roen /wa in het harL, G.Y.T.-leden toonden hun kunnen j het iRaadhuis tl en om 9 74e JAARGANG No. 7534 SDAG 22 FEBRUARI 1961 Rgpve N.V. v.h. Lcmqeveld de Rooij "Wk-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkeri j ~a Burq, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mn> a fr. G. C. W. Reinbach, ie jarenlang schout en tugemeester van Texel as. (II) y Achter de Hervormde kerk in de Bin- üburg staat op het kerkhof een graf- ^ïen, waarop men lezen kan, dat daar 3paven ligt Gijsbert Coenraad Willem ^inbach, geboren op 19 december 1752 -MBodelschwing in Duitsland) en over igen op Texel de 30ste oktober 1839. Reinbach is dus bijna 87 jaar oud orden en deelt het graf met zijn zoon Jacob Reinbach en diens vrouw ,etje Kikkert. Kfl»ijsbert Coenraad is op Texel een man betekenis geweest. Hij had rechten lideerd aan de hogeschool te Harder- Daarna was hij een jaar lang bal- fp' van Purmerend. Zijn volgende woon- /laats was Texel, waar hij tot zijn dood gebleven is. Hij was één der niet-on- .Igfijdellijke opvolgers van de bekende ^istocraat en commentator Balthasar uydecoper, die het als schout van Texel et zo heel best had gemaakt. De onmid- :..ïïïijke opvolger was Mi. Gerrit Buys- /ihs geweest, om zijn patriottische ge- |®heid bij de Texelaars niet algemeen ïmind en na een paar rumoerige bijeen- ■ïsten in ,,De Vergulde Kikkert" ge- »ngen het eiland te vc-rlaten Wenst Bi hierover bijzonderheden, dan advi- ?ren wij de geschiedenis van Texel daar v Ina te slaan Vast staat, dat Gijsbert Coenraad in ■0 reeds strandvonder van het eiland as, weldra werd hij ook Commies ter erche (chef van de douane), secreta- en schout. Als in 1807 koning Lode- |k Napoleon Texel bezoekt wordt hij esident van de Municipaliteit" ge- md. Hij was degene, die de koning in Frans een woord van welkom toe kon Jreken na diens aankomst op het strand J Den Hoorn. Ook ontmoette hij waar- ^Ëijnlijk de grote Napoleon zelf toen fte in 1809 naar het eiland kwam om te (én hoe het Marsdiep verder versterkt worden. In het boek dat wij over el's verleden schreven, hadden wij !t de gelegenheid over Reinbach uit- riger te berichten. Het is ons een ge- gen op deze plaats iets meer over een t Texel zo belangrijk man naar voren ogen brengen, ^jReinbach vervulde behalve de reeds ^Bloemde nog vele andere betrekkingen, h#Lls blijkt uit de notulen van de kerke- zatóid, waar hij genoemd wordt als kerk- Jogd en ook ontmoetten wij hem als sident van de Bank van Lening, als rzitter van de „Commissie tot onder- ind van weduwen en wezen", als Com- aris van de Admiraliteit en tenslotte fs als veilingmeester. In deze laatste aliteit was hij o.m werkzaam in 1820, in hij een huis publiekelijk verkocht in oude hotel „De Zeven Provinciën" te de Schild. (iHij bewoonde het oude schoutshuis, parvan de deerlijk verminkte, maar pondanks belangwekkende gevel nog te Jn is als onderdeel van Hotel Texel op Vismarkt. Waar nu het voorgedeelte |n genoemd hotel staat, bevond zich tot |t midden van de negentiende eeuw het Ide Recht- of Raadhuis, dat in prachtige bllandse Renaissancestijl door de eens- feindheid van de Texelse bevolking |eds in 1611 tot stand gekomen was. weet hoe dit gebouw werd af ge loken en dat twee stenen uit de gevel Irecht gekomen zijn, in de gemetselde jlaren, bij de toegang tot de Weezen en in de Parkstraat. (Het zou niet gek In als voor deze stenen te zijner tijd In plaatsje in de gevel van het nieuw te DE HEER W. SLORT OVERLEDEN Vrijdagmiddag, 17 februari, is te Am- terdam overleden de oud-Texelaar, de heer W. Slort. De heer Slort is ruim 20 jaar hoofd van de C.V.O-school te Den Burg geweest. Onder zijn leiding is de school uitgebreid, na gestart te zijn met twee leerkrachten, zijn nu vier krachten aan de school ver bonden. In 1951 is de heer Slort naar Amsterdam vertrokken, waar bij verbon den was aan de school van Prof. Wate ring. Tijdens zijn Texelse periode, de heer Slort is in 1898 geboren in Den Helder, was hij jaren lid van de kerkeraad van de Hervormde Gemeente te Den Burg. Ook maakte hij deel uit van het college van toezicht van Kerkvoogdijen te Haar lem. Gistermiddag is zijn stoffelijk over schot aan de aarde op de oude begraaf plaats te Den Burg toevertrouwd. M.A.B.-CLUB NIEUWS Mogen we onze leden nog even herin neren aan de feestavond op zaterdag 25 februari in hotel „Texel". De avond wordt verzorgd door het trio Sibbelie. Deze mensen verzorgden ook de Ouwe Sunderklaasavond in Hotel Texel. Wie ze gehoord heeft, weet dat dit prima in orde was. Op onze feestavond zorgen ze ook voor wat cabaret en dansmuziek. We re kenen er op, dat we met z'n allen weer een knalavond zullen hebben. De verlo ting, welke gehouden wordt om de kos ten te dekken, zal U versteld doen staan van de prijzen die U kunt winnen. B. bouwen raadhuis gevonden zou kunnen worden). Reinbach was in 1778 getrouwd met een vrouw uit een bekend Amsterdams regentengeslacht n.l. Josephina Adol- phina Temminck. De testamenten van het echtpaar zijn bewaard gebleven. Men kan er o.a. in lezen, dat Reinbach aan zijn zoon Joan Jacob een gouden ring ver maakt „daar zijn vaders portret op staat", benevens een grote losse „Juweele Steen, die in mijn Juweele doosje in een papier tje gelegen is". Aan zijn kleindochter Josina legateerde hij een bedrag van drie honderd gulden in „contant geld, ten eind deeze som zal kunnen strekken tot het koopen van een goud oorijzer of wel waartoe zij het anders zal verkiezen" Maar belangrijker voor deze artikeltjes over het „Huis der Gemeente" is het feit, dat Mr. G. C. W. Reinbach bij zijn over lijden een „huis met tuinen" in Den Burg naliet, het hierboven genoemde schouts huis en het Bosje op de Hoge Berg, dat destijds de Engelsteen (ook wel Engelse Steen) genoemd werd. Was Reinbach dus eigenaar en bewoner van het oude schoutshuis, in de Binnen burg stond een ander belangrijk huis, de woning van de Kapitein Luitenant ter Zee George Adrianus Pool, die in 1835 zelfs tot Schout bij Nacht bevorderd werd. Het zou ons te ver voeren om uit voerig over deze zee-officier te schrijven, worde slechts vermeld dat hij trouwde met Reinbach's dochter Magdalena (Leen- tje) Johanna. Toen Reinbach, wiens portret wij hier bij afbeelden, in 1839 overleden was, werd zijn zoon, Mr. W. M. Reinbach, executeur van diens laatste wil. Zo kon den het schoutshuis met het Bosje op de Hoge Berg samen de gemeente te koop aangeboden worden voor een bedrag van ƒ5000,Hoewel velen tegenwoordig met plezier dit bedrag voor het mooie Bosje en het oude schoutshuis zouden willen betalen, dachten de vroede vaderen er in 1839 anders over. In een besloten zitting van de gemeenteraad, die op 30 novem ber werd gehouden en waarvan wij door middel van de notulen onbescheiden ken nis hebben genomen, werd de prijs van ƒ5000,„veel te hoog" genoemd. Deson danks besloot men het aangbodene te gaan bezichtigen „ter nauwkeurige in spectie". Het gevolg van die inspectie was, dat de secretaris aan Mr. Willem Reinbach een briefje zond met de mede deling, dat de gemeente het bedrag van 5000,te hoog vond en dat de Raad be sloten had ƒ3000,te bieden. Het deftige huis in de Binnenburg. waar de schout bij nacht woonde men zal het reeds geraden hebben was het tegenwoordige Raadhuis. Het werd be woond door George Pool, maar eigena resse was een zekere mejuffrouw H. M Langeveld. Zij wist natuurlijk, dat Wil lem Reinbach met de gemeente onder handelde over het oude schoutshuis, dat het Raadhuis practisch onbruikbaar was geworden en dat de gemeente de vroe gere woning van Gijsbert Reinbach wel tot Raadhuis in wilde richten. Was haar woning niet, o toppunt van moderniteit twintig jaar geleden met hoge kosten van gestucte plafonds voorzien en verkeerde het niet in een uitmuntende staat van onderhoud? Het gemeentebestuur kwam in een lastig parket omdat juffrouw Lan geveld voor het gebouw met de er ach ter liggende tuinen niet meer dan 2700,vroeg. Natuurlijk werden er een paar zittin- De jongeren van gymnastiekvereniging Texel hebben zaterdagmiddag in „De Oranjeboom" uitstekend hun best gedaan. Zij hebben een uitvoering verzorgd, die klonk als een klok. Honderden turnsters en turners waren op en onder het toneel aanwezig en als de leider van het grote gezelschap, de heer Van Veen, zijn sprui ten nodig had, waren ze reeds lang pre sent Het toneel van „De Oranjeboom" was omgetoverd in een gym-„zaal". Vele oefeningen hebben zij verricht en de ouders hebben volop genoten. Het moet voor de heer Van Veen, leraar van al deze kleine turnenthousiasten, een vol doening zijn dat alles vlot en regelmatig verlopen. 's Avonds traden de ouders meisjes en jongens, dames en heren voor het voet licht. De heer P. Schoorl heette alle aan wezigen welkom, in het bijzonder de heer en mevrouw De Koning, wethouder Hin en de ereleden, J. Kiljan, J. Roeper en A. Keizer. De gym maakt op het ogenblik een heel moeilijke tijd door. aldus de heer Schoorl. De financiële positie is niet rooskleurig. KLEUTERSCHOOL DE WADLOPERTJES DE COCKSDORP De kleuterschool is alweer bijna een half jaar geleden geopend en we kunnen constateren dat ze in een grote behoefte voorziet. De belangstelling en interesse van de ouders der leerlingen en van de ndere inwoners in deze gemeenschap is voor hoofdleidster en bestuur verheu gend. Om meer bekendheid te geven aan wat de kinderen op de school doen, wat ze maken en met welk materiaal ze wer ken, wordt er vrijdag 24 februari a.s. om 20.00 uur een expositie in de school ge houden. Deze expositie is voor ieder te bezichtigen, dus ook voor hen die geen kinderen op school hebben. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 febr. (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. BRIDGEN Uitslag 10de competitiewedstrijd: A.: Luyckx-Wessels Backer-Raven Brücher-Gieze 4. Kellner-v. Lente 5. mevr. Kooijman-Veenema 6V2. mevr. Keijser-Blom gen van de raad aan deze kwestie gewijd. Geen der raadsleden had een goed woord over voor het fraaie schoutshuis, over het oude raadhuis waren ze helemaal niet te preken. Dat moest hoe eerder hoe liever worden afgebroken. En zo berichtte de secretaris aan mejuffrouw Langeveld, dat de Raad haar bod aanvaardde en dat men besloten had de tuinen bij het gebouw als wandelpark voor het publiek" in te richten. Het PARK was ontstaan! Men had echter buiten de waard gerekend, want toen de koop al gesloten was, kwam er bericht van de Schout bij Nacht, dat hij weliswaar de verhuurster had toege zegd het gebouw te verlaten, maar dat hij daarvan teruggekomen was. Hij wenste het contract nagekomen te zien, dat hem recht gaf nog tot 1 mei 1841 te blijven wonen. Minzaam herinnerde hij er aan dat hij dan ook nog van zijn recht tot weder-inhuur gebruik zou kunnen ma ken! Dit artikel wordt te lang, wij krijgen moeilijkheden met de redacteur. Laten wij nog mededelen, dat de gemeente de koop van juffrouw Langeveld's huis niet ongedaan kon maken, dat Pool weiger achtig bleef om het huis op korte termijn te verlaten en dat er dus niet veel anders inogelijk was dan de schout bij nacht als huurder te handhaven. In de notulen le zen wij, dat hij per jaar een huursom van ƒ220,te betalen had. Pas in de raadsvergadering van 8 mei 1840, waar de nieuwe burgemeester Pieter Keijser Sijbrandszoon 1) zijn in treerede hield, werd er weer gesproken de gemeenteraadszitting ;an 20 juli 1840 over het oude schoutshuis en nog later in komt een brief ter sprake van de erven Reinbach, waarin deze berichten bereid te zijn het Bosje op de Hoge Berg en het schoutshuis over te doen voor 3500, De raad aanvaardt dit bod Eindelijk kon men het oude raadshuis ontruimen en tot de verhuizing van Pool besluit men het voormalige huis van de schout tijdelijk tot raadhuis in te richten. Nadrukkelijk notuleerde de gemeentesecretaris, hoe de raad niet van plan was om ook maar één cent voor de verbetering van het schouts huis te besteden. En het oude raadhuis zou voor afbraak aan de meestbiedende worden verkocht. Na meer dan twee honderd jaar in gebruik te zijn geweest, werd het wellicht mooiste gebouw van Texel afgedankt en weldra zou men een „echt herenhuis" met gestucte plafonds tot raadhuis in gaan richten! VL. 1) Na het overlijden van Reinbach had het dus vijftien maanden geduurd voor Texel een nieuwe burgemeester kreeg. Mijn dank gaat uit naar de heer J. F. Daarnhouwer te Bussum aan wie ik de meeste genealogische gegevens voor dit artikeltje te danken heb. 63.19% 4) 59.03% 3) 50.69% (10) 49.30% 7) 48.61% 2) 47.22% (16) 6V2. v. Heerwaarden-de Vries 47.22% (11) Roeper-v.d. Werf 44.44% (20) 9. Bakker-Huizmga 40.28% (12) B.: 1. Echtpaar Jouwersma 64.81% 5) Dam-Dros 56.48% 6) 3. Bruin-Mantje 56.02% 1) 4. Bakker-Kuiper 54.62% (13) 5. Echtpaar Gilijamse 52.78% (15) 6V2. dames Hattuma-v. Herewaarden 47.22% (19) 6V2. Gebr. Van Sambeek 47.22% (17) Echtpaar Beemsterboer 43.52% (18) 5. Echtpaar v.d. Heerik 39.81% 8) 10. Bos-Ran 37.50% 9) Volgende drive woensdag 1 maart a.s. VERGADERING LEDEN VAN DE VEEVOEDERKERN Voor de deelnemers aan de Veevoeder- kern wordt vrijdagmiddag half twee een voorlichtingsmiddag gehouden in Hotel Texel". De heer W. Pijper van het Rijksveeteeltconsulentschap houdt dan een inleiding over het onderwerp „Opfok van kalveren". De heer J. Zwemmer zal het een en ander vertellen over de nieu we inkuilmethoden, terwijl de adviseur van de kern, de heer Jn. Witte, iets over de ervaringen in zijn werk naar voren zal brengen. Voor meikerstijd kunt U weer thuis zijn. C. v. Gr. DAMCLUB TEXEL Uitslagen: S. v. Heerwaarden-C. Dijker 02 W. A. v. Zeijlen-S. Bakker 20 S. Ros-C. P. Burger 11 J. Hooijberg-C. v. Heerwaarden 11 A. Vinke-P. Bruijn 11 A. de Haan-J. v. Heerwaarden 11 J. Vinke-Jn. Stam 11 C. Vinke-C. v.d. Werf 1—1 A. v.d. Slikke-D. v.d. Werf 2—0 J. A. v. Enst-G. Dros 11 Via schijfwinst won C. Dijker deze voor de eindstand wel beslissende partij. W. A. v. Zeijlen verzuimde de winst en S. Bak ker de remise, zodat toch een beslissing tot stand kwam. Verder hielden de par- tijeh elkaar in evenwicht, uitgezonderd D. v.d. Werf, die door een nederlaag weer hekkensluiter werd. ER KOMEN DIT VOORJAAR WEER NIEUWE SILO'S OP TEXEL Het staat wel vast, dat de fa. Appel dit voorjaar weer naar Texel kan komen om op de bedrijven, waar de veehouder het grote belang van deze opbergruimte is gaan inzien één of meer silo's te bouwen. Wij hopen, dat het er in ieder geval tien zullen worden, want bij dit aantal kun nen alle veehouders profiteren van de 10% korting op de prijs, die de fa. Appel in dit geval geeft. Als U dus toch van plan bent om in de toekomst een silo te laten bouwen, pro fiteer dan nu van dit voordeel. Inlichtin gen omtrent grootte en prijs bij de land bouwvoorlichting. C. v. Gr. Toen het nieuwe gymlokaal in gebruik genomen werd, was er een record aantal personen, dat lid was van GVT. Het ge volg was grote klassen en daardoor min der aandacht van de leiding voor elk kind. Diverse kinderen zijn daardoor weg gebleven. De vaste lasten van de vereni ging blijven echter, zoals salaris leider, huur lokaal etc. Toch was de heer Schoorl aan het eind der avond iets optimistischer gestemd. 105 nieuwe donateurs werden geboekt en ook de verloting had een gun stig resultaat. Als nu ook de achterstal lige contributie binnenkomt, zal het de eerste maanden weer draaien! Met groot genoegen hebben wij ook 's avonds alle verrichtingen gevolgd. Sier lijke knotsoefening, een vrolijk dansje in aardige costuums, vrije oefeningen, even- wichtsbalk, alles volgde elkaar zeer snel op. Het laatste nummer was een vrije oefening door de dames. Op de melodie van de Klompendans van Albert Lorzing had mevrouw G. Zoetelief-Dekker een vrije oefening ge maakt, die door een ieder werd bewon derd. Een hartelijk applaus was haar deel. De gymvereniging Texel kan terugzien op een goed geslaagde gymuitvoering. Een gezellig bal was het slot van deze turndag. FILMN1EUWS: Zondagmiddag: „HET LEGIOEN DER VERRADERS" Een avontuurlijk verhaal uit de tijd, toen Californië nog beheerst werd door corruptie en revolutie. Wie was de ge heimzinnige schoolmeester, die slechts vertrouwde op de trefzekerheid van zijn revolver? In deze film Randolph Scott, Patrice Wymore en Dick Wesson. Zaterdag- en zondagavond: DE INSPECTEUR GENERAAL Georgi (Danny Kaye) is het hulpje van de rondtrekkende kwakzalver Yakov, verkoper van een wonderlijk Elixer. Het is een meer dan dwaas verhaal, waarin alles, dank zij Danny Kaye's kostelijke capriolen, op z'n kluchtige pootjes terecht komt. Wie uit deze film wil vernemen wat een Inspecteur-Generaal al wel in specteert, zal vreemd opkijken! Nederlands nieuws O.a.: Wateroverlast in Zuid-Limburg, verschuilende dorpen tijdelijk geïsoleerd; Aquaduct bij Haarlemmermeer in ge bruik, nieuwe Rijksweg Amsterdam-Rot terdam gereed; Eerste Auto-tentoonstel ling in nieuwt R.A.I.; „Santa Maria" - passagiers terug, hartelijke ontvangst op Schiphol. Wereldnieuws O.a.: De ramp van Moulins sous Fleron: 14 mensen levend begraven; Ben Goerion afgetreden; Zomervreugde in de Russi sche winter; Een skifiets in Zwitserland. INLEIDING BEDRIJFSDESKUNDIGE C. ZIJDEWIND U vergeet het toch niet? Hedenmiddag half twee in hotel „De Hoop". Misschien zegt U: Mijn bouwplan voor dit jaar staat al vast en moet ik nu nog gaan luisteren naar een inleiding, waarin het zal gaan over een vereenvoudigd bouwplan. Boer en voorlichter zijn is altijd werk op lange termijn. De vruchten daarvan moeten groeien en een groeiproces heeft als kenmerk, dat het niet van vandaag en morgen is. Het is onmogelijk een bedrijfs plan van het ene op het andere jaar vol komen om te „gooien" Maar we moeten wel met deze dingen bezig zijn. En daar om verwachten wij de landbouwers uit Eierland vanmiddag in „De Hoop". AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 22 februari De Cocksdorp, 2 uur, De Hoop, Voorlich tingsbijeenkomst over Akkerbouw. Spr. de heer C. Zijdewind. Den Burg, Oranjeboom, drs. Slootweg spreekt over Warmwalerbehandeling krokussen en de heer Limburg over ziektebestrijding in bloembollen Den Burg, „Texel", Forumavond o.l.v. Ir. Dijkema „Schapen of koeien". Vrijdag 24 februari Oosterend, ,,'t Centrum", de heer Reinier Meijer vertelt over het maken van films. Den Burg, „Texel", Nutsavond, Ir. W. v.d. Laer over „Chinese Volksrepubliek". Zaterdag 25 februari Den Burg „Texel", Feestavond MAB-club Den Burg, Landbouwhuishoudschool, de heer D. Bakker spreekt voor Plattelands vrouwen over „Leven in de N.O.-polder". De Koog, „Het Witte Huis", tentoonstel ling bakwedstrijd. Oosterend, Ned Herv. kerk, uitvoering Ned. Herv. jeugdwerk.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1