9 rocn wa in het harL, 4 - Drie kandidaten voor directie N.V. T.E.S.O. rm Dirk Boon redt Duitse koksmaat XI :ej ms .--/>< WF2 Kustvaarder „Angelina" op Texels strand vergaan Texels rundvee van T.B.C. IENSDAG 8 FEBRUARI 1961 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7530 COURANT itgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooi] Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkeri j ^f»n Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdaqs Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm 01 Volgende week dinsdagavond zullen de mdeelhouders van de N.V. T.E.S.O. een 'euwe directeur kiezen voor hun maat schappij. De commissarissen hebben uit mderden gegadigden een drietal op de g»)ordracht geplaatst. Eén van hen zal raks de heer J. J. van der Vlies ver ingen die de pensioengerechtigde leef- jd heeft bereikt. Wij geven hieronder een korte levens- »$chrijving van de drie heren: J. Dalmeijer De heer Dalmeijer werd geboren in U6 in het toenmalige Nederlands-Indië. jn vader, een oud-KPM-kapitein, had he*ar een stuadoorsbednjf. En ongetwij- ld zou de heer Dalmeijer in dat bedrijf jn opgenomen, als de oorlog geen roet het eten gooide. De sollicitant doorliep ^zeevaartschool te Den Helder en be- Hlde in 1939 zijn 3e rang, waarna hij •ns de oorlog als stuurman bij de mvaartmaatschappij Nederland heeft laren. In de oorlog heeft hij in dienst deze maatschappij vele troepen ver- ird voor het geallieerde leger. Na de irlog ontving hij hiervoor een Konink- ke onderscheiding. De tweede rang werd behaald in 1943 New York en de eerste rang in 1946 in ederland. Daarna ging de familie Dalmeijer voor i Stoomvaartmaatschappij Nederland dkar Indonesië, waar de heer Dalmeijer erd aangesteld als adjunct-chef-etablis- ment. Zij verbleven daar 10 jaar. Nadat de Nederlanders gedwongen erden Indonesië te verlaten, werd hij ederom eerste stuurman bij de S.M. sderland. In mei 1960 werd hij benoemd t gezagvoerder. De heer en mevrouw Dalmeijer hebben ie kinderen, een meisje van 14 jaar en 1 s jee zoons resp. 12 en 9 jaar. JEUGDDIENST TE DE KOOG A.s. zondag 12 februari zal er in de kleine Vermaning" te De Koog een rkerkelijke Jeugddienst worden ge- Deze dienst zal een experimen- karakter dragen. Hierin zullen ds. Bilderbeek en ds. Waardenburg tgaan, terwijl ook enige jongeren hier in mee zullen werken. O.a. zal de band in de heer L. v.d. Wulp spelen en zijn edewerking verlenen bij het leren van Ullypso's en blues. Vóór en na de dienst 1 moderne muziek ten gehore worden .-bracht. E TEELT VAN NIEUWE GEWASSEN In het boekje „het Bijgoed" door rabbendam, dat in april zal verschijnen, jprden ongeveer 35 bijgoedgewassen be- 1 hreven. Het is natuurlijk niet mogelijk, •ze alle te bespreken, zo sprak de heer N. Onderwater tijdens de vergadering n Bloembollencultuur. Bovendien zijn °P een aantal bij, die voor Texel geen 'Mogelijkheden bieden. Het lijkt me daar na beter, van de andere kant te begin- Jntn en de mogelijkheden te bezien in het w van Texelse omstandigheden. kt^Jpreker begon met de grond, als zijnde arn van de allerlangrijkste produktie- igjgoren. Een van de bezwaren, die voor ^rschillende gewassen aan de meeste êeixelse gronden kleven is de lage zuur- "r.^aad. Het staat vrijwel vast, dat zolang Vy verband met de teelt van Sions niet |_>rdt bekalkt, het telen van de meeste ^ïgoedgewassen grote moeilijkheden zal ijveren. -n Wanneer men dus wil overschakelen njj andere gewassen, dan zal een juiste ^kalking zeker nodig zijn. De te gebrui- 01 lï hoeveelheden komt men aan de weet ^ojor het laten nemen van een grond vester. stT3en tweede probleem vormt de water- 8ishouding. Zowel een teveel als een tort aan goed water geeft kans op «hte opbrengsten. De ontwatering zal tarschijnlijk na het tot stand komen n de verkaveling op de meeste bedrij ft- geen moeilijkheden meer geven aeilij ker is het, om op verschillende aatsen in het droge seizoen aan vol- ende zoet water te komen. Een volgend bezwaar is het op ver- Wgllende plaatsen voorkomen van sto- lagen in de ondergrond. Deze z.g. jelKerlagen" kunnen de groei ernstig temmeren. insFënslotte zijn sommige gronden op krocel slempig en ook op deze gronden cutllen verschillende gewassen moeilijk- rhfien ondervinden, aldus de heer Onder- n iter. :htAls men ziet, welke gewassen mogelijk- ntiden bieden, wanneer geen van de ge- ■emde bezwaren zich voordoen, dan A. W. Schwab De heer Schwab werd op 22 juli 1920 te Amsterdam geboren. Zijn vader was directeur bij R. S. Stokvis en Zn. Hij doorliep de lagere school te Amsterdam, daarna de HBS-afdeling van het Amster dams Lyceum, alwaar het einddiploma HBS-B werd behaald. De heer Schwab werd goedgekeurd voor de opleiding van Marine-officier te Willemsoord, hetgeen door de oorlog werd verhinderd. Hij ging toen naar de kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam, waar na de 1-jarige cursus het diploma Zeevaartschool B werd behaald. Na £hige tijd practische ervaring op een internaat van de Stoomvaartmaat schappij Nederland, vaartijd gehaald als lichtmatroos op de kustvaart. Na het be halen van de derde rang is de heer Schwab gevlucht naar Engeland, doch met het einddoel in zicht gepakt en ruim een jaar heeft hij toen in Duitse gevan genissen doorgebracht. Na de bevrijding heeft deze sollicitant als stuurman (tot tweede stuurman) bij de Java-China-Japan Lijn, later bij de Koninklijke Java-China-Paketvaart Lij nen gevaren. In 1949 werd de heer Schwab op het hoofdkantoor van laatst genoemde maatschappij geplaatst. Hij behaalde de gebruikelijke kantoordiplo ma's (boekhouden, handelscorresponden tie, Nederland, Engels, Frans) en stu deerde daarnaast nog enige jaren econo mie. Zijn huidige werkzaamheden zijn (geheel zelfstandig) algemene bevrach ting van de schepen, voorlichting van Directie en „planning". De heer Schwab schreef vorig jaar het boek „Time Char tering" in de Engelse taal. De heer Schwab is in 1950 gehuwd, heeft twee kinderen en is lidmaat van de Nederlands Hervormde kerk. komt men tot het volgende lijstje: Anemoon. Het telen van dit gewas zal op goede gronden zeker gaan. De kweker moest echter bovendien de beschikking hebben over een goede drooginrichting. Acidanthcra. Ook hiervoor zijn moge lijkheden aanwezig, maar het bezit van een goede drogerij is voor dit gewas nog veel belangrijker. Chionodoxa is een gewas, dat van zaad wordt geteeld. Het vraagt een goede vochthoudende zandgrond en voor de bewaring een schuurruimte met een tem peratuur van 20° C. Scilla stelt vrijwel dezelfde eisen als chionodoxa. Eranthis kan men telen op gronden met wat humus. Frittilaria. De z.g. Keizerskroon wordt op Texel geteeld en naar wij menen met succes. Een bezwaar vormt de hoge prijs van het plantgoed. De kievitseitjes, die tot dezelfde familie behoren, zullen hier waarschijnlijk ook wel groeien. Muscari is op goede grond ook wel te telen. Ook dit gewas vraagt een goede drooginrichting. Bovendien moeten de bollen zeer voorzichtig worden behan deld. Lelie. Deze teelt men al op Texel. Bij een goede behandeling kan dit een lo nende teelt zijn. Dahlia kan men telen van stekken. Op bedrijven met enige beschutting is de teelt van dit gewas zeker mogelijk. Iris is op goede gronden zeker te telen. Gladiool. Met dit gewas hebben enkelen op Texel reeds ervaring. De heer Onder water meende dat de groei goed kan zijn. Een bezwaar is, dat de geldelijke op brengst over het algemeen net de kost prijs haalt. Tot slot een opmerking in het alge meen. De oppervlakte, die van de ver schillende gewassen staat uitgeplant, is maar betrekkelijk klein. Dit heeft tot ge volg, dat een grote uitbreiding een sterke prijsval tot gevolg kan hebben. Wanneer bijv. na het praatje van de heer Onder water iedereen Scilla's zou gaan telen, is de kans groot, dat dit gewas na enkele jaren volkomen in de goot ligt. Het beste is daarom, dat met niet te grote oppervlakten wordt begonnen, en dat zoveel mogelijk spreiding in de ver schillende gewassen wordt gezocht. Het beginnen met een niet te grote opper vlakte heeft bovendien tot gevolg, dat wanneer onverhoopt met een bepaald ge was „leergeld" moet worden betaald, dit leergeld een niet al te groot bedrag zal zijn. Dat ook de Texelaar bij het telen van een van de genoemde gewassen moet uit gaan van het allerbeste plantgoed dat verkrijgbaar is, moet vanzelfsprekend zijn. P. Sibinqa Mulder De heer Sibinga Mulder (geboren in 1924) doorliep de Chr. H.B.S. met 5-jarige cursus B. Direct na de oorlog nam hij dienst bij de Koninklijke Marine. In 1947 behaalde hij het groot militair bre vet als jachtvlieger. De dienst heeft hij in 1949 verlaten als reserve-officier en aan vaardde toen een betrekking bij de Rot- terdamsche Scheepvaartmaatschappij Van Nievelt, Goudriaan en Co. Bij ge noemde rederij is de heer Sibinga Mulder thans nog in dienst op een Amsterdams kantoor in de afdeling algemene vracht zaken en acquisitie. De heer Sibinga Mulder is gehuwd en vader van drie kinderen; woonachtig te Amstelveen en aangesloten bij de Ned. Protestanten Bond aldaar. INGEZONDEN AAN HET BESTUUR VAN T.E.S.O. Mijne heren, Iets is er bij de candidaatstelling voor een nieuwe directeur fout gegaan. In Uw commentaar op mijn ingezonden stukje van zaterdag j.l. heeft U verklaard, dat bewuste vertrouwelijke mededelingen niet uit Uw bestuur gekomen zijn. Weet U dit wel zeker? Mij is bekend, dat een Uwer commissarissen een ver trouwelijk gesprek met een aandeelhou der gehad heeft. Ik neem aan, ook weer volgens ge noemd commentaar, dat U aan de drie candidaten geheimhouding heeft opge legd, daar anders van indiscretie geen sprake kan zijn. Voor Uw candidaat J. Dalmeijer werd, zoals ik in mijn vorige stukje reeds schreef, vóór de voordracht bekend was, te Oudeschild al om stemmen en vol machten gelopen; de naam van candidaat Schwab heeft dagen met een propaganda- ieus in het bemanningslegies van „De Dageraad" gehangen. Hieruit moet toch vastgesteld worden, dat Uw bestuur en/of en'kele van Uw can didaten zich niet aan deze afspraak ge houden hebben. Dat U geen Texelse candidaat heeft ge nomen moeten wij wel eerbiedigen. Maar, dat bij Uw keus een tactische fout is ge maakt, is Uzelf wellicht ook reeds duide lijk. Op de vergadering wil ik een en an der aan Uw bestuur, zo U dit wenst, na der toelichten. Alleen de naam Sibinga Mulder kwam als een volkomen verrassing. Hieruit blijkt mijn inziens, dat deze de geheim houding niet verbraken heeft en volgens mij dan ook een eerlijk man moet zijn, wat in de positie van directeur van TESO zeer belangrijk is. Hierom zal deze can didaat onze onbevooroordeelde aanbeve ling en steun moeten hebben. Met dank voor Uw plaatsing, hoogachtend, J. Blom Czn. Oudeschild Naar aanleiding van het bovenstaande ingezonden stuk lijkt het ons beter om nader commentaar hierop op de Alge mene Vergadering te leveren. Raad van commissarissen N.V. T.E.S.O. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 februari (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. BRIDGEN Uitslag 9de competitiewedstrijd: A.: 1. Echtpaar v.d. Heerik 3) 65.28% 2. Bruin-Mantje 1) 63.89% 3. Backer-Raven 4) 56.48% 4. mevr. Kooijman-Veenema 2) 52.78% 5. Bakker-Kuiper (13) 49.07% 6. Kellner-v. Lenten 7) 48.15% 7. Echtpaar Beemsterboer (18) 43.98% 8. Roeper-v.d. Werf (20) 42.59% 9V«. v. Heerwaarden-de Vries (11) 38.89% 9V2. mevr. Keijser-Blom (15) 38.89% B.: 1. Bos-Ran 4) 60.19% 2. Luyckx-Wessels 6) 57.41% 3. Echtpaar Jouwersma (10) 54.62% 4. Bakker-Huizinga 8) 54.17% 5. Brücher-Gieze (12) 53.24% 6. Echtpaar Gilijamse (16) 46.30% 7. Dam-Dros 9) 45.37% 8V2. dames Hattuma-v. Heerwaarden (19) 44.44% 8%. gebr. van Sambeek (17) 44.44% 10. Stolk-Verstegen (14) 39.81% Volgende drive woensdag 15 februari. Zondagavond om zeven uur is de Duit se kustvaarder in de mist op het strand nabij De Koog geraakt. Tussen paal 18 en 19 heeft kapitein Walther Knocke en zijn mannen van de „Angelina" angstige uren doorgebracht. In de nacht van zondag op maandag ging alles goed. Men kon bij laag water van boord stappen en dat hebben twee mannen gedaan, 's Nachts om 4 uur zijn ze in De Koog aangekomen en hebben daar de heer D. Eelman uit zijn bed ge beld Niemand in De Koog had er iets van gemerkt dat er een schip op strand was gelopen. De strandvonder en de kustwacht wer den gewaarschuwd en men nam de no dige maatregelen. De toestand van de coaster werd veel erger toen in de loop van maandagmid dag de wind aanwakkerde. Windkracht 9 werd voorspeld. De reddingbrigade van de K.N.Z.H.R.M werd gewaarschuwd en men heeft getracht met het whipper- toestel verbinding met het schip te krij gen. Dat gelukte prima en de broek be reikte de „Angelina". De duisternis begon te vallen en men had geen licht bij dit moeilijke werk; de radio was defect en dit alles maakte het reddingwerk zeer moeilijk. Eindelijk ont dekte men dat er iemand in de broek zat en men haalde hem naar land. De zes tienjarige koksmaat Peter Klieve heeft daar ongetwijfeld het angstigste ogenblik van zijn leven mee gemaakt. De broek kantelde en de knaap kwam in de kol kende branding. Hoe dat mogelijk is? Wij kunnen er niet over oordelen. De jongen brulde hevig en Dirk S. Boon slaagde er gelukkig in de jongen te grijpen en hem behouden aan wal te brengen. De andere bemanning bleef nog aan boord. Om 12 uur 's nachts werd de toe stand nog erger. Het weer verander de en de verbindingstros was ver broken. Het water overspoelde de kleine coaster en men was aan wal van mening dat de mannen op het schip waren omgekomen. Men stelde weer alles in het werk voor deze levens. Vreemd, zeer vreemd keek men echter, na uren zwoegen, toen plotseling drie Duitse zeemannen het strand op kwamen lopen. Zij waren over boord gesprongen en wisten be houden het strand te bereiken. Men is van mening, dat het schip ver loren is. De vijf mannen zijn gered.. De 300 ton metende „Angelina" was gebouwd in 1931 en had rijst en chemi caliën aan boord. Een stuurman heeft geprobeerd met de sloep de wal te bereiken. De sloep moest in de branding achter blijven, maar ook hij wist de wal te halen. De vijf mannen zijn ondergebracht in hotel „De Toekomst". BEGIN VAN BRAND Eierland Zaterdagmiddag, omstreeks vier uur, brak een felle brand uit in de woning van J. Zuidema in Eierland. Door snel optreden van de heer C. Roeper en C. Dros, die ieder een brandblusapparaat hanteerde, kon de brand snel worden ge blust en bleef het huisje gespaard. Hulde aan de blussers! UITVOERING Z.D.H. Den Hoorn Vrijdag- en zaterdag avond wordt de jaarlijkse uitvoering ge houden van Z.D.H. in „De Waldhoorn". Opgevoerd wordt „Dievennest". Zie adv. VOOR DE ANTI-HONGER-ACTIE De Koog Men behoeft niet volwas sen te zijn om iets voor een ander te doen. Dat hebben Ina Bruin en Fia Kuip bewezen door op eigen initiatief te gaan collecteren voor de anti-honger-actie. De opbrengst was ƒ76,Goed zo meisjes! GIFTEN WITTE KRUIS De Waal: E. 2,50. De Koog: F. 2,50; W. 1,25; v. A 1,50. Den Burg: de W. 2,50; C. B 2,50, S. 0.50; K. 2,50; P. B. 2,50. DAMCLUB TEXEL W. A v. Zeijlen-S. v. Heerwaaren 02 S. Bakker-J. Hooijberg 02 J. Vinke-C. v. Heerwaarden 02 Jn. Stam-S. Ros 11 C. P. Burger-G. Dros 20 A. Vinke-A. v.d. Slikke 20 A. de Haan-J. A. v. Enst 20 D. v.d. Werf-Ja. v. Heerwaarden 02 Jb. Koorn-C. Vinke 11 S. v. Heerwaarden kreeg in de opening al enig voordeel, dat tenslotte in winst werd omgezet en waarmee hij naar de top van de ranglijst opklom. S. Bakker verloor een schijf, maar door terrein winst kon hij nog lang standhouden. Ten slotte ontbrak hem juist dat ene tempo. Ook C. P. Burger won via schijfwinst, terwijl A. v.d. Slikke een een om vier toeliet. Na tientallen jaren heeft vrijdagavond de heer E. Noordijk afscheid genomen als voorzitter van de Vereniging Texel tot bestrijding van T.B.C. onder het rundvee en van andere veeziekten. Als zijn opvol ger werd door de vergadering gekozen de heer B. van Beek, van „Labora". De heer Noordijk heeft wel afscheid ge nomen als voorzitter van de TBC-vereni- ging (waarvan alle boeren op het eiland lid zijn), maar als adviserend lid zal hij zeker nog menig jaar in het bestuur zit ting hebben. Het was dan ook ten dele dat de secretaris, de heer Jac. Roeper Johzn., namens de vereniging afscheid van hem nam. Vanaf de oprichting in 1927 is de heer Noordijk bij de bestrijding van T.B.C. onder het rundvee betrokken geweest. Het was onder de leiding van de heer Noordijk, dat de veestapel op het eiland T.B.C.-vrij werd. De heer Roeper memoreerde dat de heer Noordijk tijdens zijn werk op het eiland nooit vergeten heeft dat hij te doen had met mensen, die soms met moeite een bedrijf hadden opgebouwd. De manier waarop de dierenarts zijn werk verrichtte heeft ons aller respect, aldus de heer Roeper. Ook de heer D. Rempt, directeur van de Gezondheidsdienst voor dieren in Noordholland sprak tot de heer Noordijk woorden van dankbaarheid. Onze dienst is U veel dank verschuldigd. Als blijk van waardering overhandigde hij de heer Noordijk een boekenbon. MMM B. van Beek E. Noordijk De heer Noordijk dankte met een en kel woord de sprekers en richtte zich tot zijn opvolger. Hij hoopte, dat de heer Van Beek de voorzittershamer met evenveel voldoening zou hanteren als dat hijzelf al die jaren had gedaan. Hij noemde deze vereniging de belangrijkste van het eiland, daar al de boeren van de bestrij- dingsvereniging lid zijn. Goede rundveestapel In zijn openingswoord sprak de heer Noordijk van een gunstig jaar voor vee- ziektenbestrijding. Het eiland is t.b.c.-vrij en ook de horzelbestrijding verloopt goed. Uit het jaarverslag van de heer Roeper bleek dat de rundveestapel op het eiland rich steeds uitbreidt. Na de huishoudelijke vergadering sprak de heer D. Rempt over het werk van de Gezondheidsdienst. Ook hij sprak van een veestapel, die steeds groter wordt. In Noordholland zijn elfduizend veehouders, die 220.000 runderen onder hun hoede hebben.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1