Jan de Waa De Koog niet met ontwikkeling meegegroeid V.V.V. Texel Vrouwenpret en mannenleed Ontwikkelen, Afdrukken, niet gevent J. A. Staal VERMIST Jan P. Strijbos Hedenavond Deining om de K orpsdokter" Flitsmateriaal gesloten Voor de a.s. feestdagen IJsclub Eierlar ledenvergaderii Puik beste aardappelen KERSTMIS Een nieuw rokje of een pullover J. G. DEKKER INFORMATRICE Hypotheek nodig? NUTSSPAARBANK J. FEEKE een wederverkoper (van onze correspondente) De Koog De zaal van het Witte Huis was ^donderdagavond goed bezet, toen de heer Mantje, als voorzitter der Oranjevereniging het college van B. W., alsmede de heren Beemsterboer en Veldstra welkom heette. Hij hoopte, dat deze avond een nuttige en leerzame avond zou worden. Dit is, zo zei hij, geen forum, zoals in de krant staat, maar hij wenste deze avond te zien als een ge- spreksavond, waar over en weer vragen beantwoord werden. Ook hoopte hij dat de vragen, die door de aanwezigen ge steld zouden worden, van hoog gehalte zouden zijn. De burgemeester beantwoordde deze korte inleiding met te zeggen, dat De Koog geen vergeten hoek is, zoals zo vaak wordt beweerd, maar dat de Raad en het college van B. W. voor geheel Texel is. De heer A. Daalder bijt de spits af en vraagt om verharding van de Strijbos- straat. In de winter kunnen de bewoners hun huizen zonder natte voeten te maken, niet bereiken. Hij vraagt of er bij de aan koop door de gemeente geen overeen komst gemaakt is, die de Gemeente ver plichtte om de weg te beharden. Was het maar waar, antwoordde de Burgemeester, dat die plicht er was, dan kon deze weg niet door G.S. van de begroting ge schrapt worden. Deze weg wordt ieder jaar op de begroting gezet, maar even zoveel keren schrapt G.S. deze. De heer Burger vraagt of het niet beter geweest was, dat de rioleringkosten over de reeds bestaande percelen verdeeld werden, in plaats dat 1 persoon, die aan een reeds bestaande weg gaat bouwen 7 a 800 gulden moet betalen. B. W. antwoordden, dat bij de aanleg van de riolering een baanbelasting over wogen werd. Maar vergeleken bij de andere dorpen zou het tegenover De Koog niet eerlijk geweest zijn. Wij geven toe, het is een moeilijke regeling. Dan stelt Piet Douma de vraag, of het gemeentebestuur er wat aan kan doen, dat er zomers wat voor de jeugd te doen is. Wij vervelen ons en gaan dan op het laatst gekke dingen doen, zei Piet. Over dit onderwerp, wat van zo groot gelang is voor De Koog, is lang en breed gesproken. De burgemeester vond het zo prettig, dat deze vraag door de jeugd zelf geplaatst werd. De raad heeft besloten een recreatieleider aan te stellen, die op een prettige, gezonde manier de jeugd zal weten bezig te houden. Maar deze man kan alleen niet alles doen. Ook is hij niet alleen voor De Koog, maar tevens voor de andere recreatiecentra op Texel. De tongen kwamen nu los. Wat willen de jongelui? Willen zij juist, wat wij niet willen? aldus de heer Zwan. Niet ieder een heeft belangstelling voor de natuur. Een ander wil sporten, maar waar zijn de sportvelden? Weer anderen houden van muziek en dansen. En weer komt de vraag, waar is de gelegenheid. De burgemeester vat het aldus samen. Men mag niet alles op de overheid schuiven. Hier ligt een taak voor het dorp, voor de bedrijven die van het toe risme bestaan. Kunnen zij collectief niet iets doen? Ligt hier ook niet een taak voor de afdeling van de V.V.V. Het is gemakkelijk en goedkoop voor de leiders van verschillende bedrijven, wanneer de gemeente een recreatieleider aanstelt en betaalt, maar kan dit ook niet collectief gebeuren. Tussen De Koog en Gerrits- landerdijkje is een recreatiegebied, waar 4000 gasten een plaats vinden. Daar is bijna geen gelegenheid voor sport en spel. Hier moeten meer ontspannings mogelijkheden komen en moet straks van de exploitanten geëist worden sportvel den aan te leggen. De heer v.d. Kerkhof stelt zijn sport veld spontaan ter beschikking. Burgemeester wil dit gaarne door geven. De heer Rommel vraagt of het niet mogelijk is sportvelden enz. aan te laten leggen in D.S.C.W.-verband. De arbeids markt is zodanig, dat er gelukkig in dit verband niets gebeuren kan. Zie naar Oudeschild. Na de pauze plaatst de heer Eelman de nachtelijke herrie in het afgelopen seizoen in het middelpunt. Men komt tot de conclusie dat het slechts een kleine groep is die deze herrie veroorzaakte en de voorzitter meent, dat streng optreden van politie tegen deze elementen het enige middel is. Niet een avondklok in stellen, zoals de heer Eelman voorstelde. Daar treft men zeker 60% van de gasten mee en dat mag niet. En wanneer deze zouden wegblijven zou dit zeker ruw be rekend ƒ2.000.000,— aan Texel kosten en zou de middenstand hier zeer onder lijden. Er moet samenwerking komen tussen politie en leiders van de kampeer- verblijven. Is er iets niet in orde, geef het direct aan elkander door, opdat de boos doeners; als zij van een kampeerterrein verwijderd worden, niet op een ander terrein hun tent kunnen opslaan. Volgens de voorzitter is De Koog niet meege groeid met de ontwikkeling van het toe risme. Waarom niet een speciale gelegen heid voor dansen. Die zou daar geplaatst moeten worden, waar het dorp er geen overlast van heeft. Men zou dan zeker een groot deel van de 800 jongeren opvangen. Zij vervelen zich niet en willen na afloop heus wel gaan slapen. Het particulier initiatief moet een hartig woordje meespreken. Men moet van de negatieve kant naar de positieve over schakelen. Kan De Koog zelf geen recreatieleider aanstellen? Op de vraag van de heer Mantje wat het Gemeentebestuur met De Koog voor heeft in verband met het uitbreidings plan, antwoord de Burgemeester, dat het dagelijks bestuur zich teidege bewust is van de moeilijkheden. We kunnen niet voor iedere aanvraag voor hotel, huis of kampeerterrein vergunning geven. Zou den we dit wel doen, dan zou alles zich in De Koog samenbundelen en werd de toestand onhoudbaar. De gemeenteraad moet zien, welke lijnen gevolgd moeten worden. De Koog is het belangrijkste toeristencentrum. Wij moeten er voor waken dat het te vol wordt. En niet alleen De Koog, ons hele eiland moeten we trachten te bewaren. We komen zeer zeker voor moeilijke problemen om alles op te vangen wanneer de nieuwe ver binding met de vaste wal tot stand is gekomen. De heer Zwan vindt de reddings middelen op het strand te ouderwets. Hij zou gaarne plastic boten met buiten boordmotor geplaatst zien. Deze zijn veel gemakkelijker te hanteren en in zee te brengen dan de logge houten boot, die steeds gebruikt wordt. Hiervoor geeft de voorzitter het woord aan de directeur van Gemeentewerken, die zegt de badplaatsen Bergen en Eg- mond te hebben bezocht, waar deze boten in gebruik zijn De ondervinding daar heeft geleerd, dat deze boten alleen bij vlak water te gebruiken zijn en dan be mand met ervaren zeelui. De branding maakt dat zij niet geschikt zijn. Wij zien, aldus de heer Veldstra, geen heil in plas tic boten. De heer Van Eldik vraagt nog om verbetering van de weg naast het post kantoor. Deze Staat steeds onder water, waardoor men moeilijk bij de brievenbus kan komen. De burgemeester antwoordde dat deze zaak vrijdag in de raad ver moedelijk ter sprake zal komen. De heer Mantje sloot deze avond met dank te brengen aan het college voor de antwoorden en uiteenzettingen. Hij was blij dat zijn wens bij de aanvang in ver vulling was gegaan. Deze avond is zeer leerzaam en nuttig geweest. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 15 december 1960 Geboren: Bernard, zv. Pieter M. Haak en Theodora L. Dijks; Paulus Cornelis, zv. Cornelis A. de Grave en Josephina M. Smit. Ondertrouwd: Simon Lakeman en Antje E. Blom; Jacobus H Haarsma en Gezina Schulte. Overleden: Petrus Maria Boom, oud 75 jaar, gehuwd met Marretje Witte. Donderdag was het appeldaq voor mij en vele mannen. Fabiola en Boudewijn zorgden voor lege pannen. Met koppiestied ging het nog goed, Alles stond keurig klaar, maar met de middag was het fout, geen pieper was er gaar. En zou je dan ten einde raad een boterham gaan eten, dan hadden zij, hoe kan het aars, de bakker noq vergeten. Eén ding stond mij echter aan, 'k Stond hierin niet alleen. Je hoorde zelden zo'n gekreun, Ze klaaqden steen en been. M'n baas moesf met de middagboot, maar die had ook al pech Hij raakte met een lege maag en met de pest in weg. Fabiola en Boudewijn, als jullie toch eens wisten, hoe wij mannen hongerden en ik zwijq maar van de twisten. Adr. St. ALS U ZIEK WAS Als U ziek was zou U graag post ont vangen en een stijlvolle kerst- of nieuw jaarswens beschouwen als een lichtpuntje in deze tijd. Als U ziek was zou U zo'n kaart lang bewaren en er steeds weer naar kijken. Als U ziek was zou 'n vreemde misschien U zo'n kaart sturen. Nu U niet ziek bent stuurt U nu zo'n kaart! Meisjesclub ,,De Zonnebloem" te Den Burg verkoopt stijlvolle kaarten voor een kwartje. Bezorgt U een patient de vreugde die U zelf graag zoudt genieten als U ziek was? De leidster ADVENTSAVOND TE DE WAAL In het dorpshuis ,,De Wielewaal" te De Waal wordt dinsdagavond, 20 december, een adventsavond gehouden. De Her vormde Zusterkring van De Waal nodigt daar gaarne een ieder voor uit. De aan vang is om 8 uur. INTERKERKELIJKE DIENST TE DE KOOG Maandag 19 december as., zal in ,,De Kleine Vermaning" te De Koog een in terkerkelijke dienst worden gehouden, waarin een Kerstspel zal worden opge voerd. Dit spel is onder leiding van de heer Van der Glas door leden van de Doopsgezinde en Hervormde Gemeenten ingestudeerd. Ook enige jongeren spelen hierin mee. TEXELSE BOYS-NIEUWS Laten we hopen dat de weergoden ons nu goed gezind zijn, zodat er a.s. zondag weer gevoetbald kan worden. Het eerste wacht een zware opgaaf, nl uit naar Zeemacht 1, vertrek om 1.30 uur vanaf postkantoor. Boys 2 speelt thuis tegen Helder 4, aanvang 1.30 uur. De junioren gaan uit naar Vesdo-junioren ook vertrek om 10.30 uur vanaf post kantoor. De adsp. a spelen vanmiddag thuis tegen Oosterend a, aanvang 3.00 uur, Boys b speelt uit tegen Oosterend vertrek om 2.15 uur per fiets vanaf De Zwaan. Terreindienst: J. Kager en T. Boogaard VOORLICHTINGSMIDDAG GAAT NIET DOOR Tot onze spijt moeten we mededelen, dat als gevolg van onverwachte omstan digheden de voorlichtingsmiddag, waarin door de heer Den Ouden zou worden ge sproken over veiligheidsmaatregelen in de landbouw, niet kan doorgaan. Wij hopen binnen niet al te lange tijd te kunen vertellen wanneer deze middag nu zal worden gehouden. Voor de goede orde delen wij nog mede, dat dit bericht betrekking heeft op de bijeenkomst, die zou worden gehouden in het restaurant op het Vliegveld op 20 december a.s. C. v. Gr. EEN VAN DE DAPPEREN NAAR ZIJN LAATSTE RUSTPLAATS Woensdagmiddag is het stoffelijk over schot van Oepke Starrenburg op Ter schelling ter aarde besteld. Oepke Starrenburg was een van die, vaak ongenoemde, dappere mannen voor wie geen zee te wild en geen redding te moeilijk was. Als opstapper van de ber gingsboot „Holland" toonde hij meerma len een opmerkelijke moed Legendarisch is zijn optreden op 24 oktober 1959, toen de „Ivar" benoorden Terschelling in een mijnenveld terecht kwam en verging. De Holland voer het mijnenveld in en Star renburg ging samen met V. Doeksen en H. Spits in een vlet naar het zinkende schip. Pas de derde maal gelukte het een lijnverbinding tot stand te brengen, waardoor tenslotte alle opvarenden kon den worden gered. Het aandeel van Star renburg in deze redding heeft ook een onbewimpeld respekt van zijn makkers van toen, die toch zelf ook heel wat aan durven. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Maandag 19 december Den Burg, „Casino", 14.45 uur School- uitvoering Ned. Ballet. Den Burg, De Zwaan, Adventsavond van de K.A.V. De Waal, De Wielewaal, J. P. Strijbos spreekt over „Van Canada tot Mexico". De Koog, „De kleine Vermaning", inter kerkelijk lekespel. Dinsdag 20 december Den Burg, D.G. kerk, Adventswijding D.G. zusterkring. Den Burg, De Zwaan, R.-K. Vrouenafd. Gilde, Missie-zusters uit Imstenrade. Den Burg, Dorpshuis, Kerstavond Vrou wenbond N.V.V. Den Hoorn, Loodsmans Welvaren, Film middag en -avond Mékha. „ZWALUWENFEEST" Den Hoorn De jaarlijkse „Zwaluwen-uitvoe ring wordt gehouden op 10 en 11 februari 1961. Opgevoerd wordt „Dievennest". INSTUIF TE DEN HOORN Zondagavond is er in „De Waldhoorn" weer instuif, aanvang 7.30 uur. Z.D.H.-NIEUWS Als dit weekend de voetbal weer gaat rollen, ontvangt het eerste Oudesluis 2, aanvang 1.30 uur; scheidsrechter de heer Zeegers. Het 2de trekt naar HRC 7 en de adsp. brengen een bezoek aan De Koog, aanvang 3.15 uur. BURGERIJ EN POLITIE Den Hoorn Een ieder op Texel kent adjudant Gulmans van de rijkspolitie en een ieder, die don derdagavond de ontwikkelingsavond in „De Wald hoorn" heeft bijgewoond, weet nu ook dat hij zeer gezellig kan spreken over zijn loopbaan bij de politie. Daarom was het jammer, dat er weer weinig belangstelling bestond voor deze avond. Het onderwerp over de samenwerking tussen de Burgerij en politie liet zien hoe belangrijk het is, dat er samengewerkt wordt. Dit laat nog vaak te wensen over, waardoor de politie vele gevallen niet kan oplossen of pas veel later, met dien ge volge dat nog meerdere slachtoffer zijn geworden. Het was een fijne avond. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 10 ds. Soesan, m.m.v. het Koger kerkkoor o.l.v. de heer J. Visser. Collecte voor het koor. Woensdag 21 december, n.m. 8 uur te De Cocks dorp adventsavond in de kerk. Medewerking verleent dameskoor van de heer J. Visser. Den Hoorn 10 uur ds. Van Bilderbeek en ds. Wolfensberger, gezamenlijke dienst met de Doopsgezinden in de Herv. kerk. De Koog 19.00 uur ds. Waardenburg, H. Avondmaal De Waal 10 uur ds. Waardenburg, H. Avondmaal Oosterend 10 uur ds Beerthuis Oudeschild 11 uur ds. Froentjes 19.30 uur Adventssamenkomst m.m.v. Dameskoor o.l.v. de heer J. Visser. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur ds. De Lange Oosterend 10 en 3 uur ds. Swierts GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis, Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur ds. J. F. Wynhoud van Den Helder, namiddags bed. H. Avondmaal DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend 10 uur da. Reinhold Den Hoorn 10 uur ds. Van Bilderbeek in de Ned. Herv. kerk, samen met ds. Wolfensberger Den Burg 19.30 uur ds. Van Bilderbeek Jongerendienst Deurw. Prins houdt maandag van 11 tot 2 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Te k. grote partij board, sloophout en diversen. Tegen concurr. prijzen. Slopersbedrijf H. Ooster beek en Zn., Bassingracht 353, tel. 3161, na 6 uur, tel. 1369 Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt maan dags van 10.30 tot 1 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie. Passages naar Afrika, Australië, Ame rika, Canada enz. Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzeke ring. Vraag prijsopgave VTB, Den Burg, tel. 2285 films (ook voor kleuren) Fotobedrijf JAN DE WAAL Wegens familie-omstan digheden wordt er door mij de komende week J. M. WETSTEEN 't Fruithuis Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Nynke J. K. Feikema J. Feikema-Bakker Hette De Koog, Texel, 15 december 1960. Yvonne, Jetteke, Robbyen Peter Haak ;even met grote vreugde rennis van de geboorte van hun broertje Bennie Houtweg 1, Den Burg Texel, 13 december 1960 neuroloog geen spreekuur van 19 december tot 8 jan Zend vroegtijdig Uw advertenties inl Inlevering en uitbetaling van landbouw-vakantie bonnen max. f50,— op zaterdi 17 dec. van 7 tot 9 uur Eierland, C. Zegers De Koog, C. Smit Den Hoorn, J. Dijker Den Burg, B v. d. Knaq Oosterend, M. v. Houte Wie heeft onze 2 katers gezien? Een grote donkere cyperse en een kleine blauw-grijze. C. Bonne Haffelderweg 14 Vereen. Oud leerlingen Landbouwschool Kerstavond op vrijdag 23 dec in de Landbouwschool Programma lezing van de heer C. Hin over Zwitserland en een Kerstverhaal doordehrC. P. Laan Dames zijn ook van harte welkom Met grote vreugde geven wij U kennis van de ge boorte van onze zoon en broertje Paul die bij het H. Doopsel de namen ontving PAULUS CORNELIS J. M. de Orave-Smit C. A de Grave Frank Westermient B 157b Texel, 15 december i960 over „Van Canada tot Mexico" lezing met film op maandag 19 dec. in het Waalder Dorpshuis Aanvang 8 uur Toegangsprijs f 1,— donateurs en jeugd 1 0,50 Verloofd Saddy Mossel en Hans Vlessing p/a Eemsstraat 60hs Amsterdam Gravenstraat 13 Den Burg, Texel 17 december 1960 Nog enkele kaarten aan de zaal. Toneelgroep „Het Masker Algemene kennisgeving voor Texel Inplaata van kaarten 2de Kerstdag verloven Bea Schaatsenberg en Ries van Willigen Hoofdweg 904, Hoofddorp Burgemeestertrooststr. 33 Waddinxveen Receptie van 4—5,30 uur te Waddinxveen Siem Lakeman en Annelies Blom hebben het genoegen U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven hun voorgenomen huwelijk waarvan de voltrekking zal plaatsvinden op donderdag 29 december 1960 vm. II uur op het gemeentehuis te Den Burg. Emmalaan 2, Den Burg De Ruyterstr. 24, O'schild Texel, december 1960 Receptie in hotel-pension Lakeman" van 15.30 tot 17 uur. TEXELAARTJES Voor de kerstdagen ook nu weer malse kippen en haan tjes Bestel tijdig, bezorging over geheel Texel. Voor delige prijzen. W Veeger, Westermient, Telef. 2793 Den Burg Moesappelen, 7 kg. voor ƒ1,Huisman, De Veen, telef. 2203 Onze kwaliteitsmaatkle- ding is door zijn lange levensduur goedkoop. Carel Schmidt, Model kleermakerij, Boomkamp- str. 8, tel. 3615, Alkmaar. Elke week op Texel Wie heeft mijn bolhoed mee genomen uit Hotel Texel op Ouwe Sunderklaas Gaarne terug Schilderend 81, Den Burg Nog prima winteraardappelen te koop. C. Huisman, „De Lelie" Westerweg B 138a Te k. Lange zwarte bontman tel mt 44 f75,-Kort zwart bontjasje 42 - 44 f 35,- Adr bur. v. d. blad Jonge kalkoenen voor de kerst! U Kunt nog bestellen, maar dan vlug, want er zijn niet veel meer. Bel (02223) 352 Pijpersdijk K 61a, De Koog Uw kerstkonijr slacht ik vakkundig en gratis. Opgeven Waalder str. 25, Den Burg en Loods- singel 30, O'schild. Max Rijk Te koop hockey schaatsen met schoenen mt 40, ski-schoenen maat 40, tennisracket met hoes en klem, leren winterjas mt 44, cocktailjapon mt 42 en babywandelwagentje, alles z.g.a n. Adres: Mevr Kremer, Gerritslanderdijk B 165, tel. 2131 Her half januari a s ruime moderne woning te huur Inlichtingen en voorwaar den te bevragen bij kantoor Nutsspaarbank Voor de vele blijken van deelneming tijdens de ziekte en bij hetoverlijde van onze lieve zuster, en tante Albertdina Prinsze - de Wijn betuigen wij onze welge meende dank. Namens de familie A de Wijn Weverstraat 50, Den Burg Texel, 14 dec. 1960 Heeft u voor de a.s. feestdagen in huis? Grote voorraad bij Weverstraat 51, Den Burg Zaterdag (heden) om 5 uur Slagerij ROEST De Koog Ouwe Sunderklazen uw foto's liggen klaar, Fotobedrijf JAN DE WAAL Weverstraat 51 Noten Hazelnoten Amandelen Paranoten Extra mooie Golden Delicio Goudreinetter Fijne sinaasappelen Grote mandarijnen Diepvrieskippen Mooie tomaten en alle soorten verse groent Maas' groentenhand Den Burg, telef. 24 Oudeschild, tel. 28 Vanaf maandag 19 tl zaterdag 24 dec. is onze winkel alleen 's middags van 2 tot 6 uur geopen C. GROENHOF woninginrichting De Ko dinsdag 20 dec., aanva 8 uur bij Hooijberg Het Bestuur alles kruim Maas' Groentenham Den Burg, tel. 2 Oudeschild, tel. 2 We hebben een zeer voordelige aanbieding. Geruite rokjes vanaf 11.95 Wollen pullovers 14,75 Gezocht voor V.V.V.-bureau De Koog Gedacht wordt aan een inwoonster van De Kg die na een jaar ervaring in staat zal zijn het bur zelfstandig te beheren. Ook ouderen worden verzocht te solliciteren, h< schriftelijk dan wel mondeling Gegadigden kunnen rekenen op een gesalariee vooropleiding en een interessante V.VV-cursu! Den Haag. Parkstraat 2, Den Burg V.V.V. Text Inlichtingen Binnenburg 9 Vermeerderingsbedrijf en kuikenbroederij Krommeniedijk 129, Krommenie telefoon (02989) 298 Vraagt voor Texel voor C.P.I. kuikens. H H. Pluimveehouders de kuikens welke het toetsbedrijf in PUTTEN een financiet resultaat gaven van f 15 85 thans ook voor verkrijgbaar

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2