9 roen in het harL, Met geschoolde handen een zeker bestaan V -Asr té geen v kinderspee/qoed Wat met welk onderwijs? Foor kantoor en bedrijf v r Spaarrente 3'/2 °/0 WOENSDAG 28 DECEMBER 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7518 COURANT Jitgcrve N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-. Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkeri j Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm In het land (en wij hopen ook op ons eiland) breidt de werkgelegenheid in het bouw- en het metaalbedrijf nog steeds uit. Maar zullen vele Texelaars zeggen: „daar moet je vakman voor zijn, wat moet ik als boerenknecht, of los werk man. in de bouwsector doen. Hoogstens kan ik opperman worden. Voor de vak man, ja ligt het werk voor het opschep pen, maar als straks alles in de grond zit op Texel, ben ik weer een paar maan den uit de running". Bent U geen vakman? Dan kunt U zich in betrekkelijk korte tijd tot deze groep van vakmensen reke nen door een RWP-opleiding te volgen. Elke arbeidskracht tussen 18 en 50 jaar, die ongeschoold is, die zijn vak niet meer kan uitoefenen, kan zonder dat het hem iets kost worden geschoold, omgeschoold of bijgeschoold tot één van de beroepen in de bouw- of metaalsector. Hij kan een opleiding krijgen op een van de Regionale Werkplaatsen van Vol wassenen (de RWPen). De opleiding aan de Regionale Werk plaatsen geschiedt KOSTELOOS. Bovendien zijn de volgende punten voor de liefhebbers van groot belang: 1. U kunt op elk gewenst tijdstip be ginnen: 2. U ontvangt wachtgeld, werkloos heidsuitkering of loondervingsver goeding en als u daarvoor in aan merking komt kinderbijslag, kost geldvergoeding; prestatietoeslag; rij wielvergoeding. Op het eiland zijn reeds verschillende werknemers, die een dergelijke omscho ling hebben gehad en nu een goed vak man zijn. Men is vrij in de keuze van het beroep, waarvoor men wilt worden opgeleid. De aanleg voor een bepaald beroep wordt nagegaan, zodat slagen zoveel mogelijk wordt verzekerd. De chef van het Arbeidsbureau, de heer K. Stoepker, geeft gaarne alle in lichtingen, en kan ook helpen bij plaat sing in een bedrijf. In Noordholland wordt voor de vol gende beroepen opgeleid (X is mogelijk heid tot opleiding; O is voorwaardelijke mogelijkheid tot opleiding). Beroepen: resp. opleidingsduur in weken, plaats van opleiding): X X Metselaar 27 X X (gecomb. met tegelzetten 32) Straatmaken 23 X Stukadoor 27 X Timmerman 44 X X Betontimmerman 33 X X (gecomb 53) Machine-bankwerker 24 X X X Constructie-bankwerker 29 X X X Precisie-bankwerker 57 X X X Onderhouds-bankwerker 46 X X X Draaier 34 X X X Hulpmonteur-sterkstroom 21 X Autogeen lasser 10 O O O Elektrisch lasser 11 X X X Gecombineerd lasser 15 X X X De cursussen zijn bestemd voor onge schoolden en geschoolden in een be- DE LAATSTE DAG NADERT. - de kinderen willen met vuurwerk spelen. Het geeft zulke mooie knallen en de kleuren zijn zo fraai. Maar wist U, dat op die feestdagen heel wat ongelukken gebeuren? Ongelukken die voorkomen hadden kunnen worden als de kinderen niet met VUURWERK hadden gespeeld! Elk jaar opnieuw hebben de doktoren het tegen het einde van het jaar razend druk met het verzorgen van letsels ver oorzaakt door vuurwerk. Vuurwerk is nu eenmaal geen kinder speelgoed! roep waarin geen behoefte meer bestaat die een technisch beroep willen aan leren. Alvorens op een R.W.P. te worden toegelaten, dienen de gegadigden een test te ondergaan die aangeeft of het keuze- beroep kan worden gevolgd, dan wel een voor de gegadigde geschiktere opleiding. Van de R.W.P.'en te Hoorn, Amsterdam en Haarlem zijn tot nu toe respectieve lijk 900. 5000 en 2100 cursisten afgestu deerd. De loondervingsvergoeding, welke wordt uitgekeerd op de regionale werk plaats voor vakopleiding te Hoorn, is verschillend naar gelang leeftijd en bur gerlijke staat. De vergoedingen bedragen bij een volle werkweek van 45 uur: (resp. kostwinners, kostgangers/alleen- wonenden en thuisinwonenden). 18-jarigen ƒ33,75 ƒ29,25 ƒ25,20 19-jarigen ƒ40,05 ƒ35,10 30,15 20-jarig en ƒ46,80 ƒ40,95 ƒ35,10 21-jarigen ƒ53,55 ƒ46,80 ƒ40,05 22-jarigen ƒ60,30 ƒ52,65 ƒ45,45 23 jaar en ouder ƒ67,05 ƒ58,50 ƒ50,40 Bovendien ontvangen kostwinners en cursisten van 23 jaar en ouder een bij slag van ƒ3,75 per week In bepaalde gevallen kan tegemoetkoming worden verleend in pensionkosten of in reis kosten. Voor verdere inlichtingen kunt -U zich wenden tot het Arbeidsbureau. VOOR DE CHAUFFEURS: RIJTIJDENBESLUIT Op 1 januari 1961 treedt het nieuwe Rijtijdenbesluit in werking. Het tegen woordige werkboekje wordt vervangen door een zgn. werkmap, welke bestaat uit: een stamblad, een verantwoordings blad en een werkboekje. Op het stamblad worden de gegevens van de aanvrager vermeld, terwijl op het verantwoordingsblad de werkboekjes ge registreerd worden. De werkmap heeft een geldigheidsduur van 5 jaar. Het werkboekje is ingericht voor een gebruik van 8 weken en zal, uitgezonderd voor de eerste maal, niet meer bij de gemeente maar rechtstreeks bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf moeten worden aangevraagd. De kosten van een afzonderlijk werkboekje bedra gen 0,35. Het verdient aanbeveling meer dan 1 exemplaar aan te vragen. Bestel- kaarten voor werkboekjes worden bij de uitreiking van een werkmap afgegeven. De prijs van de werkmap is vastgesteld op 2,85. Voortaan moeten ook degenen, die als bijrijder werkzaam zijn in het be zit zijn van een werkmap. Bij de aanvraag om een werkmap moet een welgelijkende pasfoto van de aan vrager worden overgelegd. Op deze pas foto moet de naam van de aanvrager zijn vermeld. Een tweede werkmap kan eerst worden uitgereikt, wanneer de aanvrager de on bruikbaar geworden werkmap inlevert of een verklaring ondertekent, dat het vo rige exemplaar verloren is geraakt of teniet is gegaan. ONZE HUISDIEREN EN WAT U ER VAN WETEN MOET Wil men succes hebben bij het houden van huisdieren, dan is er meer nodig dan een zekere hoeveelheid dierenliefde en een verlangen naar dierlijk gezelschap. Het vraagt kennis, geduld en een bepaald begrip van de natuurlijke gewoonten van het dier en zijn lichamelijke en geeste lijke karakteristieken, gebaseerd op een serieuze studie en observatie. Geen enkele eigenaar zal zijn huisdie ren opzettelijk wreed behandelen, maar er valt niet aan te twijfelen, dat velen onwetend hun lievelingen doen lijden door gebrek aan begrip en inzicht. Het boek: „Onze huisdieren en wat U van hen moet weten" geeft praktische inlichtingen omtrent voeding, huisves ting, opfok, algemene behandeling enz,, van alle diersoorten die in en om huis gehouden plegen te worden. Dit nieuw verschenen boekwerk van Uitgeverij P. van Belkum te Amsterdam brengt gege ven, die berusten op de practische erva ring van ruim een halve eeuw. Naast vele tekeningen is het boekwerk ook verfraaid door vele foto's, niet alleen van de poes maar ook van schildpad en maanvis, van witte pauwstaart en Pools konijn. Het is een boek om werkelijk eens te bestuderen. VANDAAG GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Men deelt ons mede, dat er vandaag woensdag 28 december, geen consultatie bureau voor zuigelingen wordt gehouden. HANDELSREGISTER Onder nieuwe inschrijvingen lezen wij: Diversen: Preparateursbedrijf Herman E. Pee- ters (e), (r.l.b.z.), Texel, Den Burg, Boogerd 24. Het prepareren van alle soorten dieren, tevens het vervaardigen van bio plastics. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 28 december Den Hoorn, Loodsmans Welvaren, Voor lichtingsbijeenkomst: Schapen of koeien. Den Burg, Dorpshuis, Jaarwisselings- b-jeenkomst P. v.d. A. Oosterend, 13.30 uur, Voorlichtingsmid dag, spr. J. Zwemmer, onder auspiciën van streekverbeteringscommissie. Nederlandsche Middenstands Spaarbank SCHAAKNIEUWS Uitslag 11e ronde: F. Vlugt-A. Keizer 10 A. Laan-F. Drevel V*Vi J. L. Veldhuis-C. Schulte 01 J. Doornbos-R. Vlugt 01 A. Terpstra-C. Joustra 01 Dinsdag 27 december clubavond in Hotel „De Graaf". VOORLICHTING VOOR DE VISSERIJ In de memorie van antwoord van 24 november j.l. aan de Tweede Kamer zegt de Minister van Landbouw en Visserij over de voorlichting, die voor de visserij gegeven wordt het volgende: „Jaarlijks gedurende de maanden oktober-april wordt meestal per vis- sersplaats/visserijschool één of twee avonden/middagen, naar gelang de aanvraag, voorlichting gegeven aan reders, vissers en leerlingen van visse rij scholen". Over de belangstelling voor deze avon den (av) vermeldt de Minister voor Texel (TX). Den Helder (HD), Wieringen (WR) en Harlingen (HA) de volgende aantallen mannen/leerlingen (man) waaruit het publiek bestond. Seizoen TX HD WR HA av man av man av man av man 1954/'55 2 80 2 50 2 160 1 100 19557*56 2 80 2 5 0 2 1 60 1 100 1956/'57 2 80 2 50 2 160 2 100 1957/'58 1 70 2 50 2 160 1958/'59 1 80 2 50 1 80 2 110 1959/'60 1 60 1 50 1 80 2 140 Totaal 9 450 11 300 10 800 8 550 Vervolgens merkt de Minister op: „Voor het begin van een seizoen wordt aan alle vissersorganisaties en visserij- scholen een lijst toegezonden met onder werpen van voordrachten naar keuze. De onderwerpen liggen op alle gebieden, waarmede het visserijbedrijf te maken heeft, bijvoorbeeld: biologie, technologie, materialenkennis, scheepsbouw, motor techniek, voortbeweging van schepen, meteorologie, eceanografie, elektronische apparaten, economie, organisatie enz. De voordrachten worden gehouden door ambtenaren en deskundigen uit particu liere bedrijven, met dien verstande dat laatstgenoemden zich geheel onthouden van propaganda of reclame. De opzet bij de voordrachten is, dat discussie zoveel mogelijk wordt aangemoedigd; een forum ever een onderwerp vond enige malen goede ingang. Bij wijze van attractie en ontspanning worden ook films vertoond, voornamelijk visserij-films, die zo moge lijk verband houden met de voordracht". Wij maken hier belanghebbende leden nogmaals attent op de werkvergadering, die vanavond (woensdag 28 december) om 8 uur wordt gehouden in Hotel „De Zwaan" te Den Burg. Aan de orde komen: 1. uniforme borden; 2. wintercampagne. Slechts indien alle belangheb bende leden aanwezig zijn is het mogelijk de plannen tot uitwer king te brengen. V.V.V.-Texel. DE WEG OMHOOG (V) I Een groot gevaar van onze huidige cul- i tuur en maatschappij vorm, zo beweren j vele filosofen, de meest abstrakte den- kers onder de geleerden, schuilt in de vervlakking, of zoals zij het noemen, de nivellering, die overal schijnt op te treden. Men is nogal snel geneigd de schuld hiervan op het onderwijs te schuiven. Wanneer dat zo zou zijn, heeft het ULO, het uitgebreid lager onderwijs, een bijzonder sterk dak nodig, want juist deze tak leidt op voor de middelbare en lagere functies. In dat woord „middel" schuilt het gevaar, want het is de middelmatig heid die de vervlakking veroorzaakt. Het ULO, dat geregeld is bij de lager- onderwijswet 1920, maar in feite meer tot het middelbaar onderwijs behoort, heeft zich in de loop der jaren bijzonder sterk ontwikkeld, ondanks de, weinig rechtvaardige, vooroordelen die tegen dit schooltype regelmatig worden opgewor pen. Nog onlangs is uit een rapport van het KASKI, een sociaal onderzoekingsinsti tuut, gebleken, dat juist het ULO een bij zonder belangrijke maatschappelijke functie vervult. Niet verder Het ULO is uitermate geschikt voor de gemiddelde of betere leerlingen van de lagere school, die beslist niet van plan is later nog verder door te studeren, al thans niet aan een dagschool, en zo snel mogelijk in de zaak van vader of naar kantoor wil gaan. Om allerlei redenen is dit het geval met het merendeel van hen die de lagere school afkomen. Daarom het grote aantal bezoekers van ULO-scholen: in 1945 nog 116.187, in 1957 al 202.158. 33% van hen bezocht een van de 73 op de honderd voorkomende bijzondere ULO-scholen. De verspreiding van de ULO-scholen is bij de wet geregeld. Iedere gemeente met meer dan 100.000 inwoners mag bij 61 gegadigden een ULO-school bouwen: bij kleinere gemeenten zijn de vereisten als volgt: 50.000 tot 100.000 inwoners 48 i gegadigden; 25.000 tot 50.000 36 en bij minder dan 25.000 moeten minstens 24 leerlingen zich aanmelden. In 1955 werd door het rijk 89 miljoen uitggeven voor het ULO, gemeenten de den daar nog eens 34 miljoen gulden bij. Lesrooster Bij het ULO-onderwijs kiest men, in tegenstelling met de lagere scholen, niet meer voor iedere klas een vaste leraar, maar kent men een leerkracht voor ieder vak. De belangrijkste onderdelen van het onderwijs zijn: de talen (Frans, Duits en Engels), handelskennis en wiskunde. Het eindexamen draagt een gedifferentieerd karakter, wat wil zeggen, dat de leerling een keuze mag maken uit verschillende groeperingen van vakken. Waar men zich op het ogenblik bij deze vorm van onderwijs zorgen over maakt, is niet alleen het tekort aan leerkrachten, maar ook het grote aantal leerlingen dat het einddiploma niet behaalt: ruim 50%. Het is kennelijk niet alleen het gevolg van afvloeiing naar andere school systemen. Ideaal Wat volmaakter dan het ULO is het onderwijs aan de Handelsdag- of avond scholen. Voor wat de kwaliteit betreft, staat de Handelsdagschool gelijk aan de HBS. Bij de wet wordt dit type dan ook gerekend tot het middelbaar onderwijs. Het is vreemd, maar ondanks het feit dat het gegeven onderwijs welhaast ideaal voor de middenstand en de middelbare administratieve functies is, heeft het han delsonderwijs nooit veel ingang gevon den. Vermoedelijk is dit te wijten aan de concurrentie van het ULO, dat bovendien beter gesubsidieerd werd. Immers, het ULO behoort tot het lagere onderwijs en krijgt dientengevolge 80% subsidie. De HBS ontvangt eveneens ongeveer 80%, maar de handelsschool moet het dikwijls met maar 50% doen. Inmiddels is de subsidieregeling ver anderd, maar de aandacht voor het han delsonderwijs niet. Bijleren. Wel heeft vooral het avondonderwijs een vooruitgang geboekt. In 1957 waren er 147 Handelsavondscholen, die bezocht werden door 19.148 leerlingen, tegen slechts 13 dagscholen, bezocht door 1591 leerlingen. Het avondonderwijs neemt steeds meer toe door het groeiend besef bij velen, dat kennis nu eenmaal onmisbaar is. Voor hen die inmiddels een administratieve loopbaan hebben gevonden is het han delsonderwijs de meest voor de hand liggende weg. Dat blijkt wel uit de belangrijkste vakken: talen met handelscorresponden tie, economische aardrijkskunde, handels recht, economie, wiskunde en warenken nis. Al is de Handelsschool een onderdeel van het middelbaar onderwijs, het eind diploma geeft geen recht op een univer sitaire studie. Wel is het een waarborg voor een veilige functie in het bedrijfs leven en dat is voor velen tenslotte vol doende. (Wordt vervolgd) SCHAPENZIEKTEBESTRIJDING Zoals de Texelse schapenhouders be kend zal zijn, zal de heer Wensvoort in de naaste toekomst z'n onderzoekingen wat betreft het voorkomen van ziekten bij het schaap vanuit Alkmaar (de Pro vinciale Gezondheidsdienst voor Dieren) voortzetten; het onderzoek zal dan de gehele schapenstapel in de provincie Noord-Holland en indien mogelijk, in Nederland, omvatten. De Texelse schapenhouders hebben vrijwillig vanaf 21 januari 1957 t/m 31 oktober 1960 in totaal een bedrag van 3828,24 op de Boerenleenbank te Den Burg gestort om in de kosten, welke het onderzoek met zich brengt bij te dragen. Voorwaar een unieke prestatie! Dit be drag is aan de bevoegde instanties over gedragen. Thans nu het onderzoek ook buiten Texel zal worden voortgezet, is het niet langer logisch te achten, dat speciaal de Texelse schapenhouders in de kosten bijdragen. Het is dan ook verheugend te kunnen mededelen, dat er instanties bereid ge vonden zijn de kosten van het thans op grotere schaal te verrichten onderzoek voor hun rekening te willen nemen. Namens de Commissie Onderzoek Schapenziekten dank ik de Texelse scha penhouders hartelijk voor de ondervon den financiële steun; ik verzoek hen thans geen gelden meer op de rekening schapenziekten van de Boerenleenbank te Den Burg te willen storten. E. NOORDIJK. DIE GOEIE OUWE TIJD MAG DE VROUW EEN GLAASJE DRINKEN? Het resultaat? ZIJ DIE ZICH zeer terecht erge ren aan het misbruik van sterke drank, waaraan een deel der hedendaagse vrou wen zich schuldig maakt, slaken soms de verzuchting: „Neen, dan die goede oude tijd, toen er nog geen cocktails beston den en toen de vrouwen nog degelijk waren!" Ook wij hebben dat altijd braaf meegezucht totwij eens toevallig in oude kronieken snuffelden en toen kwa men er heel andere dingen aan het licht! In 1663 ging een zekere dominee Simonides reeds heftig te keer tegen „het taveernebezoek van vrouwen en maag den, die onvermoeid mededrinken". In 1640 vinden we voor het eerst de jenever vermeld. Tot dan was het sterkste wat men dronk Spaanse wijn met brandewijn en witte wijn met citroenspiritus. De brandewijn, die oorspronkelijk slechts in de apotheken verkrijgbaar was, werd tegen het einde van de 17e eeuw ook in de herbergen getapt. Dronken schap door brandewijn was niets bizon- ders. Wie herinnert zich niet de ouder wetse baker uit onz overgrootmoeders tijd, die altijd een fles brandewijn eiste „voor het hoofdje van de zuigeling"! De goeden niet te na gesproken, waren dron ken bakers zeker geen ongewoon ver schijnsel. Toen de thee door de Nederlanders in Europa werd ingevoerd, gingen de vrou wen zich prompt hieraan te buiten. Zij dronken wel tot dertig kopjes achter een en aten zelfs de theeblaren op! Na de thee werd een „sekje" gedronken (koppige wijn uit gedroogde druiven), daarna een „anijsje" en tenslotte een „suver brandewientje" en.... meestal bleef het niet bij één glaasje. Wat er van de nuchterheid van de dames op die wijze overbleef, laat zich gemakkelijk raden, waaruit wij alweer zien, dat die goede oude tijd op menig gebied helemaal niet zo best was!

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1