Groen <2warts cJ~exeh in het harL, »)p en om het Raadhuis i De grote drie Forumavond te De Cocksdorp BroncEii letten 2550 in Fa GEBR. SCHOORL VrBABYDERM^-R^ 3AG 11 FEBRUARI 1961 74e JAARGANG No. 7531 COURANT ave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij jok-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdaqs en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm oewel mij bij een laatste bezoek aan el gekscherend de opmerking werd laakt, dat ik bij het klimmen der ja- sentimenteel aan het worden ben f {eloof niet dat de „geachte spreker" liste woord gebruikte waag ik het •-eens te schrijven vooral voor de eren die het eiland zo'n dertig, veer- jaar geleden goed hebben gekend. [aar ditmaal niet alléén om prettige ook wel minder prettige hermnerm- i op te halen, eerder als inleiding tot :ele artikeltjes over het tegenwoordige misschien zelfs over het toekomstige leen tehuis. ■durende dat laatste bezoek aan cel had ik het genoegen de burgemees- en zijn echtgenote te ontmoeten. Wij aakten al spoedig aan de praat en ik mi) ontvallen, dat ik destijds op het idhuis in de kost was geweest bij de rilie De Graaf. De burgemeester kon i.glimlach niet onderdrukken: waar ter reld houdt men „commensaals" op het is der Gemeente? Ik antwoordde, dat naar mijn mening nergens meer voor- am maar dat dit enkele tientallen eti geleden op Texel nog mogelijk was. pi gemeentebode had het financieel eilijk genoeg met zijn opgroeiende ins en daar men hem klaarblijkelijk •t hoger wilde bezoldigen, kreeg hij «temming om pension te houden. Het onbegrijpelijk, maar desondanks waar, iAieertig jaar geleden vele lokaliteiten het Raadhuis nog voor particuliere ïleinden in gebruik waren. n die jaren had het eiland nog een maartschool, die heel wat vertier met h bracht. Niet zozeer de school als wel leerlingen, die in keurige donkerblau- v|ïmiformen een bijzondere attractie pmden voor meisjes, die wel eens wat ders wilden dan een Texelaar. Aan- nkelijk was de school gevestigd in een houwtje, dat niet zonder ironie het ilazen Paleis" werd genoemd, later ver- I een nieuw gebouwde school aan het Jlderend. De meeste leerlingen van (school hadden nog nooit de zee be- n, maar werden desondanks „zee- ders" genoemd. Hadden zij het een- 1 tot stuurmansleerling gebracht, dan men ze soms terug om „voor hun ng" te leren. Gewoonlijk met een vrij ed gevulde beurs en alweer tot ver- aak van vele Texelsen! Er zijn heel wat ■wclijken gedurende het bestaan van de fiool gesloten, de invloedssfeer van het .and op het continent is er aanzienlijk |Sr uitgebreid! belangrijke ambt van lantaarndrager ge gund, ikzelf moest het met de uiterst bescheiden functie van lapzakdrager stellen. Een gele rechthoekige kaart waarboven het Texelse gemeentewapen prijkte leeuwen schragend een omge keerd anker bracht mij op de hoogte van mijn aanstelling. Ik heb die kaart, als een curiositeit voor mijn nageslacht, tot nu toe bewaard. Maai terzake. Wat behelsde het om als lapzakdrager op te moeten treden? Piet de Graaf wist het niet. B. en W. waren niet zo dadelijk te raadplegen en dus gingen wij naar Plaatsman. Voor zijn poelierderij was Plaatsman bezig op zijn kettekar een korf met oude kippen te laden. Misschien waren er nog wel liefhebbers voor in het „durp". Wij vroegen zijn aandacht en toen hi) voor het gewichtige document zijn bril had opgezet informeerde hij ons op onnavolg- bare wijze. Met schimpscheuten op het gemeentebestuur legde hij ons uit, hoe de meeste slangen van de brandspuit ver sleten waren hi) gebruikte het woord „verlegen" en hi) vertelde hoe het mijn dure plicht was om onder het loeien van de vlammen verbandjes te leggen op al die plaatsen waar door het moeizaam pompen, fonteintjes zouden ontstaan. „Als jij die verbandjes niet zou leggen" voegde hij er tot nadere verklaring aan toe, zou mijn straalpijp nauwelijks water geven". En plechtig vervolgde hi)„Be denk dit mijn zoon en zorg dat je niet ligt te slapen als het branden gaat bij Rooie Pietje of bij Gilliams". Ik ben slechts één keer voor actieve dienst bi) de brandweer opgeroepen en toen was er nog loos alarm gegeven! Vrij kort na mi)n aanstelling kwam op Texel een motorspuit, een prachtstuk, dat ech ter aan de romantiek van zwoegend pom pende spuitgasten een einde maakte. Het apparaat had gloednieuwe slangen en mijn functie hield op te bestaan door overbodigheid. Er was voor Texel iets merkbaar geworden van een nieuwe tijd Oók een tijd die op velerlei gebied ge meentelijke bemoeienissen zou vragen. Het Raadhuis, eens te groot voor de geringe hoeveelheid werk, werd langza merhand te klein en allerlei diensten moest op den duur elders huisvesting worden verleend. Vóór de herinnering aan dit gebouw, dat stellig eerlang ver- dwynen zal, voorgoed is vergaan, meende ik een enkele episode uit de geschiedenis van zijn bestaan te mogen belichten. In een volgend artikel wil ik dan trachten te schetsen hoe het tegenwoordige ge bouw, eens de woning van een schout bi) nacht, tot het Huis der Gemeente is ge worden. VL. Zo hebben dan de grote drie In onze krant gestaan En zal men straks wel zien waarheen De stemmen zullen gaan. Inmiddels wordt naar links en rechts Reeds flink gepropageerd Opdat aanstonds de juiste man (Hun inziens dan) regeert! De keuze zal wel moeilijk zijn Daar kan men van op aan, Want elk der drie die zal beslist Zijn mannetje wel staan. En als 'k naar de gezichten kijk Van deze grote drie, Dan zijn het allen „gnappe lui", Dus blijft het „Wie, o, wie?" Doch iaat een elk bedenken waar Het feitelijk om gaat En vragen of de T.E.S.O. met Zijn keuze is gebaat. Laat het niet gaan om de persoon, Om richting, kleur of kerk. Maar om de groei van T.E.S.O.' vloot, Dat die blijft hecht en sterk! Het moet met recht een STUURMAN zijn Waar thans om wordt gevraagd. En 'k hoop oprecht dat 't legioen Der stemmers daarin slaagt! Bij de heer en mevrouw De Graaf heb m wij tientallen prettige uren gesleten de grote woonkamer aan de straatzijde juist boven de secretarie. Wij hadden een prachtig uitzicht op Vismarkt en innenburg. Ik schrijf „wij" omdat bij de >de ook twee „zeevaarders" en nog twee idere jongelui in de kost waren. Een »n die heren ontmoet ik nog van tijd tot id. Ook hij is vermaagschapt aan een ?lse en met genoegen kunnen wij nog Huib de Rijmelaar. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct BEROEPEN Ds. G. H. Wolfensberger te Den Hoorn heeft een beroep ontvangen naar Rotter dam in de vacature ds. Schoch. Ds. Schoch is jarenlang predikant geweest voor het jeugdwerk in deze stad. Voor het aanvaarden van dit beroep is dispensatie nodig van het provinciaal kerkbestuur en het moderamen van de classis Alkmaar, daar ds. Wolfensberger de Hervormde Gemeente van Den Hoorn nog geen vier jaar heeft gediend. Dit beroep is met algemene stemmen van de centrale kerkeraad Rotterdam uitgebracht. DE N.A.K. GAAT VOORLICHTEN Dinsdag 21 februari a.s. 's middags om 2 uur, zal Ir. G. Beelen spreken over het onderwerp „De keuring in 1961, in het bijzonder wat het nieuwe Y-virus be treft". Ook het verdere programma, dat door de Keuringsdienst Noordholland van de N.A.K. wordt verzorgd is interessant voor de heren bollenkwekers. 256,— VOOR CONGO Mevrouw Tiessen-Spaans heeft deze week de totaal-opbrengst voor de Anti- Honger-Actie overgemaakt. Kinderen van de Jac. P. Thijsseschool te Den Burg heb ben in totaal 256,— bijeengebracht. Hier is bij inbegrepen een bedrag van ƒ5,71, dat werd opgehaald met de kijk doos door Froukje Zegel en Lida Dijksen. 3 'aten over die jaren van weleer. Wij, de jstgangers en de familie De Graaf kon- m het goed met elkaar vinden en ik haam mij niet het te schrijven wij ïbben er menige kwajongensstreek uit- i= ihaald. De krant is niet de juiste plaats n| daarvan te vertellen, hoewel zonden a gen de gemeentelijke verordeningen 2 tans stellig verjaard zullen zijn en straf- 1 -loosheid dus bij voorbaat verzekerd is! 2 ET 's Zomers als het goed weer was De raaf had het spoedig warm en hield &1 in frisse lucht werden de ramen van 2 [grote kamer op de eerste verdieping a )en geschoven en zaten wij, jongelui of ideren, in gemakkelijke stoelen het ge- SUren in de Binnenburg en op de Vis- larkt te kritiseren. Wij waren er al lang ip gewend, dat Plaatsman, schuin tegen- rer ons in zijn kleine poelierszaak geen limte had om zijn werkzaamheden te ïtrichten en dat hij dikwijls op straat Wig was duinkonijntjes van hun pelsjes ontdoen. Plaatsman was een belangrijk fin. Soms werkte hij op „het dors- achien", soms was hij het factotum van plaatselijke brandweer. In zijn kwali- it van straalpijpleider heeft hij vele ensten aan de gemeenschap bewezen, igenlijk was het zo, dat een brand op exel niet door kon gaan als Plaatsman •'niet bij was en legio zijn de verhalen, e over deze geestige man nog in omloop Wij kostgangers van De Graaf mochten aatsman bijzonder graag. Het meest jn wij hem gaan waarderen toen wij zelf pr een besluit van burgemeester jthouders werden geroepen om onze snsten aan het brandweercorps te gaan tienen. Een mijner vrienden werd het Fa De Graaf en Schoorl is veranderd in Ons telefoonnummer is gewijzigd Onze nieuwe gironummer is 447885 Willen onze B.P. huisbrandolie klanten dus nr. 2550 bellen? Zijn de Texelse zeedijken slecht en een gevaar voor de bevolking? Nog twee gespreksavonden en dan zijn B. en W. met gemeentesecretaris en de directeur van gemeentewerken het eiland rond geweest. Dinsdagavond werd een bezoek gebracht aan De Cocksdorp; hier na volgt Oosterend en tot slot Den Burg. De zaal van de heer Nota was maar ge deeltelijk bezet toen de heer Moonen namens de dorpscommissie de forumleden verwelkomde. Vrijwel in iedere plaats, waar B. en W. zijn geweest, worden de zelfde vragen gesteld: Verlichting, ver betering wegen, parkeerruimte, uitbrei dingsplannen etc.. Maar in ieder dorp wordt toch wel één vraag gesteld, die apart is voor de plaats waar hij wordt gesteld. „Is het U bekend, dat ten noorden van De Cocksdorp de dijk een gevaar is voor de bevolking? Moet oök hier eerst het kalf verdrinken?" De vragensteller wist dat deze vraag niets te maken had met het gemeente beleid, maar wilde dit toch onder de aan dacht brengen van B. en W. De burgemeester was van mening, dat na de laatste ramp de dijken aanzienlijk waren verbeterd en hij stelde vast dat hij niet bevoegd was over de kwaliteit van de dijk te oordelen. Deze vrij ernstige klacht verbaasde wethouder Roeper, omdat het polderbe stuur van Eierland toch altijd zeer actief mag worden genoemd. Dit bestuur heeft bovendien Rijkswaterstaat boven zich, die de dijken regelmatig controleert. De heer Roeper meende te weten, dat na de verhoging van de dijk in de P.H. Polder de dijk nabij De Cocksdorp zal worden verbeterd. Industrieterrein KUILGRAS EN SLEPENDE MELKZIEKTE Mogelijk zullen een aantal veehouders bij het lezen van bovenstaande kop de vraag stellen: Wat hebben die twee nu met elkaar te maken? Toch is het niet zo, dat deze twee geen enkel verband met elkaar hebben. Uit onderzoek van de laatste jaren is n.l. gebleken, dat één van de oorzaken voor het optreden van slepende melk- ziekte gezocht moet worden in het ver strekken van grote hoeveelheden kuil- gras met een hoog percentage boterzuur. Een reden dus om hiermede rekening te houden. Ook op ons eiland komen nog heel wat graskuilen voor, die veel boterzuur be vatten. Zeer tot ongenoegen van de huis vrouwen, die maar niet kunnen wennen we zouden bijna zeggen: gelukkig maar aan deze zeer onaangename, doordringende geur. Daarom dit advies aan de Texelse vee houders. Kies voor het inkuilen van gras een methode, die minder gevaren geeft voor Uw vee en die Uw vrouw veel er gernis bespaart. C. v Gr. GESLAAGD Den Burg Onze plaatsgenoot, de heer P. Schoorl, slaagde te Utrecht voor het vakdiploma smidsbedrijf. 7 januari j.l. kreeg de heer Schoorl bericht, dat hij de 12de januari examen moest doen. Zonder studie behaalde hij voor de 14 vakken een gemiddelde van 7. Goed voorbeeld doet goed volgen, zo zegt men dikwijls. De bewoners van De Cccksdorp hebben vast een bezoek ge bracht aan het industrieterrein te Den Burg, want zij willen er ook een. „Wij hebben een prachtige entree, de Molenlaan, maar die kolenopslagplaats is ons een doorn in het oog", zo was de vraag. De heer Veldstra deelde mee, dat men ook voor het noorden bezig is een indus trieterrein te zoeken, waar o.a. ook de kolenopslagplaats moet komen. Het industrieterrein te Den Burg is een succes geworden, aldus de heer Roe per. Wij moeten daar gaan uitzien naar een tweede terrein, want op het eerste is geen plaats meer. Strandbewaking Ook bij paal 28, De Krim, is strandbe waking in het seizoen nodig. De vraag werd gesteld of dit het komende seizoen mogelijk was. B. en W. kunnen niet het gehele strand laten bewaken. De afstand die bewaakt wordt moet beperkt blijven, omdat er geen geld is voor voldoende badmeesters. Ieder jaar, aldus burgemeester De Ko ning, wordt deze post opnieuw bezien. Texel mag zich gelukkig prijzen dat studenten deze posten bezetten. Volgens de heer Veldstra worden de stranden langs de verdere kust van Noordholland alleen op zaterdag en zon dag bewaakt door leden van een redding- brigade. Ook zag men graag een telefoonaan sluiting op het strand om eventuele nood gevallen spoedig te kunnen melden. De verwezenlijking van deze wensen is niet eenvoudig, gezien de financiële positie van de gemeente. „Een parkeerterrein in de nabijheid van de R.-K. Kerk is gewenst". Steeds meerdere Texelaars gaan met een auto naar de kerk en met de wagens van de gasten wordt het parkeren daar een pro bleem. Ook De Cocksdorp zal in de toekomst een parkeerplaats krijgen Stinkende brandsloot Achter de slagerij van de heer Ran bevindt zich een oude brandsloot, die na de komst van de waterleiding overbodig is geworden. Veel vuil woidt in deze sloot gedeponeerd en de eigenaar, de heer C. de Graaf, ziet er geen brood in deze schoon te houden. De gemeente heeft geen bevoegdheid een sloot van een ander te dempen, maar de heer Veldstra maakte een notitie, die inhoud, dat ook dit dorpsprobleem, want vele ratten vinden er gretig voedsel, zal worden opgelost. Recrcatieplan Een grondeigenaar wilde wel eens we ten hoelang het nog duurt voor hij een stukje grond voor een „knappe" prijs mag verkopen voor recreatie-doeleinden. Hij kan voorlopig nog geen zaken doen. Volgens vragensteller zijn er vele maat schappijen, die interesse hebben voor grond en ook een beste prijs willen be^ talen. Hij kon niet begrijpen, dat de ge meente geen grond verkocht voor een enorme prijs. Dan kan er met die centen toch een riool worden gemaakt. Geen Texelaar kan hier bouwen, want het is veel te duur! Hier werd dus hetzelfde punt aange sneden, dat in Eierland enige weken te rug is besproken. Laten ook De Cocksdorpers de koppen bijeen steken om gezamenlijk iets te be reiken. Burgemeester De Koning stelde de N.V. TESO als voorbeeld. Vele Texe laars hebben hier iets bereikt. De ge meente Texel zal beslist niet meewerken om grond aan speculanten te verkopen. Zij gaat grond verkopen, nadat zij een goed gefundeerd plan hebben goedge keurd. Vele Texelaars zijn geholpen bij een juiste aanpak. Of hier één of meer dere grondeigenaren op moeten wachten deert B. en W. niet, het gaat om het be lang van geheel De Cocksdorp. Tijdens de koffiepauze die volgde werd nog heftig gediscussieerd over dit onder werp. Hierna kwam de straatverbetering en -verlichting aan de orde. De vraag of ook achter een boerderij een zomerhuisje mag worden gebouwd, werd door de heer Beemsterboer beant woord. De betreffende bouwverordening kan worden gekocht bij de gemeente. „Is verlaging van verlichtingstarief mogelijk". Vragensteller dacht dat de TEM te hoge tarieven had en dat de zaak ongezond was. Burgemeester De Koning wijst op de onrendabele gebieden en vindt dat de zaak juist wel gezond is. In de toekomst moet de zaak worden uitgebreid en hier door is verlaging van tarief niet mogelijk. Texel staat, aldus de heer Hin, wat ver lichting op het platteland betreft aan de tap. De heer Roeper wijst er op dat het oude Texel bijna voor 100°/o is verlicht en voor dit resultaat hebben wij als ge meenschap een offertje moeten hebben. Hij was van mening dat misschien in de verre toekomst tariefsverlaging mogelijk wordt. OVERDENKING: BESTE IK-WEET-WEL, Je komt in de Kerk om God te ont moeten en daarom ga je niet alleen als je er behoefte aan hebt. God is veel te be langrijk voor je om de omgang met Hem afhankelijk te maken van je wisselende behoeften. Bovendien is het vaak zo, dat juist je gebrek aan belangstelling je er aan moest herinneren, dat je bezig bent het levende contact met Hem te verliezen. Je meent toch niet het hoogste en heer lijkste in je leven voor een koopje te kunnen krijgen? Dat is niet eens mogelijk onder de mensen. Als je ook maar iets om een ander geeft, zal je hem niet links laten liggen, maar moeite doen om zijn gene genheid te winnen. Weet je, zo is het ook en nog meer bij God. Als je werkelijk iets om God geeft, en dat doe je, dan zal je Hem zoeken, waar Hij zich volgens zijn eigen afspraak vinden laat. En dat is heel simpel en een voudig in de Kerk. Nu zie ik je voorhoofd al fronsen, maar toch, ook na al je ware en onware tegenwerpingen, blijf ik het volhouden. Want God is zo wijs om een beetje menselijk met je om te gaan. Hij weet wat je nodig hebt. Zonder de roep van de prediking en de troost van de sacramenten en de steun van de gemeenschap kom je nooit tot innerlijke klaarheid en zekerheid. Ner gens wordt je gebed zo gedragen en je opdracht zo aanvaardbaar en je lied zo bevrijdend als waar je echt deelneemt aan de eredienst. Dat is een geheimzin nige zaak, omdat het niet is aan te tonen en toch week in week uit ook door jou kan worden ervaren. Het is natuurlijk waar, dat de samenkomst van de gemeen te ook zonder jou wel doorgang vindt, hoewel we met elkaar van elkaar afhan kelijk zijn en we ook jou niet willen missen. Maar ten diepste zit de regelmaat van de kerkdienst in de wonderlijke wer king van de Heilige Geest, waarop we niet mogen parasiteren en die we niet mogen beschamen. Ook jij niet. God wil ons allen verzamelen en ordenen en be zielen rondom zijn Woord. Daarom, wil niet wijzer wezen dan het eenvoudige gebod. Trek morgen je zondagse pak weer eens aan om de kerkdienst bij te wonen. Wellicht zal dan morgen ook in jou op lichten, wat altijd al zo geweest is, name lijk dat je in de kerk komt om God te ontmoeten. Met hartelijke groet, G. H. Wolfensberger Het was half elf toen dc laatste vraag was beantwoord en de heer Moonen de forumleden dankte en een ieder wel thuis wenste. WERELDVROUWENGEBEDSDAG 17 februari 1961 wordt voor de vijf enzeventigste maal wereldvrouwenge bedsdag gehouden. Tegelijkertijd bidden is ook op Texel geworden tot een samen bidden. De door mensen gemaakte scheidsmuren vallen op deze dag weg. Vrouwen van verschillende kerken en gemeenten komen bijeen om samen tot God te bidden. „Eenheid maakt macht", zegt het spreekwoord, maar deze eenheid in ons gebed geeft ons geen macht, maar doet ons weten dat wij allen uit de kracht van Gods liefde leven, dat wij allen uit zien naar het ogenblik waarop in de ge hele wereld Zijn koninkrijk gekomen zal zijn. Wij besluiten dit schrijven met een enkele zin uit de Boodschap van de aarts bisschop van de Oud-Katholieke Kerk te Utrecht tot het bestuur van de Bond van Oud-Katholieke Vrouwen in Nederland gericht: „De Wereldgebedsdag der Vrou wen is een der mooiste uitingen van de kracht der vrouw en van de zegen van het gemeenschappelijk gebed voor het heil der ganse wereld. Zegen over ieder van onze vrouwen, die de handen vouwt onder het oog van God en meebidt voor het heil van Wereld, Kerk en Gezin". De plaatsen van de Gebedsdag zijn de volgende: Den Burg, Gereformeerde Kerk, 8 uur; De Waal, Doopsgezinde Kerk, 8 uur; Oosterend, Doopsgezinde Kerk, 8 uur; De Koog, „Kleine Vermaning", 8 uur, Den Hoorn, 8 uur en Oudeschild 8 uur. y Voor het tere Baby-huidje MAANDAGAVOND Maandagavond is er weer de maande lijkse Evangelisatieavond in Den Burg, om 8 uur in het Dorpshuis Spreker is de heer S. S. Wilson uit Hilversum. Deze avond zal zeker niet minder zijn dan die van de vorige maand. Weet U nog hoe we hebben genoten van de reis naai Filippi en Athene?! Ook nu maandag bent U hartelijk welkom! T. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur Dierenartsen J. DORRESTIJN, tel. 2455 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur)

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1