m hawe baKmeel Zelfrijzend bakmeel Chocolaadjes 55-io% Krokantjes WÊÊÊÊÊÊÊÈÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊ DE HEER J. BAKKER VIJFTIG JAAR ORGANIST De organist van de Gereformeerde Kerk te Oosterend, de heer J. Bak ker, is wel een beetje geschrokken, toen hij op de eerste kerstdag na de morgendienst van zijn orgelkruk voor in de kerk moest verschijnen. Het was namelijk 50 jaar geleden, dat de heer Bakker organist werd bij de Gereformeerde Kerk. Dominee Scholten, de plaatselijke pre dikant, sprak namens kerkeraad en ge meente woorden van dank tot de ju bilaris. Het bleef niet alleen bij woorden, maar hem werd ook een fraaie afspeel apparatuur met ingebouwde versterker in salonkast aangeboden. Bovendien kreeg de heer Bakker de grammofoonplaat: „De Kerstsuite" van Jan Zwart, gespeeld door Feike Asma. Om het geschenk te probe ren werd in het kerkgebouw een deel van de geschonken plaat ten gehore gebracht. De heer Bakker was zeer onder de indruk en hij uitte zijn dankbaarheid weer op zijn orgelkruk. Hij speelde zijn lievelingslied, nl. Psalm 108 vers 1, waar van de eerste regel luidt: Mijn hart O Hemelmajesteit is tot Uw lof en dienst bereid. Heer Bakker ook wij complimenteren U met Uw jubileum en hopen dat U nog vele jaren de gemeente zult mogen bege leiden. IN STUDIE GENOMEN De R.-K. Toneelvereniging „Sint Jan" heeft in studie genomen de klucht „Ka- trina de hoogste prijs", geschreven door Toon van Vuuren. VAN CANADA TOT MEXICO Morgenavond zal de heer J. P. Stnjbos een lezing houden te De Cocksdorp. Ook hier zal de kleurenfilm worden vertoond van zijn reis naar Canada en Mexico. (Zie ook advertentie). TWEE KIPPEN GESTOLEN De heer D. Witte, Den Burg, heeft za terdagmorgen aangifte bij de politie ge daan van kippendiefstal. Hij had acht kippen in een hok op een perceeltje land achter de opslagplaats van de heer Vee- nema. Toen hij zaterdagmorgen kwam waren de dieren nogal rumoerig en na telling ontdekte de heer Witte dat er twee waren verdwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. HONGERENDE EENDEN VRAGEN OM BROOD In de vijver te Den Burg zwemmen meer eenden dan ooit. Zestig wilde een den hebben er hun bivak opgeslagen en de plaatselijke bezetting van het geveder- te vermaakt zich er best. Alleen, in deze tijd van het jaar is het bezoek van de be woners uit Den Burg aan de vijver veel minder. Misschien heeft U zo nu en dan wel eens wat broodkorstjes over, wilt U deze dan even naar de vijver brengen? Een luid gekwaak is het bewijs van dankbaarheid. VRAGEN VAN PROVINCIALE STATEN OVER TEXEL Tijdens de laatste vergadering, vrijdag 23 december, van de Provinciale Staten is uitvoerig gesproken over de gevolgen van het toerisme in de kuststreek. Diverse vragen zijn gesteld, die voor het eiland van belang zijn. Wij laten deze hieronder volgen: Enkele leden zijn van oordeel, dat Ge deputeerde Staten zich bij de bevordering van het vreemdelingenverkeer op Texel (maar ook elders in de provincie) dienen te beraden over de ontwikkeling, die ertoe kan leiden, dat de eigen bevolking werkelijk van de provinciale recreatie mogelijkheden zal kunnen profiteren en niet verdrongen wordt door meervermo gende vreemdelingen. Een lid vraagt, of reeds iets bekend is ten aanzien van het door het Rijk in te nemen standpunt met betrekking tot de kosten van de aanleg van een weg naar strand nabij De Koog op Texel. Een ander lid vraagt of het plan van het gemeentebestuur van Texel inzake deze wegaanleg technisch en financieel is onderzocht en goed bevonden en zo ja, door wie. JAARWISSELINGSBIJEENKOMST PARTIJ VAN DE ARBEID De afd. Den Burg .van de P. v.d. A. or ganiseert vanavond in het dorpshuis aan de Burgwal te Den Burg een jaarwisse lingsbijeenkomst. Aan deze bijeenkomst gaat een kort zakelijk gedeelte vooraf. O.m. zal een opvolger gekozen moeten worden voor de secretaris, die zich we gens tijdgebrek niet meer herkiesbaar stelt. Het bestuur zal ter vergadering een aanbeveling ter vervulling van deze functie doen. Na het zakelijke gedeelte zal de secre taris van het Gewest Noordholland van de P.v.d.A., de heer KI. Muije in een overzich de gebeurtenissen op politiek terrein de revue doen passeren, waarbij hij stellig ook aandacht zal besteden aan de recente onverwachte ontwikkelingen. Na de pauze staat een luchtiger pro gramma te wachten. De „Stem des Volks" zal hieraan zijn medewerking ver lenen, terwijl mevr. Craanen enkele ca baretliedjes ten gehore zal brengen. Mevr. J. Koning-Bruin zal declameren, terwijl een forum, bestaande uit mevr. J. Koning-Bruin, mevr. J. Craanen-Hemel- rijk, mevr. N. van Hoorn-Westdorp en de heren A. Stiggelbout en C. Groen zal trachten actuele en luchtige problemen „tot leeringhe ende vermaack" te behan delen. De bijeenkomst is alleen voor le den van de afd. Den Burg toegankelijk. INGEZONDEN Oudeschild, 26 december 1960 Geachte Redactie, Met belangstelling heb ik het ingezon den stukje gelezen wat de heer Veeger in Uw blad schreef en met evenveel aan dacht heb ik uw antwoord gelezen. Ik voel mij beslist niet geroepen om mij te verdedigen, omdat ik persoonlijk ook niet werd aangevallen. Toch wil ik ter geruststelling van de heer Veeger even mededelen, dat wij vooraf in de fractie over mijn voorstel geen overleg hebben gehad, om de dood eenvoudige reden, dat deze begrotings wijzigingen te laat in ons bezit waren. Wij hadden reeds enkele dagen daar voor al met onze fractie vergaderd. Voor de raadsvergadering heb ik even overleg „epleegd met mijn fractiegenoten en ge zegd met welk voorstel ik wilde komen. Aangezien ze daar niet allen achter stonden, heb ik besloten dit persoonlijk te doen. Die vrijheid hebben wij te allen tijde. De opmerkingen, die enige mijner col lega's naar aanleiding van mijn voorstel maakten, heb ik minder prettig gevon den. Die heeft u helaas niet in het raads- verslag kunnen lezen. Na afloop van de raadsvergadering, toen wij hierover spraken, merkte één der raadsleden op: „U moet maar zo den ken, mevr. Koning, goede trouw wordt verondersteld en kwade trouw moet be wezen worden". Ik veronderstel, dat de verslaggever ook van deze gedachte is uitgegaan, wat hem toch niet kwalijk genomen kan wor den, vooral in deze dagen, zo rond Kerst mis. Ik geloof, dat wanneer wij allen pro beerden van deze stelling uit te leven, wij er heel wat beter aan toe zouden zijn. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend, J. Koning-Bruin. DAMCLUB TEXEL C. Dijker-J. Vinke 20 C. v. Heerwaarden-A. de Haan 20 S. Ros-C. v.d. Werf 1—1 J. Hooijberg-C. Vinke 20 C. P. Burger-G. Dros 11 A. Vinke-A. v.d. Slikke 20 Jac. v. Heerwaarden-Jb. Koom 20 Jn. Stam-J. A. v. Enst 20 HDC 2 zal nu zondag 7 januari ver schijnen om de uitgestelde wedstrijd te spelen. Hoewel er voor Texel weinig meer van af hangt, is het toch zaak zo serieus mogelijk te spelen. BRIDGEN Uitslag van de 6de comp.-wedstrijd: A.: 1. mevr. Kooijman-Veenema 2) 66.20% 2. Kellner-v. Lenten (12) 59.26% 3. Echtpaar Jouwersma (11) 56.48% 4. Echtpaar Beemsterboer (16) 52.31% 5. Echtpaar Gilijamse 9) 50.00% 1. Dam-Dros 8) 49.53% 7. Stolk-Verstegen (10) 48.61% 8. Bakker-Huizinga (13) 43.05% 9. Echtpaar v.d. Heerik 3) 38.89% 10. Roeper-v.d. Werf (19) 35.65% B.: 1. Backer-Raven f 5) 58.33% 2. Bruin-Mantje 1) 57.14% 3. mevr. Keijser-Blom (15) 54.17% 4. Luyckx-Wessels 7) 51.19% 5 Brücher-Gieze (14) 50.00% 6. dames Hattuma-v. Heenvaarden 1(18) 45.24% 7. Bakker-Kuiper 6) 43.45% 8. Gebr. v. Sambeek (17) 40.48% Dat er nog van alles mogelijk is in deze competitie blijkt wel uit de ver schuivingen, die door deze uitslag in de algem. rangschikking hebben plaats ge vonden. De prijswinnaars van de, zeer gezellige, kerstdrive, waren: A: 1. Kellner-van Lenten 61 pnt. 2. Stolk-Verstegen 59V2 pnt. 3. mevr. Keijser-Blom 58 pnt. Echtpaar Gilijamse 38 pnt. B: 1. Dam-Dros 71 pnt. 2. Echtpaar Jouwersma 63 pnt. 3. v. Heerwaarden-de Vries 54Vt pnt. Bos-Ran 47 pnt. Woensdag 4 januari bridgen we weer voor de competitie. KLAVERJASCLUB „DE GRAAF" De stand na 20 partijen is als volgt: 1. P. v.d. Molen-C. v.d. Hoort 31.706 12 2. A. J. Huisman-mej. Tr. Bagge 31.180 9 3. Echtpaar Bruin 31.067 11 4. Tj. Huisman-C. v.d. Slikke 30.800 6 5. C. C. Barhorst-J. Prins 30.746 14 6. J. Zuidewind-B. Kiewiet 30.560 9 7. J. v. Dorp-D. Raven 30.095 9 8. A. Witte-J. Geurts 29.481 6 9. J. Borgman-J. v. Heerwaarden 29.428 13 10. dames Kooy-Kiewiet 28.724 6 11. P. Hartog-de Jong 28.198 5 12. W. BrugmansijC. v. Lenten 28.116 8 13. Echtpaar Kramer 24.096 4 De no's 11, 12 en 13 hebben resp. 18, 18 en 17 partijen gespeeld. KLAVERJASCLUB „DE DOORMARS" Stand na de 11de competitie-avond: 1. Kleve-Dekker 71.119 19 2. Grootjes-Dekker 70.231 27 3. Blom-Kalverboer 69.702 24 4. Echtpaar Vlas 69.625 27 5. J. D. Koning-D. Backer 69.615 21 6. mevr. Krijnen-J. Barhorst 68.799 26 7. D. Westdorp-J. Koning 68.159 25 8. Vos-Eelman 68.118 23 9. mevr. Hemelrijk-K. Vlas 67.495 2b 10. Joop Westdorp-P. Schagen 67.256 29 11. J. v. Sikkeleras-J. Kuiper 67.112 27 12. Dootjes-van Sijp 67.044 13 13. De Jong-B. de Jong 66.979 14. Echtpaar Vermeulen 66.633 21 15. S. Kuiper-A. Schagen 66.396 24 16. Hoep-Swaerts 65.951 19 17. S. Hemelrijk-D. Hemelrijk 65.804 21 18. dames Sikkeleras-Dogger 65.488 20 19. J. P. Burger-J. v. Sikkeleras 64.622 17 20. Echtpaar Vondel 64.379 13 21. G. v.d. Meer-Stolk 64.166 25 22. Bekkers-Maas 62.468 20 23. A. Kuiper-E. Westdorp 61.505 21 24. K. Grootjes-D. de Ruyter 34.636 9 KERSTFEESTVIERING VOOR DE BEJAARDEN TE DE COCKSDORP De Cocksdorp Op initiatief van de Plattelandsvrouwen en de Dorpscom missie van De Cocksdorp en Eierland werd vorige week donderdag in Hotel „De Hoop" een adventsmiddag aan de be jaarden aangeboden. Hotel „De Hoop" was voor dit doel feestelijk versierd; het geheel had een sprookjesachtig aanzien. Om ruim drie uur opende mevr. Meindertsma met een hartelijk welkom, waarna gezamenlijk het „Stille Nacht" werd gezongen. Het was een uitgebreid programma, dat werd afgewisseld door samenzang, een dameskoor, kerstspel, muziek enz. De muzikale medewerking werd verleend door de violiste, mevr. Beumkes en de pianisten mevr. Saai en mej. Van Weert. De liederen, gespeeld door mevr. Beumkes (viool) en mej. Van Weert (piano) waren bijzonder mooi. Met de pauze werden we door de directie van „De Hoop" getrakteerd op koffie met banket. Na de pauze samenzang „Nu sijt wellekome" en een kerstspel. Toen nog een kopje koffie met kerst krans, waarna aan het einde gezamenlijk het „Ere zij God" werd gezongen. Mevr. Meindertsma sloot met de wens: allen gezellige kerstdagen, een zalig uit einde en een moedig begin 1961; terwijl de heer Zuidema namens de bejaarden bedankte. Langs deze weg willen wij hartelijk dank brengen aan de Plattelandsvrouwen voor het vele werk hiervoor gedaan. De Directie van Hotel „De Hoop" en mej. A. Lampers voor de volle medewerking hiervoor gegeven. Verder aan allen, die hebben medegewerkt om de bejaarden een genotvolle middag te bezorgen. C. T. ONDER DE POMP Hèèw jee ók hóórd dot 'r an Skil twie soorte mèènse bennne, Wullem? De iin moet 'n klütje módder wegfeege en de aar mag er 'n héél autokerrekhof op na houwe. Ja, Jaap dot is zó. Maar meskien staat dót autokerrekhof wel in het uutbrei- dingsplön? Dót ken wel weze; 't breidt zich te- minste óldeur véérder uut. LANDBOUWJONGEREN KERSTAVOND Voor een goed gevulde zaal heette mej. Ria Bakker j.l. vrijdag alle aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder de heer Laan en mej. Feenstra. Hierna kwam de heer Kees Hin aan het woord met zijn inleiding over Zwitser land. We werden al onmiddellijk in stem ming gebracht door een jodelliedje. Jode len doet men in Zwitserland heel veel, o.a. bij swingfeesten, een soort worstelen, en de vele concoursen-hippique, die daar gehouden worden. Ook werd nog een boekje over de militaire dienst openge daan. Vier maanden werkelijke dienst en tot hun 60ste jaar op herhaling is voor iedere mannelijke Zwitser vaste regel. Door elkaar zijn de Zwitsers goede schut ters. Ze krijgen hun wapen mee naar huis, na afloop van de basisopleiding, waarmee dan elke zondag druk geoefend wordt. Over het ontstaan van Zwitserland en de geschiedenis van het land hield Kees ons vlot een half uur bezig. Natuurlijk werd de vrijheidsheld van Zwitserland Wilhelm Teil ook niet vergeten. Boeiend ging Kees verder met zijn betoog over de reis en z'n verblijf in Zwitserland. Hij heeft daar gewerkt op een boerderij van 16 ha, waar de land bouw zeer intensief beoefend werd. Een leuke gewaarwording vond Kees, dat alle zoons bij vader en moeder introuwen. Het komt zelfs voor dat 3 generaties onder één dak wonen. De huishouding wordt bedreven door de vrouwen, die daarbij tevens voor de var kens zorgen. Veel werk op het land wordt daar ook door de vrouwen gedaan. Over het algemeen zijn de Zwitsers een zeer gastvrij volk, die het hoofdzakelijk van het toerisme moeten hebben. Aan het einde van zijn lezing vertelde Kees nog iets over de verschillende tochten die hij met een vriend door Zwitserland heeft gemaakt, waarbij vooral de schoonheid van de stad Luzern en het Vierwoudste- denmeer opvielen. Tot slot vertelde Kees nog dat Zwitserland met een personeels tekort heeft te kampen, waarmee hij wil de zeggen, dat voor degenen, die ook zo'n reis zouden willen maken, gelegenheid genoeg is Met een hartelijk applaus be dankten de aanwezigen de inleider voor z'n bijzondere interessante lezing. Hierna volgde de pauze, waarin met chocolademelk en kerstkransjes de stem ming van de eigenlijke kerstavond pas goed op gang kwam. Na de pauze las de heer Laan een kerstverhaal voor van de beroemde En gelse schrijver Charles Dickens. De heer Jan Witte, voorzitter van de vereniging bracht dank aan degenen, die hadden geholpen tot het slagen van deze avond. Na de wens; prettig kerstfeest en een gelukkig 1961 keerden allen voldaan huiswaarts. HANDWERKCLUB EIERLAND Regelmatig komen in Midden-Eierland meisje bijeen om gezellig wat te hand werken. Een van de leden is eens in de pen geklommen om de leidster hartelijk te bedanken. Zij schrijft: Namens alle leden van de „Handwerk- club" wil ik langs deze weg mevr. Jans sen hartelijk dank zeggen voor de pret tige kerstavond, die wij bij mevrouw mochten vieren. Wij vinden het fijn dat mevr. Janssen altijd voor ons klaar staat en zelfs tijd voor ons heeft buiten de cluburen. Wij hopen, dat mevr. Janssen nog lang de leidster van „onze club" mag blijven. Want het is de enige ontspan ning voor de kinderen van Midden- Eierland. Namens alle clubleden, Bea de R. VOLKSDANSBAL Morgenavond wordt in Jeugdherberg „Panorama" te Den Burg een oudejaars- avond-volksdansbal gehouden. Het is voor de danslustigen DE avond van het jaar. VOORLICHTING AAN GROEPEN VAN LANDBOUWERS Bij het aan de man brengen van be paalde ideeën kan men verschillende me thoden toepassen. De vraag welke de beste methode is om bepaalde gedachten ingang te doen vinden maakt ook bij de landbouwvoorlichtingsdienst wel een punt van discussie uit. Uiteraard zijn we er niet met het vaststellen van de beste methode. Deze moet n.l. ook uitvoerbaar z.ijn. Wij denken dan speciaal aan het geld en de tijd, die voor de voorlichting beschikbaar kan worden gesteld. In de eerste jaren van de landbouw voorlichting is vooral gewerkt met indi viduele voorlichting. De assistent bezocht het bedrijf en sprak met de landbouwer over allerlei zaken, die vooral betrekking hadden op bemesting, bewerking, rassen- keuze, verbetering van de voederwinning enz. Niemand zal ontkennen, dat deze wijze van voorlichten zeer vruchtbaar is geweest. En het is dan ook geen wonder, dat vooral de oudere assistenten met een zeker heimwee denken aan de periode, dat hiervoor tijd en gelegenheid was. Toch moet worden toegegeven, dat op deze wijze lang niet alle boeren bereikt werden. Het bezoeken van de bedrijven gebeurde veelal op verzoek van de be treffende landbouwers en het waren juist vaak de bedrijven, die al op een behoorlijk peil stonden. De bedrijven, die de voorlichting het meeste nodig hadden bleven er op deze manier van verstoken, hoewel direct opgemerkt moet worden, dat zij via de bedrijfsvoering van hun collega's toch wel door de voorlichtings dienst werden beïnvloed. Geheel in tegenstelling met de indivi duele methode werkt bijv. de landbouw voorlichtingsdienst in Amerika volgens de massale methode. Men bereikt de boe ren via grote vergaderingen, de radio en de televisie. Uiteraard kan op deze wijze één man veel meer landbouwers bereiken en zijn kosten bij deze wijze van werken veel lager. Het staat wel vast, dat ook in ons land het tijdperk van de individuele voor lichting voorbij is. Ook hier zullen andere methoden toegepast moeten worden om te bereiken, dat één man toch een flink aantal landbouwers bereikt. Als wij over andere methoden spreken, dan denken wij vooral aan voorlichting met het geschreven woord in voorlich- tingsbrieven en landbouwbladen en aan voorlichtingsmiddagen en -avonden in groter of kleiner verband. Als zodanig kunt U bijvoorbeeld beschouwen de ge houden cursus over Bedrijfsbeheer, die in oktober en november in de Lagere Land bouwschool is gehouden. Toch zijn we van mening, dat we er op deze manier met komen. Door deze artikelen of inleidingen kan bij lezers en hoorders wel worden bereikt, dat over het behandelde nagedacht wordt. Moge lijk zal hier en daar een zeer vooruit strevende landbouwer ook wel besluiten het gelezene en gehoorde te gaan toe passen, maar wij menen, dat dit toch wel uitzonderingen zijn. De meeste landbou wers hebben nog wel een duwtje nodig en hierin verschillen ze in het geheel niet van andere bevolkingsgroepen. Be dachtzaamheid is ook een Hollandse deugd. Het laatste duwtje <r_ Wij zijn nu van mening, dat dit laatste duwtje vooral gegeven kan worden bij een bespreking van bedoelde zaken in kleine groepen van landbouwers. De er varing leert, dat in dergelijke groepen alle aanwezigen in het gesprek worden betrokken. Iets, dat men bij grotere ver gaderingen zeker niet bereikt. Deze ge spreksgroepen kunnen het beste samen komen in de huiskamer van één van de deelnemende landbouwers. Zo'n groep moet niet meer dan bijv. tien landbou wers omvatten en ze moeten uiteraard allen belang hebben bij het onderwerp, dat in bespreking wordt gebracht. De taak van de landbouwvoorlichting bij deze groepsbesprekingen is het richting geven aan het gesprek door een korte inleiding en en samenvatting van de meningen op het eind van de bijeenkomst. O.i. heeft de cursus Bedrijfsbeheer wel stof gegeven voor een dergelijke bespre king. Wij denken aan onderwerpen als de waarde van een bedrijfseconomische boekhouding, financiering, verhouding rundvee en schapen enz. Het komt ons voor, dat vooral de maand januari hiervoor een geschikte tijd is, waarbij wij bij voorkeur 's mid dags bij elkaar zouden willen komen. Het moet mogelijk zijn om voor een keer de tijd van 's middags half twee tot bijv. half vier daarvoor vrij te maken. Binnenkort zult U hierover meer ho ren, maar reeds nu ontvangen wij graag suggesties voor dergelijke groepsbespre kingen. Wie meldt zich het eerst? C. v. Gr. flesie voor flesies zttrRi|ZtNO VOO G*** geldig von 29 decomber-5 januari bij 1 fles slaolie, 2 pakken wan 86 voor bij 100 gram Spar-thee, roodmerk pakje van 75 voor Dubbel zegels, dubbel voordeel! Uit de wijnkelders van De Spar en... dubbel voordeel! Vruchtenwijn fles 150- 60 zegels Samos fles 315-126 zegels Knakworst blik 8 stuks 120 -48 zegels Rolmops pot 3 stuks 60 - 24 zegels Haring pot 4 stuks 65 - 26 zegels Vanille toffees 200 gram 60 - 24 zegels Cacao grote bus 250 gram 175 - 70 zegels Eierbeschuit rol 30 - 1 2 zegels Rode bieten pot 42 - 16 zegels E X TR A VOORD G Boerenmetworst Berliner 100 grom von 49 voor 100 gram van 42 voor 35 koekje met 10% 250 gr. 78 ■10% Kopen bij De Spar is sparen bij de koop Werkelijk voordeel -10% korting -100% kwaliteit

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2