rocn wa in het harL, J. N. BRUIN ent Texels eerste burger zijn schaapjes niet? TEXELS RAAD BIJEEN Jeugd van Texel gaat bomen planten Aandeelhouders van T.E.S.O. Heelt u keus gemaakt voor al een Commissaris Nog niet Met Dagelijks bestuur V.V.V. Texel afgetreden ENSDAG 22 MAART 1961 EXELSE 74. JAARGANG No. 7542 COURANT „.j N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij ~k-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkeri j n Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Ondanks de Passie-tijd was het niet es pais en vree op de vrijdag gehouden adsvergadering. De redaktie van een ef, die door B. en W. was uitgezonden n diverse eigenaren van een in het uit- eidingsplan gelegen perceel grond, was •zaak van een vrij heftige woorden- *eling. De heer S. Keijser (VVD) was mening, dat het woord „Onteige- dat in bedoelde brief werd gebe- niet o.p zijn plaats was en dat een rgelijke zinsnede de gemeente geld at kosten. De Texelaar is niet gediend n dreigementen, en dat was volgens de er Keijser ook niet nodig. Ook de bouw van vier bejaardenwo- ngen in Den Burg vond in eerste in- -ntie tegenstand. De „buitendorpse" -dsleden waren van mening dat derge- :e woningen zeker ook in andere dor- i hard nodig zijn. Burgemeester De Koning maakte na >n kort openingswoord melding, dat er »richt van verhindering was ontvangen m mevr. Koning-Bruin en de heer Dros. erder deelde de voorzitter mee, dat de insluitingen op het waterleidingnet nog iet geheel zijn voltooid. Er zullen nog ikele Texelaars op spoedige aansluiting orden gewezen. De eerste agendapunten werden vlot fgehandeld. De heer Roeper werd be- oemd tot bestuurslid van de Woning- ouwvereniging „Texel". Punt 11 betrof een wijziging van de erordening op de heffing van grafrech- ?n. Het bedrag van ƒ200,— als verplichte fkoopsom voor het onderhouden en :hoonhouden van een eigen graf is niet leer in overeenstemming met de daar- an verbonden kosten. De raad stelde ast deze post te verhogen tot ƒ500, De raad ging akkoord met het voorstel an B. en W. om met de Stichting Texels luseum een rekening-courant-overeen- omst aan te gaan. Het te verstrekken rediet bedraagt ƒ20.000,—. De heer H. A. Elias woidt voor ƒ170, igenaar van een strookje grond achter ïjn woning aan de Julianastraat. Twee besluiten van grondverkoop wer en ingetrokken, respectievelijk van J. C. oon te De Koog en K. van Tatenhove ïveneens te De Koog. Uitbreiding N.V. T.E.M. De geldlening van twee miljoen, die |i'oor de aanschaf van vier nieuwe moto- ten voor de N.V. T.E.M. nodig is, maakte I de stemmen los. De heer Van der Vis (CHU) is van mening, dat nu de tijd ge komen is om contact op te nemen met het Provinciaal Elektnciteits Net (P.E.N.). Aansluiting bij de P.E.N. betekent mis schien verlaging van tarief, aldus de heer Van der Vis. Gaan wij er toe over twee miljoen te investeren, dan is van over dracht de eerste vijfentwintig jaar geen sprake. De burgemeester is van mening dat een eventuele wijziging zeker geen tariefsverlaging betekent. Mevrouw Vrijdag wil graag weten of er bij de P.E.N. wel eens geïnformeerd is naar samenwerking of overname. De P.E.N., aldus de burgemeester, heeft in het verleden geen belangstelling gehad voor onze Centrale, wel voor andere be drijven in Noordholland. De raadsleden hadden over deze zaak een uitvoerig rapport ontvangen van B. en W., waarvan de heer Wassenaar zegt, dat het voor een leek vrij moeilijk is dergelijk materiaal te verwerken, maar hij vertrouwt er op dat dit door deskun digen is opgemaakt en wil zich gaarne aansluiten bij het voorstel van B. en W. Mevrouw Vrijdag vindt het rapport niet duidelijk en zij had verwacht, ge zien de belangrijke zaak, dat er wel een duidelijker voorstel van B. en W. was gekomen. Was het niet mogelijk om in deze omstandigheid met het P.E.N. te praten? zo vraagt mevr. Vrijdag. De voorzitter: Dit zou betekenen jaren lang onderhandelen, de plannen zouden blijven liggen met het gevolg dat de T.E.M. geen reservecapaciteit meer heeft. De stroomlevering laat hier en daar op ons eiland wel wat te wensen over. Als er een machine uitvalt, is het niet uitge sloten dat een deel van de bewoners zon der licht komt te zitten. Wij gaan met de huidige machineriën geen gemakkelijke winter tegemoet. Wethouder Roeper: Onze technisch ad viseur zegt dat uitstel onmogelijk is. Mevrouw Vrijdag blijft van mening dat bet rapport typisch is gesteld en dat zij gaarne gedegener schrijven had ontvan gen. De voordelen van deze aankoop zijn gunstig omschreven, daarna noemt spreekster enkele getallen, die met ver koop oude machines gemoeid zijn. Bur gemeester De Koning is over de finan ciering zeer tevreden. De raad gaat, met uitzondering van mevr. Vrijdag, akkoord met het voorstel van B. en W. om de afgevaardigde naar de vergadering van Aandeelhouders van N.V. TEM voor te laten stemmen, dat ge noemde instantie tot aanschaffing van nieuwe machines mag overgaan tot een bedrag van rond twee miljoen. Vier bejaardenwoningen Momenteel is de fa. Drijver bezig met de bouw van twaalf bejaardenwoningen te Den Burg. De leden van de raad heb ben lang gesproken voordat de bouw van nog vier van deze woningen te Den Burg werd goedgekeurd De heer Wassenaar opende de rij van sprekers. Hij juichte het toe dat er wo ningen worden gebouwd, maar wilde er toch op wijzen dat de volgende bouw zeker bestemd moet worden voor gezins woningen. Deze groep in de gemeente is dringend aan woningen toe. Raadslid Daalder was eveneens blij met de bouw van woningen. Maar op een der vorige vergaderingen, aldus de heer Daalder, heb ik verzocht ook dergelijke woningen aan de buitendorpen te bou wen. Den Burg is voorzien van diverse rusthuizen en de bejaardenwoningen staan hier bij tientallen. Wij moeten de bejaarden uit de buitendorpen niet dwin gen uit hun plaats te gaan. En door het bouwen van dergelijke woningen elders komen er misschien vlotter woningen vrij voor gezinnen. De heer Smit ziet niet in waarom de heer Daalder bezwaar maakt, de bouw van slechts enkele woningen in een bui tendorp is niet te verwezenlijken. Com- binatiebouw maakt het mogelijk dat de •prijs aanvaardbaar is. Stel, aldus de heer Smit, dat er in een dorp twee woningen worden gebouwd, dan ligt de huurprijs ver boven het toelaatbare. WIJ TREKKEN ONS JASJE UIT! In het kader van de streekontwikkeling is er de afgelopen winter veel gepraat over de bedrijfsvoering. Koeien, schapen, gras en akkerbouw kregen de belangstel ling en ook de economie kwam behoorlijk om de hoek kijken. Menige boer plaatst thans de opmer king „Het is met zeggen alleen niet te doen maar toon Uw daden" Wij kunnen U thans mededelen dat een „ambtenaar" boer is geworden en in de komende weken zult U hier meer van horen B. VER TEXELSE BEURTDIENSTEN GAAN OVER DE GRENS Door het verkrijgen van een vergun ning tot „grensoverschrijdend vervoer" is het de Verenigde Texelse Beurtdien sten thans mogelijk zelf transporten te verzorgen voor geheel Europa. Overladingen die om meer dan een reden nadelig zijnT zijn dus niet meer nodig. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 maart (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht van 13.00 tot 16.30 uur. Te Oosterend en Den Burg zal de jeugd deelnemen aan de landelijke boomfeest dag, die dit jaar gehouden wordt op 29 maart a.s. Daar de vakmensen van Ge meentewerken niet op twee plaatsen tegelijk kunnen zijn zal de jeugd van Oosterend diverse bomen planten op za terdag 25 maart a.s. Voor die dag is het volgende programma samengesteld: 14 30 uur Verzamelen op de speelplaats van de o.l. school. Hierna gaan de kin deren, in totaal plm 71, in optocht naar het plantterrein, vooraf gegaan door muziek. Het is de bedoeling met de kinderen een beplanting van struiken aan te leggen rond de binnenkort te openen muzieknis aan de Oranjestraat. 15.00 uur Aanvang van het planten on der leiding van de .plantsoenendienst van de dienst van gemeentewerken. De kinderen worden op het terrein in groepjes verdeeld. De plantgaten zijn vooraf door genoemde dienst gereed gemaakt. 15.45 uur Einde planten. 16.00 uur Begin van een filmvoorstel ling in het „Gebouw voor Christelijke Belangen" aan de Peperstraat. Duur plm. 40 min. Tijdens deze voorstelling Het volgende las Uw redactie in een dagblad; het is misschien ook voor Texel het overwegen waard: Om bouwprijs te drukken Brabantse qemeenten bouwen samen woningen Nistelrode De gemeente Zeeland in Noord-Brabant heeft het voor dit jaar toegewezen contingent van acht woning wetwoningen aan Nistelrode afgestaan. Nistelrode had er tien toegewezen ge kregen en kan er nu dus achttien bou wen. Twee motieven hebben tot deze sa menwerking geleid: de bouw van acht tien woningen kost per woning belang rijk minder, dan de bouw van tien of acht woningen. Dit uit zich in een lagere huurprijs, terwijl het bovendien mogelijk is bij goedkopere bouw aanspraak te maken op een huur ver Jagende toeslag van twee gulden per woning per week. De vraag, wie van beide gemeenten het eerst bij deze samenwerking aan bod zou komen, werd beslist door het lot. Volgend jaar zal Nistelrode zijn con tingent woningwetwoningen land afstaan. De heer Daalder drong er bij B. en W. toch op aan dergelijke woningen ook in de buitendorpen te bouwen. De voorzitter stelde de heer Daalder gerust met de mededeling, dat dit zeker het plan is van B. en W. Zee- Posten grondaankoop niet zonder meer geaccepteerd Op de agenda van de raad waren di verse grondaankopen vermeld. Grond, die nodig is om het uitbreidingsplan af te ronden. Diverse grondeigenaars hadden bericht ontvangen van het gemeentebestuur over deze kwestie. De heer Keijser vroeg, voordat deze punten in bespreking kwamen, het "woord. Hij was van memng, dat het schrijven dat door B. en W. was gezon den aan betreffende personen niet juist was gesteld. Het woord „Onteigenen" aldus de heer Keijser, wordt door de Texelaar niet zonder meer genomen. U mag ook niet spreken van onteigenen, alvorens U met een bepaalde eigenaar heeft gesproken over een eventuele trans actie. Dat woord onteigenen, zo vervolgde de heer Keijser, gaat de gemeente geld kosten. Diverse personen hebben door een dergelijke redactie van een brief de prijs van de grond reeds in hun hoofd Die prijs zal anders zijn dan de gemeente dacht. Een Texelaar is er niet van ge diend zo te worden behandeld. Burgemeester De Koning leest hierna een der brieven voor, die door B. en W. zijn verzonden en noemt dit schrijven correct. „Ik heb niet beweerd", aldus de heer Keijser, „dat de brief niet correct is, maar dat er verkeerde woorden zijn bruikt". De voorzitter: „De raad heeft niet te vertellen hoe wij de brieven moeten op maken". De heer Keijser: „Dat gaat te ver bur gemeester, dan kunnen wij ons afvragen wat wij hier doen U kent de Texelaars niet en dat gaat U geld kosten". Burgemeester: „Het woord onteigenen is vrij normaal. Er is met diverse eige naars geen overeenkomst te bereiken". De heer Keijser: „Wij kunnen hier nog uren over spreken, maar U begrijpt het niet". Mevr. Vrijdag: „U moest zich schamen, dat U de Texelaars nu nog niet kent". Mevrouw Vrijdag gaat verder met de dingen, die zij zelf ervaren heeft door be sluiten van B. en W. Zij is het er ook niet over eens dat de gemeente, voordat er overeenstemming met iemand is be reikt, paaltjes op het terrein van een eigenaar plaatst in verband met het uit breidingsplan. Wethouder Roeper zegt dat men voor dit onteigeningswerk een voorbeeld heeft genomen aan de gemeente Den Helder. "Dan heeft U een zeer slecht voorbeeld", aldus de heer Keijser. Diverse andere raadsleden voeren hier over ook het woord, totdat de voorzitter meedeelt tot stemming over te gaan. Mevr. Vrijdag: „Ik stem als liberaal tegen de punten van grondaankoop van particulieren, omdat die mensen onjuist „bedreigd" zijn door B. en W." „Het woord bedreigen wordt door mij niet geaccepteerd", aldus burgemeester De Koning. Behoudens mevr. Vrijdag gaan de ver dere raadsleden akkoord met de volgende punten: Het Algemeen Weeshuis Texel zal 4270 m2 grond verkopen aan de gemeente voor ƒ4270,—, gelegen nabij de Wilhelmina- laan. De heer C. G. Kersten heeft zijn wo ning Molenstraat 50, verkocht aan de gemeente voor ƒ6000. De heer A. Langeveld, Herenstraat 1 te Schagen heeft 2.87 10 ha. grond verkocht aan de gemeente Texel voor ƒ17 000. ƒ4420,ontvangt de heer J. C. Rab voor een perceel grond gelegen aan de Wilhelminalaan, groot 4420 m2. De heer J. C. Roeper. Weverstraat, Den Burg, ontvangt ƒ2000,voor 1270 m2 grond gelegen aan de Emmalaan. 3 73.22 ha. grond verkoopt mej. K. Roeper, B 111 b aan de gemeente (gele gen Emmalaan-Hoornderweg) voor 38.622,—. Bezwaarschriften De heren W. H. Bakker, Den Hoorn 17, W. G. Commandeur, Den Hoorn 8 en A. J. Lap JacznDen Hoorn 44, hebben be zwaar ingediend tegen uitbreidingsplan nen nabij Den Hoorn. De bezwaren waren gericht tegen de nieuwe weg, die achter Den Hoorn om zal worden aangelegd. B. en W. hadden in het pre-advies de raad voorgesteld deze bezwaren onge grond te verklaren De raad ging akkoord met het voorstel. Rondvraag De heer Daalder maakt bezwaar tegen het „v/aaierïg" toezenden van de raads stukken. Diverse papieren, die betrekkin^ hadden op de vergadering werden vrij dagmorgen ontvangen. Beterschap wordt beloofd, maar altijd mogelijk is dit niet. Raadslid Westdorp zag om de lantaarn op de Groeneplaats graag een bloemen- bak of een andere verbreding van de paa1. Deze lantaarnpaal wordt nog al eens geraakt door chauffeurs. De laatste stranding Tijdens de reddingswerkzaamheden in verband met de stranding van de Duitse coaster in januari zijn grove fouten ge maakt, aldus de heer Beumkes. Bij die redding waren mensen, die geen kennis van zaken hadden en dat is nu goed af gelopen, maar het had ook mensenlevens kunnen kosten. De voorzitter gaf toe dat er bij die redding fouten gemaakt waren, maar dit zijn geen zaken, die de gemeente be treffen. Men zal in de toekomst zeker an ders handelen. Voorts had de heer Beumkes vernomen, dat er deze zomer door twee maatschap pijen rondvluchten zullen worden f houden. Raadslid Beumkes gelooft niet dat dit wenselijk is, omdat straks beide ondernemingen geen bestaan zullen heb ben. Burgemeester: Dit ligt moeilijk. Iedere bevoegde onderneming moet worden toe gelaten. Hierna komen diverse parkeerproble men aan de orde, die niet direct worden opgelost. De heer Van der Kooi besluit de reeks vragen met een praatje over de Oude- jaarsviering. Daar spreker een vorige vergadering afwezig was, wil hij toch graag even de viering op de Stenenplaats naar voren brengen. Een dergelijke vie ring gaat te ver, voor een groot deel is dit de schuld van het publiek, de ouders dus, die te veel belangstelling tonen voor een dergelijk gebeuren. Het is een taak van de overheid hier paal en perk aan te stellen. De voorzitter: Het is inderdaad te veel van het goede geweest, wij zullen iets dergelijks niet meer accepteren. Om kwart voor zes sluit de voorzitter de vergadering. krijgt u een commissaris die kennis van zaken heeft en als organisator geslaagd kan heten. In de raad van commissarissen is zo iemand zeker op zijn plaats voor alles wat er bij T.E.S.O. nog staat te gebeuren. Vele aandeelhouders zullen de kinderen getiacteerd worden op chocolade en limonade. Het is de bedoeling, dat de wikkels van de choco laderepen niet worden weggegooid Per gemeente is nl. één chocoladereep met een afwijkende opdruk toegevoegd, welke recht geeft op een boek ter waarde van 7,50 - ƒ10,Tevens wordt, bij wijze van herinnering, de kinderen een boomplantlied uitge deeld. 16.45 uur Einde boomplantdag. De week aan de boomfeestdag vooraf gaand zal ieder kind in de lessen nader met bomen en bossen kennis maken. Het Landelijk Comité stelt hiervoor een boekje en kleurplaat beschikbaar. Aan het kleuren van de plaat kan een wed strijd worden verbonden. In de klassen wordt een kleurig filmstrookje over bo men en bossen vertoond. Elke klas krijgt bovendien een boomfeestvaantje als aan denken aan deze tlag. Op de dag zelf worden de kinderen evenmin vergeten: een reep met speciale opdruk in de boomfeestdagkleuren groen en donkerbruin, een flesje limonade en een boomfeestdaglied. Waar dit mogelijk is, wordt bos ge plant. In gemeenten met weinig bos worden wegbeplantingen aangelegd. Wie eens gezien heeft met hoeveel enthou siasme en toewijding de kinderen planten, zal niet verwonderd zijn, dat de beplan tingen over het algemeen zo goed slagen Als straks de duizenden kinderen weer zullen planten, dan zullen vele gemeenten weer een goed stukje bos of een mooie laan rijker zijn. Zij, die aan deze boomfeestdag hebben meegewerkt, zullen dan na afloop met een couplet van het speciaal voor de boomfeestdag gedichte boomplantlied dat in duizenden exemplaren zal worden gedrukt en onder de kinderen wordt ver spreid kunnen zeggen: Staan straks op onze boomfeestdag De boompjes op een rij Dan heeft ons mooie Nederland Een stukje groen erbij. Het is de bedoeling van gemeentewer ken ieder jaar deel te nemen aan deze boomplantdag. Het volgend jaar hoopt men de jeugd bomen te laten planten te Oudeschild en De Cocksdorp. Enkele jaren geleden hebben jongeren bomen geplant te De Koog en deze verkeren in een uitstekende staat, dank zij de zorgen van de jeugd. Zaterdag zullen wij het -programma van Den Burg plaatsen. De heer C. J. v.d. Kooi te Den Burg is gekozen tot waarnemend voorzitter van de V.V.V.-Texel. Dit als gevolg van het uittreden van de heer J. R. van Wijland te Den Burg uit het hoofdbestuur. De heer P. Beemsterboer heeft, in ver band met opmerkingen terzake in de al gemene ledenvergadering, ook de functie van secretaris vakant gesteld. Het hoofd bestuur heeft zich eenparig uitgesproken voor voortzetting van het secretariaat door de heer Beemsterboer. Ingaande 1 april zal de secretaris van de V.V.V.-Texel tijdelijk het penning meesterschap waarnemen, daar de zitten de penningmeester, de heer J. J. v.d. Vlies per eind maart zijn plaats in het hoofdbestuur ter beschikking heeft ge steld. Deze bestuurswisselingen zijn onder werp van gesprek geweest in een verga dering van het hoofdbestuur, die dezer dagen is gehouden. In genoemde twee opengevallen be stuursposten zal worden voorzien zodra N.V. TESO een nieuwe vertegenwoordi ger voor het hoofdbestuur heeft aange wezen, en zodra in een buitengewone ledenvergadering van de afdeling De Koog is beslist wie in het demissionnaire bestuur ter plaatse zitting zullen nemen en wie naar het hoofdbestuur worden af gevaardigd. De waarnemende vervulling van de posten van voorzitter en penningmeester hebben dus een zeer tijdelijk karakter, aldus een mededeling van de V.V.V.- Texel. POSTZEGELNIEUWS De ruilbeurs, die op 27 maart a.s. zal worden gehouden, belooft zeer belangrijk te worden. Op deze avond zullen n.l. door het bestuur enkele mededelingen en voor stellen worden gedaan, die verstrekkende gevolgen kunnen hebben Aan alle leden wordt dan ook dringend verzocht aanwezig te zijn, zodat een ieder het voor en tegen van de aan de orde gestelde problemen zal kunnen over wegen. Tevens wordt medegedeeld, dat op de ruilbeurs zegels van Suriname verkrijg baar zullen zijn, n.l. een vruchtenserie, bestaande uit 7 zegels voor in totaal 0,75.

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1