OUDEJAARSAVOND TIMMER'S BAKKERIJ Fa. van der Meer-Langeveld E en mijmering op Oude Jaar Voor kwaliteit ARBEIDERS Extra mooie Golden Goudrenetten IJSCLUB DEN BURG Bruynzeel Deurenfabriek N.V. Zaandam Vandaag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdaa Hutsp°' 23 ct- per 1/1 kcp Vrijdag De reklame van de week VOOR DE Appelbollen Sneeuwballen flappen Oliebollen beignets Croquetten Saucijzenbroodjes Bitterballen Worstenbroodjes Hartige petit-fours en soesjes Zoute pindas en amandelen en grote sortering zoute koekjes Hogerstraat, Den Burg (Vervolg van pagina 1) 't boven aan de trap horen kon. Hij had zo'n spijt, zo'n vreselijke spijt.... Voor Joop, begrijpt U het, heb ik een week plekje in mijn hart. Eens, toen ik zelf de Texelse vogels wat beter leerde kennen en bij een grote plaat vertelde, stak Joop zijn vinger op Hij kreeg zijn zin en ik luisterde. Hij wist het nest van een klein vogeltje, een kneutje, waarin een koekoek haar ei had gelegd. Samen zijn we er na schooltijd heen gegaan, op de fiets, 't Nestje lag in de berm van een dijk, beter gezegd een wal, die behoorde tot de Lunette, het oude fort bewesten Oude Schild. Joop ging me voor en hij toonde me het eerste en enige koekoeksei, dat ik ooit in mijn leven heb gezien. Wat was het groot en grauw in vergelijking met de parelmoe ren minuscule eitjes van het arme kneutje! En dan de meisjes uit die klas. Daar was Tine, de beste van allen. Misschien niet de knapste, maar wel de meest toe gewijde. Nog zou ik haar schrift herken nen: regelmatig, strak, smetteloos. Wat maakte Aat een vlekken en hoe keurig was Tine! Ze was lief en bescheiden met blauwe ogen en héél lichtblond haar. Ook Tine heb ik later nog gesproken. Was ze niet de vriendin van Truus, die een vader had, zo heel verschillend van andere Texelse boeren? Een vader, die veel wan delde en die zag wat anderen niet zagen Truus en Tine onafscheidelijke vriendin nen, schrijvend in elkanders „poesie al bum", lieve en sentimentele versjes, die oneindig werden nageschreven. En dan was er Ietje, ook zo'n liefje. Ze woonde ergens in een bocht van de Weverstraat. Was zij het niet, die ik aan de arm van haar man laatst tegenkwam op een Am sterdamse gracht? In de jacht van mijn werk heb ik met beiden een ogenblik ge praat en ze vertelden mij warempel over het poëzie-album, waarin ik zovele jaren al geleden een eigen gefabriceerd versje had geschreven. Nu eens niet over vast geplakte vouwtjes of over liefde, die eeuwig zou bestaan. Joost mag weten, hoe stuntelig mijn gerijmel is geweest. Ook Jo-tje behoorde tot de meisjes uit mijn klas. Ik zie haar nog zitten met het geelblonde haar. Een stevig meisje, dat haar wijsvinger met een te grote hoek op haar penhouder (met kroontjespen) plaat ste. Het schijnt, dat die vingerstand schoolmeesters destijds tureluurs maakte. Ik althans heb vergeefs getracht Jo-tje methodisch te leren schrijven. Het was in een tijd dat ik nog geloof en waarde hechtte aan dergelijke methodes. Een mens kan wel veranderen. Eens heb ik Jo nog gezien, later, véél later. Zij was 'n fikse boerenvrouw, teruggekeerd naar de Polder, waar haar voorgeslacht had ge leefd. Ze was van het soort, dat er wezen mag en dat ondanks de misères van het leven de moed weet te behouden. „Ach meester, bij alle tegenspoed schijnt ook de zon voor ons". Dat was haar grote wijsheid. Ze is gestorven in de Polder, in de bloei van haar leven zoals men zegt. En zó ben ik dan gekomen tot mijn meer directe doel: op Oudejaarsavond te mijmeren over verleden, heden en toe komst. Te weinig, soms maar eens per jaar, geven we ons in kerk of huis re kenschap van de weg, die we zijn ge gaan. We herdenken dan de doden.en vergeten de levenden. In oneindige rijen, in eindeloze massa's zijn ze gekomen, hebben ze enkele jaren, een ademtocht, geleefd en zijn ze heen gegaan. De kin deren uit mijn klas van weleer zijn geen kinderen meer, ze hebben het grootste deel van hun levensweg reeds afgelegd. Ze zullen weldra héén gaan, voor goed, bereid of niet bereid. Die later komen zullen aan hen niet meer dan de schim van een heugenis bewaren. Onherroepe lijk is de bestemming van de kinderen, die eens, met schuldeloze ogen naar mij, een mens als zij, opgekeken hebben. In het bizonder hen wens ik nog vele jaren van geluk, van voorspoed, nog liever van wijsheid. En mijn Tesselse vrienden en kennissen, die ik veertig jaar lang door een advertentie in dit „veelgelezen" blad verzuimde met de jaarwisseling geluk te wensen ik had niets te verkopen mogen er van overtuigd zijn, dat deze wat ongewone wens ook voor hen be stemd is. Zoals ze eigenlijk bestemd is voor al degenen, die bereid zijn op deze dag terug te blikken in het verleden, be seffend de tijdelijkheid van 's mensen bestaan. VL. S.V.O.-NIEUWS Vanmiddag om 3 uur: adspiranten SVO b-Texelse Boys b. Zondagmiddag 14.30 u. Oosterend adsp. a-Texelse Boys junioren. Dit zijn allebei oefenwedstrijden en Oos terend a zal wel een heel zware dobber hebben om tegen de Boys-junioren op te tornen. Maar doe je best jongens en laat zien wat je waard bent. Zorgen beide elftallen op tijd aanwezig te zijn. We ho pen, dat het b-elftal nu eens zonder in vallers kan aantreden. We hopen vele sportvrienden zondagmiddag op het sportveld te zien. Ook deze jongens heb ben onze belangstelling zeer zeker nodig en U kunt dan zien wat het toekomstige seniorenelftal nu al in zijn mars heeft. Welpen om 2 uur vanmiddag op het veld aanwezig zijn. Jullie spelen een onderlinge wedstrijd of misschien dat er nog een tegenstander voor jullie gevon den wordt. TIEN JAAR NUTSSPAARBANK OP TEXEL .Inderdaad", zo vertelde de heer De Wijn ons, „wordt het op 2 januari een feit, dat de Nutsspaarbank 10 jaar op Texel gevestigd is. En in die jaren is niet alleen haar bestaan bewezen, maar gaan wij nog steeds vooruit. Wij werken thans met een grotere dosis zelfstandigheid en kunnen zodoende meer service bieden aan het Texelse publiek". Wij vroegen de heer De Wijn of het juist was dat veel van het Texelse spaar geld naar Den Helder gaat. De beheer der noemde dat een fabeltje, daar alle spaargelden en meer op Texel be legd zijn, in alle lagen der bevolking. „Het was in 1950", zo ging de heer De Wijn verder, „dat de heer W. H. Lap mij er op attent maakte dat er een behoefte bestond aan een neutrale bankinstelling, zoals b.v. de Nutsspaarbank. Bij een na der contact met de Helderse Nutsspaar bank werd deze zaak overwogen. Tegen het einde van dat jaar was het zover dat op 1 januari 1951 gestart kon worden in het kantoor, Kogerstraat 34. Het resul taat op het einde van het jaar, 31 decem ber, was: 150 boekjes met 85 mille inleg Het daarop volgende jaar was dit 266 boekjes met 121 mille inleg en zo kroop bet voort tot wij in de laatste jaren ont dekt werden, want het ging toen aan merkelijk sneller. Waarschijnlijk was het ook hier, „eerst de kat eens uit de boom kijken". In begin 1959 werd de één mil joen gepasseerd. 31 december de 1000ste spaarder (die een extra inslage op het boekje kreeg). Het midden van dit jaar werd de IV* miljoen bereikt en kort ge leden de 1200ste spaarder". Het kantoortje aan de Kogerstraat werd te klein en wij herinneren ons nog de opening van het huidige gebouw aan de Binnenburg. Op 1 november 1959 werd dit nieuwe kantoor onder grote belangstelling ge opend. Dat het kantoor voldoet blijkt ook uit het stijgende aantal spaarders. De heer De Wijn, die geassisteerd wordt door mej. E. Dijt, vertelde ons verder nog het een en ander over rentebetaling en over de actie ter gelegenheid van deze mijl paal. Ter viering van het tienjarig bestaan geeft genoemde bank gedurende de eerste week in januari aan iedere nieuwe spaar der ƒ5,gratis inleg op zijn boekje. (Zie ook advertentie). UNIEKE PRESTATIE In de internationale trial, die maandag tweede kerstdag, te Arnhem werd ge houden, werd de heer C. Dros bij de junioren no. 1 met 9 strafpunten en de heer C. Ran no. 6 met 53 strafpunten. Bij de senioren werd de heer H. Vink, Maasland, no. 1 met 11 strafpunten. De beker, beschikbaar gesteld voor de beste rijder van de middag, kwam dus in het bezit van de heer C. Dros. FILMNIEUWS: Zondagmiddag: „LIEVER LUI DAN MOE" Nu dat mag nog op de eerste dag van het jaar. En Stan Laurel en Oliver Hardy zijn dan ook sterk van plan te gaan luieren. Als huwelijksgeschenk heeft Stan een legpuzzel aan zijn vriend Oliver gegeven, daar hij voorziet, dat deze, wan neer hij eenmaal getrouwd is, 's avonds de deur niet meer uit zal mogen gaan. De twee blijven onafscheidelijke vrien den. en dat brengt gevolgen met zich mee Zondag- en maandagavond: Het bewogen leven van Emmerich Kalman. „DER CZARDAS-KÖNIG" Dit is een verrassende kleurenfilm vol operetteklanken, en wordt de Hongaarse blijheid en weemoedigheid uitgedrukt in prachtige muziek. aan het slot van deze prachtige film beseft Ilonka, die Kalman aanbidt, dat hij haar liefde nooit zal kunnen aan vaarden en zij wendt zich tot de man, die zich een leven zonder haar niet meer denken kan Nederlands nieuws O.a.: Strijd tegen de erfvijand, waters nood in de omgeving van Coevorden; Een kolfje naar hun hand, het kolfspel in West-Friesland; Prinses Beatrix doopt m.s. „Prinses Margriet"; Nationale turn- kampioenschappen voor heren, Willy Jaegers behaalt opnieuw de titel; Nieuws uit Nieuw-Guinea, rondreis van Neder landse deskundigen. Wereldnieuws O.a.: Boudewijn en Fabiola, de repor tage van het Koninklijk huwelijk in Brussel; Gistend Algerije: Bezoek van Generaal de Gaulle, Opstanden en straat gevechten; De voetbalwedstrijd Frank- rijk-Boelgarije 30. S.V. DE KOOG Er wordt dit weekend niet gevoetbald, hetgeen reeds bekend was. Voor de leden en totodonateurs hebben wij het volgende nieuws. De clubavond wordt weer als vanouds op woensdag gehouden en tevens geldt deze avond als mleveringsdag voor de totoformulieren. De toto's worden ook op deze avond op gehaald. Willen de medespelenden hier mede rekening houden en zorgen dat de formulieren klaar liggen? TEXELSE BOYS-NIEUWS Voor dit weekend is er geen programma vastgesteld in verband met de jaarwisse ling. Langs deze weg wil het bestuur alle leden, donateurs, totodeelnemers en alle medewerkers en -sters van onze vereni ging een zalig nieuwjaar toewensen en spreekt tevens de wens uit dat het jaar 1961 voor U allen een voorspoedig jaar moge worden. Contactavond. Deze wordt gehouden op dinsdag 3 januari a.s. 's avonds 8 uur in „De Zwaan". Het is alweer enige tijd ge leden dat we bij elkaar zijn geweest, dus nemen we aan dat alle leden aanwezig zullen zijn. GESLAAGD Oosterend Onze iplaatsgenote, mej. Corry Kuiper te Oost deed met gunstig gevolg examen voor lerares bij „de Kle- derindustrie" te Arnhem. Zij werd op geleid door mej. D. Wijngaarden te Den Burg. 800.000 TV-TOESTELLEN Woensdag, 28 december, is bij de Dienst Luister- en Kijkgelden het 800.000ste televisietoestel geregistreerd. Dit bete kent, dat het aantal tv-ontvangers, dat op 12 januari 1959 nog pas 400.000 be droeg, binnen twee jaar verdubbeld is. SCHAAKNIEUWS Uitslagen 27 december: C. Joustra-F. Drevel 01 J. L. Veldhuis-R. Vlugt 0—1 Tj. v.d. Galiën-F. Vlugt 01 Dinsdag 3 januari clubavond in Hotel „De Graaf". KLAVERJASCLUB „DE DOORMARS" Eindstand van de compettitie: 1. Kleve-Dekker 74.418 21 2. Grootjes-Dekker 74.137 30 3. Blom-Kalverboer 73.444 28 4. Echtpaar Vlas 72.595 27 5. J. D. Koning-D. Backer 72.051 22 6. Vos-Eelman 71.796 26 7. mevr. Krijnen-J. Barhorst 71.783 28 8. D. Westdorp-J. Koning 71.616 27 9 J. Westdorp-P. Schagen 70.732 30 10. J. v. Sikkeleras-J. Kuiper 70.528 28 11. Dootjes-van Sijp 69.917 14 12. De Jong-B. de Jong 69.704 22 13. mevr. Hemelrijk-K. Vlas 69.673 26 14. Echtpaar Vermeulen 69.604 22 15. S. Kuiper-A. Schagen 69.316 25 16. mevr Sikkeleras-mevr. Dogger 68.904 21 17. Hoep-Swaerts 68.876 20 18. S. Hemelrijk-D. Hemelrijk 68.601 21 19. J. P. Burger-J. v. Sikkeleras 68.031 19 20. Echtpaar Vondel 67.349 13 21. G. v.d. Meer-Stolk 67.230 27 22. Bekkers-Maas 64.972 21 23. A. Kuiper-E. Westdorp 64.675 22 24. K. Grootjes-D. de Ruyter 37.606 9 AARDIGE BROCHURE OVER RUNDVEE Van het zeer afwisselende programma van de derde landelijke Calvé-rundvee- conferentie, die kortgeleden in Zwolle werd gehouden, is thans het woordelijk verslag in druk verschenen. Verlucht met veel foto's vindt U er de tekst in terug van de inleidingen van beide sprekers, als ook de beantwoording door een forum van de gestelde vragen. Tenslotte de verkorte inhoud van de film „Melkproduktie in de winter", die voor het eerst werd vertoond. Zowel de inleiding van Ir. F. de Boer, rijksveeteeltconsulent in Algemene Dienst, die sprak over het „Mesten van jongvee" als de inleiding van Ir. L. H. Huisman, directeur van het Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen over „Moderne boerderij constructies" zijn der mate actueel en instructief dat het voor iedere veehouder nuttig is om hiervan kennis te nemen. Dat ook het forum en de film tenslotte in het verslag zijn opge nomen maakt het boekje des te interes santer. Voor belangstellenden is de brochure „Over Rundvee" derde deel gratis ver krijgbaar bij de Oliefabrieken Calvé- Delft, Postbus 2 te Delft. SOUVENIRBEURS Van 9 tot en met 13 januari 1961 wordt in de Jaarbeursgebouwen op het Vreden- burg te Utrecht de derde Souvenirbeurs gehouden. Aan deze vakbeurs, georgani seerd door de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in samenwerking met de Ver eniging van Souvenirfabrikanten, zullen 128 firma's deelnemen. De souvenirstands beslaan een netto oppervlakte van 1800 m2. MEDEDELINGEN VAN IJSCLUB „DEN BURG" Men schrijft ons: Volgens diverse berichten wordt er winter verwacht. De eerste vorst is reeds gekomen, het kwik zakt, dus is het be stuur bijeen gekomen en heeft de vol gende punten besloten: 1. Geen ledenvergadering meer te hou den of er moet, door minstens 15 leden om verzocht worden, schriftelijk, bij de voorzitter. Dit in verband met de zeer, zeer slechte opkomst van de leden. Het is herhaaldelijk voorgekomen dat het be stuur rustig zat te wachten op haar leden welke niet of zeer matig, 1 of 2, ver schenen. 2. Dat de jeugd niet meer voor niets schaatst. Deze moeten nu lid worden. Aan de jeugd hebben wij te danken dat de ïjstent grotendeels is vernield, de zeer grote onkostenpost van het afgelopen jaar hebben wij te danken aan de jeugd, daar er bij ijs direct wacht gelopen moet worden in ploegen wat een grote som geld heeft gekost. 3. Lidmaatschappen: a. kinderen van 6 tot 14 jaar ƒ1,deze kaart is strikt persoonlijk en kan in ,,'t Boekhuis" van 1 tot en met 4 jan. 1961 worden afgehaald. Na 4 jan. '61 ƒ0,50 per dag. Dus van 1 tot 4 jan. in ,,'t Boekhuis" voor ƒ1,van 6-14 jaar. b. Oud-leden kunnen hun kaarten ook in ,,'t Boekhuis" afhalen. Deze worden niet meer aangeboden. U kunt Uw kaart 1960-1961 ad ƒ1,afhalen van 1 tot en met 4 jan. U moet daarbij Uw speldje van het seizoen 1959-1960 in leveren, zonder dit speldje krijgt U Uw nieuwe kaart beslist niet. Na 4 jan. kunt U geen lid meer worden, dan kosten entreebewijzen ƒ1,per dag per persoon. c. Nieuwe leden kunnen hun kaart ook in ,,'t Boekhuis" afhalen van 1 tot en met 4 jan. 1961 tegen betaling van ƒ2,50. Na 4 jan. kimt U ook geen lid meer worden, dan kosten entree bewijzen ƒ1,per dag per persoon. in aardappelen,groente en fruit, slaagt U in het nieuwe jaar altijd bij Maas. Delicious, Cox Orange sla, tomaten, andijvie, harde spruiten, mooie lof. kastanjes en alle soorten noten Maas' groentenhandel Den Burg, telef. 2425 Oudeschild, tel. 2815 Voor familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant OPGELET Van maandag 2 jan. tm woensdag 4 jan 1961 kunnen de navolgende lidmaatschapskaarten in „'t Boekhuis" worden afgehaald 1 Jeugdkaarten a f 1,— (van 6 tot 14 jaar) strikt persoonlijk 2 Oud-ledenkaarten a f 1,deze worden niet meer aangeboden, u moet wel uw lid maatschapspeldje 1959—1960 ingevuld in leveren daar anders geen nieuwe kaart verstrekt wordt. 3 Nieuwe leden a f 2,50 Indien u uw kaart niet tussen maandag I jan. en woensdag 4 jan. hebt afgehaald kosten de entreebewijzen f 1,— per dag per persoon. heeft plaats voor gehuwde en ongehuwde Aangeboden wordt vast werk ook in de toekomst. Goede arbeidsvoorwaarden met een gemiddelde werkweek van 47 uur. Om de 14 dagen een vrije zaterdag. Voor gehuwden komen binnen een half jaar woningen beschikbaar. Zolang gehuwden nog niet in Zaandam wonen krijgen zij vol ledig vergoeding van de wekelijkse pension en reiskosten. Ongehuwden ontvangen per week ƒ16, extra als bijdrage in hun pensionkosten en 1 x per maand vrij reizen naar him woon plaats. Wilt U meer weten? Zendt dcm onderstaande strook ingevuld aan Bruynzeel Deuren- fabriek N.V., Afd. personeelszaken, P. Ghij- senlaan 30, Zaandam; U ontvangt dan alle gewenste inlichtingen. NAAM i GEBOORTEDATUM ADRES WOONPLAATS: Mooi zwaar Witlof Lekkere harde Spruiten 28 ct per V* kg. Doperwten z.f. 98 ct.; fijn 82 ct. middel I 59 ct. Sperciebonen 69 ct.; Holl. Snijbonen 89 ct. 4 pond extra Handperen a ƒ1, 5 pond mooie grove Goudreinetten a ƒ1, Voor appelgebak: Bellefleur 35 ct. per kg. Volop Sla en Tomaten. Zuurkool 10 ct. per kg. Gare Bieten 14 ct. per Vt kg. Gesneden Rode kool 16 ct per Vt kg. Gesneden Groene kool 18 ct. per V* kg. Gesneden Boerenkool 38 ct. per Vt kg. Gesneden Koolrapen 16 ct. per kg. Gesneden Uien 20 ct. per Vt kg. Geschrapte Wortelen 15 ct. per Vt kg. Sla 15 ct. per krop. 7 pond Handperen voor ƒ1, 12 flinke zoete Sinaasappelen voor ƒ1, 1 kg. beste Kastanjes 89 ct. Den Burg, telefoon 2180 De Koog, telefoon 284 Gevuld met kaas, lever er. zalmcrême

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 8