1960 behoort tot het verleden 1 JULI 1960 Wfëjm ZIJ DIE HEENGINGEN VERENIGINGSLEVEN TOERISME 4 jan. De heer Alb. Dros, oud-secreta ris S.V. Texel op 74-jarige leeftijd over leden. 15 jan. De heer J. Henkes, oud-raads lid, op 86-jarige leeftijd overleden. 17 jan. De heer N. Schermer, bekend Texels architect op 63-jarige leeftijd overleden. 22 mei. De heer R. J. Timmer op 63- jarige leeftijd overleden. 12 juni De heer W. H. Lap op 81-jarige leeftijd overleden. 24 juli. De heer F. R. Keijser, voorzit ter Hollandse Mij. van Landbouw, op 49-jarige leeftijd overleden. 29 sept. Meester Kikkert op 90-jarige leeftijd overleden. 8 dec. De heer P. M. Boom overleden. De heer Boom was jarenlang dirigent van het R.-K. kerkkoor te Oudeschild. 11 dec. Stoffelijk overschot van de heer O. Starrenburg bij paal 11 aangespoeld. De heer Starrenburg sloeg in januari overboord. KERKELIJK LEVEN 9 maart. Ds. W. M. van Reijendam be roepen bij de Hervormde gemeente Cuyk en Grave. 16 maart. Ds. P. C. Klijnsma beroepen door Ned. Herv. Gemeente Harlingen. 12 juni. Ds. Klijnsma neemt afscheid van de Hervormde Gemeente Oosterend. 10 juli. Kerkklok van Doopsgezinde kerk te De Koog luidt voor de eerste maal. 24 juli. Ds. W. M. van Reijendam neemt, afscheid van Hervormde Gemeente Den Burg. 22 aug. Kapelaan J. Koopman benoemd tot kapelaan te Enkhuizen. 21 aug. Ds. J. G. Beerthuis, Ned. Herv predikant te Oosterend bevestigd. 29 sept. Mgr. Dr. J. A. E. van Dode- waard, Bisschop van Haarlem bezoekt Texel. 18 sept. Ruim 800 leden van de Doops gezinde Broederschap brengen een be zoek aan Texel. 7 okt. Pastoor T. J. M. H. Wanna te Oudeschild benoemd te Langedijk. Pas toor A. T. van de Burgt van Aerdenhout volgt hem op. 9 okt. Doopsgezind Oosterend begroet nieuwe predikant Da. G. A. Reinhold- Scheuermann. 11 dec. Ds. Froentjes doet intree bij Herv. Gemeente Den Burg. PERSONALIA 27 april De heer D. Dapper neemt af scheid van de T.E.M. 6 aug. Onze vroegere plaatsgenoot, dr C. de Jager, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot professor benoemd. 15 sept. De heer J. Zwan ontvangt op het raadhuis een cheque van ƒ250, voor het redden van het echtpaar Daal der. Dit bedrag werd hem geschonken door het Carnegie Heldenfonds. 15 okt. Tot wijkverpleegsters bij het Witte Kruis zijn benoemd de dames J. Hol en J. B. Mannessen. 11 okt. Mevr. Luberti ontvangt zang- hulde Koger jeugd in verband met haar 75ste verjaardag. 14 okt. De heer H. J. Keijser gekozen tot voorzitter van de Holl. Mij. van Land bouw, afdeling Texel. 22 nov. De heer A. Welboren benoemd tot beheerder Loodsmansduin. SCHEEPVAART EN VISSERIJ 8 jan. Nieuwe TX 49 gearriveerd. Kot ter van de heer C. Vlaming. 17 jan. Helderse kotter „De Drie Ge broeders" bij paal 18 gestrand. De 62- jarige O. Starrenburg komt bij reddings werkzaamheden om het leven. 27 jan. Veel haring rond Texels kust. 2 febr. De TX 17 komt door dichte mist in aanvaring met HM fregat ,,De Bitter" 11 febr. De HD 79 verdwenen van het Texelse strand. 28 febr. Proefvaart nieuwe TX 88 van de heer Jan Boom. Febr. De nieuwe TX 48 arriveert in de Texelse haven. Okt. De nieuwe kotter „Willem Cor nells" van de heren W. en P. Ellen in gebruik genomen. 8 jan. De heer J. C. Rab neemt afscheid van het Witte Kruis. De heer P. Beem- sterboer tot voorzitter benoemd. 8 jan. De heer C. P. Moojen draagt na tien jaar voorzitterschap MAB-club zijn taak over aan de heer C. de Wit. 24 febr. Plattelandsvrouwen en dames koor van de heer J. Visser beginnen actie voor uniformen Texels Fanfare. Opbrengst ƒ409,37. 23 febr. De heer D. Dapper neemt af scheid van ABVA als voorzitter. 5 maart. H. Grootjen, biljartkampioen 1960. 15 april. Eerste nummer verschenen van de uitgave „Texelse Museumvereni ging". 1 mei. Het Eigen Gebouw te Oudeschild wordt van nieuwe naam voorzien en zal ,,'t Skiltje" worden genoemd. 27 aug. Paardensportfeest een groot succes. 1 okt. Ada Renout legt de eerste steen voor de muzieknis te Oosterend. Het is bijna een jaar geleden dat de heer Hutten met zijn open loopstal begon. De melkproduktie is er niet min der door geworden. LANDBOUW EN VEETEELT Jan. De heer Th. Rutten heeft loopstal in gebruik. Eerste in Noordholland. 9 jan. Eerste zondagsdienst dierenartsen 22 jan. Nieuw K.I.-station in gebruik genomen. 2 mei. Streekontwikkelingscommissie geïnstalleerd. 18 mei. De eerste lammerenmarkt: 1800 stuks aangevoerd, prijs ƒ50 - ƒ70. 5 sept. Schapenfokdag. De heer P. C. Hin verkrijgt vele prijzen met zijn in zendingen. NIEUWE VERENIGINGEN 12 maart. Meisjespadvinderij opgericht. 22 nov. Ontwikkelingsclub te Oude schild opgericht. N.V. T.E.S.O. 2 febr. „De Dageraad" door dichte mist in aanvaring met vissersboot voor de Helderse haven. 22 maart. De „Koningin Wilhelmina", de nieuwe boot voor TESO komt naar Texel. 26 maart: De krant vermeldt: TESO maakt netto bedrijfswinst (1959) van bijna anderhalve ton. 30 april. N.V. TESO geeft opdracht aan Reinier Meijer voor het maken van nieuwe Texelfilm. 11 mei: De krant vermeldt: TESO koopt veerpont en deze komt begin juni in de vaart. POLDERS EN WATERSCHAPPEN 1 febr. Onthulling monument op dijk te Eendracht voor slachtoffers watersnood ramp 1953. 31 maart. V.V.V.-kantoor na brand her opend. April. V.V.V.-Texel gaat tot obligatie lening over. 29 april. V.V.V koopt pand Groene- plaats 9 voor nieuwbouw bureau. 18 juni. Rondvluchten boven het eiland hervat. 29 juni. Diverse strandhuisjes hebben stormschade opgelopen. 8, 9 en 10 nov. Waddenconferentie op Texel. 8 okt. Uit het verslag van de stichting Sociaal Toerisme Texel blijkt dat 1960 een gunstig jaar is geweest. 160.924 over nachtingen werden geboekt. De admini strateur, de heer F. L. Faber is ook voor 1961 optimistisch gestemd. 14 dec. De heer D. C. Drijver, Den Hoorn, benoemd tot erelid van V.V.V. afd. Den Hoorn. POLITIEZAKEN 9 jan. Texelse Courant meldt grote fraude op vliegveld. Diefstal van benzine al enige jaren gaande. 14 jan. Politie brengt patiënten naar de boot. Taxi's en ziekenwagen kunnen niet rijden vanwege zware sneeuwval. 15 jan. Nieuwe arrestaties in benzine fraude. 8 maart. Benzine-fraude berecht. 26 mei. Bromfietsverbod te Den Burg en De Koog. 4 juni. Rijkspolitie Texel van mobilo foon voorzien. 26 juni. Ingebroken in V.V.V.-kantoor te De Koog. 24 juli. Auto ramt pui van boekhandel Parkstraat. Half juli. „Lawaaimakers" verstoren rust in De Koog. 19 nov. Inbraak in particulier woonhuis te Den Hoorn, ƒ200,ontvreemd. 3 dec. Wachtmeester A. H. Buis bevor derd tot wachtmeester le klas. 18 dec. De jeugdige Annie en Jan de Vries uit Eierland raken verdwaald in de duinen. De heer Jb. Reuvers vindt 's nachts om 1 uur deze verkleumde kin deren ONGEVALLEN EN BRANDEN Een belangrijke dag voor telefonerend Texel. De heer Men- sink, lid van Gedepu teerde Staten stelt aan de Waalderweg het nieuwe bedrijf in wer king. Op de achter grond burgemeester De Koning. P.T.T. 1 jan. De heer C. Brans veertig jaar bij de PTT. 1 juli. De heer Mensink, lid Ged. Sta ten, stelt de automatische telefooncen trale op Texel in werking. ONDERWIJS 6 febr. De heer Onstenk, hoofd der o.l. school De Koog, benoemd te Zwolle. 4 maart. Meester Kikkert 90 jaar. 8 juli. Eerste einddiploma's uitgereikt op RHBS Texel. 1 sept. Mej. A. van den Berg tot on derwijzeres aan de school voor C.V.O. te Den Burg benoemd. 6 sept. Opening kleuterschool te De Cocksdorp, die de naam draagt „De Wad- lopertjes". 7 okt. De J. P. Strijbosschool te Midden-Eierland officieel in gebruik ge nomen. GEMEENTEWEZEN 28 jan. Gemeenteraad bijeen. Burge meester De Koning verklaart benadeeld te zijn door roddelcampagne inzake ben zinefraude vliegveld Texel. 13 febr. Provincie draagt ƒ500.000, bij in aanleg Pontweg. Totale kosten ƒ2.300.000,—. 5 maart. De Texelse Courant plaats een afschrift van de brief aan de Minister van Verkeer en Waterstaat geschreven door het actie-comité haven Oudeschild. I april. Voorlopig monument Voor hen die vielen, door gemeentewerken opge ruimd. 16 mei. Aanbesteding Pontweg. De Vries en Van der Wiel schrijven in voor 1.216.000,—. 7 juli. Raadsleden spreken over VGLO- onderwijs op Texel. 13 okt. Een meerderheid van de raad stemt tegen de stichting van een school voor VGLO. Zes leden waren voor, acht tegen het voorstel van B. en W. De heer Hin, wethouder was eveneens tegen dit voorstel. 18 okt. Gemeentelijke gespreksavond te Oudeschild. II nov. Gemeentelijke gespreksavond te Den Hoorn. 29 nov. Gemeentelijke gespreksavond te De Waal. 6 dec. De minister van Economische Zaken deelt mee dat Texel niet tot de probleemgebieden zal behoren. 15 dec. Gemeentelijke gespreksavond te De Koog. 16 dec. Laatste raadsvergadering van het jaar. Er wordt een rekest aan de Minister van Economische Zaken gezon den: Waarom wordt Texel niet tot de probleemgebieden gerekend? Mevr. Koning-Bruin stelt voor de be grotingspost inzake het VGLO-onderwijs niet te schrappen. Burgemeester De Koning wordt gedwongen tijdens deze vergadering de voorzittershamer met kracht te hanteren. BALEN KATOEN SLECHTS 300,— PER STUK WAARD Enige weken geleden werden in de haven van Oudeschild balen katoen van een Turks schip aangevoerd. Gedacht werd dat iedere baal ƒ1000,op zou brengen. Vertegenwoordigers van de assurantiemaatschappij, waarbij het Turkse s.s. „Kuetahya" verzekerd was,'hebben meegedeeld, dat de katoen, welke uit de la ding kon worden geborgen slechts ƒ200,tot ƒ300,per baal zal opbrengen. Vermoedelijk hebben de vissers, die de balen uit 't water hebben gehaald, gedacht dat het wol was, omdat indertijd balen wol werden geborgen van de „Equador". Maar wol is nu eenmaal meer waard dan katoen. Verschillende schippers gingen niet akkoord met een bergingsloon van ƒ150,zij eisten meer. 14 jan. Enkele auto's door gladheid in de sloot. 19-20 jan. Storm raast over het eiland. Veel materiële schade. 24 febr. V.V.V -kantoor Den Burg door vuur verlamd 22 mei Volkswagen verbrijzeld nabij de Bomendijk; de chauffeur, de heer J. P Kikkert, De Koog, kwam met de schrik vrij. 13 juli. De heer Karl Hermann Schrö- ber tijdens zwemmen bij paal 17 ver dronken. 21 juli. Madura voor de zesde maal door brand geteisterd. 2 aug. Scooter verpulverd. Oorzaak: jeugd heeft verkeersbord weggehaald. 6 aug. De 25-jarige heer H. Isringhaus nabij De Koog tijdens het baden over leden. 9 aug. Ernstig ongeluk op de Koger- weg. Het vier-jarig dochtertje van de familie W. Verhagen liep ernstige ver wondingen op. 9 sept. Brand ontstaan in de nieuwe ruilverkavelingsboerderij Patrimonium van de Fam. Kooger. 12 dec. Mevrouw G. de Ridder uit Wieringen wordt aangereden en breekt beide benen. eerste en enige autocross SPORT 17 juli. Eerste en laatste autocross op Texel. 24 juli. Burgemeester De Koning opent sportveld te Oosterend. 22 juli. Miss Texel en Miss badgast te Oosterend gekozen. 9 sept. Jac. Vlaming kampioen wiel rijder van Texel. 9 jan. Bootscholieren brengen ,,'n Zomerzotheid" ten bate van de vluchte lingen. 12 jan. Eenvoudige proefnemingen door Technisch Luchtvaartlaboratorium. 13. jan. C. E. Gollardshoeve overge dragen. 22 jan. Mevrouw Koorn, Hoog-Koog ontvangt antwoord van Mamia Patsjkoria 27 jan. De krant meldt dat er plm. 1000 bomen met de laatste storm ge sneuveld zijn. 14 febr. Drie zeehonden, waaronder Phoca, gestorven aan longworm. 17 febr. Texel bracht ƒ1402,48 tezamen voor Tuindorp-Oostzaari. 24 febr. De uitvoeringen van de boot scholieren hebben ƒ250,opgebracht voor Vluchtelingenhulp. 12 maart. Eerste stap voor bakkerij- fabriek op Texel. 7 april. Nieuwe zaak Bakker's Ijzer handel geopend 9 april. Jeugdherberg „Panorama" her opend. Plechtigheid wordt verricht door de commissaris der Koningin, dr. Prinsen April. Bewoners van Tuindorp Oost- zaan na ramp op Texel met vakantie. 5 mei. Texel viert groot bevrijding- feest. Dorpentocht uit oude historie. 6 aug. Lichtwachterswoning aan het Molwerk gesloopt. 8 aug. Drie zeehondjes uit het Museum verdwenen. 26 aug. Mozaïk Hoornder Dorpshuis onthuld. 15 nov. Ontweip monument voor Hen die vielen goedgekeurd. 4 dec. Storm en regen teisteren Texel. Dank zij ruilverkaveling geen nood toestand. JUBILEA 1 jan. De heer J A. Dros 25 jaar orga nist bij de Ned. Hervormde Gemeente te Den Hoorn. 5 jan. Mevr. F. de Wijn-Jonker 12Vt jaar voorzitster bestuur Landbouwhuis- houdschool. 23 jan. 35-jarig bestaan D.E.K. 28 jan. Excelsior, Oosterend, viert vijftig-jarig bestaan. Als jubileumge schenk ontvangt deze vereniging van di verse instanties 1975,65. 13 febr. C.A.V. viert 25-jarig bestaan. 24 febr. De heer H. Wuis ontvangt legpenning ANW. Mei. Echtpaar Vlas-den Braven 60 jaar getrouwd. 31 mei. Echtpaar IJ. Lap en N. Lap- Bruin 60 jaar getrouwd. 15 juli. Polder Eierland viert feest: 125-jarig bestaan. 28 juli. De heer C. Dros 35 jaar chauf feur in dienst van TESO. 1 okt. De heer J. Visser 35 jaar organist bij de Herv. Gemeente te Den Burg. 25 dec. De heer J. Bakker vijftig orga nist bij de Gereformeerde Kerk te Oosterend. 28 dec. De heer P. Visman 25 jaar jachtopziener. ALLERLEI

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4