Met Huih de Rijmelaar door het voorbije jaar i Onze T.V. stelt u tevree TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 31 DECEMBER 19«0 Als aanstonds de torens hun afscheidslied zinqen En 't jaar weer zijn loop in de tijd heeft volbracht Dan denken wij weer aan zo talloos veel dingen Aan dat wat verwacht werd en niet werd verwacht. Men denkt aan hetgeen in dit jaar werd verkregen, Maar ook aan hetgeen wat dit jaar ons ontnam. Het was weer een meng'ling van zorg en van zegen, Van droefheid en vreugd wat dit jaar tot ons kwam. Het was in de wereld, en ook op ons boltje Niet steeds pais en vree en niet enkel maar zon. Weer menig citroen werd verkocht voor een knoltje En 't eind was net eender als dat het begon. Wij willen ook nu weer, het wordt een traditie. Het wel en het wee van het scheidende jaar In rijmvorm bezingen in deze editie. Dus, dames en heren, daar gaat ie dan maar. Om het jaar goed te beginnen, Zeer en hoog geacht publiek. Wil ik dan meteen maar starten Met een nummertje muziek. Men herdacht 1 januari Hoe d' Heer Dros een kwart eeuw lang Op het orgel begeleidde 't Hoornder kerkelijk gezang. Maar Den Burg's ópperzangmeester, Dus Jan Visser, welbekend. Speelde zelfs nog tien jaar langer Op zijn machtig instrument. Doch de kroon spande Jan Bakker, Die de Gereformeerde Kerk Wel vijftig jaren diende met zijn orgelwerk. 'k Weet niet, hoeveel wind die heren, Met elkaar hebben verspeeld, Want dat heeft mij de redactie. Tot mijn spijt niet meegedeeld. Minder mooie klanken kwamen Bij het vliegveld Vlijt vandaan, Waar men al te vlijtig tapte Uit de grote benzolkraan. 't Resultaat laat zich wel raden, In de leiding kwam een lek En zo kwamen deze tappers Bij de Kadi voor het hek. Voor veel roddelaars was dit weer Echte boter tot de boom, Maar de burgervader hielp hen Toch wel even uit de droom. Ja, het was in januari Lang niet louter zonneschijn, Niet dat Texel werd gescheiden Door een ijzeren gordijn, Maar wel door een zware sneeuwval Waardoor al 't verkeer bijkans Van het wegdek werd verdreven. Maar de „plisie" bleek wat mans! Zij bracht nochtans de patiënten Met haar auto naar de boot. 't Zijn dus niet slechts „bonnenschrijvers" Maar ook redders in de nood! open stal De Heer Rutten, uit de Eendracht, Had dit jaar wel een primeur Hij begon toch met zijn koeien Een soort actie „Open deur". Als de eerste in Noordholland Toonde hij hiermee wel aan, Dat hij op 't gebied der veeteelt Met zijn tijd weet mee te gaan. De Heer Rab, die in het zwart doet, (Zwarte brandstof, wel verstaan) Vond de tijd gekomen om zijn Witte Kruisplaats af te staan. Dankbaar zal men zeker wezen Voor hetgeen hij daarvoor deed, En nu is het de Heer Beemsterboer Die deez' plaats voortaan bekleed. D.E.K. alleen deez' letters Zijn voor ons reeds een begrip Bracht wel vijfentwintig jaren De trompetten aan de lip. Beste, brave Bousma-blazers, 't Gaat met jullie zo wel snor. Ook voor jullie geldt de leuze: „Hoger op, excelsior"! Uitgerekend een week later Was Excelsior in Strend Oók hoog in de blazerswolken. Ja, die kwamen een heel end. Want dat blakend blazersgilde Speelde het maar even klaar Vijftig jaren lang te spelen. Da's toch KONINKLIJK, nietwaar? Als straks de muzieknis klaar is Dan zal Oosterend voortaan Nog veel vaker in het teken Der muziek komen te staan. Een wel zeldzaam jubileum Heeft de Heer Kees Brans gevierd. Veertig jaar heeft hij zich met de Letters P.T.T. gesierd. 'k Gun hem graag, als het zover is, Nog een even lang pensioen, Want wat moet de fiscus anders Toch met al zijn centen doen? Voor de watersnoodslachtoffers Werd een monument onthuld, Waarmee dan een wens van velen Eindelijk toch werd vervuld. Nimmer mogen wij vergeten, Welke offers zijn gebracht, Toen ons land gestriemd werd door die Vreselijke onheilsnacht. Dat het menens met de pont wordt, Toont de Pontweg ons wel aan, Waarlangs men in dichte drommen Straks het snelverkeer ziet gaan. Blijkbaar zit men in ons landje Nog wel aardig in de poen, Want die weg kost toch maar even Bijna twee en half miljoen. Maar o, vreugde, de provincie Draagt in deze vijf ton bij. ('k Wou dat één of ander kippie In mijn nest zon eitje lei!) V.V.V. werd plots veranderd In de woorden Vrij Veel Vuur, Toen de rode haan ging kraaien In een ongelukkig uur. Doch het werd Vrij Vlug Vernieuwd, hoor! Door d' Heer Fortgens en zijn staf. En zo loopt het V.V.V. paard Al weer voort in snelle draf. T.E.S.O. (steeds nog „onze eigen") Roerde flink in maart zijn staart. Neen, toen kwam de Wilhemina Nog niet daad'lijk in de vaart, Maar toen kwam die Zeeuwse lobbes Voor het eerst in het Marsdiep, Omdat het vervoer van T.E.S.O. Steeds meer om uitbreiding riep. Nu reeds is de Wilhelmina Ver over de grens beroemd, Alhoewel ze op ons eiland Ook wel anders wordt genoemd Opoe arriveert oefenen Voor ons aller Panorama Was het een zeer blijde dag. Toen zij op haar nieuwe woning Weer mocht hijsen Texels vlag. Laat de trekkers nu maai komen Uit de Peel of Lutjegast, Dat het hen hier zal bevallen Staat nu reeds bij voorbaat vast. Met de brommers op ons Boltje Werd het wel wat al te zot, Daarom kreeg men in de meimaand Hier voor 't eerst een bromverbod. En die bromjongens maar brommen: „Waar is dan een brommer voor?" Doch neem je in acht, m'n vrindje, Anders wórdt het brommen, hoor! Onze rijkspolitie kreeg een Auto met mobilofoon. Zij spreekt nu dus tot de mensen Op wel zeer bijzond're toon. Moog'lijk heeft men in de toekomst Van dit ding zeer veel gerief. In Den Hoorn kan men nu voortaan Heel hard roepen: „Houd de dief!" Want de onbekende dader Dartelt nog maar steeds vrij rond, Nét als zoveel jaar geleden, Toen men hem óók maar niet vond. JAN AGTER Liet Vlijt eerst een wanklank horen, Ook was er een blij geluid, Daar men nu weer rond kan vliegen Hoog boven de dorpen uit. Voor de vele vreemdelingen, Maar ook voor de Tesselaar Was dit een zeer blijde tijding. Daarom, luitjes, vliegen maar! Voor heel Texel was 1 juli Wel een dag van groot belang, Want toen zong de ouwe draaidoos Eindelijk zijn zwanenzang. Automatisch tel'foneren Was van toen af het devies. (Maar die juffies aan het lijntje, Is toch wel een groot verlies)! vaarwel PTT-dames Het werd in polder Eierland In juli wel zon feest, Zoals er in een eeuw misschien Nog nimmer was geweest. Want honderdvijfentwintig jaar Is wel een hele tijd. Geen wonder dat men zulk een feest Spontaan had voorbereid. Maar 't feestvuur is reeds lang geblust, Wat wel niet anders kon. Want wat er van de hemel kwam: Wel regen maar geen zon. De Koger Doopsgezinde kerk Luidde voor 't eerst haar klok. Begrijp'lijk, dat een schaar van volk Naar de Vermaning trok. Als nu maar alle mensen ook Dit klepelend vermaan Niet laten waaien op de wind, Maar waarlijk ook verstaan. Ik kan niet ieder jubilee In deez' kroniek verslaan, Want dan kwam er waarschijnlijk haast Niets anders in te staan. Maar vijfendertig jaar chauffeur Op onze autobus, Dat is toch wel een unicum, Dat moet Cor Dros zijn dus. Die hoort bij 't reizigersvervoer, (De and'ren niet te na) Als Jansen bij Tilanus hoort En C behoort bij A. Dat dé „Boekhandel Parkstraat" De klant trekt, is een feit. Voorzeker als de klant er met Auto en al in rijdt. Nu ja, het kostte wel een pui, Maar 'n nurks, die daar op let. Alleenje hebt zo'n goede klant Niet gauw op straat gezet. De Koog, oase eens van rust, Werd wel heel wreed verstoord Door herriemakers van formaat. Iets dat toch niet behoort. Enfin, men is op 't komend jaar Tenminste voorbereid En staat 't afweergeschut gereed. Men heeft althans de tijd. houd de dief De paardensport op Texel nam Opeens een grote sprong. Nadat zij toch geruime ti]d Aan 'n zijden draadje hong. Nu veert heel 't paedagoogendom In één klap overend En zegt: „Dat „hong" moet „hing" zijn, vriend. Maar 't was mij reeds bekend. Ik hoop, als minnaar van het paard, (Dat ben ik tot en met) Dat dit gebeuren ieder jaar Zó goed wordt voortgezet. De vroedschap, of een deel daarvan Trok in 't voorbije jaar Van dorp tot dorp voor een gesprek. Dat is geslaagd, voorwaar! De tongen kwamen danig los (Wat op zo'n avond spreekt) Maar ook werd wederzijds begrip In deze aangekweekt. Wie weet, of al de wensen die Spontaan daar zijn geuit, In 't nieuwe jaar worden vervuld Dat straks wordt ingeluid. Intussen klopt de woningnood Nog steeds op veler deur En menig paar dat trouwen wil Zingt steeds nog in mineur. De priesters en de dominees Ginden weer af en aan. Dat is soms net een vogeltrek. Zij komen en zij gaan. Maar 't leven is eenmaal een trek, Voor kort' of langer tijd. De Genestet, eens dominee. Die heeft het zelf gezeit Zo gingen ook weer rnensen heen Van ied're stand en rang. Die jaren hebben meegestrêen Voor 't Texels belang. Ook waren er veel jubilees, En bruidsparen bij 't tal. Die u wel elders in dit blad In proza lezen zal. Dan hadden wij in 't oude jaar Weer branden hier en daar. En ook het dagelijks verkeer Is steeds nog vol gevaar. Zelfs op dit kleine plekje grond Komt het schier daag lijks voor. Komt, dames, heren in 't verkeer, Dat moet eens anders, hoor! De Texelse gemeenteraad (In 't onbewoonbaar huis) Had in het afgelopen jaar Ook weer veel zorg en kruis. Ze wou graag dit, ze wou graag dat, lHet kon mijn vrouw wel zijn) Maar ja, die eeuwige ping ping Houdt maar de wensen klein. Gelukkig zat de vroede raad Steeds vreedzaam bij elkaar En als 't om drankvergunning ging Dan stond de koffie klaar. Maar op de laatste raadszitting Daar scheelde het niet veel, Of onze burgervaer brak haast Van drift zijn hamer steel. De vrouwelijke Koning en De vroede Keijserin, Dio geMuste Zuurbraad zelf; dat gevoel van verlossing; lat '•tgvallen ran flw rrew veer aerhaling. Allti dank zij een paar Renniea. Rennies - het wondermiddel dat U niet missen kunt en.... dat U nooit meer missen wilt, als U de heerlijke werking eenmaal ondervonden hebt. Weifel niet - koop 'n pakje Rennies, steek er altijd een paar bij U. En zo gewapend gaat ge blij en onbezorgd aan iedere maal tijd, eenvoudig of méér uitgebreid. Bij de geringste aanwijzing of de hevigste aanval van overtollig maagzuur, helpen Rennies U uit de brand, doven ze Uw pijnen op staande voet. 'n Zegen en 'n uitkomst - zo'n paar Rennies bij de hand DAMNIEUWS „EIJERLAND" Uitslagen 21 december j.l. P. de Bloois-W. Z. Stolk 2—0 P. J. Stolk-G. ten Brug 20 Jn. Blom-A. van Hoorn 20 Jn. v. Loo-H. Bruining 20 P. J. Stolk en Jn. v. Loo zorgden voor een verrassing, waarbij Ten Brug zich liet verleiden een te hoog tempo te spe len. Jn. Blom toonde zich, na een gelijk- opgaande partij in het eindspel de sterk ste. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 31 dec. op om 8.48 uur en gaat onder om 16.38 uur; 4 jan. op om 8.48 uur en onder om 16.42 uur. Maan: 2 jan. V.M.; 10 jan. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 31 dec. 7.15 en 19.34; 1 jan. 8.02 en 20.17; 2 jan. 8.45 en 20.55; 3 jan. 9.25 en 21.32; 4 jan. 10.01 en 22.05; 5 jan. 10.38 en 22.36; 6 jan. 11.10 en 23.06; 7 jan. 11.38 en 23.33. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. KLAVERJASCLUB „DE GRAAF" Stand na 24 partijen: 1. P. v.d. Molen-C. v.d. Hoort 39.467 17 2. Van Lenten 37.435 9 3. Tj. Huisman-C. v.d. Slikke 37.153 9 4. A. J. Huisman-mej. T. Bagge 37.019 12 5. Echtpaar Bruin 36.901 11 6. Hartog-De Jong 36.802 6 7. v. Dorp-Raven 36.332 10 8. J. Prins-C. C. Barhorst 36.035 15 9. Geurts-A. Witte 35.744 8 10. v. Heerwaarden-J. Borgman 34.717 14 11. dames Kooij-Kiewiet 31.241 6 12. Zuidewind-Kiewiet 30.560 9 13. Echtpaar Kramer 33.766 6 De nummers 11 en 12 hebben resp. 22 en 20 partijen gespeeld. Vlogen elkaar in 't permanent Dan in figuurlijke zin. Het ging over 't V.G.L.O. En de vijfduizend pop, En daarbij steeg de woordenstrijd Der dames dan ten top. Het raadslid V rijdaq-Keijsei trok Bijzonder fel van leer Tegen het dagelijks bestuur, Dat het niet nam dit keer. De burgemeester roffelde De spaanders er haast van. Zodat hij wel als tamboer naar Texels Fanfare kan. Och ja, het spreekwoord zegt het al, Dat zelfs één vrouw, hóe klein. Een legioen van duizend man Wel eens te erg kan zijn. elektrisch geladen Zo was er weer van alles wat In het voorbije jaar. 't Was Wolk en zon, en zoet en zuur, 't Was gaar en minder gaar. Een lach, een traan, een zucht, een snauw. Van alles op zijn tijd, Want 't dagelijkse leven houdt Niet van eentonigheid. En als weldra bij bisschopwijn En appelflapperij De laatste slag van 't jaar versterft, Dan is het weer voorbij. Dan is er weer een nieuw begin Voor ieder, groot en klein, En dat die kans er dan weer is. Daar mag men blij om zijn. Ik wens de burgemeester graag God's zegen toe en kracht Voor al het werk dat hem en ook De beide W's weer wacht. En evenzo de hele raad En onze burgerij. Moog' Eén en Zestig voor ons xljn Een kent'ring van 't getij. Dat men wat minder dan voorheen Over de vrede praat, Maar dat men nu zijn wil laat zien Alleen maar met de daad. Dat er een einde komen mag Aan alle rassenhaat En 't goed overwinnen mag (Ook bij ons zelf) het kwaad! Veel heil en zegen, lezerskring, Voor het aanstaande jaai. Dat wenst U heel onze courant En Huib de Rijmelaar. EINDE ZONDAGSDIENST DOKTORBN Den Burg: DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur tot 2 januari 13 uur) Dierenartsen J. DORRESTIJN, tel. 2455 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruit Zr. HOL (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Den Burg, tel. (02220) - 2414 Zr. MANNESSEN (zondag van 9 tot 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 januari a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13 tot 16.30 uur. FEESTAVOND PAARDENSPORT Op zaterdag 14 januari organiseert de Paardensportvereniging de jaarlijkse feestavond in Hotel ,,De Lindeboom- Texel" met de uitreiking van de prijzen van het laatst gehouden Concours-Hip- pique. De vooravond wordt verzorgd door het Andijker Cabaret-gezelschap, met een zeer aantrekkelijk programma. Deze club is nog mmmer op Texel opgetreden en zal zeker in de smaak vallen. Na het „cabaret" is er ruimschoots ge legenheid voor de gehele paardensport- familie, om gezellig „onder ons" te zijn. De band van Gebr. Kok zal zorgen voor een gevarieerde muzikale noot, voor jong en oud, van alles wat. Leden van de Vereniging voor Vrien den van het Paard kunnen op vertoon van hun ledenkaart nog toegangsbewijzen afhalen op maandag 2 januari in Hotel „De Lindeboom-Texel". Daarna is er vrije kaartverkoop. HUISHOUDELIJK PERSONEEL Door het Alg. Ziekenfonds „Texel" wordt er de aandacht op gevestigd, dat huishoudelijk personeel dat meer dan twee dagen per week bij een werkgever in loondienst is, vanaf 1 januari 1961, verplicht verzekerd is. Werkgevers moe ten een werkgeversverklaring afgeven en bij een Bedrijfsvereniging zijn aange sloten. Werknemers moeten zorgen dat zij een coupon van de werkgever ontvan gen, als bewijs dat zij in loondienst zijn. Inlichtingen worden gaarne door het ziekenfonds verstrekt.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 3