Alle perken te buiten De Algemene Weduwen- en Wezenwet Wat met welk onderwijs Spaarrente 3ll2 °l0 kkelmq streeko Op 1 oktober 1959 is de Algemene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.) in werking getreden. Uit kenbaar gemaakte vragen is ons gebleken, dat velen o.m. nog overhoop liggen met de vraag: Welke invloed op het weduwenpensioen, resp. de tijdelijke weduwenuitkering heeft nu precies een eventueel hertrouwen van de betrokken weduwe? Is het juist, dat dan een afkoop som wordt betaald? Zo ja, hoeveel be draagt deze dan? Gaarne zullen we deze aangelegenheid nader „uit de doeken" doen. Onderscheiden we daartoe de volgende gevallen: 5Q0JPJ 1. Er bestaat recht op weduwenpensioen. Bij hertrouwen eindigt dit recht. Als afkoopsom wordt (normaliter) uit gekeerd het bedrag van een jaar wedu wenpensioen. Is de weduwe bij haar her trouwen echter ouder dan 64 jaar, dan is de afkoopsom gelijk aan het bedrag, dat haar nog tot het bereiken van de 65- jarige leeftijd zou zijn uitgekeerd. 2. Er bestaat recht op een tijdelijke we duwenuitkering. Deze uitkering duurt 6 maanden, in dien de weduwe jonger is dan 27 jaar De uitkeringsduur wordt met 1 maand verlengd voor elk vol jaar, dat de wedu we ouder is dan 26 jaar, tot een maxi mum van 2 jaar. (De uitkeringsduur va- riëert dus van 6 maanden - 2 jaar). Als afkoopsom wordt uitgekeerd het bedrag, dat de weduwe nog aan tijde lijke uitkering zou- hebben ontvangen, ware zij niet hertrouwd, doch ten hoogste het bedrag van 1 jaar tijdelijke wedu wenuitkering. Ter verduidelijking een drietal voor beelden: Voorbeeld 1: Een op 53-jarige leeftijd weduwe gewor den vrouw treedt na 3 jaar weer in het huwelijk. Zij (die recht heeft op wedu wenpensioen!) ontvangt als afkoopsom 1 jaar weduwenpensioen. Voorbeeld 2: Een op 25-jarige leeftijd weduwe gewor den vrouw treedt na 2 jaar weer in het huwelijk. Zij ontvangt als afkoopsom niets, omdat haar aan tijdelijke wedu wenuitkering (de uitkeringsduur is hier 6 maanden!) niets meer verschuldigd is. Voorbeeld 3: Een op 35-jarige leeftijd weduwe gewor- HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 14 dec. 3.31 en 16.28; 15 dec. 4.54 en 17.46; 16 dec. 6.13 en 18.54; 17 dec. 7.16 en 19.49. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. den vrouw treedt na 13 maanden weer in het huwelijk. Zij heeft recht op 15 maan den (6 9) tijdelijke weduwenuitkering. Als zij in het huwelijk treedt, heeft zij hiervan 13 maandtermijnen ontvangen. Als afkoopsom ontvangt zij 2 maanden uitkering (zijnde het bedrag, dat bij niet hertrouwen alsnog zou zijn uitgekeerd). Mr. N. W. A. van Eijk ONTWIKKELING OOSTEREND Vrijdagavond beleeft ontwikkelings club Oosterend weer een mooie reis. Op deze avond zal de heer J. C. Bruin, Den Burg, vertellen over zijn reis naar Joegoslavië en vertoont zijn daar opge nomen films. Wil men dus eens iets over en van Joegoslavië horen en zien dan zal deze avond voor de bezoeker een leer zame avond zijn. In tegenstelling met voorgaande avon den zal nu niet in de o.l. school, maar in 't Centrum deze avond gehouden worden. Men lope dus niet verkeerd! (Zie adv.) DE WEG OMHOOG Van kleuter en kind De eerste kennismaking van het kind met het idee school doet het op bij het bezoeken van het kleuteronderwijs. Lan ge tijd heeft deze vorm van lesgeven, wanneer men het zo kan noemen, in een heel aparte hoek gestaan. Het waren vooral de rijke kinderen die in de twin tiger jaren al heel vroeg naar een insti tuut voor kleuters werden gestuurd om daar te worden bezig gehouden met het vouwen van papiertjes en het spelen met blokkendozen. Het kleuteronderwijs is echter meer dan een vorm van bezigheid voor min of meer lastige kinderen. Met het ontwikke len van de pedagogische kennis heeft men in de systemen voor deze scholen een welhaast onmisbare waarde gelegd. Dit is vooral te danken aan het pio nierswerk van enkelen, die later hun na men aan de onderwijsvormen hebben ge geven. Fröbel- en Montessorischool klinkt nu allang niet vreemd meer. Met deze ontwikkeling zijn de belangstelling en de waardering meegegroeid. Begin 1955 bezochten 371.000 kinderen een of andere vorm van kleuteronderwijs. Drie jaar later waren het er 361.936. Wanneer men met getallen rekent een vermindering, maar procentueel een stijging: in 1958 60% van alle vierjarige en 80,9% van alle vijfjarige kleuters. Erkenning. Kenmerkend bij het kleuteronderwijs is, dat het grootste deel van de scholen een bijzondere protestants-christelijke of rooms-katholieke aard heeft. Tach tig procent van de kleuterscholen in 1957 was de een of andere richting toegedaan, waarvan 26% van het totaal prot.-chr. en 46% r.-k. De toenemende belangstelling voor het kleuteronderwijs heeft in 1956 geleid tot een wettelijke erkenning en regeling. De toelatingsleeftijd is sindsdien bepaald op vier jaar, terwijl men de school weer moet verlaten op 7-jarige leeftijd. Ook het schoolgeld werd uniform vastgesteld: 12 gulden per jaar en per kleuter met een reductie bij twee of meer kinderen. Be neden een bepaald inkomen wordt geen schoolgeld geheven. In Nederland gebruiken 84% van de kleuterscholen fröbelmateriaal en 5% montessorimiddelen, terwijl de overige de systemen hebben gecombineerd. Basis Werkt het kleuteronderwijs aan een voorbereiding, de lagere en voortgezet lagere school bouwen aan de basis voor een verdere studie of loopbaan. In de praktijk heeft de wet op de leerplicht tot gevolg dat in ieder geval het volgen van lager onderwijs gewaarborgd is. De wet maakt enkele uitzonderingen. De kinde ren, wier ouders geen vaste woonplaats hebben ieder kent het probleem van de schipperskinderen dt medisch on- geschikten (volgens schriftelijke verkla ring van een medicus) en de kinderen van wie de ouders op grond van een te grote afstand tussen woning en school bezwaren maken. De wet neemt in dit laatste geval als norm vier kilometer aan. Dat het lager onderwijs het belang rijkste is als basis voor een verdere studie blijkt opnieuw uit de cijfers. Ruim 80% van de kinderen blijft na de lagere school verder dagonderwijs volgen. Verandering Enkele jaren geleden kwam het nog vrij regelmatig voor dat kinderen na de normale zes jaren van de lagere school nog een zevende en soms een achtste klas bezochten en daarna een werkkring zoch ten. De in die tijdopgedane kennis bleek echter steeds meer volkomen onvoldoen de te zijn voor welke loopbaan ook. Daar om mag sinds 1 januari 1959 slechts met toestemming van de minister een derge lijke aanvullende klas in stand worden gehouden. Dit hield verband met een na de oorlog ontstane regeling voor zgn. voortgezet gewoon lager onderwijs. Een type school, speciaal bestemd voor hen die na het bereiken van de leerplichtvrije leeftijd (15 jaar) de maatschappij intrekken. In de tenminste twee leerjaren, die volgen op de normale zes, wordt vooral gelet op handvaardigheid. Bij de jongens komt dit tot uitdrukking in veel handenarbeid, bij de meisjes in handwerken en huis houdkunde. In 1957 werd dit type school bezocht door 40.827 scholieren. 94% der scholen had een bijzonder (prot.-chr. of r.-k.) karakter. Bij het gewoon lager onderwijs is dit percentage 68%. (Wordt vervolgd) LAPPIE KNIJN EN HET VERDWENEN STANDBEELD 52. „Kom, ik zal eens nieuwsgierig zijn, ik wil toch wel weten, waarom al die geheimzinnigheid draait", zei Lappie en resoluut trok hij de witte lap omlaag. Wat hij toen zag verbaasde hem zo, dat AFTAKELING NOVEMBER 1960 Neen, gij kondt mij niet verblijen, bij het afgaan der getijen. 'k Zie nog steeds die kale bomen roerloos in de mist staan dromen. In de troosteloos grauwe straten, leek het al van God verlaten. Toch zag 'k bij 't afscheid der seizoenen hier en daar nog dahlia-bloemen. ADVENT DECEMBER 1960 Gegroet, gegroet nov ember dagen/ Spoedig zult ge wel vervagen, 'k Schrijf december, ha, ik zing.^ („De mens leeft bij verandering") De maand van lange, donkere nachten, Sombere dagen, maar van verwachtenl, en een opgang naar „het Licht", Daaraan wijd ik mijn gedicht. Oosterend, M. Dros-Eelman Nederlandsche ^Middenstandj^SjDaarbanl^^^ S.V. DE KOOG Het verhaal begint nu toch wel erg eentonig te worden, maar weer werden alle amateurwedstrijden afgelast. Als we straks nog een flinke winter krijgen, dan loopt het helemaal spaak. De KNVB kan deze competitie wel combineren met de volgende Willen de leden er rekening mee hou den, dat deze en volgende week de club avond woensdagavond wordt gehouden? Het ligt in de bedoeling in het vervolg de clubavonden toch maar weer op woensdag te houden, daar de deelname tot nu toe niet bevredigend is. Kan dit nu niet anders? Het is nu zo moeilijk iets te organiseren. Wat het programma voor a.s. weekend betreft, moeten we maar afwachten wat de KNVB zal doen; het programma weer opschuiven, of later opnieuw vaststellen. Leden, die nog rode shirts in hun bezit hebben, gelieve deze bij de heer G. Douma in te leveren! zijn mond ervan openzakte. „Wat is d&t nu?" mompelde hij. „Wat moet dat beeldje hier?" Hij dacht een ogenblik heel diep na. Toen knipte hij met de vingers en beklom het voetstuk zodat hij gemakkelijker bij het beeld kon komen. „Ik geloof, dat ik weet hoe het zit. Die heren hebben het beeldje, dat uit Meeu wenoord verdwenen is, hier neergezet om te gaan onthullen maar dèt gaat niet door, of ik heet geen Lappie Knijn", bromde hij vervaarlijk. AANDACHT VOOR DE STOOMKUILEN Van de meer van veertig zgn. stoom- kuilen, die dit jaar op de Texelse be drijven zijn gemaakt, komen er nu lang zamerhand heel wat open. Dit betekent echter niet, dat het voor ons al mogelijk is een positief oordeel over deze manier van stomen naar voren te brengen. Naast kuilen, die goed van kleur en reuk zijn, zijn er andere, die een beslist onaange name geur hebben en waarvan ook de kleur doet vermoeden, dat het kuilproces niet geheel naar wens is verlopen. Uit het onderzoek blijkt ook. dat enkele kuilen een te hoog percentage boterzuur bevat ten en heel wat van het kostbare eiwit is omgezet in waardeloze ammoniak. Het lijkt ons buitengewoon belangrijk, dat we in de loop van deze winter vol doende materiaal in handen krijgen om in het a.s. seizoen een gedegen advies te kunnen geven over de waarde van deze wijze van kuilen. Daarvoor is het nodig, dat een groot gedeelte, liefst alle kuilen, die volgens dit „systeem" zijn gemaakt onderzocht worden. Dit brengt uiteraard enkele kosten mee. Wij zijn echter van mening, dat vooral de betrokken vee houders hier belang bij hebben. Het is immers zeer belangrijk volgend voorjaar te weten welke kant men op moet. Het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting vindt deze kwestie echter zo belangrijk, dat zij bereid is een bijdrage in de kosten van het onderzoek te geven. Geeft U zo spoedig mogelijk op voor dit onderzoek bij de monsternemer Jn. Witte, „Agnes", of de assistenten. C. v. Gr. KLAVERJASCLUB „DORPSHUIS" DEN BURG Uitslag Sinterklaasdrive: (Resp.: punten en marsen) 1. mevr. Tromp 2. Lassche 3. K. Gielis 4. G. Michels 5. P. Tromp 6. B. Witte 7. D. Bootsma 8. mevr. Winter 9. Jn. Gielis 10. Pranger 11. mevr. Gielis 12. H. v.d. Meer 13. A. de Jong 14. Joh. Barhorst 15. Jac. C. Rijk 16. de Ridder 17. Jac. Mosk 18. Joh. Bugel 19. P. v.d. Slikke 20. M. Bakelaar 21. C. Winter 22. A. van Heerwaarden 23. L. Eelman 24. mevr. Bugel 25. van Sijp Er werd gespeeld met 5853 7 5545 2 5530 2 5037 2 5018 4869 4799 4 4785 4761 3 4655 4504 4502 4469 2 4448 3 4420 2 4398 4280 4279 4168 2 4096 1 4059 2 4032 3986 3690 3282 „losse" maat. Een zevental leden was afwezig. DAMCLUB TEXEL C. Meedendorp-C. Dijker 02 S. v. Heerwaarden-W. A. v. Zeijlen 11 2—0 1—1 0—2 0—2 0—2 2—0 1—1 2—0 Jas. Vinke-C. v.d. Werf C. v. Heerwaarden-C. Vinke G. Dros-A. de Haan C. P. Burger-A. Vinke Jac. v. Heerwaarden-S. Bakker J. Hooijberg-A. v.d. Slikke Jn. Stam-D. v.d. Werf Jb. Koorn-J. A. v. Enst Te elfder ure deed HDC bericht niet te kunnen komen. C. Meedendorp had weer moeite met de ontwikkeling van zijn lange vleugel. Hoewel dit tot dusver steeds goed is afge lopen, betekende het tegen Dijker een nederlaag, waardoor de laatste weer be slag legde op de eerste plaats en deze wel niet meer zal afstaan. G. Dros be reidde een slagzetje goed voor maar be gon met de verkeerde steen te geven wat De Haan de winst bracht. Zaterdag a.s. komt nu Andijk. We be ginnen om 1 uur. BRIDGEN Uitslag van de 5de comp.-wedstrijd: A.: 1. Bakker-Huizinga 62.96% 2. Dam-Dros 62.50% 3. mevr. Kooijman-Veenema 57.41% 4. Echtpaar v.d. Heerik 56.94% 5. Stolk-Verstegen 50.93% 6. Brücher-Gieze 46.76% 7. Echtpaar Gilijamse 46.30% 3. dames Hattuma-v. Heerwaarden 43.05% 9. Echtpaar Beemsterboer 37.04% 10. Eelman-List 36.11% B.: 1. Bruin-Mantje 62.96% 2. Bakker-Kuiper 57.41% 3. mevr. Keijser-Blom 56.48% 4. Luyckx-Wessels 55.09% 5. Kellner-van Lenten 54.17% 6. Bos 50.46% 7. Echtpaar Jouwersma 49.07% 8. Bakker-Raven 48.15% 9. Roeper-v.d. Werf 34.75% 10. Gebr. Van Sambeek 31.48% De algemene rangschikking is nu: I. Echtpaar v.d. Heerik 57.19% Bruin-Mantje 56.82% 3. Bos-Snijders 54.32% 4. Bakker-Kuiper 54.11% 5. v. Heerwaarden-de Vries 53.93% 6. mevr. Kooijman-Veenema 53.48% 7. Luyckx-Wessels 52.36% 8. Dam-Dros 52.03% 9. Bakker-Raven 51.76% 10. Echtpaar Gilijamse 50.56% II. Bakker-Huizinga 50.42% 12. Stolk-Verstegen 50.32% 13. Echtpaar Jouwersma 48.02% 14. Brücher-Gieze 47.65% 15. Kellner-van Lenten 47.22% 16. Roeper-v.d. Werf 46.29% 17. mevr. Keijser-Blom 45.81% 18. Gebr. Van Sambeek 45.42% 19. Echtpaar Beemsterboer 45.23 20. dames Hattuma-v. Heerwaarden 44.46% 21. Eelman-List 40.27% De volgende drive is woensdag 14 december a.s. FEUILLETON '8 De vlucht van die ander had destijds melijke figuur, die tevergeefs trachtte de aandacht te veel afgeleid. Het moes- iijn trillende knieën in bedwang te ten geraffineerde boeven zijn, die zo dicht houden. bij de plaats van het misdrijf durfden te Als vliegenverjagende koeienstaarten i-4- zwiepten zijn handen boven het hoofd. Polten keek minachtend naar het toonbeeld van angst. vertoeven. Poltens zenuwen waren tot het uiterste gespannen. Hij meende in het donker het koord, waarmee de trap naar omlaag was gela ten, te kunnen zien. Er klonk geschuifel, alsof iemand op kousevoeten de trap afdaalde. Klam van opwinding, maar voorzichtig en vastbe raden schoof Polten dichter naar de neer gelaten trap. In zijn hand klemde hij zijn revolver en dat gaf hem een flinke dosis zelfvertrouwen. Verder had hij het voor deel van de verrassing. De misdadiger was zich nog van geen gevaar bewust. Niettemin moest hij juist daardoor uiterst op zijn hoede zijn. In wanhoop kon de indringer wel eens gevaarlijk worden. Het kon dezelfde persoon zijn die ook al de burgemeester had aangevallen. Het mocht hem niet gebeuren. De dader mocht in geen geval ontsnappen. Er stond te veel op het spel. Langzaam schuivend kwamen de voetstappen naar beneden. In de grote stilte die er verder heerste deed Polten zijn uiterste best zich on hoorbaar te bewegen. Dichter naderde hij de trap en ook de lichtschakelaar. Een kliken tweeërlei uitroepen klonken door de zaal. „Handen omhoog" donderde Polten. In het helle licht stond daar een erbar- „Dintel" zei hij met gemengde gevoe lens. Hij wist niet of hij opgelucht moest zijn of teleurgesteld dat de vangst niet veel belangrijker was. Dintel die hen zo lang voor raadsels had geplaatst en nu daar zo angstig was als een juffershondje. Met een verveeld gebaar borg Polten zijn revolver weg. „Dus jij was het toch", zei Polten be schuldigend. „Laat dat handengezwaai maar en ga daar zitten". Polten voelde geen seconde onzeker heid meer. Hij had Dintel als opgroeiende jongen gekend en ook al had hij zich dan nu tot oneerlijke dingen laten verleiden, hij kon onmogelijk angstig zijn of op zijn hoede voor deze bibberende jongeman. Diep in zijn hart had hij nu liever een gevaarlijk sujet tegenover zich gehad, daar zou meer eer aan te behalen zijn ge weest. Polten het verhoor. „Eerst die verdwij ning, dan gaan stelen en de boel hier „Hoe kom je toch zo dwaas?" begon beschadigen. Dat gaat toch te ver. Je vergooit er je toekomst mee". „Ik heb die schilderijen niet gestolen, maar we hadden wel angst dat we daar de schuld van zouden krijgen", zei Dintel op huilerige toon, „ik.... ik.... zal u alles uitleggen" Op dat moment ratelde de telefoon. Nu met al zijn aandacht op Dintel ge vestigd, je kon immers nooit weten, haalde Polten de hoorn van het toestel. „O, ben jij het collega, ja zois er een stadssinjeur gearriveerdzo, hebben jullie al enige tijd geconfereerd, jadat is wat je noemt grondig aan gepaktnu onderweg hier naar toe. prachtig, prachtig, ik kan hem gelijk aan het werk zetten. Dintel is te voor schijn gekomen. Hij leek door de aard bodem verzwolgen, maar hij zat hoger. Goedja we blijven nog wel even. Er moeten nu spijkers met koppen ge slagen worden. Hoewel.hij ontkent. Slaap ze, want morgen moet ik mijn schade inhalen" Op het puntje van zijn stoel en zenuw achtig op zijn lippen bijtend zag Dintel hoe Polten zonder haast de haak weer ophing. Dan werden er voetstappen op de buitentrap hoorbaar. Polten vestigde even een onderzoeken de blik op Dintel, om zich te overtuigen dat deze geen ontvluchtingspogingen in de zin had en opende daarna voorkomend de deur voor de rechercheur welke zijn collega hem zo juist had aangekondigd. Met een oogopslag had hij al zijn con clusie getrokken. „Wie helpt me daar door heen?" smeekte hij in stilte. Het oude liedje, dacht hij. Jong en arrogant en alles beter wetende dan de platte- landspolitie. Blakend van dienstijver en nog weinig mensenkennis. Een stijve handdruk volgde. „Hermans" zei de ander. „Dit is mijnheer Dintel", stelde Polten de trillende man op de stoel voor. „U.... eh.bedoelt die Dintel die in deze geschiedenis de hoofdrol vervult7 Uw collega heeft me alles tot in de klein ste details meegedeeld". „Ja, die is het", beaamde Polten en had moeite een glimlach te onderdruk ken, bij het zien van het onthutste ge zicht van de heer Hermans. „Maar", hernam deze, „is het hier ge woonte dat dieven en moordenaars een stoel krijgen aangeboden en zo voorko mend worden behandeld?" Hij nam een waardige en indrukwek kende houding aan en keek Dintel streng „Ik heb het niet gedaan", schreeuwde Dintel en sprong van zijn stoel omhoog. Dadelijk keek hij in de mond van een revolver, die de rechercheur met een ze kere gretigheid omhoog hield. Polten hief sussend zijn hand op. Met een grapje poogde hij de geladen stem ming teniet te doen. „We vangen Kier dagelijks tien misda digers. Voor vijf hebben we maar plaats en de anderen blijken altijd onschuldig te zijn". Hermans keek vernietigend. Onafge broken hield hij Dintel scherp in het oog, zodat deze, toen het verhoor begon, al leen wat hakkelende woorden kon uiten. Na enige tijd nam Polten ongemerkt de leiding weer in handen. „Kom, kom, Dintel, we zijn geen men seneters. Als je nu eens van voren af aan vertelde wat je eigenlijk allemaal hebt uitgespookt en hoe je op het onzalige idee bent gekomen om juist op de boven verdieping van het gemeentehuis te gaan bivakeren". Met horten en stoten kwam het ver haal van Dintel. Hij was al verschillende malen met een verzoek om onderdak in het gemeentehuis geweest. De burge meester had niets anders aangeboden dan de woonruimte bij juffrouw Vrenken en dat moest wettelijk gevorderd worden. Hij <en zijn vrouw wilde niet bij mensen zijn, die hen niet vrijwillig innamen. Zijn vrouw was toch al zo zenuwachtig. Ze hadden wel eens in de raadszaal moeten wachten en toen was ineens het denk beeld opgekomen om te verdwijnen. Dat zou in het dorp de nodige consternatie geven en ze zouden misschien wat vlug ger aan goede woonruimte geholpen worden. Zoals met alle woningzoekenden waren ze lang niet overtuigd dat de bur gemeester wel alles in het werk had ge steld om hen te helpen. De opschudding was echter niet zo groot geweest. Ze maakten al het plan om weer stilletjes te voorschijn te komen en zonder nadere verklaring dan maar weer af te wachten, wanneer er een einde aan hun noodtoestand zou komen. Het viel daar boven ook niet mee. Dintel zelf was al een paar keer drin gende benodigdheden vooi de baby gaan halen. Hij meende dat niemand hier iets van had gemerkt. De avond dat ze naar beneden zouden komen, ging Dintel eerst op onderzoek uit. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4