(fro en 'wartsjexelsin het V Hulpverleningsdienst landbouwbedrijven Honderdvijftig jaar Koningin Juliana regeert 1212 jaar Wie ben ik dat ik dit doen mag, ERDAG 4 MAART 1961 'TEXELSE 74» JAARGANG No. 753' COURANT fcrve N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdag: Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren] Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mn koperen regeringsjubileum n ons vorig nummer hebben wij reeds b geschreven over het Texelse bezoek i Den Haag ter gelegenheid van het /2-jarig regeringsjubileum van H.M. ningin Juliana. Mevrouw Luberti-van Bergen is door kte verhinderd de reis naar de resi- itie mee te maken. De Oranjevereni- ig te De Koog heeft nu als afgevaar- ;de aangewezen mevr. Zwan-Plessius. Schreven wij dat de heer Visman de s zou meemaken als voorzitter van de ►sterender Ontwikkelingsclub, dit was t juist. De heer Visman is af gevaar- de van de Oosterender Feestcommis- De Oosterender Feestcommissie staat kend als een der actiefste verenigingen het eiland. [n totaal zullen ongeveer 4000 personen n de huldiging voor het Huis Ten Bosch Den Haag deelnemen. LKENNIEUWS: ►M „JONG" TE BLIJVEN EN „OUD" TE WORDEN In dit nummer is een advertentie op- nomen van de heer A. van Heerwaar- n, kruidenier te Den Burg, waarin hij riding maakt van nieuw te voeren arti- len. Ook wij willen daar even in de redac- .kolommen melding van maken, want t is de heer Van Heerwaarden gelukt speciale Reformproducten te gaan rkopen. In het gehele land zijn er ichts enkele zaken, die deze artikelen Dgen voeren. 1 Deze producten kan men eigenlijk noe- en de betere voeding voor personen, die n een dieet zijn gebonden. Zoutarm en lkrijke produkten, speciale rietsuiker zo zijn er nog honderden artikelen, die rkrijgbaar zijn bij de heer Van Heer- larden. Voor vermoeide personen en msen, die niet kunnen slapen is er de aldkraftkuur, die Uw gezondheid waar- •rgt. Wij geloven, dat de heer Van Heer aarden door het gaan verkopen van de •formartikelen vele Texelaars een enst zal gaan bewijzen. OORJAARSREISJE DOOPSGEZINDE ZUSTERKRINGEN Het Bestuur van de Federatie van )opsgezinde Zusterkringen op Texel aakt bekend, dat zij voornemens is om 11 april a.s. haar voorjaarsreisje te aken met als hoofddoel ons Broeder- hapsshuis Fredeshiem te Steenwijk. aarnaast zal ook Giethoorn en Witmar- m met de nieuwe Menno Simonskerk •zichtigd worden. Kosten p.p. ƒ10,(incl. warme maal- d). Vertrek met de 1ste boot uit Oude- hild. Opgave gelieve zo spoedig moge vóór 8 maart aan de Doopsgezinde erk te Oosterend en Den Burg. GYMNASTIEKUITVOERING IN DE SLUFTERVALLEI S.V.C. geeft vanavond haar traditionele mesgymnastiekuitvoering. Er wordt in afwisselend programma geboden van rmdemonstraties, een dansje, zang en :rder nog enige verrassingen. De toe- .ng is gratis. De gymdemonstraties staan onder lei van de heer Adam Keizer. Het be- |uur heeft eens in de oude boeken van ze sportvereniging gesnuffeld en daar- t bleek, dat onze vriend Adam reeds leer dan 12% jaar lessen geeft in de mnastiekafdeling. Als bijzonderheid innen wij dan ook nog vermelden, dat idam in al die jaren slechts drie keer rstek moest laten gaan door bijzondere m;< nstandigheden. Adam, SVC is je veel dank verschul- voor wat jij hebt gedaan voor onze ïreniging. W. vrc CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 maart a.s. worden de loeders van de buitendorpen verwacht de volgende uren: en Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; e Cocksdorp 3.00 uur; Dc Koog 4.00 uur. I Onze zogenaamde „slapersleden" (die jgverigens thans als gewone leden te boek 'aan) maken wij erop attent dat nog ge- lurende enkele dagen de mogelijkheid estaat om als logies-ontbijtadres in de rW-krant te worden opgenomen. Zij, lie hiervan gebruik willen maken verzoe ken wij zich vóór 8 maart op te geven bij et bureau Parkstraat in Den Burg. Zoals wij al schreven: maandag om 4.00 He '^r w^en WU de eerste niet-bezcttings- lijst afsluiten, een overzicht dus van de T1ie ruimte die nog beschikbaar is voor de maanden juni, juli en augustus. Werk mee in Uw eigen belang, en geef ns vóór maandagnamiddag Uw gegevens oor, liefst schriftelijk ter voorkoming van fouten en misverstanden. Wij wachten dus op volledig nieuwe gegevens. V.V.V.-Texel. GESLAAGD Den Burg Onze plaatsgenoot, Her man Spanjer behaalde het certificaat radio-telegrafist 2de klas. Hij werd opge leid aan de school Radio Holland N.V. te Amsterdam. We leven snel! Dat er in de landbouw de laatste jaren wel iets gaande is, blijkt o.m. uit wat de heer P. C. Muntjewerf, bedrijfsecono misch onderzoeker woensdagavond mede deelde op de algemene ledenvergadering van de Coöp. Werktuigenvereniging ,,De Samenwerking". Enkele jaren geleden werd door de heer Muntjewerf op landbouwvergade- ringen het idee van een hulpverlenings dienst voor landbouwbedrijven naar vo ren gebracht. Een soort „gezinszorg" voor landbouwbedrijven dus. Deze suggestie wekte toen alleen maar de lachlust van de aanwezigen op. Men vond het in ze kere zin een „wilde gedachte". Nog geen drie jaar na deze eerste sug gesties werden in ons land de eerste ver enigingen op dit gebied al opgericht. In derdaad, we leven snel! Ook op Texel komt belangstelling voor deze zaak, wat verklaard kan worden uit hei feit, dat evenals overal elders het aantal eenmansbedrijven toeneemt, het steeds moeilijker wordt om arbeiders aan te trekken en de landbouwers ook recht op een deel van leven hebben. Als de vakanties voor andere bevolkingsgroepen steeds langer worden, algemeen gespro ken wordt van invoering van de vijf daagse werkweek ligt het voor de hand, dat de boer zich de vraag stelt of de boerenstand in dit opzicht een „vergeten groep" moet worden. Dat diverse landbouwers deze vraag ontkennend menen te moeten beantwoorden, blijkt uit het feit, dat op de vergadering van genoemde vereniging 15 personen zich in prin cipe bereid verklaarden aan de op richting van een vereniging tot hulp verlening op boerenbedrijven te wil len meewerken. Op een vergadering van de Dorpskring „Ons Belang" te Den Hoorn, die vorige week werd gehouden, was 't resultaat hetzelfde. Wij menen er goed aan te doen belang hebbenden te verwijzen naar deze o.i. zeer belangrijke beslissingen en zich eventueel in contact te stellen met de be sturen van genoemde verenigingen. C. v. Gr. ZAKENNIEUWS: FA. J. J. VONK OPENT WINKELPAND Den Burg Vanmiddag zal in de Weverstraat voor de eerste maal de deur worden geopend van de verf- en behang- winkel van de fa. J. J- Vonk. In het pand, waar de heer Vonk zelf jaren galanterien en speelgoed etc. heeft verkocht, kan men nu terecht voor een rolletje behang en diverse soorten verf, zodat de zelfwerker ook bij de fa. Vonk zijn te verwerken materialen kan halen. Het interieur is omgetoverd in een fleurige toonzaal. De verfpotten staan op keurige glasplaten en de verschillende stalenboeken voor een nieuw behang worden U gaarne getoond. De etalage-ruimte is afgescheiden door diverse soorten glas, zodat de keuze daarin meteen is verwerkt in eigen zaak. Wij wensen de fa. Vonk veel succes. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oostcrend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen H. DE BOER, tel. 2527 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. FORTGENS Oosterend, tel. (02223) - 250 (zondag van 9 tot 13 uur) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 5 maart op om 7.18 uur en gaat onder om 18.26 uur; 8 maart op om 7.12 uur en onder om 18.31 uur. Maan: 10 maart L.K.; 16 maart N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 4 mrt. 9.53 en 22.02; 5 mrt. 10.25 en 22.33; 6 mrt. 10.52 en 22.59; 7 mrt. 11.18 en 23.26; 8 mrt. 11.44 en 23.53; 9 mrt. 12.14 en 10 mrt. 0.28 en 12.53; 11 mrt. 1.14 en 13.58. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Beste lezers, het is heden, ('k Deel u dit met vreugde mede), Hondervijftig jaar geleden Dat men deed de eerste schrede Naar de Burgerlijke Stand. Nu, dat nieuws moet in de krant. Want, m'n beste vaderlanders, Tesselaars of Waterlanders, Egmonders of Loon op Zanders, Vroeger was dat wel heel anders, Wat ge zéker zo goed weet Als uw week'lijkse poëet. Al die Paultjes en die Pietjes, Maartens, Mina's en Marietjes, Simons, Sijbrands en Sofietjes, Waren maar vergeetmijnietjes, Die men,.zonder het te weten, Heel genoeglijk kon vergeten, Want geen mens was ingezeten, Zo ze dat op heden heten. Want men had in heel het land, Nog geen burgerlijke stand. Men kon twintig kind'ren krijgen En de helft er van verzwijgen. Zonder dat ze kwamen dreigen. Want ze waren van je eigen En ook kon men honderd Drossen Van het eiland laten drossen, Of verstoppen in de bossen Als een koppel wilde vossen, Want niet één stond op papier. Ja, zo was het vroeger hier. Maar nu staan al de Jannetjes, Kootjes, Kobesies en Betjes, Jansjes, Jennetjes en Jetjes Met z'n allen keurig netjes In een grote foliant Op de burgerlijke stand. Nu niet meer een wilde horde. Maar de zaak keurig in orde, Fiscus hoeft niet meer te dwalen, Komt spontaan je centen halen, 't Leger weet zo op te sommen Wanneer of je op mot kommen, En het is óók goed bekend Wanneer je leerplichtig bent. Heerlijk is het om te weten, at ze me nooit meer vergeten! Bij de burgerlijke stand. Ook al is mijn naam versleten Bij de Texelse Courant. Huib de Rijmelaar. vakantiespreiding VER TE ZOEKEN Het is nu wel duidelijk, dat de vraag naar een vakantieverblijf op Texel tussen 24 juli en midden augustus zeer waar schijnlijk verreweg het aanbod zal over schrijden. Oorzaak hiervoor is het gebrek aan vakantiespreiding; de schoolvakan ties in Nederland en Duitsland vallen sa men met de bouwvak vakanties. Boven dien overlappen de bouwvakvakanties el kaar nog. Er kan dus voor het komende seizoen beter gesproken worden over va kantieconcentratie dan over vakantie spreiding. Het is zaak dat de V.V.V.-leden op Texel hun aanvragers zoveel mogelijk trachten te bewegen hun vakantie te ver zetten naar vóór 20 juli. Over het samenvallen van de vakanties heeft de A.N.V.V. het volgende commu niqué verstrekt: „De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) ves tigt er de aandacht op, dat het ernaar uitziet, dat in 1961 meer nog dan in voor gaande jaren de vakantiedrukte in ons land zich zal concentreren op de laatste week van juli en de eerste twee weken van augustus. In deze periode namelijk vallen zowel de vakanties van de werk nemers in de bouwbedrijven ten noorden en ten zuiden van de grote rivieren (resp. van 22 juli tot 7 augustus en van 29 juli tot 14 augustus) als de zomervakanties van vele scholen in ons land. Bovendien is in dit tijdvak een om vangrijk bezoek van Duitse vakantiegan gers te verwachten, omdat de zomer vakanties van de scholen in Noordrijn/ Westfalen plaatsvinden van 20 juli tot eind augustus", aldus het ANVV-com- muniqué. G. H. F. VERTROKKEN PERSONEN Jannetje C. Timmer, van Den Burg, Weststraat 8 naar Amsterdam, N. Hee rengracht 103; Jan Huisman, van Den Burg, Kogerstraat 55 naar Vught, Box- telseweg 48; Paulina Breen, van Den Burg, Keesomlaan 22 naar Haarlem, Denys v. Hullelaan 20; Waltherus Wal- ravens, van Den Burg, Haffelderweg 8 naar Hilversum, Noodweg 37; Alida C. van der Velde, van Den Burg, Schoon oordsingel 25 naar Amsterdam, Hacquart- straat 19a. Waarom Stram en Stijf door 't leven? Verdrijf Uw Rheumatiscbe Pijnen! met Krusohen Salts. U kunt alleen maar zelf ondervinden, wat Kruschen voor U kan doen. Daar om moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen's vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen, doet 't bloed krachtiger stromen, onzuiverheden wor den uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. Hare majesteit de Koningin wenst haar regeringsjubileum niet me luidruchtige feestelijkheid gevierd te zien. Maar dat zal Haar voll niet verhinderen, dankbaar te gedenken, wat Juliana, Koningin dei Nederlanden, gedurende deze jaren voor land en volk heeft be tekend. Wie Koningin Juliana bij haar verschij ning in het openbaar heeft kunnen gade slaan, wordt altijd weer getroffen dooi de uitdrukking van haar gezicht: ernstig enigszins bezorgd, zoals een moeder haai kind kan nakijken, dat in slecht weer de straat op gaat naar school. Maar tegelijk is daar een bijna gretig reageren op allet wat vrolijk stemmen kan. Een snelle reactie, een flits van een glimlach ali Haar gevoel voor humor wordt geraakt En de wijze, waarop Zij in Haar aandachi voor allerlei zaken de persoon, de mens daarin betrekt. „Wie ben ik, dat ik dit doen mag", dat waren de woorden in de eerste rede, die Koningin Juliana na haar inhuldiging hield, die meer dan iets anders indruk maakten op hen die ze hoorden. Hoe ver toch lag de gedachtengang, die door deze woorden werd gekenmerkt, af van het „Gottesgnadentum", waarop voorheen de vorsten hun rechten baseer den. Hier toch ging het niet in de eerste plaats om een recht, maar om het aan vaarden van een zware, doch schone plicht. Diep-menselijke woorden. En menselijk.dat is de karakte ristiek die men overal hoort geven van Koningin Juliana. Dat zeggen vooral de „gewone" mensen, die met haar in aan raking zijn gekomen. „Ze is zo gewoon". Maar het is niet het „gewoon doen" van de ipolitucus, die babykussend en schouderkloppend, met een permanente fotoglimlach, zich zijn weg baant. Het is eenvoud. De eenvoud, die zich manifes teerde in het Koninklijk woord: „Wie ben ik. GIFTEN WITTE KRUIS Oudeschild: H. 2,50; M. 2,50; H. 2,50. De Koog- R. 2,50. Den Burg: S. 2,50; v.d. G. 2,50; J. 2,50; W. 2,50; T. 1,—; J. 2,50 Den Hoorn: W. 5, Oosterend: W. 2,50. INSTUIF IN DEN HOORN Morgenavond kunnen de jongeren uit Den Hoorn „De Waldhoorn" weer in stuiven. De deuren gaan open om half acht. DONKERE AANGEZICHTEN VRAGEN OM WAT LICHT! Zoals U zich allen zult herinneren, hebben wij op 6 januari j.l. een Ambon- avond gehad. Daar heeft de heer Scheps een gloedvol betoog gehouden voor dit volk in verdrukking. U weet dat een achttal Texelaars deze avond hebben georganiseerd. Nu zijn we deze week weer bij elkaar geweest en hebben onszelf afgevraagd, wat ons nu te doen stond. Daarbij zijn onze gedachten uitgegaan naar het Ambonnese kind. Kinderen, die niet anders gewend zijn dan in een kamp te leven. Wat zou het heerlijk zijn wanneer wij nu eens in staat zouden zijn een kamp te adopteren, en de kinderen uit dat kamp eens een onbe zorgde prettige vakantie te geven van 14 dagen in pleeggezinnen op ons Gouden Boltje. Laat U eens iets uitstralen van dat goud aan deze Ambonnese kinderen. We hebben de moeilijkheden over wogen, want die zijn er ongetijfeld, om dat Texel nu eenmaal toeristencentrum is, en misschien wel 95% van de bevol king, zo geen hotel of pension heeft, dan toch wel nachtlogies verstrekken. Juist in plaatsen als De Koog, Den Hoorn en De Cocksdorp. Nu hadden wij gedacht deze kinderen met de paasvakantie naar Texel te halen. U zult misschien zeggen, dat is kort dag, en zo erg vroeg in het jaar, zodat deze kinderen van bos en zee zo weinig kun nen genieten. Roerend mee eens! Maar wij zien geen andere oplossing. Zo U hem weet, en dat hopen wij van harte dan houden wij ons hartelijk aanbevolen. Nu kan men optimistische geluiden la ten horen, maar ook pessimistische. We doen geen van beide! Laten wij ons hou den aan het gevleugelde woord van onze Burgemeester: „Texel op z'n best". Dan kan in dit opzicht veel gedaan worden. Want, vrienden Texelaars, kampleven voor kinderen is GEEN eldorado. En denk nu niet mijn buurman zal het wel doen, dus krijgen ze adressen genoeg. Neen, laat de telefoon van de heren, die als aanmeldingsadres fungeren roodgloeiend blijven deze week. We noemen geen ge tallen, nu ja, een zestig pleeggezinnen komen er altijd. Spreken we dit met el kaar af? Dan wordt U bij voorbaat reeds hartelijk bedankt namens de Ambonnese kinderen. Zie in gedachten reeds die glunderende gezichtjes van die donkere kinderen, die om wat licht vragen in hun leven. U, ja juist U, kunt hen dat ver schaffen. Mogen wij op U rekenen? Maakt U dit dan deze week even in orde, zodat we op 11 maart a.s. kunnen zeggen: „Texel op z'n best". Dan kunnen we con tact opnemen met het te adopteren kamp. Ook namens het Ambon-comité heel har telijk dank. Hieronder volgen de adressen waar U zich op kunt geven: M. Mantje, K 52, De Koog, tel. (02228) - 227 en J. F. W. Veldwisch, Hogeberg, tel. (02220) - 2197. D. Br. De mens met zijn vreugden en zijr noden heeft Haar diepe, onvergankelijke belangstelling. Dat bleek een en ander maal, wanneer Zij zich richtte tot Haai volk, waarbij Zij ieder persoonlijk leei aan te spreken. Beter dan, onpersoonlijk, te spreker van de band aan ons vorstenhuis is hel bij dit jubileum te spreken van de band aan onze Koningin. En van veler lipper zal bij dit jubileum de zegenbede klinken „U zeegne GodHij stelle U tot eer zegen". BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 23 februari tot en met 2 maart 1961 Geboren: Johannes, zv. Klaas Dekkei en Sjoukje Winia; Sible, zv. Jan Waaijei en Pieternella W. van der Vis; Andreas Martinus Gerardus, zv. Mattheus Witte en Maria A. Hin, René, zv. Karl H Hlawatschek en Gertrude Keijser: Elsbeth Annegrete, dv. Roelf W. Witte en Elsbet Roll; Janette, dv. Jacob T Boon en Neeltje van der Beek. Ondertrouwd: Jan N. Bakker en Guur- tje J. van der Vis; Cornelis van Trigt en Johanna Bachofner; Johannes F. W Entrap en Johanna C Roeper Overleden: Antje Borgman, oud 75 jaar, echtgen. van A. C. Durieux. INGEKOMEN PERSONEN Jan Wagensveld, van N.O. polder, Em- meloord, Prof. Huwetstraat 11 naar Schilderend 93, Den Burg; Cornelia A. M. Schoo, van Sassenheim, Hyacinthenstraat 10 naar Vogelmient 17, De Koog; Johanna C. Roeper, van Schiedam, A. Muysstraat 50 naar Den Burg, Warmoesstraat 81, Jan A. Pruissen (en echtgen.) van Amster dam, 2e Kostverlorenkade 151 III naar Groeneplaats 14, Den Burg; Johanna A Schot, van Schoorl, Oude Heerenweg 24 naar Den Hoorn 135a; Lieuwe H. Visser, van Hemelumer Oldeferd ca. Hoofdstraat 63 naar Trompstraat 30, Oudeschild; Eli- zabet J. W. Bosma, van Bolsward, Skil- wijk 1 naar Kogerstraat 10, Den Burg. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 4 maart Den Burg, Hotel Texel, Middenstands feestavond Alg. Middenstandsver. Oosterend, o.l. school, Toneeluitvoering S.O.O.S. „Rapaille over de vloer". Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, to neeluitvoering „Een schip vaart uit". Eierland, Sluftervallei, damesuitvoering S.V.C. Excursie werkgevers en werknemers bouwsector naar bouwcentrum Rotter dam. Maandag 6 maart Oosterend, Gebouw v Chr. Belangen, Toneeluitvoering „Een schip vaart uit". Den Burg, „Eben Haëzer", Cursusavond Ned. Herv. stichting voor maatsch. werk. Dinsdag 7 maart Den Burg, Dorpshuis, Federatieledenver gadering Partij v.d Arbeid (jaarvergad.) Woensdag 8 maart Den Burg, Doopsgez. Kerk, 40-jarig be staan Doopsgez. zusterkring, Den Burg, Hotel „Texel", Ir. Jorritsma spreekt over „De teelt van suikerbieten". De Waal, Ned. Herv. kerk, gemeente avond Ned. Herv. Gemeente. De Cocksdorp, o.l. school, ouderavond. Oudeschild, o.l. school. Ouderavond o.l. school, spr. M. Mantje. Donderdag 9 maart Den Burg, Rijks H.B.S., Toneelavond „De mgebeelde ziekte" van Molière. De Koog, Jeugdhuis, Ned. Herv. ge meente-avond. Vrijdag 10 maart Den Burg, R -K. Ontwikkelingsclub Zaterdag 11 maart De Koog, De Toekomst, Uitvoering Sport vereniging De Koog. Oosterend., Ontwikkelingsclub, K. v.d. Kooij spreekt over Tokio en Japan.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1