J 9 rocn /wa in het harL Lente V1MEDO administratieve kracht (mnl. of vr.) Pater Michiel Witte INSDAG 29 MAART 1981 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7544 COURANT Igcve N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Hand elsdrukkerij ra Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt woensdags en zaterdaqs Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm .95 KOGER JEUGD OP DE PLANKEN! Ter versteviging van de kas voor de hoolreisjes, gaven vrijdag- en zaterdag- rond de leerlingen van de Luberti- hool een uitvoering in de zaal van hotel 3e Toekomst". Wij geloven wel dat aan t doel beantwoord is, want de jeugd .•eft veel bezoekers getrokken. Toen de voorzitter der Oudercommis- de heer C. Bakker de avond opende, Ion hij een volle zaal begroeten. Bertha Jellema kondigde op een leuke ,anier de opeenvolgende toneelstukjes waarvan het eerste Anita en de érfee" door de leerlingen van de eerste tweede klas werd opgevoerd. Bettina lapper als prinses, Marja Eelman als de ofnar Jodokus en Henny Zoetelief als de overfee hadden in dit stukje wel het leuwenaandeel, wat zij op een aller- •ukste manier deden. Ineke Kuiper, de oningin, en Ary Rijk, de koning, was >ker een statig koningspaar. De dartele Ifjes en kabouters waren een lust om te len. Een fleurig, prettig geheel, waarbij mooie costuumpjes zeker bijdroegen t het succes. „De eikenboom in Laren" werd ver- j'gens gezongen door een 5-tal leerlin- itjes. Hierna kondigde Bertha het stukje (oor de derde en vierde klas aan, n.l.: ichoenwachter en veldlapper", een ko- jsch gevalletje, waarin Hans Hoep en aul Kikkert de hoofdrollen vervulden, .at hen heel goed afging. Ook de overige ongelui speelden met animo. Een leuk tukje, precies geschikt voor kinderen ■an die leeftijd. Het derde en laatste stuk werd door de 'ijfde en zesde klas gebracht. „Jongetje vermist", wat een dramatisch reval deed vermoeden. Het tegendeel was roar. Onbedaarlijk is er om gelachen, let werd dan ook op een voortreffelijke nanier opgevoerd en de jongelui „waren" lan ook echt in huil rol. Anneke ten ate en Lucie Eelman als de dames itoffer en Blik waren een heerlijk stel ilessebessen. Meiert Spigt als opa was inverbeterlijk. Roeli Stam en Peter epenburg als de ouders van Cees Kuip n Ina Kikkert speelden uitstekend, ter- t'ijl het vermiste jongetje, Albert Rom- nel, de lachers op zijn hand had. Ook de iverige, kleinere rollen werden uitste- tend gespeeld. Vooral in het laatste tukje hebben we kunnen zien, dat er ichte toneelspelers aan De Koog zijn en Ie Duinkanters mogen straks zeker op reel nieuwe en goede leden rekenen. Al met al was dit in ieder opzicht een 'erantwoorde en prettige avond, waar- roor ouders en opvoeders het personeel 'an de Luberti-school zeker dankbaar unnen zijn. DE HEER P. HAAK SPREEKT VOOR PARTIJ TEXELS BELANG De nieuwe partij op het eiland: „Texels I Uelang" heeft nu haar gehele programma I (ereed. Het bestuur is gevormd en het JjJ verkschema verraadt een geroutineerde ^ïafcand Tijdens de grote meeting, die zater- iag in hotel „De Oranjeboom" wordt ge houden spreekt de voorlopige voorzitter van de partij, de heer P. Haak. De heer iaak is inwoner van Den Burg en zelf standig zakenman. Op onze vraag waar- iver zal worden gesproken werd vooral jewezen op het gemeentebeleid. Onze vraag werd met een wedervraag beant woord; Is het nodig, dat er zoveel ambte naren zijn? Waarom laten bouwvergun- ungen zolang op zich wachten? Waarom jouwt de een wel zonder vergunning en worden een ander verplichtingen opge ld legd, die niet na te komen zijn Waarom duurt de bouw van Huize Irene zolang? Het was een hele waslijst, die werd op- M gelepeld. Op onze vraag, waarom op za- i* terdagmiddag de bijeenkomst werd ge- houden, was het antwoord: „Elke arbei- M der moet in de gelegenheid zijn deze be- langrijke meeting te bezoeken. Ook heb ben wij verzoeken van buiten Texel ge had het op zaterdagmiddag te doen De heer S. de Waard, aldus werd ons ver teld door de heer Haak, wil ons van re pliek dienen". De heer S. de Waard is thans burgemeester van Warffum en was voorheen wethouder op het eiland. Wij hebben de heer De Waard opge beld en gevraagd of hij deze partij een gevaar vond voor de gemeente. Een ge vaar werd er direct niet in gezien, maar als voorstander van een bepaalde poli tieke partij vond hij het onjuist. Per cir culaire zullen diverse instanties op het eiland worden uitgenodigd. ROZEN VERWELKEN, TREKKERS VERGAAN. MAAR U LAAT ALLES TOCH VOOR ST. JEROEN STAAN? Wat hadden de Verkenners toch een pech zaterdag. Er was in 't geheel geen groot werk" beschikbaar. Niet dat de verkenners dat erg vinden, want ze gaan met kleine wagentjes ieder een kant op. Maar het ergste is, ze kunnen alle adres sen niet afwerken. De paasvakantie is begonnen, dus ze staan te popelen om bij U het overtollige weg te halen. Geeft U a.u.b. een seintje, Schilderend i, en ze komen met de grootstmogelijke spoed bij U. Niet alleen kranten en kar ton, maar ook banden, zakken enz. enz. De St. Jeroen-verkenners VERGADERING UITGESTELD Voor de tweede maal is de jaarvergade ring van de Jagersvereniging uitgesteld. De vergadering, die hedenavond was gepland, is nu tot nader bericht uitge steld. VOLKSTUINVERENIGING „KONIJNENBERG" TE OOSTEREND Vrijdagavond kwamen leden bijeen van bovengenoemde vereniging. De voor zitter, de heer C. Bremer, mocht diverse leden welkom heten. Binnenkort is een voorlichtingsavond te verwachten, waar een land- en tuin- bouwconsulent van de rijksvoorlichtings dienst zal spreken. In samenwerking met de Streekontwikkeling zal er een proef tuin verschijnen. Uit een en ander blijkt, dat deze Oosterender Volkstuinvereni ging een primeur krijgt. De voorzitter eindigde met de wens, dat 1961 een vruchtbaar jaar mag zijn voor tuin en vereniging. STREEKONTWIKKELING TEXEL afdeling Huishoudelijke Voorlichting ■fr De eerste lentedag is door ruim 100 dames zeer feestelijk gevierd. We zijn naar de Huishoudbeurs geweest in Am sterdam. Op de heenweg in de bus ver telde de reisleidster wat we zouden kun nen bekijken. Zij waarschuwde ons voor emotionele aankoop van huishoudelijke toestellen. Wij namen ons toen voor alles zeer kritisch te bekijken en ons niet te laten verleiden door fantastische woord kunstenaars. Nu de meesten van ons heb ben genoten. Voldaan maar wel wat moe reden we door de Wieringermeer terug naar Den Helder. In de bus ontwikkelde zich een geanimeerde discussie over alles wat we hadden gezien. En we besloten eenstemmig nog eens vaker mee te gaan op excursie. tV Er kan op ons eiland een cursus „Beter bewegen" gegeven worden. Deze wordt geleid door een sportleraar en is bedoeld om U allerlei huishoudelijke be wegingen zo te leren doen, dat U 's avonds nog fit bent. Op allerlei plaatsen is deze cursus een groot succes. De cur sus bestaat uit 12 lessen van 75 min. en kost totaal ƒ3,60. Er moeten 16 deel neemsters zijn wil de cursus doorgaan. Aanvang: half april op een donderdag of een vrijdag. Misschien is dit iets voor een vrouwen vereniging of een zusterkring? Graag di rect opgeven Tel. 2461 Den Burg. Misschien is dit iets voor U 2 en 3 mei beginnen cursussen in „Bloemschikken en tuin verzorging". De cursus omvat 6 lessen van 2Vt uur. Kos ten ƒ3,60 en zelf materiaal meenemen In Oudeschild en Oosterend is al be langstelling voor deze cursus. Is het ook iets voor Den Hoorn.U kunt zich opgeven bij Uw dorpscommissie. Deze zoeken dan wel contact met mej. Y. Veenstra, Kogerstraat 40, Den Burg, tel. 2461. GEVRAAGD Bakker's ijzerhandel (Ingezonden) Geachte redactie, zo mogelijk graag plaatsing van het volgende: PARTIJ TEXELS BELANG EEN ONDERGRONDSE BEWEGING? Dezer dagen werd ik aangesproken door enkele heren, die mij vroegen, of ik een manifest wilde tekenen, hetwelk dan naar Den Haag gestuurd zou moeten worden. De inhoud ervan was kritiek op praktisch alles, wat men onder het woord „gemeentebeleid" zou kunnen vangen. De heren (want dat waren ze!) beweerden te zijn van de Partij Texels Belang, een partij, die ik als slecht lezer van de ad vertentie-pagina's van deze krant niet meteen kon thuis brengen. Het is een lang gesprek geworden en ik kan U wel vertellen, dat de inkt voor de gevraagde handtekening nog in mijn vulpen zit. Ik vermeld dit voorval, omdat ik van mening ben, dat U best mag we ten, en ook moet weten, dat er achter de (juiste??) schermen gewerkt wordt. En ik zou iedereen willen aanraden met deze partij niet over één nacht ijs te gaan. Het is een lawine van schone beloften en een afbreken van veel goeds door mensen, die niet die realiteitszin hebben, om te be seffen, dat op iedere hoogdravende zon dagavond de nuchtere werkelijkheid der maandagmorgen volgt (vergelijk de Franse revolutie). Ik heb de heren gezegd, dat ik dit zou publiceren en daarover waren ze minder enthousiast. Ze vroegen mij, of wij onze mensen dan ook eventueel het bijwonen van vergaderingen of meetings van bo vengenoemde partij zouden verbieden. Natuurlijk niet! Laat iedereen, als er een vergadering zou zijn, zich gaan overtui gen van de driekwart holle leuzen en inhoudloze woorden. Maar ik dacht, dat iedereen beter als gewaarschuwd mens kon heengaan Y. c. T. (Blijkens een ander artikel, kapelaan, nu bovengronds red.) Hoewel de kachel nu nog brandt, De borstrok nog het lijf omspant, Toch zien wij het aan alle kant, De lente is begonnen. Een nieuw seizoen werd ingeluid. En ieder weet wat dit beduidt: Een jasje aan, een jasje uit, 't Is kleumen of 't is zonnen. Het vrouwvolk is meteen weer dol, Je huis lijkt wel een rovershol, De kast is leeg, de gang staat vol Met alle schoonmaakspullen. Het leven wordt één staag ge-ijl, Je breekt je nek over een teil En komt over het gladde zeil De kamer binnen sullen. De ragebol zweeft angstig hoog. Je stikt van 't stof, je keel is droog, Het riekt naar lysol, zeep en loog En weet ik wat voor zaken. Je bent aewoonweg vogelvrij. Een zitplaats is er niet meer bij. Je staat wat ouwe rijstebrij Te malen met je kaken. Maar wie over de schoonmaak twist, Dat is een grote pessimist, Die elk gevoel voor humor mist En niets snapt van de lente. De Uefde dartelt nu weer rond, Verzegelt blij het nieuw verbond Met lentekus van mond op mond Met zevenvoudig rente. 't Is lente! Welk een blij geluid, De- kinderwagens rukken uit, Je ziet ze langs je vensterruit Met drommen paraderen. Natuur herleeft, wie klaagt er dan? De merel zingt, geniet er van, En wie dat niet waarderen kan, Laat die maar emigreren. Huib de Rijmelaar Voorlichtings- en Film avond Op donderdag 30 maart a 's avonds 8 uur in in Hotel „De Oranjeboom" Den Burg KOMT ALLEN! N V. G. J. KROL Co. te WELPENCOMPETITIE Uitslagen van zaterdag 25 maart: ZDH-SVC 4—0; SVO-Tex. Boys 1—2. Programma T\veede Paasdag: ZDH-SVO, aanvang 1 uur; Tex. Boys- Texel, aanvang 1 uur. Van SVO, Tex. Boys en SVC werden geen uitslagen en opgave leiders ontvan gen. Het jeugdwerk moet toch belangrijk genoeg geacht worden om het volgens afspraak uit te voeren. PROPAGANDA FILMAVOND VAN DE N.V.S.H. De afdeling Den Helder van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervor ming kan met voldoening terugzien op de woensdagavond j.l. in Hotel Texel ge houden propaganda-avond voor de leden en belangstellenden op Texel. Toen mevr. Vossenberg als waarne mend voorzitster de avond opende kon zij dit evenwel doen voor een goedgevulde zaal. Het woord was vervolgens aan de heer Van Huet. Zijn inleiding was voornamelijk gericht op de problemen rond de puberteitsjaren en de dringende noodzakelijkheid van een goede suxuele voorlichting aan de jeugd. De juiste sfeer hiervoor en voldoende vertrouwen tussen kind en ouders moet reeds veel vroeger worden gelegd door het jonge kind al bij zijn eerste vragen volkomen oprecht in te lichten en het nimmer met een kluitje in het riet te sturen. Want, is dit vertrouwen eenmaal verbroken, dan is dit meestal onherstel baar. Veel nijpende problemen voor het op groeiende kind kunnen hierdoor worden ondervangen, voornamelijk al omdat het vertrouwen is gewonnen om met de ouders te praten. Het doel van de opvoeding moet toch zijn het kind in alle opzichten dus ook in het sexuele voor te bereiden op de volwassenheid. De N.V.S.H. wil beslist niet stellen, dat de sexualiteit de belangrijkste functie is* in het leven, maar wel, dat het een belangrijke functie is, die onbevangen en oprecht moet worden tegemoet getreden. Het was natuurlijk geen toeval dat de film „Morgen is het te laat" prachtig aansloot op hetgeen de heer Van Huet op zo boeiende manier en in een voor een ieder verstaanbare taal had betoogd. En het is wel zeker dat geen der plm. negentig aanwezigen zich noch door de inleiding noch door de film met een kluitje in het riet gestuurd voelde. Mevr. Vossenberg sloot de avond met dank aan de medewerkenden en voor de goede opkomst, met als extra vermelding dat nieuwe leden zich kunnen melden bij J. Hooijberg, Boogerd 26, Den Burg. IN MEMORIAM Vrijdagavond 24 maart des avonds vijf over half negen stierf op de Missie- prokuur, Houtrakkerweg 18 te Halfweg na een paar dagen van bewusteloosheid Pater Michiel Witte. Voor velen, katholiek en niet-katholiek, zal dit bericht gevoelens van spijt hebben opgeroepen. Wij weten allen welk een bijzondere plaats deze priester in de loop van zijn veertig priesterjaren had ver overd. Dit vond niet alleen zijn oor sprong hierin, dat hij één van de onzen was van de bloede door zijn afkomst van een bekende Texelse familie en het ziel- zorgwerk, dat hij met zoveel energie in de missielanden uitoefende, maar ook en vooral dat hij door zijn vriendschap met allen, katholiek en niet-katholiek, de band met heel de Texelse bevolking al die jaren van zijn arbeid in den vreemde had bewaard en nog voortdurend was toegenomen. De betrekkelijk korte tijden, dat hij in die veertig jaren zogenaamd op vakantie was, na plus minus tien jaren zware missiearbeid, en hiervan nog maar ge deeltelijk op het eiland vertoefde, waren voor niet alleen de Texelaars van zijn leeftijd alsook voor de veeijongeren meer dan voldoende om hem in zijn bedrijvig heid ten dienste van zijn evenmens en om de stuwende kracht van zijn wereld omvattende liefde tot zijn naaste, te leren kennen en waarderen. Ik zie hem nog komen een paar maan den voor het einde van het vorige jaar in de sacristie voor het opdragen van de H. Mis met de bekende en gekscherende woorden ter verklaring waarom hij zo onverwachts nu voor mij stond. De messen waren te bot in de missie landen om hem daar te laten opereren en daarom was geoordeeld dat dit dan maar in Holland moest gebeuren, wan neer een operatie zou moeten volgen als de dokter hem eens goed onder handen had genomen, want zo kon hij toch niet verder voortklungelen. Wat ik hem niet zei, was dat zijn aan blik mij niet weinig verontrustte, door dat de gedachte aan een bepaalde ge vreesde ziekte mijn geest doortrok, maar toch nog de hoop koesterend dat het iets anders zou mogen zijn dat hem zo afge vallen er deed uitzien. In een lichte golvende beweging van wat op en neer, naar beneden met na een paar maanden toegenomen dalende curve naar h,et onheilspellende einde was zijn gezondheidstoestand aangegeven en kreeg men een duidelijk beeld van zijn ziekte voor ogen. Toen ik hem voor een week of zes ge leden een bezoekje bracht op zijn ziek bed stond duidelijk voor mij vast dat de mens hier niets meer kon bereiken en dat O.L.H. de zaak helemaal in handen had. Misschien kunnen wij zijn laatste schrijven in de Texelse Courant nog in herinnering brengen, hoe hij in dat stuk je nog spottend besprak dat hij zich nu niet ver verwijderd bevond van een kis tenfabriek en de plaats waar voortdurend getimmerd werd. Deze gedachte op zijn eigen manier weer naar voren gebracht, zal toen ook nog wel ingegeven zijn ge weest door het vertrouwen, dat de mens nu eenmaal in al zijn levensomstandig heden moet bewaren. Dit had hij onge twijfeld in de zo moeilijke jaren van zijn missiewerk wel geleerd Thans staan wij allen voor het einde van dit mooie en zo vruchtbare leven van deze pater. Jaarlijks werden wij ver gast op een voor ons allen bestemd schrijven, waarin hij de dan heersende toestand van zijn missiewerk besprak en tegelijkertijd een onzichtbare hand uit stak om wat hij daar niet had en wij vol gens zijn weten hier wel hebben. De tijd, die hij hier doorbracht na lan ge perioden van arbeid, benutte hij niet weinig voor dit doel. Dit kunnen wij nu eenmaal zo gemakkelijk verenigen met hem, die werkzaam is in een land waar nog van alles gebruikt kan worden. De pastoor moest in die tijd wel eens nauw lettend toezien dat nog voor de Kerk ten dienste staande zaken en nog volop in ge bruik zijnde alleen nog maar voor hem waarde zouden hebben. Hij kon zo wel van alles voor zijn missiegebied gebrui ken. Dat O.L.H. hem nu zo vlak staande voor de viering van zijn veertigjarig priesterfeest hem bij zich laat komen! Hadden wij hierin iets te zeggen gehad dan zouden wij vast hiervoor een andere tijd hebben uitgezocht. Zijn plan was om de huidige neger bisschop onder wiens gezag hij daar thans stond, eens kennis te laten maken met dit mooie en onvergetelijke eiland. Op verschillende staties is hij in de missie werkzaam geweest. Dit is te be grijpen, wanneer men bedenkt hoe hij de kunst verstond om als de beste het begin en het pionierswerk in de hand te ne men. Pater Witte, velen hebben u de laatste keer, dat u nog even op het eiland kwaamt niet meer kunnen zien en moes ten zij zich tevreden stellen met Uw laat ste bezoek van vijf jaar geleden, maar wij OVERDENKING: DE LEVENSVRAAG Er zijn heel wat vragen in ons leven. De vraag, wat zal er van onze kinderen terechtkomen. De vraag, als men ziek is, of men betei zal worden. De vraag, wat zal de toekomst ons brengen. Het kan zijn, dat ons gehele leven een vraagteken Maar de vraag van alle vragen is toch wel deze, die Pilatus stelde aan het volk. Van aangezicht tot aangezicht stond hij voor Jezus. Hij sprak het onschuldig over Hem uit en waste zijn handen in on schuld. En toch wist hij met Jezus niets te beginnen. En daarom stelde hij ook de vraag: „Wat zal ik doen met Jezus, die Christus genoemd wordt. Hij wist het niet en daarom stelde hij deze vraag niet aan zichzelf, maar aan de vijanden van Jezus. Aan het verkeerde adres dus. Het tra gische van Pilatus is, dat hij geen raad met Jezus wist. Dat woidt dan ook zijn ondergang. Het is tragisch afgelopen met hem. En de Pilatusrots, waarvanaf hij zich naar beneden stortte herinnert ons nog daaraan. En zo zal het met allen gaan, die Jezus ontmoeten en met Hem ook geen raad weten, die hun handen in onschuld wassen. Hem voorbijgaan en negeren. Met allen, die net doen, alsof Jezus hun niet aangaat. Lezer of lezeres! U wordt de persoon lijke vraag gesteld: „Wat zult Gij doen met Jezus, die Christus genaamd wordt?" Indien U ja zegt tot Hem, hebt u het goede antwoord gegeven. Indien u zegt: „Jezus is ook voor mij gekruisigd", dan bent u gered voor tijd en eeuwigheid. Dan komen er nog wel teleurstellingen in Uw leven, en ook leed. Maar u weet zich gedragen door Hem. En wie waarlijk gelooft zal ook dankbaar zijn. Zijn leven zal een pogen worden om een antwoord te zijn op Gods liefde voor ons. En wat er ook komen moge, men weet, dat God Zijn weg met ons gaat. En dat deze weg voert tot het doel. W. A. S. EEN OUD GEBRUIK HERLEEFT De Cocksdorp Zondagmorgen om streeks 12 uur kon men in De Cocksdorp heel wat mensen aan deuren en voor ramen zien verschijnen om te genieten van een kleurige optocht. De kinderen van de kleuterschool „De Wadlopertjes" maakten onder leiding van hun „juf" een rondgang door het dorp met hun eigen gemaakte Palmpasentakken. Bravo voor dit imtiatief en hopelijk is de stoet volgend jaar aangevuld met kleuters van de lagere school. SUCCES VOOR BROMFIETSER Kees Dros werd in een door de Motor club Ooststellingwerf georganiseerde be- trouwbaarheidsrit no. één in de klasse senioren 50 cc, (op Puch). De rit telde mee voor het landelijk kampioenschap. BRIDGEN Uitslag 12de comp.-wedstrijd. A.: 1 Bakker-Raven 59.72°/o l. Echtpaar Beemsterboer 57.64% 3. Bakker-Huizinga 54.17% 4. Bos-Ran 53.47% 5. Gieze-de Vries 49.30% 6. Stolk-Verstegen 48.61% 7. mevr. Kooijman-Veenema 45.14% 8. Luyckx-Wessels 44.44% 9 Bakker-Kuiper 37.50% B.: 1. Bruin-Mantje 64.29% 2. Echtpaar v d. Heerik 58.33% 3. Kellner-van Lente 55.36% 4 dames Hattuma-van Heerwaarden 49.40% 5. Dam-Roeper 46.43% 6 mevr. Keijser-Blom 45.83% 7. Echtpaar Gilijamse 44.05% 8. Gebr. v. Sambeek 36.31% Volgende drive woensdag 29 maart a.s. wisten wat er gaande was met u. In uw wolkomstlied zong de parochie, toen u op 4 september 1921 als jong missionaris uw intocht gedaan had op het eiland Ga nu uw taak beginnen, En doe uw priesterwerk, Tot heil van vele zielen, Tot glorie van Gods Kerk. Wij blijven voor u bidden, En gij vraagt aan 't altaar, Dat Jezus Bloed ons allen, In Zijne Kerk bewaar. Ja, Michiel, wij hebben op zijn tijd aan u in de veertig jaren gedacht en gelovend in God en Christus Zijn Kerk uw werk aanbevolen. Zo is de vrucht van uw werk in den vreemde ten dienste van Gods Kerk het samenspel van het werk van uw handen en het gebed van onze harten. Pater, het zal ons, zolang wij leven, niet mogelijk zijn u te vergeten en wij willen ons allen laten inspireren door uw voorbeeld van liefde tot de naaste door welk werk ook wij voor elkaar kunnen doen. Dit behoeft niet altijd het zelfde werk te zijn, dat u hebt gedaan. Ook na dit scheiden blijven wij met u verenigd. Pastoor C. P G. Persoon

Texelsche Courant | 1961 | | pagina 1