nl. „Mijnheer de Gouvernante" met Clifton Webb. Dit is een van de beste films van Clifton Webb. Als mannelijke baby-sit worden een paar lastige kinde ren aan zijn zorgen toevertrouwd en voor de „Gouvernante" breekt een lastige tijd aan. Zijn liefde en zijn begrip voor de kinderen brengen hem tenslotte als over winnaar uit de strijd. Voorfilms zijn: „Nationale film", een film waarin op zeer instructieve wijze de verzekeringswijze naar voren wordt gebracht door een interessante redding op open zee; „Wereldtuin", een kleuren- documentaire over de botanische tuin te Londen met bijzonder mooie opnamen van bloemen en planten; „Pantha Rhei", een prachtige natuurfilm in moderne muzikale omlijsting; „Afrikaanse reis", een reisbeschrijving. Het bestuur hoopt, dat deze avond nieuwe leden zich zullen aanmelden voor het lidmaatschap. Neen, dit wordt helaas nog geen ver slag van de ingebruikneming. Wel wordt aan de Gemeenteraad van Texel een adres verzonden, waarin drin gend verzocht wordt de bouw van een gymnastieklokaal zoveel mogelijk te be vorderen. Dit in verband met het feit dat voor 1961 door de regering de toe wijzing van gelden voor de bouw van gymnastieklokalen enigszins verruimd zal worden. Dat er in De Koog dringend behoefte bestaat aan een dergelijke lokaliteit zal ieder met ons eens zijn! Dat het Ge meentebestuur ons van harte een gym nastieklokaal gunt eveneens! Het laatste woord is nu aan het Departement van O., K. en W. te Den Haag. Dus Kogers, nog even geduld met de aanschaf van een gympakje! BETROUWBAARHEIDSRIT VAN MAB-CLUB TEXEL Zondag werd door de Motor-, auto- en bromfietsclub Texel een betrouwbaar- heidsrit gehouden op het eiland. Wij plaatsen hiervan alleen de uitslagen, daar de heer C. P. Moojen, onze speciale MAB-verslaggever, plotseling moest wor den opgenomen in een ziekenhuis. Wij, en de MAB-club, wensen hem beterschap Hieronder de uitslagen: Nieuwelingen: Brommers: 1. C. Bas, Alkmaar, 1 straf- punt; 2. C. Grootjens, Winkel, 1 str.; in de klasse 76-175 cc: 1. J. Westerink, Oudekerk a.d. Amstel, 28 str.; in de klasse 176-250 cc.: W. J. Kuiper Oudekerk a.d. Amstel, 45 str. Junioren: Brommers: 1. J. Kooger, Oudeschild, 0 str.; 2. B. J. Spaargaren, Abcoude, 27 klasse 76-175 cc.: 1. J. de Jong, Amstel veen, 1 str.; 2. T. Selling, Koog a.d. Zaan 47 str.; klasse 176-250 cc,: 1. C. J. Visser, Kol- horn, 33 str.; 2. H. G. Bonke, Haarlem, 46 str.; 3. C. Ran, Den Burg, 50 str. Senioren: Brommers: 1. Kees Dros, Eierland, 0 str.; 2. J. de Graaf, Rotterdam, 11 str. Klasse 76-175 cc.: 1. R. de Groot, Maar tensdijk, 45 str.; klasse 176-250 cc.: 1. Rob Selling, Koog a.d. Zaan, 3 str.; boven de 250 cc.: 1. P. Filmer, Haarlem, 14 str. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 VanDenHelder: 9.15 12.10 17.15 19.35 Reinier Meier, de cineast, heeft geen gebrek aan materiaal gehad voor zijn Texelfilm. Honderden sunderklazen lie pen door de straten en maakten hun tra ditionele rondje door hotel en café. De weergoden, die in het begin van de avond een lelijk gezicht toonden, kregen toch medelijden, want later werd het droog cn dat verhoogde de feestvreugde aan merkelijk. In Den Burg hebben wij er weer tien tallen gadegeslagen. De gekste capriolen werden gemaakt en menigeen had het in het afgelopen jaar weer gedaan. Het aantal spelers was groter dan vorige jaren en voor de oudere sunder klazen is het in Den Burg zeker niet nodig een jury de spelers te laten beoor delen. Voor de jeugd is het feest minder geslaagd. De belangstelling van de zijde van de ouders was zeer slecht. Misschien is het raadzaam (de jeugd van heden zijn de spelers van volgend jaar) voor de jon geren het spel wel iets te organiseren. De Koog geeft daar een voorbeeld van. Toch hebben vele kinderen hun best ge daan en ook zij hebben zich vermaakt. Vele vertegenwoordigers waren weer (toevallig) op het eiland voor zaken. Dat werd door een der spelers keurig naar voren gebracht of hij (of zij) wist de heren reizigers wel te vinden in het hotel. Landru was een griezelverschij ning. Zijn bloederige medespeler en zijn stukje van de haas heeft menigeen doen rillen. Ondanks de vele regenval nog geen korting van het PWN, daardoor liepen ook de heren hertenjagers door het water. De TON van de V.V.V. had het maan dagavond nogal te verduren. Diverse sunderklazen hadden er hun best op ge daan. Een met een WC-deur, die na ope ning een pracht spreuk liet zien. Een andere ton, gedragen door leden Memento Mori, moest maar worden be graven. Ook de teenager was aanwezig, keurig lang haar (velen zullen er jaloers op ge weest zijn) trok rijkelijk de aandacht. De dikke Duitser, op zoek naar Holland se piepers, was duidelijk het beeld van heden. De zaak zou niet rond geweest zijn als ook de gemeente niet wat had gedaan het afgelopen jaar. Het raadhuis dat op instorten staat, maakt het noodzakelijk dat het personeel kleding krijgt dat een stootje kan verdragen. Ook moet er op het raadhuis meer democratie komen. We zullen maar afwachtenDe tegen stemmers van de VGLO werden even op hun plaats gewezen.... Wie wordt er exploitant van het vliegveld, met daar onder slag of stoot. Die laatste zin was voor ons een raadsel, maar dat mag op Ouwe Sunderklaas. Ook de kraai en de katten kon niet iedereen thuis brengen. Maar van al deze dingen kan men alleen zeggen: Wie de schoen past Dat onze Hermandad er goed op staat bij de bevolking werd prima naar voren gebracht. Meer salaris voor deze mannen. Wij zijn het er roerend mee eens. Velen hadden jeuk en dat is lastig maar de planta-geneeskundige-dienst kon je daar vlot van af helpen. Een an der was weer-op zoek naar een schaap met vijf poten en weer een ander had liever een broek met knopen dan met een rits. Tussen al deze maskerade-mensen wa ren er velen die niets voorstelden, maar toch een prachtig spel gaven. De heks was natuurlijk vertegenwoordigd, maar het was een heks om verliefd op te worden Dinsdagmorgen was het wat stil op de straten van het eilandmaar dat mag na 12 december. ELEKTRICITEITSVERBRUIK Blijkens de onlangs verschenen statis- viek van het C.B.S. over de elektrici teitsvoorziening blijft het aantal gezin nen dat elektrisch kookt relatief steeds meer achter bij het totale aantal dat elektrische energie afneemt. In Noord holland in 1958 9.0°/o, m 1959 8,9°/o. Het aantal gezinnen met een heetwatertoestel daarentegen stijgt voortdurend. In Noordholland in 1958 14.0"/u, in 1959 14,1 °/o. In de Provincie Utrecht stijgt het percentage gezinnen met een heetwater toestel nog steeds, nl. van 26,0u/o in 1958 tot niet minder dan 29,3°/o in 1959 Het gemiddelde gezinsverbruik be droeg in 1959 in ons land 874 kWh tegen 951 in Noordholland en 1398 in de pro vincie Utrecht. Cijfers omtrent het gezinsverbruik per gemeente vermeldt de statistiek niet. Wel worden cijfers vermeld omtrent het hoof delijk (per hoofd van de bevolking) ver bruik van elektrische energie in 1958. De hoogte van dit cijfer wordt dus boven een bepaald bedrag dat voor rekening van het gezinsverbruik komt, in belang rijke mate bepaald door de mate waarin ter plaatse industriële bedrijvigheid en bepaalde installaties elektrische energie vragen. In Beverwijk-Velsen (Hoog ovens!) bedraagt het verbruik per hoofd 6203 kWh. tegen in Texel 456. In de Wieringermeer bedraagt het 852, of bijna twee maal zoveel als op Texel. Het ge middelde verbruik in Den Helder be droeg 795, in Callantsoog 411, in Anna Paulowna 473 en in Wieringerwaard 478. T.E.M. Over de Texelse Elektriciteits Maat schappij, die met de bedrijven in Amster dam en Haarlem nog tot de emge ge meentelijke produktiebedrijven in Noord- holland behoort, vermeldt het overzicht nog dat dit bedrijf (in 1927 in bedrijf ge steld) in 1958 4799 MWh en detail ver kocht voor een waarde van 722.000 gul den. Het aantal verbruikers van de TE.M. bedroeg op 31 december 1958 3211 op een gemiddelde bevolking van 10.517 in 1958. ONGEVAL MET BROMFIETS fc*-- O Dinsdagmorgen was de heer W. van der Vis per bromfiets op weg naar Oosterend Nabij Mennohoeve is ver moedelijk zijn handvat losgeraakt. Hier door maakte de bestuurder een schuiver en kwam met de bromfiets in de greppel terecht. Dokter Van Loon verleende spoedig eerste hulp en heeft de patient met zijn auto naar Oosterend gebracht. De gealar meerde ziekenwagen hoefde geen dienst te verlenen. Ook dit jaar waren oudjes op zoek naar het uitgebreide rusthuis „Irene" ik loop al zolang te zoeken De „Duinkanters" kunnen niet alleen toneelspelen, zij kunnen ook Ouwe Sun- derklaasvieren. Met hun Texelse trein, die in de toekomst De Koog uit haar isolement verlost, hebben zij beslag we ten te leggen op de wisselbeker. De groep, die deze beker reeds 2 jaar in zijn bezit had, moet hem dus afstaan. Deze had de 4e prijs met de V.V.V.-stemming. De 2e prijs werd behaald door de groep, die de verkiezing van een nieuwe T.E.S.O.- directeur animeerde, terwijl de 3e prijs toegekend werd aan de groep, die de T.E.M. beconcurreerde. Dit waren alle grote groepen. In de kleine groepen waren de prijzen resp. 1. Paviljoen Noordzee; 2. De overlevenden van het ingestorte raadhuis; 3. Opge jaagde konijnen met een jager. Vervolgens werden nog prijzen toege kend aan hen die gaarne de vuilnis- en papierbakken in 't dorp zagen geplaatst; 2. De Ton van de V.V.V., die nog lang niet overliep; 3. Rassenhaat. De Waddenridder mocht ook een le prijs in ontvangst nemen waarop als 2e de verlangde telefooncel volgde. De 3e prijs was eveneens voor een V.V.V.-ton. Het is al jaren geleden dat er zoveel gemaskerden waren. De Koog heeft het eoht ouderwets gevierd. Tot diep in de nacht is er in „De Toekomst" en „Het Witte Huis" gedanst. Het was een aller- genoeglijks feest. Ook de jeugd heeft dapper meegedaan. Er waren heel mooie groepen, waarvan aan „Zwaan, kleef aan" de eerste prijs werd toegekend. De lampionoptocht met echte drummers was ook heel goed en mocht daarom de 2e prijs in ontvangst nemen. Er waren er te veel om alles op te noemen, maar iedere speler kreeg een prijs, waardoor de hele jeugd met blijde gezichten naar huis ging. SAMENWERKING TUSSEN BURGERIJ EN POLITIE Den Hoorn Morgenavond zal Adju dant Gulmans een ontwikkelingsavond verzorgen in „De Waldhoorn" met als onderwerp: „Samenwerking tussen bur gerij en politie". De gymnastiek is van donderdag- naar vrijdagavond verschoven. REEDS 70.000 INSCHRIJVINGEN VOOR OPENBAAR KUNSTBEZIT Voor de radiocursus 1961 van de Stich ting Openbaar Kunstbezit hebben zich thans reeds ca. 70.000 cursisten aange meld. Onder hen zijn er meer dan 63.000 die ook voor de cursus 1960 waren inge schreven en die nu dus zullen meedoen aan de verloting van enige honderden kunstwerken, onder hen die tijdig op nieuw inschreven. Vorig jaar was het aantal herinschrijvingen op dezelfde da tum enige duizenden lager. De mogelijkheid tot inschrijving voor de cursus 1961, door storting of over schrijving van ƒ9,75 op postgirorekening no. 1665 van Openbaar Kunstbezit te Amsterdam, blijft uiteraard geopend. Ook Ouwe Sunderklaas aan Den Hoorn is dit jaar weer uitstekend ge slaagd. Er waren precies evenveel Sun derklazen als vorig jaar, nl. 93. Er was dit jaar weer veel werk van gemaakt. Tussen 7 en 8 uur verschenen er 12 voorstellingen van de jeugd voor de jury, terwijl bij de ouderen 22 voor stellingen „De Waldhoorn" bezochten. Niet iedereen kon natuurlijk met een prijs gaan strijken. Bij de jeugd waren dit: 1. Hans en Grietje, 2. Huisvrouwen- orkest; 3. Naaister; 4. Bulletje en Bonen staak; 5. Maak de ton vol. Bij de ouderen was het als volgt: 1. Japanse vlinders; 2. T.V.-kinderuur; 3. België Wel en Wee; 4. Dik Trom op zijn (echte) ezel; 5. De geest van Socrates; 6. Tulpenmeisjes; 7. Pipo. Ook liepen er op echte ouderwetse wijze Sunderklaas te vieren, zoals beer met leider, en met de pot onder de arm. Als je maar lol hebt en dat had een ieder, want ook in Loodsmans Welvaren was de stemming opperbest. En zo is het Ouwe Sunderklaasfeest weer schitterend geslaagd. En nu maar prakkizeren en opschrijven voor een idee voor volgend jaar, want het aantal spelenden kan nog veel groter. Maandagavond, omstreeks 10.30 uur is er op de Middenweg nabij de Pijpers- dijk een ernstig ongeluk gebeurd. Twee dames kwam van richting De Cocksdorp en reden op hun fiets nabij de Ruigedijk. Een der dames fietste zonder licht en werd hierop attent gemaakt door haar mede-wielrijdster. Zij stapte af om even de draden van de lamp na te zien. De andere dame reed zachtjes door. De Texelaar S. H. Dijt kwam met zijn auto aanrijden en dimde voor de rijdende wielrijdster. De heer Dijt bemerkte ech ter te laat de stilstaande dame. Met zijn auto heeft hij haar geschept, waardoor de 63-jarige mevrouw G. de Ridder uit Wieringen haar beide benen brak. Een been werd op twee plaatsen gebroken. Zij is naar een ziekenhuis aan de vaste wal overgebracht. Zelfs de Waalder jeugd kwam op de Texelse avond der zotternij, Ouwe Sun derklaas, de nadruk leggen op de Waal der verlichting! Piet Verijzer won hier mede de tweede prijs in de klasse „en kelingen". Bij het Dorpshuis stond ook in de motregen een levende lantaarn. Wel een bewijs, dat de lantaarnkwestie leeft. Ook Nieuwe Sinterklaas leefde mee. Meester Albers vond 's avonds op zijn stoep een grote doos, waarin enige kar tonnen veriichtingsornamenten zaten, alsmede een kaars als noodverlichting. Dat verlichting noodzakelijk is, bleek enige tijd geleden. Mevr. K. uit Ooster end kwam 's avonds met haar bromfiets van de Oosterenderweg en wilde de Dorpsstraat inrijden. Zij kwam terecht in de grepels en ligt nu in het ziekenhuis met een schouderbladfractuur! Bij voortduring van de huidige toestand zul len dergelijke ongelukken zich herhalen. Zij kunnen voorkomen worden, T.E.M.! De duisternis belette de jeugd echter niet om Ouwe Sunderklaas te spelen. Door het Dorpshuis „De Wielewaal" waren prijzen beschikbaar gesteld. De eerste prijs „enkelingen" was voor Jan Plaatsman (Geit). Bij de paren ging de 1ste prijs naar Cobi Zoetelief en Gretha Bakker (Rood kapje en de wolf), de 2de prijs naar Adri Kager en Cora Oudes (De stroper met konijn). De groepsprijzen waren voor: 1. Marianne en Dirk Rikkenberg en Lida Plaatsman („Ik hèèw met gien méns wót ndódig", n.a.v. het stof van de maalderij) 2. Carla Oudes, Agnes Kager en Fia Witte (Hans en Grietje en de heks). Er was door de jeugd flink gewerkt. Volgend jaar hopen we nog meerdere deelnemersi(-sters) te zien. Toch had de jury, bestaande uit mevr. J. Heerschap, mevr. B. Lok en de heren W. Kikkert, G. du Porto en Jac. van Heerwaarden een heel werk om de prijswinnaars uit te zoeken. MEDAILLES UITGEREIKT Tijdens de vergadering van de bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken reikte de voorzitter van het FNZ, de heer Van Waes een aantal medailles uit aan fa brieken, die met succes hadden deelge nomen aan de centrale kaaskeuring in Den Haag. De fabrieken in Middelie, Julianadorp, Egmondermeer, Bobeldijk, Heerhugowaard, Oudendijk, Baarsdor- permeer en Binnenwijzend kregen een zilveren medaille. De fabrieken in Op meer, Den Burg, Hem, 't Zand en De Tijd kregen een bronzen medaille. Uit de mededelingen van de secretaris, de heer ir. T. G. Tomson, bleek dat de commissie ad hoe voor bestudering van de melkverwerking in het gebied van de bond gestaag vordert met haar werk zaamheden. Het rapport zal zo spoedig mogelijk worden aangeboden. FILMNIEUWS: Zondagmiddag: „VIER RAKKERS EN EEN JEEP" De komende zondagmiddag draait er een bijzonder aardige jeugdfilm. De titel zegt het reeds: „Vier rakkers en een jeep". Een film, vrolijk, vol grappen en echt spannend! Oom Joris en zijn vrouw Marie hebben een klein zaakje met veel klanten, die hun rekeningen niet betalen, zodat de goede Oom Joris in moeilijkheden komt. Maar dan komt er bericht dat de kleine zakenman een erfenis krijgt en alles schijnt vergeten. Maar er komen jongens in het spel. En wat die knapen doen dat moet de gehele Texelse jeugd gaan zien. Zondag- en maandagavond: „DE VROUW EN DE VERDOEMDE" Een verbijsterende en spannende film over een verboden liefde. Liliane Vermont, de jonge, knappe weduwe van een magistraat, is een van de parels in de gemeenschap van een kleine provinciestad. Sommige heren ma ken haar het hof en sommige dames zijn jaloers op haar, maar zij verstaat de kunst laster te vermijden. Zij wacht op een toekomst die haar past. Op een avond vindt zij een man in haar huis, die gewond en dodelijk ver moeid is. Natuurlijk wil zij hem aange ven bij de politie, maar hij neemt haar in vertrouwen en vertelt een aanneem baar verhaal. Later wil zij hem toch aangeven, maar ontdekt dan dat ze van hem houdt, maar dan is het te laat; hij wordt gedood. Een film, heftig en emo tioneel. Nederlands nieuws O.a.: Sinterklaas huldigt N.S.-perso- neel; Bemiddelingspoging inzake kwestie Nieuw-Guinea, Premier van Malakka in ons land; Hondenshow in Utrecht; Kam pioenschappen trampolinespringen in Amersfoort; Russisch ballet in Amster dam, virtuoze danskunst in Rai-gebouw. Wereldnieuws O.a.: Brand op Manhattan; Een Franse waterkrachtcentrale in Griekenland; Mexico herdenkt zijn revolutie van 1910; Russische atoomonderzeeër houdt Pool- route open; De tweede verjaardag van de Congo-republiek; Amerika lanceert een weersatelliet; Om de Europese voetbal beker Barcelona-Madrid 21; Kennedy heeft een zoon; Pools-Chinees gymna- stiek-toernooi.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2