Eén week modekoningin •:'v: bon 'atei s t ree kootwi kkel i ng De grote dag is aangebroken GROTE FORUMAVOND li Zal de Texelse boer een andere koers moeten varen k 30.fl 3 H Schrijfmachines Langeveld en de Rooij n.v. Grote bakwedstrijd DUITSE DAGBLADEN N.V. v/h Langeveld De Rooij BENT U EEN MAN VAN KWALITEIT? ZIJN MENGMESTSTOFFEN VOORDELIG? Als U van mij verwacht, dat ik boven staande vraag positief met „ja" of neen" beantwoorden ga, moet U niet verder lezen. Ik ben nl. van mening, dat dit niet mogelijk is en zal het daarom ook niet doen. Ook hier is het nl. weer zo, dat men dit van geval tot geval moet beoordelen en daarbij moeten verschillende dingen in aanmerking worden genomen. Als eerste kan nl. worden gesteld, dat mengmeststoffen vrijwel altijd duurder zijn dan de enkelvoudige meststoffen, die voor een zelfde bemesting nodig zijn. Er moeten dus bepaalde besparingen tegen over staan om te besluiten mengmest stoffen te gaan gebruiken. Dit kan bijv. besparing op de arbeidskosten zijn. Dit zit er inderdaad ook in! Maar als nu de arbeidsbezetting op het bedrijf zo is, dat er ruimschoots de tijd is om enkelvoudige meststoffen te gaan strooien, dan levert die arbeidsbesparing geen cent op. De duurte van de mengmeststoffen zit niet alleen in het feit, dat een zelfde hoe veelheid voedingsstoffen in de enkelvou dige meststoffen goedkoper is. Gebruik van mengmeststoffen heeft nl. bijna altijd tot gevolg, dat van een bepaalde voe dingsstof meer wordt gegeven dan nodig is. Men kiest een bepaalde samenstelling, die bijv. wat de stikstof en kali betreft wel goed is, maar waarmee meer fosfaat wordt gegeven dan nodig is. Een zekere verspilling dus! Er kan dan worden aan gevoerd, dat dit te veel gegeven fosfaat niet weg is, maar U moet hiervoor niet alles rekenen. Een factor, die aanvankelijk niet zo naar voren is gekomen, maar die op het moment nog al in de belangstelling staat is die van de vorm, waarin de voedings stoffen in de mengmeststof aanwezig zijn. Iedere landbouwer weet, dat de meng meststof fosfaatammonsalpeter (fas) een aantal jaren grote belangstelling heeft genoten, omdat deze meststof zeer voor delig scheen te zijn. Als men nl. ging be rekenen hoeveel kalkammonsalpeter en superfosfaat nodig waren om een zelfde bemesting te geven als met 100 kg. fas. dan lag de keuze voor de laatstgenoemde meststof voor de hand Daarbij werd echter de grote fout ge maakt, dat het fosfaat uit fas. zo maar gelijk gesteld werd met die van het fos faat in superfosfaat. Het is wel gebleken, dat dit beslist onjuist is. Vooral op kalk- houdende grond is de werking van het fosfaat in de mengmeststof fas. aanmer kelijk minder. In sommige gevallen bleek dit maar 15 - 35°/o van de fosfaat uit super te zijn. Op iets zure grond was dit veel beter en kwam men tot een werk zaamheid van 50 - 80% van die van super. De nawerking in een volgend jaar was op kalkhoudende grond gering, op zure grond bleek die wel aanwezig te zijn. U begrijpt wel, dat we met deze cijfers tot een heel andere berekening komen. Nu zijn er de laatste jaren heel wat mengmeststoffen bij gekomen. In ver schillende van deze nieuwe meststoffen komt het fosfaat ook voor een deel voor in de vorm, waarin ze in fas. aanwezig is, dus in de langzaam werkende vorm. Soms is dit voor de helft het geval, in andere gevallen slechts voor lU gedeelte. In ieder geval dus een verbetering ten opzichte van fosfaatammonsalpeter. In de Wieringermeer zijn een aantal jaren uitgebreide proeven genomen om na te gaan hoe het met de werking van de mengmeststoffen ten opzichte van de enkelvoudige meststoffen staat. Als proefgewas had men hier vooral aard appelen, die geteeld werden voor poot- goed. Uit deze proeven bleek duidelijk, dat op gronden, die fosfaatbehoeftig zijn voor aardappelen een meststof moet wor den gegeven, die het fosfaat geheel of zeker voor 75% in de gemakkelijk op neembare vorm van superfosfaat bevat. Bij gebruik van een meststof, waarin het fosfaat geheel of voor 50% in een lang zaam werkende vorm aanwezig is, kwa men bij het gewas pootaardappelen op brengstverlagingen van gemiddeld 10% voor. Hoewel op bieten minder proeven zijn genomen menen wij toch te moeten waar schuwen tegen het gebruik van meng meststoffen met langzaam werkend fos faat op dit gewas. Het is bekend, dat bieten in het begin van de groeitijd zeer dankbaar zijn voor fosfaat in de gemak kelijk opneembare vorm. Op werkelijk fosfaatbehoeftige gronden zal de werking van een mengmeststof, waarin het fosfaat geheel of voor een groot deel in de langzaam werkende vorm voorkomt voor alle gewassen min der zijn dan die van een meststof met in water oplosbaar fosfaat. Tot slot nog dit. Er zijn ook mengmest stoffen, die het fosfaat geheel in de snel werkende vorm bevatten. Deze zijn over het algemeen echter belangrijk duurder en het verschil in prijs met enkelvoudige meststoffen wordt dan vrij groot. Ieder moet voor eigen bedrijf welbewust vast stellen welke meststof voor hem het voordeligst is. C. v. Gr. KLAVERJASCLUB DE GRAAF De stand na 20 partijen is als volgt: 1. T. Huisman-C. v.d. Slikke 33.446 16 2. P. v.d. Molen-C. v.d. Hoort 32.739 10 3. P. Hartog-De Jong 32.539 13 4. D. Zuidewind-B. Kiewiet 31.870 2 5. mevr. Kooy-C. C. Barhorst 31.389 8 6. Echtpaar Bruin 30.855 6 De vereniging voor Bedrijfsvoorlichting organiseert in samenwerking met de Streekont wikkelingscommissie HEDENAVOND 8 uur een in hotel De Lindeboom Texel te Den Burg Dit wordt een zeer belangrijke vergade ring die u zeker niet zult willen-niissen "svgfv. 7. J. Borgman-J. v. Heerwaarden 8. Echtpaar Kramer 30.} 9. D. Raven-J. v.d Dorp 29.4^ 10. dames v. Dorp-Kiewiet 29.(1.; 11. G. Geurts-A. Witte 28.9$ 12. Jonkergouw-Graaf 28.(> 13. A. J. Huisman-mej. Bagge 28.5 14. C. v. Lenten 28 5 L KLAVERJASCLUB „DE DOORS Stand na de 7de competitieavoni 1. P. Kleve-T. Dekker 49,5 2. Groen-de Brok 45.5,., 3. D. Westdorp-J. Koning 44.3; - 4. H. Grootjen-J. Dekker 44.0- Boek 5. Blom-Kalverboer 43.j v 6. Echtpaar Vlas 43.9i3 7. mevr. Hemelrijk-K. Vlas 43.8 8. Echtpaar Vermeulen 43.1; 9. J. D. Koning-D. Backer 43.6? 10. Vos-Eelman 434 11. D. en S. Hemelrijk 43.31 12. Joop Westdorp-P. Schagen 42.5; 13. J. P. Burger-J. van Sikkeleras 42.51 De 1 14. De Jong-de Ruyter 41.6;n£etv 15. Van Sijp-Dootjes 41.5a 16. E. Westdorp-A. Kuiper 41.4 na 17. Echtpaar Vondel 41. 4<oofdh 18. mevr. Krijnen-J. Barhorst 41.3; De 1 19. J. v. Sikkeleras-J. Kuiper 40.6L -„v,r 20. S. Kuiper-A. Schagen 39.81? 21 Bekkers-Maas 39.6? I 22. Hoep-Swaerts 39.ofergac 23. Stolk-G. v.d. Meer 37.64 De 1 .5! 24. C. Grootjen 36.lv ard, De 1 Oranjevereniging De Koog op zaterdag 25 februari in 't Witte' Huis Deelname voor iedere inwoner van Texel behalve voor beroepsbakkers of koks Alle soorten gebak, dus ook broodsoorten Ze moeien ingeleverd worden op kartonnen platen of in dozen, tussen 3 en 5 uur in 't Witte Huis Inzendingen worden eigendom van de vereniging Entree voor niet-deelnemers f 0,40, iedere 25s!e bezoeker ontvangt een surprise Beoordeling door een deskundige jury Voor iedere categorie fraaie prijzen beschikbaar Tentoonstelling en uitslag 's avonds om 8 uur. Maakt door uw deelname deze wedstrijd tot een succes. Wij verzorgen gaarne de plaatsing van uw advertenties in Volledige inlichtingen omtrent tarieven, ver schijningsdata van speciale edities etc bij telefoon 2058 Zolang er geproduceerd is heeft er ver schil bestaan tussen twee merken. Als de ene fiets versleten was, reed de andere nog duizenden kilometers verder. Als de ene machine voorgoed stopte, vervolgde de andere nog Jaren zijn arbeid. Waarin zit dat verschil? Dat verschil ligt verborgen In de man die het betere produkt zijn kwa liteit gaf. Met zijn handen of zijn machines, maar altijd door juist dat beetje meer zorg, die grotere aandacht, door dat gevoel voor béter werk. De kwaliteit van de man vindt men In het produkt terug. Mannen van kwaliteit - vakman of nlet- vakman - zijn bij Bruynzeel op hun plaats. De garantie, welke Bruynzeel op zijn klasse produkten geeft, Is te danken aan al die mannen, die zelf van klasse zijn. Die zich onderscheiden van anderen door hun zin voor perfektie. Mannen, die aan het eind van de dag de bevrediging willen smaken hun bijdrage aan een goed werkstuk te hebben geleverd. Beter werk wordt betaald. Daarom behoren de Bruynzeel lonen tot de hoogste tussen Hembrug en Den Helder. Deze publikatie Is gericht tot mannen, die menen tot de klasse van Bruynzeel werkers te behoren. Vul vrijblijvend deze bon In en zend hem In een gefrankeerde enveloppe aan Bruynzeel Deurenfabrlek N.V. afd. Per soneelszaken, P. Ghijsenlaan 30, Zaandam (of bel tel. 02980-62751). U bent dan ver zekerd van een persoonlijke en vertrou welijke behandeling. :ijn oj er he Ie he< rionie itilte pc Ie dir Jade sloten >rgani liet z< iloitai deine ;oerisi fVoo neent rerzoe ijkhei :end; cerinc ;tal ii lirecti ïgend rerval Hiei iaarve •isme, jang ïeeft. «gen, /erke< iebrei en. E ier, a Tect jen z ëller fcxel Gaarne zal ondergetekende inlichtingen willen ontvangen over een betrekking bij de Bruynzeel Fabrieken te Zaandam, het loon. de reiskosten vergoeding, de mogelijkheden van hulsvesting, het vervoer en hetgeen Bruynzeel meer biedt. Naam: Adres: feesti et ac Geboortedatum: FEUILLETON 7. Daar gaat ie weer voor een dag of drie, misschien vijf, omdat het een beetje erger was dan anders, dacht ze laconiek. Het zou weer halsbrekend werk worden, om mademoiselle uit de put te helpen, waren haar volgende conclusies maar het was allemaal heel anders gegaan. Nancy had mademoiselle op haar ka mer gejaagd heen en weer horen lopen. Plotseling was ze te voorschijn gekomen en had gezegd. „Nancy, ik ga enige dagen weg, ik zal nog wel zien waarheen ik ga, maar ik wil meneer Raymond voorlopig niet ontmoeten. Hij zal binnenkort wel terugkomen, want de koopster van het likeurstel wordt verwacht. Ik moet de tijd hebben om goed na te denken. Kijk alles goed na als de meisjes weg zijn en sluit winkel en atelier goed af. Overigens kunnen jij en juffrouw de Waard, de cheffin alle lopende zaken wel beharti gen. In heel moeilijke gevallen bel je nee, nee mompelde ze ineens zacht voor zich heen. „Als ze niets weet, kan ze ook niets zeggen, voor mij hoeft ze de waarheid geen geweld aan te doen. Hij zou kunnen bellen en haar het adres vragenHet is beter, dat ik hele maal verdwijnTrouwens, als hij goed nadenkt zou hij kunnen begrijpen waar ik ongeveer te vinden zal zijn Och ja, Nancy", zei ze weer het woord tot Nancy richtend. „Sluit de winkel maar op de normale uren. Je kunt beter vertellen tegen de eventuele klanten, dat ik niet aanwezig ben, dan dat ze voor een gesloten deur staan". Verbluft had Nancy naar de opdrach ten geluisterd. Er scheen ineens een nieu we geest in mademoiselle te zijn gevaren. De laatste woordenwisseling was zeker net de druppel die de emmer deed over lopen. Er was daarna nog wat drukte en bedrijvigheid in huis. Mademoiselle sprak nog een enkel woord ten afscheid, de buitendeur sloeg met een bons toe en Nancy wist dat ze alleen was. Alleen, in een zaak, die zo schitterend was ingericht, dat het wel als decor kon dienen voor een filmverhaal en daarbij had ze een vertrouwenspositie, die haar in staat stelde over al deze luxueuze dingen naar eigen goeddunken te beslissen. Wie zou dat een jaar geleden gedacht hebben van het dorpsmeisje. De harde eeltrandjes van het klompenlopen waren nog niet eens helemaal van haar voeten gesleten en nu zou ze rustig dezelfde voeten in een van de vele paren kostbare en hoogst mo dieuze schoentjes van mademoiselle kun nen steken. Het was eigenlijk allemaal overweldigend. Het verdiiet van made moiselle raakte na verloop van enige da gen enigszins op de achtergrond. Door de vaste wil, alles precies te doen zoals mademoiselle het graag zou willen, begon ze zich hoe langer hoe meer de rol van eigenares van de zaak in te leven. Tot nu toe had ze echter nog geen kans gehad in de ontvangstsalon haar kunnen te tonen. De meeste dames maakten telefonisch een afspraak en dan was de cheffin de aan gewezen persoon om mademoiselle te vervangen. Alleen wanneer, zoals dan eindelijk was gebeurd, het atelier was ge sloten en iedereen naar huis was gegaan, kon het onverwacht gebeuren, dat een dame van haar diensten gebruik wilde maken. Als ze zich strikt aan de orders had gehouden, had ze du* de dame be leefd moeten vragen een andere keer te rug te komen. Maar dan zou het avontuur nooit helemaal volmaakt zijn, vond Nan cy. Nu zou ze juist eens kunnen onder vinden, of haar optreden als verkoopster, waarvan ze al zo dikwijls had gedroomd, een opvallende prestatie zou worden. Het overdreven gevlei vond ze uit de boze en de vele stadhuiswoorden, die ze made moiselle en de anderen zo veel had horen gebruiken, leken haar voor het merendeel overbodig. Zo'n enkel Frans woordje kon wel eens op zijn plaats zijn, dat wekte de indruk, dat je met kennis van zaken op trad. Met een beetje flair redde ze zich wel. Daarom had ze zeer voorkomend ge- informeerd, wat de wensen van freule Middelee van Spinet waren. Ze wist dat de freule een heel voorname klant van mademoiselle was en even had haar hart onrustig geklopt, toen het allemaal een teleurstelling dreigde te worden. Nee, het viel bitter tegen. Verkopen en de waarheid spreken schenen elkaar niet te kunnen verdragen. Als ze niet zo zeker was van haar juiste intuïtie op kleuren- gebied ze had haar smaak hier dik wijls genoeg kunnen testen als ze te vens haar handigheid met naald en schaar zou missen en geen gevoel zou hebben voor pasvorm en lijn, dan had ze niet zover durven gaan. Freule Middelee zou dan haar zin hebben gekregen. Maar in haar geest had ze zo duidelijk gezien welk een verschil smaakvolle kleding voor deze vrouw zou uitmaken, dat ze aan haar opwelling om, koste wat het kost, een japon te verkopen, niet wilde toegeven. Nu en dan had ze verschillende opmerkingen die ze mademoiselle wel eens had horen maken, nagebootst, maar in het algemeen had ze haar eigen me ning verkondigd. Tenslotte had ze ge wonnen. De meisjes moesten maandag dadelijk aan de bestelling gaan werken. Ze zou niet laten uitkomen, dat zij de freule te woord had gestaan; ze zouden haar misschien niet serieus nemen. Het moest lijken alsof mademoiselle de bood schap had achtergelaten. Ze moest erop vertrouwen dat de freule de bestelling niet zou annuleren. Maar nee, al had ze dan geen smaak om zich goed te kleden, wispelturig leek ze in geen geval. Sjonge, sjonge, als ze aan het voorbijgaande uur dacht, dan zuchtte ze nog telkens van op luchting en verbazing. Tegelijk nam haar zelfvertrouwen toe. Uitgelaten danste ze met verende voeten door de salon en liet zich dan met een plof op de poef neer, een beetje uitdagend naar haar beeltenis kijkend, die van drie kanten tegelijk door de grote spiegels weerkaatst werd. Dan werd ze wat ernstiger. In haar ogen zat daar nog steeds hetzelfde dorpsmeisje van weleer. Op dat ogenblik was ze te bescheiden om haar eigen aantrekkelijk heid op te merken. Het fijnkrullend blond haar danste een beetje wild om haar hoofd. De diepblauwe ogen leken 1 dermooie blauwe meren, waar de lorrie lichtjes als ranke zeilbootjes overige er scheerden. Ze had een klein geestig *«*is bo neusje en een goed gevormde raffieqe waaromheen daarstraks nog een ojfe bez moedig lachje speelde. Haar wangen hog et den iets van opgepoetste blozende ap;fi048, Er was maar juist even tijd geweestj§ te j haar neus te poederen en de lippen aan te zetten. Ze haalde haar schouders op en loofde, dat er nog heel wat aan haar anderen moest aleer ze aan haar on De 1 rdec et te V.V De ving hier wat was aangepast. Ze ra drij er voor oppassen zichzelf niet over paard te tillen. Kom, ze moest de maar als afgesloten beschouwen. voelde behoefte wat meer in evenwiclioorge et te two Toei van, komen en geen groter middel, dan g rende het weekend naar huis te Tussen de boodschappen van enkele i g beitjes en kwartjes waarde en tusse broertjes en zusjes, die met moeder; den keuvelen over stukgelopen kloir i en lekke fietsbanden, zou ze weer goed beseffen dat dit hier niet de wereld uitmaakte en dat japonnetjes pen van enige honderden guldens voor iedereen dagelijks werk was. zou het huis, ondanks de vele mooie dure dingen, doods en stil zijn. Langzaam ging ze het gebouw d< controleerde of ramen en deuren waren afgesloten. Met een gerust pakte ze daarna de fiets, zich er niet bekommerend, dat ze een urenlange tocht in het vooruitzicht had. Ze heugde zich over het samenzijn met der en de kinderen. In haar oren reeds het gejuich om de leuke, kleine rassingen die ze meebracht (Wordt vervolgd) stur 14 rgac eft ,t he innis ,t< :chi kee 1st e he d Is -w dir ;er 1 pre

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 4